nu pot trai cu soacra

Traesc cu socrii la un loc si nu ma pot acomoda cu ei nicidecum.Ma enervez cind ii vad si regret ca am facut pasul acesta de a trai cu ei,asta sia dorito sotul meu.Acum in vine sa divortez numai sa scap de ei.Nustiu ce sa fac zi de zi simt cum imi stric sanatatea,imi pierd gustul de veata.Am un copil.Cine ma cunoaste imi zice intruna"cum te descurci cu soacrata ca tarei rea?'',nu zic nimic doar ma inervez.Sotul meu nu vrea sa plece de linga ei.De cite ori ii spun de asta imi incepe scandal si schimba tema de discutie.Ce sa fac?
garbo_4167
Postat pe 1 August 2014 13:44
Saracutza fata...de atata necaz si sa scrie o uitat. Nt..nt...

" De cite ori ii spun de asta imi incepe scandal si schimba tema de discutie.Ce sa fac? "

Sa nu-i mai spui...

Rotty
Postat pe 1 August 2014 14:44
Nici eu! Oare de ce?!!!
Schmetterling
Postat pe 1 August 2014 15:07
nici nam crezut ca romanii sunt atit de rai si neintelegatori,mersi
garbo_4167
Postat pe 1 August 2014 15:28
V doresc la fel sa va raspunda si altii la mesajele voastre cum miati raspuns voi mie si eu am venit cu o intrebare si rugaminte dar nu gindindu-ma la ortografie.Sa traiti...
garbo_4167
Postat pe 1 August 2014 15:31
De la: garbo_4167, la data 2014-08-01 13:44:32Traesc cu socrii la un loc si nu ma pot acomoda cu ei nicidecum.Ma enervez cind ii vad si regret ca am facut pasul acesta de a trai cu ei,asta sia dorito sotul meu.Acum in vine sa divortez numai sa scap de ei.Nustiu ce sa fac zi de zi simt cum imi stric sanatatea,imi pierd gustul de veata.Am un copil.Cine ma cunoaste imi zice intruna"cum te descurci cu soacrata ca tarei rea?'',nu zic nimic doar ma inervez.Sotul meu nu vrea sa plece de linga ei.De cite ori ii spun de asta imi incepe scandal si schimba tema de discutie.Ce sa fac?


stai in camera ta, gatiti separat si tot asa, vorbeste cu sotul tu, el nu te vede ca suferi???
heart_blossom
Postat pe 1 August 2014 15:56
Văd că o cratimă tăt ai găsit.
Să stea cu mama, dragul de el, dacă pe tine nu vrea să te asculte.
Axl_R
Postat pe 1 August 2014 16:12
Lasa fata, nu te supara. Iti raspund EU maine CA am experiente CU soacra s.o string de git :-):-):-)
Azi nu, CA.s prea ozn.eu
vivacedonna
Postat pe 1 August 2014 17:03
67, nu fi suparata, asa-s romanii, tu esti de peste prut (bag seama)
'nteleg ca asa se scrie pe la voi da'ntelege-ne si tu pe noi, bine?

Tu, nu cu soacra "traIesti" ci cu sotul tau, ca locuiti impreuna este cu totul altceva.
Cand te-ai "te-ai harjonit, te-a luat", acum suporta sau ia o decizie de comun acord cu toti!
Ii batrana soacra?
pitiTa_
Postat pe 1 August 2014 17:44
Nu poti trai cu soacra, pai nu cu ea te-ai luat, nici nu trebuie sa traiesti cu ea, iar daca ala de e sot nu e intarcat inca, pai sa stea sub fustele ma-sii atunci pana o prinde paianjeni si or creste ciuperci pe acolo! Tu vrei barbat in casa sau un smiorcait ce nu poate fara ma-sa? Aveti copii? Te ajuta soacra cu ceva? Chiar si asa, se poate trai fara soacra foarte bine, chiar si fara sot daca altfel nu se poate!
edelweiss_3881
Postat pe 1 August 2014 18:19

