Hey, am si eu nevoie de un sfat cum sa trec peste o despartire!

De la: Schmetterling, la data 2015-05-24 09:10:44Total incomplet! Retin doar next generation,care se difuza,cândva cand eram copil. Si insigna de teleportare mi a ramas in minte,precum si unele personaje.
Buna dimineata !


Vezi aici poze cu cei 5 :

http://blog.cinefan.ro/2012/destination-star-trek-london-2012-cea-mai-mare-intalnire-a-fanilor-star-trek-din-europa/

Şi pt iniţiatoarea topicului, vezi, poate vorbeşti cu Schmetterling, să-i spună lui Picard să te ia la o plimbare cu nava, îţi va trece sigur. :)
VasileDinNuc
Postat pe 26 Mai 2015 21:03
Hahahaaaaaaa .........daca esti mort ,cum mai scrii aici ?
garbo080542
Postat pe 31 Mai 2015 03:01
Vrei un sfat? Punct si de la capat! Viata este prea scurta sa o irosesti cu si pentru cineva care nu merita.Daca n-ai un job, cauta, daca ai ,gaseste-ti si un hobby util , si gandeste pozitiv spre binele tau.
gettyvo
Postat pe 31 Mai 2015 09:52
DACA esti sigura ca are altarelatie,sau daca se comporta mai rece si mai indiferent si intru-n caz si in altul,cred ca ar fi bine sa il stergi de pe retina precum tabla dela scoala.ca ai pus suflet in aceasta relatie,sau lai iubit,considera faptele toate trecute si pine la loc de cinste in mintea ta doar aspectele negative din ultima vreme.Desigur ca o noua relatie chiar daca e pasagera nu e de stricare.
Nu esti tu prima si nic ultima de pe tera,iar ca sa suferi pentru aceasta despartire,e o greseala catastrofala,nu se plinge niciodata decit pentru moartea parintilor si a sotului daca acesta a meritato.
In rest ai toata viata inainte.Itzi doresc succes si o minte larg deschisa,cu cit e mai deschisa inima o duce mai bine.
garbo_399163
Postat pe 31 Mai 2015 10:24
buna multumestete ca ai aflat decit sa traiesti in minciuna m bine singura este regretabil dupa atita timp dar cine sa obisnuit sa minta nu se va opri asa ca incearca sati gasesti linistea in bratele unui barbat care crezi ca te iubeste dar sa nu uiti cit de greu este c suferi merita sa incerci
garbo326281
Postat pe 31 Mai 2015 11:12
"what you can feel you can heal " spunea cineva. simte tot ce simti in momentul asta nu incerca sa fugi sau sa te ocupi cu alte treburi doar ca sa uiti pentru ca o sa te trezesti din nou in aceiasi situatie. stiu ca nu suna chiar asa bine dar crede-ma e cea mai buna solutie. daca poti fii sincera cu tine si scrie tot ce simti ( tradata , mintita etc).gandestete in momentul asta ce iti promiti tie ca nu mai vrei sa experimentezi vreodata. cauta pe net sunt foarte multe programe pe gratis sa inveti despre relatii. cand m-am despartit de fostul meu prieten mi-am promis ca nu o sa mai ma tradez pe mine nici o data pentru nimeni. stiam ca ceva trebuia sa se schimbe dar nu stiam cum si mai exact ce. toti pe care i-am atras aveau acelasi stil. eram convinsa ca nu mai vreau sa fiu cu cineva doar ca sa nu fiu singura. nu stiu cum acum vreo luna ,doua am inceput sa urmaresc tot felul de experti pe net in general oameni care si-au gasit relatia aia speciala pe care ni-o dorim cu totii si care isi impartasesc experientele cu ceilalti. mi-am dat seama de multe lucruri. incep sa ma iubesc pe mine din ce in ce mai mult. http://honeyourheartmagnet.com/ . iti doresc urmatoarea relatie sa fie mai frumoasa si implinita decat poti sa-ti imaginezi :*
andreytza22
Postat pe 31 Mai 2015 13:06
Hey in cazul in care barbatul din viata ta iti spune ca nul mai interesezi trebuie sa intelegi ca relatia sa terminat si dai libertate baiatului. Nu este nevoie de explicatii nici sa ceri si nici sa-ti dea. Mai bine concentreazate asupra greselelor pe care tu li-ai facut cu el si corecteazle ca sa nu le repeti in alta relatie. Capul sus si ea tot cei mai bun de la viata si sa nu-ti para rau ca ai pierdut atita timp cu el fiindca ai capatat experienta si cine iti este sortitul o sa vina. Daca el nu a putut sa iti acorde o a doua sansa inseamna ca nu tea iubit niciodata cu adevarat. Eu spre exemplu am trecut usor peste asa ceva fiindca urasc repede persoanele care nu apreciaza bunatatea din mine dar numai raul si eu in acest caz ma gindesc tot numai la raul pe care mi la facut si repede trec peste asa incidente
tina_erik
Postat pe 31 Mai 2015 13:20
CU RABDARE SI CURAJ TOT INAINTE
cui pe cui se scoate....ASTA AR FI ALTA VARIANTA
mmiriam
Postat pe 31 Mai 2015 18:11
De la: garbo_410447, la data 2015-03-23 14:16:45Hey, eu am avut o relatie de 6 ani si 7 luni care a inceput sa scartaie din ianuarie anul acesta.El nu mai vroia sa fie cu mine.Eu am incercat sa ma schimb pentru ca stiu unde gresisem, dar el cand era cu mine juca teatru.Acum 2 zile s-a terminat totul pentru ca am aflat ca m-a mintit deoarece imi tot spunea ca este plecat si nu vorbeam ca are treaba cu munca, iar eu il credeam.Pana cand mi s-a parut ceva suspect si am inceput sa caut si am descoperit convorbirile cu alte nr de tel chiar at knd el avea treaba..Lui chiar nu ii mai pasa de mine si nu il inteleg de ce face asa ceva pentru ca nu este cu altcineva deoarece am vazut pe myvodafone detalierea apelurilor si nr de tel.Incep sa cred ca poate m-a mintit in toti anii acestia :(
Va rog spuneti-mi cum pot sa trec peste aceasta relatie, deoarece nu este usor stand atata timp cu un om :(
Va multumesc!


