jocuri de noroc si violenta

vorbeste cu ai tai sa iti trimita bani.
Spune-le ca e vorba de siguranta ta si a copilului - si o sa ii dai inapoi, dar sa iti trimita sa pleci ACUM, pina nu mai da cu tine de pereti iar. Fie-ta are nevoie de mama. Urmatorul pas care e? Sa va vinda pe care dintre voi doua?
Tu iti dai seama sau nu ca stai pe o bomba cu ceas si n-ai timp de vise, nu acum?

Preferi protectia copilului din Germania - f. bine, si asta e o solutie, si poate te pot ajuta si cu actele copilului. Ideea e sa faci ceva.
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:38
ar fi trebuit poate asta aseara sa fac knd a vrut iar sa ma bata dar acuma ce sa zic el se comporta cum nimik nu sa intamplat ma ia in brate ma pupa...imi vorbeste frumos io ii zic sa ma lase in pace el zice nu se poate....
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 14:39
Q,urmatorul pas,o baga pe ea la produs. Daca a ajuns sa vanda tot din casa....
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:41
Sau vinde copilul.
Oricum n-are acte...

Din moment ce a vindut deja lucrurile copilului... caruciorul... evident, ii pasa f. mult de copil!
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 14:42
Ma intreb cu ce bani cumpara ce-i trebuie in casa ? La copil i trebe pampers,mancare de bebe...etc....La 5 luni,laptele de mama nu e suficient. Deja trebuie sa primeasca piure de fructe si....si...si....
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 14:49
pampes cumpara el mereu si mancare tot de la stat aici se numeste tafel cu 1,50 centi aduce mancare marti si vineri...mie si rusine sa zic asa ceva dar asta e adevaru ...banii ii tien pt jocuri mancare chirie de la stat...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 15:05
si ea se satura la piept nui nevoie de altceva...are deja 8 kg jumate si doar de la piept a baut...si doctorita mia recomandat sa contiunui asa
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 15:06
Ma mir ca doctorita nu ti-a recomandat deja sa incepi treptat cu piureuri de fructe intercalate intre mesele de la san. De fapt daca stie cum traiesti.....e clar. Inafara de asta,daca tu nu te hranesti sanatos si ai slabit si mult cum ziceai si laptele tau are o calitate discutabila.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 16:58
Viata este scurta, nu va mai fi niciodata ca la inceput in privinta relatiei tale, bataile au inceput atunci cand a venit pe lume cea mica dar este doar un pretext. Prietenul tau are un comportament deviant, in psihologie este considerat agresor si are o boala care se va agrava. De aceea toata lumea iti spune sa pleci. Oricate scuze ii vei gasi este singura solutie sanatoasa. Esti in pericol deoarece dependenta de jocuri de noroc degenereaza si se agraveaza cu fiecare zi. Te poate oricand omori din bataie deoarece aceasta este o boala psihica si orice medic iti poate spune ca violenta acestei boli este fara limite. Mai grav este ca nu constientizezi faptul ca si COPILUL TAU poate fi omorat intr-un acces de furie IN ORICE MOMENT. Poti pleca sau poti cauta in orasul in care stai, mai intai pe net si dupa aceea sa contacezi telefonic, un centru permanent de protectie a victimelor sau a persoanelor abuzate.
Ei iti ofera adapost, protectia politiei si mai multe lucruri. Depinde doar de tine.
Pana atunci poti sa te incurajezi stiind ca sunt multe femei in situata ta si chiar mai greu.
http://femeiadesucces.ro/blog/cine-sunt-eu

Site-ul asta l-am gasit ieri, si eu trec prin momente grele, nu esti singura!
Cu drag, Rara
Rara_Szepesi_1
Postat pe 5 Februarie 2013 17:20
eu nu inteleg ceva. In Romania, o persoana fara certificat de nastere nu exista. nu poate beneficia nici de servicii medicale, nici de asistenta sociala, alocatie etc.

repet si eu ca antevorbitoarele mele, fa ceva sa pleci, contacteaza un organism specializat in violenta in familie. nu te martiriza in rolul de victima.
Eugenia_
Postat pe 5 Februarie 2013 18:00
multumesc pentru incurajari...simteam o mare nevoie sa ma incurajeze cineva...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 18:10
Cei care raspund la strigatul de ajutor al acestui topic ar trebui sa-si dea seama ca o femeie care chiar este victima are nevoie de sfaturi concrete si incurajari. Cine se crede indreptatit sa dea int-o persoana care deja este jos, suferind, are probleme mai mari decat aceasta.
AJUTATI-O nu aruncati cu pietre, nu condamnati! Asta poate face oricine, dar sfaturi nu.
DECI, daca stiti cumva adrese, arganizatii, institutii la care poate apela, scrietii.

