De ce oare s-au facut razboi din cauza religiei? Oare cine sunt principalii vinovati? Oare de ce oamenii nu se accepta unii pe altii pt ca au un cult diferit de a lor? Cu toate ca poate nici ceilalti nu ar fii crestini adevarati?

oare ce este in capul acestor oameni?
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:13
Oare de ce se se numesc crestini? daca ei nu isi traiesc viata dupa invataturile lui Hristos...nu pot sa inteleg
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:15
De ce oare preotii sunt atata de preocupati,ca enorasii sa nu isi schimbe religia,,,fiecare preot,,,sefii religiei tin cu religia lor si vor sa atraga enoriasii la ei...,,,dar nu sunt preocupati deloc de viata acestor oameni?
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:18
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:13:15oare ce este in capul acestor oameni?
,,s-au facut razboi" ?
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:22
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:18:14De ce oare preotii sunt atata de preocupati,ca enorasii sa nu isi schimbe religia,,,fiecare preot,,,sefii religiei tin cu religia lor si vor sa atraga enoriasii la ei...,,,dar nu sunt preocupati deloc de viata acestor oameni?


Un enorias pierdut, o taxa incasata in minus!
Si mai e si orgoliu ; Io-s mai tare in parcare!
Cam astea ar fi motivele, Nu prea ii framanta pe ei soarta sufletelor ratacite.
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:25
Eu asta am observat la liderii unei religii...Cum ar fii preotii....fiecare zic ca religia lor este cea mai buna si incearca sa ii converteasca pe ceilalti oameni la religia lor,de parca asta ,ar conta,religia.......Conteaza credinta,,,sa ai o relatie cu Tatal Ceresc prin Iisus Hristos....sa traiesti curat,,sufleteste si trupeste,,,sa iti iubesti semenii,sa nu doresti raul nimanui,,,chiar daca ei iti doresc raul,,,pt ca ei gandesc regativ,,,,pt ca ei nu au credinta...si totusi tu ca om al lui Dumnezeu trebuie sa le doresti binele,,,,daca nu poti tu,,,ceea ce pt un om fara credinta este greu...Trebuie sa il rogi pe Dumnezeu sa iti dea putere si minte sa nu urasti pe nimeni si sa ii poti intelege...si Dumnezeu sigur te va asculta si iti va lumina mintea,daca te rogi cu smerenie
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:26
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-31 22:25:32
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:18:14De ce oare preotii sunt atata de preocupati,ca enorasii sa nu isi schimbe religia,,,fiecare preot,,,sefii religiei tin cu religia lor si vor sa atraga enoriasii la ei...,,,dar nu sunt preocupati deloc de viata acestor oameni?


Un enorias pierdut, o taxa incasata in minus!
Si mai e si orgoliu ; Io-s mai tare in parcare!
Cam astea ar fi motivele, Nu prea ii framanta pe ei soarta sufletelor ratacite.
Pai era un enorias ortodox,,,care el este in plop cu credinta...La teorie este bun,,dar la practica zero...Zicea ca el s-a rugat la sfinti ca nevastasa sa ramana gravida si cica rugaciunea i s-a indeplinit....Dar eu nu cred ca asta ar fii o minune,,,,cica ca daca doi se chinuie de zor,,,sa faca un copil,,,este si normal....sa ramana gravida.....eu cred ca el crede ca sfintii l-a ajutat,,,ca nevastasa nu ramanea gravida.....dupa ani de zile,,,,,eu nu cred ca oamenii au fac minuni,,,,pt ca ei nici macar sinceri nu au fost,,,
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:33
Pai era un enorias ortodox,,,care el este in plop cu credinta...La teorie este bun,,dar la practica zero...Zicea ca el s-a rugat la sfinti ca nevastasa sa ramana gravida si cica rugaciunea i s-a indeplinit....Dar eu nu cred ca asta ar fii o minune,,,,cica ca daca doi se chinuie de zor,,,sa faca un copil,,,este si normal....sa ramana gravida.....eu cred ca el crede ca sfintii l-a ajutat,,,ca nevastasa nu ramanea gravida.....dupa ani de zile,,,,,eu nu cred ca oamenii ,asa zisii sfinti,au fac minuni,,,,pt ca ei nici macar sinceri nu au fost,,, ...un sfant care nu a fost sincer,,,si nu a predicat adevarul,,,asa cum a predicat IISUS, nu este decat un om pacatos ca toti ceilalti


ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:36
Iorga a spus : in cele mai multe religii , preotul se crede mai presus decat zeul
iar ,
Schiller a spus : Chiar si zeii lupta in zadar cu prostia
jeanette40
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:37
eu nu cred ca oamenii ,asa zisii sfinti,au fac minuni,,,,pt ca ei nici macar sinceri nu au fost,,, ...un sfant care nu a fost sincer,,,si nu a predicat adevarul,,,asa cum a predicat IISUS, nu este decat un om pacatos ca toti ceilalti

De asta mie imi foarte neclar.Pt ca
zic ca sfintii au facut minuni..Cum se poate asa ceva? daca ei nici macar sinceri nu au fost...Ei nu au trait asa cum a trait Hristos....Minuni doar Dumnezeu poate face....Si minunea lui Dumnezeu este cat de mult se poate transforma un om,,,atunci cand se pocaieste cu adevarat si devine smerit lui Dumnezeu..Mintea i se lumineaza,,,fata i se insenineaza si se transforma cu totul in alt om ...Aceasta este minunea cea mai mare...Pe care Dumnezeu o poate face....
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:43
Cat de negativ diabolic,, poate fii un om care nu are credinta....Si cat de linistit si pozitiv poate si un om smerit si cu totul o alta gandire....asta este o adevarata minune care transforma interiorul omului....gandirea lui,,,aspectul de a privi altfel lucrurile
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:49
pentru ca religiile au fost facute de evrei sa prosteasca lumea
George74
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:54
toti sint niste banditi
ati vazut la antena 3 emisiunea in care Vadim s-a luat de satanistii din BOR?
George74
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:58
de ce umbla toti ca sa te converteasca in religia lor....Spre exemplu stai de vorba cu un baptist,,penticostal,sambetist,,ortodox,si care religii mai sunt,,toti incearca sa te atraga la formalitatile lor....Dar nu stiu daca oamenii astia sunt oameni sinceri si curati in gandire si la suflet....Sunt vicleni si au tot felul de interese....Iisus nu a avut nici un interes,,,decat ceea de a ajuta pe oameni sa le mearga mai bine,sa gandeasca mai bine si fara sa astepte nimic in schimb....Iisus a vrut doar ca oamenii sa traiasca in pace unii cu altii,,,sa nu mai traiasca in ura si rautate....Dar si Iisus a fost impotriva formalismului
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:02
Cine sunt liderii care au infiintat alte religii? Oare din cauza interelor materiale? Si se straduie de zor sa atraga in plasa naivi,,,si se cearta din cauza religiei pt ca multi nu vor sa isi schimbe cultul,,,si formalitatile
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:09
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:13:15oare ce este in capul acestor oameni?
Si de asta nu poti tu dormi acum? Eu nu ma duc la biserica,ca nu vreau sa pup mana popii dupa ce s a scarpinat nu stiu unde s au l au pupat inaintea mea inca vreo suta de,,credinciosi,,!Ma inchin acasa,pe camp,in masina,,,,nu trebuie sa dau dovada cuiva cat de credincioasa sunt prin prezenta la biserica!Amin! Iar cu razboiul intre religii eu cred ca este de ordin financiar cum bine a mai zis cineva inaintea mea!
aida71
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:16
De la: George74, la data 2011-10-31 22:54:50pentru ca religiile au fost facute de evrei sa prosteasca lumea


serios?
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:28
eu cred ca este bine sa mergi la biserica Duminica la Sfanta liturghie.....Biserica este casa lui Dumnezeu,,,chiar daca sunt multi crestini falsi in ea...Dar mai sunt si crestini de treaba,,,nu toata lumea are inima pestrita,,dar sunt putini acei oameni...si din cauza asta te simti cateodata trist,,,,atunci cand unul doi te incurajeaza si 8,9 te descurajeaza,,,La biserica nu trebuie sa mergi de ochii lumii,,,ci pt a te simti cat mai aproape de Dumnezeu....Dumnezeu cunoaste gandurile oamenilor,,daca sunt sincere sau fatarnice si fiecare are plata lor
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:32
De la: George74, la data 2011-10-31 22:54:50pentru ca religiile au fost facute de evrei sa prosteasca lumea


