Cum sa plec daca il iubesc?

Indraznesc sa scriu despre durerea mea desi nu cred ca o sa pot sa explic pe deplin ce ma doare, ce imi apasa sufletul, sa va las sa vedeti disperarea mea
Povestea noastra a inceput acum 3 ani, l-am cunoscut pe internet,dintr-o intamplare, mi-a placut de la inceput, am devenit prieteni, ma mai confesam lui dar nu intim, am inceput sa am incredere in el desi eu nu prea aveam in nimeni...
Am avut o copilarie presarata cu certuri din partea parintilor mei, de multe ori ma trezeam dimineata cu ei certandu-se, eram nesociabila, retrasa, pe net incepusem sa ma mai exteriorizez, era mai usor. Dupa un an de trancanit pe internet, mi-a cerut sa ne intalnim, a venit 250 km pt a ne vedea..era asa timid, mi-a adus o floare, ce dulce era..mi-a placut. Au urmat alte intalniri, venea sambata alti 250 km sa ma vada cateva ore..si m-am apropiat de el, eu am luat initiativa si a avansat relatia, am devenit iubiti..am aflat ca era virgin, avea 36 de ani si nu s-a implicat in nici o relatie pana atunci..aveam atatatea lucruri in comun..eu aveam 25, virgina..nu ma apropiasem de nici un baiat din cauza nesociabilitatii, nu avusesem ocazia sa experimentez desi as fi vrut. Nu tineam la virginitate, pur si simplu a trecut timpul si eu nu am avut cu cine sa fiu intima...am continuat relatia un an jumatate, ne vedeam la sfarsitul saptamanii, la 2 saptamani, am inceput sa vizitam tara impreuna, am plecat in vacanta in Grecia..eram fericita, devenisem mai increzatoare in mine si aveam incredere in el. Am stabilit sa ne mutam impreuna cand termin facultatea, am acceptat sa las toata viata mea si sa ma mut intr-un oras total necunoscut, eram ca o tarancuta de la un orasel care se muta intr-o metropola..am hotarat s ane luam un apartament, am inceput sa caut frenetic pe net, in ziare..ii prezentam ofertele prin net, el vedea apartamentele..nu i-a convenit niciunu, avea mari pretentii, vrea ceva mai bun. Apoi am aflat ca are bani de un apartament, ii stransese din salar, el locuia inca cu parintii lui..m-am bucurat pe o parte, ne era mai usor asa..sau asa am crezut eu..
Au inceput sa se rareasca intalnirile, ajunsese sa vina si la 3-4 saptamani la mine..in decembrie anul trecut ne-am certat, eu terminasem de 3 luni facultatea si el nu gasise nici un apartament si nici o chirie ca sa ne mutam impreuna pana gaseam apartamentul, asa cum stabilisem in iulie..A zis ca gata, ne mutam daca vreau eu, asa ca mi-am strans lucrurile si am venit la el..m-a dus intr-o chirie cam naspa, nu aveam strictul necesar, masina de spalat, frigider..primele 2 nopti nici caldura nu am avut..a trebuit sa fac eu curatenie in ea ca se zugravise dar nu se facuse curat. M-am simtit cam umilita, ma asteptam la mai mult dar eu acceptasem sa vin, eu i-am zis sa o inchirieze numai sa ne mutam!
M-a intrebat daca vrem sa ne mutam altundeva, am zis nu..chiar credeam ca ne vom gasi apartament repede...
am continuat sa cautam, el mergea la servici si venea acasa la 6 seara, eu nu am reusit s ama angajez decat in mai, 5 luni in care am fost cam singura..
Toata ziua cautam apartamente, citeam ziarele si netul din scoarta in scoarta doar doar sa nu ratez vre-un apartament..le vedeam seara cand venea el acasa, avea masina de servici si era mai usor..oricum nu avea sens sa ma duc singura ca nu prea stiam orasul si era decizia lui mai mult, erau banii lui, apartamentul era pe numele lui.
Cred ca am vazut peste 50 de apartamente, erau mizerabile multe, ff scumpe, sa dai 40 mii euro pt un apartament mic sau infect?? Mi se parea enorm..in oraselul meu erau mai ieftine..
Cateva mi-au placut insa lui nu..la fiecare le gasea un defect..si ma suparam si ii reprosam ca nu vrea sa ne mutam odata de acolo...
Ma deranja ca isi ducea 2 colegi cu masina..de fapt sistemul era asa: pleca de unde stateam noi, in 2-3 minute ajungea la un coleg, se scula din masina si ii dadea aluia cheile sa conduca el, se urca in masina si sotia lui, o lasau pe ea in drum, unde lucra, oprea sa isi ia al doilea coleg si mergeau toti 3 la lucru...la intoarcere la fel..ma deranja, vream un barbat puternic, stapan pe el, il vedeam ca un catelus, nesigur pe el. Conducea si el ff bine! Era nevoie sa iil lase pe celalalt sa condsuca? El spunea ca prefera sa stea pe scaunul pasagerului...
