Ce inseamna pt noi romanii a fi crestin , ce inseamna pt sufletul si mintea noastra credinta ? |Cat de importanta este constiinta si credinta in Dumnezeu pt fiecare dintre noi ?

E prima data cand lansez un topic . Ma ingrijoreaza rautatea oamenilor de zi cu zi lipsa unui schelet structura pe care sa putem construi o mentalitate ca sa ne fie bine la toti sa nu mai fim asa incrancenati, toti au dreptate si se bat cu caramida in piept dar reusita nu poate fi decat in bine si bineinteles cine greseste plateste .Nu cred ca eu sau tu poti schimba lumea dar cred ca mai multi pot schimba ceva sau pot atrage atentia ca ceva sa pierdut , ceva bun , ne pierdem sufletele , devenim goi sufleteste , nu mai avem incredere in nimeni si nimic , suntem ciudati . Cred ca daca nu facem nimic nu doar ca vom trai goi , dar cei ce vin dupa noi sunt varza , sorry , debusolati , nu stiu nu vreau sa jignesc dar ceva imi scapa ceva nu e bine .Mentionez ca sunt crestina dar nu sunt una habotnica , prefer sa citesc despre religie decat sa fac defilari pe la biserica . Respect traditia si obiceiul pamantului dar credinta din sufletul omului e mai importanta .Va astept parerile . Insist mai mult pe partea de suflet si de credinta nu pe ce parada fac unii si cat sau straduit sa distruga credinta in bine .
garbo174243
Postat pe 26 Februarie 2011 14:11
"Ce inseamna pt noi romani a fi crestin"
cam ce inseamna a fi si musulman ori budhist. Sau liber cuetator ori hinduist, taoist si asa mai departe.
Thor_again
Postat pe 26 Februarie 2011 14:49
".Va astept parerile . Insist mai mult pe partea de suflet si de credinta nu pe ce parada fac unii si cat sau straduit sa distruga credinta in bine ."

Detectez,cumva,o urma de rautate,de schelet fara structura,de incrancenare,de bataie cu caramida in piept?
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 14:52
Eu unul habar n-am de ce sunt atatia care isi fac un titlu de glorie din a fi "crestin". Cu ce e mai presus crestinismul decat taoismul, de exemplu? Numai pentru ca v-a spus un popa oarecare sa il ascultati pe Iisus? Altii spun sa il ascultati pe Buddha, si nici ala nu are invataturi rele. Aveti impresia ca un popa "crestin" e mai destept si mai atotcunoscator decat un calugar tibetan sau un rabin, ori imam?
Thor_again
Postat pe 26 Februarie 2011 14:57
Pui si tu niste intrebari,Thor...
Daca n-au nimic altceva cu ce sa defileze...
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 15:01
allegra, esti un picut cam plina de zel, iar asta poate da uneori in altceva, cum ar fi suspiciunea! 243 vroia doar o perere relativ la ce inseamna cu adevarat `crestin`, dincolo de dogme, norme, precepte, pretiozitati si naluciri religioase, dincolo de perfidie, flagelari evlavioase cu pseudotendinte de martiraj, fatarnicie si spoieli moral-religioase. si lista-i lunga!
esme
Postat pe 26 Februarie 2011 15:08
Hai sa spunem,de amorul artei,ca am fost cam plina de zel...
Lasand la o parte treaba asta,poate ca ce spui tu acolo e ceea ce tu ai fi intentionat cu intrebarea,nu neaparat ceea ce 243 ar fi intentionat.
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 15:11
v-ati intalnit?
Thor_again
Postat pe 26 Februarie 2011 15:20
Dar,ca sa fiu "on topic",revin si dezvolt:
- din momentul in care am iesit de sub deviza "crede si nu cerceta" si am adoptat una noua - in speta "cerceteaza si iar cerceteaza" - am pierdut "ceva". Nu generalizez,aici vorbesc despre mine.
-sufletul e inca la purtator,mai plin ca niciodata (dar cu alt fel de minunatii),iar ciudata am fost de cand ma stiu.
