jocuri de noroc si violenta

nu e nici o rusine - si nici nimic de lauda sa faci o munca sub pregatirea ta doar pt ca e Germania... N-am sa inteleg niciodata mentalitatea asta ca e ok sa fii spalator de vase la straini da' acasa ne dam doamne.
Probabil o fi corelat cu faptul ca te-ai "integrat" asa de bine incit ai impresia ca in trei ani le stii pe toate.... Vorba cuiva de mai sus, o fi virsta.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2013 19:43
buna 11426....intentionez sa plec bineinteles dar nu stiu daca ma intelegetzi...de o saptamana se poarta foarte frumos nu a mai jucat e liniste si armonie intre noi...eu stiu ca asta nu dureaza mult si bla bla...dar in acest moment cand e totul bine nu pot pleca pur si simplu ceva ma tine aici nu am acel sentiment de ura pt el...astept sa bage iara la aparate ast sa faca iarasi ceva ca sa ma impinga sa plec sa imi dea forta aia de autoaparare care o primeste omul in preajma pericolului...nu stiu daca m-am facut inteleasa...e totusi putin ciudat ca inca nu a vandut pc-ul si e inca linistit...eu astept la ceva din partea lui sa ma mai convinga inca o data ca nui bun nici ca tata nici ca barbat...dar culmea ca nu se mai intampla nik...mai mult si-a gasit de lucru in montaje...ce sa zic?nu pot sti niciodata ce are in cap...poate se potoleste..poate doar ma amageste...
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 10:14
nu am reusit sa aflu daca fata ,fiind doar inscrisa in germania cu numele tatalui dar certificat de nastere nu i-a fost inca eliberat pt ca nu am predat inca al meu certificat tradus ,poate inca al meu nume primi?adica as dori ca in certificat sa figurez doar eu fara tata si pe numele meu...deci mai pot face cevaaa in privinta asta sau pentru ca deja e inscrisa cu numele lui in germania nu mai pot face nimic in legatura cu certificatul?rog cei care stiu sa imi spuna ..eu nu ma pot interesa personal fara sa afle el si daca ar afla ar fi bai pt ca el nici macar de acord nu este ca ea sa primeasca si cetatenie romana:( daca as putea asta modifica as pleca inainte sa faca el actele ei k sa pot asta modifica
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 10:29
pina nu esti convinsa sa pleci - nu pleca. Nu pentru ca as avea indoieli ca o sa se repete scenariul.... - ci pentru ca vor fi, altfel, momente in care o sa regreti. Dupa ce te-ai convins nu mai regreti nimic, niciodata. Pleci ca din pusca si gata.
Dar pt asta tb. sa ajungi la capatul rabdarii - iar capatul ala difera pentru fiecare om in parte....
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2013 10:58
exact de aceea nu pot acum pleca k exact asa e cum zici tu voi avea regrete si indoieli toata viatza si ma voi invinovati...astept sa o mai faca o data apoi voi sti ca nu se mai poate si voi pleca:) fara regreteeeee
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 11:18
Si inca o data.....si inca o data.......
Rotty
Postat pe 15 Februarie 2013 11:23
rotti poate tu nu ma intelegi...si pana acuma in momentele de criza de cearta voiam cu adevarat sa plec dar nu stiam deloc daca si ce fel de ajutor pot primi...acum m-am interesat stiu ce trebuie sa procedez si unde sa merg sunt pregatita dar nu am acum aceea ...nici nu stiu cum sa ma exprim sa ma intelegi...aceea forta interioara care sa imi spuna nu se mai poate am incercat totul am sperat si nu a functionat ...chiar daca adun toate argumentele si o fac pana la urma chiar si in lipsa certurilor care ma determina mereu sa plec voi avea regrete...pe de o parte imi doresc si in acest momenta sa faca o prostie sa ma determine sa plec si pe de alta parte inca sper k poate a inteles ca ne va pierde daca o va face din nou...