PS Incearca sa discuti cu familia ta daca te pot macar ajuta sa locuiti impreuna in Romania,
probabil ca bani nu-ti vor trimite stiind ca ii va lua prietenul tau. Succes!
Rara_Szepesi_1
Postat pe 5 Februarie 2013 18:13
cine a dat, bre, cu pietre?
Eugenia_
Postat pe 5 Februarie 2013 18:23
multumesc mult pentru sustinere...mie frica sa le spun asta parintilor sa nu pateasca ceva ...tata are probleme cu inima si tensiunea asa ceva sa auda le va zdrobi inima si nu vor mai avea deloc liniste...ei nu stiu nimic dimpotriva ei cred ca la mine toate sunt roz pentru k asa iam facut eu sa creada inclusiv el...
garbo_11169
Postat pe 5 Februarie 2013 18:32
fetita draga, realitatea e alta. trebuie sa te scuturi din amorteala si sa ceri ajutor!
macar pentru fetita ta daca nu pentru tine!

sa o iau altfel: daca tu patesti ceva, ce se va intampla cu copilul? va ramane pe mainile unui tata violent care-i mai si vinde lucrusoarele pentru jocuri de noroc?
Eugenia_
Postat pe 5 Februarie 2013 18:41
inteleg ca vrei sa bravezi fata de cei din tara dar acum nu e cazul. Pina te ingrijorezi tu ca s-ar imbolnavi ei daca ar afla, voi doua puteti sa o patiti urit. Ai responsabilitatea unui copil si, oricit ar suna de cinic, in momentul in care devii mama responsabilitatea asta primeaza: iti vezi copilul in siguranta si dupa ai te mai gindesti si la altii. Mai ales cind altii sint adulti, deci au mecanismele lor proprii de aparare stai linistita. Prima persoana care trebuie protejata in povestea ta e COPILUL.
Restul aspectelor nu sint prioritare, te poti gindi la ele mai tirziu.
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2013 23:14
De la: magdabeauty, la data 2013-02-05 11:59:07
De la: garbo_11169, la data 2013-02-05 11:51:21nici asta nu pot sa o fac pentru ca fata nu are inca certificat de nastere si nu pot iesi din tara cu ea...ca sa ii fac certificatul trebuie sa imi traduc al meu certificat si sa il dau pt a mi se face actele dar nu am bani sal traduc pe el nul intereseaza...ca sal traduc trebuie sa merg in alt oras la 30 km departare si nam masina si cu fata nu pot merge in brate...o alaptez si de asta nu o pot lasa acasa....


Ai sa te chinui asa, atunci. Incearca sa mergi la niste prieteni care sa te ajute...si sa-ti piarda asta urma. Altfel vei continua calvarul. Solutii nu sunt multe: ori pleci, ori ramai.
Cea de mijloc e sa te plangi si sa nu rezolvi nimic, decat sa te racoresti...dar ramai blocata in aceeasi situatie.


adevar spui..da la anii ei nu gandeste asa , d ne ajuta sa fie bine!
sanzyanna
Postat pe 10 Februarie 2013 02:25
Iti creezi suferinta tie, pleaca si uita l, nu chinui copilul!
sanzyanna
Postat pe 10 Februarie 2013 02:27
De la: garbo_11169, la data 2013-02-05 11:51:21nici asta nu pot sa o fac pentru ca fata nu are inca certificat de nastere si nu pot iesi din tara cu ea...ca sa ii fac certificatul trebuie sa imi traduc al meu certificat si sa il dau pt a mi se face actele dar nu am bani sal traduc pe el nul intereseaza...ca sal traduc trebuie sa merg in alt oras la 30 km departare si nam masina si cu fata nu pot merge in brate...o alaptez si de asta nu o pot lasa acasa....


