tradare

Cryle, sincer iti spun, ca eu sunt intr-adevar, o INTELEAPTA,datorita numelui meu, care este real: SOPHIA, si sunt tare mandra cu numele meu.
Cat despre tine, nu stiu daca ai acest nume,sau daca te mandresti cu numele tau...
Cat despre frumoasa mea adolescenta, nu cred ca trebuie sa discut aici si acum. Daca vrei, putem discuta oricand,in alta parte. Poate la tine, la Craiova? Cine stie!
Referitor, la cele 3 mesaje trimise, unul dupa altul, sa stii ca din greseala le-am trimis.Sau nu, poate pt. voi, cei 3, unul pt. fiecare...
Ciao !
sophia1971
Postat pe 11 August 2008 00:11
Oi fi tu inteleapta , datorita numelui pe care il ai, dar crede-ma ca nu ti-a cerut nimeni parerea cand ti s-a pus numele, il porti fortat, ca ai inceput tu sa te mandresti cu el....f bine, cinste tie....
Sincer nu ma intereseaza nici adolescentza ta si nimic din trecutul tau si al nimanui, dar hai totusi sa nu intram in conflict, sa fim oameni cu caracter, nu sa ne balacarim aici. Trebuia sa-ti raspund, dar subiectul este cu totul altul, referitor la tradare , nu la semnificatia numelui...

Postat pe 11 August 2008 07:06
Pentru danisofia,
Este imposibil,ca un barbat si o femeie, sa fie prieteni cu adevarat-citi Suzuki, cu glas rar dintr-o carte,-fara ca tot soiul de prostii sa intervina in relatia lor.
-I-auzi soro!-exclama Suzuka, batandu-si palmele una de alta.-Da nu poti sa-mi dai si mie un exemplu ca sa pricep si io?
-Exempolu...exemplu...Barbatul prietenei.

Postat pe 11 August 2008 07:22
daca il iubesti cu adevarat si stii sigur ca te iubeste si el vrea sa continue relatia chiar merita sa-l ierti .Poate chiar a fost doar un moment necugetat din partea lui si daca intr-adevar regreta ,dupa o discutie purtata cu el ...,incearca sa treci peste asta dar ai grija sa nu ii reprosezi tot timpul treaba asta .Din moment ce ai iertat ,fa-o cu adevarat .spune-i ca toata lumea poate gresi ..,dar a doua oara nu vei mai trece peste asta .:)
girl27
Postat pe 11 August 2008 09:56
De la: mandacheflorentina, la data 2008-06-04 08:29:46Cum trebuie privita inselarea sau tradarea?trebuie iertata pentru ca iubesti acea persoana sau trebuie privita ca un semn ca se va mai intampla si alta data?Cum iesi dintr-o astfel de situatie?Cum te comporti daca esti hotarata sa ierti infidelitatea pentru tine, pentru ca stii ca persoana respectiva este centrul universului tau, persoana cu care stii ca vrei sa-ti petreci viata, numai ca te-a dezamagit cum nu te asteptai?[/quodaca il iubesti cu adevarat si stii sigur ca te iubeste si el vrea sa continue relatia chiar merita sa-l ierti .Poate chiar a fost doar un moment necugetat din partea lui si daca intr-adevar regreta ,dupa o discutie purtata cu el ...,incearca sa treci peste asta dar ai grija sa nu ii reprosezi tot timpul treaba asta .Din moment ce ai iertat ,fa-o cu adevarat .spune-i ca toata lumea poate gresi ..,dar a doua oara nu vei mai trece peste asta .:) te]
girl27
Postat pe 11 August 2008 10:03
-Ea este centrul universului meu.-zise Suzuki.-Dar ce sunt eu de vina ca cerul este plin de stele?

