Ajutati-ma va rog.e urgent

mai sint barbati in lumea asta. de ce vrei sa ai parte de ce arunca altele?
lllorena
Postat pe 8 Decembrie 2013 19:30
viva, asa cum am zis , "raspunderea morala" asta e discutabila: personal nu cred in conventii. Daca iubeste alta femeie il las eu sa se duca. Daca nu... "raspunderea mea morala" in fata unui contract din care nu fac eu parte e nula.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2013 19:58
De la: garbo_393063, la data 2013-12-05 13:22:22ajutati-ma si pe mine.sunt intr-o relatie cu un capricorn de 6 luni. s-a separat de nevasta lui cam de 4-5 luni iar acum stam impreuna. dar inca de divortat nu a facut-o. ce ar trebui sa fac? eu una nu vreau sa il imping eu de la spate sa o faca , chestia asta o faci in momentul in care o simti .
acum nu stiu ce sa fac.
sa raman langa el asa , ne-divortat cum e ?
sa incep sa ii spun ca ma deranjeaza?
sau sa imi fac bagajelele si sa plec?
precizez faptul ca e italian!




Sa vorbeasca liberul (tau)arbitru!

"o gaseste cine n-o cauta, darmite, cine-o cauta"
Fss_ssu
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:27
De la: quasaria, la data 2013-12-08 19:58:47viva, asa cum am zis , "raspunderea morala" asta e discutabila: personal nu cred in conventii. Daca iubeste alta femeie il las eu sa se duca. Daca nu... "raspunderea mea morala" in fata unui contract din care nu fac eu parte e nula.



sunt eu mai posesiva decit restul lumii.
ce e al meu, e al meu. si-l aduc inapoi ...
sti tu...
vivacedonna
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:34
ce e in afara contractului, cum spui , se cheama joaca
vivacedonna
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:54
Eu una nu imi incalc contractele de exclusivitate. Le inchei daca s-a schimbat piata intre timp, dar nu le incalc. Iar contractele altora... treaba lor. Cit timp nu sint tripartite si nu au clauze de outsourcing si novare, nu ma intereseaza.
quasaria
Postat pe 9 Decembrie 2013 04:38
Dragutza, nu poate divorta, la catolici daca vrei sa divortezi ai nevoie de o hartie de la preot, iar motivul trebuie sa fie bine intemeiat pt ca ei odata divortati a doua oara nu-i mai cununa nimeni religios, pe de alta parte, o relatie cu un strain nu o sa mearga, pt ca fiecare tine cu neamul lui, tu mereu ai sa fii romanca...nu te imbata cu apa rece degeaba, iti spun din ce am vazut pana acum, daca vrei sa-l injuri macar sa o faci pe limba ta. Nu am vazut pe cineva sa fie super fericita cu un strain... Nu-l presa degeaba, daca l-ai acceptat asa atunci tu esti singura care a gresit, stiai ca e insurat si nu ti-a pasat, dupa 6 luni vii si ii scoti okii? Adik...nu el este vinovat. Trebuie tu sa te hotarasti cum iti place sa traiesti, dar sfatul meu e ca ai sa ajungi sa plangi in pumni daca ai sa continui o astfel de relatie. Daca era sa fii cu un italian te nasteai intr-o fam de italieni nu de romani...parerea mea :)
iooa18
Postat pe 14 Decembrie 2013 03:15
Dragutza, nu poate divorta, la catolici daca vrei sa divortezi ai nevoie de o hartie de la preot, iar motivul trebuie sa fie bine intemeiat pt ca ei odata divortati a doua oara nu-i mai cununa nimeni religios, pe de alta parte, o relatie cu un strain nu o sa mearga, pt ca fiecare tine cu neamul lui, tu mereu ai sa fii romanca...nu te imbata cu apa rece degeaba, iti spun din ce am vazut pana acum, daca vrei sa-l injuri macar sa o faci pe limba ta. Nu am vazut pe cineva sa fie super fericita cu un strain... Nu-l presa degeaba, daca l-ai acceptat asa atunci tu esti singura care a gresit, stiai ca e insurat si nu ti-a pasat, dupa 6 luni vii si ii scoti okii? Adik...nu el este vinovat. Trebuie tu sa te hotarasti cum iti place sa traiesti, dar sfatul meu e ca ai sa ajungi sa plangi in pumni daca ai sa continui o astfel de relatie. Daca era sa fii cu un italian te nasteai intr-o fam de italieni nu de romani...parerea mea :)
iooa18
Postat pe 14 Decembrie 2013 03:18
Asa cum spui este. Italienii ff greu pot (daca) divorta din cauza asta si sigur Papa nu prea aproba desfacerea casatoriei. Eu personal sint casatorita in Italia (nu cu italian) si stiu exact ce sustii si tu. Pe deasupra italienii sint renumiti la "curvaraseala" (o spun pe de-a dreptul) asa ca mai bine sa-si vada de drumul ei ca italianul nu o sa divorteze, o duce cu "papagalul" pina se satura de ea!!
