as avea nevoie de un sfat va rog

Buna seara,sa incep povestea mea si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.
Acum 2 ani l-am intalnit pe cel care urma sa-mi fie iubit,am stiut de la bun inceput ce fel de om este,(toti avem greselile noastre),dar l-am indragit si m-am indragostit.Timp de 2 ani am avut si bune si rele,am avut multe discutii si din cauza geloziei lui si a posesivitatii.Am facut totul ca sa fie bine,sa nu aiba motive de gelozie.Chiar o perioada a fost bine,ne-am mai dat seama de greselile noastre(caci intr-o relatie gresesc doi), ne-am revizuit comportamentu si ne-am mai temperat.In afara de certuri,contraziceri, cum exista in orice relatie,am fost chiar foarte fericiti.El era tot timpul atent cu mine,gatea,ma servea la pat,ma ajuta cu orice era nevoie prin casa(am stat impreuna).Aveam multe planuri de viitor,simteam si stiam ca el este alesul.De sarbatori am mers la ai mei(in alta tara),totul a fost frumos pana intr-o zi cand am iesit in oras.Am intrat intr-un bar,am comandat o sampanie,dupa un timp si pe a doua,totul era frumos,dansam,ne distram,eram doar noi,in lumea noastra.Inainte sa plecam el brusc s-a ridicat si a iesit,m-am dus dupa el si fara sa-mi spuna un cuvant mi-a dat o palma.L-am intrebat de ce? ce am facut? nu-mi spunea nimic, m-am speriat,am inceput sa plang,sa-i reprosez comportamentu lui dar mi-a mai dat o palma la fel fara nici un cuvant,fara nici o explicatie,dar si fara motiv caci nu facusem nimic.A incercat sa se sinucida,sa sara de pe pod in rau(sunt vreo 20m)chiar si dupa palmele alea imi faceam griji pt el si ii eram aproape(caci am ajuns acasa cu politia,ei m-au ajutat sa-l tinem de la sinucidere).Intorcandu-se acasa am crezut ca se va linisti,se va pune la somn si dimineata vom rezolva totul,dar n-a fost asa.El a luat toti banii care aveam in portofel,a luat actele lui,cheia de la casa lui si a plecat.M-am speriat si i-am trezit pe ai mei,am fost nevoita sa le spun ce s-a intamplat,eram intr-o stare de soc,de frica.Mi-era frica ca va duce gestu ala pana la sfarsit.O zi n-am stiut nimic de el,pana la urma a dat un semn,era acasa la el,mi-am facut multe griji chiar daca mi-a facut rau si a facut circu ala in fata la ai mei.el spune ca nu tine minte ce s-a intamplat si din ce cauza,ca sampania aia i-a luat mintile.In 2 ani de zile nu s-a mai intamplat nimic de genu asta si doar am mai baut si altadata si poate era si mai beat dar n-a fost niciodata agresiv sau sinucigas.Este un om bun,mi-a demonstrat asta,tot timpu a incercat sa fie bine dar nu stiu ce s-a intamplat in seara aia.Ai mei nu vor sa-l mai vada in fata ochilor si incearca sa-mi explice ca si-a aratat adevarata fata.Eu nu stiu ce sa fac,sunt bulversata,il iubesc dar evenimentele astea m-au dat peste cap.As avea nevoie de un sfat daca merita sa-l iert si credeti ca va mai ridica mana?
garbo084465
Postat pe 18 Ianuarie 2014 17:33
"As avea nevoie de un sfat daca merita sa-l iert si credeti ca va mai ridica mana?"