Prin primavara ne-am certat iarasi, devenisem irascibila, eram singura, ma deranjau si cele cateva minute pe care le prefera sa le piarda mergand la colegul lui cu masina decat sa vina mai repede acasa, nu mai simteam ca ma apreciaza ca la inceput, ca nu are grija de mine acceptand sa stam in chiria aia atata timp, ca nu ia atitudine, ca nu se decide odata cu apartamentul. Si ne-am certat, incepusem sa vad mai mult in relatia LUI CU COLEGUL LUI, eram geloasa, paranoica poate, sunt scorpion , extremista, totul sau nimic e cam deviza mea..S-a enervat cand i-am zis, a ras, a zis ca-s paranoica..poate eram dar eram neglijata..si mi se parea ciudat ca merg zi de zi cu masina de servici, ar fi fost ok daca colegul ar fi venit pe jos la el 5 min si plecau de la prietenul meu dar dece sa mearga zi de zi el 5-10 min ca sa il ia? A fost apoi o faza ff urata: gasisem niste apartamente care erau ok dupa mine, ne facusem o lista, cu avantajele si dezavantajele lor, stabilisem un top, chiar am facut o oferta pt unu pe care proprietarul a acceptat-o..apoi prietenul meu s-a razgandit, s-a eschivat, trebuia sa mergem sa discutam cu proprietarul si prietenul meu mi-a zis ca a intervenit la lucru ceva..a ajuns noaptea acasa..
Aia a cam pus capac, 2 zile nu am mai vorbit cu el, plangeam pana tarziu in noapte, el era rece langa mine, a incercat odata s ama intrebe de ce m-am suparat, i-am zis sa imi dea pace si asta a facut..dupa 2 zile i-am zis ca plec acasa, i-am zis ce aveam pe suflet, el a zis sa fac ce e mai bine pentru mine, nu a incercat s ama fac sa ma razgandesc, nici nu a prea dat explicatii.Asa ca am plecat...peste 2 zile mi-a dat mesaje, s ama intorc, ca e goala casa fara mine...am refuzat, eram, prea suparata pentru toate! I-am zis s aimi aduca lucrurile sambata si le-a adus..a venit mai mult zambind, a zis in gluma parca daca nu vreau s ama intorc cu el, imi venea sa tip cand il vedeam asa relaxat, fara griji! Am descarcat lucruile si i-am spus sa fie fericit..a plecat..eram zdrobita, nu crezusem cu adevarat ca s-a terminat totul..apoi mi-a dat telefon ca a uitat sa imi lase ceva, a revenit, a vazut ca plangeam, nu m-am mai putut abtine..si i-am mai dat o sansa, am revenit cu el desi m-a deranjat atunci ca nu mi-a cerut-o in modul serios, parca nu a facut nici un efort ..nu stiam ce gandea, el zicea ca ma iubeste, ca vrea s afiu fericita dar atat poate, ca nu ii place sa fie fortat, ca o sa ia apartam. sa am rabdare. I-am dat un ultimatum: sa ia apartament intr-o luna..si a luat..am gasit altul, de fapt 3, am facut iar lista, ne-am decis la unu si a mers la notar..Eu intre timp ma angajasem...m-a deranjat atunci ca nu mi-a zis sa merg cu el cand semneaza actele, ar fi fost frumos...i-a cerut prietenului sau si m-a ranit asta...au mai fost lucruri de genul asta care ma raneau, devenisem sensibila la subiectul prietenul lui(care era casatorit, chiar devenisem amica cu el si sotia lui)
Ne-am decis sa reamenajam apartamentul ..a durat 5 luni in care doar eu am luat decizii, eu am decis ce mobila luam, ce meserias, ce culori, ce gresie, ce frigider, etc. Eram nehotarati in toate, ii ceream sa ia decizii mai repede, a vazut cazi si wc-e de 10 ori pana sa ia cate unu, pt usi i-au trebuit 2 luni ca sa le comande. Pentru amenajari nu mai prea aveam bani, 4000 euro i-am dat eu cu drag, vream doar s aterminam odata si sa ne linistim, sa pot sa ma trezesc dimineata fara sa ma gansdesc la nici o gresie, usa, etc! Am renuntat sa mai am grija de mine, sa imi cumpar haine, etc si am gresit..totul investeam in apartament numai sa terminam odata
A continuat sa isi duca colegul la lucru si sa il aduca seara desi ma deranja, as fi vrut sa vina direct la apartament, era foarte aproape de lucru, 5 minute si el a preferat sa plece de la lucru, sa mearga 40 de minute cu masina sa isi lase colegul, sa vina sa ma ia de la garsoniera si sa conduca alte 30 de minute sa ajungem la apartament..asa am pierdut zilnic o ora..si mergeam la apartament dupa 7 seara si nu mai faceam mare lucru( de spart gresie, ziduri, tras cabluri prin perete noi ne-am ocupat)
In septembrie ne-am mutat la apartament dupa ce eu i-am tot zis ca trebuie sa ne mutam odata, mesterii pe care i-am angajat au taraganat ff mult lucrarea, cred ca am dat peste cei mai delasatori mesteri...ne-am mutat desi nu erau obiectele sanitare cumparate desi ii spusesem lui sa le ia odata de mult, nici electrocasnicele nu erau luate desi si aici ii spusesem de multe ori sa le luam odata. Nu era vb ca nu mai aveam nici un leu pt ele, bani mai erau, el taragana la fiecare lucru..pt fiecare lucru trebuia sa mergem prin n magazine, sa treaca saptamani intregi ca sa il luam..am stat 2 saptamani fara cada in baie, cuptorul si plita elecrtrica (le-a cumparat ptc il fortasera cei cu mobila de bucatarie, trebuia decupat blatul..doar in ultimul moment, cand e fortat de timp, ia decizii!) nu au fost montate 2 saptamani(un prieten de-al lui trebuia sa o faca dar tot ocupat era)
Eram obosita, ne indepartasem mult in timpul asta, increderea se cam dusese..daca l-a inceput il iubeam si simteam ca el e alesul meu, ca e barbatul alaturi de care vreau s aimi petrec toata viata, atcum nu mai stiu ce e..
