sa mai lupti sau sa renunti

cu ce sa incep cu 16 ani cu 1copil cu o relatie in care numai eu am facut primul pas eu am hatarat ce cum unde si el doar o data s-a indragostit dar de alta cu 10 ani mai tanara e problema grava la barbatii din ziua de azi imi pare rau ca nu l-am inselat in 16 ani iar cu sexul el nu statea foarte bn ne-am complacut asa atatia ani ati vazut un barbat indragostit la 45 ani nu vreti sa stiti sa plece de langa nevasta sa nu mai vina de ziua ei acasa sa -si cumpere 2 cartele de orange pt ea sa nu-mi lase un leu 2 luni (de cand a plecat de acasa) pt fata sa nu dea un telefon dupa care se gandeste mai bn cu amandoua imi trimite mesaje sa- vina inapoi face sex cu mine si a doua zi de la capat eu il iert incerc sa-i spun celeilalte sa-l lase in pace sa ramana cu fata lui si ea ce-mi raspunde ca si daca se intoarce la nevasta tot va fii cu ea sa mai lupt sau sa-i las in pace va rog stiu ca sigur mai exista si altcineva in acelasi impas dar il iubesc il vreu langa mine dar el decat minte de 2 ori si-a taiat cartela si isi cumpara alta si minte la fel ce mi-au facut amandoi de ziua mea nici la dusmanii mei nu l-as putea face
doremi
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:41
Mai femeie tu ai lipsit de la scoala cand s-au predat virgula,punctul...etc? Era sa ma sufoc incercand sa-ti citesc postarea
Rotty
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:53
dupa doua luni, cind l-ai vazut la usa nu l-ai intrebat da' pe cine cautati?!
Nu, n-o sa se desparta. Pentru ca stie ca se poate (si) asa, te calca in picioare si il ierti.
quasaria
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:55
scrisul defectuos il pun pe seama emotiilor.
e greu sa gasesti un leac pentru "sotul" tau.
oricum in final o sa se intoarca la tine, cand n-o mai putea sau cand aia nu l-o mai baga in seama sau isi v-a da seama ca-l inseala.
problema e daca ai sa-l mai primesti tu atunci!
scriind ca iti pare rau ca nu l-ai inselat in 16 ani, s-ar putea sa-l primesti inapoi, dar sa-i platesti si tu escapadele astea... si atunci o sa fiti fericiti amandoi pana la adanci batraneti! un fel de-a spune fericiti...
heartbit
Postat pe 4 Noiembrie 2012 12:30
cam are dreptate Rotty,tare greu am citit si mai greu am reusit sa inteleg !!!
26111967
Postat pe 11 Noiembrie 2012 02:42
Incearca sa fii tare, sa il respingi cand mai vine la usa ta. Stiu, e greu si iti va fi foarte greu sa faci asta, dar crede-ma cu cat o faci mai cu zambetul pe buze, el se va intoarce la tine mai devreme sau mai tarziu. Nu ii arata ca iti pasa. Nu o mai suna pe rivala. Fa-te, prefa-te ca nu iti pasa, plangi si tipa cand ei nu stiu. Vei castiga batalia daca el mai are vreun sentiment pt tine, si se pare ca mai are ceva. Crede-ma , da rezultate mereu. El nu apreciaza cand pici la picioarele lui, vrea o femeie puternica. Si chiar daca i mai primesti in pat peste ceva timp, fa-l sa te doreasca, opreste-te si da-i doar putin, atrage-l si recastiga-l din nou. Dar asta depinde foarte mult de tine, de ceea ce simti tu pentru el. Acum este multa revolta si manie, dar incearca sa vezi adanc in inima ta daca el este cel care il vrei pt tot restul vietii. Nebuni gasesti in fiecare zi, dar un nebun care sa fie bun tata la copilul tau gasesti mai greu.
garbo20042
Postat pe 11 Noiembrie 2012 02:53
si ce e de aplaudat in asta?