Postat pe 11 August 2008 14:04
De la: ovidiu42, la data 2008-08-09 12:01:24hmmmmmmm!!!!!!!...madalina...ce-i cu atata ura ...adunata la tine?
de parca ai adunat-o...de pe tot...Garbo...
tre` sa ne obisnuim ca...suntem inca...niste vietuitoare...putin mai evoluate...
si...nu cred ca tre sa avem pretentii mai mari de la unii decat de la altii (adica...barbati sau...femei)
sincer...de ce e atat de greu sa credem ca ...sant si femei care insheala...pur si simplu...tot din cauze...hormonale?
poate...mai putine...poate mai multe...depinde de bagajul de cunostinte al celui ce relateaza...
si asta...nu tre sa ne inraiasca...

am aceeasi parere si despre femeile care fac asta...poate sunt absurda..plina de ura...si nu inteleg de ce...de unde si cand am acumulat-o..nu am fost inselata niciodata(sau nu am aflat) si totusi urasc din tot sufletul persoanele care fac asta...indiferent femei sau barbati...toti gresim,e adevarat,eu poate mai mult decat altii dar..daca iubesti inseli? intrebarea mea pentru voi: daca iubesti...mai ajungi la inselat?daca il iubesti pe omul ala si iti doresti tot cu el..mai poti sa inseli? din pacate am iubit asa doar o data si asta cand eram micuta tare...au fost cele mai pure sentimente pe care le-am simtit desi a fost platonic si nu s-a ajuns mai departe. in perioada respectiva nu am putut sa insel.nici nu m-am gandit la asta macar. si totusi..de ce ne ranim atat de mult partenerii?si nu numai prin inselat? nu stiu ce am vrut sa zic..cred doar ca sunt f deprimata azi...
repet intrebarea ca s-a pierdut intre timp: poti sa inseli daca iubesti?
mdlyna
Postat pe 11 August 2008 17:39
mada...ca rspuns concis...la intrebarea ta...sincer...eu raspund cu...un...NU!!!!...hotarat....
daca iubesti....n-ai motive sa inseli!!!
asta...in ce te priveste pe tine personal....(unul din personajele unei relati...nu tu...mada...)
dar...cat de sigur poti fi de...sentimentele celuilalt?
cine oare...poate sa-si arunce sufletul in foc...si...sa spuna ca e sigur de...ceea ce are langa el?

stii tu cum e...traiesti alturi de un om...o viata...si...nu reusesti sa-l cunosti...
deci...cam ce raspuns poti astepta...avand in vedere...realitatea asta cruda si...ticaloasa?
ovidiu42
Postat pe 11 August 2008 20:26
oooofffffffffffff.........dani...interesanta si...inteligenta...zici?
si...ti-au murit laudatorii...de..strigi in gura mare...p`aci?
doamne...ce mare ai facut gradina...da`...de ce n-ai reparat si...gardu`?
sau...ne-ai lasat noua...misiunea asta?fratilor...incercam...sa pastram gardu`?
ca...uite cum sar...si...zau...e pacat!!
ovidiu42
Postat pe 11 August 2008 20:42
Ovidiu, draga, macar de-ai avea si tu ceva de spus despre tine. hai,chiar te rog sa-ti faci o scurta carcterizare.
Daca m-ai cunoaste, nu cred ca ai mai vorbi asa...
C I A O 111
sophia1971
Postat pe 11 August 2008 21:12
De la: danisofia, la data 2008-08-11 21:12:37 Ovidiu, draga, macar de-ai avea si tu ceva de spus despre tine. hai,chiar te rog sa-ti faci o scurta carcterizare.
Daca m-ai cunoaste, nu cred ca ai mai vorbi asa...
C I A O 111


SI... am uitat sa-ti mai spun ceva :

MIE NU MI-AU MURIT LAUDATORII...

SI... restul e CAN-CAN...

sophia1971
Postat pe 11 August 2008 22:07
mai...io...despre mine...chiar am ce spune...dar...inteligentza ma-mpiedica s-o si fac aici...
deci...aici era vb despre a dezbate...cate ceva...nu sa ne expunem...cat de destepti suntem noi...si...vaaaaaiiii....ce bine ca putem spune oricui...orice...fara teama de a fi contrazisi...
deci...subiecte de dezbatut...in contextul topivului...e ok!!!
cat priveste chestii de orgolii...chiar nu vreau sa le dezvolt...
deci...asta ma chinuiesc sa-ti spun...de ceva vreme...
si...se pare ca nu-s singuru`...
pare...de ce insisti sa ne convingi ca ....doar TU...esti cea mai desteapta de pe pamant?
ovidiu42
Postat pe 11 August 2008 22:20
Draga Ovidiu, asta este parerea multora, despre mine...
Eu nu am facut altceva decat sa-ti spun. Daca vrei sa ma crezi, BINE... Daca Nu, iarasi Bine...
Si,fara falsa Modestie iti mai spun ca, EU chiar asa Sunt...
Crede ce vrei tu !!!

dar, totusi, vreau sa-mi spui, cum esti tu...pe surt...
PA !!! Noapte Buna iti doresc !!!