Cam sensibila la critici, a plecat, nu mai raspunde
vivacedonna
Postat pe 1 August 2014 20:04
Da, am vazut, au un copil..... Si multa ura la adresa soacrei..... Eu am zis de sot.....
Sa aleaga cum stie ea mai bine de pe garbo si in viata de zi cu zi.
edelweiss_3881
Postat pe 1 August 2014 21:23
CE.I spui tu e complicat
vivacedonna
Postat pe 1 August 2014 22:12
Da, traiul cu socrii este cumplit. Oricat de buna ar fi, soacra e tot soacra. Trebuie sa scapi cumva de acolo. Incearca sa iti gasesti un servici in strainatate sau intr-un alt oras. In acest mod vei putea pleca in mod onorabil.
Mult noroc!
garbo_14245
Postat pe 12 August 2014 15:33
Nu ai mentionat foarte multe lucruri pentru a ti se raspunde in termenii pe care ii doresti. CE conditii materiale aveti? Aveti camere separate, corpuri de cladire separate? Cum contribuiti la traiul cotidian impreuna sau separat?
Tu muncesti, sotul munceste? Domiciliul il aveti in oras, la sat? ce varsta are copilul? CAre sunt aspectele cele mai deranjante ale soacrei,intervine in viata voastra abuziv? In aceste conditii, care este relatia ta cu copilul?
Ai putea trai separat de sotul tau? Iti permite situatia materiala? Ce oportunitati ai pe termen scurt sau mediu?
garbo_404835
Postat pe 13 August 2014 16:01
In ce categorie de varsta te incadrezi, de cat timp esti maritata ...si aceste lucruri conteaza pentru a ti se da un raspuns, o parere plauzibila. Una este sa ai 40 de ani, alta 20 etc....
garbo_404835
Postat pe 13 August 2014 16:10
Solutii sunt multiple. Te poti detasa separat, poate la inceput numai tu, de totce inseamna traiul in comun.Asta inseamna sa stai si sa platesti pe turta ta. DAca sotul nu te urmeaza, inseamna ca treaba este de rau augur. POti apoi, sa ii dai un ultimatum sotului tau. TE poti muta la ai tai cu copil, ca sa stea si al tau sot cu soacra, sau poti incerca varianta unei chirii.
Din aceasta cauza reafirm ca detaliile referitoare la situatia ta sunt importante. Exista chirii acceptabile in orasele mici si mijlocii, care prin asezare au acces la gradinite si scoli.
Daca ai o calificare si te poti angaja fa-o! Ia taurul de coarne!
Uneori, poti raspunde cu exact aceeasi moneda. Important este si daca vrei sa mai lupti pt aceasta casnicie daca , pana in final, scapi de mama soacra.
In cazul unui posibil divort , o importanta covarsitoare o are copilul. Lui trebuie sa ii oferi un camin stabil, iar cei de la Potectia Copilului vor avea un cuvant de spus in acest sens , daca se ajunge la divort. Daca el are peste 10 ani i se va cere parerea cu cine doreste sa ramana.
garbo_404835
Postat pe 13 August 2014 16:24
recunosc nici eu nu am putut trai cu soacra mea! te inteleg. incearca sa comunici cu barbatul tau, explica , nu reusesti incearca sa le faci tu viata amara socrilor, si sa ii faci sa plece ei! nu iti distruge tu caminul!
lllorena
Postat pe 14 August 2014 05:40
Nu ar avea cum sa plece ei, cei tineri, din moment ce casa este a socrilor...
garbo_404835
Postat pe 14 August 2014 15:17
Rectific..
Nu ar avea cum sa plece ei, socrii, din moment ce casa este a lor...
garbo_404835
Postat pe 14 August 2014 15:21
atunci exista apartamente de inchiriat! salveaza-ti casnicia ! nervii tai, sanatatea.
lllorena
Postat pe 16 August 2014 06:41
Nimeni nu poate trai cu soacra.Dar exista o solutie.Trebuie sa iti repeti,nu mai exista pentru tine,nu ii mai vorbesti,intorci spatele cand iti vorbeste,etc.Raresti la maxim relatia.Era bine daca aveai cheie la camera ta,ca sa te poti retrage in liniste.Nu te mai certa cu sotul ca el este la mijloc,nu te mai certa nici cu soacra,ca soacrele sunt geloase,si toate se poarta mizerabil primii zece ani cu nurorile....daca poti,pleaca la plimbare cu copilul,nu stiu cat de mic este,dar asta este solutia,la mine a functionat.Soacra mea locuieste chiar deasupra noastra,si are un tupeu...e intre noi si la certuri si se amesteca,si in cresterea copiilor se baga,pana am hotarat ca decat sa divortez sau sa ma imbolnavesc de nervi,mai bine sa repet in gand,nu dau atentie la ce zice si la ce face,orice ar fi asta,......ca intotdeauna ne soca,cu zisele,sau cu ce mai facea....am repetat,vreo trei zile la rand,in loc de rugaciuni,ziceam in gand asta,pana mi-a intrat bine la cap....acum mai am rareori tendinta sa cad in plasa si sa ma ocup cu ea....dar imi amintesc si ma corectez imediat...nu mai enervez ca in trecut....la urma urmei,sunt tanara,sanatoasa,frumoasa....de ce sa stau toata ziua suparata si enervata din cauza ei/