Eu sunt f de acord cu ce ti a zis magda, celelalte pareri nu le-am mai citit. Ai o varsta frageda, nu e chiar varsta la care sa ai responsabilitatile astea, insa ti le-ai facut cu mana ta si acum, in conditiile actuale, singura ta cale e sa mergi INAINTE...Stii ce e grav? Stiu multe femei cu inteligenta emotionala la pamant, care accepta tot felul de minuni din partea barbatului si au impresia ca nu mai exista viata fara el, insa problema colosala de aici e fetita ta. Cu cat tu lungesti perioada pana te muti acasa, cu atat copilul devine mai constient de ceea ce ti se intampla... si oricat iti vei dori tu ce i mai bun pt ea, va alege exact ca tine. Va fi la fel de instabila emotional, se va lega de primul barbat care ii acorda atentie, si va sfarsi la fel....

Amandoua meritati o viata mai buna, dar trebuie sa misti un deget in directia asta...Si cum iti mai zicea cineva, mereu exista o solutie...Cineva, ca e Universul, ca e Dzeu, aseaza lucrurile sa fie bine atunci cand ai un pic de initiativa...
Roslein
Postat pe 10 Februarie 2013 06:46
Sarmana de tine,esti f tinara si nu ai avut timp de invatat din experienta altor femei care au avut de suferit la fel ca tine.Acum esti in fata faptului implinit si mai ales ca s-a nascut si o fetita,nu ai pe nimenea apropiat acolo,nu ai de ales decit sa spui parintilor tai care sint cei mai in masura sa te ajute.Poate ei nu stiu prin ce calvar treci dar nu ai de ales imi pare rau caci trebuie sa-ti spun.Poate mai sint si acolo oameni cu credinta care te-ar putea ajuta ,numai ca trebuie sa-ti faci public necazul tausi asta nu stiu daca poti pt.ca nu ai nici o sursa,zici ca nu ai telefon,laptop etc...Daca tot crezi ca mai tii la el si acum dupa cite ti-a facut,gindestete caci mai tirziu ,daca el nu se opreste si a imbratisat mai mult aceste jocuri,atentia lui nu mai este persoana ta,si cu parere de rau iti spun o sa ai f.mult de suferit.Desi nu te cunosc dar parca ma doare sufletul de tine,ai ajuns itr-o situatie aproape fara iesire,dar fa tot posibilul si anunta-ti parintii si ei sint singurii care vor face tot posibilul pt.a te ajuta,si sa poti parasi cit mai repede teritoriul Germaniei,sa vii in tara ta ,si aici traiesti daca muncesti.Sa auzim de bine draga mea.
Volos_Mariuca_1
Postat pe 10 Februarie 2013 06:49
Scumpa mea
eu nu sunt femeie sa inteleg foarte bine ce e si cum e chestia cu IUBIREA la voi dar de un lucru sunt sigur si stiu.
Atata timp cat ramai alaturi de un dobitoc care nu stie sa facaa nimic tu si copilul tau ve-ti avea foarte mult de suferit,hai daca era numai pentru tine mai intelegeam dar mai e un copil la mijloc care banuiesc ca e al lui sau ma insel?
Atunci singura solutie la problema data de tine e sa iti refaci acum viata si nu oricum .
gasesteti draga unul care e mai ca lumea si mai cu inima acolo in germania,chiar daca nu esti indragostita de el macar sa ii poti face fetei actele si sa duci o alta viata pentru ca asa nu se mai poate.
Gandete-te ca nu avem decat o viata de trait si e pacat sa o irosim aiurea.
Nu cred si nu pot concepe ca pe Lumea asta nu sunt solutii la fiecare problema pe care o avem si tocmai de aceea ar trebui sa ne facem viata mult mai usoare chiar daca trebuie sa facem compromisuri,deci maritate cu un alt german si atunci situatia se v-a schimba in bine ca sa nu iti mai zic ca sunteti femei iar daca vrea o femeie un barbat sa danseze atunci el v-a dansa,ce inseamna asta?simplu .imi e foame ,ok dragule dute la jocurile de noroc sa iti dea o farfurie.....