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 11:35
de ce nu iti poti imagina ca a mai facut-o inca o data?
a facut-o deja de atatea ori... ca o mai face inca o data e irelevant!
mai bine zi ca iti tremura chilotii pe tine sa pleci singura cu fata, de frica esecului!
si daca urmatoarea data o sa ramai schilodita si n-o sa mai poti pleca? la asta te gandesti?
dar cum ziceam... dupa cum se vede treaba si tie iti place, iar cel putin jumatate din vina iti apartie si tie!
1. pentru ca te complaci si insisti sa stai acolo unde esti batjocorita
2. ca nu vrei saa fugi de necazuri ci persisti in a le cauta si probabil a le provoca!

deci toata povestea aia de la inceput .. e asa... de fantezie!

mai bine taceai si iti mai luai inca o serie de scatoalce... pana iti iesea pe nas si apoi vedeai tu incotro te indreptai... nu te mai faceai de bacanie aici... ca sa vada lumea cat suferi tu din cauza prostiei tale si a indaratniciei tale!

nu e unul singur care sa-ti spuna ca pleci... sunt atatia useri... unii cu experienta de viata incomparabila cu a ta... altii cu mai putina... dar tu nu si nu ... stai sa mai iei macar inca o data bataie...! apai... o meriti mai fetitoz!
cand o persoana iti spune ca esti beata... se poate insela sau poate fi el beat...
dar cand doua persoane iti spun ca esti beata... te duci si te culci....!
heartbit
Postat pe 15 Februarie 2013 11:45
bit... tu poti sa incerci sa ii explici. Si e evident ca ai dreptate. Eu stiu ca ai dreptate si foarte multi altii care au trecut prin diverse STIU ca oamenii nu se schimba fundamental. Dar fata asta are 23 de ani. Trebuie sa se convinga EA de asta...
Fiecare ne-am convins, la rindul nostru, ca nu exista mos craciun.
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2013 11:53
Dragutzo,fa cum vrei.Ai primit un vagon de sfaturi pe aici. Ai dreptate ca poate nu te inteleg......eu am mult mai mult respect pentru mine. O zi cu intelepciune iti doresc.
Rotty
Postat pe 15 Februarie 2013 11:55
wow wow...asta a durut...voi evita bataia...daca nu tip la el si il las in pace nu daa in mine si acu nu voi mai avea motiv sa bat din gura pt ca stiu ca nu mai are rost si voi pleca....poate ai dreptate si imi tremura chilotii p emine dar numaai asa pot avea destul curaj sa plec...100% nu va da in mine daca gura imi va tace
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 11:55
eu stiu ca aveti dreptate dar mai stiu ca daca o fac acum cand el se poarta frumos cu mine are atata grija de fata si nu ne certam deloc voi avea regrete apoi...si mereu o indoiala in suflet ca poate nu am procedat bine...trebuie sa mai trec printro faza de criza sa pot face aasta...nu k mi-ar place asa ceva dar numa asta imi va da putere si convingerea k nu se mai poate de nici un fel...poate imi doresc sal urasc in momentul in care am iesit pe usa k apoi sa nu cedez....fara ajutorul vostru si al sfaturilor voastre nu as fi avut taria sa decid ceva...nu k am decis inca k inca nu am plecat dar totusi sunt mai linistita sufleteste decat pana acum cand nu stiam parerile celorlalti ...
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 12:02
deci cum ziceam... cel putin jumatate din vina iti apartine!
si dupa cum se vede, ai experimentat pe propria-ti piele o veche vorba inteleapta care zice ca gura bate fundul...!
whatever
heartbit
Postat pe 15 Februarie 2013 12:06
da recunosc imi apartine jumatate de vina pt ca nu am curajul si taria necesara sa pun punct inainte sa mai primesc un sut in fund ...sunt slaba de inger si mie teama de ce va urma in ambele cazuri ...si poate asa e cum a mai spus cineva poate mi-as dori sa vina cineva sa ma scoata de mana din aceasta casa...pur si simplu nu am curaj si forta necesara sa o fac decat in momentul critic...si da ma puteti invinovati pt asta pe buna dreptate...ce sa mai spun...vine cineva sa ma scoata de aici?
