Ajutati-ma va rog.e urgent

Hmmm . Capricorn sau nu, italian sau nu, nu am inteles niciodata, de ce va combinati cu ei insurati? De ce nu evitati astfel de lucruri. In primul rand poate sotia nu e persoana potrivita...cum spunea cineva mai sus. In acest caz , ar pune capat instant acelei casnicii, fie el catolic sau nu. Acest lucru ar da dovada de corectitudine, si de asumarea propiei greseli, aceea de a se insura cu femeia nepotrivita. Pe de alta parte , relatiile cu persoana aflate inca in mariaj, voi le considerati ceva special. Nu pot sa va spun decat ca va meritati soarta. Si de obicei , ce dai , cam primesti, poate nu acum dar cu siguranta va veni si rasplata.
O sotie care iti dedica timpul familiei, sotului, copiilor, cu greu poate tine pasul uneia care nu are nici o responsabilitate. Si e posibil sa intampine si momente mai dificile in casnicie, cand fara sa-si dea seama neglijeaza sotul...la modul ca nu mai are putere sa acorde atentie sotului , asa cum o facea in tinerete. Atunci apare o toapa, care ii arata calea spre fercire :))
Ce sa-ti zic, fa lucrurile asa cum ti-ar placea sa ti se faca!
IoanaGabriela
Postat pe 14 Decembrie 2013 10:09
Lasa-te pagubasa fetito,nu te imbata cu apa rece,italienii divorteaza greu si dureaza multi ani separarea , apoi divortul,in plus daca sotia lui nu mai vrea sa munceasca, va trebui sa-i plateasca alimentele toata viata(poate fii 30-40% din venitul lui)asa ca nu va mai incurcati cu asemenea macaronari care s-au plictisit de nevestele lor,nu au scrupule,sunteti pe post de unica folosinta,nu-i mai credeti ca va iubesc,vrajeala de doi bani.
kiramocanu
Postat pe 14 Decembrie 2013 10:15
Se spune cum ai intrat, asa trebuie sa-ti vezi viitorul. Italienii sunt seriosi in mariaje,,,deci TU vezi cum te porti.
dimitriu
Postat pe 14 Decembrie 2013 10:16
Da, sunt seriosi in mariaje pana la un punct. Se casatoresc pentru ca se indragostesc, lucru care este foarte normal. Dar daca relatia nu merge, ies foarte greu dintr-o casnicie. Traiesc in Italia, deci o sa iti dau niste raspunsuri care te pot ajuta sa decizi. Am inteles ca s-a separat de nevasta, dar depinde in ce fel. De comun acord sau legal? Daca s-au separat legal (prin tribunal) mai dureaza 3 ani pana ce pot cere divortul. Asta este lege aici in Italia. Daca va cere divortul, va trebui sa plateasca (procedura, avocat - care nu costa putin). Daca mai are si copil trebuie sa plateasca intretinerea (asta deja dupa separarea legala), daca nevasta nu lucreaza, plateste si intretinerea ei. In general barbatul trebuie sa lase tot. Pleaca doar in "chiloti". Italianul se gandeste foarte bine inainte sa faca acest pas, daca merita. Costurile sunt foarte mari. Daca insemni mult pentru el, va face pasul. Daca nu, din pacate esti doar o distractie pentru el. Nu-l impinge de la spate pentru ca o sa il enervezi si o sa isi caute alta distractie. 4-5 luni de cand esti cu el sunt putini pentru o relatie. Lasa sa treaca timpul (daca il vrei) sa vezi in ce ape se scalda. Daca vrei sa te mariti repede, uita-l. Oricum nu ar putea chiar si daca ar vrea din cauza legilor. Dar intai trebuie sa fi convinsa ca e separat legal.
garbo093752
Postat pe 14 Decembrie 2013 10:35
NU , crezi ca-i mai bine sa judeci altfel? de ce sa-i ceri sa dea divort?, tu cind te-ai babat in familia lui nu ai vazut copii?, te-ai gindit numai la tine , asa cum o faci si acum . Daca erai in locul sotiei lui cum iti venea, cind vedeai ca boul umbla dupa aventuri? tu crezi ca pe viitor veti fi impreuna ?, eu nu te vad cu el . pt ca el te vede ca o iesire din certurile din casa de la el .
