jocuri de noroc si violenta

ia-ti fata si fugi cat mai repede acasa, altfel va fi din ce in ce mai rau. sa nu-ti fie rusine, vei gasi prieteni care sa te ajute si sa te inteleaga. fa-o pentru fata ta daca nu pentru tine, are dreptul la o viata normala si fericita. multa bafta!
bicflo
Postat pe 10 Februarie 2013 12:10
Daca chiar nu se poate abtine, este grav.
Comportamentul lui va fi din ce in ce mai aspru. Emotiile care le traieste in momentul in care joaca, find vorba de bani multi in joc, il dezechilibreaza psihic. Deasemenea daca a pierdut o suma mare, problemele pe care si le face, cum sa iasa la liman, minciunile care le spune in staga si in dreapta, se alatura acelor emotii. Trebuie sa comunici cu cineva din tara , sa se intereseze daca oficial se poate rezolva ceva cu plecarea de acolo. Esti supusa unor traume atat tu cat si copilul. Cand va fi nervos se poate sa-si descarce nervii pe copil daca plange. Trebuie sa le spui parintilor pana nu este prea tarziu.
Este foarte trist cand se ajunge aici.
Iti doresc tot bine din lume. Roaga-te la Dzeu sa-ti dea intelepciunea de a lua hotararea cea mai buna pentru tine si copilul tau.
cocaVV
Postat pe 10 Februarie 2013 12:15
unde esti in germania? si eu sunt in germania si sunt singur .. cauta-ma te rog la gl85gid@yahoo.com mai multe detalii ezit sa iti dau acum, nu te cunosc.
garbo_68
Postat pe 10 Februarie 2013 12:17
Ti-am citit povestea si pot sa-ti dau urmatoarele sfaturi:anunta-te la Jugendamt si vezi ca exista si case pt. femei care sufera de violenta in Familie se numesc Frauenhaus unde poti locui pe o perioada de 1 an sau 3 ani gratuit ,unde sint si psihologi si functionari ai statului care te vor ajuta sa faci curs de Limba si o calificare sa poti sa-ti gasesti un Job daca nu ai nici o calificare,dar vei fi in siguranta ,trebuie sa respecti anumite reguli ale casei de functionare ,anumite ore ,seara tirziu nu ai voie sa lipsesti sau sa te te intorci tirziu acolo,dar ai rezidenta de sedere? Pe ce perioada de timp? Ai putea si la Arbeitsamt dupa aceia sa te anunti si la Sozialamt ,te vor trece pe o lista de asteptare timp in care vei putea locui in Frauenhaus si-ti vor da o locuinta sociala ,chiria va fi platita de ei pina vei putea tu sa lucrezi.Asa cum iti spunea Rotty ,el nu poate primi bani pt. fetita daca nu ar fi inregistrata ,deci este o minciuna ce-ti spune el.Cind cineva ajunge sa fie dependent de jocuri de noroc ,este ca un drog ,niciodata nu scapa de obsesia asta,asa ar trebui sa vezi lucrurile ca nu vei avea niciodata o viata frumoasa cu un astfel de om.Trebuie sa iesi din situatia asta si trebuie sa ai curaj,frica este cel mai diastrugator sentiment care te blocheaza sa gindesti si sa actionezi,trebuie sa corijezi greseala care ai facuto,vei reusi!Roagal pe D-zeu sa-ti de-a putere,intelepciune si putere si fara frica incepe sa lupti sa iesi din prapastie si elibereazati sufletul de chin si suferinta,nu mai trebuie sa astepti!Vei reusi! Iti urez curaj si mult noroc! Te sfatuiesc sa le spui si celor de-acasa in ce situatie te afi si sa te poata contacta .Curaj!!!!!
garbo255960
Postat pe 10 Februarie 2013 14:32
Nu ai nici un vecin in apropiere, nu este nici o familie la care sa ceri ajutor. Eu nu cred ca toti oameni de acolo sunt fara inima si nu te-ar ajuta. Numai daca locuiesti intr-un loc izolat, dar nu cred, pentru ca ar trebui sa fie cineva prin imprejurimi. Cere ajutor la un vecin sa te duca pana la consulatul roman, sau la ambasada, sau la o biserica romaneasca. Nu sta asa pentru ca noi din internet te putem ajuta numai cu sfaturi, suntem toti imprastiati in lume si numai cuvintele noastre ti le putem trimite, dar ele nu-ti rezolva problema. Ia o hotarare rapida si ai rezolvat problema. La Consulat iti dau o foaie de drum cu care tu te poti intoarce in Romania cu copilul.