draga mea vreau si eu ceva in seara asta....stii la ce ma refer...cum sa nu dragule,vezi ca am expus-o la jocurile de noroc,nu ai vrea sa te duci acolo sa o gasesti.....etc,etc,etc
daca vrei iti fac un roman de astfel de chestii dar cum tu esti tanara si frumoasa nu exista sa nu reusesti iar daca tot nu ai rezolvat nimic sa stii ca mai sunt si case sau camine unde sa te adaposteti tu si fetita ta sau bisericute unde ajuta oamenii nevoiasi si daca nici asa nu rezolvi nimic vino in tara ca te iau eu de nevasta.vezi cate solutii sunt ,trebuie sa le pui in aplicare sau cel putin incearca si vei vedea ce rezolvi dar fa ceva pentru ca asa nu mai merge.te pup dulce si astept un semn de la tine sa vad ce si cum ai facut ,macar de dragul copilului,el nu trebuie sa sufere.
angelene411
Postat pe 10 Februarie 2013 08:02
Sincer,esti intr-o situatie foarte grea,dar nu farà solutie.Poate ca nu e usor sa lasi tot,sa iei copilul in brate,sa te urci intr-un taxi si sa mergi la ambasada romana,cea mai apropiata zonei unde esti acum.Le spui povestea ta si trebuie sa te ajute.Ce astepti,sa vanda copilul intr-o zi sau sa va bata pana ramaneti farà suflare si sa nu mai stie nimeni nimic de voi?!Iti trebuie putin curaj si nu te mai gandi la ce va fi dupa...gandeste-te ca fiecare zi pe care o traiesti langa omul ala e ca si cum cineva iti tine cutitul la gat!Si daca ajungi cu bine in ro ar fi ok sa te muti intr-un loc de care el sa nu stie.Oamenii cu vicii nu stii niciodata cum vor reactiona,sunt periculosi...
garbo114023
Postat pe 10 Februarie 2013 08:06
Ia fata si intoarcete in tara. Nu mai sta cu el. Nu ai nici o sansa sa-l schimbi nici sa-ti fie viata mai usoara. Asculta-ma. Am 62 de ani si stiu ce zic. Cine este dependent de jocurile de noroc, de trufe, nu se schimba niciodata. Ajunge sa vanda tot, sau sa imprumute bani de la alti, pentru a juca, si tot tu ai de suferit. Ai viata inainte. Cere ajutor la biserica romaneasca din Germania. Ei o sa te ajute cu bani ca sa te intorci in tara. Dupa aceea o sa-ti cauti de lucru in Germania, sau in alta tara si ia viata de la capat. Cat vei sta in Germania, chiar daca te desparti de el, va continua sa te caute ca sa-i dai bani sa joace. Nu merita nici un barbat ca sa suferi pentru el, daca nu stie sa te aprecieze. Asculta-ma, ai grija de copil si de viata ta, pentru ca ai un copil care are mare nevoie de tine. Eu iti doresc mult noroc si nu uita ce ti-am spus.
Floricapop
Postat pe 10 Februarie 2013 08:35
Nu ,nu pot sa cred ,ceva nu se leaga. --1-zici ca nu ai acte pt copil, dar ...mergi medic!!!!!!!!! cum fara acte?....
Daniel_Molete_1
Postat pe 10 Februarie 2013 09:26
Daca lucrurile stau asa cum spui tu aici, nu de sfaturi ai nevoie, ci de ajutor. Tu stii foarte bine ca TREBUIE sa pleci de acolo, nu stii cum, nu ai posibilitatea financiara si solutia practica de a o face. Daca cineva pe forum ti-ar spune "ramai fata langa barbatul tau, tatal copilului, supune-te abuzurilor lui de tot felul, accepta cu seninatate situatia mizera la care te supune pe tine si copilul, asteapta ca intr-o buna zi sa te omoare pe tine sau copilul... stai acolo si asteapta-te la ce e mai rau, ca bine nu ai de unde..." ai urma un asemenea sfat? Ma indoiesc!