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 03:06
RE-nunti ; RE-divortezi
garbo_5862
Postat pe 11 Noiembrie 2012 03:15
De la: heartbit, la data 2012-11-04 12:30:48scrisul defectuos il pun pe seama emotiilor.
e greu sa gasesti un leac pentru "sotul" tau.
oricum in final o sa se intoarca la tine, cand n-o mai putea sau cand aia nu l-o mai baga in seama sau isi v-a da seama ca-l inseala.
problema e daca ai sa-l mai primesti tu atunci!
scriind ca iti pare rau ca nu l-ai inselat in 16 ani, s-ar putea sa-l primesti inapoi, dar sa-i platesti si tu escapadele astea... si atunci o sa fiti fericiti amandoi pana la adanci batraneti! un fel de-a spune fericiti...


RE-PLICI de doi bani
garbo_5862
Postat pe 11 Noiembrie 2012 03:16
Intai invata sa te respecti pe tine si sa te iubesti...invata sa ai puterea sa renunti atunci cand crezi ca a sosit momentul sa-i dai o lectie de viata...cate femei nu au renuntat la partener si si-au crescut nu unul poate doi sau trei copii, singure fara a se umili in fata unui individ care nici nu merita a fi numit om...viata este frumoasa dar si dura...invata sa lupti pentru tine si copilul tau cu viata...oamenii trebuie sa inteleaga ca viata este o experienta pe care toti trebuie s-o experimentam...sa stim s-o parcurgem frumos si intelept, cu demnitate si cu puterea de a privi in ochii semenilor nostri aratandu-le ca atunci cand ne impidicam avem puterea sa ne ridicam si s-o luam de la inceput...il iubesti dar ai demnitatea de a-i arata acest lucru...nu trebuie sa te apleci in fata lui...cand descoperi ca partenerul tau nu iti merita iubirea ai puterea sa nu-ti mai risipesti timpul si energia plangand si implorand ce?...goliciunea din el...este gol pe dinauntru si nu merita iubirea ta...ce va putea invata copilul tau de la tine, de la el, de la felul vostru de a trai...trebuie sa invatam ca fiecare om are dreptul sa-si traiasca viata asa cum cred...nu avem dreptul sa impunem nimanui un anume fel de viata...faptele si gamdurile noastre se vor intoarce impotriva noastra in timp...suntem ceea ce gandim si facem...nici ea si nici el nu are nici un drept unul asupra celuilalt...in relatiile interumane, noi oamenii, trebuie sa invatam sa ne comportam cu demnitate si intelepciune...numai atunci ne vom putea ridica pe o treapta a civilizatiei...imi pare rau pentru tine dar mai rau imi pare pentru copilul tau pentru ca el face parte din generatia de maine, generatie care nu ar trebui sa asiste la aceste mizerii interumane...
Lorelei
Postat pe 11 Noiembrie 2012 03:58
s-ar putea sa vina momentul in care copilul sa iti dea tie o lectie: si sa te intrebe de ce stai cu el, si daca ai - sau n-ai - demnitate sa te complaci in postura asta.... Cum iti privesti fata in ochi, atunci?!
Ce ii spui?
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 04:20
Sa lupti doar pentru tine,sa fii fericita, sa nu fii nevoita sa te mai gandesti la el. sa lupti sa inveti sa traiesti fericita dar fara el, sa lupti sa-l uiti, ca daca accepti situatia odata, asa o sa traiesti, asta vrei pentru tine? Fata nu are nici o vina, vinovat e el ca nu-si respecta sotia si casa. Indiferent ce zice esti sigura ca nu a facut si altadata lucrul asta? AAAAAAA Si gaseste-ti altul cu care sa te simti in al 9-lea cer in pat. Sunt multi barbati singuri care au patit acelasi lucru. Si barbatii sunt inselati, trebuie doar sa pui punct situatiei existente. Bafta
garbo226868
Postat pe 11 Noiembrie 2012 07:30
Io nu inteleg. Ai zis ca la sex statea foarte prost. De ce il vrei inapoi?? Las-o pe amanta sa se descurce cu ,,neputinta''lui si tu ....esti libera sa traiesti. Nu trebuie sa te simti vinovata,el ti-a dat libertatea asta.
GHEISA_
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:08
...cum de ce il vrea inapoi? Pt ca n-a gasit inca unul care sa stea bine la capitolul asta.
Bine, nu e timpul trecut.
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:12
Roaga-te fatalica, alteceva nu mai ai de facut!
