Am nevoie de un sfat

Scriu la aceasta ora tarzie doarece ea inca imi umple gandurile.Probabil ca sunt sunt un ciudat, probabil ca nu.
Povestea mea incepe acum vreo 3 ani intr-o vara cand am cunoscut-o.Eu aveam 17 ani ea 16.Eu aveam nevoie de sex, ea era naiva si asa am ajuns sa fim impreuna.Desigur, nevoile mele cresteau dar niciodata nu mi-am permis sa-i cer asta pentru ca simteam ca m-am indragostit si nu vroiam sa profit.Au trecut 3 luni iar din cauza dorintelor mele am inceput sa flirtez cu alt gen de fete de la care puteam sa obtin usor tot ce vroiam.Asa, usor, am lat decizia sa ma despart de fata blonda de care ma simteam indragosit.Mi-a parut rau dupa un timp si am realizat ce am pierdut.Am implinit 18 ani si iar am inceput sa povestesc cu acea fata, ba chiar mai mult, ne-am si impacat,Am stat impreuna pana ce am intrat la facultate apoi iar ne-am despartit tot din cauza mea, pe motiv ca nu merge o relatie la distanta: Eu la Brasov ea la Maramures.Inainte sa incep anul 2 m-am intalnit din nou cu ea, am fost toata vara impreuna, super indragostiti, ea ma iubea, eu o iubeam.Inainte sa plec la facultate ea mi-a spus ca e pregatita sa faca pasul cel mare, adica, sa fiu primul barbat din viata ei.Totul a mers perfect si dupa, ne iubeam.Asta pana cand ea a intrat la facultate.Din acest moment s-a intamplat ceva si ea s-a schimbat radical.Desigur, primul motiv a fost gelozia.Ea imi tot reprosa lucruri banale ce le vedea pe profilul meu de facebook ( ba ca apreciam poza unei fete, ba ca discut cu altele, etc ).Chestia asta nu o facea cat timp nu era la facultate.Am ajuns la exasperare si am inceput si eu sa fac la fel ( sunt genul mai razbunator ).Intr-o seara ea a vazut pe facebook ca niste colegi si colege sunt la mine.Nu stiu cum s-a intamplat dar nu aveam semnal la telefon.M-a sunat de doua ori, bineinteles, intra casuta, deci a intrat la banuieli.Am sunat-o dupa, nu mi-a raspuns decat a doua cu un mesaj.I-am explicat la telefon ce-a fost si ce s-a intamplat, aveam impresia ca m-a inteles.Dupa toate astea discut cu ea intr-o seara iar apelul se intrerupe din cauza telefonului meu.Am sunat-o din nou, nu mi-a raspuns,in schimb m-a sunat ea dupa 3 minute,I-am cerut explicatii de ce nu mi-a raspuns, dar nu avea un raspuns concret, mai mult s-a balbait ( mi-am dat seama ca minte ).Ne-am tot certat asa din gelozii o luna si 2 saptamani, eu tot spunandu-i ca o sa ma satur o data.Intr-o seara, mai exact saptamana trecuta Joi ne-am certat tare pentru ca vorbea foarte sec, si i-am spus sa ne despartim.Ea a acceptat fara sa zica nimic altceva.Am mai povestit noi, ea vineri a iesit la ceva aniversare, si am primit un mesaj ciudat de la ea, care sigur nu era pentru mine.Mi-a explicat ea ce mi-a explicat dar mi-a pomenit si de un alt baiat care a fost la aniversarea respectiva.De atunci nu am mai vorbit cu ea si mi-am reluat viata pe care o aveam la 17 ani, flirtez cu fetele de la care pot obtine tot ce vreau.
Saptamana viitoare e ziua mea si m-am gandit, ori s-o chem la mine la Brasov, ori sa merg eu la ea.Ceva imi spune sa o fac, dar orgoliul si gandul ca ea, dupa 1 an si cateva luni de relatie reusise sa treaca asa usor peste o relatie imi spune sa n-o fac.
