7ani jumate dusi pe apa sambetei

De la: garbo_384192, la data 2013-09-22 11:39:00Ai cea mai mare dreptate quasaria in legatura cu rolul de protector.
Momentan sunt in asteptare in privinta raspunsului ei,dar sunt aproape pregatit sa ii accept decizia de a nu mai fi impreuna fara niciun alt comentariu.Sunt sigur ca peste 10-12 zile cand am hotarat sa ne intalnim si sa vedem ce vom face in continuare,voi accepta cu multa seninatate raspunsul negativ al ei in legatura cu continuarea relatiei noastre.
E viata ei face vrea cu ea,eu nu m-ai sunt protectorul ei,stie si singura sa se descurce ca are o varsta totusi.




sti ce as face in locul tau?
si , la dracu sunt femeie
nu i-as mai cere nici-o explicatie, nu mai astept nici un raspuns. capul sus si mai departe.

adica: in momentul in care ea nu stie ce vrea, vrea si o pauza , dar in acelasi timp nici nu vrea sa va despartiti,
stai sa ma mai gindesc , peste 2 sapt iti dau raspunsul, etc....
ce sunt astea, chiar te inchini la picioarele ei?
ca puteti ramine prieteni, asta e alta dicutie, dar ca si iubiti daca s-a terminat, s-a terminat. fiecare cu viata voastra.
pentru ca aici ea e cea care nu stie sa gestioneze situatia,
sau s-a plictisit de tine ca iubit si nu stie cum sa-ti spuna.
dar deja asta e joaca de-a v-ati ascunselea. stai sa vezi, ca ma mai gindesc... timpenii

baiete, totul in viata vine si se duce, nimic nu este etern.
capul sus si mai departe.
vivacedonna
Postat pe 27 Septembrie 2013 20:28
n-ai putea sa te descarci in alta parte?sunt niste spatii ecologice de tip european!
garbo103029
Postat pe 28 Septembrie 2013 12:15
Din punctul meu de vedere, cei 7,5 ani din viata ta si a tinerei NU sunt "dusi pe apa sambetei" ci reprezinta o perioada importanta din vietile voastre, in care ati experimentat, v-ati bucurat, a-ti avut si conflicte de opinii dar in care ati si invatat.

In viata nimic NU este etern, totul se transforma si voi v-ati transformat in aceasta perioada... Spui ca vrei sa o uiti... eu consider ca nu e bine sa uiti ci sa pastrezi amintirea clipelor frumoase pe care le-ti trait impreuna (se si spune ca prima dragoste nu se uita). Si apoi, cine uita greselile fara sa invete din ele le repeta la nesfarsit... Este clar ca ai nevoie de o restructurare, sa vezi viata din alta perspectiva...

Sunt cateva aspecte asupra carora ti-as sugera sa te gandesti:
-1) Dragoste cu forta nu exista
-2) Tu esti direct responsabil pentru starea ta de bine si pentru fericirea ta si DOAR tu te poti face fericit pe tine insuti (partenerul de cuplu este o persoana cu care imparti fericirea, NU cel ce iti creeaza fericirea)
-3) Ofera ce ti se cere CAND ti se cere, iar daca nu poti, spune asta pe un ton prietenos
-4) Ce a fost bine pentru tine in relatia pe care ai avut-o?
- 5) Ce consideri tu ca a fost mai putin bine in relatie?
- 6) Ce ai fi putut face altfel in relatie, pentru a fi mai bine (ceea ce iti spune inima ta, nu ceea ce ti-a reprosat prietena)?
- 7) Ce te sperie acum? Nu cumva este teama de singuratate, ca nu ai pe cineva alaturi? Daca este asa, poate ar fi bine sa rezolvi aceasta problema intai si s-ar putea sa ai surprize...
- 8) Partenerul de cuplu NU este mama sau tatal nostru pentru a avea obligatii fata de noi.
- 9) Ce planuri de viitor ai?
- 10) Ofera libertate si egalitate in relatie si partenera(actuala sau viitoare) va aprecia asta.