Pe plan sexual nu ne mergea prea bine: nu reusea sa se controleze si ejacula repede, eu eram insatisfacuta, doar de 2 ori am avut orgasm, la inceput l-am mintit ca aveam..nu vream sa sufere apoi, cand am plecat acasa in primavara i-am spus adevarul..a incercat sa ma mangaie mai mult, sa ma atinga dar nu reuseam sa uit de probleme, e rezervat in pat, nu prea vorbeste, inca e timid uneori, stie ca eu sunt mai inflacarata, ca imi place s ami se vorbeasca, a incercat sa faca asta dar parac e fortat totul, nu e cursiv, nu vine din sufletul lui.
Imi raspunde repede fizic la atingeri, tachinari, are erectie, simt ca e atras de mine dar tot teama mi-e..ca nu sunt femeie pt el...ca in subconstient e atras de colegul lui..ca altfel de ce s-ar comporta astfel??
De o luna jumatate vine si el la lucru de la 7 dimineata, lucram la aceasi firma, mi-a zis ca are ff mult de lucru, are responsabilitati mari acolo si am inteles. A continuat sa vina la 7 si dupa ce ne-am mutat la apartament..martia trecuta am mers sa ii las la birou un langos(faceam des astfel de lucruri, stiam ca nu prea are timp sa mananace) si am vazut ca intra pe usa cu cei 2 colegi..l-am intrebat unde a fost, s-a eschivat, l-am intrebat de 2 ori pana sa imi zica ca colegul lui l-a sunat sa vina dupa el cu masina. Am crezut ca a cazut cerul pe mine..acum 2 luni ii cerusem sa termine cu dusul colegiilor, sa aleaga intre mine si celalalt coleg...am plecat de la biroul lui si am mers la al meu, era ora 9 dimineata..la 3 am iesit, prietenul meu a venit pana acasa ca venise masina de spalat, l-a adus si pe colegul lui sa o care pana la et. 1, nu am zis nimic, eram suparata, ma simteam tradata, imi intrase ideea in cap ca el ma ducea la 7 la lucru, statea 30 d emin si fugea 45 de min sa isi aduca colegul aca sa ajunga la 9 la lucru..pierdea 2 ore de lucru care erau platuitie dublu..mie imi zisese mereu ca NU ARE TIMP, ca e ff ocupat la lucru, nici pranzurile nu le mai prea luam impreuna, mancam singura in biroul lui deseori dar isi facuse timp , pierduse 2 ore ca sa isi duca prietenul...existau mijloace de transport in comun, existau taxiuri, chiar colegul lui avea masina, nu era obligat sa il duca!!
A venit seara si m-a intrebat adac vrem sa vorbim..i-am zis ca ce mai e de vorbit? Ca a zis totul..si a plecat nervos in bucatarie..eram asa suparata!!
A doua zi dimineata m-a intrebat daca vrea s ama duca cu masina, am zis ca nu, sa-si duca iubitul sau prietenul, cum ii zice el...vream sa ma razbun, sa sufere si el!
Nu am mai vorbit deloc, nu m-a sunat, nimic, a venit acasa la 7 seara..ma uitam pe ceas mereu..vream s avad daca vine pe la 5:30..asta ar fi insemnat ca vine acasa imediat dupa ce pleaca de la lucru..si am vorbit, i-am zis ca m-am simtit tradata, ca m-a mintit nespunandu-mi ca il duce cu masina..am puys cap la cap informatiile..si vineri il dusese cu masina, aceasi faza, la 7 m-a dus pe mine apoi a plecat dupa el pana in capatul celalalt al orasului, vineri au venit cei cu isle sa le monteze si prietenul lui sa puna cada, prietenul meu a venit la 3 sa duca caloriferele la spalat dupa ce eu dimineata ii spusesem ca ori le spala atunci ori le punem asa cum sunt! Pe la 5 a plecat, zicandu-mi ca mai are de lucru..s-a intors pe la 7-8 seara..dupa ce am aflat marti ca isi duce colegul am inteles ce facuse: se dusese la lucru, a stat putin si apoi si-a dus colegul acasa..am aflat ca ii luase flori si sotiei colegului ca era ziua ei..si mie nu mi-a mai dat flori de jumatate de an..