-bunica mea imi spune sa n-am incredere nici in camasa de pe mine,asa ca lipsa increderii (sau suspiciunea) e un zid pe care putini au curajul sa-l darame.
-in definitiv - chiar! - Ce inseamna a fi crestin,daca peste tot in lume prea putini o demonstreaza prin fapte,nu prin vorbe?
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 15:25
Buna dragilor stati linistiti sunt Beatris una dintre voi , imi place ce a raspuns ESME ea chiar a prins ideea . E vorba de credinta si constiinta din sufletele oamenilor vroiam sa vad daca sunt eu demodata sau daca oamenii mai au suflet si contiinta , credinta in bine am pastrat-o sau am pierdut-o , atunci e nasol , nasol de noi toti .Cred ca toti la un momentdat in viata am facut o rugaciune , e vorba de starea aceea speciala cine stie cunoaste ce spun , atunci cand iti deschis sufletul .
garbo174243
Postat pe 27 Februarie 2011 02:13
De la: garbo174243, la data 2011-02-27 02:13:21Buna dragilor stati linistiti sunt Beatris una dintre voi , imi place ce a raspuns ESME ea chiar a prins ideea . E vorba de credinta si constiinta din sufletele oamenilor vroiam sa vad daca sunt eu demodata sau daca oamenii mai au suflet si contiinta , credinta in bine am pastrat-o sau am pierdut-o , atunci e nasol , nasol de noi toti .Cred ca toti la un momentdat in viata am facut o rugaciune , e vorba de starea aceea speciala cine stie cunoaste ce spun , atunci cand iti deschis sufletul .




sigur ca si Esme a atins o latura a subiectului,dar si Thor a atins o alta latura care este mai aproape de adevar.nu trebuia sa limitezi a crede sau a nu crede la poporul roman.credinta poate imbraca multe forme.dar nu cred ca are legatura cu constiinta.putem crede in orice,pt ca tot universul este condus,coordonat de o inteligenta superioara,pe care toti pamantenii o numesc Dumnezeu. asa cum a spusThor poti crede in multi alti propovaduitori,de orice religie.toti avem un singur si acelasi acel ceva,cineva cel numit si creatorul a toate.chiar si ateii cunosc acest concept de existenta acestui ceva,cineva,insa ei sunt scepticii,care pana nu vad nu cred.asa a aparut"crede si nu cerceta".un neadevar.din contra avem liberul arbitru de a ne alege calea singuri.aici delimitezi binele de rau.nu vreau sa fac aici,'ateismul si religii comparate'de fapt nici nu exista atei reali ci doar sceptici.de fapt tu vb numai despre ce propovaduiesc preotii din biblia carea fost modificata de peste n ori,pt interese de grup sau personale.insa este bine ca totusi ea exista,altfel pamantul ar muri in haosul care s-a creat,pt ca noua nu ne-a pasat.te intrebi de ce omenireaa devenit indiferenta,de ce nu exista credinta,constiinta,iubire de semeni,unirea religiilor?dar despre sistemul de valori in care noi ne traim amaratul asta de trai,nu ai nimic de spus?despre decadenta societatii,nu ai nimic de spus?unii se lupta,altii ucid ,altii vand droguri,altii se drogheaza,altii duc fete la produs .... saracia care a dus la suiciduri zilnice,la crime abominabile pt averi,....unde este constiinta in aceasta societate?pana si preotii ,unii dintre ei ,au uitat sa se' lepede de satana',traind in minciuna,in sodomie,in afaceri cu terenuri,cu afaceri din nunti ,morti,nasteri,cununii,moturi si vanzari de produse in biserici.cand mai marii bisericilor nu te lasa sa vi cu lumanari ieftine,cumparate la kg din piete....te intreb eu pe tine,despre care constiinta vorbesti,despre care credinta?cea pe care o numim ultima speranta?asa societate,asa oameni,nu credinta este de vina,nici ateismul,nici sufletul,nici constiinta.ele s-au pierdut odata cu sistemul de valori....mizeria umana,in care din pacate ne scaldam cu totii,a ajuns azi la rang inalt!!!