Floricapop
Postat pe 10 Februarie 2013 15:15
salut....sunt si eu din germania....si as putea sa te ajut cu cateva sugestii....daca esti aici de un an jumate sigur te descurci cat de cat cu limba......daca vrei sa scapi de el ....jugendamt nu te ajuta cine stie ce....dar in skimb aici sunt adaposturi pentru femei maltratate.....si ai putea sa te interesezi in acest sens.......poti fi dusa si cazata acolo....si el nu va mai sti nimic de tine si de fata ....ai putea astfel sa o iei de la zero si sa te integrezi .Nu face prostia sa peci in romania pentru ca nu ai primi cine stie e ajutor.in ce oras din germania stai?
garbo188618
Postat pe 10 Februarie 2013 18:50
in bergheim locuiesc la 20 km de kln si mam decis sa ma interesez la jugendamt ce drepturi are el asupra ei ea fiind pe numele lui inregistrata si apoi sai fac certificatu de nastere si sa plec la o prietena la 600 km fara sa afle el unde sunt sa ma inscriu acolo la arbeitsamt si sa primesc alta locuinta si sa incep o alta viata numai eu cu fata mea fara un alt barbat sunt satula de ei...
garbo_11169
Postat pe 11 Februarie 2013 00:47
Se spune ca ' boala lunga-i moarte sigura."..mai bine te trezesti acum la realitate! Nu este normal sa te bata si sa te iubeasca in acelasi timp, cum spui tu. Cred ca te iluzionezi ,scuze ca-ti spun pe sleau! Daca tot ne ceri o parere.....cred ca ar trbui sa rupi mai repede asa o legatura nociva si ptr educatia pe care crezi c-0 dai copilului.Nu mai astepta sa primesti de la niste oameni amarati din tara, care nu primesc plocon de la stat. Chiar din scrisoarea ta se deduce ca l-ai cunoscut pe individ in Germania, si atunci de ce crezi ca nu mai poti cunoaste pe altul , ce te impiedica?Din varsta se deduce ca ai toate sansele sa-ti schimbi viata.Si atunci?
pantera_dacs
Postat pe 11 Februarie 2013 04:24
BUNA! AI O ADRESA DE MESSENGER? MA NUMESC DANA LOCUIESC TOT IN GERMANIA. DAR MULT MAI DEPARTE DE UNDE ESTI TU.VREAU SA VB CU TINE NEAPARAT.ASTEPT UN RASPUNS
NUMAI BINE ITI DORESC!
garbo102505
Postat pe 11 Februarie 2013 06:07
De la: magdabeauty, la data 2013-02-05 13:58:19Na, nu mai stiu, Rotty, ce sa zic...Mie mi se pare SF sa nu stii si sa nu poti sa pleci de langa unul care-ti face rau, fizic, in primul rand. Daca-i turc, ce? M-as bate parte in parte cu unu', da' nici n-as sta undeva si cu cineva cu care nu mi-e bine de niciun fel. Eu, sincer, nu-nteleg postura unei astfel de femei. Serios.


Nici eu nu inteleg, draga Magda
gavril
Postat pe 11 Februarie 2013 08:46
De la: garbo_11169, la data 2013-02-11 00:47:36in bergheim locuiesc la 20 km de kln si mam decis sa ma interesez la jugendamt ce drepturi are el asupra ei ea fiind pe numele lui inregistrata si apoi sai fac certificatu de nastere si sa plec la o prietena la 600 km fara sa afle el unde sunt sa ma inscriu acolo la arbeitsamt si sa primesc alta locuinta si sa incep o alta viata numai eu cu fata mea fara un alt barbat sunt satula de ei...


