cand el e neamt ....

Buna, va cunosc si citesc virtual de ceva vreme. Va aceept si inteleg in ciuda faptului ca unii sunteti mai prietenosi, altii cinici, unii aiuriti sau altii chiar enervanti.
Eu va plac asa cum sunteti voi... iar azi vreau sa imi descarc sufletul, vreau sa aud parerile voastre.

Am 29 de ani, o facultate, un mariaj urat incheiat cu un divort. Mi-a fost greu, dar nu atat de greu ca altora de pe acest forum. Eu i-am avut aproape pe parintii, si rudele mele si chiar si pe voi, desi in acele moment nu eram capabila sa leg 2 fraze cap-coada.
A trecut, am ales si facut eforturi sa ma vindec repede, sa nu plang alti 10 ani pentru cineva care nu merita.
Mi-a reusit in parte insa cicatricile fizice ca si cele sufletesti raman acolo sa imi aminteasca din cand in cand ... ce inselatori pot fi oamenii uneori.
In urma cu 1 an am parasit Romania si am venit in Germania, pe un job foarte slab platit insa care imi permitea sa ma duc la scoala, sa invat limba, sa imi recunosc studiile.
Mi-a fost si imi este foarte greu aici... mai ales ca nu am nici o ruda iar prietenii cei mai apropiati sunt la vreo 200 de km.

In urma cu 6 luni am intalnit un el, un el care mi-a placut mult. Si EL m-a placut pe mine, si am inceput sa ne intalnim. De la inceput mi-a spus ca oamenii trebuie sa fie din cand in cand egoisti insa nu i-am acordat o chiar atat de mare atentie informatiei. Am observat inca de la inceput ca prietenii lui sunt foarte importanti pentru el, insa nu m-a deranjat acest lucru. Am stiut ca ei i-au fost aproape in momentele grele.
Mi-a placut si imi place ca s-a comportat si se comportaa frumos cu mine, ca imi vorbeste frumos...
I-am cunoscut familia si prietenii, pe primii i-am placut pe cei din urma nu. Am descoperit in prietenii lui o adunatura de copii de bogatasi, rasfatati, cu aere de superioritate, limitati in acelasi timp, care vor sa fie modesti dar carora nu le iese intotdeauna.
Mi se pare extraordinar ( in sens negativ) ca cineva sa viziteze SUA de 16 ori, iar Praga, care e la 385 de km de aici NICIODATA....Mentalitatea grupului fiind... ca cei din OST ( adica est) sunt oricum lumea a3a, ce ar putea avea mai frumos decat ei. Iar daca in Praga nu au fost... fiti siguri ca alte tari mai la OST nici vorba.
Ne petrecem mult timp impreuna mai ales la sfarsitul saptamanii si intre noi sunt multe vorbe frumoase, gesturi tandre, insa...
Simt ca intre noi exista un zi invizibil, simt ca el nu poate sa-mi inteleaga situatia, greutatile prin care trec. Simt ca de fiecare data cand ajungem la subiectul asta el aplica cuvintele frumoase care sa ma faca sa ma simt bine si atat....simt ca sunt singura cu el ... chiar daca el imi spune ca nu e asa.
Ma intreb daca nu cumva sunt DIN NOU intr-o relatie care nu mi se potriveste, ma intreb de ce exista zidul acesta invizibil intre noi.
Ma intreb daca nu cumva eu sunt prea prietentioasa si nerabdatoare cu un om care poate fi bine intentionat...
Ma intreb in acelasi timp...daca el e omul atat de bun si special si deosebit...de ce a fost atat de mult timp singur?
Ma intreb de ce se insoteste cu oamenii astia superficiali?