Poate stii deja ca dependenta de jocuri de noroc e o afectiune psihica aproape de necontrolat, o manie, a distrus oameni si familii cu un nivel de educatie si intelect cu mult peste cea a turcului tau, afectiune ce preia, treptat, controlul total asupra vietii celui afectat, il domina mai presus de orice. Deja este violent din cauza acestei manii a jocului, ceea ce inseamna ca dependenta este avansata. Este ceva cu care tu nu ai cum sa lupti, nu ai cum sa schimbi. Analizeaza-l cum trece prin faze si comportamente diferite, totul dictat de dependenta lui, totul ca sa obtina banutii aia necesari pt joc. Adica, daca ai banii, te bate ca sa puna mana pe ei. Daca i-a obtinut deja si i-a pierdut, te saruta, alinta... abureste... ca sa ramai langa el, tu si copilu fiind sursa veniturilor lui. Imi pare rau sa-ti spun, dar in acest moment, tu si copilul, asta reprezentati pt el, SURSA UNUI VENIT CONSTANT SI GARANTAT necesar lui pt joc. Ar trebui sa stii ca, daca intr-o zi ar constientiza ca nu va mai poate opri langa el in nici un fel, razbunarea lui ar putea fi crunta. Asa ca fii foare atenta ce faci si ce spui, sub nici o forma nu trebuie sa stie ca vrei sa pleci!!!
Acum, ca sa poti primi ajutorul de care ai nevoie, trebuia ca tu sa-l si accepti. Pentru ca, din nefericire, mai exista si cealalta parte, in care victima (tu) dezvolta un soi de dependenta fata de agresor. Spui ca inca il iubesti... Ei bine, asa ceva este exclus, nu ai cum sa-l mai iubesti, deja incepi sa dezvolti dependenta de care iti vorbesc. Dar asta este altceva, e greu sa te fac sa intelgi aici si acum cum stau lucrurile.
Cum poti fi ajutata? Cum te poti ajuta? Sunt multe cai si solutii.
In primul rand, cea mai mare greseala pe care o faci este ca incerci sa-ti "protejezi" parintii. Ei bine, nu poti sa-i ranesti mai tare decat ascunzandu-le adevarul. Gandete-te ca ai o fetita deja, gandeste-te ca ar fi candva in situatia ta si ti-ar ascunde asta. Ai vrea sau nu sa stii adevarul? Ai vrea sau nu sa-ti ajuti copila? Sau ai prefera sa te minta si sa continue sa-si traiasca cosmarul? Daca turcul te omoara intr-o zi, ce se va intampla cu tensiunea arteriala a tatalui tau??? Sau daca faci o cadere psihica si nu mai esti om tot restul vietii? Te gandesti atunci la trauma parintilor tai? Sau ce se va intampla cu copila ta? Pentru asta sunt familiile, pentru asta sunt asa de puternice si de importante legaturile de sange, pentru a ne ajuta la nevoie, nu pentru a ne minti frumos. Oricat ar fi de dureros pt parintii tai sa afle adevarul, ar fi si mai dureros sa nu-l afle, sau sa-l afle prea tarziu. Pentru ca de aflat, tot il vor afla, asta ti-o garanez. Situatia in care esti tu acum nu are cum sa duca la nimic bun, dimpotriva... si "bomba" va exploda la un moment dat, intr-un fel sau altul. Acum inca nu este deloc tarziu, trebuie sa spui adevarul familiei tale, le datorezi asta, lor si fetitei tale. daca si cum te vor putea ajuta, ramane de vazut, cel mai important este sa stie.
Mai departe, te-ai puta ajuta tu singura (dar asta nu exclude deloc sa le spui parintilor adevarul). Depinde ce-ti doresti, sa ramai in Germania sau sa te intorci in tara. Cel mai usor si mai bine si mai intelept, pt moment, ar fi sa revii in tara, macar pt o vreme, indiferent cat de grea ar fi situatia acasa. Ai putea ca in PRIMA zi in care el nu este acasa, sa-ti iei copilasul in brate, cateva lucrusoare si ce mai consideri tu ca ti-ar fi de folos dar nu sa te impovarezi si sa te prezinti la cea mai apropiata sectie de politie, sa le spui ca viata ta si a copilului sunt in pericol si cale de intoarcere la tatal copilului nu mai exista. Ei vor sti exact ce e de facut, in Germania exista o legislatie speciala pentru femei ca tine, in special ca tine, emigrante abuzate de turci, statistica lor arata ca turcii sunt cei mai frecventi abuzatori de femei si copii, nu ca ar aveai ei ceva defect, este