Relatie foarte incurcata. Va rog, dati-mi un sfat!

de cele mai multe ori iubirea e confundata cu pasiunea
Q , ai pus o intrebare la care nu stie sa iti raspunda.
vivacedonna
Postat pe 20 Ianuarie 2014 03:09
4900 , din "povestioara scurta si lipsita de amanunte" reiese (dupa parerea mea) ca mai tre sa te maturizezi.

"Asa... cine a gresit de data asta? Cine a gresit ca si-a petrecut ziua de nastere acasa, trist?"

Ca sa raspund direct la intrebare , tu.

Rotty
Postat pe 20 Ianuarie 2014 06:39
care pasiune, viva? Ti se pare pasiune ce e intre astia doi? Mie mi se pare un fel de-a "hai sa ne jucam de-a iubirea", si "nu asta se presupunea sa faci."
N-am vazut nici o secventa sincera. Absolut nici una.
quasaria
Postat pe 20 Ianuarie 2014 07:27
Q , mie imi pare mai degraba ca seamana cu comportamentul unora de 16...17 ani .
Auzi acolo....sa-i dea verde ca i-a zis sa-si ia o capra....
Rotty
Postat pe 20 Ianuarie 2014 07:42
mai e a treia varianta : de ochii lumii, sau sa fie in rindul lumii
vivacedonna
Postat pe 20 Ianuarie 2014 08:53
Daaa...in randul 4 banca de la geam
Rotty
Postat pe 20 Ianuarie 2014 08:56
Fetito draga .
Din cioburi de iubire nu poti spera la fericire. Cred ca e monentu sa iti faci ordine in viata,sa te hotarasti exact ce doresti de la viata. Familie sau aventuri . Daca vrei familie trebuie sa ai in vedere urmatoarele
1 Sunte-ti compatibili in deagoste . 2}Va satisface-ti reciproc in momentele intine. 3)Ce doriti sa realizazati in viata ..4) Sa discuta-ti despre copii care vor aparea pe parcurs. 5) Sunte-ti pregatiti pentru acest lucru? Cum va vede-ti peste 40 ani de casnicie?,Si multe altele. Tu ai experenta altor,,aventuri'' .Poti face diferenta.
Atentie!!!! PREA TE ARUNCI IN BRATELE PRIMULUI VENIT.
Timpul trece in desavantajul tau. Apare ,,concurenta"" din urma .Te sfatuiesc sa il provoci la o discutie dimineata ,dupa o noapte placuta si linistita .Daca vrei aventuri.... esti pe drumul cel bun. Fa-ti reclama.
vajaicadoru
Postat pe 20 Ianuarie 2014 13:20
Fetelor, n-as vrea sa-i judecam prea sever pe tinerii astia. Daca iesi undeva seara it's not fun to be alone. Are cumva dreptate si Adi cu stilul lui hazos de maramu', daca n-au cel mai mare chef de tras la varsta asta, atunci cand? Deci, ei isi doresc o relatie, doar ca niciunul nu si-a gasit (inca) partenerul pt care sa simta iubire. Asa ca nu fac prea mari eforturi ca aceasta relatie sa functioneze. Pun orgoliul inainte, fac amandoi greseli . Din astea vor invata. Treaba o sa se strice probabil atunci cand unul din ei va gasi cu adevarat pe cineva pentru care sa-i tremure sufletul. Deocamdata, experimentati, copii, chiar daca va mai alegeti uneori si cu ceva cucuie.
anca16
Postat pe 20 Ianuarie 2014 13:23
394900, toti/toate ce ti'au raspuns aici te'au sfatuit intr'un mod pertinent si experimentat pentru simplul motiv ca au ce ce va lipseste , tie si partenerului tau: experienta de viata cu "lectiile" ei destul de bine invatate ! Nu am pretentia ca inteleg ce se intampla cu barbatii de 29 de ani care, se pare, gasesc refugiu in lumea ciberjocurilor de copii , uitand sau nemaifind in stare sa comunice cu o femeie in carne (frageda) si oase elastice, dar tu, in calitate de mama potentiala, ai 394900 de motive sa iti asculti instinctele primare si sa iti mai faci o lista, una cu Prioritati ! EL traieste in Lumea Lui, mai mult sau mai putin virtuala, Tu esti o pauza intre jocuri! Nu este prea tarziu ,dar cred ca un barbat cu 10 ani mai multi decat tine iti poate oferi o alta perspectiva de viata, incearca varianta asta...si mult succes !
fortelion
Postat pe 21 Ianuarie 2014 04:53
Ai dreptate Rotty, eu ma intrebam cum o fi in amanunt.
garbo_11137
Postat pe 25 Ianuarie 2014 06:42
Tot nu ai GASIT REZOLVAREA????OARE DE CE?inca vrei sa te minti,sa te ranesti singura...eu,sincer vorbesc...tu fugi dupa o relatie care nu e ok!lasa-o balta si "pescuieste"in alta balta,ca aici nu prinzi nimic,serios vorbesc!daca mergi la un psiholog,sper sa te lamureasca
vickybeaty
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:20
Si tu...tot in valuri urliiiii....iii...???
Rotty
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:27
Cand o relatie este incurcata, inseamna ca nu a venit cel care trebuie sa taie nodul gordian. Alegerile nu se fac numai cu inima. Dumnezeu n-a mai dat si alte facilitati pe langa asta.
garbo_1713
Postat pe 26 Ianuarie 2014 10:03
