vreau sa imi gasesc tatal!

Sunt foarte bulversată.Nu stiu nimic despre tatal meu si nici mama mea nu mi vrea sa mi spună! Mai am un pic si fac 18 ani! Nici o ruda nu stie despre el.Am plans nopti fara sa stie nimeni!Orcum pe mami nu o intereseaza persoana mea!Cand vad copii cu tatal lor de mana imi vine sa plang! Tot ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn! Fiindca el avea 18 si mami 23!
Ana_Queen_1
Postat pe 25 Mai 2016 23:50


Din pacate cred ca o sa ramai "bulversată"... mai ales dupa cum scrii, sa zicem pe romaneste ! De 18 ani nu stii nimic si abia acum ai devenit bulversata ? Bine ca n-ai plans si ziua sau fetele sub 18 ani, plang doar noaptea ? Bine ca stii: "ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn!" Si faptul ca a plecat, s-a intamplat fiindca el (tata) avea 18 ani si mama 23. Tot ani. Din descrierea ta precisa si frumoasa, aflam ca azi, tata-l tau are in jur de 36 de ani si mama 41. Dar n-am inteles de ce ne scrii noua asta, vrei sa-ti gasim pe tata-l tau sau ai vrut doar sa te alinam ca, probabil n-o sa-l mai vezi niciodata fiinca el avea 18 ani si mama 23 ?! Trist... dar cam asa se intampla in cazuri din astea. Ai toata viata inainte, traieste-o frumos, sa fi sanatoasa, dar ai grija cand ajungi la 23 de ani sa nu faci ca mama ta... ! In nici un caz nu cu unul de 18 ani !

barboneli
Postat pe 26 Mai 2016 08:47
Draga mea - imi pare rau pentru ceea ce simti. Din pacate nu pot sa iti dau mari sperante. Daca tatal tau a spalat putina cand mama ta era insarcinata inseamna ca nu te-a recunoscut, deci nici macar nu ii porti numele pentru a face ceva investigatii. Daca ea nu iti ofera amanunte... dificil pana la imposibil.

Ai putea face investigatii de gen: intelege unde traia mama ta atunci cand era gravida cu tine, du-te in persoana acolo, vorbeste cu vecini etc. Pe langa ca este dificil si sansele de reusita sunt reduse (au trecut 18 ani...) intrebarea cheie este "merita?"

Sa presupunem ca il gasesti. Daca el a plecat, inseamna ca nu te-a vrut la momentul respectiv. Poate nici nu este sigur ca te-ai nascut. Ce te face sa crezi ca te va vrea acum? Posibil sa fie insurat cu 3 copii. Cum crezi ca ar reactiona daca ai bate la usa si i-ai spune "Stii... eu sunt fata ta pe care nu ai vazut-o niciodata si pe care nici macar nu ai recunoscut-o". In cel mai bun caz iti tranteste usa in nas, asta daca nu iti da nevasta-sa cu un polonic in cap...

Nu cred ca ai nevoie sa iti gasesti tatal, cred ca asta ti-ai impus tu sa crezi. Mai curand esti dezechilibrata din cauza comportamentului indiferent al mamei si simti nevoie de un echilibru pe care te-ai gandit tu ca ti l-ar putea oferi demult plecatul tata.

Ai 18 ani. Esti foarte tanara, dar nu mai esti un copil. De la varsta asta nevoia de parinti incepe in mod natural sa scada, sunt convins ca procesul acesta se va manifesta si in cazul tau. Doar ca imi va fi imposibil sa te conving pe TINE in dreptunghiul asta de pe ecran.

Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu un psiholog, ai un dezechilibru emotional pe care daca nu il "tratezi" cumva cine stie in ce se dezvolta odata cu varsta... Bafta multa!
londonwalk
Postat pe 26 Mai 2016 10:53
De la: Ana_Queen_1, la data 2016-05-25 23:50:34Sunt foarte bulversată.Nu stiu nimic despre tatal meu si nici mama mea nu mi vrea sa mi spună! Mai am un pic si fac 18 ani! Nici o ruda nu stie despre el.Am plans nopti fara sa stie nimeni!Orcum pe mami nu o intereseaza persoana mea!Cand vad copii cu tatal lor de mana imi vine sa plang! Tot ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn! Fiindca el avea 18 si mami 23!