vuvuzela
Postat pe 27 Februarie 2011 04:06
dacaam fii credinciosi si am respecta biserica preotii candsunt in biserica sunt slujitorii d-lui si am avea ce ne-am dori si am fii fericiti daca am merge macar duminica laslujba
garbo107589
Postat pe 1 Martie 2011 19:44
Nu tot ce poarta haine se numeste om. Si sperietorile de ciori au haine, dar nu sunt oameni.Cel putin pentru mine, a fi crestin inseamna a constientiza ca Divinitatea mi-a lansat o provocare, lasandu-ma in acest ciclu de viata, acum, aici.Unii cred ca a fi crestin inseamna a face act de prezenta la biserica, iar dupa ce a iesit pe usa sa-si zica in sinea lui, Fraierii m-au crezut.Si linistit 6 zile poate face orice, injura, fura, minti, insela intr-o forma sau alta pe oricine, iar , normal, duminica urmatoare fuga inapoi la biserca, si o ia de la inceput.
Cand aceasta Lume a fost destul de matura sa inteleaga, Dumnezeu a dictat 10 Legi.Aceate Legi sunt cele care indiferent de religie, fac ca CEL sau CEI ce le respecta intocmai sa se numeasca ALESI.
Este optiunea fiecaruia de a le respecta, sau incalca cu buna stiinta, sistematic. Aici e o problema, pentru ca UNII considera ca asa e bine, considerand ca prin ceea ce fac EI constiinta nu are de-a face absolut de loc cu crestinismul si nici cu smerenia. EI se cred conducatori, ei se cred mai presus de orice. Pentru EI cele 10 porunci au fost modificate, p
pentru EI a provoca TUTUROR nenorocire este o virtute, a fura si minti reprezinta TOT.
A fi credincios de multe ori inseamna si a multumi Divinitatii pentru fiecare clipa, pentru fiecare secunda, pentru fiecare ceas ca NE DA VOIE SA TRAIM, sa incercam in baza celor 10 Legi sa nu gresim, sa nu pacatuim, sa nu creem negativitate, de nici un fel, de nici o natura.Asa Cred eu ca fiecare poate sa multumeasca Divinitatii pentru ca a mai primit inca o zi de viata, pe care sa o inchine BINELUI ALB ZAPEZIU. Atunci, sa fiti fiecare siguri ca Cineva DE LA CERURI DE ACASA va spune despre voi, uite un adevarat Ales. Uite un crestin.
Poate cate o data facand o fapta Buna, ve-ti simti pe fata parca o adiere ca de panza de paianjen. Nu este panza de paianjen, ci mangaierea dulce a unei entitati foarte luminoase care nu a intarziat sa va rasplateasca Binele. Fiti atunci siguri ca Dumnezeu a aflat de fapta voastra si se Bucura. Si asa si este. Defendia
Defendia
Postat pe 2 Martie 2011 17:21
De la: Thor_again, la data 2011-02-26 14:49:33"Ce inseamna pt noi romani a fi crestin"
cam ce inseamna a fi si musulman ori budhist. Sau liber cugetator ori hinduist, taoist si asa mai departe.