Se spune că ”dragostea poate totul”. Ei bine, nu doar se spune, ci eu m-am convins că așa este. ”Dacă dragoste nu este, nimic nu este”, iar dacă este dragoste, atunci o relatie nu se rupe niciodată, chiar dacă poate părea ruptă. Gândește-te la ce voiește sau ar fi vrut persoana respectivă, dacă puteai să o faci fericită, de ce nu ai făcut-o, dacă nu puteai, de ce să insiști într-o apropiere ce poate fi toxică. Dragostea nu înseamnă neapărat apropiere fizică și cu atât mai puțin contact sexual. Dragostea înseamnă să privești în ochii persoanei iubite și, când constați că prezența ta nu îi face plăcere sau și mai rău, nu îi face bine, să te îndepărtezi și să o iubești de departe. Dragostea poate însemna chiar și apropierea fizică de altă persoană, atunci când prin această apropiere cel iubit se simte eliberat de APĂSAREA ”dragostei” tale. Dragostea înseamnă să iubești fără a cere nimic în schimb: nici sex, nici conviețuire împreună, nici apropiere, nici prietenie, nici măcar să schimbi două vorbe. Dragostea înseamnă să mângâi de departe și pe neștiute, precum soarele ce trimite raze de căldură pe obrazul unui adormit, dar să răspunzi totdeauna ”prezent” la primul strigăt de ajutor al celui iubit, fără reproșuri, fără pretenții de răsplată, fără a întârzia apoi în preajma lui mai mult decât este necesar.
Dar, mai presus de toate, Dragostea înseamnă bucurie! Dacă ai făcut toate cele de mai sus și nu ai bucurie în tine, înseamnă că te înșeli și nu ai făcut nimic din dragoste... Dar nu dispera, continuă sau ia-o de la capăt, pentru că ”cine caută, găsește”! Și, când singura răplată pe care ți-o vei dori, iubind, va fi doar să poți iubi mai departe, atunci... nu vei mai avea nevoie să te învețe nimeni ce este dragostea și ce ai de făcut.
tudorel216
Postat pe 31 Mai 2015 19:13
o relatie nu se bazeaza numai pe dragoste. Sunt multe lucruri ce o fac sa functioneze printre care si increderea. Cand aceasta nu mai e, nu mai e nimic. parerea mea este sa pui punct deoarece el a facut-o deja. inseamna ca nu a fost sa fie. Mult noroc!
pirania_1960
Postat pe 31 Mai 2015 22:41
draga mea,crede in tine,,,,,,,,,,,,,,,,,,,totul se rezolva in timp,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nu te-a meritat,,,,,,,,,,,,,,,,si eu am avut multe dezamagiri ,acum mi-am luat o catelusa,DECIT UN ANIMAL CU DOUA PICIOARE
Carmen_Mioara_Berescu_1
Postat pe 31 Mai 2015 22:46
De la: pirania_1960, la data 2015-05-31 22:41:43o relatie nu se bazeaza numai pe dragoste. Sunt multe lucruri ce o fac sa functioneze printre care si increderea. Cand aceasta nu mai e, nu mai e nimic. parerea mea este sa pui punct deoarece el a facut-o deja. inseamna ca nu a fost sa fie. Mult noroc!


