Un animalut de companie!

De la: quasaria, la data 2013-07-14 12:49:45fiecare face ce vrea include si fiecare plateste ce vrea: si cui vrea.
Eu stiu foarte bine sa citesc, tu stai prost cu nervii in schimb. Poti sa iti expui parerea in moduri mai putin isterice si fara sa denigrezi rasele pure comparativ cu corciturile tale sublime. Iar daca vrei agresivitate, shout. Dar cred ca o sa iesi cam sifonata.


Q... sa-ti traiasca multi ani cainele si sa fie sanatos !!! dar sa sti, fara sa fie o regula rigida, ca unii caini vagabonzi, corcituri in mexicana... au o rezistenta marita la unele boili si asta pentru ca, cei de rasa sunt incricisati cu proprile rude... deci anumite boli trec fara sa vrei la ei, si neavand in ei tot atati anticorpi (sper ca am nimerit cuvantul potrivit, ca cei "corcituri" ! de aia ei sunt mai rezistenti, chiar mai isteti, ptr. ca si-au dezvoltat asta neavand incotro, ca sa supravietuiasca. nu e regula dar e ceva in asta. si la oameni se intampla asta. corciturile nu sunt sublime si uneori, oamenii vor caini de rasa, de moft ! uneori. nu vorbesc de tine. daca nu te gandesti sa obtii un profit financiar vanzand puii lor, atunci nu ai nevoie de asa ceva. toate rasele intr-un fel sun corcituri. si cei de rasa si cei de maidan, isi adora stapanul. ai dreptate, din pacate intr-o viata de om, schimbi vre-o 3-4 generatii din aceste animale fara de pret. cei de rasa sunt mai usor de vandut, la pui ma refer, si cu pret mai mare. dar ca sa adopti sau adepti un caine parasit mie mi se pare cel mai frumos gest ptr. orice rasa de animale. ei nu au nici o vina ca au devenit maidanezi. asta se intampla numai din rautatea si indiferetza oamenilor ptr. animale. eu nu am vut decat caini sau pisici gasiti sau luati de la centre de "orfani" si am trait fericiti impreuna pana cand ne-au parasit... !
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 14:06
barbo, chestia cu "pedigreeul" e intr-adedvar vaga. Dp meu de vedere, m-am simtit mai in siguranta luind in catel cu "instructiuni de folosire", caruia ii cunosc cit de cit probabilele puncte slabe si forte. De ex., ogarul meu nu e corcit cu pitbulli precis. Nu ca as avea ceva cu pitbullii, dar nu sint in targetul meu, cu un copil mic in casa.
Idem - un caine luat de la adapost are amintiri. Unele, nu tocmai placute, Iti trebuie mult mai multa rabdare, dedicatie si timp decit am avut eu disponibil ca sa vindeci eventuale traume. N-a contestat nimeni ca e un gest frumos. Dar se potriveste unor oameni, altora nu, chiar daca VREI sa il faci.
Cind am luat ogarul am vrut din tot sufletul sa iau un alt ogar, batrin, folosit la curse. M-am atasat de el - pe de alta parte, as fi putut chinui un caine batrin si schiop punindu-l sa alerge cu un copil pe plaja, sau cu noi cu bicicletele? Ar fi putut fie-mea sa il menajeze suficient? Ne-am fi putut conecta - cind toti oamenii pe care i-a intilnit el l-au chinuit, iar noi nu aveam, noi personal, suficient timp sa cream un "bond" cu el, in cei citiva ani pe care ii mai avea de trait?
Sigur, as fi putut sa incerc... Daca nu l-ar fi luat o alta familie, de pensionari, care si mie mi s-au parut mai potriviti pentru el, l-as fi luat eu.