paiii... asta e o intrebare cam retorica, zic eu ! ca si cea de la... am uitat numarul ! dar sa stii, ca budhist si taoist... pe care le-ai amintit, nu sunt credintze asemanatoare mozaicului, crestinismului si musulmanismului... ! astea sunt credinte monoteiste si care cred in Dumnezeu... ! siiii.... toata sleahta ! celelalte doua pe care le amintesti... sunt filozofi de viatza ! cxare e altceva ! fara divinitati, sfinti, invieri din morti, legi scrise de preoti, interdictii scrise de alti preoti, papi, cardinali.... functii fictive si nefolositoare oamenilor ! la budhism si taoisti.... gasesti tot ce e concentrat si real, referitor la viatza noastra, a animalelor, a vantului, a apei..... si asa mai departe ! adica tot ce se petrece pe acest pamant, planeta... si cu locuitorii lor ! chiar si cu marul sau prunul... care ne da rachiul si tzuica !!! mozaici, crestini... cu toate ramificatile lor multe sau musulmanii.... dupa parerea mea, sunt inutile ! asa ca, mandria de a fi crestin.... n-o inteleg ! cum intrebi si tu, mai departe.... ce e cu mandria asta ? e adevarat ca, crestinismul a dezvolta farte mul diferite ramuri, o data cu "renasterea"... si in domeniul muzici, arhitecturii, a artelor... etc ! cea ce nu e de dat la o parte !!!! de la mozaici si musulmani... primeam o su.a !!! dar asta ce scriu eu... e in vid, atata timp cat, initiatoarea topicului, habar nare ce e aia, in primul rand altceva in afara crestinismului... si mai ales, ce inseamna budhism sau taoism ! asa ca nu pot s-o ajut ! sorry !
barboneli
Postat pe 3 Martie 2011 16:10
Barboneli
PS: si budhismul, si taoismul, sunt atat religii cat si filozofii. Mai precis, religia s-a desprins din filozofiile respective. Acum, e drept, probabil ca Gautama Siddhartha si Lao Zi nu s-or fi gandit, sireacii, ce pomeniti vor fi de catre posteritate...
Thor_again
Postat pe 3 Martie 2011 16:16
Azi am invatat ceva nou: la romani a inceput sa le fie rusine ca sunt numiti crestini, ca sunt crestini, ca duc in spate o istorie de sute de ani de crestinism.
Ciresica
Postat pe 3 Martie 2011 19:11
linistitule...lasa`ne soro/frate! du-te in necazul tau, ca mi`s satul de papistatsi, propovaduitori si crestinizare cu sabia!
Reflex
Postat pe 3 Martie 2011 23:48
Adevaratii Crestini din pacate au fost Dacii, al caror preoti sa stii ca au fost intr-adevar preoti, ei nu aveau voie sa-si spele hainele albe, tesute la razboiul de tesut. O data pe an acei preoti la o data fixa se intruneau toti. Sa-l pazeasca bunul Dumnezeu pe cel sau pe cei ce nu aveau hainele imaculate, albe. Hainele lor aveau 2 calitati. Prima era ca aveau curatenia morala impecabila ( ceea ce azi lipseste cu desavarsire) si aveau curatenia fizica. Cei ce nu corespundeau o sfecleau.
Azi e invers, Masonul Frunza Verde numara voturile Prea Fericitului, azi cam 90% din preoti au Jurat credinta Ziditorului, nu lui Dumnezeu. Cum poti sa te mai duci la cineva care si-a vandut pe Veci sufletul Ziditorului. Zidiorul NICIODATA nu este Dumnezeu.
Pacat ca lumea a cam uitat ceea ce Mitropolitul Cristea a proclamat, spunand ca Cei ce au acceptat sa dea Juramant de credinta masonilor, sa nu fie ingropat.
Dacii si tot ceea ce au insemnat EI in istorie a fost badjocorit de romani, apoi de toti, culminand cu noi cei de azi, care prin uitare, prin nepasare, prin indolenta am acceptat tacit sa punem la lada de gunoi adevaratele valori.
Goana dupa bani, goana dupa averi, preacurvia, nimicnicia, pupincurismul au inlocuit de mult adevaratele virtuti ale multora din cadrul bisericii.
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 13:10
acesta este o topik despre Dumnezeu...Daca nu te intereseaza de ce intri pe el...Intra pe alte topikuri neintersante
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2011 13:18
Interesant...
