fiti blanzi, am 2 copii si vreau sa fie bine

Salutare,
am 36 de ani...am nevoie de ajutor.
in urma cu 5 ani am cunoscut o femeie mai mare cu 3 ani si cu un baietel de 8 ani.
dupa 3 sapt a ramas inscarcinata....dupa o perioada scurta au inceput certuri...ceva nu-i mai placea la mine...ba eram prea urat, ba prea slab, ba vorbeam cumva....una dupa alta am inceput sa ma simt aiurea in prezenta ei.
mi-am dorit foarte mult o familie si am strans din dinti si am mers mai departe, am cautat solutii....sedinte de psihoterapie.
nu au avut rezultat.
Concluzia psihologului a fost ca e isterica (histrionica) si tot timpul in cautari...
aveti idei?
garbo_9309
Postat pe 13 Noiembrie 2012 13:28

si inca ce idei....
dar...nu te privesc pe tine alea...tu vad ca esti femeie...si ai probleme cu o femeie....
pe linia asta...chiar ca nu am idee...care-i treaba
dor72_
Postat pe 13 Noiembrie 2012 15:42
Dor, fii blnd/!
Axl_R
Postat pe 13 Noiembrie 2012 16:11

fetiscano, am fost blandetea intruchipata ( si dac'ai sti cu ce eforturi... )
dor72_
Postat pe 13 Noiembrie 2012 16:24
DRAGOSTEA UITA TOT IARTA TOT ....!!!!!! UNDE DRAGOSTE NU E NIMIC NU E!!!! SI DRAGOSTE CU FORTA NU SE POATE! ! ! !
garbo_5122
Postat pe 20 Noiembrie 2012 17:42
chiar ca a fost blanda dor72_!


prietene, nu mai strange din dinti ca o sa iti crape si sunt scumpe vizitele pe la stomatologi!
am un prieten care spunea asa:
numai cel care isi doreste o viata in orice conditii, este victima conditiilor mizere!
nu te vaita, pentru ca tu ti.ai dorit viata asta, ba chiar ai strans is din dinti pentru ea!

nu ai doi copii! ai un copil cu ea si ea mai are un copil cu altul! daca am inteles eu bine!
daca vrei sa-i fie bine copilul tau (ca pentru al ei nu ai cum sa emiti pretentii!) atunci ai face bine, asa urat, slab, vorbind cumva si etc. sa-ti iei copilul si sa iti vezi de drum! si fara sa scrasnesti din dinti, sa cauti o femeie cu care chiar poti convietui, nu o individa care sa te duca "pe culmile disperarii", vorba altui prieten de-al meu.
ai idee cumva de ce a ramas singura cu un copil???

nu cumva a ramas cam repede insarcinata? esti sigur ca de esti tu acesta, acel copil este chiar al tau?
sau mergi pe premisa, ca e in gradina ta si deci e al tau?
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:07

bit-ule, de unde ai stiut mataluta ca taman la asta m-am gandit si io citind intaia postare? ( ca nu ar fi copilul lui... )
totusi...3 saptamani si ...gata

P.s. Tu stii ca io-s blajina din fire....
dor72_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:20
mai ai putin si ma intreci in blajinitate!
eh, daca nu stiam eu, fratiorul tau, atunci cine?
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:36

da, dar voiam sa " se afle "
era mai deunazi un nene doctor...care le stia si el , la fel de bine ca tine
dor72_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:40

Mie 3 saptamani mi se pare cam mult. Din cate stiu, e o treaba de cateva minute, ba chiar secunde la unii mai precoce; asa ca nu vad care-i problema omului in aceasta privinta.

Pe de alta parte, o precocitate permanenta ar oferi si o explicatie pertinenta pentru isteria madamei.

