am nevoie de un sfat

Partea ciudata este ca sunt baiat, si acum incerc sa inteleg gandirea feminina... am 29 de ani si am mai avut ceva relatii , totusi de 2 ani de zile am inceput o frumoasa relatie de dragoste cu o fata, totul a mers perfect, nu sunt tipul gelos, cand dorea sa iasa cu prietenele o incurajam, am fost langa ea in toate momentele importante din viata ei, insa partea ciudata este ca vara asta am avut niste probleme care m-au afectat destul de mult de tipul financiar, nu vorbesc decat ca eram foarte stresat, si o anumita perioada vorbeam mai putin ca de obicei... ulterior ea a revenit in oras si a aflat un lucru banal cu care am mintit-o , precizez ca locuieste la aproximativ 60 km de orasul meu, si a decis sa puna capat relatiei. Ce este ciudat ca acum simt anumite lucruri pe care nu le-am simtit niciodata, si incep sa cred ca o iubesc cu adevarat... nu as vrea sa o pierd. ma puteti ajuta cu vreun sfat cum as putea proceda?,
marius85
Postat pe 4 Octombrie 2014 00:56
dai de inteles ca ai mintit s o protejezi pe ea,ca sa nu sufere alaturi de tine ,si astfel daca reusesti s o convingi ai sansa sa te mpaci cu ea,daca te crede
garbo077395
Postat pe 11 Octombrie 2014 02:44
Daca ai mintit-o de maimulte ori chiar si cu acelasi lucru cred ca iti va fi dificil s-o convingi ca tii la ea.
ti si cu asta.
Doar crezi ca o iubesti. Asteapta pana vei fi sigur,doar nu ai de gand sa minti si cu asta!
Nu cred in dragoste la distanta, probabil de aceea a si durat atat de mult relatia voastra.
trandafir1
Postat pe 11 Octombrie 2014 03:23
De la: marius85, la data 2014-10-04 00:56:51Partea ciudata este ca sunt baiat, si acum incerc sa inteleg gandirea feminina... am 29 de ani si am mai avut ceva relatii , totusi de 2 ani de zile am inceput o frumoasa relatie de dragoste cu o fata, totul a mers perfect, nu sunt tipul gelos, cand dorea sa iasa cu prietenele o incurajam, am fost langa ea in toate momentele importante din viata ei, insa partea ciudata este ca vara asta am avut niste probleme care m-au afectat destul de mult de tipul financiar, nu vorbesc decat ca eram foarte stresat, si o anumita perioada vorbeam mai putin ca de obicei... ulterior ea a revenit in oras si a aflat un lucru banal cu care am mintit-o , precizez ca locuieste la aproximativ 60 km de orasul meu, si a decis sa puna capat relatiei. Ce este ciudat ca acum simt anumite lucruri pe care nu le-am simtit niciodata, si incep sa cred ca o iubesc cu adevarat... nu as vrea sa o pierd. ma puteti ajuta cu vreun sfat cum as putea proceda?,


