un soț zgarcit. cum sa traiesti cu el?

1. Ai 52 de ani...nu mai esti interesanta daca nu te straduiesti.
2. Esti la a doua casatorie...ti-ai asumat inconvenientele luandu-ti un barbat cu trecut, copii, fata de care are obligatii.
3. Nu cred ca un barbat care iti asigura fericirea si bunastarea se zgarceste la un cadou de Craciun...te minti singura si ne minti si pe noi.
4. Nu cred ca lipsa unui cadou sub brad, in conditiile unui trai satisfacator, poate provoca depresii.
Concluzie: Ai fabricat o poveste cu care incerci sa te convingi. Ceea ce traiesti tu e exact opusul....adica esti o a doua, deja babeta, nu-l mai interesezi de nici un fel...de aici depresia.
garbo_167
Postat pe 3 Ianuarie 2015 09:48
Cel mai frumos moment este atunci cand vezi bucuria celui care primeste cadoul de la tine,de asta trebuie sa te bucuri.E posibil ca sotul tau sa aiba o teama de a nu te dezamagi cu ce ar vrea el sa-ti faca cadou si atunci renunta la asta.Daca reusesti peste episodul asta,cred ca ai sa fii mai fericita,conteaza mai putin un lucru.Continua sa-i faci cadouri si poate intr-o zi ai sa ai o surpriza placuta.
Tia-iasi
Postat pe 3 Ianuarie 2015 09:50
" adica esti o a doua, deja babeta, nu-l mai interesezi de nici un fel...de aici depresia."

167 si tu te exprimi ca o mucea . Mai asteapta sa cresti.

Rotty
Postat pe 3 Ianuarie 2015 10:13
Cu siguranta ca aceasta intrebare era bine daca v-ati fi pus-o de la inceput . " Alchimia " care v-a legat ... la prima vedere trebuie ca a fost reciproca . Probal ca Dvs sunteti mai sensibila , mai slabuta de ... inger , cum se spune si in consecinta cautati solutii . Petrica B - un comentariu facut cu drag .
Petrica_Bratan_1
Postat pe 3 Ianuarie 2015 10:54
De la: Tia-iasi, la data 2015-01-03 09:50:14Cel mai frumos moment este atunci cand vezi bucuria celui care primeste cadoul de la tine,de asta trebuie sa te bucuri.E posibil ca sotul tau sa aiba o teama de a nu te dezamagi cu ce ar vrea el sa-ti faca cadou si atunci renunta la asta.Daca reusesti peste episodul asta,cred ca ai sa fii mai fericita,conteaza mai putin un lucru.Continua sa-i faci cadouri si poate intr-o zi ai sa ai o surpriza placuta.
,ca asa a fostobisnuitdoar sa prijeasca ca multi alyii ca doar a

nu stiu dacs o sabprimeasca ceva.
mai bine sa nu mai faca nici ea.
o sa i se para lui suspect,ca daca a fost invarat doar sa primeasca dar sa nu i se ceara nimic in schimb.
asa este si infamilie fiecarw pt el.
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Ianuarie 2015 10:56
Daca este tandru si atent in restul anului ...inseamna ca nu a avut obisnuinta in familie si considera o risipa de banii ...sau cei care au primit sunt in categoria ca nu se bucura sa primeasca ...si aici s-ar putea sa-l doara si sa condidere bani aruncati Eu am facut mereu cadouri si uneori la sume mari ...pentru ca oamenii imi erau dragi ...dar au fost situatii cand m-a durut ca nu am adus si bucurie ... pentru ca nu a fost cadoul potrivit ...important este sa aduci bucurie celor dragi ... si cadoul se face celor dragi altfel este pomana ,,, In nici un caz sa nu te opresti sa faci cadouri acestui om care stie sa fie langa tine ...este posibil ca alegerea cadoului sa fie o dificultate .. din pacate la varsta asta este cam greu sa-l mai schimbi (si eu am 52) trebuie sa va multumiti cu clipele de fericire din alte momente si realizari pe care le aveti impreuna.