Tu faci oricum ceea ce vrei , dar parerea mea e sa nu-l ierti. Vor mai urma si alte palme , cu scuza ca atunci cand bea isi pierde mintile. Nu esti nici prima si nici ultima care a patit-o. Se pare ca esti tinerica si zau ca ar fi pacat sa-ti sacrifici cativa ani din viata pentru nimic.
Seara frumoasa.
Rotty
Postat pe 18 Ianuarie 2014 21:45
draga de tine, eu zic sa-l ierti si pe el si pe tine. dar asta nu inseamna ca te sfatuiesc si sa continui relatia cu el. e clar, intr-o relatie sunt doi, si cum nu exista doua persoane asemenea in tot si toate, trebuie gasita o cale de mijloc. din cate ai scris, imi dau seama ca iubitul tau are multe probleme cu el insusi, are multe suparari, iar cum tu esti cea mai apropiata, isi varsa amarul pe tine, prin diferite modalitati. iar tu i-ai dat voie sa faca asta (de asta spun ca sa te ierti si pe tine). Tu spui ca-l iubesti. Dar cum il iubesti? Ce iubesti la el si si cum percepi tu dragostea asta? Daca poti raspunde la intrebarile aestea, sunt convinsa ca vei gasi si calea cea mai buna de urmat.
adanon
Postat pe 18 Ianuarie 2014 22:23
pe mine m-ar ingrijora sa mai dorm linga asa ceva.... Daca i se scoala intr-o noapte sa iti puna streangul de git tot asa, in mod absolut inexplicabil?! Ce fel de incredere poti sa mai ai?
quasaria
Postat pe 19 Ianuarie 2014 02:37
Poate-l convingi sa mearga la un psiholog! Daca tii la el asa mult, incearca!
neydaby
Postat pe 19 Ianuarie 2014 06:41
Multumesc pentru sfat.Mai e ceva care ma macina si nu vreau sa credeti ca ii iau apararea dar oare chiar toti barbatii care au ridicat mana o data vor face asta si a doua si a treia...chiar nu exista nici un barbat caruia sa-i fi parut intr-adevar rau si chiar sa nu mai faca asta in viata lui?
garbo084465
Postat pe 19 Ianuarie 2014 19:20
Nu cred ca-i iei apararea , ci doar inca mai speri intr-o minune. Sincer , doar o singura data am auzit despre un barbat care i-a dat o palma sotiei si apoi a regretat toata viata lui. O fi fost unul la un milion....
Seara frumoasa sa ai
Rotty
Postat pe 19 Ianuarie 2014 19:30
De la: adanon, la data 2014-01-18 22:23:27draga de tine, eu zic sa-l ierti si pe el si pe tine. dar asta nu inseamna ca te sfatuiesc si sa continui relatia cu el. e clar, intr-o relatie sunt doi, si cum nu exista doua persoane asemenea in tot si toate, trebuie gasita o cale de mijloc. din cate ai scris, imi dau seama ca iubitul tau are multe probleme cu el insusi, are multe suparari, iar cum tu esti cea mai apropiata, isi varsa amarul pe tine, prin diferite modalitati. iar tu i-ai dat voie sa faca asta (de asta spun ca sa te ierti si pe tine). Tu spui ca-l iubesti. Dar cum il iubesti? Ce iubesti la el si si cum percepi tu dragostea asta? Daca poti raspunde la intrebarile aestea, sunt convinsa ca vei gasi si calea cea mai buna de urmat.











Da recunosc si sunt constienta ca si eu am gresit in relatie,amandoi avem partea noastra de vina.Poate multe lucruri erau tratate cu superficialitate dar nu intr-atat ca sa se ajunga pana aici.
Ce iubesc la el? Multe lucruri,in afara de ochi,nas,buze....etc...el imi e prieten,imi e iubit,imi e tot ce as avea nevoie.Mi-a fost aproape de cate ori am avut nevoie,simpla lui prezenta imi dadea putere,ma facea sa rad,ma alinta,ma facea fericita etc...Langa el ma simteam Eu,eram in largul meu,parca am fi 2 in 1.
Nu stiu poate asta nu e dragoste,dar pt mine e viata mea.Bineinteles in afara de ceea ce s-a intamplat,cateodata ma intreb: oare ce a vrut sa-mi spuna dumnezeu?oare e un semn ca nu e pt mine?oare e un semn ca ar trebui sa fac ordine in relatie?oare ce ar insemna? cat as vrea sa gasesc un raspuns, nu reusesc.
Va multumesc tuturor pt sfaturi,sper ca timpul sa rezolve totul
garbo084465
Postat pe 19 Ianuarie 2014 19:39
De la: Rotty, la data 2014-01-19 19:30:00Nu cred ca-i iei apararea , ci doar inca mai speri intr-o minune. Sincer , doar o singura data am auzit despre un barbat care i-a dat o palma sotiei si apoi a regretat toata viata lui. O fi fost unul la un milion....
Seara frumoasa sa ai


:( poate ca ai dreptate, eu inca sper. Seara frumoasa si tie
garbo084465
Postat pe 19 Ianuarie 2014 19:44
De la: neydaby, la data 2014-01-19 06:41:40Poate-l convingi sa mearga la un psiholog! Daca tii la el asa mult, incearca!