quasaria
Postat pe 14 Iulie 2013 14:19
Eu sunt fericita , ca am amandoua " variantele"...Pe catzelusa am gasit-o pe strada , cand deabia facuse ochi....o aruncase un vecin tampit , ca (cica) un dobermann , i-a facut pui frumoasei lui catzele de vanatoare...Si asa o am pe Linda a mea
Pe rottycel , l-am cumparat de la o familie. M-iam dorit un rottweiler pentru ca imi plac si nu cred in povestea ca sunt caini de lupta (nici nu sunt) . La familia de unde l-am luat , mama (Fenya) se "incurca" prin casa cu un copil care deabia invatza sa umble ( ).
Si uite asa m-am pricopsit cu caine aruncat si cu caine cumparat (...si deloc ieftin ). Amandoi sunt sanatosi si niste ursuletzi rasfatati , pentru ca asa i-am crescut.
Q , ai dreptate in ce priveste luatul unui caine de la adapost.....Sincer , nu as avea curaj sa iau un rottweiler ....cine stie ce amintiri are ?
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 14:51
Exista rase de caini asa numite de companie de talie mica sau foarte mica, create în special pentru astfel de spatii. Daca ai probleme cu curatenia merge o rasa cu parul scurt. Va fi ca si cum ai avea o jucarie de plus in casa doar ca este vie. In ce priveste varsta fetitei este suficient de mare pt un caine. Copii ar trebui sa creasca in preajma animalelor de cand se nasc. daca e sa fie caine eu sunt tot pentru adoptie nu pentru cumparare.
vdalex
Postat pe 14 Iulie 2013 15:08
Auzi, bre, 378458, da' n-ai un animalut de companie acasa? Di ce n-ai, esti divortata? Daca da, marita-te si o sa ai unul.
Thor_again
Postat pe 14 Iulie 2013 15:08
Ptiu -e inveti fomela la rele ? Sa-si ia fiara in casa ?
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 15:16
Rotty, poi daca n-o-nvat io, atunci cine?! Ca voi o tot ardeti in figuri cu catei si pisicute, cand ar trebui sa-i spuneti esentialul!
Thor_again
Postat pe 14 Iulie 2013 15:45
Mai , daca stau stramb si judec drept , zau ca ai troznit-o....
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 15:47
eu am un ursulet de plus
Eugenia_
Postat pe 14 Iulie 2013 16:47
In loc de sotz ?....sau de catzel ? .....
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 16:56
Eugenia_
Postat pe 14 Iulie 2013 16:59
Asa...asa...gandeste ca nu esti planta....
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 17:03
Buna. Eu as yice un catel, se ataseaza foarte repede si nu este un " disconfort" cum spun unii, eu am un Yorki de doi ani , l-am luat la 2 luni , si nu am ce sa zic, ne iubeste f mult si pe mine si fetita. intradevar fetita avea 12 ani cand i l-am luat, dar mai inainte a avut un caniche, dar nu recomand deoarece al nostru de la o problema de sanatate s-a inrait f tare si nu a mai stat sa-l tundem si lasa f mult par. Insa Yorki care il avem nu lasa par, nu este obligatoriu sa-l scoatem afara de doua ori pe zi, are covoras pampers si acolo face, este jucaus , iubitor, insa si foarte incapatanat. Acum tu decizi. Bafta. va pup.
vi67o
Postat pe 14 Iulie 2013 17:22
De la: Rotty, la data 2013-07-14 15:16:07 Ptiu -e inveti fomela la rele ? Sa-si ia fiara in casa ?


da' n-o invata deloc la rele... ca dara fata are un copil de 5 ani... l-o fi facut ea cu cineva, nu ? sau poate e a 2-ua Maria !!! problema e ca poate chiar are asa un animalut, cum zice nene Thor... n-a reesit din discutia cu ea, ca n-are... ! si ati uitat ca... uita-i numarul, vroia un anumalutz ptr. copil.... nu pentru ea !!!! asa-i, nene Thor... cat timp copilul se joaca cu animalutzul lui, ea se joaca cu animalutzul ei... !