Eu o iubesc si as vrea sa-i fie bine, dar nu suport gandul ca ea ar putea discuta cu alti baieti si nici senzatie ca s-a rupt ceva in mine de cand m-am despartit de ea.Mi-e frica sa nu aud vorbe " ba ce buna-i fosta lu' ala, ba ce-i place viata, etc"
Merita sa o caut si sa o iau de la capat cu ea sau sa-mi vad de drumul meu si s-o las in lumea ei?
AlexandruMarian
Postat pe 17 Noiembrie 2014 01:47
Simplul fapt ca problema asta nu iti da pace este un motiv suficient sa o suni si sa ii spui ca vrei sa vorbesti cu ea. Fata in fata. Tot ce ai descris aici spune-i prin viu grai, nu omite faptul ca din punct de vedere intim esti foarte activ si nu ai avut curajul sa ii ceri mai mult. In functie de raspunsul ei, decide daca merita sa mai acorzi o sansa relatiei voastre sau nu. Exista 3 posibilitati:
-o luati de la 0
-o reluati de unde ati lasat-o
-va spuneti "adio" pentru totdeauna
Indiferent ce se va intampla vei fi impacat ca ai incercat.
Daca ajungeti la concluzia ca merita sa o luati de la inceput, nu uita sa fii foarte clar cu ce astepti de la ea, dar si foarte dispus si deschis in a implini nevoile ei de orice fel (dragoste cu sila nu se poate, dar daca cu adevarat tineti unul la celalalt egoismul trebuie sa dispara odata pentru totdeauna). O relatie durabila presupune COMUNICARE. Lipsa ei a dus la ruptura voastra. Nu te sfii sa ii spui ce e in inima ta si cere-i sa faca la fel, cu toata sinceritatea. Iar orgoliul (nu ai vrea sa auzi povesti) uneori poate izvori din gelozie. Daca te macina gelozia ai toate sansele sa esuezi in multe relatii. Stai bine si judeca inainte sa mai intri intr-o relatie serioasa daca doar sexul te intereseaza, pentru ca la capitolul fidelitate ai carente serioase. De obicei partenerul/a nu admite sa te imparta cu altcineva, asa ca hotaraste-te dinainte ce vrei.
angel_forever
Postat pe 2 Decembrie 2014 11:55
Eu zic ca, daca o iubesti si vrei sa fie fericita, o lasi in pace! La modul cel mai serios.
Schmetterling
Postat pe 2 Decembrie 2014 13:04
din povestea ta, nu reoese ca o iubesti, confunzi iubirea cu posesia, esti preocupat de tine, egoul ta sufera foarte tare,...ce zice lumea daca o lasi???!!!...ce-ti pasa daca va despartiti????..daca o iubeai, nu umblai cu alte femei, nu o inselai,..cand iubesti nu inseli,..cum puteai sa te mai uiti in ochii ei cand veneai de la altele???...lasa-o si cautati iubirea!
labora
Postat pe 2 Decembrie 2014 16:37
De la: AlexandruMarian, la data 2014-11-17 01:47:34Scriu la aceasta ora tarzie doarece ea inca imi umple gandurile.Probabil ca sunt sunt un ciudat, probabil ca nu.
