diferenta mare de varsta ....problema mare ?

Sal all...
curand am cunoscut un tip de care m'am si indragostit....lucram ca ospatar iar el era client foarte fidel la restaurantul unde lucram...
Tipul nu parea sa aiba mai mult de 23 -24 ani...insa pe cand am aflat varsta lui adevarata deja eram indragostita pana peste cap...
El are 28 iar eu 18
Suntem impreuna de o luna...si totul merge perfect .... este foarte atent...vorbim mult, si deocamdata nu a incercat nimic (ma refer la sex)...invatz multe de la el....si totusi nu am curajul sa marturisesc nimanui varsta lui...prietenii lui ma iubesc...insa ei nu stiu ca noi doi suntem impreuna....doar banuiesc asta insa nu le este nimic confirmat....iar alor mei nici nu am curajul sa le zic ca Il am pe El .
Credeti ca fac o prostie?Unde gresesc?
Sky
Postat pe 7 Septembrie 2008 17:31
Desi, in general ma uit dupa femeile de varsta mea, eu deja ma pun in postura lui si stiu ca nu m-ar deranja catusi de putin sa am o relatie cu o fata de varsta ta. Stiu ca gandesc putin cam egoist acum la faza asta...Acum, pe bune, de ambele parti exista plusuri si minusuri. Cel mai in varsta vine cu experienta, iar cel mai mic cu ... 'inocenta'. Oricum tu esti cea care trebuie sa cunosti masura in care te afecteaza problema varstei lui.

Postat pe 7 Septembrie 2008 17:43
Oricum la 28 ani nu mi se pare atat de mare pentru tine

Postat pe 7 Septembrie 2008 17:47
nu pot sa spun ca pe mine personal ma deranjeaza varsta lui....deoarece il ador insa...nu stiu ce'i din jur cum vad chestia asta....deocamdata relatia noastra este tinuta in secret...pt ca lumea e foarte rea si interpreteaza tot cum vrea...i'a fost greu sa ma convinga sa tine totul in secret...insa a reusit pana la urma si ma bucur ca l'am ascultat:D
Sky
Postat pe 7 Septembrie 2008 22:04
daca intreaba cineva de varsta, ii spui ca e ungur si ca aia au un sistem diferit de tinere al anilor pe de alta parte, atat timp cat pe tine nu te deranjeaza, de ce ar trebui sa ii deranjeze pe ceilalti?
anakin
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:38
Nu te mai gandi la faptul ca are ...o varsta. La urma urmei 28 ani e ok pentru tine:)

Postat pe 9 Septembrie 2008 11:43
dar de ce sa tina in secret? nu e asa mare diferenta,plus ca esti majora,deci...nu ar fi o problema.
bine la 18 ani si mie tot ce era peste 23-24 mi se parea prea mare pt mine. acum nu mai e chiar asa.
dar totusi..el la 28 nu are pe nimeni? eu, la cat sunt de paranoia m-as intreba daca nu vrea sa tinem in secret din cauza asta...ai grija cu barbatii ca multi sunt...pe doua fronturi.(sau mai multe)
si nu are rost sa ai o dezamagire asa devreme.
mdlyna
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:28
Nu din cauza asta vrea sa tinem in secret...nu are pe nimeni inafara de mine...insa unii dintre prietenii lui fac unele glume ne'la'locul lor iar unele sunt cam suparatoare.Si m'am convins si eu de asta, cand intr'o seara nu faceau altceva decat sa se lege de noi doi
.Insa are prieteni care stiu de noi...si chiar se bucura ca suntem impreuna:)
Sky
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:16
Hexe, sa nu-ti pese de gura lumii. Prietenii nu fac misto de voi din rautate. Asa vor ei, pur si simplu, sa necajeasca. Situatia voastra e de invidiat. El are alaturi o femeie foarte tanara, iar tu un barbat cu mintea la cap. Incearca intotdeauna sa vezi partea plina a paharului si binele va veni de la sine.