Unde exista neincredere, nu exista dragoste, unde exista dragoste, exista si incredere. O relatie fara dragoste este o falsa relatie, este moarta din start. A nu se confunda dragostea cu atractia animalica, cu instinctul de imperechere adica.
tudorel216
Postat pe 31 Mai 2015 23:32
De la: Carmen_Mioara_Berescu_1, la data 2015-05-31 22:46:07draga mea,crede in tine,,,,,,,,,,,,,,,,,,,totul se rezolva in timp,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nu te-a meritat,,,,,,,,,,,,,,,,si eu am avut multe dezamagiri ,acum mi-am luat o catelusa,DECIT UN ANIMAL CU DOUA PICIOARE


Meritatul si nemeritatul este totdeauna reciproc...
tudorel216
Postat pe 31 Mai 2015 23:36
considera experienta o lectie de viata! mergi mai departe !
lllorena
Postat pe 1 Iunie 2015 08:25
Exista niste emisiuni pe net,cu niculina Gheorghita,psiholog,superbe,care m-au ajutat pe mine,in diferite situatii...
Dupa ce ai gasit mesajele si convorbirile,ai discutat asta cu el
daniilia
Postat pe 1 Iunie 2015 09:54
In primul rand, imi pare rau ca treci printr-o despartire, care nu e niciodata un lucru usor, indifferent a cui e decizia. Eu cred ca ceea ce este "meant to be" dureaza, ceea ce nu este "meant to be" sau "the real thing" nu dureaza, si nici nu trebuie sa dureze (cum a fost in cazul tau), pentru ca inseamna ca fiecare meritati si veti gasi ceva mai bun. Nu exista retete si nu exista o perioada standard de timp in care "trebuie" sa iti revii. Din experienta proprie pot sa iti spun ca trebuie cumva arse toate etapele, adica e normal sa fii ranita, manioasa, frustrata, trista, epuizata, si cum mai simti tu dupa o despartire. Daca nu treci prin fazele astea, ramai cu "gunoi sub pres" sau "stafii in dulap", cum se mai spune. Ajuta foarte mult sa ai cu cine vorbi despre toate astea, nu neaparat un psihoterapeut profesionist, eu am facut asta cu prietenii apropiati si a insemnat la fel de mult ca un ajutor specializat si le voi fi intotdeauna recunoscatoare. Deci, cum spuneam, trebuie sa parcurgi toate etapele, iar dupa ce treci de asta, trebuie sa analizezi mai detasat si mai la rece ce s-a intamplat si sa-ti inveti lectia din ce s-a intamplat, iar abia apoi sa te ridici de pe jos si sa mergi mai departe. Lectia nu e in general ca cineva, doar unul, a fost de vina, intotdeauna e nevoie de 2, si ca sa mearga si ca sa nu mearga o relatie. Tototdata, lectia nu e niciodata ca tu ar trebui sa te schimbi in ceva ce nu esti. Lectia este cel mai adesea ca trebuie sa te pretuiesti si sa crezi ca meriti ceva foarte bun. Si mai este credinta ca il vei intalni pe cel care trebuie, pe cel cu care esti "meant to be", sau "the real thing".
garbo_409878
Postat pe 1 Iunie 2015 14:35
Cu paşi repezi. El a devenit o fantomă şi după fantome nu te uiţi în urmă.