MAI tirziu va face si cu tine la fel cum a facut cu sotia lui .sfatul meu e sa fugi , ca sigur gasesti ceva ,,singur,, ORICUM SUCCES .
johnson_35
Postat pe 14 Decembrie 2013 11:59
De la: iooa18, la data 2013-12-14 03:18:24 pe de alta parte, o relatie cu un strain nu o sa mearga, pt ca fiecare tine cu neamul lui, tu mereu ai sa fii romanca...nu te imbata cu apa rece degeaba, iti spun din ce am vazut pana acum, daca vrei sa-l injuri macar sa o faci pe limba ta. Nu am vazut pe cineva sa fie super fericita cu un strain... ...Daca era sa fii cu un italian te nasteai intr-o fam de italieni nu de romani...parerea mea :)


nu zau?
Nu stiu cite cupluri mixte ai vazut tu, dar poate ar fi bine sa iti mai dai un pic basmaua de pe ochi: oamenii sint oameni, la fel de oameni, peste tot! Si da, pot fi FOARTE fericiti impreuna si daca nu s-au nascut in acelasi sat, madam!
quasaria
Postat pe 14 Decembrie 2013 12:09
da...asa e...din cate stiu si eu e cam complicata treaba cu divortzul...mai ales daca are copii
sotzia are dreptul la tot...pt copil...el v-a ramane cam pe drumuri...si nu prea cred ca-i v-a conveni
nush ce sa spun dar ai mare grija...
eventual mai asteapta dar nu prea mult
indiferent ce spune el...nu te culca pe-o ureche
...sa fie cu noroc...
sephora
Postat pe 14 Decembrie 2013 12:12
De la: garbo_393063, la data 2013-12-05 13:22:22ajutati-ma si pe mine.sunt intr-o relatie cu un capricorn de 6 luni. s-a separat de nevasta lui cam de 4-5 luni iar acum stam impreuna. dar inca de divortat nu a facut-o. ce ar trebui sa fac? eu una nu vreau sa il imping eu de la spate sa o faca , chestia asta o faci in momentul in care o simti .
acum nu stiu ce sa fac.
sa raman langa el asa , ne-divortat cum e ?
sa incep sa ii spun ca ma deranjeaza?
sau sa imi fac bagajelele si sa plec?
precizez faptul ca e italian!


În opinia mea, nu ar trebui să stai cu el atâta timp cât NU este divorţat definitiv.
OvidiuD
Postat pe 14 Decembrie 2013 12:57
Nu inteleg : cata vreme a stat cu nevasta si avea o relatie cu tine te-a deranjat? Presupun ca nu, pentru ca nu ai fi continuat si nu s-ar fi ajuns la situatia asta. Acum te deranjaza ca nu divorteaza sa te ia de nevasta ?De ce? Nu cumva asta ai urmarit de la inceput? Daca era divortat atunci cand v-ati cunoscut , te-as intelege . Dar asa.... A i distrus o familie si acum bati din pinteni ca vrei si tu una . Ti se pare normal ca pe cenusa familiei distruse din cauza ta sa -ti cladesti tu una? Ai grija pentru ca "ce tie nu-ti place altuia nu-i face " e adevarat.
Gabi
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:09
Parerea mea este draga domnisoara,sa-i spui italianului de care esti indragostita si este ne-divortat dar separat,sa divorteze cu acte in regula,nu trebuie sa-l impingi de la spate,el trebuie s-o faca cu buna stiinta si bun simt.
Daca nu o face,esti doar o aventura pentru el,nu insemni nimic pentru el,doar o placere efemera,are sentimente inca pentru nevasta lui....
Dar este prea devreme sa te pronunti,au trecut doar 4-5 luni de cand esti impreuna cu el,sa te vedem dupa vreun an,daca tot asa te iubeste,din punctul meu de vedere este doar atractie sexuala intre voi,nimic mai mult.
A doua varianta,fa-ti bagajele si pleaca,alege de aceasta data un barbat necasatorit ca si el este nedivortat sau divortat,roman,ca sunt destui,ce te complici cu straini,crezi ca sunt mai buni ca romanii,sunt barbati si atat,nu sunt cu nimic diferiti.....
garbo162553
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:14
Asculta-ti inima si nu materialismul din tine.
garbo045262
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:21
Buna. ai dreptate ,la catolici, trebuie hirtie de la preot. ca persoana tinara, eu spun ,sa iti vezi de treaba ta. daca esti sigura,ca nu divorteaza, mai bine te desparti, si iti vezi de viata ta.