Ma simt singura, uneori chiar in prezenta lui...iar saptamana trecuta cand i-am zis ca vreau sa o terminam, s-a dat de 3 ori peste cap, a cumparat flori, m-a vizitat, si-a anulat vacanta planificata in Egipt ca sa aiba ceva mai mult timp liber cu mine...
Ma doare faptul ca ceva NU MERGE din nou...
garbo_7733
Postat pe 1 Octombrie 2012 17:40
Daca ai sti de cate ori n-a mers la mine... ...si tot asa-mi spuneam...ca iar nu merge, ca iar sunt eu aceea care nu. Daca tu vezi zidul, inseamna ca exista, ce naiba? Deja ti-a fost greu in trecut, deja iti e greu pentru ca esti departe, etc, exact asta iti lipseste. o relatie fortata...Ai incredere in inima ta! Ea nu te va minti niciodata.
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Octombrie 2012 18:04
Draga mea, cu riscul sa fiu acuzata de rasism, o sa imi spun parerea si tu poti trage singurica concluzia.
"Cand el e neamt"... fugi cat te tin picioarele. Nu te supara pe mine, imi imaginez ca nu esti intr'o stare emotionale dintre cele mai bune. Dar eu am impresia ca nemtii in general, sunt cei mai insensibili oameni, cei mai egoisti, cei mai ipocriti, increzuti, egoisti si iar egoisti, uneori rautaciosi... Cred ca le'a ramas faza aia cu "rasa superioara".... chestie cu care au fost proclamati nemtii de cine crezi? Chiar de Rosenberg, un criminal de razboi nazist...
Am avut NEsansa sa ma aflu in aceasta tara, una dintre cele mai urate experiente din viata. Oameni mai ipocriti, mai reci, mai egoisti si...duri, n'am intalnit in toata viata mea. Nu am avut o relatie cu un neamt -Doamne fereste!- dar daca ar fi doar un singur barbat pe planeta si acela neamt...M'as sinucide :) Sau as pleca pe Marte...

Dar sa speram ca doar mi s'a parut mie si ca, in mai bine de un an petrecut acolo, mi'am facut doar o impresie gresita despre acesti oameni.


P.S. stii ce m'a enervat cel mai tare la ei? ca nu vroiau sa invete sau sa comunice intr'o limba straina !!! "esti in DE, vorbesti germana......" Ete fleosc! Da, si ignoranti...asta uitasem sa trec pe lista de mai sus.

Mult noroc!
b727ana
Postat pe 1 Octombrie 2012 18:22
Maiiii...Incep sa cred ca io-s maritata cu "exceptia care intareste regula"...
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:20
De la: Rotty, la data 2012-10-01 19:20:04 Maiiii...Incep sa cred ca io-s maritata cu "exceptia care intareste regula"...


Nu contest asta, Rotty. Este posibil ca tu sa fii norocoasa Europei
b727ana
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:25
Citind postarile de mai sus,parca asa incep sa ma simt ...desii nu sunt singura.Mai cunosc cazuri
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:27
inca nu s-a daramat zidul Berlinului
eu tot mai cred in povesti
Eugenia_
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:51
Depinde cine-i naratorul
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:57
si printul ?
Eugenia_
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:04
33, io-s aia, mai aiurit.
Cei ce se aseamn se adun...restu' tii i tu.
Axl_R
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:36
contrastele se atrag

ceata, ceata! la malul marii! ca nu stiu cotele apelor Dunarii.
Eugenia_
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:40
Ai ajuns la vorba ceea:"Cine se arde cu ciorba-sufla si-n iaurt!" Timpul e singurul care v-a vindeca si v-a rezolva totul-ai rabdare!!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Octombrie 2012 22:10
Draga 7733, muncesc si eu de 3 ani in Germania si se poate ca in general sa ai dreptate, ne accepta pentru ca au nevoie de noi, sunt superficial politicosi. Pot insa spune ca am intalnit si oameni minunati aici, curiosi referitor la noi, care admira faptul ca ne descurcam intr-o tara si intr-o limba straina, de la care am primit ajutor, unori fara sa-l fi cerut. Si mai pot spune ca m-am indragostit si eu de unul dintre ei, in ciuda tuturor diferentelor (de limba, statut social, varsta chiar) si ca l-am simtit mai aproape decat pe toti ceilalti romani pe care i-am cunoscut, mai presus de cuvinte si de orice... N-a fost sa fie, si-a respectat relatia in care era cand ne-am cunoscut, ceea ce nu-l face mai putin minunat si mai putin OM.
Ceea ce vreau sa spun e ca lucrurile astea se simt de la inceput, fara urma de indoiala. Daca de la inceput exista dubii si probleme, cel mai probabil se vor accentua, nu se vor rezolva.
Iti doresc sa te indragostesti si sa fii fericita!
garbo010448
Postat pe 1 Octombrie 2012 23:59
De la: Axl_R, la data 2012-10-01 20:36:3933, io-s aia, mai aiurit.
Cei ce se aseamn se adun...restu' tii i tu.