Pai nu mai sta pe ganduri, ci PLEACA odata..... cat mai repede si cat mai departe, atunci cand el e plecat sa-si joace banii primiti de pomana. Iar fata nu o deslipi de la pieptul tau. Trebuie sa existe si oameni cu suflet care te vor ajuta sa treci peste acest "obstacol" si nu o vor face pt bani ci pt ca....... fetita ta trebuie sa creasca intr-un mediu linistit , fara violenta provocata de un ....animal bolnav(scuza-ma ca ii spun asa dar altfel nu-l pot numi)
gavril
Postat pe 11 Februarie 2013 08:57
nu am inteles esti casatorita legal cu acest turc?de trait unde traiesti in Turcia?dar indiferent unde esti exista pe teritoriul acelui stat ambasada Romaniei care te poate apara de acei oameni pentru ca pe teritoriul ambasadei esti ca si in tara si impreuna cu ei gasiti o cale sa poti ajunge in tara unde nu mai este problema iti inregistrezi copilul pe numele tau daca vrei il treci si pe tatal daca nu il declari copil din flori si gata,viatza merge inainte,te apuci frumos de munca , iti cresti copila , o educi ca asta-i datoria ta de parinte.Nu stiu ce este in capul vostru de va aprindetzi calcaiele de toate gunoaiele oligofrene din alte state , avem si noi oligofreni nu gaseai unu de era roman?
garbo173229
Postat pe 11 Februarie 2013 09:45
De la: garbo173229, la data 2013-02-11 09:45:29Nu stiu ce este in capul vostru de va aprindetzi calcaiele de toate gunoaiele oligofrene din alte state , avem si noi oligofreni nu gaseai unu de era roman?


iote eu sint "din alte state" si am avut vreo 12 ani calcaie aprinse dupa un oligofren roman, crezi ca e vreo diferentza?
Terminati dreak cu nationalismele astea expirate....
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2013 10:19
multumesc tuturor de sfaturi si pentru ca v-ati facut timp sa imi scrieti...cand am spus k a dat in mine poate ca trebuia sa precizez...s-a intamplat de 3 ori...in total a fost 3 palme....nu ma maltrateaza intr-un asa fel incat sa zic nu se mai poate sunt alte femei mai maltratate si poate altele care au mai primit de la soti cate o palma vreodata...nu zic k asta e normal si nici nu vreau sal scuz ...cu asta vreau sa spun k mai intai trebuie sa fiu sigura de decizie sa nu am vreun regret si mai ales pt k fata e asa mica...de ramas cu el nu intentionez dar trebuie intai sa ma interesez bine ce drepturi are el asupra ei noi nefiind casatoriti doar fata fiind inregistrata pe numele lui atata tot....unii spun sa iau fata sa plec pur si simplu ..aici e un frig de iti ingheata nasu unde sa plec asa...nu pot...de aceea rog persoanele care sunt in germania si citesc acest forum sa imi spuna daca stiu ce drepturi ar avea el daca cunoaste legile aici...as vrea totusi in germania sa raman ..in tara parinti locuiesc intro garsoniera si in acel oras numa parinti ii am ...la 600 km de ei locuiesc celelalte rude...ei nu ma pot ajuta prea mult daca merg acolo si daca se poate sa pot ramane aici as vrea aici sa raman in germania dar alt oras ....
garbo_11169
Postat pe 11 Februarie 2013 11:27
Buna , esti intr-o situatie chiar albastra , dar cred ca ar trebui sa apelezi la autoritatile germane care sunt mult mai eficiente decat cele de la noi !!!
garbo174849
Postat pe 11 Februarie 2013 13:33
De la: garbo_11169, la data 2013-02-11 11:27:17multumesc tuturor de sfaturi si pentru ca v-ati facut timp sa imi scrieti...cand am spus k a dat in mine poate ca trebuia sa precizez...s-a intamplat de 3 ori...in total a fost 3 palme....nu ma maltrateaza intr-un asa fel incat sa zic nu se mai poate sunt alte femei mai maltratate si poate altele care au mai primit de la soti cate o palma vreodata..........quote]

ai multa fantezie fetito!
eu astept momentul in care ai sa vii si ai sa spui ca ai luat si vreo doua picioare in gura, dar nu e chiar asa o problema ca au fost doar doua picioare... altele poate ca au luat mai multe picioare in gura...!!!
din cate bag seama si tie iti place sa mai iei asa... macar cate 3 palme din cand in cand...!