Vezi, ce MODESTA SUNT ?...
sophia1971
Postat pe 11 August 2008 23:33
oooffffffff.........ei...uite ca...n-am sa-ti dau satisfactie....
de mine...nu-i nimik....doar ca...nu-mi plac zeloshii...si...infatuatzii...ce vrei...nimeni nu-i perfect...dar hai sa incercam sa ne corijam noi...fara a incerca sa impunem cuiva...sa fie asa cum vrem noi...
nu tin neaparat sa raman in polemica cu tine...se pare ca ai o criza de...personalitate...sau...o frustrare ceva...
nu comentez asta...
fiecare e asa cum este...
dar macar...constientizeaza si tu asta...si...scrie-ti in jurnalul tau replici rautacioase...poate asa...nu mai starnesti spiritele ...pe aici...
sincer...chiar nu se observa ca nimeni nu marsheaza la...ceea ce vrei tu?
nu te intrebi oare...de ce?
ovidiu42
Postat pe 11 August 2008 23:47
De la: ovidiu42, la data 2008-08-11 20:26:30mada...ca rspuns concis...la intrebarea ta...sincer...eu raspund cu...un...NU!!!!...hotarat....
daca iubesti....n-ai motive sa inseli!!!
asta...in ce te priveste pe tine personal....(unul din personajele unei relati...nu tu...mada...)
dar...cat de sigur poti fi de...sentimentele celuilalt?
cine oare...poate sa-si arunce sufletul in foc...si...sa spuna ca e sigur de...ceea ce are langa el?

stii tu cum e...traiesti alturi de un om...o viata...si...nu reusesti sa-l cunosti...
deci...cam ce raspuns poti astepta...avand in vedere...realitatea asta cruda si...ticaloasa?


multumesc pentru raspuns. cat despre a sti ce ai langa tine...eh..aici banuiesc k apare increderea..care si asta e un lucru dificil...
mdlyna
Postat pe 12 August 2008 08:36
De la: danisofia, la data 2008-08-11 23:33:25 Draga Ovidiu, asta este parerea multora, despre mine...
Eu nu am facut altceva decat sa-ti spun. Daca vrei sa ma crezi, BINE... Daca Nu, iarasi Bine...
Si,fara falsa Modestie iti mai spun ca, EU chiar asa Sunt...
Crede ce vrei tu !!!

dar, totusi, vreau sa-mi spui, cum esti tu...pe surt...
PA !!! Noapte Buna iti doresc !!!

Vezi, ce MODESTA SUNT ?...


nu vreau sa ma cert cu nimeni dar noi, la facultate am primit un sfat foarte bun, unul din f putine, de la un profesor. si anume: nu trebuie sa te lauzi tu cat esti de destept si cat de multe stii ci trebuie sa ii lasi pe cei din jur sa vada asta.
si nu te mai certa cu toata lumea pentru ca nu prin faptul ca sustii ca esti inteligenta o sa ii convingi. arata-ti intelepciunea prin comentarii pertinente si inteligente,nu prin lauda... si inca ceva. cati ani ai sofia? intelepciunea eu stiu ca o capeti din experienta si nu din carti. abia pe la 50-60 de ani cred k putem spune ca am devenit mai intelepti, nu total oricum.
o zi buna.sper sa nu te superi pe mine.
mdlyna
Postat pe 12 August 2008 12:50
De la: laura_bella36, la data 2008-08-05 23:14:01Liliana cred ca ai suferit foarte mult din moment ce ai studiat intr-atat fenomenul. Unii oameni inseala pur si simplu din curiozitate altii ca sa se razbune, iar altii au suferit atat de mult dupa tradarea partenerului incat nu-si pot reveni sau nu se mai pot intoarce la sentimentele de odinioara. Da, vei spune sa parasesti pt. ca asa ai citit in carti. "Placerea paradoxala"CARE AI INNVATAT-O BINE SI NE-O FLUTURI NOUA PE SUB NAS, NOI CEI CARE NU AM APUCAT SA studiem fenomenul respectiv,pt. ca suntem oameni normali si cateodata ni se tulbura toata materia cenusie incat ...nu mai gasim calea cea dreapta.Asta-i viata.Din lut suntem facuti.Daca am fi fost facuti din aur atunci despre ce am mai fi discutat acum. Cum cunosteam noi sentimentul de:placere paradoxala