din cauza (sub)cultirii din care provin si a educatiei primite. Exista un minister federal al femeilor, infiintat tocmai pt a sustine diferitele organizatii ce ajuta femeile si copiii victime ale violentei domestice, asa ca tine. Politia germana este in directa legatura cu aceste organzatii, cere protectie si ti se va da. Cere ajutor si ti se va da. Dar CERE!!! Aceste organizatii iti vor oferi adapost pentru o vreme si te vor ajuta sa te repatriezi. Adica iti vor obtine un bilet de avion gratis pana in Romania si e posibil chiar sa te ajute cu ceva banuti sau altele. Sunt foarte foarte multe organizatii, nonguvenamentale, crestine etc etc. Nu trebuie sa le cauti tu, trebuie doar sa mergi la politie sa ceri protectie, sa le spui ca vrei sa intri in legatura cu o astfel de organizatie in vederea repatrierii. Este foarte important sa le spui ca vrei sa ajungi in Romania, vor fi mult mai deschisi sa te ajute. Si unde pe lumea asta ar fi un loc mai bun pentru tine si fetita ta decat "acasa"? Spui ca in RO ai primi doar 300 de lei ajutor pentru copil si in Germania primiti 700 euro... de care tu nu beneficiezi... La ce-ti folosesc tie 700 de euro pe care el ii joaca oricum? Si care sa fie suma pt care sa merite sa traiesti asa cum traiesti tu acum? Sa-ti pui in pericol integritatea ta si a copilului tau, poate chiar viata. Ai oare dreptul sa-ti expui copilul la niste riscuri si pericole de care ea singura nu se poate apara? Crezi ca este o atmosfera de familie potrivita in care sa o cresti? Crezi ca acest "tata" biologic va fi vreodata ce trebuie sa fie un tata pt fiica lui? Crezi ca prezenta lui in viata ei va fi mai benefica decat absenta? Cantareste singura. A! sa nu uit: COPILUL ARE ACTE, o sa vezi asta cand vei merge la politie !!!
Ti-am vorbit deocamdata despre felul in care te poti ajuta singura, poate am batut campii cam mult si nu mai am acum timp sa-ti scriu alte lucruri importante. Dar o sa revin imediat cum am timp. M-as bucura sa gasesc o parere a ta cand revin. Pana atunci, ai grija de tine, ii datorezi asta copilului tau si celor dragi. Sa auzim de bine!
garbo_7093
Postat pe 10 Februarie 2013 10:05
http://www.germaniainfo.com/........intra pe site-ul acesta,logheaza-te si spune-ti povestea.......sunt sigura c-o sa fii ajutata.....putere si s-auzim de bine...
petitlady
Postat pe 10 Februarie 2013 10:46
Iti pot fi mama,am si eu la randul meu doua fetite si un nepotel.
Ma doare sufletul cand vad o femeie ca are probleme.Sfatul meu este ca indiferent de situatie,tu trebuie sa spui familiei ce se intampla cu tine.Chiar daca la inceput se vor supara,ajutorul lor iti este necesar.
Vreau sa-ti pun o intrebare,daca intr-o zi acest om de langa tine,nu va mai avea ce vinde si te va vinde pe tine sau copilul?Sau daca vor apare recuperatori,care putin le va pasa de viata ta si a copilului?
Trebuie sa ai curajul si sa pui capat acestei situatii pentru ati continua viata si ati creste copilul!Din pacate cei care au patima jocurilor de noroc,e greu sa se lase de ele.
Iti doresc atat tie cat si copilului sanatate si noroc si bunul Dumnezeu sa te indrume sa iesi din acest impas.
garbo059915
Postat pe 10 Februarie 2013 10:57
De la: garbo_11169, la data 2013-02-05 14:36:45imi pun intrebarea asta pt k daca aleg sa raman in germania dar alt orash mas duce mai bine la protectia copilulul aici se numeste jugendamt si ma va ajuta ...daca aleg sa merg aksa as continua sa fiu blanda cu el pana face actele la fata apoi as disparea....doar asta imi vine in minte k as putea face....