Doamne ma rog Tie,sa-mi dai intelepciune sa-mi inteleg barbatul, sa-l iubesc si sa-l iert, sa am rabdare la toanele lui, ca daca imi dai putere il bat de-l omor!!!!!!!!!
monaparaschivu
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:36
GHEISA_
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:43
E greu de dat sfaturi in asemenea situati, pentru ca nu poti fi sigura ca e sfatul bun sau nu. Totusi un sfat ti-l pot da: daca il iubesti, daca il vrei tata la copilul tau, atunci mergi la biserici, roagate si vei vedea ca lucrurile se schimba. Cunosc o situatie mai grava decat a ta si cu posturi si rugaciuni sper ca va reusi sa se salveze. Pentru dragoste noi femeile facem orice. Eu zic intotdeauna: femeile sunt de vina cand se distruge o familie. Nu esti tu, nu sunt eu dar mereu e un alta care distruge familia. La tine e cea cu16 ani mai tanara, la mine a fost tot o femeie mai batrana decat sotul meu. Eu n-am luptat, aveam doi copii de crescut l-am lasat sa plece. Dar daca tu il iubesti, si il poti ierta pentru ca s-a culcat cu alta, atunci lupta, mergi si da slujbe la toate bisericile si ai sa vezi ca o sa se intoarca. Asa sunt barbati din ziua de azi, isi pierd mintea cand vad ca au reusit sa cucereasca o fata mai tanara decat ei. Numai ca daca n-au bani sa le intretina, iubirea "moare in zori". Ei, barbati, imbatranesc iar ele peste 2-3 ani isi cauta altul, care poate sa le intretina, sa le dea tot ce vor ele. Asa ca este alegerea ta cum vrei sa faci. Eu iti doresc mult noroc si sa fi tare. Te salut din Italia
Floricapop
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:43
Suzuki avea o vorba:
-Mai invatati mai doamnelor sa ziceti si nu, nu numai da.
Cand lasi alta persoana sa faca alegeri pentru tine, s-ar putea sa ai surprize neplacute.
O femeie se facuse din dragoste, piftie, in fata prietenului ei.
-Ce bine a zis el. Pana acum nu puteam sa te calc in picioare. Acuma pot.
garbo_1713
Postat pe 11 Noiembrie 2012 08:55
renunta la el si incearca sa te iubesti mai mult pe tine,te vei simti mai bine sa ai grija de tine si de fata decat sa lupti pt ceva care nu va fi al tau,eu merg pe ideeia totul sau nimic si nu accept sa impart nimic cu nimeni,viata nu poate fi un compromis din pctul asta de vedere,cand nu va mai putea sa faca fata relatiei cu cea tanara se va intoarce la tine,nu accepta asa ceva DOARE ENORM SA FACI CUARATENIE IN VIATA TA,DAR MERITI MAI MULT DE LA VIATA,...AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI E GREU ..AI INCREDERE IN TINE,NIMENI NU ESTE DE NEINLOCUIT,PARINTII SUNT SINGURELE PERSOANE DIN VIATA NOASTRA PE CARE NU II PUTEM ALEGE SI NU II PUTEM INLOCUI...GANDESTE-TE MAI MULT LA CE FRUMOS E SA PRIMESTI IUBIRE NU DOAR SA OFERI,IUBIREA ADEVARATA DOARE...DAR VIATA E O LUPTA CONTIUNUA...LUPTA PT TINE
O DUMINICA PLACUTA
Cretu_Petronela_1
Postat pe 11 Noiembrie 2012 10:02
Ce sa-ti spun intradevar ai vocatie de "pres"!!!!!!! pune-l sa numere scarile..........la coborire !!!!!!
_
garbo181353
Postat pe 11 Noiembrie 2012 10:05
Scrii de parca esti popa-n biserica la slujba....
ramoness
Postat pe 11 Noiembrie 2012 10:39
Draga mea, asa cum ti-a zis si Lorelei, incerca sa mergi mai departe.