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 12:16
suna la 112... sau care e serviciul de asistenta sociala din germania si sigur o sa vina cineva sa te scoata de acolo!
(imi place, sa-i ajut pe cei care se ajuta singuri!)
nu te invinovateste nimeni (eu unul sigur nu te invinovatesc!). doar tu esti cea care iti asumi o vina pe care nu o ai... iar asumandu-ti-o te invinovatesti!
(inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste)
probabil ca ai sa te apreciezi mai mult pe tine si ca om si ca mama atunci cand ai sa faci lucrurile singura, si astfel ai sa capeti mai multa incredere in tine si in ceea ce poti tu sa faci, daca ai iesi singura din aceea mizerie!
heartbit
Postat pe 15 Februarie 2013 12:40
nu 169, nu vine nimeni.
Trebuie sa iesi tu singura si trebuie sa fii sigura ca atunci cind iesi nu te mai intorci: pentru ca daca pleci si te intorci va fi de 100 de ori mai rau.
Ba mai rau: trebuie sa iesi nu singura ci cu un copil mic pe care nu il intereseaza ca tu n-ai solutii, n-ai bani, te simti rau, esti singura, nu te ajuta nimeni. Copilul CERE. Si tu trebuie sa ii dai. Doar tu. Pe celalalt l-ai absolvit de responsabilitati: ai plecat, nu? Deci tu centrezi, tu dai cu capul, si nu mai ai dreptul sa pretinzi nimic nimanui: e viata ta si e copilul tau. Ti le asumi pe amindoua. Daca tu te prabusesti, te prabusesti cu copil cu tot.
Asa ca fii foarte sigura - FOARTE sigura ca te tine corazonul, te tin nervii si ai suficienta energie si determinare.
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2013 12:46
promit ca in momentul in care am luat aceasta hotarare sa scriu aici si sper sa fie cineva sa imi spuna exact aceste cuvinte care mi le-ai spus tu..mi-ar da o mare putere de a merge inainte cu capul sus si a lupta pt prinseta mea libertate si liniste sufleteasca doamne ajuta!!
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 12:55
vin cu noutati care ma baga din nou in ceatza....se angajeaza la montaje si va fi plecat la lucru o sapt poaate doua si acasa 1-2-3 zile apoi iara plecat...primeste 1000 e pe card si plus in mana depinde de lucrari...cardul a zis ca il lasa la mine mereu si bani de la stat...isi face abmeldung de la aarbeitsamt si vor veni si mai multi bani pe numele meu plus ca ap va fi pus si el pe numele meu ...