buna ..169. da, asa trebuie sa faci, nu ii da de banuit nimic, absolut nimic, ai mare grija. fa ceva si du-te acasa, la ai tai, acolo trebuie ca esti binevenita, cum spunea cineva. e singurul tau ajutor acum. du-te la protectia copilului, unde stii... sa it faci rost de acte si bani de avion. dupa ce ajungi in siguranta acasa cu copilul o sa intelegi daca te intorci in Germania sau ramai in Romania. nu asta este problema acum. ai tai stiu in ce hal esti?

el...nu are stima pentru el, si tu faci parte acum din nestima lui de sine. de-aia se poarta asa cu tine. sinteti prea apropiati si da in tine, ar vrea sa dea in el poate. sau pur si simplu o fi un magar. lasa-l naibii, ca are probleme psihice, crede-ma. si astea nu se rezolva de azi pe maine. nici cu un cerut iertare. isi cere iertare cind are momente de luciditate, dar crede-ma, este bolnav. ia distanta, ca poate intr-o zi ii va abuza pe toti apropiatii, la copil ma refer. abuz verbal, bataie, sau ce vrei tu... ia distanta repede. ia copilul si pleaca
Gabriela_Mihai_Minzala_1
Postat pe 10 Februarie 2013 11:37
Am citit tot ce s-a scris pe acest subiect,parerea mea este ca trebuie sa mergi la politie,ei vor lua legatura cu anumite organizatii care sa te ajute, ti-a spus cineva acolo ce trebuie facut,si ambasada daca vor te vor ajuta.Sa stii ca si in RO ca sa traduci anumite acte este de umblat si ai tai trebuie sa aiba procura de la tine.Asa cum ai fost sfatuita poti apela si la biserica ortodoxa ,catolica dar Ro dintr-un oras mare si ei iti pot gasi un adapost pana pleci in tara .Nu sta si iti plange de mila si te vaita si el te poate omora ,vinde etc.Deci pune deoparte cativa euro pt taxi,si nu mai sta ,fugi cat poti si sa iti fie invatate de minte si spune-le la ai tai adevarul .Bafta vreau sa auzim ca te-ai descurcat,cred ca ceva germana ai invatat ca sa te descurci,sa explici ce ai patit si pt ajutor cere sa vii acasa aici esti cu ai tai buni rai te vor ajuta.
Matei_Mariana_1
Postat pe 10 Februarie 2013 11:47
Situatia in care te afli este destul de neplacuta dar rezolvari de genul ""gasesteti draga unul care e mai ca lumea si mai cu inima acolo in germania,chiar daca nu esti indragostita de el macar sa ii poti face fetei actele si sa duci o alta viata pentru ca asa nu se mai poate"" nu sunt prea inspirate .Desi cel care ti-a dat acest sfat este barbat si, m-a mirat peste masura, cum sa fi de acord sa-ti bati si tu joc de viata altcuiva sa-ti rezolvi pb. tale ? Tu trebuie sa te gindesti la tot ce vi se poate intimpla din cauza ca el este un jucator inrait.Pot sa-ti rapeasca copilul poti si tu pati ceva rau si urit cind el nu va mai avea cu ce restitui sumele pierdute .Nu lasa situatia sa ajunga asa departe . Am cautat si am gasit ceva poate acolo iti poate fi de folos""Dac va aflai ntro situaie difcil n via si avei nevoie de ajutor sau doar de un sfat, putei suna la orice or la "Telefonseelsorge".
Consilierea este gratis, anonim si conf i - denial.
Putei obine consiliere si online la adresa de internet www.telefonseelsorge.de "" Oricumcei de acolo sunt mai aproape de tine si te pot ajuta mai repede.Imi doresc sa ne scrii ca ai putut rezolva aceasta situatie cit mai repede.Iti tin pumnii ca si pentru copilul meu.Curaj !
fengari
Postat pe 10 Februarie 2013 12:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu si copilul tau 1 De la: Sic_Cogito 6 Decembrie 2010 14:47
buna 10 De la: andrutza448 13 Aprilie 2011 00:16
Suntem fini. Ce cumparam pentru nasi de Craciun si Revelion? 3 De la: si_totusi 26 Decembrie 2008 19:40
Barbatii sunt vinovati,de ceea ce sa ales de lumea din ziua de azi? 11 De la: dr__garbo164869 11 August 2010 01:49
Viitoarea soacra 77 De la: garbo_8430 20 Decembrie 2013 16:51
Setari Cookie-uri