garbo_381830
Postat pe 14 Decembrie 2013 03:30
Esti fericita? La ce iti foloseste sa stai langa el, daca nu ti se daruieste totall? E o relatie toxica, vei fi mereu nefericita in adancul tau. Tinand cont de ceea ce spui, nu cred ca are de gand sa divorteze. Ai curaj si da pe afara ce te macina. Ti-e teama ca il pierzi, de aceea nu il abordezi deschis . In tine , stii cum stau lucrurile in realitate. De fapt, nu ai cum sa pierzi ceva ce nici nu-ti apartine inca. Nu te mintii cu replica rasuflata: " Ce nevoie am de un act?.." sau alte expresii de felul acesta... Ai nevoie sa stii daca te iubeste, spune-i lui ce te macina, nu amana la nesfarsit deznodamantul... Daca te iubeste, te vrea in intregime, va divorta, daca nu.... Cu cat amani sa rezolvi problema, cu atat iti va fi mai greu, o sa te doara mai tare. Risti sa ajungi sa nu te mai respecti, sa te depreciezi singura. E greu sa accepti ca poate te-ai inselat, adevarat, dar pana nu vei afla adevarul, nu vei avea liniste. N-ai idee ce liniste va veni asupra ta, dupa ce vei lua aceasta masura. Abordeaza-l direct, cu tact, fara nervi,cu respect,dar determina-l sa reactioneze. Daca se scuza, daca se enerveaza, daca evita discutia, e extrem de clar, esti doar o evadare, esti doar o solutie de compromis. Un om serios, responsabil, isi va rezolva corect situatia, va decide cu cine vrea sa ramana si va trece la fapte... Stiu prin ce treci, crede-ma ca stiu. In sufletul meu e o profunda intelegere , empatie. De aceea , stiind cata suferinta e intr-o stfel de situatie, nu am putut sa nu reactionez. Iti vorbeste un om care s-a eliberat, care se bucura ca a avut curaj sa ia atitudine. Sunt doar eu cu mine, dar un om linistit, liber,care vrea sa nu-si piarda stima de sine. Meritam fiecare sa fim pe primul loc in inima celuilalt, nu un substitut, nu o solitie pentru o vreme, avem dreptul sa fim iubiti si respectati... Mai bine singura, decat in doi si nerespectata, neiubita, decat singura in doi... Am incredere ca vei gasi curajul sa faci ce trebuie. Din toata inima, curaj si succes!