Eu stiam ca termenul "crestin" vine de la grecescul Hristos - Cristos, care inseamna "cel uns" [de Dumnezeu], supranume atribuit numai lui Iisus, dacii nu prea avand nici in clin, nici in maneca cu Iisus Hristos. De altfel, daca nu ma insel, legenda crestinarii Scitiei Minor (Dobrogei de azi) de catre Apostolul Andrei face referire la romani, nu la daci (chiar daca prin secolul I nu se putea vorbi de romani). Anyway, sunt altii pe aici mult mai competenti sa vorbeasca despre asta, parerea mea insa este ca dacii ne-au lasat doar ritualuri asa numite azi "pagane", care inca se mai practica, mai ales in comunitatile rurale, mai abitir decat ritualurile crestine.
Thor_again
Postat pe 4 Martie 2011 13:22
De la: Ciresica, la data 2011-03-03 19:11:35Azi am invatat ceva nou: la romani a inceput sa le fie rusine ca sunt numiti crestini, ca sunt crestini, ca duc in spate o istorie de sute de ani de crestinism.


Ei, asta depinde de situatie. Cand e o mare sarbatoare crestina , mai ales in preajma campaniilor electorale sa-i vezi pe politicienii nostri mai mici sau mai mari cum se inghesuie sa fie aghesmuiti si binecuvantati de preoti dar mai ales sa fie perceputi de popor ca ,,drept credinciosi"
SAL
Postat pe 4 Martie 2011 13:27
De la: garbo193766, la data 2011-03-04 13:27:54
De la: Ciresica, la data 2011-03-03 19:11:35Azi am invatat ceva nou: la romani a inceput sa le fie rusine ca sunt numiti crestini, ca sunt crestini, ca duc in spate o istorie de sute de ani de crestinism.


Ei, asta depinde de situatie. Cand e o mare sarbatoare crestina , mai ales in preajma campaniilor electorale sa-i vezi pe politicienii nostri mai mici sau mai mari cum se inghesuie sa fie aghesmuiti si binecuvantati de preoti dar mai ales sa fie perceputi de popor ca ,,drept credinciosi"
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 14:16
Gurile rele spun despre rolul Romaniei de tara inainte mergatoare. Gurile bune spun ca romanii nu doresc acest lucru, pentru ca Sfanta Biserica Ortodoxa are alte probleme mai urgente, se pare.
Deci, Dumnezeu, cel ce Conduce Divinitatea a cerut poporului ales, poporului roman sa faca, daca doreste acel Drum al Crucii, adica o Cruce Sfintita corespunzator sa fie dusa din localitate in localitate in spate de cei mai curati, de cei mai vrednici Crestini.Acest lucru avand in vedere ca tara este mare, cam trebuia sa se intample de mult.
Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sac.
Intreb, si nu in necunostinta de cauza, oare ce vom pati noi toti nesocotind cuvantul lui Dumnezeu?
Dupa ce acea Cruce Sfintita ar fi fost purtata pe jos, ea trebuia sa fie depusa in cea mai mare Biserica, Al Mantuirii Neamului.
Cine mai doreste sa rada, are tot dreptul. Nu mai e nimic de ras. Noi, NOI TOTI suntem de ras.
Se zice ca asa-s romanii, Stiu ce trebuie sa faca altii, dar nu stiu ce sa faca EI.
Si asa si este. Defendia
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 14:27
Vedeti Dragii mei si Dragele mele, e foarte usor virtual sa tastezi. Imediat poti rezolva o situatie. Numai ca multi, foarte multi nu constientizeaza altceva, a fi Crestin inseamna si altceva. De multe ori in viata esti pus in fata unui fapt inedit, mare. O data, o voce mi-a Cerut sa fac Ceva. La inceput am ezitat. Ceea ce mi-a cerut mi se parea ceva utopic.
Impreuna cu d-l Lorin Fortuna am ridicat frecventa de vibratie al acestei tari, nu o data, de mai multe ori. Cu cate 10-15% o data. Asta am facut-o mergand in continuu, au fost zile cand am facut 7-800 de km, pana la Sighetul Marmatiei, pe unde ai mers, sa nu mai mergi.Au fost in total cel putin 4 drumuri. Am fost la Deva, Timisoara, Tebea la mormantul lui Avram Iancu. Localitatile prin care nu au fost cuprinse de mine si de colegii mei, nu vor fi pe viitoarea harta al Romaniei. Contele Incapuciato scria drept raspuns in rvista Cosmos, lui xeaf in nr.40 lucruri de apreciere.
