un sfat ,va rog !

sunt divortata si am o fetita,sunt intr-o relatie cu un barbat care este divortat si are si el un copil.ne cunoastem de 3 ani si ne dorim sa ne casatorim dar nu am facut publica relatia noastra pana acum dorindu-ne sa ne cunoastem mai bine apoi sa vedem cum evolueaza lucrurile intre noi.din cate am inteles eu parintii mei nu ar fi de acord sa ma recasatoresc si nu stiu cum sa procedez sa le spun ca vreau sa ma cacsatoresc cu iubitul meu.plus de asta nici fetita mea nu stie despre iubitul meu,as avea nevoie de un sfat de la persoanele care au trecut prin aceasta situatie.
garbomi
Postat pe 30 Noiembrie 2013 22:13
parintii tai se casatoresc cu iubitul tau? de ce trebuie sa vrea ei?
trebuie sa vrei tu. si inainte de a vrea tu trebuie sa te gindesti la fetita ta. trebuie sa-i aduni , sa-i faci sa se cunoasca , sa vezi cum reactioneaza fiecare.... si apoi iei o decizie.
da-le timp sa se cunoasca, nu te lua in calcul doar pe tine si iubitul. ci si fetita ta.
parintii nu conteaza intr-o casatorie. ei si-au trait viata, lasa-i deoparte.
vivacedonna
Postat pe 6 Decembrie 2013 19:23
Viva ,
Rotty
Postat pe 6 Decembrie 2013 19:27


asa e... ! viva mi-a luat cuvintele din gura !!! asa face mereu... pana cand o data o sa ma supar... !!! tu vezi-ti de viata ta si lasa-i pe parinti sa-si vada de viata lor ! fa-ti familia ta acum asa cum si-au facut-o fara sa te intrebe pe tine, familia lor ! succes !!! pe cand nunta... ?
barboneli
Postat pe 6 Decembrie 2013 21:57
offf...nu am planuit nici o nunta,iubitul meu isi doreste foarte mult sa ne mutam impreuna dar eu nu vreau sa ma grabesc(mi-e frica de un nou esec)si din aceasta cauza apar certuri intre noi.nu stiu cum sa mai procedez :(
garbomi
Postat pe 7 Decembrie 2013 18:22
Parintii nu hotarasc viitorul copiilor lor, oricand nu ne place sa recunoastem asta. Greseala ai facut-o ca nu i-ai spus fiicei, si probabil nici el copilului lui, ei sunt cei alaturi de care va veti petrecere viata, si sunt importanti, nu hotaratori insa .... importanti.
duchess1
Postat pe 8 Decembrie 2013 17:19
daca tu nu iti dai o sansa nu ti-o va da nimeni altcineva.
vorbeste deschis cu el, faceti copiii sa se intilneasca, ... luati-o incet...
vivacedonna
Postat pe 8 Decembrie 2013 17:40
Nu pe bune... Care e de fapt intrebarea?!? Ce treaba au parintii? Daca te iubesc o sa-l accepte si pe el. Daca nu- nu! Tu vei trai (cel mai probabil) cu sotul tau. Parintii... Dumnezeu cu mila. Te-au crescut, si-au facu treaba, din nefericire si ei sunt trecatori, ca noi toti. Vezi-ti de viata. Parintii nu vor fi vesnic cu tine. Cu copilul (copiii) e un piculetz mai complicat. Depinde si de varsta si de relatia cu celalalt parinte (daca mai exista...).
Injineru
Postat pe 14 Decembrie 2013 18:39


mda... m-am grabit cu intrebarea asta cu nunta ! scuze. acuma... cu grabitul tau ! ce are daca te muti si traiti un pic inpreuna inainte de nunta, casatorie civila, zi cum vrei ? va cunoasteti mai bine decat daca stai separat. pregatiti si copii, sa stie, probabil ca se cunosc deja. ce varsta au ? si nu pleca de la inceput ca o sa fie un nou esec... nu face bine la ficat !
uita ce a fost si studiaza ce o sa fie. in principiu eu nu vad nici un pericol ca sa va mutati impreuna... dar fara sa-ti dizolvi locul unde stai acum ! adica daca... sa ai unde sa te intorci ! asta ca masura de precautie, nu, nu aduce ghinion ! succes !
barboneli
Postat pe 14 Decembrie 2013 19:00
fetita mea are 9 ani iar baietelul lui are 4 ani,copiii se cunosc si se plac,fetitei mele ii place de iubitul meu dar ea stie ca el este doar un amic de care imi place mie,nu stie mai multe.daca vom locui impreuna vom sta in casa mea.fetita mea tine legatura cu tatal ei si il iubeste foarte mult.
garbomi
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:57