garbo_11169
Postat pe 15 Februarie 2013 18:03
Mergi la evidenta populatiei ,la primarie si o poti inregistra pe numele tau,daca sint de-acord sa ti-o inscrie pe baza pasaportului tau,nu cred ca ai nevoie de certificatul tau de nastere doar in cazul in care te casatoresti cu el.Daca este cum stii tu ca fata a fost inregistrata pe numele lui nu mai ai ce face,probabil de aceia a inregistrato ca sa primeasca bani pt. ea de la stat,chiar daca nu i-au eliberat cum spui tu un certificat fetitei ceia ce eu nu cred,nimeni nu primeste nimic in Germania fara sa fie inregistrat,este o minciuna a lui.iar tu daca nu ai habar de nimic ,e normal ca esti ca frunza pe apa,nu stiu cum poti trai asa?Am vazut ultimul tau mesaj in care spui ca el si-a gasit de lucru la montaje ,ca-ti va da cardul ti-e,ca trece apartamentul pe numele tau ,cum? in ce calitate trece apartamentul ?Tu nu esti nici in caruta nici in teleguta acolo,figurezi tu in vreun act sau cum crezi ca fiecare daca vine aici primeste apartament de la stat si-i este platita chiria si primeste ajutor sa nu moara de foame?Este o iluzie frumoasa,dar nu este asa.Tu nu esti altceva decit concubina unui turc care are un copil cu el ,nu poti astepta sa fii ajutata de stat,ca nu vei fi.In Germania in cazul casatoriei de-abia dupa 3ani si 6 luni primesti o rezidenta definitiva si chiar in caz de divort daca esti angajata si lucrezi ,atunci primesti rezidenta de 1 an ca sa mai poti ramine dar numai daca lucrezi altfel te trimit acasa,serviciul de inregistrare a emigrantilor.Cunosc un caz in care ea a lucrat aici si apoi s-a casatorit are un copil de 12 ani,dupa 3 ani si 8 luni a divortat si-a gasit de lucru ca baby-siter si a primit o rezidenta de 1 an si tot asa in fiecare an daca vor sa -i de-a rezidenta ,altfel au obligato sa paraseasca tara in 48 de ore.Cum stai tu de 3 ani aici fara nici un statut pt. mine este un mare mister si daca te prind ca nu esti in ordine ,nu-ti va- fi prea cald.Nu stiu cum gindesti tu si nu stiu cit de informata esti,pt ca a nu sti nu te scuteste sa supoti rigorile legii.Mult noroc!
garbo255960
Postat pe 15 Februarie 2013 18:59
960- eu am drept de sedere nelimitat pe care l-am primit cu ajutorul unui avocat si primesc bani de la stat pt ca nu lucrez...el va spune la arbeisamt ca pleaca si apartamentu va fi trecut pe al meu nume ...nu am cetatenie inca dar aici drept de sedere am nu ma poate nimeni cu forta trimite si asta am primto pt ca am nascut aici. asadar am FREIZGIGKEITSBESCHEINIGUNG
garbo_11169
Postat pe 16 Februarie 2013 11:12
69...daca sunteti Hartz 4,nu ai dreptul la nici un apartament. Dreptul de sedere permanent e ok dar ai si Arbeitsgenehmigung ?
Rotty
Postat pe 16 Februarie 2013 12:05
nu stiu ce e arbeitsgenehmigund...dar cum ca nu lucrez ca am copil si noi fiind angemeldet la arbeitsamt ei ne platesc chiria apartamentului contractul fiind acum pe numele lui...el va spune ca ne-am despartit si se va face modificare se va trece ap pe numele meu...stiu ca nui bine ca minte bla bla dar poate mai tarziu ma voi folosi de asta sal dau afara daca va mai da in mine..
garbo_11169
Postat pe 16 Februarie 2013 12:17
arbeitsgenehminung e dreptul de munca. Fara asta nu poti sa lucrezi nicaieri legal. Si tu esti sigura ca apartamentul e al lui ? Sau inchiriat ? REPET: Harts 4 nu au nimic in proprietate !!! Daca vrei sa ramai in Germania, tre sa-ti gasesti alt apartament,sa ai drept de munca si nu in ultimul rand,sa fi cat mai departe de EL.
Rotty
Postat pe 16 Februarie 2013 12:29
da sunt sigura e inchiriat pe numele lui am doar contractul acasa...si statul plateste chiria 610 e care ii vireaza direct in contul proprietarei
garbo_11169
Postat pe 16 Februarie 2013 12:38
Si tu chiar vrei sa ramai acolo daca te desparti ?