Luni ma mintise iar..pe la 5:30 l-am sunat sa aflu pe unde e, ca trebuia sa zugravim in boxa, mi-a zis ca vine in circa 30 de minute..a venit peste fix o ora. Eu ma dusesem in boxa sa dau cu amorsa, credeam ca va fi obosit si vream sa mai fac ce pot..de fapt eu cand l-am sunat, el era prin preajma, isi ducea colegul cu masina...o consider tradare, minciuna prin omisiune tot minciuna e.
A continuat sa isi duca colegul toata saptamana, eu mergeam cu autobuzul la lucru la 7, el mergea direct la coleg..
Am decis sa plec, sa ma mut in chirie, am dat avansul pt 2 chirii desi doar eu stiu ce a fost in sufletul meu.
De cate ori am simtiti eu ca isi bate joc de mandria mea: ce barbat nu are grija de femeia pe care spune ca o iubeste?? Am renuntat la toata viata mea ca sa fiu cu el, ma asteptam la afectiune, respect, sinceritate, incredere! I-am oferit inima mea si increderea si a reusit sa le distruga zi de zi, incetul cu incetul, cu faptele pe care le-a facut...care sunt mai multe decat am scris dar si asa m-am intins prea mult...
Am realizat ce m-a durut: ca stia ca o s ama afecteze ca isi duce prietenul, ca o s ama supar, ca o sa plang si a facut-o totusi..el spune ca nu a realizat ca ma supar asa dar stia doar ac sunt sensibila la subiectul asta!! Mie imi spune aca nu are timp!! Nu are timp sa isi schimbe domiciliul in cartea de identitate sa mi-a schimb si eu, in 2 saptamani imi expira buletinul dar el nu avea timp sa mearga la politie, nu avea timp sa mearga la anpc sa ii reclame pe cei cu usa, din 3 comandate, doar una era buna!, nu avea timp sa vada de cada, nu avea timp...dar a aavut timp sa il duca cu masina! Asta doare si mi-a aratat cat am insemnat eu..
Sambata i-am scris ce aveam tot pe inima, 8 pagini, ce m-a durut..explicatiile lui nu m-au convins deloc, asa rece a fost..lui i se pare firesc ce a facut, scuza e ca nu stie sa spuna NU, nu a stiut sa isi refuze prietenul...nu intelege ca m-a tradat, de ce m-am suparat, nici el nu a fost multumit in chirie, vrea sa luam aparatamentul dar vrea sa fie unu bun, etc..si parca l-am vazut ca un strain, nu il mai recunosteam, ala sa fie barbatul cu care am dormit atata timp? Niciodata nu cred ca a reusit sa imi spuan ce are pe suflet, mie mi-a zis ca fata de mine a fost cel mai deschis dar nu a afost suficient, vream mai mult de la el..
Relatia lui cu sora si mama lui ..nu exista, de un an nu isi vorbesc, el a incercat de cateva ori sa vorbeasca cu ele dar cred ac e cam aceasi situatie ca a mea..ca semanam mult noi trei..si el renunta rapid, fuge cand apar situatii de genul astora..duminica am stat toatra ziua acasa s avad ce face el, a plecat pe la 12 sa faca cumparaturi, m-a intrebat daac vreau sa merg, am zis nu, a venit peste 3 ore, a stat 10 min, a plecat iar, a venit peste 3 ore si a plecat iar..asa fuge el cred..
Nu am reusit sa il inteleg, nu stiu ce e in capul lui, niciodata nu mi-a vorbit urat macar, la furie se inchide in el si pleaca doar si eu raman singura si imi imaginez orice..
Nu cred ca are o relatie cu colegul lui, striu insa cum sa il ranesc si cand eu sufar, vreau sa sufere si el.
Cred insa ca ceva este..ca a ales sa il duca pe el, cu riscul de a ma supara eu, spune multe.. si m-a doare si acum s avad cat de putin am insemnat eu..
Peste 4 zile trebuie sa ma mut in chirie, de 3 zile nu vorbim, de 2 zile ma duce cu masina la 7, a zis ca are de lucru...cred ca nu-si mai duce colegul..el vine acasa, face ce stie prin apartament si trece ziua..mi-a zis sa fac ce cred ca e mai bine pt mine dar el crede ca nu ar trebui s adau cu piciorul la tot ce am construit, la relatie, la apartament..si atat. NU e destul pt mine!