Dar problema ta e că te uiţi şi nu te poţi despărţi de trecut.
garbo_4047
Postat pe 2 Iunie 2015 10:53
deschideti sufletul catre nou alfel nu vei putea trece cu siguranta niciodata sa nu te intorci la persosna care te-a ignorat
garbo022539
Postat pe 3 Iunie 2015 01:13
Hei , sincer, niciun baiat nu merita o lacrima macar. Nu-ti irosi clipele stand suparata sau plangand. Stai linistita, daca v-ati despartit inseamna ca nu erati unul pentru celalat si ca Dumnezeu a pus deoparte ceva pentru fiecare, deci, pentru tine o sa vina ceva mult mai ok si in plus persoana respectiva care o sa vina dupa aceasta probabil o sa stie sa-ti ofere iubire si sa te aprecieze asa cum esti , sa aprecieze fiecare particica a ta, buna sau rea. Plus de asta , nu uita baietii nu uita niciodata fetele cu care au fost, o sa ramai oricum in gandul lui, sunt sigura de asta... fiecare fata se stie face seducatoare si stie sa intre in mintea unui baiat. Stiu ca probabil nu o sa te ajute foarte mult sfaturile... dar , o sa vezi , cu timpul o sa incepi sa razi si sa-ti para rau pentru ca ti-ai pierdut zilele stand suparata, cand viata e asa frumoasa, mai ales ca vine vara 8-> , stai tu linistita, urmatorul e doar dupa colt, te asteapta...iti dau doar niste sfaturi : pune frau inimii si lasa-te sedusa, nu incerca sa o faci tu , pentru ca esti fata si badaranii care nu reusesc sa te faca sa te simti femeie cu adevarat , sa te aprecieze, sa iti arate ca au nevoie de tine , da-le pass ! Sunt altii ! Profita de varsta , o sa vina si unul , unde n-o sa mai fie despartire si o sa iti amintesti de vremurile in care plangeai dupa idioti , crede-ma :))) ! Dupa ce o sa ai o relatie mai lunga, o sa iti para rau ca ai intrat asa repede in ea si ca nu ai mai asteptat putin ;)) ... pentru ca oricum toti baietii sunt niste badarani care niciodata nu au stiut si nu o sa stie sa aprecieze o femeie cu adevarat ! Keep calm !
garbo_409517
Postat pe 3 Iunie 2015 02:07
Salut.Arunca tot la gunoi ceia ce-ti da amentiri. Timpul lecueste,cauta prieteni noi,nu sta inchisa ori adreseazate la un psiholog fiindca aceasta perioada de trecere e grea, Schimbate spre bine,fa succese in tot interior si exterior Emai rau ca ziua mai trece dar noptile sunt mai grele,oricum trebue sa te bucuri ca ai luat o lectie din viata si pe viitor nu sa repeta Succes
garbo_409908
Postat pe 6 Iunie 2015 14:29
Buna,E cel mai bine sa deschida inima cu cinevai care no cunoaste,prietenii mai devreme ori tarziu o sai scoata vorbe de critica fiindca se cunosc Deaceia asa cazuri trebu de discutat cu persoane necunoscute
garbo_409908
Postat pe 6 Iunie 2015 14:37
Dragostea poate totul... dacă vrei. Nu vă mai amăgiți, nimeni nu se desparte decât de persoanele pe care nu le iubește. De cine iubești... nu te poți despărți în veci!
tudorel216
Postat pe 6 Iunie 2015 23:04
De la: tudorel216, la data 2015-06-06 23:04:51Dragostea poate totul... dacă vrei. Nu vă mai amăgiți, nimeni nu se desparte decât de persoanele pe care nu le iubește. De cine iubești... nu te poți despărți în veci!


Tu nu....dar el , da.
Rotty
Postat pe 7 Iunie 2015 09:16
De la: Rotty, la data 2015-06-07 09:16:50
De la: tudorel216, la data 2015-06-06 23:04:51Dragostea poate totul... dacă vrei. Nu vă mai amăgiți, nimeni nu se desparte decât de persoanele pe care nu le iubește. De cine iubești... nu te poți despărți în veci!


Tu nu....dar el , da.