D-ra, tu si la varsta asta vrei sa-l tii pe tati de mana ... ar fi trebuit sa-ti treaca,vezi un psiholog.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 26 Mai 2016 17:30
Besuca, cred ca ai ianteles gresit.
London....

"Ai putea face investigatii de gen: intelege unde traia mama ta atunci cand era gravida cu tine, du-te in persoana acolo, vorbeste cu vecini etc. Pe langa ca este dificil si sansele de reusita sunt reduse (au trecut 18 ani...) intrebarea cheie este "merita?" "

"Orcum pe mami nu o intereseaza persoana mea! "

...Cred ca nu e cazul investigatiilor. Cu scuzele de rigoare, dar cred ca mama e o baragladina care "si-a pus-o" cu cine a apucat si nici ea nu mai stie. Crezi ca vecinii or stii ?







Rotty
Postat pe 26 Mai 2016 19:20
Am inteles f.bine ... ma gandeam ca tatal nu merita efortul fetei de a-l cunoaste, mai bine sa uite cu totul, pacat ca n-a uitat pana acum ... oricum, urat sa spui ca "mama e o baragladina care si-a pus-o cu cine a apucat". Ce-o fi in sufletul ei sa citeasca ..
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 26 Mai 2016 19:35


Depinde despre ce vecini e vorba si ce varsta au acum dupa 18 ani... ! Si daca "si a pus-o" in tren ? Ala care mergea la Falișeni, de ex. ? M-a amuzat cuvantul investigatii... cine si pe cine sa investigheze ? Ce date are investigatorul ? Cred ca mama nu mai stie nici ce culoare avea parul lui tati ! Nu, nu eu sunt rau, rai sunt asa parinti !!!
barboneli
Postat pe 26 Mai 2016 19:41
Da, dar inteleg dorinta ei de a fi crescut cu un tata. Cred ca la asta se referea cand zicea despre copii cu tati de mana...
Despre restul....urat, ne_urat, asta cred dupa cele relatate....sorry daca doare. De multe ori, adevarul doare rau de tot.
Seara buna :)
Rotty
Postat pe 26 Mai 2016 19:42
De la: barboneli, la data 2016-05-26 19:41:06

Depinde despre ce vecini e vorba si ce varsta au acum dupa 18 ani... ! Si daca "si a pus-o" in tren ? Ala care mergea la Falișeni, de ex. ? M-a amuzat cuvantul investigatii... cine si pe cine sa investigheze ? Ce date are investigatorul ? Cred ca mama nu mai stie nici ce culoare avea parul lui tati ! Nu, nu eu sunt rau, rai sunt asa parinti !!!


Barbooo !!! Noi investigam. ....In tren zici ? Neeee....fabulezi.
Rotty
Postat pe 26 Mai 2016 19:44
Da.
In privinta maica-sii crezi ca ea n-o fi stiind adevarul? Oricare o fi acesta. Insa "'precizarile" necunoscutilor nu fac vreun bine, serios ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 26 Mai 2016 19:47
L-or fi stiind, dar ce poate ea sa faca ? Poate ca vrea sa fie un copil normal, cu familie.... Si o doare rau, daca la varsta ei plange noptilre cu nasucul in perna, in loc sa urmeze exemplul mamei.
In ce priveste parerile necunoscutilor si a` vecinilor......mai bine sa nu bage in seama. E lumea plina de "binevoitori" .
Rotty
Postat pe 26 Mai 2016 20:06
si de "adevar" graitori ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 26 Mai 2016 20:15
Exista si varianta a treia , ca intre parinti ruptura sa fi fost urata rau , gen tipul de 18 ani se bucura cand o fata mai mare il accepta , dar nu se mai bucura cand un copil se anunta si atunci fuge cu viteza maxima si isi declina raspunderea fiindca are doar 18 ani si nu e pregatit sa fie tata . Se intampla ca o femeie parasita in momentul cand anunta ca e insarcinata sa isi asume singura nasterea si cresterea unui copil dar peste trauma de a fi fost abandonata impreuna cu copilul sa nu poata trece , de aceea refuzul de a da detalii despre ceva ce doare rau .
garbo039125
Postat pe 28 Mai 2016 11:01
Iata exemplul perfect - pt. ca nu stii niciodata daca esti capabil/a la virsta nebuniilor sexuale sa ai si responsabilitatea necesara consecintelor acestora - de ce e bine ca proastele sa-si ... ligatureze trompele iar idiotzii sa-si faca o vasectomie! Niciuna nu costa mult si sint, ambele, reversibile...