Ai auzit si tu ceva poate pe un alt forum dar draga domnule George explica despre care religii vorbesti. Despre iudaism?
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:34
De la: aida71, la data 2011-10-31 23:16:04
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:13:15oare ce este in capul acestor oameni?
Si de asta nu poti tu dormi acum? Eu nu ma duc la biserica,ca nu vreau sa pup mana popii dupa ce s a scarpinat nu stiu unde s au l au pupat inaintea mea inca vreo suta de,,credinciosi,,!Ma inchin acasa,pe camp,in masina,,,,nu trebuie sa dau dovada cuiva cat de credincioasa sunt prin prezenta la biserica!Amin! Iar cu razboiul intre religii eu cred ca este de ordin financiar cum bine a mai zis cineva inaintea mea!
pai il trimiti pe popa sa se spele pe maini daca vrei sa i le pupi,,,,glumeam..Nici eu nu pup mana la preot..El este un om ca toti ceilalti care isi face meseria....La teorie,
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:36
Irinooko. vezi tu cand te mariti si te cununi religios. Vrei nu vrei saruti mana popii, mana nasului...
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:39
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 23:36:00
De la: aida71, la data 2011-10-31 23:16:04
De la: ingerasulluptator, la data 2011-10-31 22:13:15oare ce este in capul acestor oameni?
Si de asta nu poti tu dormi acum? Eu nu ma duc la biserica,ca nu vreau sa pup mana popii dupa ce s a scarpinat nu stiu unde s au l au pupat inaintea mea inca vreo suta de,,credinciosi,,!Ma inchin acasa,pe camp,in masina,,,,nu trebuie sa dau dovada cuiva cat de credincioasa sunt prin prezenta la biserica!Amin! Iar cu razboiul intre religii eu cred ca este de ordin financiar cum bine a mai zis cineva inaintea mea!
pai il trimiti pe popa sa se spele pe maini daca vrei sa i le pupi,,,,glumeam..Nici eu nu pup mana la preot..El este un om ca toti ceilalti care isi face meseria....La teorie,
Si daca mi baga mana sub nas sa i o pup ce fac? Mai ales daca i soacra mea de fatza? De exemplu cand vine cu boboteaza,si eu am facut curatenie luna,vine cu crengile alea si ne face leoarca nu mai zic de mobila pe care au ramas pete de anul trecut!
aida71
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:42
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-31 23:39:31Irinooko. vezi tu cand te mariti si te cununi religios. Vrei nu vrei saruti mana popii, mana nasului...
Pai eu nu ma marit asa usor...Pt ca daca ma scoate de sarite,il iau de beregata...Asa mi s-a intamplat,,la inceput,,,cand ma scotea din sarite,,nu prea eram asa desteapta sa ii spun cateva eram prea tanara....Dar l-am luat de gat,,,ca ii bag una daca nu isi tine gura....Si a vrut sa ma arunce afara cu bagaje cu tot,,,,dar am plecat apoi eu,,,era prost si nu ne intelegeam deloc,,,,era mincinos si hot
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:44


ooaaauu atatea intrebari

e lucrarea de diploma...doctorat...extemporal
sunsset
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:45
Pai il rogi si tu sa sfinteasca mai cu atentie
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:45
Sunsset, acuma ne dam doctoratul in teologie cu don`soara profesoara Irinooka.
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:47
vreau sa fac un contract inainte de casatorie ca in caz de despartire copiii raman la mine si el plateste jumate din cheltuieli daca nu la puscarie direct....
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:47
daca nu isi spala singur sosetele puturoase si nu isi calca singur si face de manacare si curat,,,ca doar nu ma ia pe mine ca servitoare ii bag sub nas contractul,,,si sa tina pliscul mic ca il iau de beregata
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:50


la cursurile astea nu m-am inscris

mai da e greu aci pe garbo....atatea profesoare...au catedra toate
sunsset
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tinerete fara batranete 20 De la: redfire 26 Iulie 2009 20:57
De ce oare dupa divort barbatii platesc o pensie alimentara amarata la copii,apoi ei sunt liberi sa faca din nou alti copiii si alte femei 53 De la: demonsauinger 24 Iunie 2011 13:43
mai e cineva de varta mea pe aici? 5 De la: zambil 17 Iunie 2009 20:55
Introducere 6 De la: Dor_marunt 20 Decembrie 2009 08:55
Sanisori 76 De la: mielutza 28 Iulie 2009 21:54
Setari Cookie-uri