Ce pot sa cred?? Ce sa fac? Unde am gresit eu? Sau doar nu se potrivim? Ii doresc sa fie fericit, e un barbat bun, bland dar prea inchis..asa e si tatal meu..si cumva eu seaman cu mama si nu vreau o casnicie ca alor mei!
calugarita
Postat pe 23 Octombrie 2012 10:35
Da. Am citit aproape tot...e lunga povestirea...Mi-a trecut prin cap ca e (si) homosexual. Si eu as fi reactionat ca tine, nu-mi pari exagerata.
Luna_in_capricorn
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:07
O alta observatie pe care am facut-o instantaneu: noi femeile-unele-alegem barbati care seamana cu tatii nostri-chit ca ne-au placut ori ba. Belea mare iubirea asta, totusi!
Luna_in_capricorn
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:54
Am citit si eu ... tot!!!
Nu cred ca e gay. Barbatii au mai bine dezolvatat legatura asta de prietenie intre ei.
Eu cred, ca el e un tip introvertit, calm, sensibil probabil mult mai slab din punct de verede al personalitatii decat tine.
Pana la un punct voi 2 v-ati asemanat, ati avut common points apoi v-ati evoluat diferit.
Tu ai terminat facultatea.
Tu te-ai mutat in orasul lui.
Tu ai vrut casa si totul sa fie gata.
Tu ai inceput munca.
Tu, tu, tu... deci ... PAREREA MEA e... ca tu esti MOTORUL relatiei voastre iar el s-a complacut sa aceepte schimbarile dupa ce a traaaaaasss de timp cat se poate de mult ca acestea sa nu se intample.

Problema e... ca ai obosit si iti doresti ca un pic, un pic... el sa fie MOTORUL relatiei voastre.
Nu stiu daca asta se va intampla.
Oricum bafta, iar noi cei de aici iti suntem alaturi, virtual cel putin.
garbo_7733
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:21
Prietenie, prietenie dar pana penelor... ...ai o femeie care te iubeste, pe care o iubesti si femeia asta te roaga, iti arata ca sufera, pleaca de la tine, plange...ce ii trebuie sa renunte ? Are caracter slab? Nu cred. Durerea ei e ca nu-l simte "al ei", pe aceeasi lungime de unda, bucuros sa-i indeplineasca dorintele...la urma urmelor niste dorinte firesti...de femeie ce iubeste...
Luna_in_capricorn
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:49
sunt femeie, am crezut ca e clar. Si eu m-am gandit sa scriu un scenariu, heartbit dar nu o sa pot sa exprim niciodata destul ce simt ca sa fie interesant. Si sunt asist. medic., scuze pt greselile gramaticale, un prost obicei e de a tasta si sa nu ma uit pe ecranul calculatorului.
E povestea mea, heartbit...iti inteleg ironia, daca as fi citit si eu i-as fi zis tipei sa termine cu milogelile..asta cand nu ma durea asa, e altceva cand ti se intampla tie.
Nu vream o dragoste ca in povesti ca nu exista, vream doar sinceritate, afectiune, sa ma stranga in brate uneori fara nici un motiv...
calugarita
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:04
calugarita, eu te inteleg, nu-mi pari exagerata, nedreapta ori plangacioasa...

Era mai bine sa fi scris mai pe scurt, aici oamenii au putina rabdare cu textele lungi.
Luna_in_capricorn
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:33
HEARTBIT u cu toata lumea ai ceva?Te crezi chair perfect?De ce est mereu IRONIC?
nu_sunt_nimeni
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:04
Calugaritza..eu nu cred ca ne-ai povestit ca sa fi compatimita sau sa milogesti ceva...Ai vrut sa te descarci!!Nu cred ca iti trebuie cine stie ce studii..precum a batut dl heartbit apropo...ca sa spui ce ai pe suflet... Sa te intreb ceva la ureche..prietenul tau este cumva zodia peste?
nu_sunt_nimeni
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:15
Mai am o nelamurire Spuneai ca povestea a inceput acum 3 ani si ca aveai 25..deci dupa matematica mea ar iesi ca acum ai avea undeva la 28..si totusi la profil scrie 31
nu_sunt_nimeni
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:33
Bit, fii biat cuminte!
Las lumili s scrie (i) aici!
Axl_R
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:41
De la: jjulyeta, la data 2012-10-23 15:04:24HEARTBIT u cu toata lumea ai ceva?Te crezi chair perfect?De ce est mereu IRONIC?


ai vazut vreun topic sau vreun mesaj pe vreun topic unde sa afirm ca sunt perfect?
daca nu, ar fi bine sa nu mai tragi concluzii la adresa mea, nici macar suba forma de intrebari retorice!
nu cred ca nu poti trai cu sotul tau de grija mea!

cum tu iti poti expune o parere sau alta, respecta si parerea celorlalti, chiar daca esti sau nu de acord cu ea!
heartbit
Postat pe 23 Octombrie 2012 18:27
De la: calugarita, la data 2012-10-23 14:04:21sunt femeie, am crezut ca e clar. Si eu m-am gandit sa scriu un scenariu, heartbit dar nu o sa pot sa exprim niciodata destul ce simt ca sa fie interesant. Si sunt asist. medic., scuze pt greselile gramaticale, un prost obicei e de a tasta si sa nu ma uit pe ecranul calculatorului.