Sa sti ca nu prea mai ai ce face , ea daca a plecat nu a facut-o din cauza a ceea ce a aflat ,o femeie se gandeste cu mult tmp inainte de a face un asemenea gest .Probabil ca nu mai e multumita de „castiguri„ si cauata ceva mai atragator ...in acest caz....sti si tu care e solutia
cristina5
Postat pe 11 Octombrie 2014 03:35
Daca o iubesti cu adevarat, nu o lasa sa plece. Ai spus ca ai mintit-o cu ceva banal. De ce? Incearca sa te pui putin si in locul ei. Ai pierdut increderea ei si iti va fi ffffff greu sa o recuperezi, dar nu imposibil. Incearca sa discuti cu ea. Spune-i ce simti si ce gandesti tu, ce doresti de la relatia asta si cel mai important ascult-o. Cu rabdare, intelegere si iubire, toate au o rezolvare.
Andrew_Blanq_1
Postat pe 11 Octombrie 2014 03:52
Baiete , incearca sa-ti cauti alta fata aproape identica cu cea care te-a parasit , dar in orasul tau .
garbo_405328
Postat pe 11 Octombrie 2014 07:47
Buna ,sa stii ca lumea e plina de fete si baieti , dar varsta la care ai inceput sa ai o relatie cu o fata, probabil fața de prietena ta este una mai tarzie si ea poate mai timpurie , de aici poate si aceste probleme , sa nu te superi pentru ca uni oameni pot ocoli raspunsul din purul respect pentru tine asa ca numai tu stii ce ai de facut ce-ti spune inima , si mare atentie nu sufletul tu stii cum ai inceput tu stii cum s-a terminat daca s-a rupt ,,firul " cautal la locul stiut numai de tine si de ea si reinoada-l ,daca nu cauta alta .
ps Atentie ! la fir daca va fi sa v-a uniti nu-l intinde si nu-l slabi ,asta e ai grija multa bafta
daca am greseli gramaticale va rog binevointa .
Marian_Mardare_1
Postat pe 11 Octombrie 2014 08:00
Fii sincer cu ea, spune-i totul cum este, cum a fost si cum simti si apoi ai rabdare un timp, ca sa ia o hotarare. Daca revine, inseamna ca veti fi doi oameni fericiti care se iubesc. Daca nu, inseamna ca nu mai poate simti incredere si probabil e mai bine sa renunti iar in relatia viitoare sa fii intotdeauna sincer, daca vrei sa fii iubit, caci nimeni nu poate iubi minciuna.
Bony
Postat pe 11 Octombrie 2014 09:33
Se spune ca:"pata pe care o lasa o singura minciuna nu poate fi stearsa de o suta de cuvinte".,deci...fara cuvinte multe....DOAR FAPTE.Daca te a iubit va fi atenta la ce ii arati, daca nu e cazul sa privesti in viitor.Succes!
garbo052626
Postat pe 11 Octombrie 2014 10:23
Buna Marius! Mai intai asigura-te din ce motiv a plecat. Apoi gandeste-te daca merita sa o convingi sa se intoarca, avand in vedere adevaratul motiv. Apoi daca consideri ca merita si e vorba de o neintelegere caut-o si convinge-o de ceea ce simti. Lamureste-o! Daca nu e in stare sa inteleaga ce e bun in relatia voastra , atunci inseamna ca nu tine la tine suficient de mult si implicit nu te iubeste cum o iubesti tu. Dragostea e plina de intelepciune daca exista! Bafta!
llenuta2011
Postat pe 11 Octombrie 2014 10:55
Buna ,intr-o relatie in care trebuie sa spui o minciuna...mare..mica..tot minciuna este..adica neadevar!
Aceea nu este reala ..dragoste..,relatie!
Cand iubesti real iubesti totul la celalalt,iar greselile sale sunt suportabile!
Daca persoana cealalta nu te intelege,iubeste asa cum esti..nu vad de ce ai dori sa o ai langa tine!?
Iubirea insemna,respect,incredere,in primul rand.!
Daca una din acestea este deficitara,insemna ca nu ai gasit inca persoana potrivita!
Fii doar natural,liber si asteapta reciproca!
Doar atunci poti avea o viata implinita cand ce-i doi vor fi una real..nu doar cand fac..amor..sex...ci se completeaza unul pe celalalt!
Din ce ai povestit reiese ca,.. in primul rand trebuie sa inveti sa fii tu ceea ce esti..cine esti..real liber!
Pasul doi ;traieste natural...nu fugi dupa nimic si nimeni.!.
Cine este a ta..daca este sa ai una..v-a veni la timpul potivit!
Ai grije de tine!Toate au timpul si rostul lor!
Daca fortezi ceva ..poti avea o persoana langa tine,dar sa te simti mai singur.. decat singur si cu o mie de probleme !
Succes!
inutza65
Postat pe 11 Octombrie 2014 13:06
Ciudat nu este ca esti barbat, si nici ca incerci sa cunosti femeia . Freud, parintele psihologiei moderne, a recunoscut ca in 30 de ani de munca si studii nu a reusit sa inteleaga femeia. Asa ca ce sa mai spunem de un barbat normal.
Insa din randurile tale , am simtit ca ai un suflet frumos si ca iti doresti sa iti indrepti intr-un fel sau altul minciunica de urgenta.
Iubirea trebuie sa fie bazata mereu pe sentimente pure, nu pe motivatii materiale, si la baza ei, in primul rand, trebuie sa ramana adevarul . Altfel se clatina mereu si nici nu este iubire adevarata.
o discutie sincera intre voi doi este ceea ce trebuie sa aveti , pentru a afla motivul real pentru care te-a parasit. Si daca exista acel ceva intre voi, si daca minciuna ta a fost motivul real, sa vedeti impreuna daca se mai poate repara ceva .
Merita sa lupti pentru iubire, dar asta numai cand ea exista cu adevarat. Daca nu , sa invatam din greselile facute, si sa nu uitam niciodata ca minciuna nu ajuta pe nimeni , cand de mica si nevinovata ar fi la inceput, poate a devina o adevarata drama mai tarziu din foarte multe motive.
Orice se va intampla cu voi in aceasta relatie , eu iti doresc sa iti gasesti bucuria de a iubi frumos si curat si sincer.
O zi de Sambata minunata !
garbo_12105
Postat pe 11 Octombrie 2014 14:31
esti un mincinos amice impaca-te cu asta; daca nu sti sa o minti frumos...o pierzi
andalexkor
Postat pe 11 Octombrie 2014 15:28
De la: garbo_405328, la data 2014-10-11 07:47:00Baiete , incearca sa-ti cauti alta fata aproape identica cu cea care te-a parasit , dar in orasul tau .