:) cred ca si eu sunt putin aiurita!
Eu cred ca de cele mai multe ori cei care se seamna se aduna, de alte ori insa e doar o coincidenta nefericita !
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 12:04
Io puin mai mult. Pe mine m ajut s m ridic...s nu m doar genunchii.
M-nelegi, nu?
Axl_R
Postat pe 3 Octombrie 2012 13:02
De la: Axl_R, la data 2012-10-03 13:02:52Io puin mai mult. Pe mine m ajut s m ridic...s nu m doar genunchii.
M-nelegi, nu?


:))))))
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 13:41
De la: Axl_R, la data 2012-10-03 13:02:52Io puin mai mult. Pe mine m ajut s m ridic...s nu m doar genunchii.
M-nelegi, nu?


Te inteleg perfect, si ma bucur pentru tine :) !!!
Din pacate, undeva pe drum eu mi-am pierdut aceasta abilitate si am devenit cam prea serioasa ... insa mai am si eu zile de astea !!!
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 13:48
''Atunci cnd te afli printre nebuni, devii i tu nebun, ba mai mult, gseti c nebunia asta are puin farmec.'' Henryk Sienkiewicz

Citat favorit...doar trim n aceast lume nebun...nebun...
Axl_R
Postat pe 3 Octombrie 2012 14:07
De la: Axl_R, la data 2012-10-03 14:07:45''Atunci cnd te afli printre nebuni, devii i tu nebun, ba mai mult, gseti c nebunia asta are puin farmec.'' Henryk Sienkiewicz

Citat favorit...doar trim n aceast lume nebun...nebun...


Dar nebunia are farmec, e seducatoare...

Citatul meu preferat " I am the master of my fate; I am the captain of my soul.
Henley, William Ernest... eu l-am descoperit in filmul Invictus ( povestea vietii lui Nelson Mandela) si mi-a placut mult... mult de tot...

Azi am liber, e liber in toata Germania si ma rasfat... mi-am facut mancare romaneasca, mi-am deschis lappy si vorbesc cu noi, am facut sport, sper sa reusesc sa adorm putin dupa- masa si sa citesc un pic...
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 14:26
Rsfare plcut!
Axl_R
Postat pe 3 Octombrie 2012 14:34
De la: garbo_7733, la data 2012-10-03 14:26:20
De la: Axl_R, la data 2012-10-03 14:07:45''Atunci cnd te afli printre nebuni, devii i tu nebun, ba mai mult, gseti c nebunia asta are puin farmec.'' Henryk Sienkiewicz

Citat favorit...doar trim n aceast lume nebun...nebun...


Dar nebunia are farmec, e seducatoare...

Citatul meu preferat " I am the master of my fate; I am the captain of my soul.
Henley, William Ernest... eu l-am descoperit in filmul Invictus ( povestea vietii lui Nelson Mandela) si mi-a placut mult... mult de tot...

Azi am liber, e liber in toata Germania si ma rasfat... mi-am facut mancare romaneasca, mi-am deschis lappy si vorbesc cu noi, am facut sport, sper sa reusesc sa adorm putin dupa- masa si sa citesc un pic...

Eu am sarbatorit prin munca Am inceput sa curat in gradina...
Rotty
Postat pe 3 Octombrie 2012 14:44
Tu ai fost la K...aufland? Virus...
Axl_R
Postat pe 3 Octombrie 2012 14:54
[

[/quote]
Eu am sarbatorit prin munca Am inceput sa curat in gradina...[/quote]

Eiiii, e si asta un hobby... tu locuiesti in DE sau in RO? Eu stau in apropiere de Muenchen.
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:03
33 eu stau in DE.dar in NRW....adica langa Muenster.Acum ca stiu unde stai.... Aici sa vezi nemti ...asa de la mama lor. In sud,am auzit ca sunt mult mai....ca noi
Axl....am fost. Scurt.
Rotty
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:11
De la: Rotty, la data 2012-10-03 15:11:0733 eu stau in DE.dar in NRW....adica langa Muenster.Acum ca stiu unde stai.... Aici sa vezi nemti ...asa de la mama lor. In sud,am auzit ca sunt mult mai....ca noi
Axl....am fost. Scurt.



