jocuri de noroc si violenta

buna...m-am hotarat sa imi scriu aici povestea mea pentru ca nu stiu cui sa o spun ca sa nu ajunga la urechile familiei mele. am 23 de ani si sunt in germania stabilita am o fata de 5 luni si stau cu un turc.sunt singura singurica aici in germania nu am nici un prieten,prietena ,nimik,toti cei dragi mie sunt in tara...stau mereu numai in casa foarte rara ies afara din cauza frigului gandindu-ma la fata mea. turcul cu care stau e dependent de jocuri de noroc tot ce reuseste kandva sa cumpere vinde ca sa joace...iar in momentul in care ma enervez si plang de suparare daca ii spun ceva si il iau la intrebari ma bate...a doua zi isi cere scz si promite k nu mai face si nu mai vinde nimik dar niciodata nu se tine de cuvant...de ^1 an jumate sunt aici nu am reusit sa merg in tara sa imi vad parinti nici pachet sa le trimit.mi-am trimis ei pachet au cumparat cercei pt fata si el ia vandut si a jucat, acuma cateva zile a vandut caruciorul fetei. a vandut masini ,leptupul,a facut abonament pe numele meu la 2 telefoane scumpe samsung s2 si s3 LTE si lea vandut iar ...nu stiu ce sa fac...palng mereu din cauza tampenilor care le face si pt k nam pe nimeni langa mine...am slabit si uneori simt ca innebunesc.mentionez ca el nu lucra primim doar banii pt fata 330 e si inca 400 e de la stat pt ca niciunul nu lucra...in mod normal astia sunt multi bani si ne-am putea descurca super dar el joaca tot...ma gandesc de multe ori sa plec sa il las dar unde?= aici nu cunosc pe nimenni si in tara daca vin acolo nu primesc decat cei 30 de lei pt fata si nu pot lucra pt ca nam cui lasa fata in griji parinti mei lucreaza si ei si sora la fel si alte neamuri nu am in acel orash...nu am idee ce as putea face sa ne fie mai bn ...ma refer la mine si printesa mea...pe el il iubesc da dar iubirea asta ma termina...sunt zile frumoase la noi doar cand nu sunt bani si nici lucruri de valoare in casa...minte enorm si prosteste pe toata lumea chiar si pe parinti lui...uneori ma gandesc ca singura solutie e sa mai rabd pana e fata mai mare ca apoi sal las si sa incep o viata noua...acuma nu vad nici o sansa nu pot umbla cu ea peste tot pana rezolv de un alt ap aici acte si asa mai departe.....dati-mi un sfat ...am nevoie si de opinia cuiva ....nu am spus asta inca nimanui de frica sa nu provoc familiei mele suferinta
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 11:18
ia-ti fata si du-te acasa. O sa te descurci tu cumva. Intotdeauna cind iti spui ca nu exista nici o solutie exista nu numai una - ci mai multe, trebuie doar sa le cauti.
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 11:27
nici asta nu pot sa o fac pentru ca fata nu are inca certificat de nastere si nu pot iesi din tara cu ea...ca sa ii fac certificatul trebuie sa imi traduc al meu certificat si sa il dau pt a mi se face actele dar nu am bani sal traduc pe el nul intereseaza...ca sal traduc trebuie sa merg in alt oras la 30 km departare si nam masina si cu fata nu pot merge in brate...o alaptez si de asta nu o pot lasa acasa....
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 11:51
Hm, ai 23 de ani si-ti faci o viata de cacao, cu buna stiinta si nesilita de nimeni.
Cum dracu' sa fie iubire, cand te bate repetat si te pune pe tine, dar mai ales, pe fata ta, in niste situatii deplorabile? Problema-i ca nu te iubesti tu pe tine, motiv pentru care si rabzi atatea.
Scapa de ala. Educatia o vei face pe fiica ta, nu cu ditamai omul inconstient. Asta, deja, nu mai este treaba ta.
Pleaca! Fata daca ar fi mai mare si-ar putea vorbi, ti-ar spune aceleasi lucruri.