In urma muncii nevazute, voluntare, azi incep sa rasara roadele. Prin cresterea frecventei de vibratie al Ronaniei, tot mai multe ticalosii sunt descoperite, raul iese la iveala, hotii striga hotii. Nimic nu este intamplator pe aceasta Lume. Crestin?
Nu crestin, ci adevarat Roman. La varsta pe care o am, nu am de nici un fel nici un venit. Nici Iisus nu a avut avere. Nici un fel de avere. Muli suntem azi, aici soldatii Divinitatii. Noi suntem aceea care prin ceea ce am facut, neajutati, de nici un fel, ba mai mult, urmariti precum buteliile de aragaz, ascultati la telefoane non stop am mers innainte. Ce rang avem noi? nu conteaza. Noua, celor din spatele scenei ni se datoreaza cam tot ce e de bine, noi nu am adus acesti malefici la conducere. Conducerile vin si pleaca. Noi nu am dorit cutremur in Vrancea, nu a fost.Asta e. Si asa si este. Defendia , alias xeaf
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 14:55
Irina, sincer, care e ratiunea tuturor conturilor pe care ti le deschizi? Crezi ca daca ramai la unul singur nu te mai citim? Nu e chiar asa, poti sa-ti spui parerea f bine si de pe conturile cu care suntem obisnuiti deja.
Lidiaolteanu
Postat pe 4 Martie 2011 15:25
De la: Lidiaolteanu, la data 2011-03-04 15:25:02 Crezi ca daca ramai la unul singur nu te mai citim?

Da, asa crede. Nu ca ar citi-o cineva daca posteaza din milioanele astealalte de conturi. Oricum le are degeaba
Thor_again
Postat pe 4 Martie 2011 15:37
De la: Defendia, la data 2011-03-04 14:55:08 Vedeti Dragii mei si Dragele mele, e foarte usor virtual sa tastezi. Imediat poti rezolva o situatie. Numai ca multi, foarte multi nu constientizeaza altceva, a fi Crestin inseamna si altceva. De multe ori in viata esti pus in fata unui fapt inedit, mare. O data, o voce mi-a Cerut sa fac Ceva. La inceput am ezitat. Ceea ce mi-a cerut mi se parea ceva utopic.
Impreuna cu d-l Lorin Fortuna am ridicat frecventa de vibratie al acestei tari, nu o data, de mai multe ori. Cu cate 10-15% o data. Asta am facut-o mergand in continuu, au fost zile cand am facut 7-800 de km, pana la Sighetul Marmatiei, pe unde ai mers, sa nu mai mergi.Au fost in total cel putin 4 drumuri. Am fost la Deva, Timisoara, Tebea la mormantul lui Avram Iancu. Localitatile prin care nu au fost cuprinse de mine si de colegii mei, nu vor fi pe viitoarea harta al Romaniei. Contele Incapuciato scria drept raspuns in rvista Cosmos, lui xeaf in nr.40 lucruri de apreciere.
In urma muncii nevazute, voluntare, azi incep sa rasara roadele. Prin cresterea frecventei de vibratie al Ronaniei, tot mai multe ticalosii sunt descoperite, raul iese la iveala, hotii striga hotii. Nimic nu este intamplator pe aceasta Lume. Crestin?