Noi femeile nu putem sa punem stapanire pe sentimentele barbatilor, cum nici ei nu pot pune stapanire pe ale noastre. Cu demnitate si intelepciune poti merge mai departe. Nu te lasa doborata de obisnuite si de orgoliu. Acest barbat nu merita dragostea ta, si intr-adevar copilul va simti dezacordul dintre voi si faptul ca de acum intotdeauna va exista suspiciune intre voi. Trebuie sa te iubesti pe tine, sa te gandesti ce esti tu, de fapt, inainte de a fii sotie si mama, ce ai face pentru tine daca nu ai avea aceste resonsabilitati. Fii putin egoista. Daca tu nu te iubesti atunci cine ? Respecta-ti individualitatea si respect-o si pe a celorlalti din jurul tau. Daca sotul tau a simtit ca ii trebuie una mai tanara f. bine, intotdeuna de acum incolo o sa-i mai trebuiasca ceva. Deci, nu poti sa-i controlezi gandurile si dorintele. Gandeste-te ce iti trebuie tie. Doar tie. Nu tie si fetitei. Tu, doar tu.
Sa nu-ti fie frica sa te gandesti la dorintele tale.Stiu sigur ca-ti iubesti copilul si asa este normal, dar ea va creste si va pleca mai departe (asa cum este si normal) si tu cu ce vei ramane ? Am si eu o fetita de 14 ani si stiu despre ce vorbesc. Avem o singura viata. Sa incercam sa ne bucuram de fiecare moment, cu bune si cu rele.
Succes. Dupa furtuna intotdeuna iese soarele !
gratzi70
Postat pe 11 Noiembrie 2012 10:54
Numai si numai tu stii-sau ar trebui sa stii-daca sa renunti sau daca sa continui! Dar momentul asta nu e potrivit pentru asa o decizie pentru ca suferi. Sunt femei care lupta si fac din victorie un punct de forta, sunt si din acelea care regreta ca au luptat, sunt femei care renunta...si acelea ori regreta ori nu regreta mai tarziu. Depinde de ceea ce vrei de la viata, de ceea ce vrei sa vrei de la viata si asta numai si numai tu o poti sti. Cerceteaza-te bine si vei afla dar-repet-momentul asta nu e potrivit pentru introspectii si hotarari importante. Gestioneaza suferinta si deja e prea mult!
Am o ura particulara pentru femeile care intra in casniciile altora! Te poti indragosti de o alta femeie, te poti indragosti de un barbat insurat dar mai presus de indragostire sta bunul simt, unii il au, unii nu. Sunt de parere ca totul trebuie facut cu bun simt! Fa ordine mai intai in tine insuti, in familia ta, in relatia ta si abia apoi incepe o alta relatie! Este mereu urat, mereu nedrept, mereu dureros sa traiesti in acelasi timp cu doi ori cu doua. Nu e frumos si nu e bine si nu e simplu!
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Noiembrie 2012 10:56
aici parerile sint impartite... Am fost in ambele situatii: dar n-am putut sa o urasc niciodata pe "noua" - pentru ce sa o urasc? Pentru faptul ca exista? Cum ar fi putut ea sa "intre" in relatie daca el n-ar fi fost disponibil pentru ea? Si asa ajungem la intrebarea importanta, de fapt... era disponibil? Sau era implicat in relatia noastra?
Eu consideram ca ne-am gasit, cind el cauta, inca? Iar asta nu era strict intre mine si el?
Acea "noua achizitie" ar fi putut fi oricare alta, pina la urma o nevoie isi gaseste solutia... Trist e faptul ca nevoia a existat, nu faptul ca a gasit-o pe pisi x sau pe pisi y...
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:03
Lupta, lupta CFR...
Iar razbel ?
Iubirea nu jigneste...nu pizmuieste...nu raneste...
Iar unde dragoste nu e, nimic nu e...
Si din nimic...nimic rasare...
Fiicei tale, intr-o sitiatie similara, ce sfat i-ai da ?
m_arilena
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:12
Q, rare sunt povestile in care un el ori o ea nu au nevoie de altceva/altcineva. Si rare sunt situatiile in care chiar nu exista acel altceva/altcineva. Eu mai tot timpul am avut nevoie de altceva/altcineva si culmea culmilor chiar dadeam peste...dar nu mi-am permis niciodata sa...
Eu cred ca e fundamental caracterul! Eu nu pot insela prin definitie! Si nici nu pot crea inselaciune in relatia altora, buna...rea...