Desi in cazul genului asta de 'parinti', cred ca cea mai buna metoda era tot ... eugenetica!
Ante-portas, fireste...

Si, evident, tocmai ca astfel de parinti nici sa nu mai apara pe suprafatza Pamintului!...


"Rezultatele" unei astfel de pseudo-iubiri (de fapt doar un primitiv 'sex in plex') vor fi mai intotdeauna traumatizate pe viatza de inconstientza propriilor parinti.

Iar perpetuarea acelorasi 'obisnuintze' e aproape inevitabila in lipsa unui caracter puternic. Caracter care ar fi trebui construit chiar de catre parintii in discutie, nu-i asa?!?


Cercul 'perfect' al existentei umane contemporane ne arata din pacate statusul nostru perfect ... neolitic!
Si teribil de vicios.
Caracterial si - hellas! - social...
garbo101426
Postat pe 29 Mai 2016 09:01
Multa prostie si imaturitate, pe garbo asta ... rauri de calificative si scuipat veninos si zero solutii pt cei aflati in nevoie. Stim deja cum e mama, cum si-a luat viteza tata, intarind astfel convingerea fetei asteia ca-i o nenorocita pe viata si trebuie sa-si puna streangul, pt. n-o mai asteapta nimic bun, la ce familie are ... ai naibii parerologi, iau painea de la gura psihologilor facuti pe banda pe la srl-uri.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 29 Mai 2016 23:23
Draga mea, eu am crescut fara tata. Sunt multe fete in situatia ta. Nu face o tragedie din lipsa tatalui. Tatal meu a crescut la randul lui doua fete care nu sunt ale lui si cu toate astea nu mi-as fi dorit sa fiu in locul lor. Accepta regulile tatalui pe care il ai acum, gaseste-ti rostul tau si ai grija de tine. Chiar daca l-ai gasi pe tatal tau natural, ai putea fi mult mai dezamagita de cat esti acum. Sa iti cunosti tatal nu inseamna neaparat sa ai un tata.
Deliaaa
Postat pe 29 Mai 2016 23:42
.l
flori_de_primavara
Postat pe 31 Mai 2016 08:11
De la: barboneli, la data 2016-05-26 08:47:45

Din pacate cred ca o sa ramai "bulversată"... mai ales dupa cum scrii, sa zicem pe romaneste ! De 18 ani nu stii nimic si abia acum ai devenit bulversata ? Bine ca n-ai plans si ziua sau fetele sub 18 ani, plang doar noaptea ? Bine ca stii: "ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn!" Si faptul ca a plecat, s-a intamplat fiindca el (tata) avea 18 ani si mama 23. Tot ani. Din descrierea ta precisa si frumoasa, aflam ca azi, tata-l tau are in jur de 36 de ani si mama 41. Dar n-am inteles de ce ne scrii noua asta, vrei sa-ti gasim pe tata-l tau sau ai vrut doar sa te alinam ca, probabil n-o sa-l mai vezi niciodata fiinca el avea 18 ani si mama 23 ?! Trist... dar cam asa se intampla in cazuri din astea. Ai toata viata inainte, traieste-o frumos, sa fi sanatoasa, dar ai grija cand ajungi la 23 de ani sa nu faci ca mama ta... ! In nici un caz nu cu unul de 18 ani !