Postat pe 10 Septembrie 2008 16:05
10 ani nu e diferenta atat de mare de varsta atata timp cat aveti aceleasi opini si criteri de viata incearca nu ai nimic de pierdut
yavrum
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:16
De la: Michael32, la data 2008-09-10 16:05:20Hexe, sa nu-ti pese de gura lumii. Prietenii nu fac misto de voi din rautate. Asa vor ei, pur si simplu, sa necajeasca. Situatia voastra e de invidiat. El are alaturi o femeie foarte tanara, iar tu un barbat cu mintea la cap. Incearca intotdeauna sa vezi partea plina a paharului si binele va veni de la sine.


de acord cu michael. prietenii,daca sunt prieteni, nu fac misto din rautate.doar va tachineaza. deci..motive sa va ascundeti..nu prea aveti:P
mdlyna
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:23
Va multumesc mult ca ma sustineti >:D<
Chiar credeam ca fac o mare greseala prin asta ca suntem cuplati.
Mai ramane de vazut ce ma fac cu ai mei :D.Ei nu ar accepta niciodata faptul ca am un prieten cu 10 ani mai mare
Deocamdata nu cred ca le voi spune...poate numai incolo dupa Bac :D ..daca va mai dura...daca vreau peace and happiness alta solutie nu am :-|
Thanx again>:D
Sky
Postat pe 10 Septembrie 2008 19:55
Daca diferenta dintre voi e mare, ce sa mai zic de Irinel si Monica sau Liviu si Israela?

Postat pe 11 Septembrie 2008 11:32
Hai sa-ti spun eu povestea mea!Aveam aproape 18 ani tot ca tine cand m-am indragostit de un barbat cu 17 ani mai are decat mine, de fapt aproape 18 :) Parintii mei au innebunit, intai le-am zis ca sunt 10 ani intre noi si tot nu le convenea, pe urma am crescut la 15. Nu mai aveam voie nici sa ies din casa si au trecut luni de zile pana l-am putut revedea cand parintii mei au crezut ca totul era istorie intre noi, mai vorbeam prin scrisori intre timp...le lasam la un prieten comun la un magazin! Cand au aflat parintii mei ca relatia noastra nu se terminase trecusera deja 2 ani si iar reprosuri, amenintari si in final au inteles ca eu nu aveam sa renunt la el, intre timp intrasem la facultate si devenisem oarecum independenta! Bineinteles am trecut peste multe obstacole pentru a realiza ca suntem facuti unul pentru celalalt, au mai fost barbati in viata mea, dar mi-am dat seama ca el era barbatul vietii mele si nu am renuntat la el si iata ca o dragoste ce parea imposibila a devenit iubirea vietii mele si acum stiu ca el este barbatul pe care-l vreau pana in ultima clipa langa mine, cat va fi...voi fi fericita! Este minunat sa ai certitudinea asta, asa ca daca merita nu lua in seama prejudecatile si lupta pentru dragostea ta ca DRAGOSTEA NU ARE VARSTA!
elle
Postat pe 13 Septembrie 2008 14:57
Nice story, elle

Postat pe 13 Septembrie 2008 16:52
Sunt total deacord cu Elle, DRAGOSTEA NU ARE VARSTA! si eu sunt mai mica cu 15 ani decat logodnicul meu, eu am 23 si el 38. Si noi am tinut relatia ascunsa cam un an si jumatate, insa noi lucram in acelasi loc si ne vedeam zilnic. Eram ingrozita de reactia parintilor tinand cont ca mama este dor cu 5 ani mai mare ca el iar tata cu 7. Insa in momentul in care ne-am dat seama ca suntem facuti unul pentru altul ne-am facut curaj si am infruntat realitatea. Am vb mai intai eu cu parintii mei, dar nici nu au frut sa auda. Surpriza cea mai mare am avut-o in momentul in care au acceptat sa se cunoasca si "culmea" de atunci sunt cei mai buni prieteni. Au trecut 3 ani si un pic iar peste o luna vom face si nunta. Asa ca mult curaj si daca il iubesti cu adevarat NU RENUNTA!