Povestea mea incepe acum vreo 3 ani intr-o vara cand am cunoscut-o.Eu aveam 17 ani ea 16.Eu aveam nevoie de sex, ea era naiva si asa am ajuns sa fim impreuna.Desigur, nevoile mele cresteau dar niciodata nu mi-am permis sa-i cer asta pentru ca simteam ca m-am indragostit si nu vroiam sa profit.Au trecut 3 luni iar din cauza dorintelor mele am inceput sa flirtez cu alt gen de fete de la care puteam sa obtin usor tot ce vroiam.Asa, usor, am lat decizia sa ma despart de fata blonda de care ma simteam indragosit.Mi-a parut rau dupa un timp si am realizat ce am pierdut.Am implinit 18 ani si iar am inceput sa povestesc cu acea fata, ba chiar mai mult, ne-am si 5impacat,Am stat impreuna pana ce am intrat la facultate apoi iar ne-am despartit tot din cauza mea, pe motiv ca nu merge o relatie la distanta: Eu la


Brasov ea la Maramures.Inainte sa incep anul 2 m-am intalnit din nou cu ea
, am fost toata vara impreuna, super indragostiti, ea ma iubea, eu o iubeam.Inainte sa plec la facultate ea mi-a spus ca e pregatita sa faca pasul
cel mare, adica, sa fiu primul barbat din viata ei.Totul a mers perfect si dupa, ne iubeam.Asta pana cand ea a intrat la facultate.Din acest moment s-a intamplat ceva si ea s-a schimbat radical.Desigur, primul motiv a fost gelozia.Ea imi tot reprosa lucruri banale ce le vedea pe profilul meu de facebook ( ba ca apreciam poza unei fete, ba ca discut cu altele, etc ).Chestia asta nu o facea cat timp nu era la facultate.Am ajuns la exasperare si am inceput si eu sa fac la fel ( sunt genul mai razbunator ).Intr-o seara ea a vazut pe facebook ca niste colegi si colege sunt la mine.Nu stiu cum s-a intamplat dar nu aveam semnal la telefon.M-a sunat de doua ori, bineinteles, intra casuta, deci a intrat la banuieli.Am sunat-o dupa, nu mi-a raspuns decat a doua cu un mesaj.I-am explicat la telefon ce-a fost si ce s-a intamplat, aveam impresia ca m-a inteles.Dupa toate astea discut cu ea intr-o seara iar apelul se intrerupe din cauza telefonului meu.Am sunat-o din nou, nu mi-a raspuns,in schimb m-a sunat ea dupa 3 minute,I-am cerut explicatii de ce nu mi-a raspuns, dar nu avea un raspuns concret, mai mult s-a balbait ( mi-am dat seama ca minte ).Ne-am tot certat asa din gelozii o luna si 2 saptamani, eu tot spunandu-i ca o sa ma satur o data.Intr-o seara, mai exact saptamana trecuta Joi ne-am certat tare pentru ca vorbea foarte sec, si i-am spus sa ne despartim.Ea a acceptat fara sa zica nimic altceva.Am mai povestit noi, ea vineri a iesit la ceva aniversare, si am primit un mesaj ciudat de la ea, care sigur nu era pentru mine.Mi-a explicat ea ce mi-a explicat dar mi-a pomenit si de un alt baiat care a fost la aniversarea respectiva.De atunci nu am mai vorbit cu ea si mi-am reluat viata pe care o aveam la 17 ani, flirtez cu fetele de la care pot obtine tot ce vreau.
Saptamana viitoare e ziua mea si m-am gandit, ori s-o chem la mine la Brasov, ori sa merg eu la ea.Ceva imi spune sa o fac, dar orgoliul si gandul ca ea, dupa 1 an si cateva luni de relatie reusise sa treaca asa usor peste o relatie imi spune sa n-o fac.
Eu o iubesc si as vrea sa-i fie bine, dar nu suport gandul ca ea ar putea discuta cu alti baieti si nici senzatie ca s-a rupt ceva in mine de cand m-am despartit de ea.Mi-e frica sa nu aud vorbe " ba ce buna-i fosta lu' ala, ba ce-i place viata, etc"
Merita sa o caut si sa o iau de la capat cu ea sau sa-mi vad de drumul meu si s-o las in lumea ei?
Ingerasulluptor
Postat pe 2 Decembrie 2014 21:41
Eu zic ca tu mai bine trebuie sa te maturizezi sa stii ce vrei ca sa nu te mai joci cu emotiile cuiva.
Educate si cand te simti matur ori impacate cu ea daca mai vrea sau cauta alta tot serioasa.
Ingerasulluptor
Postat pe 2 Decembrie 2014 21:44
Draga 810, baiatul repeta ca flirteaza si cauta fete "de la care obtine ce vrea". De ce-l sfatuiesti sa-si caute una "tot serioasa"? Ce sa faca cu ea?