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 17:22
Buna dragilor,eu sunt una dintre milioanele de oameni care iubesc animalele,am si eu o catelusa de 13 ani,pe care o cresc cu drag.De la ea am invatat ce inseamna sa iubesti neconditionat,cu ea am impartit suferinta prin care am trecut la plecarea fetei mele in afara granitelor tarii,cand mi-am pierdut persoane dragi si pot continua lista. Un animalut este un dar de la Dumnezeu pentru un om dar pentru un copil,ei ne aduc bucuria in suflet ,ne intampina cu drag si creste copilul frumos,cu dragoste de animale .Nu inteleg oamenii care fac comentarii pe tema,ca murdaresc,ca fac par ca nu stiu mai ce.Doar comozii vorbesc asa,cei care nu sunt in stare nici de ei.Un lucru este trist ,ca mor in final si suferim mult pentru asta.,Eu am primul catel si ma gandesc cu groaza,dar mai am o speranta ca are si fiica mea o frumusete de bishon frise,pe care va trebui tot eu s-o ingrijesc,era fiind extrem de ocupata. Asa ca dragilor ,nu mai acreditati ideea ca animalele de companie nu sunt bune,ba sunt foarte bune si antistres,o spun din experienta.In rest iubiti-va mult si numai bine ,fiti mai buni la suflet unii dintre voi,ca traiti mai frumos.
kiramocanu
Postat pe 14 Iulie 2013 17:37
Un catelus implica mai mult timp si responsabilitati, eu iti recomand perusi, canari, zebre australiene.
garbo253992
Postat pe 14 Iulie 2013 20:45
Buna draga mamica tinara, sunt Gabriela, am 51 de ani am crescut un baiat si o fata , ei sunt mari acum fata chiar este insarcinata si va face un bebe in decembrie. sunt fata de medic si iti pot recomanda cu drag cam asa nimic cu pene si blana , alege un acvariu micut si simplut , si ori citiva pestisori sunt sensibili dar foarte relaxanti , nu trebuie plimbati , deparazitati taiate unghiii-le sau aspirati ! DAR SI MAI DRAGALASE SUNT SI FOARTE USOR DE CRESCUT BROSCUTELE DE APA FLORIDA ! SUNT DE VIS CREDE-MA, CIT SUNT F MICI SUNT USOR DEINTRETINUT , TREBUIE DOAR SCHIMBATA APA O DATA PE SAPTAMINA SI SA AIBA O LAMPA DEASUPRA ACVARIULUI APRINSA 12H SI STINS TOT ASA !MINCAREA NU ESTE DELOC SCUMPA.CITESTE, INFORMEAZA-TE DE RISCURI SI ALEGII , NU TE HAZARDA FARA SA TE DOCUMENTEZI ! DIN INIMA MULT SUCCES CU ALEGEREA ! BUCURA-TE DE COPILARIA EI ! APROPOS SUNT BONA SI DE COPILASI MA OCUP SI EU CA SI SLUJBA !TOATA CONSIDERATIA MEA , CU DRAG !
garbo_19362
Postat pe 14 Iulie 2013 21:58
Gabriela, tu vrei sa te mariti? sau ce?
ca vad ca iii tot dai la fiecare mesaj cu cei 51 de anisori ai tai!?
chiar e necesar sa spui in fiecare mesaj lucrul asta???
nu ai asa o senzatie de patefon defect?
si daca nu vezi bine, cum ti-am mai zis, lasa dreaq fudulia aia si pune ochelari, nu mai scrie cu majuscule, ca devii penibil de enervanta!
heartbit
Postat pe 14 Iulie 2013 22:11
garbo_378458, pisicile si femeile (fetele) nu sunt totdeauna compatibile!!!
cauta articole despre toxoplasmoza, si apoi mai gandeste.te daca vrei in casa o pisica!
nu zic ca e rau sa ai una in casa sau ca toxoplasmoza se manifesta la toate femeile (fetele, fetitele) insa e bine sa stii (preventiv) ce se poate intampla!
papagalul, poate fi educat... numai ca pentru fetita, e cam "fioros"
catelul, talie mica... ar fi ok
insa necesita ingrijiri "speciale..."
in fine ... poti lua un porcusor de guineea ... sau un hamster ...
heartbit
Postat pe 14 Iulie 2013 22:33
Aoleu , ca am deviat in sectiunea "shobolani"...