ai o vocatie de pres destul de bine inradacinata in creierul ala al tau... explicabila si prin faptul ca ai plecat cu un turc in germania... barem nu ti-ai luat un neamt si eventual sa te muti cu el in turcia...! oricum nu nationalitatea lui conteaza... de fapt nu conteaza nici siguranta ta ca om si nici a fetitei tale... conteaza ca tie iti place alaturi de el si ca 3 palme nu sunt un capat de lume...! daca te-ar scoate la mezat (mezat - cuvant de origine turca!!!) si pe tine si fetita, cred ca iar n-ar fi o problema ca altele au fost si mai rau ... facute sclave... etc...
cum sa stai langa unul care te loveste? pe ce ratiune? poate fi miliardarul miliardarilor... nu are voie sa te loveasca...!!! chiar nu intelegi atata lucru? iar nu cred ca pentru tratamentul pe care vi-l aplica, tie si copilului, ii da vreun drept vreo instanta germana, si cu atat mai mult, cred ca si-ar lua o amenda serioasa, inainte de instanta, de la politia germana...
trezeste-te, azi, ca maine s-ar putea sa te trezesti cu o bomba de gat in piata si sa iti spuna ca ceea ce faci e bine si e in numele lui alah!
heartbit
Postat pe 11 Februarie 2013 13:51
Sfatul meu:ar trebui sa mai induri viata pe care o duci,pina mai creste fata ta,apoi itit gasesti de lucru...si pasaportul la turc.....esti descurcareata daca ai avut curajul sa mergi cu un turc intr-o tara straina!!!! Ai dat-o in bara de la inceput...dar poti sa remediezi situatia....cauta-ti prieteni printre vecini,ai nevoie de oameni pe care sa te poti baza,sotul tau e dezastru tehnic!
garbo162553
Postat pe 11 Februarie 2013 15:01
La acel Telefon nu primeste decit indicatii ce poatebface si pe cine poate contacta dar un ajutor real nu.
garbo255960
Postat pe 11 Februarie 2013 15:42
aici lam intalnit nu am venit cu el aici..
garbo_11169
Postat pe 11 Februarie 2013 15:53
553,tu ai citit ce a scris fata asta de la inceput ? ....Mai citeste o data.
Rotty
Postat pe 11 Februarie 2013 16:04
copilul este al amandurora deci aveti amandoi drepturi egale asupra lui....ar trebui sa te interesezi la un birou de avocatura.....dar atata timp cat iti dai interesul pentru acest copil si el mai putin....ai sa fii foarte sprijinita de institutii si el nu va avea cine stie ce drepturi asupra fetei.......dati-va o sansa mai buna.......mult noroc in viataiti doresc......
garbo188618
Postat pe 11 Februarie 2013 19:53
Buna, draga mea. Am sa punctez scurt si concis parerea mea. Tu nu esti o victima, ti-ai ales singura viata si se pare ca nu esti de fapt chiar atat de disperata cum vrei sa pari. Eu zic sa nu mai ceri atatea pareri ca de fapt nu vei lua nici una in considerare si am sa-ti spun si de ce:
1. Probabil sunt de varsta mamei tale si imi permit sa te definesc putin. Ai plecat din tara probabil pentru un trai mai bun. Din pacate daca voiai asta alegeai un neamt si intradevar poate avei mult mai mult de castigat. Pentru moment ai ales foarte prost. Nu numai asta dar ai mai facut si un copil, cred ca nici tu nu stii de ce, ca la cat de iresponsabila pari pacat de saracul copil.
2. Bravezi in tot ceea ce faci, dar de fapt esti fara nici o solutie. Iti spui singura ca se vor rezolva toate ....dar nu este asa. Faptul ca nu vrei sa spui parintilor este clar de fapt ca nici nu esti apropiata de ei, nu ca vad doamne vrei sa-i menajezi. Nu vrei sa pleci din Germania, asta este clar si astepti sa-ti sara cineva in ajutor(eventual sa te ia cu copil cu tot). Ei draga mea nu stiu ce visezi tu, dar lucrurile nu stau chiar asa.
3. Dupa cum povestesti, cred ca nici germana nu stii prea bine.Dar culmea, nu vrei sa pleci din Germania.

Draga mea, una peste alta eu stiu foarte bine ce se intampla in Germania. Eu stau de 3 ani in Germania si am venit dupa sotul meu care lucreza aici si este roman. Si eu lucrez aici de 2 ani si am facut cele mai grele munci din viata mea. Sa stii ca nici eu nu ies foarte mult din casa si nu am prieteni si am sa-ti spun de ce.