Sper sa apara aici si comentariul doamnei Q ...pe care n-am mai vazut-o si de care imi este dor ...are mereu cele mai fine observatii si recomandarile potrivite ...este obiectiva prin prisma unei experiente de viata foarte bogata ... La Multi Ani cu Sanatate! si fara blocaje energetice :)

Garbo_081917
Postat pe 3 Ianuarie 2015 11:25
Cand nu astepti nimic de la cel de langa tine, nu esti dezamagita. Eu iti propun sa iti iei singura cadou, sau te bucuri de afectiunea si rasfatul pe care ti-l ofera tot timpul, pana la urma,o zi pe an e Craciunul.
Cristina_M
Postat pe 3 Ianuarie 2015 11:38
Eu zic ca daca risipesti banii pt altii ca sa le fsci cadouri.
nu iti mai raman tie bani,pt tine.
eu zic ca imi primul rand trebuie sa iti cumperi tie un cadou scump si cemai ramane si iti face placere poti face mici cafouri si la altii.dar fara sa te superi ca nu sesimt sa faca si ei ceva cadou inapoi.
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Ianuarie 2015 14:29
De la: garbo_406810, la data 2015-01-03 14:29:32Eu zic ca daca risipesti banii pt altii ca sa le fsci cadouri.
nu iti mai raman tie bani,pt tine.
eu zic ca imi primul rand trebuie sa iti cuperi tie un cadou scump si cemai ramane si iti face placere poti face mici cadouri si la altii.dar fara sa te superi ca nu sesimt sa faca si ei ceva cadou inapoi.
Ingerasulluptor
Postat pe 3 Ianuarie 2015 14:31
nu ii face nici tu cadou .....si asa ii va simti lipsa si se va mai gidi si el un pic si va descoperii cum e sa nu primesti nimic....bafta
mmiriam
Postat pe 3 Ianuarie 2015 17:32
DACA COPIILOR LUI LE FACE PLACERE CAND LE FACI CADOURI ,AR TREBUI SA TE BUCURI.CA TE CONSIDERA RISIPITOARE AR TREBUI SA VEZI DACA NU CUMVA ARE DREPTATE.ASTA ESTE O PROBLEMA PE CARE O REZOLVI IN TIMP, FARA SFATURI DE LA ALTII.DACA ESTE ATENT ,IUBITOR SI TE IMPIEDICI DOAR DE SARBATORI POATE NU I DARUIESTI CE S AR DORI EL. POATE E OMUL CARE NU VREA ORICE CI CEVA ANUME.POATE AJUNGI LA CONCLUZIA CA E MAI BINE SA NU I MAI DAI NIMIC SI ATUNCI SANTETI LA FEL. MI AR PLACEA SA VORBIM LA TELEFON ,SANT SIGURA CA TE AI LINISTI.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 3 Ianuarie 2015 19:08
Intreabal de ce nu ii plac sarbatorile..
regel13k3r
Postat pe 4 Ianuarie 2015 16:30
De la: Rotty, la data 2015-01-03 10:13:32 " adica esti o a doua, deja babeta, nu-l mai interesezi de nici un fel...de aici depresia."

167 si tu te exprimi ca o mucea . Mai asteapta sa cresti.



Mucea esti tu...decat sa o minti frumos, mai bine deschide-i ochii.
Al ei probabil deja o are pe a treia.
garbo_167
Postat pe 4 Ianuarie 2015 19:38
De la: arco_iris, la data 2014-12-08 14:46:04Cuvantul potrivit este comunicarea.

Comunica cu sotul tau astfel incat sa simta ca esti pregatita sa renuti la rasfatul si mangaierile lui pt. a va bucura impreuna de sarbataorile Craciunului, natural. Fara cadouri si atentii "de ocazie", afectiunea si respectul ajug.Sau explica-i ca nu i le ceri lui, si ofera-ti singura cadoul care te bucura, nu renunta la a le oferi si celorlalti dragi tie atat timp cat tu te simti bine. Sarbatorile Craciunului il va lumina si ii vei vedea luminitele de bucurie sclipind in ochi! Spune-i ca chiar a venit Mos Craciun si le-a adus. :D

Zgarcenia este un obicei insusit, nu tine suparare pe ea!
Comunicati mai mult si va intelege treptat ca fiecare sarbatoare are insemnatatea ei si merita s-o simta, traind bucuria impreuna indiferent de varsta. :)
Incearca!


Daca are cu cine comunica..., pt ca si sotul meu e la fel si cat am vorbit cu el tot nu vrea sa se schimbe. Si eu i-am facut cadou de Craciun, iar el....nimic.Craciunul urmator voi proceda la fel ca el.
Un mic amanunt, sotul are 54ani si spune ca la varsta lui nu-l mai pot schimba, dar am sa ma port si eu la fel ca el
gavril
Postat pe 5 Ianuarie 2015 15:55
De la: garbo_167, la data 2015-01-04 19:38:57
De la: Rotty, la data 2015-01-03 10:13:32 " adica esti o a doua, deja babeta, nu-l mai interesezi de nici un fel...de aici depresia."