Miafarow
Postat pe 2 Decembrie 2014 21:58
Pai daca nu vrea sa se faca baiat serios atunci sa isi caute fete ca si el.dispuse sa filtreze cu alti baieyi el cu alte fete si tot asa.
fetele serioase sunt pretentioase ele vor un barbat doar pt ele daca ele nu se duc cu alti baieti.
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Decembrie 2014 11:03
Un vas care odata s-a spart, chiar daca vei lipi cioburile la loc nu va mai fi ca nou, mereu se vor vedea bucatile.
cred ca ar trebui sa mergeti mai departe, separat.
Fii curajos, analizeaza-ti bine sentimentele si cantareste faptele. gandeste-te ca cei al tau e pus deoparte.
iubirea se compune din foarte multe alte sentimente (ca atasamentul, respec, grija, compasiune, atentie), ea trebuie sa vindece, se hraneste cu actiuni.
voi ati avut parte de astea?
garbo_407253
Postat pe 3 Decembrie 2014 22:26
Multi nu inteleg ce inseamna cuvantul iubire.
ei cred ca daca iubesti,doar oferi si nu astepti nimic in schimb,asa gandesc barbatii ca asa au invatat de la parintii lor.
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Decembrie 2014 22:55
Barbatilor nu le convine ca femeile nu le mai tolrreaza infidelitatile cum o faceau odinuara pt avere...ca asa a fost mentalitatea lor daca taci asa faci avere,taci si faci,,femeile batrane siau descarcat frustrarea pe copii sau pe oamenii cumsecade.

eu una nu ma umilesc pt avere asa ca tratez un barbat asa cum ma trateaza si el pe mine.
Stiu ca daca as fii ipocrits si as seduce barbatii mar ajuta mai mult,,ei nu ajuta fetele cuminti doar le ecploateaza...doar femeile carebstiu sa ii seduca si sa ii domine care sujt mai rele ca ei au mai mult de castigat..
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Decembrie 2014 23:03
Barbatii le place ss stea multi ani casatoriti,chiar daca isi gasesc amante nu idi trateaza nevasta cu omenie,daca femeia xice ceva o face cu nervii ca sa o faca sa taca.femeia tace o perioada pana se satura.
barbatilor nu le place ca sa divorteze.
ei vor o casatorie unde sa tina femeia sub papuc chiar daca este nefericita si nemultumita trebuie sa Stea cu el ca Asa au stat mamele lor,au stat si au indurat si sau inrait,pline dd frustrare
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Decembrie 2014 23:39
tie ti se pare ca ea a trecut usor peste 1 an si ceva de relatie. dar tu, ca te-ai apucat imediat sa flirtezi cu toate fetele mai usoare, tu ai trecut mai greu? eu cred ca fata s-a tot saturat de scuzele tale si s-a saturat sa fie mereu pe locul 2. ai lasat-o pentru altele, iar te-ai intors la ea, cine stie ce nu ne mai spui. sper ca si-a gasit un baiat care sa o iubeasca cu adevarat si care sa o respecte.
1.tu nu esti un gentleman. ii respecti decizia de a-si pastra virginitatea si te duci sa te culci cu altele.
2. ai grija cu ce pipite te mai culci; poate ti se pare ca esti un mascul feroce ca iti cad atatea in plasa, dar uita-te si tu la stiri si vezi cate cazuri de HIV au aparut din cauza ca s-au culcat la intamplare cu unul si altul. nu mai zic de alte BTS-uri care se vindeca foarte greu sau deloc. pune-ti ordine in viata!
garbo_3567
Postat pe 11 Decembrie 2014 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce se intampla oare cu mine...hmm..chiar nu ma inteleg..:(..De ce ma mai gandesc la EL... 25 De la: garbo_10965 18 Februarie 2013 19:01
Dilema vietii mele 58 De la: O_K 27 Noiembrie 2010 20:22
De ce inseala barbatul??.. dar femeia?? 60 De la: garbo_397823 19 Martie 2014 16:29
o mica problema...rezolvarea pt tot restul vietii 13 De la: dragu_ta74 10 Decembrie 2009 21:46
despre relatia mea ..daca o pot numi asa 10 De la: anna_gratiela 1 Martie 2010 12:00
Setari Cookie-uri