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:27
Daca ti-ai pus deja intrebarea asta si ii mai intrebi si pe altii inseamna ca mai de graba nu esti sigura de tine decat de el...adica deja pe tine incepe sa te deranjeze acest lucru, faptul ca locuiesti cu un barbat nedivortat inca, si nu se stie daca va divorta sau nu, in functie de cum simte, sau de cum isi vede el zona de confort la tine si se poate gandi ca daca tu esti okey de ce ar mai divorta? Astfel ca, eu vad doua variante : 1. ii spui ceea ce simti, adica ca te deranjeaza acest statut in care esti pusa, sau 2. iti asumi acest statut, ascunzandu-i ceea ce simti, dar iti infranezi frustrarile, si crede-ma, cand ele isi arata coltii nu ai cale de intoarcere, intrun fel sau altul tot se vad, prin comportament, fapte, cuvinte aruncate ironic, ranchiura si tot asa.
Stiu ca nu vrei sa il impingi de la spate ci sa faca el ceea ce simte, noi, femeile, tot speram ca mereu sa se intample asta, dar uneori barbatii mai trebuiesc impinsi si de la spate, in chestiuni care va privesc pe voi cuplu fiind, aici nu intri in sfera lui personala, unde ai putea fi sufocanta pentru el. E ceva ce tine de amandoi, si cand unul nu este in oridine, nu este nici celalalt, pentru ca sub o forma sau alta tot se rasfrange asupra lui, asupra cuplului.
garbo_392892
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:49
draga prietene, daca e capricorn faci tot posibilul şi te desparti cat mai curand posibil. el chiar daca se divorteaza de nevasta-sa are impresia ca femeile accepta tot ce face dansul(capricorn)
o sa te inşele şi pe tine cu aceeaşi uşurinta, precum a inşelat-o pe nevasta-sa... :( eu spun parerea mea. tu faci ce crezi
gabriela-onat
Postat pe 14 Decembrie 2013 13:53
pai tu nu stiai ca este insurat?te-ai crezut tu printzesa broscoiului destrabalata ce esti?hai sictir inapoiata mintal ce esti!ia-ti bagajul si cara-te de acolo!dispri fara nici o explicatzie sa nu te mai gaseasca nicaieri si asta urgent!oare chiar nu ai bun simt ,ce cauti tu peste sotia lui?nu mai gaseai un tanar ca tine in toata Romania?uite de asta va taie gatul ca si lui fata aceea de la Galati!
garbo173229
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:42
trimite l in apoi la familia lui. SI NU TE BAGA SI DESPARTI FAMILA ESTE UN MARE PACAT , TOT CE FACI SA VA INTOARCE IN POTRIVA TA INTR O BUNA ZI
35magda
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:55
Si-au dat cu parerea si unii si altii ,te-au judecat si te-au condamnat ,dar tocmai din aceste acuze si judecati ar trebui sa tragi o concluzie,drumul care -l alegi in viata nu poate fi un tipar care-ti poate garanta fericirea sau nefericirea sau experienta de viata a unora sau altora nu garanteaza reusita sau nereusita ta.In Italia in prezent,in cazul divorturilor ,perioada de separare este de 2 ani,dupa care se poate divorta,divortul dureaza intre 3-5 ani dar daca exista iubire intre voi lucrurile se rezolva pe parcursul timpului.Doar in perioada de separare trebuie sa-i plateasca intretinere sotiei daca este casnica si copiilor.Eu spun ca nu va fi usor dar nu imposibil.Scrisoare de la Papa nu are nevoie,nu stiu de unde au mai scos asta cei ce si-au dat cu parerea,iubirea adevarata nu se lasa distrusa de conventiile noastre.Ca el a fost casatorit si casnicia lui a fost un fiasco,oricui i se poate intimpla,toate sint doar prejudecati,poti avea o relatie de iubire cu un barbat fara obligatii si dupa citiva ani sa ajungi in aceiasi situatie ca si el,deci totul este relativ.Cel mai important lucru este ce simti tu cu adevarat in aceasta relatie si daca iti asumi riscurile.