charmelen
Postat pe 22 Noiembrie 2012 22:11
Ma gandesc ca ai putea aduce ceva nou in relatie.Uneori pot exista certuri de multe ori cand ai o contrazicere cu cineva poti cunoaste mai bine persoana respectiva.Eu am terminat facultatea de psihologie si iti dau un sfat de specialitate, sfatul meu este ca nu trebuie sa lupti doar tu,trebuie sa se implice si e daca tu doresti sa iti schimbi in bine relatia.Incearca sa descoperi in tine anumite calitati,incearca sa fii romantic cu ea sa ii dai flori,sa vada ca tu poti avea si alte calitati.Este posibil ca nici ea s nu concluzioneze ca isi face rau singura,asa cum ai expus tu situatia.Trebuie s o ajuti, sa incerci,sa vezi ceea ce nu ii place, sa stii ceea ce tie nu iti place deasemeni.Cu multa "munca"vei reusi,dar daca vei icerca sa iti schimbi relatia in bine(de exemplu aveti interese comune avand in vedere cresterea si dezvolatarea copiilor,trebuie s inteleaga ca acest comportament al ei nu face bine relatiei de familie deasemeni).Fa o schimbare pozitiva, incearca sa o intelegi mai bine si e bine sa o faci si pe ea sa lupte..Daca incerci,incerci,incerci si pui in aplicare ceva nou in relatia ta, pozitiv este bine.Dar daca tu vezi ca ai incercat in zadar nu e bine sa te "intoxici"cu aceasta relatatie.Parerea mea e sa fii puternic si sa te gandesti sa iti imbunatatesti relatia,Take care!
RonnaGarbo117309
Postat pe 27 Noiembrie 2012 08:45
blandetea intruchipata nu aduce bucurie daca nu stie unde si cand sa se faca observata...a fi bun uneori inseamna a fi fraier...poate profita de bunatatea ta...dragostea nu inseamna sa te lasi calcat in picioare sa uiti tot fara sa incerci sa arati unde este greseala si sa lupti pt a indrepta...daca o iubesti incearca sa o vindeci cu blandete si autoritate dar si sa-i arati avantaje si dezavantaje...arata-i cat ai facut ,cat poti sa mai faci si daca nu se schimba mai bine lasaobalta....intr-o relatie amandoi trebuie sa luptati pt armonie....a suporta si a scrasni din dinti nu rezolva situatia...poate nu stie sa iubeasca ,poate nici pe celalalt nu l-a iubit...
yzabela_03
Postat pe 30 Noiembrie 2012 20:54
"concluzia e ca EA e.." Asta spune cam tot. Tu esti de-a dreptul angelic si EA e...

Iar pentru cultura ta, "histrionic" inseamna ca are nevoie de atentie, are nevoie sa fie in centrul atentiei, are nevoie sa fie asigurata emotional - dar nu orice femeie are aceleasi nevoi, fie si la alta scala?!
Oricum, intensitatea "histrionica" scade cu virsta. Nu e un dezastru, nici isterica, nici "in cautare de barbati", cum lasi sa se inteleaga, pentru ca e histrionica.
Si apropo, te-ai gindit vreodata ca poate chiar esti prea urit, prea slab, sau "vorbesti cumva"?
Si ca faptul ca o eviti pe ea nu rezolva aceste probleme, doar te deranjeaza adevarul si ascunzi gunoiul sub pres? Ai neaparat nevoie de admiratie - iar femeia doar ti-a spus realitatea, pe care nu o accepti, n-ar putea fi si asta o versiune?!
Nu cumva esti incapabil sa iti admiti niste defecte, pe care daca le-ai admite poate le-ai putea corecta?
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 08:14
Asta ti-a spus psihologul? Daca este asa cu siguranta exista si un motiv pentru care este asa. cauta sa descoperi care sunt motivele, gasiti solutii imreuna pentru a le rezolva situatia cu care va confruntati, fa tot ceea ce tu crezi ca ai putea. Cand ai epuizat toate solutiile, cand simti ca ai dat tot ce ai putea pentru a face ca lucrurile sa mearga bine si simti ca nu mai ai ce face, cred ca este mai bine sa te separi. Daca vei ramane langa ea, vei ajunge poate la fel. este ceea ce inseamna sa te protejezi psihic, si vorbesc serios ca te poate contamina.
Dupa parerea mea, cand cineva te jigneste si te ataca emotional nu cred ca te iubeste. Psihologul tau ti-a spus ca ea este isterica, eu as spune ca este mai degraba o femeie care nu are respect. la fel cum sunt barbati misogini care jignesc femeile, la fel pot exista femei care jignesc barbatii. De regula toate astea isi au radacinile in familia de origine. In astfel de situatii trebuie sa stii sa pui limite. ea trebuie sa stie ce permiti si ce nu permiti. Incerca sa faci asta poate se va schimba ceva.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 11 Decembrie 2012 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE INTELEGETI PRIN DOVEZI DE IUBIRE?? 770 De la: fleurdelis 20 Martie 2010 09:40
Poti fi prieten(a) cu fostul dupa ce te-a inselat? 32 De la: Freya__ 11 Martie 2011 14:57
dragoste sau...?! help ! 55 De la: Dsoara_T 18 Iulie 2013 17:46
Sunt prea copila? 24 De la: AnonimSbS 9 August 2009 01:41
Cum sa-mi recapat increderea in mine? 69 De la: garbo064415 25 Noiembrie 2012 12:47
Setari Cookie-uri