Postat pe 29 Septembrie 2008 09:27
sper sa am parte si eu de asa o poveste frumoasa
Sky
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:23
Multa fericire sweety si casa de piatra! O sa vezi ca viata alaturi de un barbat mai in varsta e destul de dificila uneori, dar merita traita din plin iti spun din proprie experienta...Iubiti-va mult!
elle
Postat pe 1 Octombrie 2008 12:25
buna! eu sunt casatorita cu un tip cu 13 ani mai mare! Pot sa spun ca au fost cei mai frumosi ani din viata mea. Exisa si un DAR... toata viata vei ramane fetita rasfatata, nu vei trece la statutul de partener cu drepturi egale....Si inca ceva poti fi sigura ca nu te va insela, va gasi intotdeauna la tine ceea ce/si doreste, tineretea va fi mereu atuul tau.
matilda
Postat pe 5 Noiembrie 2008 08:11
Pup la toata lumea,
Cred ca 10 ani este ok, un anumit 'concern' ar putea fi ca este diferenta asta de 10 ani cand tu ai doar 18, dar daca esti matura pt varsta asta, e ok. Sunt relatii, casnicii excelente sau dezastruoase indiferene de varsta. Am mai spus ca orice relatie are drepturi si responsabilitati. Chiar daca te alinta ca pe o fetita, trebuie sa ai libertatea sa iti exerciti toate drepturile de femeie, spre ex in luarea deciziilor.
O alta chestie ar fi sa aveti suficiente hobby-uri sau lucruri in comun ori teren comun pe care sa construiti impreuna.
Este bine sa iti respecti partenerul dar sa ai grija sa nu-l urci pe un piedestal. Sunt sigura ca stie multe lucruri, are in plus experienta de viata, deci multe motive pentru care sa il admiri. Si bine e sa o faci. Dar sa lasi asta sa fie un blocaj psihologic pentru tine.
Mult succes si sa fiti fericiti!
claudi
Postat pe 15 Noiembrie 2008 11:29
Multumim mult Claudi !!!
Sky
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:22
Nu este diferenta mare de varsta.Cel putin la anii care ii aveti nu se simte.chiar ar trebui sa fii bucuroasa ca ai intalnit la 18 ani o persoana putin mai in varsta care sa te indrume putin prin viata.Daca diferenta de varsta ti se pare mare , 18-28, dar 33 si 50 cum ti se pare.? Deci, bucura-te.santeti tineri.
MANDARINA
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:46
si intre mine si prietenul meu este o diferenta de 11 ani. el are 29, iar eu 18 si suntem impreuna de aproape 5 ani. nu-mi este rusine sa spun nimanui cati ani are el.... totul merge perfect intre noi iar in acesti 5 ani nu ne-am despartit niciodata. diferenta de varsta nu conteaza atata timp cat va iubiti, va respectati si aveti incredere unul in celelalt.
petosticky
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:10
Diferenta de varsta nu conteaza.De ce credeti ca exista pe lume amantul?Sa culeaga musetel pentru sot cand are sa implineasca saizeci de ani?

Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:25
"client fidel al restaurantului...."

Draga mea, eu nu cred ca as fi foarte incantat ca fata mea din clasa a XII-a sa umble cu un tip de 28 de ani si care este si "client fidel" al unui restaurant. Chestia cu "iubirea care nu are varsta" este o zicatoare corect politica. Sa o crezi atunci cand vei vedea la tot pasul iubiri sincere si dezinteresate intre femei de 60 de ani si barbati de 30.

Nu neg experientele fericite ale colegelor noastre de forum, au fost norocoase, insa de aici si pana la a incuraja o adolescenta de 18 ani sa aiba o relatie secreta(ascunsa de parinti) cu un tip de 28 de ani este cale lunga. Eu te-as incuraja mai curand sa te gandesti la viitorul tau(bacalureat, facultate, profesie, etc). La 18 ani ai de luat niste decizii foarte importante, care iti vor marca iremediabil viitorul si, crede-ma, giugiulitul cu un tip cu 10 ani mai in varsta nu te ajuta cu nimic acum.

Insa, daca vrei sa te ajutam cu un sfat, argument, contraargument, poate ne dai si niste amanunte despre EL. Ce face, cum isi castiga existenta, in ce cerc de "prieteni" se invarte, ce CV are in materie de femei, ce masina are(BMW, Audi ) ce zic prietenele tale despre el, etc, samd, scl. Sunt intrebari firesti, pe care orice parinte le-ar pune, pe care ti le recomand si tie, si de al caror raspuns depinde o eventuala decizie finala, daca nu o vei fi luat deja, ametita fiind de "vrajelile" LUI.

Fii curajoasa si fa relatia publica, cat mai publica! Asuma-ti aceasta relatie si obliga-l si pe el sa o faca! Vei avea, cred, surprize. Asa vor veni spre tine tot felul de informatii despre Fat-Frumos. "Hai sa ne ascundem sa nu faca nu-stiu-cine caterinca de noi!" este o VRAJEALA. Foarte posibil ca "mentorul" tau sa aiba lucruri de ascuns.

Aaa, si nu uita: parintii nu sunt dusmanii tai!
Ecoul
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:53
De la: Ecoul, la data 2008-11-18 13:53:14"client fidel al restaurantului...."