Mda, dă un anunț!

Pt cei cu ști* : A şti are doi i la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă.
Axl_R
Postat pe 11 Octombrie 2014 18:14
fugi repedesi cerei iertare
mmiriam
Postat pe 13 Octombrie 2014 19:01
Stai de vb cu ea.Lamuriti-va ce si cum, spune-i ce simti cu adevarat ptr. ea.
garbo_406603
Postat pe 27 Octombrie 2014 18:02
spune-i ca iti pare sincer rau ca ai mintit-o,si ca e pacat sa se strice o relatie frumoasa,si ca o iubesti mult,dar mai ales,in o pereche intervin probleme,pe care trebuie sa le rezovati,pe rand.Va gresi candunul,cand altul.Crezi ca ea ,oricare ar fi ea,nu va gresi niciodata,si nu va minti niciodata?
Acum a fost randul tau sa gresesti,si data viitoare,cand va fi randul ei,iti vei aminti si vei fi indulgent.
Daca vrei sa reusesti,trebuie sa exprimi cat o iubesti,asta e o sansa sigura.
dar,spune-i ca indigferent ce va hotara,vrei sa stie cat o iubesti.
daniilia
Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:20
Salut,nu te supara din acst lucru,si eu sunt mama de baiat de 27 de ani el a patit invers ,a fost mintit si ptr aceea merge inainte capul sus ca gasesti tu alta fata.Sa-ti spus cava pe langa baiat am si fata de 24 de ani ea a fost mintita de un baiat din Predeal acum 6 ani si ptr aceea a gasit un baiat din Brasov cu care o duce bine sunt plecati in Italia cu parinti lui si nu au probleme,Unele fete din ziua de azi sunt MATERIALISTE.nu mai dupa bani dar dragoste si iubire fata de cel apropiat este balta
Florik64
Postat pe 30 Noiembrie 2014 07:21
Minciuna niciodata , nu aduce ceva bun.Incearca sa-ti faci alta relatie.Asa iti va fi mult mai usor.
garbo_406260
Postat pe 30 Noiembrie 2014 07:53
crezi ca o iubesti cu adevart???!!!!!..pana acum nu ai crezut???!!...se pare ca nu o iubesti, ca ai mintit-o, asa ca ....incearca alta relatie!
labora
Postat pe 30 Noiembrie 2014 08:20
De la: Florik64, la data 2014-11-30 07:21:01Unele fete din ziua de azi sunt MATERIALISTE.nu mai dupa bani dar dragoste si iubire fata de cel apropiat este balta


Majoritatea sunt aşa....datorită mass-mediei care le îndobitoceşte, prezentîndu-le modele false pt viaţă....exemplu : tipe care stau cu, sau iau moşi, pt a accede la un anumit statut social, pe care nu l-ar putea obţine altfel....e ca un troc, oferă singurul lucru care-l au de valoare, se vînd pt nişte bani sau beneficii care mai tîrziu vor dispărea, atunci cînd respectiva creşte ca vîrstă, sau cînd tipul (moşul) se plictiseşte de ea...
VasileDinNuc
Postat pe 30 Noiembrie 2014 09:40
nimanui nu-place sa fie mintit.nici o relatie adevarata,de orice fel nu se poate construi pe o minciuna.daca minciuna a fost doar sa o protejezi,explica-i si mai ales demonstreaza cu sinceritate.daca nu te va intelege nu merita iubirea ta
garbo184172
Postat pe 30 Noiembrie 2014 10:09
buna ! Am citit cu mare atentie relatarea ta,te inteleg ca ai vrut sa nu o implici in faptul ca aveai probleme financiare,si bine ai facut,cu toate ca trebuia sa-i spui totusi ca asa se face intr-un cuplu,sa ia si ea parte la tensiunile sufletesti din nauntru tau,dar....asa consider ca ai gandit in acel moment.Daca o mai iubesti si problema financiara a trecut,caut-o......cu un buchet mare de trandafiri,cu sufletul plin de iubire si cu inima curata.....dar si sarmul tau....explicandu-i situatia in care ai fost dar si faptul ca in acel moment faptul ca erai tacut nu era pentru ca nu te mai interesa de ea...ci pur si simplu freamatul si gandul cum sa duci la bun sfarsit situatia in cauza. In dorinta ca te-am putut ajuta in acest sens iti doresc mult succes in fortele tale si in refacerea si reconsolidarea relatiei ce sa desfacut fara vrerea voastra.Mult succes !
Adela_Beldiman_1
Postat pe 30 Noiembrie 2014 15:46
Hello Marius,