asa sa te incurajezi si tu,stiu cat este de greu,dar exista si posibilitatea sa reusesti....pana la urma,vei reusi.Am stat si eu doar doua luni in aceeasi casa,apoi m-am mutat la casa din sat,si nici acolo nu am scapat de ea,venea sa vada bebele.... zilnic.Si sotul meu se saturase de atatea certuri intre noi,obosise....nu am facut bine la inceput,macar de m-ar fi sfartuit si pe mine cineva....cel mai bine este chiar daca stai in aceeasi casa,si nu o poti evita,complet,sa incepti sa o eviti sistematic,nu vorbi deloc cu ea,e mai bine decat sa te certi...iti face rau si tie,si relatiei cu sotul tau....evita sa te plangi la el,de ea,ca si asa nu va face nimic,decat sa va certati intre voi....mie mi-a venit foarte greu sa incetez sa mai vorbesc despre ea,cu sotul meu....am repetat,nu mai exista,nu mai dau doi bani pe ce zice nici pe ce imi face,ca de aia e soacra,toate soacrele fac viata iad nurorii,asta este ocupatia lor de baza,isi face meseria,o las sa ma barfeasca,sa ii zica diverse sotului si copiilor mei,despre mine,chiar nu mai dau doi bani.Si ce ma mai consumam in trecut...chiar nu puteam sa ma detasez de ea sufleteste.....trebuie sa insisti,iti repeti ca este o mobila in casa pentru tine,pana ce creierul prelucraza bine informatia,apoi cel putin toata viata poti fi linistita si fericita cu sotul si copilul tau...si cine stie,poate in viitor va veti si muta singuri.Nu se stie niciodata.situatiile si oamenii se schimba,nu raman la fel prea mult.
daniilia
Postat pe 26 August 2014 15:35
wwaauu...Bun sfat! Dar iti trebuie nervi de fier si mult exercitiu...Si acum depinde si de sot...parerea mea...
garbo_404835
Postat pe 27 August 2014 22:52
Daca locuiti in acelasi apartament, este greu sa iti eviti socrii, dar trebuie sa pui piciorul in prag si sa vorbesti cu ei, nu cu sotul tau. Sa le explici ca familia lui este acum cu tine si copilul vostru, ca voi doi hotariti ce sa faceti, cand si cum. Gateste separat, sa ai frigider separat, vase de bucatarie, totul separat, sa vada si sa inteleaga ca tu hotarasti pentru familia ta. Problema pana la urma nu sunt socrii, ci sotul tau, care este complet imatur, nu s-a desprins de fustele mamei si cata vreme veti locui impreuna nici nu o va face.
Daca el nu vrea sa va mutati, ia tu copilul si pleaca de acolo. Te imbolnavesti sigur, sa stai mereu cu nervii incordati si cu nemultumire in suflet, nu este un mod de viata. Nu stiu daca il poti obliga sa aleaga intre tine, copil si parinti, dar probabil ca nu te iubeste daca te vede nemultumita si nu ia nici o masura.
Iti poti permite sa te muti cu chirie sau la parintii tai? Ai serviciu, pentru ca daca stati impreuna toata ziua e normal sa va ciocniti si ea sa-ti faca reprosuri.Orice ai face, trebuie sa iei taurul de coarne si sa te hotarasti ce vrei sa faci: o casnicie cu soacra, o casnicie cu sotul sau sa-ti iei copilul si sa pleci de acolo pentru a te linisti...altfel te asteapta zile grele cu sanatatea deteriorata. Tu hotarasti ce fel de viata vrei sa ai in viitor si alaturi de cine vrei sa traiesti.
Depinde ce fel de persoana esti, cat esti de hotarata, ce fel de caracter ai, ca de orgolioasa se vede ca esti, dar si supusa in acelasi timp. Esti dintre cei care spun:Capul plecat sabia nu il taie, sau dintre cei care lupta pentru viata lor. Alege! Nu ai altceva de facut.
Mamma_leone
Postat pe 28 August 2014 09:08
Ar trebui sa faci o mica militarie in locuinta ca soacra sa te lase in pace , dar trebuie multa rabdare , sa nu o mai bagi in seama asa de mult si sa arati ca tu esti sefa , nu soacra . Si vei vedea , in timp , cum lucrurile se vor linisti .
Apropo , trimite-o la cumparaturi . O mica educatie cu ea .
garbo_405328
Postat pe 6 Septembrie 2014 10:28
Daca sotul nu se poate desprinde de mama lui, ai o problema cu el , nu cu soacra ta. Asta trebuie sa discutati si sa ii explici ca o familie normala este alcatuita din tata, mama si copil, fara alte adaosuri. Daca te iubeste cu adevarat va accepta acest lucru si va pune binele propriei familii inainte de binele soacrei. Daca nu va accepta, asta va fi dovada ca nu voi doi aveti prioritate in viata lui ci maica-sa. Daca ai posibilitatea, pune-l sa aleaga intre voi si mama lui. Daca va ramane cu mamica, atunci ia-ti copilul si descurca-te singura, fara sot dar si fara soacra. Nu a inceput lumea cu el si nici nu se va sfarsi cu el. Si nu cred ca cea mai mare problema a ta este un acoperis deasupra capului. Daca nu poate fi altceva, macar stai la ai tai, ca mama-i mama nu-i soacra. Doar un timp pana vezi cum evolueaza lucrurile. Apoi vezi la momentul acela ce vei face.
angel_forever
Postat pe 7 Septembrie 2014 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
singura in vacanta 50 De la: aiurea 6 Noiembrie 2016 07:27
Relatiile dintre femei si barbati 88 De la: luptatoareacurajoasa 27 Mai 2010 17:25
ajutor 3 De la: garbo_447283 2 August 2016 10:38
Vesnica problema: Olita 36 De la: Ludmila28 18 Iulie 2012 11:25
Setari Cookie-uri