167 si tu te exprimi ca o mucea . Mai asteapta sa cresti.



Mucea esti tu...decat sa o minti frumos, mai bine deschide-i ochii.
Al ei probabil deja o are pe a treia.


Usurel cu mobila ca zgarii parchetul. Am zis ca te exprimi CA o mucea , nu ca esti.

" Al ei probabil deja o are pe a treia.[/quote] "

De unde stii ? Crezi ca toata lumea pateste ca tine ? Cam asta se intelege din modul tau de exprimare si frustrarea ce o afisezi.
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2015 18:19
De la: Tia-iasi, la data 2015-01-03 09:50:14Cel mai frumos moment este atunci cand vezi bucuria celui care primeste cadoul de la tine,de asta trebuie sa te bucuri.E posibil ca sotul tau sa aiba o teama de a nu te dezamagi cu ce ar vrea el sa-ti faca cadou si atunci renunta la asta.Daca reusesti peste episodul asta,cred ca ai sa fii mai fericita,conteaza mai putin un lucru.Continua sa-i faci cadouri si poate intr-o zi ai sa ai o surpriza placuta.


Tia draga, daca nu vrea sa o dezamageasca cu cadoul, exista o solutie. Ii ia o felicitare si ii scrie cateva randuri. In aceasta felicitare ii pune o suma de bani, din care ea sa--si cumpere ceva personal.Numai cand nu vrei nu gasesti o solutie. Am dreptate??????
gavril
Postat pe 6 Ianuarie 2015 15:32
De la: mmiriam, la data 2015-01-03 17:32:17nu ii face nici tu cadou .....si asa ii va simti lipsa si se va mai gidi si el un pic si va descoperii cum e sa nu primesti nimic....bafta


Sunt de acord cu tine miriam
gavril
Postat pe 6 Ianuarie 2015 15:34
De la: Rotty, la data 2015-01-05 18:19:02
De la: garbo_167, la data 2015-01-04 19:38:57
De la: Rotty, la data 2015-01-03 10:13:32 " adica esti o a doua, deja babeta, nu-l mai interesezi de nici un fel...de aici depresia."

167 si tu te exprimi ca o mucea . Mai asteapta sa cresti.



Mucea esti tu...decat sa o minti frumos, mai bine deschide-i ochii.
Al ei probabil deja o are pe a treia.


Usurel cu mobila ca zgarii parchetul. Am zis ca te exprimi CA o mucea , nu ca esti.

" Al ei probabil deja o are pe a treia.
"

De unde stii ? Crezi ca toata lumea pateste ca tine ? Cam asta se intelege din modul tau de exprimare si frustrarea ce o afisezi. [/quote]


Ei, aici tu ai fost mucea...cum n-am zis ceva pe placul tau, ai spus ca mi s-a intamplat mie si ca sunt frustrata. Ai uitat sa spui ca sunt mioapa, obeza si cu acnee, ca sa fie exprimarea completa.
Baba cu chef de vorba e depresiva, stie ea de ce, dar isi ascunde ca si strutul capul in nisip.
Ce ti se pare asa mirare ca ala sa nu mai vrea una la menopauza, ci una proaspata? Unde-i a doua, e si a treia si a patra si a cata o putea duce.
garbo_167
Postat pe 6 Ianuarie 2015 17:51
Esti mioapa , obeza si cu acnee ?
Rotty
Postat pe 6 Ianuarie 2015 19:24
De la: Rotty, la data 2015-01-06 19:24:27 Esti mioapa , obeza si cu acnee ?



Nu...ti-am zis doar ce ai uitat sa mentionezi, ca sa te incadrezi in tiparul postarilor care incep cu "ti-e ciuda ca/pe X, esti frustrata, varza, etc., etc....ma gândesc ca iti suna cunoscut....când cineva are o alta opinie, folosesti arsenalul...
garbo_167
Postat pe 7 Ianuarie 2015 16:53
Nu ma incadrez in tiparul cu pricina , dar zau ca asa te-ai exprimat. Ca una frustrata ca o inseala omu` din dotare . Sau sa mi se fi parut ?
Si....ma bucur ca nu esti mioapa , obeza si cu acnee.
Seara frumoasa :)
Rotty
Postat pe 7 Ianuarie 2015 20:33
De la: Rotty, la data 2015-01-07 20:33:14Nu ma incadrez in tiparul cu pricina , dar zau ca asa te-ai exprimat. Ca una frustrata ca o inseala omu` din dotare . Sau sa mi se fi parut ?
Si....ma bucur ca nu esti mioapa , obeza si cu acnee.
Seara frumoasa :)