De prieteni romani aici nu am nevoie. Imi pare rau ca spun asta si nu vreau sa jignesc pe nimeni. Cei care stiu despre ce vorbesc va vor intelege si nu ma vor condamna.
Romancele care sunt maritate cu nemti subit nu mai stiu sa vb. lb. romana si nu vor sa se afle ca vorbesc romaneste. Cei care au o pregatire nu se amesteca cu ceilalti si se feresc cat pot sa interactioneze cu alti romani. Si le dau dreptate. Cei mai rai intre ei sunt romanii. Rusii, turcii, etc. se ajuta intre ei. Romanii sunt singurii care nu se ajuta. Vorbesc de persoanele care au venit aici fara sa cunosca alti romani. In general si imi pare rau sa spun asta, nu sunt de foarte buna calitate.Deci in concluzie eu prefer prietenii mei vechi din tara si nu cei de pe aici.Asta ti-am spus ca sa nu te astepti ca esti singura fara prieteni pe aici.
Dar eu sunt convinsa ca tot ce ti-am spus eu nu iti este strain si sper in adancul sufletului sa iei o decizie inteleapta. Este viata ta si de tine depinde cum o ai mai departe. Nu astepta sa cada nimic de sus....ca nu va cadea.
BAFTA !
garbo037104
Postat pe 12 Februarie 2013 15:01
buna...asta e doar parerea ta cum tu bine ai zis...si chiar daaca tu nu ma crezi SUNT DISPERATA pt ca ma ingrozeste ce urmeaza sa traiesc ...si daca cer parerile voastre e problema mea nu stiu ce ai tu impotriva...tin foarte mult cont de pareri de aceea m-am interesat mult in ceea ce priveste situatia mea pt ca in joc e viata fetei mele si traiul pe care ea il va avea mai departe.
1.am plecat din tara sa lucrez aici sa imi pot cumpara o masina ...am fost data afara din primul loc de munca aici pt ca m-am imprietenit cu un roman...dupa 3 sapt de munca nu am primit nici un leu ...eram speriata si ma ingrozea gandu k sunt in alta tara fara loc de munca fara bani si fara un loc unde pot dormi...am incercat la o alta cafenea acolo patron fiind cel cu care am acuma fetita...am lucrat acolo 2-3 sapt dupa care a trebuit sa inchida cafeneaua pt ca a facut prostia sa dea pe datorie avand de recuperat in jur de 10.000 e...2-3 luni am locuit cu parinti lui dupa care insarcinata ramanand a reusit un ap sa primim de la stat si el s-a angajat dar la negru...daca insarcinata am ramas si o printesa am nascut nu voi regreta niciodata si nu consider ca ar fi asta o greseala...si ba stiu de ce am facut copil...pt ca mereu mi-am dorit copil...poate suna aiurea eu fiind asa tanara dar mi-am dorit foarte mult asta..nu stiu de ce ai impresia ca sunt iresponsabila?...pt ca inca nu am plecat ?pt ca stau si incerc sa gasesc cea mai buna solutie pt ca mie frica sa risc si vreau cand iau aceasta hotarare sa nu aibe fata de suferit?...poate ma condamni k imi ia mult sa fac aceasta hotarare dar numai eu stiu ce e in sufletul meu knd o vad privindul si zambindui knd o vad bucurandu-se ca o tine de manutza ..ca ii face baitza...ca ii schimba scutecu...nui usor sa te gandesti voi pleca si ea nui va mai zambi lui si el nui va mai face baitza....mie frica de urmatoarele ei intrebari undde e tata? cine e tata? de ce nu am tata?
2.nu mi-am spus niciodata ca se vor rezolva problemele de la sine ci doar astept cea mai buna solutie vreau sa am terenul foarte bine pregatit si de aceea am apelat la voi ca sa primesc sprijinul moral...stiu ca trebuie sa plec am nevoie multa de sprijin moral sa mi se spuna k totul va fi bine si eu sufar destul de mult ca sa le mai provoc suferinta si parintilor mei...sunt apropiata de ei nu e asa cum zici tu...dar eu imi cunosc f bine parinti stiu cat sufera ei la o asa veste stiu ca nu mai pot dormi noaptea si nu vreau sa treaca prin asa ceva e de ajuns k trec eu
3.auch wenn du mir nicht glaubst ...ich kann deutsch gut genug ...ich kann auch schreiben und glaube mir ich habe kein word im internet gesucht...das schwre ich dir!