Nu crestin, ci adevarat Roman. La varsta pe care o am, nu am de nici un fel nici un venit. Nici Iisus nu a avut avere. Nici un fel de avere. Muli suntem azi, aici soldatii Divinitatii. Noi suntem aceea care prin ceea ce am facut, neajutati, de nici un fel, ba mai mult, urmariti precum buteliile de aragaz, ascultati la telefoane non stop am mers innainte. Ce rang avem noi? nu conteaza. Noua, celor din spatele scenei ni se datoreaza cam tot ce e de bine, noi nu am adus acesti malefici la conducere. Conducerile vin si pleaca. Noi nu am dorit cutremur in Vrancea, nu a fost.Asta e. Si asa si este. Defendia , alias xeaf
Pai crucea este iubirea pt semeni...Pt ca tu iubindu-i vei fii mereu cotonogit si dezamagit,pt ca iubirea de multe ori nu iti va fii raspatita decat cu nerecunostinta si rautate...Dar asta este crucea pe care noi crestinii trebuie sa o purtam...Sa iubim,,,dar de foarte putini vei fii iubit si respectat.....Dar doar cu sacrificiu putem salva ce noi oamenii am distrus
ingerasulluptator
Postat pe 5 Martie 2011 13:14
Pai crucea este iubirea pt semeni...Pt ca tu iubindu-i vei fii mereu la figurat cotonogit sufleteste si dezamagit,pt ca iubirea de multe ori nu iti va fii raspatita decat cu nerecunostinta si rautate...Dar asta este crucea pe care noi crestinii trebuie sa o purtam...Sa iubim,,,dar de foarte putini vei fii iubit si respectat.....Dar doar cu sacrificiu putem salva ce noi oamenii am distrus...Dar stiu ca crestinul are multe de indurat....Dar pacatosul are si mai multe de suferit.....Numai ca pe el nu il afecteaza nimic pt ca nu are in cap decat prostie si habar nu are pe ce lume traieste...
ingerasulluptator
Postat pe 5 Martie 2011 13:17
iar si-a facut irinuca cont nou?
michelle_
Postat pe 5 Martie 2011 13:23

Pai asta este crucea pe care trebuie sa o duca crestinul...Iubirea pt oameni....Si acceptand iubirea pt semeni vei deveni mai sensibil,mai pasator pt oamenii care nu dau 2 bani pe tine.......Si asta este dureros,,sa stii ca tu vrei binele unui om sau la oameni in general si el sa te considere fraier pt ca esti cumsecade si ii vrei binele,normal ca te afecteaza....Si de asa acceptat iubirea,,,pt semeni,,,trebuie sa inveti sa ii suporti...Pt ca oamenilor in general nu le place sa fie ajutati,,,atunci cand cineva le vrea binele,,,nu apreciaza si de asta in loc sa iti fie recunoscatori ca iti pasa de ei,,,ei rad de tine si te rasplatesc cu rautate si nerecunostinta.....Pt ca nu au minte,,,capul lor este prin cu prostie si rautate.....si de asta este greu sa iubesti oamenii care nu stiu sa aprecieze Bunatatea....PT CA OAMENII nu au minte,,,cainii sunt mai destepti ca ei....Daca vrei sa il ai pe Dumnezeu cu tine,,trebuie sa nu faci rau nimenui,sa nu doresti raul nimanui,,,sa iti vezi de treaba ta,,sa inveti oamenii de bine,chiar daca ei vor doar sa te doboare,,,,Este greu,,,dar doar cu sacrificiul acesta poti obtine relatie cu Dumnezeu si sa te ajute....Dar daca omul cere ajutor...Dumnezeu ii da putere ,intelepciune...sa fie asa cum doreste el sa fie....Pt ca Dumnezeu pe toate le poate face
ingerasulluptator
Postat pe 5 Martie 2011 22:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre indragosteala si...inapoi la punctul zero 61 De la: garbo174243 11 Aprilie 2011 04:45
putem trai si fara critica!...... 19 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:40
COMITETUL PENTRU SITUATII DE UTGENTA 135 De la: elodia 18 Septembrie 2010 16:14
Cereri in casatorie... ! 16 De la: barboneli 23 Iulie 2012 21:23
Nu stiu ce sa fac, sunt in impas 38 De la: sweety25 3 Iulie 2010 12:12
Setari Cookie-uri