Dincolo de astea, viata merge inainte si multumeste divinitatii/naturii ca esti tanar si sanatos... Planifica-ti viata pentru urmatorii 10 ani, de exemplu, si fa tot ceea ce tine de tine pentru a realiza planul si nu incerca sa adunci in viata ta persoane care nu vor acest lucru.
nicolep
Postat pe 28 Septembrie 2013 12:59
esti tanar ,iar la 24 de ani viata merge mai departe ,inseamna ca nu te merita . gasesteti alti prieteni si sa vezi timpul le rezolva pe toate . iti spun din proprie experienta... sanatate
garbo261558
Postat pe 28 Septembrie 2013 13:11
Cum bine ti-a mai spus cineva, nu sunt ani pierduti, ci ani in care ti-ai imbogatit experienta de viata. Parerea mea sincera este ca, din pacate pt. tine, care ai fi ramas pt. totdeauna doar cu aceasta relatie, v-ati cunoscut prea devreme, iar prietena vrea, probabil sa mai cunoasca si pe altcineva. Poti face acelasi lucru, in mod sigur, daca ea nu se va intoarce la tine, vei gasi pe altcineva si iti vei aminti altfel de aceasta fosta relatie a ta.
Pana atunci, poti lucra la imaginea ta, poti citi carti, care sa te ajute sa treci mai usor prin aceste momente, carti care sa te ajute ce sa urmaresti in viata si cum sa faci sa ai o viata mai buna, intoarce-te si citeste manualele din scoala, ca faci greseli de ortografie, deci ai ce sa faci cu mult mai mult folos decat sa plangi dupa fosta.....
Tu de ce nu esti acolo unde sunt parintii tai? Ca acum poti si tu lucre, sa-ti castigi existent, iar o lume noua te va ajuta , mai ales ca civilizatia acolo este mult mai avansata....
Succes!
garbo_3852
Postat pe 28 Septembrie 2013 14:06
Gasestein tine forta de a o lua de la capat , citeste mult si cultiva -ti spiritul , inscrie-te la niste cursuri , chiar la facultate daca vrei , gaseste motive sa faci din viata ta ceva frumos , iar dragostea va veni cand te astepti tu mai putin ! Vei fi mult mai puternic si pregatit sa o primesti !SUCCES!
garbo_19362
Postat pe 28 Septembrie 2013 14:24
Dragul meu,relatia asta nu va functiona pe viitor,nu intelegi?
vrei sa fii amagit asa toata viata?Fata asta nu stie ce vrea,nu vezi?Imi spui ca mama ei iti da sperante,ce treaba are mama?Daca fata nu vrea ,nu vrea si gata.Eu zic sa nu mai astepti nici un raspuns sa fii radical ,hotarat si sa ii spui ori sau.Fetelor le plac baietii rai ,care fac fitze si ele nu au timp sa mai faca figuri.Asa ca da-i tu un ultimatum,nu te mai gudura pe linga ea sa se impace cu tine DOAR NU ESTI SINGURUL CARE TRECE PRIN ASA CEVA.Stiu cazuri care au facut logodna,au rezervat restaurant si au fost prieteni 8 ani,dar s-au razgandit pentru ca ea a vrut altceva..Dar viata merge inainte ,cauta sa pleci cateva zile ,poate mai mult,nu stiu cu ce te ocupi sa imi dau seama daca poti face asta sau nu.Pleaca de parte si uita ca sa poti merge mai departe.Eu cred ca aceasta fata NU TE MERITA.Succes...
yoyo60
Postat pe 28 Septembrie 2013 15:02
Eu zic sa te mai linistesti si mai vorbesti odata cu fata! si daca va despartiti ar fi bine sa ramaneti in relatii bune , sa va dati "buna ziua" nu sa va scoateti ochii cand va intalniti; alte pesronaje.....mama, matusa, tata, catelu' , purcelu' nu au nicio treaba in relatia voastra.
adeline
Postat pe 28 Septembrie 2013 15:16
maturizeazate fii barbat
garbo196453
Postat pe 28 Septembrie 2013 16:48
dacanu ar fi cunoscut-o , probabil treceau 15...:)
Mr_Li
Postat pe 28 Septembrie 2013 22:37
Sacul pana nu isi gaseste peticul nu se coase. zicala din popor
lllorena
Postat pe 29 Septembrie 2013 17:26
sper sa nu te superi si sa o iei in personal, mama are o vorba :"un bou si o belea !" nu te supara! mergi inainte si grow up !
garbo_19362
Postat pe 3 Octombrie 2013 22:57
Relatia a inceput prea devreme....Cred ca este mai bine asa...Ati fost copii atunci, acum sunteti altfel - adica MATURI
O noua relatie va fi mai deosebita....
garbo166570
Postat pe 6 Octombrie 2013 19:48
Dragul meu, nimic nu este sigur pe lumea asta. A cauta siguranta este ca si cum te-ai amagi singur.