mia_3h
Postat pe 14 Decembrie 2013 04:19
Daca ar fi sa iei in consideratie numai ceea ce te sfatuieste mia_3h si ar fi ultra-suficient sa faci pasi mari in a rupe aceasta relatie. Daca mai ai totusi nevoie de alte pareri trebuie sa stii ca nimic din ceea ce ti se intampla acum nu e in ordine. Nici o femeie din lume, indiferent de hramul ei, nu poate accepta o astfel de situatie. De-o parte si de alta a acestui barbat se afla doua femei si amandoua sunt , de fapt, nemultumite de el. Daca respectivul ar fi un barbat adevarat, care se respecta ca atare, nici nu ar fi incercat sa construiasca o astfel de relatie; ar fi venit curat la tine si ti-ar fi spus, in clar text, ce are de gand cu tine. E foarte clar ca lui ii place sa ia numai stafidele din cozonac. Cat timp vor fi stafide in acest cozonac le va culege una cate una. Cand va fi vorba de a regla conturile o sa apara noi "probleme" ca, de ex.: copiii, relatia cu fosta nevasta, plata alimentelor ptr. copii(care odata facuta nu-i va mai lasa sa traiasca nici macar in RO dara-mi-te in Italia!), prezenta lui obligatorie langa copii la dieferite ocazii ( o chestiune foarte uzitata prin lumea civilizata!) si intreaba-te acum cu cati poti sa-l imparti. Si daca poti lua din el cam a cincea parte iar din cheltuielile lui cam a suta, incumeta-te si pleaca la acest drum. Oare nu ai avut suficient timp sa intelegi in interiorul tau cum e. de fapt, o femeie?! Nu ai aflat inca ca o femeie adevarata poate iubi pe oricine si oricat cu conditia sa-l poata resepcta?! Cand ai sa-l vezi pe respctivul ca da din coltz in vale si nu-si poate relga conturile o sa te umpli de dezgust pentru el dar si pentru tine ca ai acceptat o astfel de relatie(si sa stii ca nimeni nu-i este mai urat unei femei decat cel pe care nu-l mai iubeste - nu rade, este un adevar bine cunoscut printre exegetii femeilor!). Du-te, fata draga, spre ceea ce iti poti oferi ca resepct si consideratie pentru tine. Fii libera si frumoasa. Asteapta-l pe acel barbat care nu te atinge pana nu-ti spune clar ce are de gand cu tine. Dupa o astfel de atitudine recunoasti barbatul care are intentii serioase. Un barbat care se simte bine in patul tau cald dar nu are conturile incheiate cu alta femeie nici macar nu ai voie sa-l atingi caci "nu-ti poti cladi fericirea pe nenorocirea altei femei". Din asta nu va reiesi niciodata o fericire, SIGUR NU !
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 04:58
draga mea, renunta la ''spaghetarul '' asta nu e de tine.. italaienii sunt niste lepre diplomatice din EU..nu iti pierde speranta.. nu vrea nimic serios de la tine..

p.s: si eu sunt capricorn..
garbo_68
Postat pe 14 Decembrie 2013 05:12
este italian,asta spune multe ,cunosti italienii ?
d-voastra decideti
alex2273
Postat pe 14 Decembrie 2013 05:14
Nu-l lasa ! "Stoarce-l" pana la epuizare si apoi vezi daca mai e bun .
Vasian_Stefan_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 05:43
E insurat??? s-a cuplat cu tine si speri sa-ti traiesti viata cu el??? Mai gandeste-te... Ve-i fi la randul tau parasita precum actuala lui soatie, cat despre ajutor, pe respectiva cine o mai ajuta? are si vre-un copil???
Hai, succes!
garbo088037
Postat pe 14 Decembrie 2013 06:30
intii divortezi , apoi vezi cum merge relatia si mergi mai departe......bine, dar ai grija mare
garbo014533
Postat pe 14 Decembrie 2013 07:37
lasa-l sa ia singur aceasta decizie.ce trebuie sa faci ca sa iti fie tie bine e ca atunci cand sunte-ti in clipele frumoase sa ii soptesti la ureche cat de mult il iubesti si ce bine ar fi daca v-a fi doar al rau.sigur v-a da roade.incearca si te vei convinge.
angelene411
Postat pe 14 Decembrie 2013 08:20
asa se intimpla cind te bagi in casnicia altora eu tot din cauza la una ca tine mam despsartit si urasc femeile care despart casele oamenilor si care nu se gindesc ca cealalta sufera enorm sinteti niste femei de nimic parca sau terminat barbati necasatoriti
camelia0
Postat pe 14 Decembrie 2013 08:24
Asteapta sa vina sarbatorile si vezi ce face. S-ar putea sa ai surpriza sa iti spuna ca trebuie sa se duca in Italia ca are treburi de rezolvat. In cazul asta sa fii sigura ca se duce la familia sa. Deci un pic de rabdare si vei stii singura ce trebuie sa faci.
dailpe
Postat pe 14 Decembrie 2013 08:26
DACA ESTI MOLDOVEANCA SAU GANDESTI CA O MOLDOVEANCA, NU POTI FI AJUTATA !!!E CEVA NATIV LA VOI !!! ALERGATI NU DUPA DRAGOSTE ADEVARATA CI DUPA .....EUROI , CUM SPUNE-TI VOI LA BANI !!!