In ecuatia de fata nu el e vinovat, ca el atat poate, saracu', tu esti cea vinovata ca mai stai cu el.
Esti sigura ca mai ajungi sa-ti vezi fata crescand, in situatia in care ai ramane cu el? Incepe acum o viata noua si nu peste ani si ani...pentru ca s-ar putea sa fie prea tarziu.
magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 11:53
De la: garbo_11169, la data 2013-02-05 11:51:21nici asta nu pot sa o fac pentru ca fata nu are inca certificat de nastere si nu pot iesi din tara cu ea...ca sa ii fac certificatul trebuie sa imi traduc al meu certificat si sa il dau pt a mi se face actele dar nu am bani sal traduc pe el nul intereseaza...ca sal traduc trebuie sa merg in alt oras la 30 km departare si nam masina si cu fata nu pot merge in brate...o alaptez si de asta nu o pot lasa acasa....


Ai sa te chinui asa, atunci. Incearca sa mergi la niste prieteni care sa te ajute...si sa-ti piarda asta urma. Altfel vei continua calvarul. Solutii nu sunt multe: ori pleci, ori ramai.
Cea de mijloc e sa te plangi si sa nu rezolvi nimic, decat sa te racoresti...dar ramai blocata in aceeasi situatie.
magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 11:59
a devenit asa violent de vreo 5 luni pana atunci nu a fost asa si nici nu vindea lucruri...si da adevarul e ca sentimentele pt el se sting incet dar cum sa imi incep o viata noua k de plecat din tara asta inca pot pana nu fac la fata actele...nu cunosc pe nimeni aici sa ma ajute sa pot alt ap sa gasesc si lucruri sa imi cumpar ...daca nu pot merge in tara aici trebuie sa o iau de la 0...asta inseamna cumpara mobila pat aragaz frigider ....singura nu pot reusi...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 11:59
Esti cu fata ta, nu esti singura. Ceea ce poate fi mai greu, dintr-un anumit punct de vedere, dar mai usor din altele. Poate ar trebui sa te motiveze mai mult. Sa nu-ti fie frica s-o iei de la zero.
Mai ales la varsta ta. Sunt femei care au luat-o de la zero la 30, 40, 50 de ani. Si nu o data.
Asteapta, atunci, sa-ti poti rezolva faza cu actele...dar, finalul, tot asta cred ca va fi. Sa pleci.
Cand te vei hotari sper sa mai ai putere. Nu lasa sa treaca prea mult timp, ca nu esti in avantaj.
magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 12:05
aici nu am nici un prieten nici o cunostinta daca as fi avut as fi fost de mult plecata din casa asta dar cum sa imi pot prieteni face knd eu doar in casa sunt?....vreau sa am puterea sa plec sa las totul in urma dar nu vreau sa fac vrea greseala din care sa aiba fata mea de suferit...si de aceea nu stiu cum sa procedez si am nevoie de cineva langa mn sa ma sustina sa imi arate calea cea mai buna ...off doamne mie o frica de numa...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 12:15
Magda,e usor sa spui "pleaca" ,dar eu am vazut cum isi bat turcii pe aici nevestele in statia de autobuz. Nu ar ajunge prea departe,ca ar gasi-o si-ar fi vai de ea. In situatia ei,e legata de maini si de picioare. Singura ei sansa ar fi sa sune la un for competent,dar nici aia nu se prea baga fara dovezi serioase tinand cont ca familia asta e "hartz 4".

Fatuco,adica 69....ai scris ca banii ce-i primiti sunt multi si v-ati descurca . Iti par tie multi pentru ca statul va plateste consumul si locuinta si va mai da si bani de mancare (cei 400 de euro). Banii pentru copil,sunt alta poveste. Pot sa-mi permit sa te intreb unde l-ai cunoscut ?