garbo255960
Postat pe 14 Decembrie 2013 15:05
Sun perfect de acord cu tine! Mai bine o durere scurta decat sa inghiti si sa te doara mereu. Faptul ca nu i-a spus deja ma face sa cred ca relatia nu este tocmai ok.
manuelagheorghe
Postat pe 14 Decembrie 2013 15:13
Fiind italian va fi mai greu sa obtina divortul, daca nu imposibil. Sigur despartirea de sotie a survenit dupa inceperea relatiei cu tine (imi cer scuze pentru colocvialitate). Intr-un fel te poti considera „vinovata” pentru aceasta, desi nu cred ca el a fost „usa de biserica” pana acum.Daca ceea ce va tine legati este doar oficializarea unei relatii, parerea mea este sa-i pui capat acum. Daca insa sentimentele sunt mai profunde, lupta si-ti urez succes!
Elvira_Veronica_Vacaroiu_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 16:42
Frate....tuna si v-aduna. Unele va meritati soarta.
zack
Postat pe 14 Decembrie 2013 17:09
Ar fi corect si cinstit ...sa fie sincer cu tine....daca doreste sa divorteze de sotia lui ,si sa formati un cuplu voi doi,bazat pe sinceritate,comunicare,respect si iubire...Daca nu hotaraste nimic si te tine incurcata in aceasta relatie...e mai bine sa renunti acum..sa nu fie prea tarziu si sa suferi.
garbo224109
Postat pe 14 Decembrie 2013 17:15
ciao! nu te amagi ca isi va lasa nevasta pt tine, italieni nu o fac, sunt foarte multe motivele si unul dintre ele este faptul ca daca vor divorta candva asta ii costa foarte mult adica: un divort la italieni inseamna de la 7 la 10 ani de asteptare si de zbatut prin tribunale si procese, asa e legea la ei. Apoi un barbat italian este obligat de lege, daca are copii ori nu el este obligat sa plateasca fostei neveste si copiilor pensie alimentara de intretinere pentru toata viata, nu doar copiilor ci si fostei neveste si asta in functie de venitul lui daca are un salariu normal cel putin 500 de euro lunar (acesta e un exemplu). Un italian cam greu divorteaza iti spun acest lucru pentru ca traiesc in Italia de peste 9 ani, am cunostinte care se aflau in situatia ta de aceea stiu cum functioneaza.
Daca pentru tine e ok sa traiesti langa el si sa te complaci in aceasta situatie este treaba ta, decizia o iei singura pentru ca este vorba despre viata ta aici si nu despre parerile nimanui. Te salut si sa auzim de bine!
garbo247827
Postat pe 14 Decembrie 2013 17:18
italian, chinez, nu conteaza ce e . Era casatorit cand l-ai cunoscut, de ce te-ai bagat? lasa-l in pace si nu-l mai bulversa, poate se intoarce unde ii e locul, langa familia lui.
raluca_elena
Postat pe 14 Decembrie 2013 17:44
Draga mea,la italieni procesul de separatie dureaza 3 ani din momentul in care se introduce actiunea in instanta.In timpul procesului de separatie sotii care doresc sa divorteze pot sa locuiasca impreuna sau separat.Apoi,daca dupa aceasta perioada de separatie cei doi nu se impaca urmeaza actiunea de divort care poate sa se pronunte cel mai devreme dupa 6 luni si cel mai tarziu cand o vrea Dumnezeu,pentru ca dureaza foarte mult aceste procese la ei.Conteaza foarte mult daca au copii dar nu conteaza ce varsta au acestia.Partenerul care are venituri mai mari este obligat sa ii plateasca celuilalt o pensie de intretinere pana la recasatorire sau pana la deces indiferent daca au sau nu copii.Iti vorbesc in calitate de viitoare sotie a unui cetatean italian care a divortat si cunosc cel putin in mare procedura de divort in tara lor.Daca e sa analizam din punctul de vedere al zodiei si al nationalitatii,putem doar sa generalizam,insa doar tu poti sa stii si sa simti daca e omul potrivit pentru tine.In general,capricornii sunt reci (fiul meu cel mare e capricorn) se pot indragosti usor dar nu pot iubi decat o femeie care are o doza ceva mai mare de inteligenta,care stie sa ii stimuleze si intelectual nu doar fizic si sentimental.Pe de alta parte,italienii sunt foarte pasionali dar si impulsivi,foarte gelosi si posesivi dar in acelasi timp daca relatia este bazata pe sinceritate si corectitudine (nu le place minciuna desi pentru ei e a doua natura :D si sunt extrem de punctuali) poate sa mearga chiar foarte bine.Iti doresc multa rabdare,pentru ca de asta ai nevoie. :-)
alessia_g
Postat pe 14 Decembrie 2013 18:04


eu cred ca fata a inteles deja cum e cu italienii... cu catolicii... cu divorturile...cu Papa si mama'n... hai sa asteptam acum sa ne zica ce a hotarat ! eu zic ca ar fi frumos din partea ei sa faca asta... dupa ce a adunat aici mintile sclipitoare de pe garbo... !