Copilul va va judeca mai tarziu . Copilul nu cred ca vrea un alt tata .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 16 Decembrie 2013 00:57
auzi... Argentina, copilul are ACELASI tata biologic pe care l-a avut dintotdeauna - dar linga cine pun eu seara capul pe perna nu e in nici un caz problema copilului: iar daca eu personal vreau sa imi invat fata vreo lectie, e ca e singura care are dreptul sa aleaga ce face, cum face, cind face si cu cine are chef sa isi petreaca restul vietii - sau urmatoarele 5 minute. NIMENI pe lumea asta nu ii poate impune sa se fouta din convenienta cu domnul tatal, domnul unchiul sau domnul nepotul matusii pentru ca "asa se face". E timpul ei, e sufletul ei, e corpul ei si are dreptul sa ALEAGA. In orice moment.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2013 03:11
explica-i fetitei ca este greu singura,fara sprijin,de exemplu,daca tu te imbolnavesti,de gripa sau altceva,cine are grija de tine si de fetita?Si ca ai nevoie de cineva sa te iubeasca,si veti avea o familie completa.de parintii tai,adu-le simplu la cunostinta,fara sa le ceri parerea....esti mare de acum.
daniilia
Postat pe 16 Decembrie 2013 18:00
Draga mea, nu te gandi la parinti! Nu pentru ca nu ar merita ,ci pentru ca ei, din dorinta de a te proteja, ca sa nu mai suferi iar un esec ....sufla,... cum se spune si-n iaurt . (Na ! ca iar am dat-o pe zicale din batrani. ) Ei te iubesc atat de mult incat iti vor iera orice. Chiar si in cazul (Doamne fereste!!!) unui esec, tot vor incera sa te protejeze. Atata ca acum sunt batrani si se gandesc ca nu te mai pot feri de necazuri ca atunci cand erai mica.
Nu te casatori inca, desi, daca copilul e la el ,pare a fi un om bun, mai asteapta, nu cred ca daca-i explici ca te temi sa faci acest pas asa curand nu te va intelege. Cred ca e unom bland . Putini sunt copii care raman la tata, de cele mai multe ori mama e cea la care raman copii.
Fetita ta va trebui sa inteleaga la inceput ca stati impreuna pentru ca baietelul e mic , are nevoie de cineva care sa-i tina loc de mama,sa-l aline, cum si tu ai nevoie de un om de varsta ta cu care sa imparti problemele zilnice. Tatal ei ramane tatal ei, insa, mai devreme sau mai tarziu, si el va face la fel. poate chiar o face , insa nu stie ea.
G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 16 Decembrie 2013 22:05
baietelul iubitului meu e la mama,la el vine doar in vizita.iubitul meu spune ca se simte singur de cand s-a despartit de mama copilului sau si isi doreste mult sa aiba o familie fericita alaturi de mine si fetita mea.
garbomi
Postat pe 17 Decembrie 2013 18:32
Daca ai trecut printr-un divort esti suficient de matura ca sa stii ca nu conteaza parerea parintilor tai.Doar daca veti sta la ei, s-ar putea pune problema.Dar nu cred ca ai face asemenea imprudenta. Dar, chiar, de ce sa se mute el la tine? nu are casa in urma divortului? Ce alte angarele are in urma fostei casnicii? De cat timp e divortat?si de ce este divortat? Cine a dat divort-el sau ea? Cum este fosta lui-turbata si furioasa sau indiferenta ? Scuza-ma ,dar sunt chestiuni esentiale ,nu te intreb din mahalagism,ci pt ca un singur factor schimba datele problemei. Citeste ,,Barbatul divortat ,,de Christie Hartman , editura Trei, si vei intelege.
Si, apropo, se casatoreste de singuratate sau pt ca te iubeste?
Asta mi se par chestiunea esentiala de discutat intre voi 2 inainte de oricare alt pas.
Pentru ca orice iti voi povesti de acum inainte nu ar avea nici o finalitate daca el nu trage caruta celor doi copii in acelasi ritm si in aceeasi directie cu tine. Si asta tine de iubirea pentru tine si fata ta.
Problema copiilor este spinoasa daca vreti sa nu sufere nici unul din ei, dar poate avea final fericit, cazul meu.