si sa iti mai spun ceva ...daca tu nu ai intalnit nici un roman cu inima mare asta e problema ta ca nu iesi afara din casa poate din cauza varstei...dar credema sunt si oameni buni aici si ca exemplu iti pot da este o femeie care nu numai ca a facut un site pt romani care vin aici in germania referitor la acte si legile care sunt aici dar da si sfaturi si consiliere online si asta fara bani...aceasta femeie e un inger si merita toate de pe lumea asta...intra si ai sa te convingi ca exista si suflete bune www.germaniainfo.com
garbo_11169
Postat pe 14 Februarie 2013 08:06
37104 -nu stiu daca romanii sint o specie diferita, sint tot felul de oameni de toate natiile: si buni si rai... In rest, faptul ca "ai facut cele mai grele munci" acolo mi se pare aberant: de ce stai acolo, daca e atit de greu? Sau, daca nu e greu, de ce te plingi??
Detest victimizarile astea aiurea: traim intr-o lume libera, poti sa iti alegi unde sa traiesti, si daca nu iti convine esti libera sa pleci.
Iar dupa trei ani pardon, daca erai de 20 de ani intelegeam sa spui ca "stii foarte bine ce se intimpla acolo".
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2013 08:26
De la: garbo037104, la data 2013-02-12 15:01:23Buna, draga mea. Am sa punctez scurt si concis parerea mea. Tu nu esti o victima, ti-ai ales singura viata si se pare ca nu esti de fapt chiar atat de disperata cum vrei sa pari. Eu zic sa nu mai ceri atatea pareri ca de fapt nu vei lua nici una in considerare si am sa-ti spun si de ce:
1. Probabil sunt de varsta mamei tale si imi permit sa te definesc putin. Ai plecat din tara probabil pentru un trai mai bun. Din pacate daca voiai asta alegeai un neamt si intradevar poate avei mult mai mult de castigat. Pentru moment ai ales foarte prost. Nu numai asta dar ai mai facut si un copil, cred ca nici tu nu stii de ce, ca la cat de iresponsabila pari pacat de saracul copil.
2. Bravezi in tot ceea ce faci, dar de fapt esti fara nici o solutie. Iti spui singura ca se vor rezolva toate ....dar nu este asa. Faptul ca nu vrei sa spui parintilor este clar de fapt ca nici nu esti apropiata de ei, nu ca vad doamne vrei sa-i menajezi. Nu vrei sa pleci din Germania, asta este clar si astepti sa-ti sara cineva in ajutor(eventual sa te ia cu copil cu tot). Ei draga mea nu stiu ce visezi tu, dar lucrurile nu stau chiar asa.
3. Dupa cum povestesti, cred ca nici germana nu stii prea bine.Dar culmea, nu vrei sa pleci din Germania.

Draga mea, una peste alta eu stiu foarte bine ce se intampla in Germania. Eu stau de 3 ani in Germania si am venit dupa sotul meu care lucreza aici si este roman. Si eu lucrez aici de 2 ani si am facut cele mai grele munci din viata mea. Sa stii ca nici eu nu ies foarte mult din casa si nu am prieteni si am sa-ti spun de ce.
De prieteni romani aici nu am nevoie. Imi pare rau ca spun asta si nu vreau sa jignesc pe nimeni. Cei care stiu despre ce vorbesc va vor intelege si nu ma vor condamna.
Romancele care sunt maritate cu nemti subit nu mai stiu sa vb. lb. romana si nu vor sa se afle ca vorbesc romaneste. Cei care au o pregatire nu se amesteca cu ceilalti si se feresc cat pot sa interactioneze cu alti romani. Si le dau dreptate. Cei mai rai intre ei sunt romanii. Rusii, turcii, etc. se ajuta intre ei. Romanii sunt singurii care nu se ajuta. Vorbesc de persoanele care au venit aici fara sa cunosca alti romani. In general si imi pare rau sa spun asta, nu sunt de foarte buna calitate.Deci in concluzie eu prefer prietenii mei vechi din tara si nu cei de pe aici.Asta ti-am spus ca sa nu te astepti ca esti singura fara prieteni pe aici.