Sincer i-am propus asta, caci am vorbit cu el dupa incidentul asta, si e de acord. Merge la biserica in fiecare zi, s-a spovedit la preot. Nu stiu dar sper totusi ca ceea ce s-a intamplat sa-i dea de gandit.
garbo084465
Postat pe 19 Ianuarie 2014 19:49
De la: garbo084465, la data 2014-01-19 19:20:00Multumesc pentru sfat.Mai e ceva care ma macina si nu vreau sa credeti ca ii iau apararea dar oare chiar toti barbatii care au ridicat mana o data vor face asta si a doua si a treia...chiar nu exista nici un barbat caruia sa-i fi parut intr-adevar rau si chiar sa nu mai faca asta in viata lui?


spunea un barbat odata:
''cind apuci sa bati o femeie nu te mai opresti, mult e sa o lovesti prima data''
vivacedonna
Postat pe 19 Ianuarie 2014 20:08
De la: garbo084465, la data 2014-01-19 19:49:48
De la: neydaby, la data 2014-01-19 06:41:40Poate-l convingi sa mearga la un psiholog! Daca tii la el asa mult, incearca!


Sincer i-am propus asta, caci am vorbit cu el dupa incidentul asta, si e de acord. Merge la biserica in fiecare zi, s-a spovedit la preot. Nu stiu dar sper totusi ca ceea ce s-a intamplat sa-i dea de gandit.
neydaby
Postat pe 21 Ianuarie 2014 12:03
Ma bucur ca incercati si pe calea bisericii! nu renuntati totusi si la ideea de a merge la un psiholog! toti avem cate o problema...mai grava sau mai putin grava! depinde si de cei din jur cum se rezolva! succes! si.... Doamne ajuta!!
neydaby
Postat pe 21 Ianuarie 2014 12:10
nu cred ca "nu exista" vreunul care sa fi dat o singura palma. Pina la urma, si oameni cu doua capete, trei maini si un picior exista.... Ce spunem noi aici e pur dpdv statistic. Daca tu crezi ca al tau e exceptia, atunci pina la urma esti datoare sufletului tau sa incerci. Si sa tot incerci pina te lamuresti. Important e sa te lamuresti TU, n-are nici un fel de relevanta parerea altcuiva.
quasaria
Postat pe 21 Ianuarie 2014 12:22
Ori e teatru de doi lei si o face doar sa atraga atentia si atunci nu merita nici o ceapa degerata sa dai pe el, ori e real si are nevoie de ajutor de specialitate si in nici un caz de tine sa te chinuie si sa te marcheze emotional si sa te stigmatizezi ca vai, nu esti acolo sa-l ajuti! Nu esti medic, nu esti psiholog si nici institutie de caritate! ce ar fi daca am sari asa imediat sa ajutam pe toate persoanele dereglate de pe lumea asta, in loc sa ii ducem in centre specializate unde sunt tratati pe masura gravitatii reale a problemei lor? E doar parerea mea! vrei sa te legi la cap cu asa problema pe termen lung??? pe viata???? nu exista altceva mai bun pentru tine pe lumea asta??
edelweiss_3881
Postat pe 21 Ianuarie 2014 12:52
Este clar ca este bolnav cu sistemul nervos. Poate ii lipsesc B-urile din organism, sau are alte probleme.
Din punct de vedere astrologic, cuadratura (unghi de 90 grade) sau opozitia(unghi de 180 grade) intre Marte si Neptun poate conduce la acest comportament. S-ar putea sa aiba acest aspect pe harta lui natala.Cel putin la acest lucru m-am gandit dupa ce am citit relatarea ta.
Marte indica energia de care dispune si cum si-o consuma/manifesta, iar Neptun poate indica , in cazul de fata, iluzia, confuzia.
Din punct de vedere medical, aspectul predispune la deliruri de persecutie, tendinte paranoide sau la tulburari psihice violente aparute in momentul in care bea ceva mai mult. Poate avea aceleasi reactii si la unele medicamente.
Tulburari psihice pot apare si in urma unei anestezii generale (dupa o operatie). Bineinteles daca va face vre-o operatie in aceasta viata.
Sa nu mai bea.
rodica_stefane
Postat pe 25 Ianuarie 2014 03:07
Oricat l-ai iubi, mai bine desparte-te de el. Cu siguranta o sa ai probleme daca o sa va casatoriti si iti distrugi viata.
rodica_stefane
Postat pe 25 Ianuarie 2014 03:10
Multi oameni merg la biserica, dar putini pun in aplicare .
Foarte bine ti-ai pus intrebarea: Ce vrea Dumnezeu sa iti spuna de fapt?
rodica_stefane
Postat pe 25 Ianuarie 2014 03:19
ai dreptate nu sintem perfecti. ai incercat sa discuti si cu ai lui parinti, cu prieteniilui? poate ca tu prin comportamentul care il ai l-ai linistit si asa era comportamentul lui violent.
lllorena
Postat pe 25 Ianuarie 2014 05:13
Am trāit o asemenea experiența și după 7ani am zis GATA!!! Viața e a mea și vreau s-o trăiesc normal..părinții tăi au dreptate;Ajutā-l cu psihologul, sau chiar cu psihiatrul ,dar tu pune punct relației si mergi mai departe pe strada ta,cu viața ta..nu e ceea ce tu ai vrea sā auzi(sā citești),dar crede-mā ai încă multe de văzut,de experimentat,explorat dar mai ales de TRĂIT !!!!
Viața e frumoasă si merită trāitā frumos!
bety75
Postat pe 25 Ianuarie 2014 05:33
De la: quasaria, la data 2014-01-21 12:22:33nu cred ca "nu exista" vreunul care sa fi dat o singura palma. Pina la urma, si oameni cu doua capete, trei maini si un picior exista.... Ce spunem noi aici e pur dpdv statistic. Daca tu crezi ca al tau e exceptia, atunci pina la urma esti datoare sufletului tau sa incerci. Si sa tot incerci pina te lamuresti. Important e sa te lamuresti TU, n-are nici un fel de relevanta parerea altcuiva.