Sunt recasatorita a 2a oara, eu am un baiat din prima casatorie,sotul -2 fete din prima casatorie.. Copiii se întâlnesc când au fetele program de vizitare la noi,si in vacante.
Conteaza foarte mult ce li se transmite copiilor prin vorba dar mai ales prin emotii. Daca nu te vezi in stare sa iubesti copilul lui, sau el pe al tau, daca doar se inteleg, ar fi bine sa nu complicati lucrurile prin acte legale. Copiii inteleg implicatiile sufletesti ale casatoriei-mult mai bine decat unii adulti- si sufera in consecinta.Ei stiu sa dea greutatea exacta a tuturor emotiilor si se formeaza in mediul in care traiesc interior. De aceea este esential sa se simta iubiti realmente.
Unele sunt discursurile noastre la adresa lor, alta este sa se implineasca cu exactitate ceeace li se spune. Inainte de casatorie trebuie anuntati ,ca fiind decizia voastra ferma de adulti, dar trebuie asigurati ca prin asta nu vor pierde nimic din dragostea voastra ca parinti.El ar trebui sa-i spuna fetitei ca nu ia locul ei in inima ta si nu ia locul tatalui ei in viata de zi cu zi.Tu ai putea sa-l asiguri pe baietelul lui ca nu o inlocuiesti pe mama lui, ca nu furi din dragostea tatalui sau pentru el, sa o capeti tu. Amandorura le puteti spune ca au castigat in viata inca un adult care sa-i ingrijeasca si sa-i iubeasca, ca sentimentul de dragoste e ca o flacaruie de lumanare de la care se pot aprinde alte zeci de lumanari si lumina ei nu scade.Si astea trebui spuse caci copii sunt gelosi pe noii adulti din viata parintilor lor, dar mai ales pe noii copii adusi in relatie. Fiica ta poate acum il accepta pe baiatul lui ca pe un prieten, dar când va fi cazul sa imparta atentia ta la doi, va deveni geloasa, poate va fi geloasa pe sotul tau,si atunci ar trebui sa-i spui ca altfel se iubesc adultii si altfel sunt iubiti copiii-2 sentimente identic de mari, dar diferite. (noi intre noi ,femeile, stim ca nu vom iubi niciodata un barbat la fel de mult ca pe copilul nostru ,dar nu cred ca este sanatos sa o stie nici una din celelalte parti ) .
Când vor fi pusi impreuna copiii fata in fata ,in noua familie, vor aparea alte gelozii -fiecare copil unul pe celalalt, dar le veti regla din mers, mai este pana acolo. De principiu, fiecare trebuie sa fie constient ca nimeni nu acorda mai multa atentie celuilalt copil in detrimentul lui, ca cei doi adulti isi dau TOT interesul pentru binele ambilor copii,in mod egal. Si ,Atentie! nu faceti discriminari-copilul meu, copilul tau.....
Sunt multe de spus copiilor, mereu asigurati-i de dragostea voastra, mereu si mereu,sa o si simta....
De aceea repet, atitudinea LUI,a viitorului tau sot conteaza ff mult.Nu as fi reusit in aceasta a doua mea experienta ,cu oricate dovezi de iubire as fi dat copiilor, daca nu era si el la fel ca mine....
Iti sugerez sa ai la indemana cartile psiholoagei franceze Dolto ,ai capata sfaturi potrivite de acolo. Nu spun sa-ti cresti copilul cu cartea in mana ,dar in situatii dificile de viata in care suntem de multe ori pusi, nu strica parerea expertilor,asa,ca o idee.
Iti urez succes in noua ta experienta , intelepciune, iubire si pace .

garbo_5053
Postat pe 18 Decembrie 2013 12:20
multumesc pt sfaturi,o sa tin seama de ele.parca ma simt mai bine cand primesc incurajari de la voi.mi-e greu sa imi fac curaj si sa incerc o noua convietuire in doi mai ales ca sunt si copii la mijloc.
garbomi
Postat pe 18 Decembrie 2013 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum e cu pauza in relatie????? 65 De la: Alins80 30 Martie 2012 21:23
as dori un sfat 11 De la: rautatemika 16 Februarie 2010 21:44
SE POATE? 188 De la: Roxi234 3 Octombrie 2009 16:52
relatia la distanta 13 De la: pik_nik 3 August 2009 12:06
Am nevoie de un sfat 7 De la: Simonnne 1 Septembrie 2015 17:40
Setari Cookie-uri