Draga mea, eu nu cred ca as fi foarte incantat ca fata mea din clasa a XII-a sa umble cu un tip de 28 de ani si care este si "client fidel" al unui restaurant. Chestia cu "iubirea care nu are varsta" este o zicatoare corect politica. Sa o crezi atunci cand vei vedea la tot pasul iubiri sincere si dezinteresate intre femei de 60 de ani si barbati de 30.

Nu neg experientele fericite ale colegelor noastre de forum, au fost norocoase, insa de aici si pana la a incuraja o adolescenta de 18 ani sa aiba o relatie secreta(ascunsa de parinti) cu un tip de 28 de ani este cale lunga. Eu te-as incuraja mai curand sa te gandesti la viitorul tau(bacalureat, facultate, profesie, etc). La 18 ani ai de luat niste decizii foarte importante, care iti vor marca iremediabil viitorul si, crede-ma, giugiulitul cu un tip cu 10 ani mai in varsta nu te ajuta cu nimic acum.

Insa, daca vrei sa te ajutam cu un sfat, argument, contraargument, poate ne dai si niste amanunte despre EL. Ce face, cum isi castiga existenta, in ce cerc de "prieteni" se invarte, ce CV are in materie de femei, ce masina are(BMW, Audi ) ce zic prietenele tale despre el, etc, samd, scl. Sunt intrebari firesti, pe care orice parinte le-ar pune, pe care ti le recomand si tie, si de al caror raspuns depinde o eventuala decizie finala, daca nu o vei fi luat deja, ametita fiind de "vrajelile" LUI.

Fii curajoasa si fa relatia publica, cat mai publica! Asuma-ti aceasta relatie si obliga-l si pe el sa o faca! Vei avea, cred, surprize. Asa vor veni spre tine tot felul de informatii despre Fat-Frumos. "Hai sa ne ascundem sa nu faca nu-stiu-cine caterinca de noi!" este o VRAJEALA. Foarte posibil ca "mentorul" tau sa aiba lucruri de ascuns.

Aaa, si nu uita: parintii nu sunt dusmanii tai!
petosticky
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:27
Are dreptate Ecoul. eu nu am tinut ascunsa relatia mea cu prietenul meu...mama cel putin a stiut din prima zi de cand am fost impreuna! nu ai nimic de pierdut daca faci relatia publica asa ca da-i inainte! de auzit o sa auzi multe de el;unele vorbe adevarate; altele rau-intentionata! acum decizia e a ta!
petosticky
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:31
EL este contabilul a mai multor firme...unii dintre prietenii lui sunt casatoriti...altii implicati in relatii serioase...iar altii burlaci...iar CV-ul lui in materie de femei este foarte bogat...mult prea bogat as zice eu...iar in ceea ce priveste prietenele mele....ele nu spun nimic...inca nu l-au cunoscut face to face...iar de povestit despre el nu prea le povestesc...
Iar...daca ai mei ar afla de el...viata mea ar deveni un cosmar...ei ar fi foarte stricti cu mine...si mi-au impune unele "pedepse"...doar scandaluri as avea din cauza asta
Sky
Postat pe 18 Noiembrie 2008 17:02
Suzuka se duce la taica popa si se spovedeste:
-Parinte, sunt vaduva.
-Da, fata mea.
-Vorbesc cu un barbat care este cu treizeci de ani mai nare decat mine.
-Nu este un pacat, cu conditia sa nu-i strici casa.
-Nu i-o stric parinte.Pot spune ca eu ii pun flori si chem constructorul sa o mai repare pe ici si colo.
-Frumos, fata mea.
-Este o singura problema.
-Care?
-Nu am cheia seara cand vreau sa trec pe la el.
-Si unde este aceasta cheie care te impiedica sa fii fericita?
-La Dvs. parinte.-si Suzuka ii arata cheia din cui, cu care popa deschidea dimineata portile cimitirului.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:16
Ma distrugi Vanghelis
Sky
Postat pe 20 Noiembrie 2008 07:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAREA DESCOPERIRE ?NU -DOAR O CONVINGERE CARE POATE NU TREBUIA 11 De la: Ioana007 10 Decembrie 2008 19:13
sunt un baiat si am si eu o problema kre ma poate ajuta cu niste sfaturi????? 9 De la: pik_nik 31 Octombrie 2009 08:34
e greu sa fii femeie 10 De la: pik_nik 13 Decembrie 2009 20:26
ajutor!!!!!!!!!!!!!!!! 26 De la: Ioana007 25 Aprilie 2009 13:30
Exista paciente ale dr- ului ginecolog Marinescu? 30 De la: garbo053282 8 Decembrie 2009 15:20
Setari Cookie-uri