Laura,iti raspund cu intirziere si iti cer suze pentru aceast fapt!
Intradevar Laura,am studiat mult fenomenul"PLACERE PARADOXALA". Am avut onoare sa particip la citeva congrese internationale de psihologie si psihanaliza,unde se discuta de aceasta"placere paradoxala".
"...O FLUTURI NOUA PE SUB NAS..."zici tu Laura??!!! In schimb,intntia mea era sa prezint un "instrument de auto cunoastere".Important era sa fie inteleas si utilizat ACEST CONCEPT DE "PLACERE PARADOXALA"!
DIN TIMPURI STRAVECHI OAMENII AU TOT INCERCAT SA ELIMINE ASPECTELE CANIBALICE(VEZI URA,TRADAREA,MINCIUNA ETC)SI AU FACUT APEL LA RELIGIE,LA JUSTITIE LA STIINTA....SINT MULTE,FOARTE MULTE DE SPUS!MA OPRESC AICI!UN CORDIAL SALUT,LILIANA
liliana_valentina004
Postat pe 12 August 2008 17:18
Intr-o zi, Suzuki s-a suparat foc.Isi lasase barba sa creasca, ca sa vada lumea ce frumosasa barba are, dar cand a vazut ca nimeni nu-l baga in seama, a ras-o.
-Asa va trebuie, a zis el.Daca voi nu apreciati barba mea, la ce s-o mai tin?
Vorbind despre intelepciune, colega noastra a facut un gest de cochetarie feminina.Dar Suzuki se intreaba altceva:
Cand o fata se duce la o intalnire, ea trebuie sa fie imbracata, sau dezbracata?

Postat pe 12 August 2008 19:33
Esti un mare smecher moncher!
blanca
Postat pe 12 August 2008 19:49
mada...hai sa lasam lumea...sa-si etaleze...ceea ce crede ca are...
ignorantza...e cea mai buna modalitate de a face pe cineva...sa incerce macar...sa mediteze daca ceea ce i se spune...e adevarat!!!
ovidiu42
Postat pe 12 August 2008 20:42
-Niciodata nu mi-au placut tantarii.-zise Gica.-Seamana cu unele femei:sunt cicalitori, au tendinta sa te ciupeasca cand te astepti mai putin, si ceea ce mi se pare extrem de periculos, in anumite situatii, te fac sa tremuri, de sar toate alea de pe tine.Sunt o pacoste, ce mai.O adevarata pedeapsa.
-Mai,-il intreba Suzuki pe frate-sau-raspunde sincer: Iti place sa fumezi?
-Da.
-Dar sa bei?
-Nu ma intrece nimeni.
-Femeile?
-Si maritate, si nemaritate, cu ghiotura.
-Vezi, de aia a facut Dumnezeu tantarii.Sa te pedepseasca pentru toate pacatele tale.

Postat pe 13 August 2008 07:38
tradare, tradare dar sa o stim cu totii. imi spunea o prietena ca ieri , dintr-o intamplare stupida a descoperit ca acum vreu an, in timp ce era casatorita si sotul ei se plangea ca este o victima a geloziei si ca nimic din ce vede ea nu e adevarat, 'mnealui avea cont pe un site de matrimoniale. la profil scria omul ca e divortat .facea declaratii siropoase unei tipe gen" iti multumesc ca existi. al tau cavaler" nici tipa nu se lasa mai prejos si ii raspundea la fel de dragastos" te saruta printesa ta". toate astea in vazul lumii. nu in mesagerie. asa, ca dragostea gheboasa trebuie tipata. probabil cuceritorul nu vazuse ca ghiata cucoana e maritata si are un copil. da ce mai conta....

acum ma intreb si eu, scarpinandu-ma in ceafa: cum domle?

tot eu imi raspund ,incetant cu cel scarpinat, ca sa nu-mi fac bube in cap : ca asa.

e clar. cine tradeaza tot tradeaza si cea de a doua, atreia....a noua sansa e o chestie inventata de femei din frica de a lua o decizie, din teama ca el chiar va pleca, din nesiguranta ca nu ne vom descurca fara el, din obisnuinta unui trai in comun, din neputinta de a ne dezlipi de o relatie care de fapt nu ne aduce fericire. ne amagim ca am da dovada de toleranta si de intelegere, ca vrem sa salvam casnicia, ca o facem pentru copii. toate aceste iertari de fapt incurajeaza in loc sa descurajeze. si, masajul ce-l transmit ar fi ca se poate. ca suntem lase si ca acceptam infidelitatea .

