grupa pregatitoare

cine stie sigur unde vor face copiii grupa pregatitoare in toamna,la gradinita sau la scoala?la gradi nimeni nu stie nimic,nimeni nu spune nimic.vom vedea pina la urma ce va fi...
nicoll_delly
Postat pe 13 Februarie 2008 13:25
buna
Eu sunt in aceeasi situatie. Se pare ca lg nu s-a votat inca. Deci vor face grupa pregatitoare la gradi. eu asa as vrea. Sa vedem ce se va intampla. Eu cred ca este putin probabil sa faca grupa pregatitoare la scoala deoarece nu sunt sali de clasa suficiente. DAr nu este imposibil.
danciulescudiana
Postat pe 14 Februarie 2008 08:47
da,intr-adevar,m-am mai interesat si am auzit ca legea nu s-a aprobat.deci vom face la gradinita grupa pregatitoare.uff,ce usurare ca asta deja implica alte sarcini in plus cu luatul la prinz de la scoala,eventual bona pt copil,etc
nicoll_delly
Postat pe 14 Februarie 2008 10:45
Scuze daca ma bag in discutie, dar as avea un sfat pt. mamicile cu copiii in grupa mare. Testati-va copiii. Daca stiu sa citeasca, sau sa scrie, ganditi-va sa ii dati la scoala. Va spun asta din experienta, dupa ce am patit-o cu fiul meu. Atunci cand a intrat in clasa I stia deja sa citeasca, sa socoteasca si sa scrie. O parte le-a invatat acasa, o alta parte in grupa pregatitoare. I-a fost foarte greu sa se mobilizeze pentru invatat, pentru ca el deja stia ceea ce colegii lui abia invatau. A trebuit mereu sa il imping de la spate si sa stau cu el sa isi faca temele. Cand a venit si randul fetitei, am sarit peste grupa pregatitoare, mai ales ca deja invatase sa citeasca si sa socoteasca de la fratele ei si am inscris-o la scoala la 6 ani si 3 saptamani. A fost si atunci si e si acum cea mai mica (raportat la varsta - are 10 ani si e clasa a 5-a) dar si cea mai buna din clasa. Poate ca v-ar fi mai usor sa dati copilul dupa varsta de 7 ani la scoala dar nu e intotdeana cea mai buna solutie pe termen lung. Verificati daca aveti in oras scoala cu program step-by-step.
Programul copiilor e 8.00-16.00, iar temele le fac la scoala, sub supravegherea invatatoarelor (au 2 invatatoare, una de la 8.00 la 14.00 si alta de la 10.00 la 16.00). Atunci cand vin acasa sunt liberi sa se joace fara ca parintii sa mai aiba corvoada temelor. In plus e o trecere placuta pentru ei de la gradi la scoala, deoarece au mobilier special (seamana cu cel de la gradi) si mocheta pe jos. Programa scolara se tine de programa traditionala, dar lucreaza mult si suplimentar, de obicei pe fise si caiete.
Numai bine va doresc si sa va vedeti copiii bobocei.
atabeica
Postat pe 19 Februarie 2008 16:37
draga mea,si baiatul meu cel mare stia sa scrie si sa citeasca cind l-am dat la scoala si nu i-a prins rau.din contra,era foarte mindru de el,pt ca stia mai multe decit ceilalti si acum este premiant,de 3 ani la rind.e cel mai bine sa fie pregatiti,pt ca la scoala e programa incarcata si nu au timp invatatorii sa se ocupe de copii cum se facea pe vremea cind intram noi boboci la scoala.va pooop,mamicilor
laurababy78
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:14
Fetita mea are 4 ani jumatate si e in grupa mijlocie.Stie deja sa citeasca cuvinte,dar nu scrie decat liniutze si bastonase dupa model,Cuvintele le scrie corect doar pe tastatura .Rezolva cu usurinta fisele celor de la grupa pregatitoare,calculeaza operatii simple(adunarea si scaderea).Mai nou isi cauta singura jocuri pe internet si le pune la favorite .O dau la scoala la 6 ani.




iulia_nicol
Postat pe 17 Martie 2009 08:48
Buna mamicilor!
Si noi suntem in aceeasi situatie. Fetita mea face luna viitoare 6 ani si trebuie sa intre in grupa pregatitoare.
Grupa Patriciei a avut noroc de 2 educatoare foarte bune si majoritatea copiilor de care ne-am ocupat putin acasa stiu sa citeasca si sa socoteasca la nivelul a ceea ce faceam noi in cls. a I-a. Avem meditatori de engleza de doua ori pe saptamana, iar achizitiile sunt importante.
La ultima sedinta cu parintii, acuma la finele anului scolar, cand am terminat grupa mare, am decis sa ii mai lasam un an la gradinita. Sunt inca prea copilarosi, iar responsabilitatea temelor este o corvoada pe care o vor duce de acuma incolo....multi...multi ani.
Noi mai avem o problema.....in septembrie se va naste fratiorul ei....si mi-ar fi fost foarte greu sa ma ocup de ea asa cum se cuvine in primul an.....daca nu incepi bine...asa o duci...
Mult succes orice decizie ati lua si sa fie copiii premianti!
mihaila_carmenm
Postat pe 25 Iunie 2009 09:54
da, atabeica, si eu sunt de acord cu sistemul step-by-step, deja am inceput sa ma interesez desi fetita mea abia face 2 ani peste 1 luna. M-as bucura si daca as gasi o gradinita cu program step-by-step
msh2007
Postat pe 12 Iulie 2009 16:09
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tulburari ale somnului 4 De la: garbo_379534 28 Iulie 2013 21:08
CAUT PARTENER DANS SPORTIV 7 De la: dacianaibrian 20 Mai 2014 11:07
Ia dat cineva copilului pastilute cu ulei de peste si vitamine D ... 12 De la: sorincoserea 24 Martie 2010 10:03
help pls 1 De la: Silvia_Buburuzan_1 18 Iunie 2011 12:22
HomeClean - Servicii de Curatenie Constanta 2 De la: melania 30 Decembrie 2008 08:56
Setari Cookie-uri