Asta am vrut sa spun si eu. Cunosc si eu cazuri in care ei au regretat si n-au repetat gestul, ba chiar despre un prieten de familie pot spune ca a devenit sotul ideal, apoi un tata extraordinar, dar eu personal vad o alta problema in cazul tau. El nu-si aminteste. El nu stie de ce a facut-o... Exact cum se spunea mai sus, e de preferat cand palma e rezultatul vointei lui si a lipsei de control pe moment, ca poate lucra la asta, sa zicem, in cel mai fericit caz, dar daca nu-si mai aminteste cred ca e mai grav...
Imi imaginez ca iti vine f greu dupa cum spui ca era totul ok inainte de asta, dar sfatul meu este sa gandesti pe termen lung, si chiar daca doare momentan, va trece...Gandeste-te tu daca il vrei ca tata pt copiii tai...si ce s-ar putea intampla daca pb lui se agraveaza etc. Doamnele de pe aici stiu mult mai multe decat mine, care au experienta, eu vb din c vad in jur, si ce vad este ca si intre doi oameni care s-au iubit enorm, si a fost totul ideal dupa niste ani ajung sa se desparta din n motive pe care sub nici o forma nu le-ar fi vazut la inceput de drum, dar gandeste te cum e sa pleci cu asa bagaj in viata?
Roslein
Postat pe 25 Ianuarie 2014 05:55
Din cate inteleg eu din putinele amanunte pe care le dezvalui, eu cred ca el a suferit un soc nervos, si se afla la capatul puterilor, incercand sa se sinucida. Daca nici nu-si aminteste ce a facut inseamna ca sufera de o boala mentala. Eu sugerez sa-l ajuti si sa-l duci la un doctor. Este un om care are nevoie de ajutor si se pare ca tu esti cea mai aproape de el care poate sa il ajute.Ajutandu-l pe el te ajuti de fapt si pe tine. Poti trai in continuare linistita daca stii ca l-ai lasat si poate se va sinucide intr-o zi fiindca tu nu ai facut nimica sa-l ajuti?
garbo_394796
Postat pe 25 Ianuarie 2014 06:17
Asta este un sfat foarte egoist! Cum poti trai intreaga viata stiind ca ai lasat un om sa-si sfarseasca zilele fara sa-l ajuti? Poate nu trebuie sa se casatoreasca cu el, dar macar il poate ajuta sa se regaseasca si sa-si continue viata in acelasi fel normal cum a trait pana a suferit acest soc.
garbo_394796
Postat pe 25 Ianuarie 2014 06:20
Omul este bolnav si nu stie ce se intampla cu el. Du-l la doctor si ajuta-l sa se insanatoseasca. Daca crezi ca el este omul pentru tine dupa aceea, nu te opreste nimeni sa-i dai o alta sansa. Intrebarea mea este: cati barbate in lumea asta care nu au ridicat mana la o femeie? Si cati au facut pe mielul bland pana la casatorie si apoi au transformat sotia si copiii intr-un sac de box? Asta este loteria vietii! Vrem ori nu, destinul nostrum este scris si nu poate fi modificat! Ce ai fi facut in aceasta situatie? Si pe deasupra ai sanse ca il lasi pe acesta si gasesti unul ca cel descries anterior.
garbo_394796
Postat pe 25 Ianuarie 2014 06:28
Cel mai josnic lucru pe care l poate face un barbat este sa dea intr o femeie.Gelozia este o boala si cu trecerea timpului se intensifica.Esti tanara, ai toata viata inainte si cu siguranta vei gasi pe altcineva. Nu te sacrifica in numele iubirii pentru ca s ar putea sa regreti mai tarziu.Daca acum cat inca sunteti prieteni te a tratat asa ,oare ce va face daca te vei casatori cu el? E viitorul tau in joc. Toate cele bune!
garbo_395260
Postat pe 25 Ianuarie 2014 07:34
iarta-l si lasa-l cat mai repede,este viata ta si respectate pe tine,nu are nici un viitor cu tine,la revedere si du-te invartindu-te!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 25 Ianuarie 2014 08:24
Rugaciune, multa rugaciune si chiar de mers la un psiholog.
Probabil are multe pacate adunate in sufletul lui.
Nu stie cum sa ceara ajutorul.
Sau sa aiba probleme medicale.
Alcoolul sa ii faca rau, sa il faca sa isi aduca aminte de munte fustrari din viata lui.