E povestea mea, heartbit...iti inteleg ironia, daca as fi citit si eu i-as fi zis tipei sa termine cu milogelile..asta cand nu ma durea asa, e altceva cand ti se intampla tie.
Nu vream o dragoste ca in povesti ca nu exista, vream doar sinceritate, afectiune, sa ma stranga in brate uneori fara nici un motiv...



crede-ma ca interesant este, si potential ai pentru scris (vorbesc foarte serios) iar faptul ca am zis sa scrii ceva (scenariu, roman, nuvela...), n-a fost nici pe departe o ironie!

asistent medical dupa facultate? in fine, tu stii!

"daca as fi citit si eu i-as fi zis tipei sa termine cu milogelile..."
pai atunci de ce nu urmezi sfatul pe care l-ai da altuia? nu ti se potriveste, dar in schimb crezi ca i se potriveste altcuiva?!
mi se pare o fractura logica (ca sa folosesc si un termen din domeniul tau de activitate )

o vorba, care circula prin lume, zice cam asa: pana sa il gasesti pe Fat-Frumos, s-ar putea sa fie nevoie sa saruti multi broscoi!
cred ca are un sambure de adevar, tu ce zici?


din text si dupa nickname reiese ca esti femeie, dar dupa imaginea de profil, pare ca esti barbat, nu stiu de ce!?
profilul nu ti l-am vizitat, pentru ca si acolo s-ar putea sa am surpriza sa te vad tot barbat

se zice ca nimic nu e intamplator, de ce ti-ai ales acest nick name?
heartbit
Postat pe 23 Octombrie 2012 18:40
Mi se pare ca nu, nu il iubesti. Daca il iubeai "drama" lipsei temporare de confort nu era pe primul plan. Am citit tot mesajul plin de constructii, amenajari, achizitii, var si mortar, totul repede-repede, totul fix asa cum vrei tu, inclusiv simplele lui interactiuni cu colegii... unde e iubirea din partea TA in povestirea asta?!
"Acasa" nu inseamna cum sint aranjate cablurile, cuptorul si masina de spalat... nu stiu daca intelegi diferenta.
quasaria
Postat pe 23 Octombrie 2012 21:53
Multa rabdare ai avut Q... Felicitari.
Rotty
Postat pe 23 Octombrie 2012 22:18
Din pacate asa sunt eu: ma axez pe un lucru sa il termin ca altfel imi sta in cap, am avut rabdare,. indiferent ce spun unii, rabdare 1 an de zile sa ia apartamentul, rabdare 5 luni sa fie amenajat..acum nu stiu ce credeti voi ca inseaman amenajatul asta, dupa 5 luni apart nu e gata, abia acum o sapt jumate au pus wc-ul si cada care nu e montata final, nu mai aseara a legat cuptorul si plita la curent,hota la fel, masina de spalat nu e functionala, cumparata acum 2 saptamani, camera de zi e plina de cutii, acolo nu am cumparat nimic deocamdata, usi nu avem nici acum, dupa ce au fost comandate acum 2 luni, din cauza lor l-am tot sacait sa mearga la anpc sa ii denunte pe aia, caldura nu aveam desi avem centrala, nu sunt montate nici acum caloriferele desi au fost spalate acum 2 sapt, dupa ce am insistat eu alte 2 saptamani.Nu avem perdele, aplice nicaieri..suna a lamentare..dar eu m-am lovit zi de zi de ele, acceptam ca nu el putem avea din cauza baniilor dar cand spui ca nu ai timp de ele dar ai timp sa iti duci prietenii 2 ore acasa..ma doare.
Nu stiu daca il mai iubesc, nu am tinut la absolut nimeni cum tin la el, cred ca nici la parinti dar nu-s genul de om care sa se simta calcat in picioare si sa indure la nesfarsit. Se spune ca in dragoste nu trebuie sa fi mandra, eu sunt..poate asta inseamna ca nu il iubesc..
calugarita
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:03
Calugaritza..rspunde-mi te rog la ceea ce te-am intrebat mai sus
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:14
exact ce spuneam.
Tu aici scrii despre omul pe care il iubesti, despre relatie - sau despre un prapadit de apartament care, se pare, reprezinta scopul vietii tale?!
Ca sa iti dau o idee de pe ce pozitie vad lucrurile: am lasat o casa amenajata dupa ultimele tendinte, masina si un job f. bine platit ca sa fiu living on a suitcase la capatul celalalt al lumii (nu e figura de stil) - si cu un copil mic in circa. Cu ce garantii? Nici una.
Si stii de ce am facut asta? Pentru ca acel loc era prea plin de amintiri.
N-am luat nimic, decit pasapoartele, cardurile, trei blugi pt mine si geaca si papusile copilului. Nu mi-am luat nici macar telefonul mobil. Pentru ca, daca l-as fi luat, as fi asteptat sa ma sune. As fi vazut numele lui pe display. Tot timpul.