Nord Westfallen? right?
Te cred, si astia de aici sunt destul de.... nemti ...parerea mea !
Toti se comporta ca si cum ei ar fi buricul pamantului, au inventat coada la cireasa si mersul pe jos.
Majoritatea sunt oameni cu bani iar AROGANTA e aici la EA ACASA !
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 15:44
Nu stiu daca stii,dar Muenchenul e considerat unul dintre cele mai frumoase orase din DE..(eu nu l-am vazut,ca itzi ziceam) la concurenta cu Hamburg(pe care l-am vazut).....e
Probabil e mandria.....
Rotty
Postat pe 3 Octombrie 2012 16:46
De la: Rotty, la data 2012-10-03 16:46:40Nu stiu daca stii,dar Muenchenul e considerat unul dintre cele mai frumoase orase din DE..(eu nu l-am vazut,ca itzi ziceam) la concurenta cu Hamburg(pe care l-am vazut).....e
Probabil e mandria.....



E frumos orasul dar nu extraordinar, se traieste confortabil in sensul ca exista f multe mijloace de transport in comun, totul circula fara intarziere, e curatenie, e ordine, e foarte multa politie - poti circula la 4 dimineata fara grija pe strazi - are foarte multe aspecte pozitive insaaa....
Mie imi place Roma, e un oras de poveste, si clima aia calduta iar de peste ocean ador New York-ul iooooooooiiiiiii ce as zbura mintenas pana acolo pt 2 - 9 zile...
garbo_7733
Postat pe 3 Octombrie 2012 17:20
Hallo,eu locuiesc in Mnchen ! Am si eu o poveste exact ca ai a ta.tot ce trebuie sa faci e sa nu l lași sa te domine si sa te controleze.parerea lor despre noi nu o sa o schimbi niciodat,tu sa ii arati doar ca si noi femeile romnce avem demnitate si respect de noi insine si nu toate suntem așa cum cred ei:hoate, prostituate etc.sunt si aici oameni buni trebuie doar sa ii cauti😄iar cu el comporta-te ca si cu un Neamț ,nu ca si cu un roman!poate reușim sa ne si ntlnim 😄
crisdan
Postat pe 6 Octombrie 2012 10:36
77, daca vrei sa inteleaga prin ce treci tu.... oricit ar fi de bine intentionat, nu are cum. Eu traiesc la multe mii de km de RO - si am inteles de la inceput ca trebuie sa "mut" cit mai mult din mine peste bariera diferentelor, daca vreau sa traiesc aici, pentru ca ei nu se vor apropia de realitatea mea. Eu trebuie sa ma apropii de realitatea lor, pe cit posibil sa simt la fel, gindesc la fel, traiesc la fel. Altfel imi fac singura viata grea. E inutil sa astept sa inteleaga.
De cite ori imi e greu - si imi e, de multe ori - imi amintesc ca eu am ales sa traiesc aici. Si asta e cu bune, cu rele. Mi-am dorit bunele, mi-am asumat relele. Si mi-am asumat sistemul de valori pe care l-am gasit aici, asa cum e el, mult diferit de tot ce stiam eu.
quasaria
Postat pe 6 Octombrie 2012 11:20
Panama, scrisesem si eu ceva aici si vad ca adminii l-au sters.
Adevarul este ca mesajul era unul insultator, continea cuvinte obscene precum "fund", "sut in dos", samd.
Taticu', sa va fie de bine.. o sa ramaneti sa va jucati intre voi si veti avea de comentat (moderat) inclusiv postarile pe subiecte de genul "s-a uitat la mine peste un minut, oare sunt gravida?" ori "am pus prea mult ardei in ciorba, oare ma insala?".
anakin
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
da inteleg 32 De la: lilioara 29 Noiembrie 2009 20:09
Tacerea e de aur. 54 De la: ulygarbo 21 Mai 2017 13:56
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
Poate un barbat iubi doua femei in acelasi timp????? 1217 De la: quasaria 27 Noiembrie 2010 20:16
Nu vrea sa ne mutam impreuna 33 De la: garbo_412907 8 August 2015 14:10
Setari Cookie-uri