Nimeni nu se poate despărți de cel care îl iubește cu adevărat. Dragostea înseamnă unire totdeauna și fără nici o excepție. Dacă cineva te-a părăsit, înseamnă că nu l-ai iubit cu adevărat.
tudorel216
Postat pe 8 Iunie 2015 09:09
Exact! Daca cineva te-a parasit, nu e ca nu te-a iubit cu adevarat, ci, ca tu nu l-ai iubit cu adevarat!
Schmetterling
Postat pe 8 Iunie 2015 10:13
E greu sa treci printr- despartire, dar ideea, din punctul meu de vedere e alta si intrebarea mea e: Ai fost fericita? L-ai iubit? Esti sigura de asta? (bine, intrebarile) Daca nu eziti sa-ti raspunzi singura la intrebarile astea cu un "DA" sincer atunci e un pic dificil sa treci peste, dar sfatul meu e sa iesi cat mai mult din casa, cu prieteni, cu familie, cu cainele, cu orice! Ia-ti si pestele la plimbare, daca ai unul. Mergi la sala, fa ceva distractiv. Schimba-ti un pic rutina. Fa orice iti poate ocupa mintea.
Daca totusi, nu esti sigura de raspunsul tau pentru intrebarile de mai sus, atunci poate fi vorba doar de obisnuinta sau de conceptia stupida a fetelor(care candva a fost si a mea) cu "primul iubit, for ever and ever". Si daca a fost primul tau iubit(stii la ce ma refer) atunci analizeaza mai bine situatia, caci eu aici iti spun din proprie experienta ca nici macar un "second thought" nu merita baiatu'. Primele relatii DE OBICEI nu functioneaza. Spun "De obicei" deoarece cunosc un singur caz fericit de genul si restul 100 care sunt nefericite. Si eu am facut parte din cele 100 cu "primul iubit" care a durat 3 ani de zile si mai mult era din propria prostie faptul ca m-am consumat pentru o persoana cu care nu am fost nicio secunda fericita, doar voiam eu sa cred ca am fost pentru ca DEH! "Primul iubita, fat'haaa"!
Oriucm, nu e vorba despre mine, dar oricare ar fi situatia ta, incearca sa nu te consumi foarte mult(sa nu te consumi deloc ar fi o prostie sa-ti cer, deoarece e inevitabil)
Trebuie totusi sa intelegi faputul ca uneori lucrurile nu mai merg, si o relatie, ca orice alt lucru din lumea asta, se poate sfarsi la fel de repede cum a inceput si sa fi constient de asta e lucru mare.
Mult succes si fericire iti doresc :* sper sa te aud te bine.
Isa_Bella93
Postat pe 8 Iunie 2015 13:47
Ca tu , ca el , ca io , ca ea .....Mai Tudorele , tu ai citit postarea cu care s-a deschis topicul ?
Rotty
Postat pe 8 Iunie 2015 17:11
Parerea mea ca nu trebuie sa plangi dupa o persoana care nu a stiut sa te pretuiasca dar pentru asta intreaba-te pe tine insati daca ai fost cinstita in relatia voastra,daca chiar a fost iubire si nu doar o atractie fizica si o relatie care doar sa-ti ocupe timpul si sa nu fii singura.Iubirea adevarata nu o intalnesti de multe ori in viata propuneti sa iubesti un singur baiat gandindu-te la viitorul tau sot si pe care pe undeva dumnezeu il tine pt tine.Fii mai serioasa si fiti prieteni mai mult timp inainte de a fi iubiti ,analizeaza-l vezi ce fel de om este si daca chiar merita sa incepi sa simti ceva pentru el.Nu toti baietii sunt seriosi si cei mai multi gandesc relatii sexuale si poate si putina atractie fizica dar nu iubire si e injositor pt noi fetele care ne indragostim de oameni fara sa-i cunoastem.Ai respect fata de tine numerita sa plangi citeste un acatist catre ingerul pazitor care iti e tot timpul alaturi si poate candva iti va trimite un inger de baiat.Plimbate prin parc ,incearca o sf liturghie duminica la biserica,citeste carte gen Dragoste in vremea holerei asculta muzica nu neaparat de dragoste cunoaste oameni noi sii in special ai grija ce prieteni iti faci ,incearca sa nu devii pe viitor dependenta de iubit si comunica cu oamenii din jur e atat de frumos sa fi inconjurat de oameni si sa-i cunosti ,fa-i plimbari de seara si incerca sa te vezi mai matura si mai puternica decat atunci cand erai implicata in relatie.Data viitoare cand vei intalni unbaiat incerca sa-l duci si in biserica si sa va ajute si dumnezeu.Un baiat care vine in biserica trebuie sa aiba un suflet bun .
garbo_412875
Postat pe 8 Iunie 2015 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa mi-l scot din minte ?? 206 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
povestea mea ....aproape toata 21 De la: Anilus 9 Mai 2010 08:41
buna....poveste de iubire pe net...adevar sau.....iluzie 2 De la: alfheim 5 Septembrie 2011 20:21
mintita inselata...prea naiva am fost....' 45 De la: cricat 9 Martie 2011 10:26
Meritam o a doua sansa? 9 De la: ratuscaceaurata 10 Octombrie 2011 07:00
Setari Cookie-uri