Asta e sfarsitul.
Iar perioada cea mai frumoasa a fost cind am fugit amindoi in virf de munte - si am fiert muguri de copaci ca sa ne facem supa, stateam intr-un refugiu, ne tremurau si chilotii pe noi de frig, dar nu aveam chef sa coborim "la civilizatie" pina nu dam in pneumonie... pentru ca nu vroiam sa vedem pe nimeni. Si nu vroiam si nu puteam sa redevenim aceiasi oameni ca pina atunci...
Nu imi amintesc citi bani aveam in buzunar - cred ca n-aveam deloc, geanta era in masina, masina in Bucuresti, eu la citeva sute de km - si nu imi amintesc nici sa imi fi trecut prin minte ca sint "umilita" ca trebe sa spargem lemne sparlite din padure ca sa nu murim degerati. Imi amintesc in schimb ca eram foarte fericita. FOARTE fericita.
Si cred in continuare ca asta inseamna sa iubesti. Si cred in continuare ca restul sint doar ziduri: ti se pare ca a construi ziduri si a inmagazina compulsiv obiecte e un mod de a te apropia de celalalt? Te-ai oprit vreun moment din zugravit si carat usi si geamuri ca sa te uiti la el? La el, nu prin el? Si, daca da, ce ai vazut?
quasaria
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:24
Q, ea NU se simte iubita. Asta e punctul. Casa e un pretext. El NU o face fericita, probabil ca NU o iubeste, asta-i baiul.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:30
dupa parerea mea nu iubeste ea. Asa ca nu va simti niciodata ca barbatul de linga ea ii ofera suficient... Dupa ce va fi gata casa - si va fi, intr-o zi - o sa fie presanta nevoia sa de inlocui masina. Sau de a lua o casa mai mare. Cu o gradina cu iarba mai verde. Si de a face copii. Si de a creste neaparat cei mai nemaipomeniti copii. Si de a-l mina in tot timpul asta pe barbat cu biciul de la spate, ca nu e destul de mult, nu e destul de repede, nu se simte apreciata, se simte umilita, si se simte singura, si neglijata... etc.
O fi din exterior... sau...?
quasaria
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:42
Q pot sa iti scriu pe privat?
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:49
sigur
quasaria
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:53
...e din interior, Q, totul e din interior, casa e doar pretext, e forma materiala ce imbraca nevoia de iubire, protectie si altele. Dupa cum scrie calugarita, imi pare o femeie sensibila, spiritualizata, nu materialista, nu redusa la casa masina copii. Ea are o singura nevoie: sa iubeasca si sa se simta iubita, oops, sunt doua nevoi...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:00
ai dat-o-n bara ...Acum o sa sara pe tine

P.S Q SEND!
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:15
Of..aveam cam 25-26 ani cand l-am cunoscut prima data, un an si ceva am vb pe net apoi ne-am cunoscut, indragostit, ne-am vazut un an jumatate de la distanta si de 10 luni stam impreuna.am 30 de ani acuma. Asta conteaza, ca nu iesea anul ala la socoteala??Nu stiu ce e iubirea, ziceti voi..daca e aia din filme, in care eroina isi da viata pt el si indura orice si se taraste la piciroarele lui si plange sa nu o paraseasca ca face orice, atunci da, nu iubesc. Daca iubirea e atunci cand faci orice gest ca sa il faci pe celalat sa se simta mai bine, gatesti de post 2 zile in fiecare saptamana si ii respecti convingerile desi nu esti adepta lui, daca treci peste jena si ii faci orice in pat numai sa se simta el bine, daca taci cand te deranjeaza ceva si te apostrofeaza ca ai intrecut masura ca sa nu il superi mai tare, daca, daca..atunci poate ca-l iubesc.
Adevarul e undeva la mijloc cred, am gresit eu, a gresit si el, problema e ca nu stiu cum se poate rezolva. De 3 zile nu mai vorbim decat Ceau dimineata si cand vine acasa...nu opot sa trec peste raceala lui, stiu ca daca as zice sa vorbim, am vorbi dar mai stiu ca as ramane cu el, mi-a zis ca ma iubeste, ca ma insel, crezand ca nu ii pasa de mine dar nu a facut nici un efort sa schimbe ce cred. A zis: sa fac ce vreau, cum e mai bine pt mine. Un om care ar iubi nu ar incerca sa faca mai mult decat asta? Nu da niciodata explicatii si cand le da sunt reci.