Rotty
Postat pe 16 Februarie 2013 12:43
deci pe freizgigkeitnigung scrie die inhaberin dieser bescgeinigung bentig zur aufnahme einer unselbstndigen ,arbeitsgenehmigungspflichtigen erwerbsttigkeit eine arbeitserlaubnis....nu dar asa voi avea unde sa locuiesc pe perioada de 10 zile cat politia ii pune interdictie si in acest timp sa imi rezolv sa ma mut...sau nu e o idee buna...nu stiu...
garbo_11169
Postat pe 16 Februarie 2013 12:49
Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc,dar ceia ce ai tu este doar un certificat de generozitate din partea statului pe perioada de dupa nastere a copilului si nicidecum un BESCHEINIGUNG DES DAUERAUFENTHALTS,ceia ce inseamna rezidenta sau sedere nelimitata intr-o tara.Apartamentul nu poate trece pe numele tau pt. ca tu nu figurezi sa fi lucrat la ei o perioada de timp,doar ca tu ai nascut acolo un copil care este pe numele concubinului tau si in certificatul fetitei probabil nu esti declarata ca mama,tu nu ai nici un drept,ce-ti spune el si speculatiile ce le face mintindute sint apa de ploaie.Mai nou perioada de somaj si ajutor a statului s-a scurtat Pina la 1 si 1/2 dupa care nu mai primesti nimic si daca nu poti sa-ti platesti chiria apartamentului propietarul te scoate afara in strada.Daca ai drept de munca trebuie sa-l si efectuezi ,prin acest drept de munca si pe perioada contractului de munca poti sta in Germania altfel nu.Nu stiu ce ti-a spus si ce-a facut el sau acel avocat dar realitatea este asa cum ti-am scriso.Rezidenta de sedere definitiva nu primesti in Germania doar in urma unei casatorii cu un cetatean german si asta dupa 3ani si jumatate ,altfel te trimit de unde ai venit.Asa ca tu stai intr-o mare necunostinta de cauza.Iti urez mult noroc!
garbo255960
Postat pe 16 Februarie 2013 15:25
Draga mea ! Situatia nu are rezolvare ( in ceea ce-l priveste pe el ).Dupa cum ai spus si tu,in ultima vreme a devenit din ce in ce mai rau.Jocul de noroc nu are leac. Vorbesc in numele unei mame care are o fata de 29 de ani ,cu un baietel de 3 ani si care trece printr-o situatie similara.Deosebirea este ca sotul ei nu a batut-o niciodata ,ea lucreaza dar...acum stau separat pentru ca a jucat si-a jucat,a acumulat f.multe datorii,l-a falimentat pa tatal lui ,a inceput sa amaneteze lucruri din casa...copilul plange f.mult dupa tati dar,mama e hotarata sa divorteze.Are tot sprijinul meu.De aceea TREBUIE SA MERGI LA MAMA TA.Doar acolo vei gasi alinare.Asculta sfaturile date de toata lumea si fugi acasa.Cauta ambasada si fugi !!!!!!!!!
garbo_10371
Postat pe 16 Februarie 2013 17:51
371. nu cred ca unica solutie e fusta mamicutei!
pana la solutii atat de radicale, cred ca mai sunt si alte cateva posibilitati!
mai ales ca fata nu s-a dus in germania ca sa se marite si sa faca un copil, iar apoi sa plece acasa!
ca s-a intamplat sa-l creada pe fat-frumos cel mai mare zmeu, cand el defapt era un golan parlit... si accidental i-a mai facut si un copil, asta e o alta parte a istoriei... dar asta nu inseamna ca fuga din poveste e singura solutie a celor doua printese!
heartbit
Postat pe 16 Februarie 2013 18:32
si la cum merge netul sau forumul, uite ca postasem de doua ori...
acum a ramas doar unul...
heartbit
Postat pe 16 Februarie 2013 18:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viitorul sot cum se poarta cu mama voastra ? 6 De la: Argentina_Malcea_1 26 Martie 2013 08:26
cum sa depasesc problema? 20 De la: periculoasa01 25 Februarie 2010 09:52
Defapt nu e o intrebare ci o invataminte. 15 De la: garbo_396101 26 Februarie 2014 19:46
test :varsta biologica 24 De la: Mihaela_Tudora_1 6 Iulie 2013 04:57
iarna asta ... 12 De la: garbo263192 15 Martie 2012 11:28
Setari Cookie-uri