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 13:49
Na, nu mai stiu, Rotty, ce sa zic...Mie mi se pare SF sa nu stii si sa nu poti sa pleci de langa unul care-ti face rau, fizic, in primul rand. Daca-i turc, ce? M-as bate parte in parte cu unu', da' nici n-as sta undeva si cu cineva cu care nu mi-e bine de niciun fel. Eu, sincer, nu-nteleg postura unei astfel de femei. Serios.
magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 13:58
Eu nu inteleg cum a ajuns sa stea cu el. De aceea am intrebat-o unde l-a cunoscut. Hartz 4 sunt gunoaiele societatii,care traiesc din banii statului pentru ca nu vor sa munceasca. Si nu sunt numai turci in situatia asta. Si nemti si alte natii. Turcii de teapa lui sunt rai de tot. Umbla in gasti,bat si rup tot. Vai de bietele neveste.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:05
da eu consider ca cu acesti bani care ii primesc de la stat mas putea descurca eu as vrea sa lucru dar nu ma lasa el...cum si unde lam cunoscut...eu am venit in germania sa lucrez la un bar de acolo am fost data afara pt ca miam facut un prieten roman si apoi am ajuns in alt bar adica cafenea unde el era patron...am lucrat acolo neam inteles bn si asa am aj immpreuna apoi cafeneaua nu a mai mers si am ramas gravida si acum suntem pe spatele statului ...a lucrat un timp si el cat am fost gravida apoi a vrut un magazin sa deschida a renuntat la slujba si a incercat sa deschida magazinu dar nu a reusit si de atunci joaca in prostie
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:05
e intr-o situatie albastra, intr-adevar....
Pnm, eu am venit singura cu copil mic intr-o tara straina - dar cel putin aveam bani, aveam acte si aveam jobul asigurat. Si nu ma urmareau nici turcii, ca au naufragiat pe drum. Iar fie-mea era mica, dar nu era bebelus... si tot mi-a cam tremurat courul de citeva ori, ca nu vedeam solutii - copilului ii trebuie in mod CONSTANT confort, somn, mincare si program adecvat cu persoane cunoscute si de incredere prin preajma. Sa il iei asa sub brat si sa pleci... ce sa zic... e o doza mare de risc. Si nu viata ta o risti.
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:06
asa e din cate am observat pana acu turci din zona asta toti traiesc pe banii statului...eu as lucra cu cea mai mare inima dar nu ma lasa e gelos de aia nici nu am prieteni prietene...dc am stat cu el..pt ca am ramas gravida si miam dorit copilul foarte mult
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:08
da' pina la urma organizatii din astea...pt protectia mamei si copilului nu exista acolo? Ambasada? Consulat ceva? Esti cetatean roman... pe teritoriu strain... trebe sa ai niste drepturi, ceva!
Nu inteleg cum n-ai declarat copilul - l-ai nascut acasa???? Nu figureaza nicaieri, nu exista?
Pnm nu traiesti in jungla amazoniana, e un stat civilizat!
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:12
una e cand esti la tine in tara si una e cand esti afara...sa pleci si sa stii k nu ai incotro sa stai pe strazi k nu cunosti pe nimeni cu un copil de 5 luni...sa risc sanatatea ei...nu pot face asta ...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:14
Nu stiu in ce zona stai,dar pe aici sunt si turci care muncesc si isi vad de treaba. Si pe acolo sunt fii sigura. Fatuto, as zice sa suni la protectia copilului sau la forurile alea care se ocupa cu violenta in familie,dar sa te ia repede de acolo, ca de ramai pe mana lui nu te vad prea bine. Imi pare sincer rau pentru tine.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:16
si eu tot aia spuneam - in nici un caz sa n stai in strada cu bebelusul, sa te interesezi de o organizatie pentru mama si copil (ai internet nu??) sau sa te duci la ambasada - sau macar sa suni, sa vezi ce se poate face.
Copilul e cetatean german? Sau nu e nimic... ca nu are acte deloc?
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:17
De la: quasaria, la data 2013-02-05 14:12:17da' pina la urma organizatii din astea...pt protectia mamei si copilului nu exista acolo? Ambasada? Consulat ceva? Esti cetatean roman... pe teritoriu strain... trebe sa ai niste drepturi, ceva!
