vreau sami iau copilu

sant roman stabilit an germania am avut o relatie an romania care a rezultat un copil am stat an rom 2 ani am lucrat ca bucatar castigam 500euro pe luna an tara nu aveam casa si de acea stateam la parinti ei lucram singur pt tata mama ei si un frate de 23 ani care nu aveau nici un venit dar problema era ca an fie care seara aveam discuti si certuri cu parinti ei din ori ce am hotarat sa ne mutam cu chirie singuri am gasit o casa departe de ei si timp de doua luni am trait can vise vara nici o cearta numi venea sa cred ce frumos e dar neam trezit cu ei acolo au aflat unde stam si a fost iar un calvar neam matat anapoi ca propietara casei nea spus ca nu mai vrea galagie si scandal ok am hotarat sa plec an germania sa lucrez cu o firma acolo am lucrat 6 luni am trimis 4000 de euro sa strangem bani sa ne luam o casa dar cand am venit acasa toti bani sau dus la spital precum copilu a fost bolnav (racit)dar am stiut ca ma mintit o simpla gripa 4000 de euro mam antors anapoi cu ancrederea pierduta an sotia mea nu eram casatoriti si an germania am cunoscut pe cineva o fata super neam casatorit si astept un copil au trecut 3 ani si am auzit ca copilu nu vede bine ian trimis bani an fiecare luna anbracaminte tot cemi spunea ea ca trebuie dar nici la gradinita nu la dat ea nu lucreaza ca nare nici o meserie na facut scoala si eu vreau cel mai bine pt copil vreau sa anvete si sa ajunga ceva nu vreau sal despart de mama lui are 6 ani ce sa fac sal iau sau
mario77
Postat pe 13 Iunie 2010 23:35
mai bine lasa-l in ro...poate are sanse sa invete sa scrie si sa se exprime mai bine in romaneste...
tutankhamon
Postat pe 13 Iunie 2010 23:40
si eu sunt in Germania de cativa ani , dar limba romana nu am uitat-o . Tu se pare ca ai uitat sa scrii si sa te exprimi corect in limba romana sau nu ai stiut niciodata ?? :-) Copilul este cetatean roman , nascut pe teritoriul Ro, e cam greu ce doresti tu si oricum sansele sunt mici sa-l duci in Germania . Nu ai precizat daca ai fost casatorit in momentul cand copilul s-a nascut. Stabilit in Germania..asta inseamna ca ai (si ) cetatenie germana ? sau ai doar drept de sedere si munca pe teritoriul Germaniei?
reyya
Postat pe 13 Iunie 2010 23:46
De la: mario77, la data 2010-06-13 23:35:26sant roman stabilit an germania am avut o relatie an romania care a rezultat un copil am stat an rom 2 ani am lucrat ca bucatar castigam 500euro pe luna an tara nu aveam casa si de acea stateam la parinti ei lucram singur pt tata mama ei si un frate de 23 ani care nu aveau nici un venit dar problema era ca an fie care seara aveam discuti si certuri cu parinti ei din ori ce am hotarat sa ne mutam cu chirie singuri am gasit o casa departe de ei si timp de doua luni am trait can vise vara nici o cearta numi venea sa cred ce frumos e dar neam trezit cu ei acolo au aflat unde stam si a fost iar un calvar neam matat anapoi ca propietara casei nea spus ca nu mai vrea galagie si scandal ok am hotarat sa plec an germania sa lucrez cu o firma acolo am lucrat 6 luni am trimis 4000 de euro sa strangem bani sa ne luam o casa dar cand am venit acasa toti bani sau dus la spital precum copilu a fost bolnav (racit)dar am stiut ca ma mintit o simpla gripa 4000 de euro mam antors anapoi cu ancrederea pierduta an sotia mea nu eram casatoriti si an germania am cunoscut pe cineva o fata super neam casatorit si astept un copil au trecut 3 ani si am auzit ca copilu nu vede bine ian trimis bani an fiecare luna anbracaminte tot cemi spunea ea ca trebuie dar nici la gradinita nu la dat ea nu lucreaza ca nare nici o meserie na facut scoala si eu vreau cel mai bine pt copil vreau sa anvete si sa ajunga ceva nu vreau sal despart de mama lui are 6 ani ce sa fac sal iau sau
Eu cred ca copilul trebuie sa stea langa mama..Apoi trebuie sa iti ajuti copilul,,,daca esti tatal lui....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Iunie 2010 15:47
pai si daca ei nu se inteleg trebuie musai sa stea langa copil si mama????"trebuie" asta de multe ori nu-i neaparat cel mai bun lucru
ameno
Postat pe 17 Iunie 2010 15:51
De la: ameno, la data 2010-06-17 15:51:45pai si daca ei nu se inteleg trebuie musai sa stea langa copil si mama????"trebuie" asta de multe ori nu-i neaparat cel mai bun lucru
La asta trebuia sa se gandeasca de la inceput,inainte sa faca copilul...Pt ca ar trebui sa suporte consecintele si sa se invete sa se suporte unii pe altii...Sa faca copromisuri,sa ajunga la un comun acord..Nu ca faci un copil.gata nu imi mai convine de tine..Imi iau jucariile si plec...alta la rand ce este asta?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Iunie 2010 16:12
Nu exista ,,vreau sa-mi iau copilul,,caci chiar daca-i doresti binele, un copil,in special minor, nu-l poti lua sau lasa dupa bunul plac!!!...este necesar acordul celuluilat parinte sau chiar sentinta judecatoreasca.In general,in Ro,acestea din urma tind sa incredinteze minorul mamei chiar daca aceasta nu este deplin responsabila de rolul sau si poate chiar santaja tatal ptr.obtinerea de mijloace banesti cu motivand cerinta cu necesitatile ptr.copil.Trebuie analizata speta fiecarui caz,in parte...
