Singur acasa?

Am un baietel de 5 ani si nu vrea sub nicio forma sa ramana singur acasa, chiar daca este vorba doar de 5 minute. I-am explicat ca nu i se intampla nimic, i-am lasat televizorul pe desene, in zadar, se pune pe tipat. Cum il pot obisnui sa stea singur???
garbo_378726
Postat pe 12 Iulie 2013 16:49


Se pare ca ii dependent de tine si este normal la varsta asta

Depinde cat ai comunicat cu el in toata perioada asta si cat de dezvoltat ii(mental)

Mai, eu, nici la 7 ani nu stateam singur .....imi aducea pi fata lu' vecina si.....moamaaaa ci ma enerva cand o trageam di par....tzapa ca bezmetica...;))
Fss_ssu
Postat pe 12 Iulie 2013 20:22
Mai 26 , cand eu aveam 5 anishori si pleca mama la prava in coltz (100 metri) , io incepeam sa plang si il rugam pe Doamne-Doamne sa nu o pape pe mamica vreo maimutza.... Pe bune. Ai rabdare fatooo....
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 20:54
he,he,he....eu aveam vreo 8 anisori!!!...nu ramaneam singura acasa... si cu toate astea, plangeam ca vreau sa merg cu mama.....dupa lungi explicatii imi tragea cate un dos de palma asaaa usurel...ca sa am de ce plange!!! acum cand privesc in urma, tare bleguta eram!!
ladyDY
Postat pe 12 Iulie 2013 21:07
se va rezolva pe la 12 ,13 ani asa pateam si ieu cu almeu lal iau pe unde aveam treab acum ca are17 ani sa nu auda ca mai mergem .Asa ca vrstra va spune totul rabdare in fiecare an va vi diferit la ei .
doru1962
Postat pe 14 Iulie 2013 04:09
nu inteleg cum poti sa lasi un copil de 5 ani singur in casa....
"Nu se intimpla nimic"? Ba da, se pot intimpla MULTE! Poate sa fie un cutremur, poate sa fie un incendiu, poate sa iti sparga cineva usa, poate sa se taie, sa se loveasca, sa se otraveasca, sa se stranguleze din greseala, sa cada pe geam, sa se electrocuteze, sa vrea sa ia ceva de pe un raft si sa cada mobila peste el, sau pur si simplu sa i se faca rau - si NU E NIMENI sa il ajute?!?!!

Se pare ca saracul copil e mai precaut ca tine!!!

Eu m-am mutat cu copilul in tara straina unde nu cunosteam pe nimeni, si o caram dupa mine si cind ieseam pina in parcare sa verific daca am incuiat masina! Mi se pare inacceptabil sa il lasi singur la virsta asta, fie si un minut, nu cinci!
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2013 05:44


nici eu n-am inteles ce e prostia asta sa lasi copilul singur !!!! eu am avut o data un pui de caine pe care l-am gasit undeva si care urla de mama focului numai cand deschideam usa sa duc gunoiul sau mai stiu eu ce... ! nu fac comparatie... dar lui catzel, chiar ca nu i se putea intampla nimic. un copil la 5 ani nu-i nici foarte mic si nici prea mare... sa nu mai vorbim ca difera de la copil la copil. e adevarat poate ca 5 minute nu e mult, dar am impresia ca pentru tine, asta e limita minima si ca ai vrea sa se intinda uneori chiar mai mult. Q a dat exemple extreme... dar chiar daca el nu se simte bine singur si tot ar fi de ajuns. desigur ca unuii copii stau si singuri cateva minute sai chiar mai mult, dar pentru asta tu trebuie sa lucrezi altfel, nu explicandu-i ca nu se poate intampla nimic. el nu de asta plange, ca se gandeste ca s-ar putea intampla cutremur sau se sparge conducta de gaze (aia se poate inchide cel putin...) sau ca vin hotii ! un copil poate sa se impiedice sau sa se friga si cu tine in casa, cand esti la WC de ex. ! lui ii lipseste siguranta de sine si asta se construieste. poti sa-i dai de ex. o carte sau doua chiar de colorat desene. are ceva de facut si poate sa-i ocupe tot timpul cat lipsesti. si daca e mai mult de 5 minute, mai suni si tu la tel. daca mergi numai la colt la bacanie, poti sa-l si ti de vorba 2-3 minute. incet incet ii construiesti o siguranta de sine, daca asa se spune. daca stai la bloc, cred ca poti gasi o vecina sau un vecin sau alt copil mai mare, pe care sa-l lasi cu pustiul tau. dar trebuie sa-l cunosti de la masa cat de cat... ! daca e unul din ala care are curiozitati ciudate, curios sa stie cate prajituri poate sa manance intr-un minut... sau de ce omul nu poate sa zpoare de pe masa ca si papagalul lui de acasa... !?! sunt destule jocuri ptr. varsta d 5 ani cu care sa-l lasi sa-si petreaca singuratatea chiar juma de ora... ! dar trebuie sa-i intaresti siguranta de sine. intai lasandu-l cu cineva si incect inceta fara nimeni. iar bucataria sa fie inchisa cu cheia mereu cand pleci !!! astia mai sunt si curiosi sa vada ce cutzit taie mai bine.... ! succes.
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 08:18
buna , eu sunt bona si nu recomand sa lasi copilul singur ! niciodata ! gaseste o rezolvare si chiar un compromis ia-l cu tine oriunde oricind , merita, asa decit riscul ! cu drag
garbo_19362
Postat pe 16 Iulie 2013 17:06
De ce ? il el ei cu tine normal, daca asa lai invatat acum gaseste-ti singura raspunsul.
garbo_14167
Postat pe 16 Iulie 2013 17:16
este cam mic sa ramana singur acasa; te-ai umplut de entuziasm cand ai vazut filmul cu acelasi nume ?! acelea sunt prostii de-ale americanilor.....
un copil la 5 ani nu poate sa stea singur!!!!!
un copil la 5 ani doarme in camera separata, il poti lasa cu cineva cunoscut...etc, dar nu-l poti lasa singur in casa.
adeline
Postat pe 17 Iulie 2013 09:34
In cateva state din USA este ilegal sa lasi acasa copil singur pana la 14 ani. Un prieten si-a lasat fetita de 11 ani singura pt 15 minute si cand s-a intors a gasit pompierii. Nu faceti tampenii de genul asta ca se pot intampla f multe lucruri. Parca nu-mi vine sa cred ca o mama se gandeste sa-si lase copilul singur in casa. Probabil este o gluma sa dea de lucru forumistilor.
Ea43
Postat pe 24 Iulie 2013 09:18
Helloooooooooooooo Adelino, filmele Americanilor nu sunt "prostii", sunt metode eficiente de facut $, prosti sunt aia din toata lumea care le vizioneaza !
Si revenind la topic, este ilegal in orice stat sa iti neglijezi copiii,din pacate prostia si lipsa de bun simt elementar sunt inca legale, oriunde in lume !
fortelion
Postat pe 30 Iulie 2013 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HomeClean - Servicii de Curatenie Constanta 2 De la: melania 30 Decembrie 2008 08:56
Se naste fratiorul! Ce ne facem cu gelozia? 17 De la: alinakatt 19 Ianuarie 2010 10:49
TRATAMENTE HOMEOPATE 5 De la: julita79 11 Februarie 2009 23:13
albastru de metil 14 De la: Aly_Fab 11 Aprilie 2010 13:32
gradinita 15 De la: garbo159134 22 Iunie 2010 10:31
Setari Cookie-uri