Ti s-a parut.
Ce zici, si-au facut cei de la garbo norma la postari, cu polemica noastra?
garbo_167
Postat pe 8 Ianuarie 2015 16:03
Ma bucur si in cazul asta iti datorez scuze.

http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/112/1127151__rottweiler-puppy_p.jpg


Norma ? Neeee...Lasa ca-si fac ei norma cu alte "filozofeli" .
Zi buna :)
Rotty
Postat pe 8 Ianuarie 2015 16:16
De la: Rotty, la data 2015-01-08 16:16:43Ma bucur si in cazul asta iti datorez scuze.

http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/112/1127151__rottweiler-puppy_p.jpg


Norma ? Neeee...Lasa ca-si fac ei norma cu alte "filozofeli" .
Zi buna :)


Si mie imi plac cainii Rotty, nu imi plac pisicile cu 2 picioare
gavril
Postat pe 9 Ianuarie 2015 15:35
De la: Rotty, la data 2015-01-08 16:16:43Ma bucur si in cazul asta iti datorez scuze.

http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/112/1127151__rottweiler-puppy_p.jpg


Norma ? Neeee...Lasa ca-si fac ei norma cu alte "filozofeli" .
Zi buna :)


Ce dragut catel. Eu am un malamut de Alaska, urias, bun doar de joaca
garbo_167
Postat pe 9 Ianuarie 2015 15:56
Pup nasucul lui de jucaus. Cel de la poza de avatar e al meu. Un rasfatat si un jucaus. Sa ne traiasca "mititeii"
Rotty
Postat pe 9 Ianuarie 2015 16:06
Eu cu alea nu am treaba mai Gavril. Alea cu 4 picioare si blanita imi plac. ......Mai ales cand imi rup cate o floare .
Rotty
Postat pe 9 Ianuarie 2015 16:31
Eu zic ca poti sa deschizi ochii unui om si fara sa fii brutal,sa jignesti daca iti deschide inima si isi plange problemele chiar daca este naiva,cine este oare perfect si le stie pe toate dintre oameni
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 18:01
Măi,810,cineva te-a cam rănit,dezamăgit si folosit din cate balmujesti tu pe aici.Ce ar fi sa treci peste,sa casti ochii mai bine de acum si sa nu crezi ca toti oamenii sunt ca acel/aceia care te au rănit-asta daca esti femeie.Când ai sa reusesti sa elimini durerea si ura din tine,cred eu, te vei linisti.Până atunci vei jeli incoerent pe forumuri.Tu poate cauti alinare,insa la cum abordezi problema,certandu te cu toată lumea,nu vei gasi.Si daca nu vei deschide tu ochii,nimeni nu o poate face pt tine!
Sper ca nu esti chiar asa vraiște la minte cum reiese din ce scrii si vei reusi sa vezi ceea ce e bun si frumos in oameni si lume! Eu iti doresc succes si liniste!
Schmetterling
Postat pe 13 Ianuarie 2015 18:43
Eu ma uit la caracterul omului inainte sa ii pun o eticheta.
eu nu pun eticheta la oameni pe care nu iicunosc,eu vb la modul general numam referit la tine.daca te simti cu musca pe caciula este problema ta.
Eu nu pun eticheta la oamenii pe care nu ii cunosc,ma comport frumos cu ei,pana imi demostreaza ca nu au o limita si trebuie sa le fac eu una.
eu eticheta pun la oameni in functie de caracterul lor.
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pe barbatii ii unesc minciunile,nesimtirea,faptul de a profita de femei,dar probleme politice nu sunt in stare sa le rezolve chiar daca la conducere sunt barbati 1 De la: ingerasulluptator 2 Ianuarie 2012 21:58
Totul despre Leu. 1 De la: AdelinaIK 4 Ianuarie 2010 02:14
Putem invata a iubii???? 93 De la: camelia73 29 Iulie 2009 17:29
Sunt indragostita de doi barbati, si nush pe care sa l aleg? 146 De la: mika_mika 31 August 2009 13:39
flirtul la femei 94 De la: Thor_again 14 Martie 2011 16:41
Setari Cookie-uri