treaba e clara. tradarea apare cand dispare dragostea. barbatii sunt mai transanti cand se afla in aceasta postura . ei nu mai dau a doua sansa si bine fac.
si_totusi
Postat pe 13 August 2008 09:16
Ovidiu, draga, chiar imi placi... esti tare modest, sa stii, ca semanam intr-un fel...
Si, pt. asta vreau sa-ti dedic ceva :
Iubind in taina am pastrat tacere,
Gandind ca astfel o sa-ti placa tie,
Caci in priviri citeam o vecinicie,
De ucigatoare visuri de placere...
...............................
sophia1971
Postat pe 13 August 2008 11:52
De regula, toate iubirile trebuiesc tipate.Suzuki avea o gura, ca atunci cand ii facea declaratii de dragoste iubitei sale Suzuka,scula tot cartierul.Degeaba dadeau bietii oameni telefon la circa de politie.Era incadrata cu personal foarte tanar, si necasatorit, care aparea sub acoperire si canta in cor, sub balconul fetei, numai muzica live, sud americana, rupta din realitatea crunta si zguduitoare a telenovelelor de pe acasa, de la alta casa, sau alte posturi de televiziune independente, ori arestate pentru trafic de droguri.

Postat pe 13 August 2008 13:45
Nu este real ceea ce spui tu,vanghelis...
Tote iubirile trebuiesc CANTATE, FREDONATE, asa ca in poezia eminesciana... EI, iar apelam la VESNICUL< EMINESCU...
Iubind in taina...
Dar nu mai pot.A dorului tarie.
Cuvinte da duioaselor mistere,
Vreau sa ma-nrc de dulcea-nvapaiere
A celui Suflet ce pe-al meu stie...
Nu vezi ca gura-mi arsa e de sete
Si-n ochii mei se vede-n friguri chinu-mi
Copila mea cu lungi si blonde plete...
sophia1971
Postat pe 13 August 2008 22:16
Nu este real ceea ce spun eu.Asa este.Dar minciuna poate sa imbrace siu forme mult mai seducatoare, in care firea ta romantica are sa creada fara drept de veto.

Postat pe 14 August 2008 15:19
pai da , Suzuki ista , in tandem cu toata circa de politie plus circa de polite platite sau nu , puteau canta cantece din orice film indian . nu-i oprea nimeni insa, cica pana sa apara in balcon julieta , a aparut vecina de la 3 care, dupa ce ca era julita, mai era si afona . ce sa aprecieze ea talentele telenovelistice ? a pus mana pe prasitie, a luat azimut guristul si ....punct ochit, punct lovit. ma gandeam acum ca , asa talent ar trebui promovat la olimpiade. proba , stilul smuls
si_totusi
Postat pe 14 August 2008 18:06
intr-o lume nebuna,nebuna,nebuna singura conditie ca sa poti trece peste orice este sa fii putin nebun-romantic...
Omul este om fericit dak poate face cati mai multi oameni fericiti...
Iar cel care este fericit, sau ma rog asa crede el, uita de moarte
sophia1971
Postat pe 14 August 2008 19:06
Draga Dani, una dintre colege, ma face puscas marin, iar tu imi spui cu dragalasenie ca sunt un nebun romantic.Parerea mea este sa faceti un portret robot(de bucatarie), cu conditia ca sa desenati si trei fire de par in varful capului,ca sa fiu recunoscut.

Postat pe 14 August 2008 19:24
Vangheeeeeeeeeeeeee.....poate vrea sa valsati....
Suzucki ce zice, e de acord cu Gica????

Postat pe 15 August 2008 00:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DEPRESIE 8 De la: PsihologBucuresti 12 Decembrie 2011 11:45
am nevoie de ajutor 9 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:04
sfatuiti-ma ce sa fac cu viata mea? 4 De la: garbo164720 8 August 2010 00:56
poti iubi doi barbati? 82 De la: scrichy 8 Noiembrie 2009 19:16
PSIHOZA NEVROZEI SI ALTE PERLE 56 De la: Anouk 28 Noiembrie 2009 22:00
Setari Cookie-uri