Lita_Stefan_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 08:37
Nu cred ca este cazul sa pleci "inca" si nici sa-l obligi. Depinde cat de puternica simti ca este relatia intre voi.Trebuie sa-l intelegi ca nu i-a fost usor sa se desprinda din acea casnicie chiar daca probabil lucrurile nu mai mergeau bine intre ei. Ai un pic de rabdare, fi draguta si intelegatoare.Lasa sa curga lucrurile de la sine.Vin sarbatorile si poate se va lumina ca tu esti aleasa cu tine trebuie sa mearga mai departe in viata. Nu trebuie sa-i faci scandal Sfatul meu este sa-l mai lasi dar nu prea mult
Doamne ajuta sa fie bine
Sarbatori fericite
garbo_379934
Postat pe 14 Decembrie 2013 08:59
Daca n-ai fi stiut de la inceput ca-i insurat te-as fi crezut,dar asa?! Daca el era hotarat sa o ia pe alt drum , de la bun inceput o lua si legal.Eu n-as baga mana in foc ca va divorta...Sunt atatia barbati liberi pe lumea asta....de ce sa stai langa unul insurat totusi, traind in indoiala,neincredere si poate si fara dragoste???
stanescugean_ph
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:06
bunul simt este sa nu te legi de un barbat casatorit! casatoria este sfantita de Dumnezeu, si nimeni nu ar trebui sa o strice.......toata lumea stie cat de aventurieri sunt italienii si cat de neparolisti...ai fost naiva si fara principii, el nu va divorta prea curand de nevasta, daca va divorta vreodata (e stiut faptul ca la catolici divortul e ff dificil)!
Elena_Eua_1
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:13
Nu vreau sa te dezamagesc, nu vreau sa crezi ca eu te imping sa te desparti, dar iti spun un singur lucru, sunt putini italiani, care sunt stabili intr-o relatie. S-ar putea sa faca exceptie, dar din cate ii cunosc eu, nu prea cred ca e asa. Daca el e mai in varsta decat tine, daca tu esti tanara si frumoasa, s-ar putea sa ai toate sansele, sa ramana cu tine. Ca sa divorteze, aici in Italia, un divort dureaza ani, probabil va vrea sa divorteze, dar daca are si copii, asta e din nou o problema. Nu stiu cum e fosta nevasta, s-ar putea sa fi pentru el numai un moment de razbunare, si dupa catva timp, daca mai are si copii, sa se intoarca la nevasta. Eu iti doresc mult succes si mult, mult noroc.
Floricapop
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:13
nu te alarma capricorni sunt delasatori si asteapta de la celalat sa faca pasul ,nu divorteaza ca nu vrea sa o caute si o lasa pe ea,am fost si eu maritata cu un capricorn ,si nu il intereseaza de copil
silvyc
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:23
Draga mea,probabil nu ai aflat ca barbatii nu divorteaza,aproape niciodata.Stii de ce?Pentru ca mentalitatea lor de barbati,ii face sa considere ca pot face orice,in afara casatoriei.Deci,de ce sa divorteze??Simplu! Am fost casatorita cu un capricorn 30 ani,si,desi relatia era un infern,inca de la inceput,lui i se parea normala.Asa ca ,,mi-am luat picioarele la spinare''si am divortat eu.Uitasem ca te inveti cu raul ca si cu binele(am facut depresie,eram dependenta de raul in care traisem).Acum,dupa 9 ani sunt fericita ca am scapat de calvar.Ai grija de tine,cu drag,Maria
garbo_11687
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:26
Fati bagajele si nu mai distruge casnicii
garbo233027
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:33
De la: camelia0, la data 2013-12-14 08:24:31asa se intimpla cind te bagi in casnicia altora eu tot din cauza la una ca tine mam despsartit si urasc femeile care despart casele oamenilor si care nu se gindesc ca cealalta sufera enorm sinteti niste femei de nimic parca sau terminat barbati necasatoriti

Camelia, iti inteleg suferinta si nu vreau sa fiu cinica, dar niciodata nu se strica o relatie in care cei doi se iubesc, se ajuta ,se sustin, conteaza unul pt altul, ci numai una in care lucrurile scartie si nu poti da vina pe femeia cu care sotul tau s-a cuplat, pt ca daca nu era aia, era alta, si tot asa. ..