Am citit apelul tau. E trist sa pierzi o relatie frumoasa cu o fata , dar nu e capatul lumii. Daca ai mintit , ai avut ceva motive si aici te rog sa analizezi un pic ce s-a intamplat. Apoi , iti poti cere iertare , mai ales k a fost o minciuna ''banala''...cum spui tu. Poate te va ierta , va intelege si veti continua , pe baze noi si cu sinceritate. Unele fete, printre care si eu la timpul potrivit, au primit o educatie f dura privind minciuna..s-ar putea sa ne aflam aici si ea sa nu te ierte..sau , poate chiar a gasit un motiv k sa rupa relatia fiindca tocmai cunoscuse pe altcineva..Regrete ? Poti avea , dar important sa inveti din aceasta greseala..chiar mica..toti invatam lectii de viata si poti sa - ti spui "Asa a fost sa fie!" si mergi mai departe. Iti doresc liniste , bucurie si sarbatori de iarna frumoase. La multi ani!
cristanovici
Postat pe 1 Decembrie 2014 19:27
Este nevoie de urmatoarele ingrediente: comunicare pe aceeasi lungime de unda ,toleranta reciproca si dragoste.... restul vine de la sine. Bafta cu fata!
corvinmarga
Postat pe 1 Decembrie 2014 20:35
1- o minciuna e minciuna, nu exista minciuni "banale" si mai putin banale. Daca ai mintit-o, a tras concluzia - logica, de fapt - ca nu poate avea incredere in tine. Si da, asta e un motiv suficient de despartire.
2 - cind ai probleme de obicei le impartasesti cu persoanele apropiate. Daca nu o faci, inseamna ca persoanele respective nu sint chiar asa de apropiate si nu numai ca ea nu (mai) are incredere in tine, nici tu n-ai incredere sa discuti cu ea problemele tale si sa consideri ca sinteti doi adulti in aceeasi barca.
3 - daca a decis sa puna capat relatiei, dovada ca o iubesti si ca o respecti este sa ii respecti decizia. Are capacitate de discernamint, daca ea a decis ca nu te mai vrea singurul lucru bun pe care poti sa il faci este sa accepti si sa mergi mai departe. Daca se va razgindi, se va razgindi, iar daca nu, atunci nu ai nici un drept sa insisti sa fie cu tine pentru ca TU o iubesti. Nu ii pasa nimanui ca iubesti TU - asta e strict problema ta, baiatule... Daca te iubeste EA, atunci se va intoarce. Daca nu... vaya con dios! Ne nastem liberi.

Daca tot incerci sa intelegi femeile, incepe prin a nu le considera animalul tau domestic. Nu "pierzi" o femeie - iti pierzi bulldogul scapat din lesa, nu iubita. Nu ai cum sa o pierzi, pentru ca nici nu iti apartine niciodata. Considera femeile egale, si prietene. Nu trebuie "convinse", nu trebuie "dresate", nu ai de ce sa le "menajezi" , nu ai de ce sa minti, nici macar prin omisiune, si da, pot sa te asculte si pot sa te ajute cind treci prin momente grele - asa cum pot decide ca nu te mai vor.
Nu ma indoiesc ca intentiile tale sint bune, dar modul in care te pozitionezi in relatie in raport cu iubita ta e gresit.
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2014 22:24
comunicarea este totul!
lllorena
Postat pe 2 Decembrie 2014 06:40
"Partea ciudata este ca sunt baiat" ... de ce? arati ca o fata?
iar acum ca sa raspund la postarea ta... daca a vrut sa incheie relatia, inseamna ca nu te mai vrea, nu are sens sa o convingi tu, daca te-ar vrea, cu siguranta te-ar cauta ea
Amor_Aeternus
Postat pe 4 Decembrie 2014 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
deznadejde... 42 De la: roza_bianca 19 Martie 2010 17:16
versuri... 41 De la: LILO 27 August 2009 22:39
Chiar am nevoie urgent de un sfat! sunt intr-o situatie prea confuza! 24 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 15:06
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
Seful mamei mele! 20 De la: Axl_22 27 Septembrie 2011 07:08
Setari Cookie-uri