barboneli
Postat pe 14 Decembrie 2013 18:34
E greu cu ai nostrii, romanii, cand e vorba de divort, darmite el ca e strain, si catolic pe deasupra. La ei e mai greu in sensul ca dureaza ani si e obligat sa isi intretina familia (ex-sotia si copiii, daca are). E complicat, vezi sa nu te imbeti cu apa rece, sa stea cu tine ceva timp si apoi sa se intorca acolo unde ii este locul, adica langa sotia lui. Atunci vei suferi mult si cu atat vei gasi mai greu un altul. Ai grija ce ii ceri sa faca pt tine sa nu te trezesti ca te considera vinovata (chiar si la o cearta mica) ca l-ai despartit de sotia lui.....gandeste-te bine!!.....
Serena_M_Serena_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 18:54
draga mea eu traiesc in Italia. aici divortul nu este asa de simlu ca in Romania. dupa ce s-a separat poate dura si de ordinul anilor pana se pronunta divortul. dar un lucru nu inteleg eu, stai cu el pentru ca il iubesti, pentru ca este persoana potrivita pentru tine sau pentru ca vrei sa te mariti neaparat cu cineva. Aici, in italia, se poate sta o viata impreuna cu o persoana fara sa se casatoreasca. iar dupa parerea mea, certificatul acela de casatorie nu este chiar asa de important, importanta este persoana langa care esti. asa ca, ai rabdare daca sentimentele tale sunt sincere, daca nu, fa-ti bagajele si..............
pirania_1960
Postat pe 14 Decembrie 2013 18:55
Nu e in regula relatia inafara casatoriei-ferice de cine asculta regulile divine- !asa tin minte ca a predicat preotul la casatoria mea cu sotul si este foarte adevarat-te scuteste de foarte multe batai de cap !In orice casnicie sunt probleme la un moment dat,sunt stari de criza,dar-intotdeauna sunt solutii pt a iesi din criza,ca peste tot !Nu lasati ratacirea ital... sa fie pt dvstra o cursa periculoasa,iesiti repede din ea,ca sa va fie bine !MERITA !Dumnezeu sa ne ajute pe toti !
MIMILIK
Postat pe 14 Decembrie 2013 19:13
eu zic s-o inviti si pe nevasta-sa la un sow
Constantin_Ciobanu_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 19:26
parerea mea este daca tu il iubesti cu adevarat alege cu inima nu cu,constiinta gindeste-te f bine inainte sa faci ceva iti urez succes si sa alegi cum sti tu mai bine.
Karaca_Menderes_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste sau...?! help ! 55 De la: Dsoara_T 18 Iulie 2013 17:46
Workshop: Crezi ca stii totul despre sex ? Cele 7 formule interne de practica ale Imparatului Galben 13 De la: KNIGHT_31 29 Septembrie 2010 13:50
Adevar sau Provocare 346 De la: eu_geminy 30 Octombrie 2010 00:35
DUPA 1 AN DE CASNICIE,INTERVINE MONOTONIA SI URA,VREA CEVA NOU SI PROASPAT, CA NEVASTA .........SPUNETI VOI?...!CRED CA ESTE VECHE. 159 De la: dor72_ 24 August 2011 20:04
Nelamurire Excitare 8 De la: garbo_435985 2 Aprilie 2016 12:16
Setari Cookie-uri