Dar eu sunt convinsa ca tot ce ti-am spus eu nu iti este strain si sper in adancul sufletului sa iei o decizie inteleapta. Este viata ta si de tine depinde cum o ai mai departe. Nu astepta sa cada nimic de sus....ca nu va cadea.
BAFTA !


Sunt perfect de acord cu tine draga mea : A gresit si nu stie cum sa iasa "basma curata" Orice sfat i-am da noi, gaseste o motivatie sa NU-L urmeze Exemplu: M-a batut dar... nu prea, aaaadica mi-a dat o palma o data la.....3ani. Joaca bani, dar vinde televizorul din casa.
Imi pare rau ca trebuie sa fiu dura DAR va fi vai de capul tau cand....... te va VINDE si pe tine draga 11169 Cel mai mult o sa sufere copilasul acela nevinovat Trezeste-te fato!!!!!!!!!!!
gavril
Postat pe 14 Februarie 2013 08:39
104,ar trebui sa ma auzi pe mine cum urlu pe aici pe romaneste
Si...Q are dreptate. Mai stai cativa anisori pe aici si apoi sa zici ca stii ce se intampla
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2013 08:50
7093----in primul rand vreau sa iti multumesc pentru tot ce mi-ai scris acolo...ai foarte mare dreptate...insa nu pot pleca fara semnatura lui...si ea e doar inscrisa aici in germania dar nu are certificatul eliberat pt ca eu nu am dus al meu certificat tradus...incerc inca sa adun toate informatiile de care am nevoie sa aflu legi si drepturi aici ca sa stiu exact in ce directie ma indrept caci atata timp cat e liniste si nici un ban acasa am sansa sa ma interesez ...ce ma chinui acum sa aflu e daca pot sa o trec inapoi pe numele meu avand in vedere ca certificatul inca nu este eliberat si la tata as dori sa nu trec nimik,,,sa vad ce gasesc...multumesc din suflet pt cuvintele de incurajare!!!
garbo_11169
Postat pe 14 Februarie 2013 12:47
imi pare rau pentru situatia in care te afli dar va trebui sa gasesti o cale de scapare.Parerea mea personala este sa nu mai stai cu acel turc.De ce nu te duci la politie?Nu ai de ce sa rabzi,i-a atitudine si construieste-ti o viatza buna.Poate se gaseste vreun centru ,ceva in Germania,care sa te ajute si sa stai cu copilul.Nu iti pierde anii frumosi ai tineretii langa un barbat care nu te merita,viata merge inainte.Gaseste modalitati ca sa scapi din aceasta situatie(si el are drepturi asupra copilului ca este tatal ei...aici fi atenta)....Si copilului ii vei face rau daca va trai in acel mediu.
garbo_11426
Postat pe 14 Februarie 2013 13:07
Nu se victimizeaza nimeni, era un simplu exemplu. Si spre stiinta ta muncesc aici tocmai ca sa ma integrez mai usor si consider ca nu este nici o rusine. Si stai linistita ca NU am specificat ca si doresc sa raman toata viata aici. O iau doar ca pe o experienta. Iar parerea mea dupa trei ani este deja formata. Nu am nevoie de 20 ca sa-mi dau seama de ce ma inconjoara. Pardon! Toate cele bune!
garbo037104
Postat pe 14 Februarie 2013 18:07
11169 imi cer scuze daca te-a suparat ce ti-am scris, dar dupa cat de repede te-ai aparat cred ca te poti descurca binisor si singura. Esti destul de bataioasa, sper sa-ti rezolvi problema cat mai repede posibil. Nu trebuie sa-mi demonstrezi mie nimic, trebuie sa-ti demonstrezi tie, in primul rand. Legat de limba germana am observat ca mai folosesti si cuvinte in engleza, ceea ce nu este rau deloc. Deci limba o stapanesti cat de cat, asa ca iti doresc BAFTA in continuare!
garbo037104
Postat pe 14 Februarie 2013 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce am fost si ce am ajuns... 14 De la: tutankhamon 2 Iulie 2009 00:37
mia stricat viitorul si mama nui langa mine 45 De la: miscortel 16 Martie 2012 10:04
Cum petreceti clipele libere? 29 De la: caleidoscop 19 Iunie 2012 17:55
"Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele? 65 De la: blaa 15 Aprilie 2010 02:17
relatii mama - fiica 6 De la: garbo206643 13 Aprilie 2012 09:27
Setari Cookie-uri