De ce interprerezi tu si nu incerci sa vezi realitatea? Maicasa iti spune si iti sa sperante, ea la fel. De unde stii tu ca sunt si adevarate? De ce crezi tu niste semnale si nu incerci sa fii realist? Adica sa crezi doar ce vezi. Ea nu mai este cu tine, asta este realitatea. Nu vrei sa privesti adevarul in fata pentru ca doare, asa este. Tu stii in mintea ta ca ea nu va mai fi cu tine, sar te agati de niste semnale. Poate sunteti prea tineri, poate are nevoie de alte experiente. Tu trebuie sa o intelegi, este decizia ei. Nu ai cum sa decizi pentru viata ei. Ea decide pentru ea si tu pentru tine. Accepta realitatea si fa-ti viata sa cum tu crezi. Nu te mai lega de iluzii. Doare, dar macar stii ce ai de facut.
Iti recomand sa citesti , poate vei intelege mai usor cum functioneaza viata
http://relatiidecuplu.com/de-ce-suferim-din-iubire/
garbo_8857
Postat pe 8 Octombrie 2013 09:19
vreau sa ti spun ca aceias poveste am trait o si eu ,si acum il caut si nustiu unde sa lgasesc.stunci la vremea aceia mi se parea totul prea repede si m am speriat ,dar acum imi dau seama ca am perdut prima mea iubire .
mgrajdan
Postat pe 8 Octombrie 2013 13:44
Stiu ca trebuia sa revin cu o veste dar nu prea am avut timp.Munca ma cam nenoroceste.
Cica suntem impreuna,dar problema este ca ea"incearca" sa faca ma iubeasca ca inainte.Multi prieteni mi-au zis ca e un joc al mintii facut de ea si maicasa.Ceva in genul nu mai suntem impreuna dar totusi mai sunt sanse,dar cu gandul de a ma muta la ea acasa daca ne impacam,gand ce ea nu putea sa mi-l zica decat sa imi dea de inteles,pt ca stia ca nu voi accepta daca nu imi zicea sa ne despartim.Azi de dimineata am vb cu maicasa la tel ca e curioasa cum merge relatia noastra si nu o intreaba pe ea ca mereu raspunde nervoasa etc.In discutia noastra ii zic ca una din cauzele la ceea ce s-a intamplat este ca nu ne-am mutat impreuna,sa stam doar noi aman2.La o jum de ora ma suna maicasa sa imi zica:"auzi,dar de ce nu te muti la noi?sa va fie la aman2 mai bn".LOL.Se adevereste ceea ce mi-au zis toti si ce realizasem si yo.
Acum ma gandesc cum sa ma intaresc pe mine sa ii pot zice yo papa si sa le zic la aman2 ca nus asa de prost cum cred ele.Am de gand sa ma cert rau cu ele.
In sambata cand trea sa mearga la nunta am vorbit cu ea dimineata si zicea ca nu se mai duce ca nu mai merge prietena ei la nunta.I-am zis ca merg yo cu ea.A facut pe victima ca nu se poate,dar pana la urma aceptat dupa ce s-a gandit mai bine.Am mers ca un cuplu.Beleaua e ca dupa ce ne-am intors de la nunta am ramas la ea si am facut dragoste peste noapte.A 2 a zi hop a intrat la perioada rosie:)).Nu s-a mai intamplat nimic.Ne-am vazut mai rar.Am crezut ca doar s-a folosit de mine sa mearga la nunta aia,dar nu e asa.Sambata am iesit prin oras la o pizza un suc.Am zis sa mergem si in club dar era obosita.S-a comportat frumos.Ma saruta si ma saruta si acum cu afectiune.O fac sa tina la mine din nou sa ma iubeasca.Stiu sigur.
Problema e ca ma simt tradat si chestia asta ma va face sa o urasc si ea sa ma iubesca pe mine si sa inversam rolurile de acum 2sapt-1luna.
Va multumesc tuturor pt sfaturi pareri aprecieri etc. si o sa mai revin in legatura cu subiectul asta.DAca mai sunt greseli de ortografie imi cer scuze dar am scris in graba si sunt foarte obosit,Mi se inchid ochii de somn in momentul asta.
Sa aveti toti o viata fericita!
garbo_384192
Postat pe 9 Octombrie 2013 22:32
sa ai si tu o viata fericita ! doar sa deschizi bine ochii !
garbo_19362
Postat pe 11 Noiembrie 2013 12:54
Nu stiu dc te incapatanezi sa te agati de o relatie care s-a consumat deja. Sa te razbuni? Ai atatea lucruri frumoase in jurul tau care ti-ar aduce satisfactie si doar asteapta sa le experimentezi. Nu esti curios sa cunosti si o alta fata? Parca spuneai ca a fost singura. Cum sa capeti experienta, cum sa poti reactiona matur si sa iei decizii bune daca nici nu ai cunoscut altceva. Cred ca fata asta iti da o sansa sa fii un barbat adevarat iar tu o ratezi. Iesi, cunoaste alte fete, socializeaza, distreaza-te si mai ales compara. Abia atunci o sa hotarasti daca o mai vrei inapoi. Da-ti sansa sa cunosti cu adevarat femeia!!!! Numai bn!!!
oana4me
Postat pe 22 Noiembrie 2013 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:27
despartiri 347 De la: garbo027924 13 Decembrie 2009 02:34
Despartirea doare 1 De la: Axelandru 1 Mai 2019 20:59
Sa revin la primul iubit ? 11 De la: garbo_1211 18 Aprilie 2012 08:13
Clocotesc de o iubire bolnava 49 De la: SAL 27 Decembrie 2011 17:07
Setari Cookie-uri