Multa rabdare si multa rugagiune.

KLIMSA
Postat pe 25 Ianuarie 2014 08:46
Convinde-l sa mearga la un medic psihiatru si psiholog. Unele boli de natura psihologica debuteaza brusc cu episoade asemanatoare. Faptul ca nu-si aminteste poate fi un semn. Daca, dupa consult medical se dovedeste ca nu e nimic, stati de vorba si discutati despre "palma" primita, despre cel puternic si impunere cu forta si apoi sugereaza-i ca "ce ar fi sa-i aplici si tu acelasi tratament (angajezi pe cineva si ori de cate ori nu esti de acord cu el... "palma"...). In cazul in care se mai repeta sa primesti "palme" fugi si nu te uita inapoi. Oamenii care se poarta ca animalele nu merita atentie.
gratzi70
Postat pe 25 Ianuarie 2014 08:53
Imagineaza-ti doar ca totul e perfect pentru inca vreo 2-3 ani, va casatoriti si faceti un copil. Ce impact va avea o scena de genul asta in fata unui copil????????
Fugi, stiu ca doare .... dar fugi cat vezi cu ochii, oamenii ca el vor face asta toata viata. Cunosc un astfel de om, a ajuns la 46 de ani si tot asta face indiferent cat de multe lucruri s-au incercat. Fetita lui are acum 12 ani, si se foloseste si de ea ca sa isi gaseasca un loc in lume. E o povara mult prea grea pentru un copil nevinovat. Nu vrei sa duci o astfel de viata... crede-ma. Nimeni nu vrea
PureSoul
Postat pe 25 Ianuarie 2014 08:56
Da... Rotty are mare dreptate, faci ce vrei, ce iti dicteaza inima dar, nu vei avea nici un viitor alaturi de 'mnealui... mai bine te gandesti acum decat sa regreti mai tarziu, ceeace s-a intamplat e doar inceputul unui dezastru, cat despre egoismul de care vorbea cineva, dece sunt egoisti cei care urmeaza sa sufere??? nu inteleg, oare unde se afla acest egoism si cum se trateaza, cu lacrimi si regrete ca nu a fost instare sa rezolve situatia inca din nastere??? mare "pricepere au unii, mare suflet"...repet, doar tu esti cea care hotaraste ce e mai bine...
Sa fii fericita!
garbo088037
Postat pe 25 Ianuarie 2014 09:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea mea de suferinta 33 De la: garbo061493 21 Octombrie 2009 08:13
iubire?!...sau,prostie?! 391 De la: SAL 23 Ianuarie 2012 12:45
ce sa fac? 117 De la: rebecca42 11 Mai 2009 19:23
trecutul meu 27 De la: double_chock 4 Noiembrie 2009 21:00
Mor de durere! 90 De la: daniilia 28 Februarie 2010 06:46
Setari Cookie-uri