Va multumesc tuturor ca v-ati rupt putin din timp sa va spuneti parerea, indiferent daca imi convine sau nu. Stiu ca trebuie sa ma mai maturizez din unele privinte, sa incep sa stiu exact ce vreau de la viata, exact cat vreau sa ofer, dar si sa primesc. E destul de greu cand chiar iubesti pe cineva, te bulverseaza, mai ales atunci cand are un comportament paradoxal: ma ajuta, imi repara tot prin casa, ma scoate la plimbare, etc, dar adoarme cu spatele la mine, pleaca acasa la 3 dupa-masa (duminica) ca sa nu inghete drumul, imi spune sa fiu mai independenta ca sa nu ma mai supar cand pleaca asa devreme.
Eu cred ca intr-o relatie serioasa ambii parteneri simt nevoia sa stea cat mai mult unul cu celalalt, chiar daca fac lucruri diferite, se simt bine sa se stie aproape.
El mi-a spus ca sunt egoista si ma gandesc doar la mine. Dar eu cred ca putea sa ma cheme la el, sa mai petrecem putin timp impreuna, pentru ca urmeaza o saptamana de lucru in care poate o sa ne vedem doar o singura data.
Sunt eu prea posesiva sau e el neinteresat?
garbo_394900
Postat pe 27 Ianuarie 2014 10:40
nu trebuie sa sufoci.
intr-o relatie trebuie sa oferi libertate si sa iti iei libertate. nu trebuie sa traiesti doar prin el.
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:06
Saptamana trecuta ne-am vazut de doua ori, a venit dupa serviciu la mine si am stat vreo ora-doua, am mancat si am vorbit. Apoi de vineri seara pana duminica la pranz am stat impreuna. Eu nu l-am chemat niciodata, nu i-am spus ,,hai, te rog, vino" doamne feri', nu e stilu meu. Mi-a spus ca ne-am vazut foarte mult in saptamana respectiva, de ce cred eu ca nu e asa.
Cand trebuia sa plece, duminica, mi-a venit sa plang instantaneu, nu m-am putut abtine. M-a intrebat ce am, i-am spus ca pleaca prea devreme si mi-am cerut scuze ca plang, dar nu m-am putut abtine. Am mai stat 15 min si dup-aia a plecat. Voiam, totusi, sa fie mai interesat de faptul ca am plans, desi chiar nu am facut-o intentionat.
Ultima mea relatie chiar a fost serioasa, stateam impreuna 24/24, fiecare cu proiectele lui, dar nu ajungeam sa ne sufocam unul pe altul, pur si simplu era ok. De asta nu inteleg de ce ajunge el sa fie sufocat de mine?
Si daca pentru el e prea mult ceea ce imi doresc eu, inseamna ca privim diferit relatia, ca iubim diferit si avem nevoie unul de celalalt in mod diferit.
garbo_394900
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:39
ai prea multe asteptari de la el.
tu venind dintr-.o relatie cu prezenta non stop ti se pare ciudat felul lui de a fi.
tu ai ramas cumva blocata in vechea relatie, si pe asta ti-o doresti la fel.
relatiile nu seamana intre ele si nu le poti face la fel pe toate
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:50
Asteptarile sunt normale.Ea nu este un bibelou pe care sa-l stergi de praf si sa-l asezi in vitrina.Parerea mea este ca trebuie discutat cu el si sa-l intrebi ce asteapta el de la tine si ce astepti tu de la el, apoi negociati. Mai cedeaza unul, mai exagereaza un pic celalalt. Daca nu comunicati atunci deveniti perdanti amandoi. Daca stii intentiile lui, poti vedea unde in aceste intentii te gasesti tu. Daca nu te gasesti nicaieri, atunci va pierdeti timpul in zadar.
garbo_1713
Postat pe 27 Ianuarie 2014 22:03
Instabilitatea într-o relație nu folosește la nimic. Certurile și împăcările sigur nu aduc nimic bun în relație. Dacă și-ar fi găsit pe altcineva care să-l accepte cu toate toanele lui , cred că nu s-ar fi întors la tine. Poate că și la tine este vorba de același lucru. Nu este vorba de iubire adevărată între voi . Prin comunicare se rezolva aproape orice în situația în care este vorba de iubire și de sinceritate+respect. Se spune că trebuie să lupți într-o relație , dar de cele mai multe ori lupta este o ambiție prostească care în final nu folosește la absolut nimic. Atât pot să spun : când la mijloc este vorba de iubire din ambele părți totul se rezolvă. Restul este amăgire.
garbo203525
Postat pe 2 Februarie 2014 21:56
parerea mea este ca nu stii ce vrei..inca copilaresti
cu toti te impaci, te desparti etc
pana la urma o sa ramai singura
MARILENA_25
Postat pe 4 Februarie 2014 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
I-am zis ca vreau sa ne casatorim si m-a parasit 106 De la: anamarianow 18 Februarie 2010 00:57
Si e si gravida 3 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:34
Sunt indragostita de un barbat insurat si asta ma omoara! 1009 De la: veve 14 Octombrie 2012 00:25
cine isi doreste o schimbare? 1 De la: daniela_ciulei 9 Februarie 2009 16:06
PRIETENA MEA,MEA CERUT SA AVEM si alte relatii..... 14 De la: papusika_72 27 Ianuarie 2009 15:25
Setari Cookie-uri