In opinia mea,cu timpurile de azi ce strabat Ro,unde invatamantul este departe de ceea ce a fost,un copil poate deveni un adult demn de o societate civilizata,capabil sa se realizeze mai degraba in Germania...
dani_elle
Postat pe 18 Iunie 2010 20:49
nu exista nici copilu!
nimic nu exista
fleurdelis
Postat pe 18 Iunie 2010 20:55
Asta cam asa este; nu poti lua prea usor copilul de langa mama, fie si in cazul in care ceea ce spui tu este real.
Dar lipsesc prea multe date: dcum spunea si Reyya, ar fi de stiut daca esti sau nu cetatean roman, daca ai recunoscut copilul sau nu... desi toate astea nu te pot ajuta in final cu mare lucru.
Ar fi cel mai bine sa consulti un avocat, nu crezi?
Dar scuza-ma, nu e totusi ciudat cum de abia acum te gandesti tu dintr-o data la binele copilului?!
Pana acum ce ai pazit?!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 20:56
mario77 mi-a fost greu sa-ti citesc textul, de ce pui ,,a,, in loc de ,,i,, habar nu am, si cum zic ceilalti, da mai multe detalii ca sa stim daca te putem ajuta, doar asa ca vrei sa-ti iei copilul, e usor de zis, ca de scris..vai de mine!
oricum , eu iti doresc sa ai succes in problema ta!
olteana26
Postat pe 22 Iunie 2010 16:36
lasa mei copilul langa mama ca nu o sa-l iubeasca aia cu care esti mai mult decat maica-sa si trimite-i bani sa-l creasca ca daia ai fact copil sa -l cresti.o intrebare:tu nu esti roman,?adoua:unde naiba gasiti voi salarii de 500 de euro in romania?
estela
Postat pe 25 Iunie 2010 01:34
Copilul nu e un catel sau o minge care o vrei sa te joci , e un suflet nevinovat ce nu vrea decit iubirea ambilor parinti , daca asa a fost sa fie , sper ca intelegi ca nu se poate sa desparti copilul de mama , problema se pune si faptul ca daca ii esti tata de ce nu ai stat linga el ? crezi ca banii rezolva tot inclusiv dragostea de tata ? Dar acum cind te vezi realizat cu casa , masa , nevasta si copil in germania , chiar si un loc de munca bine platit , nu crezi ca esti egoist si vrei totul pt tine ? Ai intrebat mama copilului daca vrea sa va realizati impreuna inainte de a te casatori acolo , crezi ca ai facut tot posibilul sa fiti impreuna .INTR-O DESPARTIRE nu exista nevinovat , in cuplul vostru ai fost vinovat in primul rind ca nu ai luptat pt voi si copil , cind ai dat de greu ai fugit in germania sa te realizezi . Pacat ca cel ce sufera e copilul nu tu si nici mama lui, acum e tirziu pt cerere , acum ai sansa de a oferi un pic din putinul tau copilului , inclusiv si dragoste vizitindul mai des sa stie ca tatal lui il iubeste indiferent de ce e intre tine si mamasa . Incearca sa comunici cit mai mult cu ea sa ramineti prieteni . Ajuto neconditionat daca poti si vrei , daca NU, ia-ti gindul. SUCCES.
johnson_35
Postat pe 5 Iulie 2010 18:11
Oricum daca copilul este nascut pe teritoriul Romaniei cum a precizat domnul, si dansul nu are cetatenie germana si doar drept de sedere pe teritoriul Germaniei , nu are nici cea mai mica sansa sa scoata copilul din tara fara acordul sotiei, si de regula ,copilul este incredintat spre crestere si educare mamei , singurele exceptii fiind acelea cand mama prezinta pericol social si moral pt copil , deci ...nu sunt sanse si oricum i-ar dustruge copilului echilibrul interior.
reyya
Postat pe 5 Iulie 2010 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 14 De la: emma22 8 Iunie 2012 10:23
partaj 7 De la: garbo221882 2 Septembrie 2014 18:24
Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc! 367 De la: garbo261156MADALINA 25 Ianuarie 2012 14:28
In prag de Divort 64 De la: quasaria 19 Februarie 2011 10:48
tristete 35 De la: garbo_5845 21 Septembrie 2012 16:40
Setari Cookie-uri