Repet, eu cred in sentimente, in pasiuni, in intamplari...dar ar fi corect sa inchei o relatie ca sa o poti incepe pe urmatoarea. Altfel, cum faci? Vezi si aici, in povestea asta...femeie ravasita de suferinta, copil supus atmosferei din casa, barbat -nesimtit-care se plimba dintr-un pat in altul, de la o casa la alta, de la un suflet la altul la urma urmei...Amanta si ea ...poate e fericita, poate ca nu. Harababura generala, multa suferinta. Si de ce? Si pentru ce? Si pentru cine? Cine are nevoie de toate acestea? Si de ce?
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:20
de acord...dar el e cel care trebuie sa incheie povestea existenta ca sa inceapa alta. Nu ea. Nu "cealalta".
De asta spuneam ca atit timp cit ma inseala el pe mine e intre mine si el - nu intre mine si una, sau alta... La urma urmei, si daca n-ar exista alta, dar eu nu i-as fi suficient, ar fi acelasi lucru.
N-am putut niciodata sa le privesc pe "urmatoarele" - pentru ca a fost o serie lunga de urmatoare si foste urmatoare si reveniri - decit cu o imensa compasiune. Pentru ca eu il stiam. Si stiam ca e prea bolnav ca orice femeie de pe lumea asta sa ii fie medicament. La un moment dat chiar mi-as fi dorit sa o gaseasca pe aceea. Pentru ca m-ar fi scutit de un milion de deja-vu-uri.
Dar deviem de la subiect... Ideea e ca "ele" erau un nimeni. Daca aveam ceva de lamurit cu cineva, acela era el.
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:25
Desigur! El! Cu toate ca povestea nu e numai a lui, e a lor...e si povestea copilului, nu? E si povestea femeii cu care ai TRAIT niste ani...Poti spune la un moment dat-chit ca spusul asta aduce suferinta- oameni buni, eu plec la alta, cu alta. familia aceasta nu-mi ofera ce vreau eu de la viata. Dar familia asta e alcatuita din suflete, din constiinte, din VIATA. Nu ti se pare important sa nu aduci suferinta in viata altora? De ce zic ca "cealalta" e si ea nu de urat neaparat dar de criticat cumva? Uneori pentru cealalta e un capriciu, un joc, o indragostire care va trece...Multi se intorc in familii, multi se despart de cealalta si merg la o alta si tot asa...Ce ramane important dupa toate plecarile astea, dupa toate schimbarile astea, dupa toate jocurile-caci uneori sunt jocuri, se intampla rar sa pleci le sufletul tau pereche, la iubirea vietii tale...? Multi barbati pica in intamplari de doi bani, cu iz de sex, de noutate, de "alta", curios o alta mai tanara...Ce sa fie, ce sa fie?
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:35
poate suna cinic, dar din punctul meu de vedere ce ramine esti tu cu tine. Similar pentru el... ce ramine e el cu el. Privindu-se in oglinda. Daca se poate privi in ochi fara reprosuri, atunci a fost bine. Daca nu, nu.
Reprosuri pot fi - si sint... - inclusiv lucrurile pe care nu le-ai facut pentru tine, si ti-ai fi dorit sa le faci. La un moment dat tragi linie, realizezi ca ai trait pentru altii, iar acei altii au viata lor, a ta unde e? Sau unde a fost? Sau ce ai facut cu ea?
Daca poti sa traiesti frumos - si onest - din punctul meu de vedere e suficient. Iar asta nu inseamna sa ramai rastignit linga nimeni. Inseamna doar sa provoci cit mai putina durere, inclusiv tie insati.
quasaria
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:41
Tu cu tine...Chiar crezi ca toti oamenii isi pun oglinda in fata neincetat? Chiar nu cred. Cei mai multi nu vor sa se vada, nu vor sa se cunoasca, nu vor sa afle cine sunt cu adevarat.
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fidelitatea in stil muieresc = infidelitatea in stil barbatesc 258 De la: garbo_398447 19 Mai 2014 22:13
sal 7 De la: ana02 7 Iulie 2009 23:26
politica...?!...SEX...si comunisti....! 17 De la: gavril 13 Martie 2011 15:51
Oare pot gasi un job,chiar2 in Bucuresti? 3 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 11:42
Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place 494 De la: eu_geminy 15 Februarie 2012 21:12
Setari Cookie-uri