calugarita
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:26
Barbatii nu sunt ca noi CALUGARITZA sa se exteriorizeze...si eu cand ma mai supar pe al meu sotz si ii zic vrute si nevrute..nu zice nimic,nu ma contrazice..nu imi raspunde..si asta ma infurie si mai tare.Mereu imi spune sa fac cum doresc,cum imi place,sa imi cumpar ce vreau,cand vreau..dar poate vreau si eu sa ne sfatuim..Referitor la faza cu dragostea...ca nu te mai satisface..Probabil voi nu discutati,lipseste dintre voi comunicarea...La noi este in felul urmator...dupa...ma intreaba..Tu ai avut??Niciodata niciunul dintre noi nu a ramas in Stand by ...Si chestia cu...,,sa faci ce crezi,cum crezi ca este mai bine pt tine"placa asta o stiu si eu Niciodata nu lupta,pt ce-i al lui!!In fine..sa nu crezi ca sunt o femeie care ii cade la picioare sa il implore..numai ca,atunci cand vad ca este intr-o pasa proasta..il las in plata Domnului,nu il mai frec si eu la cap ca sa ii sara tzandara..si plus de asta ca nu este genul de persoana care sa isi ceara scuze..chiar daca a gresit...spune ca greseala facuta nu se poate sterge cu un IARTA-MA!
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:40
Mergi pe traseu in sens invers si cauta ceea ce v-a placut, unit, facut sa va iubiti. Un ceva a fost ca daca nu ar fi nu s-ar povesti. Mai degraba te inteleg pe tine decat pe el, tu faci pentru el dar si el ar trebui sa vina catre tine si sa faca in asa fel incat sa te simti bine...Cuplul e o continua calatorie, unul catre altul dar si impreuna catre amandoi. Undeva unul dintre voi s-a oprit, nu mai calatoreste. Sau poate ca amandoi. O pauza in relatie nu ar strica. Inteleg ca nu prea se poate sa stati o vreme separati, nu aveti doua case. Dar sa locuiti impreuna si sa nu reusiti sa urniti bolovanul de care v-ati impiedicat...e greu...Raman la parerea mea dintotdeauna: nu ajunge iubirea ca sentiment!
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:22
De la: jjulyeta, la data 2012-10-24 11:40:58Barbatii nu sunt ca noi CALUGARITZA sa se exteriorizeze...si eu cand ma mai supar pe al meu sotz si ii zic vrute si nevrute..nu zice nimic,nu ma contrazice..nu imi raspunde..si asta ma infurie si mai tare.Mereu imi spune sa fac cum doresc,cum imi place,sa imi cumpar ce vreau,cand vreau..dar poate vreau si eu sa ne sfatuim..Referitor la faza cu dragostea...ca nu te mai satisface..Probabil voi nu discutati,lipseste dintre voi comunicarea...La noi este in felul urmator...dupa...ma intreaba..Tu ai avut??Niciodata niciunul dintre noi nu a ramas in Stand by ...Si chestia cu...,,sa faci ce crezi,cum crezi ca este mai bine pt tine"placa asta o stiu si eu Niciodata nu lupta,pt ce-i al lui!!In fine..sa nu crezi ca sunt o femeie care ii cade la picioare sa il implore..numai ca,atunci cand vad ca este intr-o pasa proasta..il las in plata Domnului,nu il mai frec si eu la cap ca sa ii sara tzandara..si plus de asta ca nu este genul de persoana care sa isi ceara scuze..chiar daca a gresit...spune ca greseala facuta nu se poate sterge cu un IARTA-MA!


Asa e, Juliette! Cum povestesti tu, exista un fir interior ce te leaga de sotul tau, comunicati-mare lucru mare-Niciodata niciunul dintre noi nu a ramas in Stand by , te-am citat pe tine, asta-i cheia! Cum zice calugarita, ei nu i se intampla minunea de a fi intrebata daca a avut ori ba. Nu are nici o legatura discutia cu cum sunt barbatii ori cum sunt femeile ci cum sunt cuplurile...sau cum ar trebui sa fie...Calugarita nu vrea nimic altceva decat ca grupul asta de indivizi ea-el sa calatoreasca.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:28
Totul in viata nu se rezuma la sex(a face dragoste)eu,am dat un exemplu...faza cu intrebatul...Dar se pare ca pe GARBO fiecare interpreteaza cum doreste,nu adevaratul lui sens..si pe deasupra mai sunt si ironici..No offence!!
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:34
De la: jjulyeta, la data 2012-10-24 12:34:05Totul in viata nu se rezuma la sex(a face dragoste)eu,am dat un exemplu...faza cu intrebatul...Dar se pare ca pe GARBO fiecare interpreteaza cum doreste,nu adevaratul lui sens..si pe deasupra mai sunt si ironici..No offence!!



Nu ma refeream la sex, puiule, ci la intrebarea in sine...ca idee...Eu merg pe idei. Pe esenta. Si nu-s ironica . Ok, uneori sunt dar in alte situatii.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme in relatie 28 De la: garbo_460861 9 Martie 2017 14:43
as dori un sfat 11 De la: rautatemika 16 Februarie 2010 21:44
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
Nu mai sunt atrasa de el. 19 De la: Maria_Mar_1 27 Septembrie 2016 20:59
CE ALEGI IN VIATA? 15 De la: FIDELE 10 Aprilie 2012 23:27
Setari Cookie-uri