Esti penibil/penibila. Daca nu ai ceva de spus mai bine vezi-ti de treburile tale

flori_de_primavara
Postat pe 31 Mai 2016 08:14
De la: Ana_Queen_1, la data 2016-05-25 23:50:34Sunt foarte bulversată.Nu stiu nimic despre tatal meu si nici mama mea nu mi vrea sa mi spună! Mai am un pic si fac 18 ani! Nici o ruda nu stie despre el.Am plans nopti fara sa stie nimeni!Orcum pe mami nu o intereseaza persoana mea!Cand vad copii cu tatal lor de mana imi vine sa plang! Tot ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn! Fiindca el avea 18 si mami 23!
..........fetelor, fiti destepte adica: daca pana in prezent pe tatal tau la durut in cour de tine, pardon....pe tine de ce sa te doara, undeva?....cum ti-a raspuns si delada, vezi-ti de treaba ta in continuare,asa cand te mai apuca dorul, pune muzica, fa ce-ti place tie cel mai mult si mai mult....ceva care sa te faca sa nu te mai gandesti intr-acolo, caci nu se merita....viata trebuie traita si cu bune si cu rele....daca nu l-ai avut in preajma cand era mai necesar da-l dracului de om ca nu poate fi numit om ci mai degraba javra ordinara....ai tot viitorul in fata,si depinde de tine cum ti-l faci, inconjoara-te numai de oameni buni si pozitivi de la care ai cate ceva de invatat.parerea mea....uita-l!.................dar mai afirmi ca si pe mama ta nu o intereseaza persoana ta,de ce?...considera ca a fost un accident si daca mama ta nu vrea sa-ti explice cum au stat treburile atunci,nu o forta sa o faca ....inseamna ca nici ea nu-l mai place....a fost doar o aventura si atat!....copil din flori,cum se mai spune!
caleidoscop
Postat pe 27 August 2016 14:21
De la: Ana_Queen_1, la data 2016-05-25 23:50:34Sunt foarte bulversată.Nu stiu nimic despre tatal meu si nici mama mea nu mi vrea sa mi spună! Mai am un pic si fac 18 ani! Nici o ruda nu stie despre el.Am plans nopti fara sa stie nimeni!Orcum pe mami nu o intereseaza persoana mea!Cand vad copii cu tatal lor de mana imi vine sa plang! Tot ce stiu este ca a plecat cad eram mami gravida cu mn! Fiindca el avea 18 si mami 23!



Știi tata Îți este acel om care are grija de tine, poate el nici nu tea vrut, pt el ai fost doar un Orgasm si în atât.
Dacă te iubea își dădea interesul sa te caute, poate din curiozitate sa afli, dar nu neapărat sa fii as așa atașată emozional, de el, fii emozional a cu cine merita nu xonsuma emoțiile bune cu cine nu merita
ingerasulluptor1
Postat pe 27 August 2016 20:23
Buna, am vazut ca deja a trecut un an de la mesaj. Sper ca ai putut reusi sa faci ceva. Eu sunt in aceasi situatie, ii cunosc doar numele si nu stiu cum sa incep sal caut. Cu mama nu am nici o relatie, deci nu am cum sa o intreb si nimeni altcineva nu il cunoaste.
In fine, iti doresc mult noroc daca inca nu lai gasit si sa fii tare. Apropo eu am 20 de ani acum, deci cred ca avem cateva chestii in comun.
pupici
garbo_492260
Postat pe 11 August 2018 21:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poti pastra o relatie, sa fii un cuplu fericit ,chiar daca timpul a trecut si sa nu dam voie plictiselii si monotoniei sa ne cuprinda 31 De la: elodia 24 Aprilie 2010 20:23
mama 117 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 23:35
parerea voastra.... 38 De la: garbo262855 8 Iunie 2012 08:11
vreau reletia de altadata!!!! 9 De la: bluelight 24 Octombrie 2009 09:00
Ganduri la ceas de seara 3 De la: garbo_458802 21 Noiembrie 2016 09:09
Setari Cookie-uri