Nu inteleg cum n-ai declarat copilul - l-ai nascut acasa???? Nu figureaza nicaieri, nu exista?
Pnm nu traiesti in jungla amazoniana, e un stat civilizat!


Nici eu nu am inteles chestia cu certificatul de nastere. Pe copila o prostit-o ala cum a vrut. Asa ceva nu e legal.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:18
nu,nu am nascut acasa ..el sa ocupat de acte mereu si de ale mele si de tot...cand am nascut nu aveam certificatul meu aici mi la trimis mama mai tarziu si trebuie tradus apoi dat si asa face certificatu la fata dar el a jucat mereu banii si nu a tradus certificatu eu nu pot umbla cu fata dupa mine prin frig cand nici macar nu stiu unde trebuie sa merg si pe mine nu ma lasa sa merg si nici el nu face doar imi promite de 100 de ori knd ii amintesc ce tre facut k va face ...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:18
Din moment ce primiti bani pentru fata,inseamna ca are certificat de nastere,ca altfel nu iti dadea nimeni bani pentru ea.
Din moment ce sunteti anuntati la Hartz 4,inseamna ca si el are acte si tu esti anuntata la biroul de emigranti.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:21
Inexistenta nu poti fi,ca doar nu o nascut el copila
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:23
well, fetita, e cazul sa te aduni si sa incepi sa lupti pt tine si fata ta - pt ca e evident ca pe el nu te poti baza decit, eventual, ca va baga pe amindoua in pamint.
Asa cum ai fost in stare sa ajungi in germania si sa faci o papusa de copil, curaj - esti in stare si sa te descurci!
Foloseste netul, da telefoane, intereseaza-te ce si cum si pune-ti capul la contributie sa iesi din kktul asta! Hai, ca o sa poti pina la urma! Acum esti blocata in "nu stiu, nu pot" - nimeni nu s-a nascut invatat! Si nimeni nu poate face nimic in locul tau in situatia asta!
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:25
ai dreptate dar acuma sunt blocata la intrebarea unde sa incep o noua viata aici in germania sau in tara...?
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:31
Gindeste-te strict la urmatorul pas - urmatorul pas e sa ajungi acasa cu copila, in siguranta! Dupa aia vezi tu ce mai faci. O sa gasesti alta solutie, la alta problema, atunci. Acum tot ce trebuie e sa ajungi acasa.

La urma urmei, vinde si tu ceva si ia banii de transport si du-te!
In ultima instanta, si asta e o solutie.

Dupa ce ajungi in RO la ai tai, discutati ce faci in continuare.
Ai marele avantaj ca ai undeva o familie la care esti binevenita. Nu il neglija.
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:32
Hai ca ma faci sa rad .Intrebarea ta primordiala ar trebuii sa fie cum sa scapi de el. In Germania,e clar ca ar trebuii sa te muti in alt oras. Sunteti cununati ?
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:34
ce sa mai vand nu mai am decat pc-ul asta nici macar telefon nu am...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:34
imi pun intrebarea asta pt k daca aleg sa raman in germania dar alt orash mas duce mai bine la protectia copilulul aici se numeste jugendamt si ma va ajuta ...daca aleg sa merg aksa as continua sa fiu blanda cu el pana face actele la fata apoi as disparea....doar asta imi vine in minte k as putea face....
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:36
Si nu poti sa ajungi la un telefon sa suni la politie ? Ei te-ar pune in legatura cu forurile competente daca le-ai explica situatia.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:37
nu suntem cununati...multumesc lu Dumnezeu
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc pe adi constantin 22 De la: garbo391110 16 Ianuarie 2017 13:09
produse de sanatate ... 1 De la: LIFE_CARE 15 Martie 2011 08:38
Salut voios de pensionara! 136 De la: Maria802 9 Ianuarie 2017 08:47
nu mai rezist! 59 De la: alexia231 14 Aprilie 2011 14:59
Ajutor pentru tati 1 De la: helpturan 16 Decembrie 2011 20:45
Setari Cookie-uri