Iar daca fostul tau sot a ramas cu femeia cu care te-a inselat pe tine, inseamna ca ea era femeia potrivita pt el, si nu tu, iar in cazul asta nu putea ramane omul cu tine ca sa fii tu fericita, dar el sa se simta nenorocit.
Asta nu inteleg eu nicicum, indiferent ca este vorba despre o femeie sau despre un barbat, de ce vrea cu tot dinadinsul cel care urmeaza sa fie parasit, ca sa-l forteze, oblige, pe omul care vrea sa iasa din relatie, sa ramana acolo. Cum te poti simti tu bine vazandu-l pe celalalt nefericit?
Desi am o varsta, tot nu-mi dau seama daca e vorba de incapatanare, prostie, rautate sau toate la un loc. Cand eu am simtit ca cel de langa mine este interesat de alte femei, deja nu-l mai voiam eu, pt ca era clar ca intre noi nu era ceea ce trebuia. Iar cand l-am vazut ca e aprins dupa alta, concluzia a fost asta: nu stiu daca femeia respectiva era femeia vietii lui, nu ma interesa deloc, ma durea cumplit ca am inteles clar ca sigur eu nu sunt, odata ce l-a interesat alta, si drept urmare i-am recomandat sa mearga la ea. Nu am blufat, sigur ca a avut un rol si orgoliul aici, dar din momentul ala nu l-am mai vrut nici in gand. Numa ca el voia sa stea cu fundul in doua luntri, ca multi altii de teapa lui, pt simplul motiv ca e foarte convenabil iar genu asta de oameni nu tin cont de morala, principii, iau tot ce pot lua, sunt egoisti si lipsiti de empatie pana la patologic.
In ce priveste femeile tinere care fac "brusc" o pasiune pt un nene insurat, aici nu exista prea multe variante: fie nenea are bani si rasplateste farmecele respectivei pe masura(mie imi miroase a prostitutie evidenta), fie are si o pozitie sociala si relatii, si o ajuta cu un post caldut pe undeva, sau o promoveaza, etc, etc, iar in cele mai rare cazuri, chiar poate fi vorba de dragoste, dar daca sunt oameni de calitate, isi rezolva problemele de stare civila ca sa fie corecti cu cei cu care s-au aflat in relatie pana atunci, si mai departe e treaba lor. Sau asa ar fi ideal, dar...
bucura
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:45
e greu cu divortul in italia. nici nu stiu de ce se mai casatoresc?
alias_flore
Postat pe 14 Decembrie 2013 09:47
draga mea intrebarile acestea ,trebuia sa ti le pui inainte de a incepe aceasta relatie.El nu o sa divorteze niciodata,cu timpul o sa se intoarca la familia lui indiferent cate aventuri si relatii o sa mai aiba in continuare ca este cert ca nu tu esti ultima lui cucerire o sa mai fie si altele. Dar inca mai ai o posibilitate asta in cazul ca mai ai un pic de intelepciune, si sa-l lasi acuma pana esti singura si nu ai copii cu el .
E greu acuma de acceptat, dar usor mai tarziu ptr. tine
sandy_bel
Postat pe 14 Decembrie 2013 10:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ? 185 De la: ely_a 29 Noiembrie 2014 20:48
Sint casatorita si dupa 9 ani de casnicie mi-am inselat sotul 100 De la: garbo164652 31 Martie 2011 13:56
buna casatoria dintre un crestin si o muslumanca 23 De la: VABRE 27 Decembrie 2009 20:44
Ce se ascunde in spatele profilelor in general? 193 De la: cricat 12 Noiembrie 2010 01:08
eu sunt-pesti el e scorpion credeti ca ne potrivim 3 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:39
Setari Cookie-uri