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 22:42
Ce parere aveti despre ei ? :)
http://www.youtube.com/watch?v=V-KkEFRDk38
LupiAlbi
Postat pe 15 Iulie 2013 00:05
Din pacate nu se deschide....
Rotty
Postat pe 15 Iulie 2013 00:08
draga mea , acum 2o ani, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu via a`vis de cum sa-i implinesc dorinta fiicei mele si am incercat a suplini prin achizitionarea unui papagal.dar facea mizerie de nu ma intreba....ma refer ca si intretinere.....apoi i-am luat o broscuta testoasa dar in tot acest timp am realizat ca nu era suficient sa o fac fericita....acum trei ani m-am trezit in fata faptului implinit si mi-a adus un beagle de 2 luni si jumatate tricolor o incantare de catel care ma cucerit pe loc.....acum are aproape 3 ani si este bijuteria familiei.....abia acum am inteles cat de important este sa ai un animalutt care te iubeste neconditionat dar mai mult decat atat te energizeaza te incarca pozitiv si din punct de vedere psihologic este foarte important pentru psihicul copilului care simte nevoia de a avea ceva al ei care sa-i apartina si sa stie ca acel animalut depinde de ea.....nu mai sta pe gabduri si fericeste-o cu un catelus in nici un caz pisica pentru ca parul de pisica inhalat de copil formeaza chisturi pe ficat .....bafta si nu vei regreta.....cu drag ana
anitza2006
Postat pe 15 Iulie 2013 00:25
Un acvariu cu pesti este nemaipomenit. Te relaxeaza si pe tine, responsabilitate pentu copila.
lllorena
Postat pe 15 Iulie 2013 06:14
Un HAMSTER.
Sunt micuti, usor de intretinut, nu deranjeaza, se imprietenesc repede cu stapanii.
garbo065869
Postat pe 15 Iulie 2013 08:15
http://www.b1.ro/stiri/monden/un-ciobanesc-sco-ian-noua-senza-ie-a-internetului-datorita-calita-ilor-acrobatice-video-60971.html
ladyDY
Postat pe 15 Iulie 2013 12:17
De la: lllorena, la data 2013-07-15 06:14:39Un acvariu cu pesti este nemaipomenit. Te relaxeaza si pe tine, responsabilitate pentu copila.



Ce responsabilitate fato ? Tu ai habar cum se ingrijeste un acvariu ? Ai vorbit ca sa nu taci si tu.
Rotty
Postat pe 15 Iulie 2013 15:15
scuzati d-le!
garbo_19362
Postat pe 15 Iulie 2013 15:19
De la: heartbit, la data 2013-07-14 22:11:24Gabriela, tu vrei sa te mariti? sau ce?
ca vad ca iii tot dai la fiecare mesaj cu cei 51 de anisori ai tai!?
chiar e necesar sa spui in fiecare mesaj lucrul asta???
nu ai asa o senzatie de patefon defect?
si daca nu vezi bine, cum ti-am mai zis, lasa dreaq fudulia aia si pune ochelari, nu mai scrie cu majuscule, ca devii penibil de enervanta![/quote scuzati ma d-le!
garbo_19362
Postat pe 15 Iulie 2013 15:20
Cred ca tu esti isterica!!! Animale pure???? Tanti esti dusa rau. Toate animalele sunt pure.....Cred ca duci o lipsa mare de ....creier.....:))))))
jojodiana
Postat pe 16 Iulie 2013 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pretentii la mancare? 30 De la: tatusilvia 22 Aprilie 2009 23:23
pedepse 33 De la: office_salinasusesi_ro 7 Iunie 2010 21:33
copil hipoacuzic 1 De la: ralucanicoletailie 1 Martie 2010 11:53
hipocalcemia 7 De la: office_salinasusesi_ro 4 Februarie 2010 09:05
Povesti pentru copii 4 De la: GradinaPovestilor 14 Noiembrie 2010 12:37
Setari Cookie-uri