imi iubesc sotia dar ea......cred ca nu ,ce sa fac?


..."te poti frige, rau de tot"X_X ^#(^ ;)))
Fss_ssu
Postat pe 7 August 2012 15:08
De la: quasaria, la data 2012-08-07 14:49:12"viata nu e ideala" - discutam de imaterie sau...? Constelatia astrala? Karma? Energii divine?
Marioara l-a calarit pe Costel - e foarte simplu. Nici o "viata", nici o filozofie sau analiza conceptuala... nici macar vreo paradigma in chestia asta.


fictiune
tymbark
Postat pe 7 August 2012 15:17
thex26
Postat pe 7 August 2012 18:34
quasaria ,simti intotdeauna ca trebuie sa ai ultimul cuvant?..iti apreciez inteligenta dar "prea le stii pe toate"...nimeni nu e perfect,e adevarat...dar decat sa inseli nu mai bine stai de vorba dinainte cu persoana cealalta si ii spui tot ce te doare?...sau e mai comod asa...?niciodata ulciorul nu merge de multe ori la apa si asa cum am zis mai sus ,nu toti oamenii au aceleasi caracter unii stau mai putin bine cu nervii ...asta si datorita sistemului in care traim..dar sa lasam asta si sa vorbim in legatura cu subiectul...eu am fost casatorit..dupa 4 ani m-a inselat..iar eu de dragul fetitei care avea atunci 3 ani am zis ok,incerc sa trec peste ..ca poate a gresit..asa gandeam atunci ,acum nu mai gandesc asa...si cu ce m-am ales ...?dupa alti 4 ani pierduti langa o pesoana s-a intamplat "minunea" din nou...ei atunci am zis stop...nu pot intra in detalii..s-a intamplat demult si nici nu e cazul sa ma plang ..am rezolvat problema cu multa luciditate...dar sa mai fac compromis la asemenea lucruri..nici nu ma gandesc...pot sa zic ca da,am fetita langa mine desii sunt tata..are acum 12 ani si nici nu vrea sa auda de mama ei..fara ca eu sa ii impun anumite conditii,ba chiar o intreb de multe ori daca vrea sa isi viziteze mama ..in fine...concluzia:...RESPECTA-TE MAI INTAI PE TINE CA SA FII RESPACTAT..
thex26
Postat pe 7 August 2012 18:40
ti se pare ca eu as fi zis altceva???
Ca am scris o pledoarie pentru a insela?
Inseamna ca nu pricepi un text simplu. Ia mai citeste o data.
quasaria
Postat pe 7 August 2012 18:44
quasaria,imi cer scuze,citisem ceva de pe prima pagina dar am citit eronat la inceput...ok..sper sa nu te superi asa de tare mi-am cerut scuze...
thex26
Postat pe 7 August 2012 19:32
nu-i problema, da' nu vedeam contradictia.
quasaria
Postat pe 7 August 2012 19:33
era acolo cu faza ca"se intampla"...si am avut impresia ca era scris de catre tine ..ulterior am vazut cand ai inceput sa ma certi si am recitit... in legatura cu subiectul...totul pleaca de la respectul de sine...deja cred ca mi-am bagat nasucul prea mult pe aici..sa auzim de bine.....
thex26
Postat pe 7 August 2012 19:51
Quasaria,draga mea,tu citesti ce scriu si nu intelegi sau te prefaci ca nu intelegi???Mai citeste o data,poate ai mai mult noroc.Dc nu,iti scriu in alte 3 limbi(una e araba),poate intelegi.Faza cu filosofia nu as vrea sa o aprofundez cu tine,e posibil sa fiu dezamagita...Citeste in DEX ce inseamna ideal si dupa spune-ne si noua,prostilor.Poate tucea care detii cheia existentei umane si a adevarului absolut,ne feresti de o viata traita in ignoranta.Revenind la subiect,suntem o tara in care nivelul violentei in familie este alarmant si acum realizez de ce.In rest,nu ma intereseaza care cu care se inseala,de ce,totul era la nivel de discutie.Eu am o familie frumoasa,un printisor de 7 luni si perspectiva unei vieti chiar mai frumoase.Deci,o zi buna!
garbo188355
Postat pe 8 August 2012 12:55
"voi prostii" (pluralul e nejustificat) ar trebui sa intelegeti intai termenii pe care ii folositi. Nu sa te feresc eu, pitzi. Fereste-te singura... Sterge-ti repede nickul si fa altul - tot cu vreo patru mesaje.
quasaria
Postat pe 9 August 2012 02:18
'quasaria' date='2012-08-09 02:18:13']"voi prostii" (pluralul e nejustificat) ar trebui sa intelegeti intai termenii pe care ii folositi. .........dar la tine este justificat draga quasaria....??daca te referi la o singura persoana de ce vorbesti la plural???..poate ca unele persoane se grabesc si de aceea se intampla sa mai greseasca ...intrebarea mea este: la tine a fost greseala sau ai vorbit la general???"ar trebuii sa intelegeti mai intai termenii pe care ii folositi"..
thex26
Postat pe 9 August 2012 15:26
Asaaaa Si....Crysty, cred ca ai luat in consideratie "parerea mea" din pagina anterioara!
...8-> un raspuns, te rog fr. :-w

O zi fr. tuturor !
Fss_ssu
Postat pe 10 August 2012 10:36
"sa inseli nu "se intimpla" - o faci tu. Asa cum nu poti sa omori un om ca "se intimpla", sa minti ca "se intimpla", sa furi ca "se intimpla" nici nu inseli ca se intimpla - ci pentru ca TU asa DECIZI."

mi-a placut raspunsul tau guasaria,asa este, nu inselam ca asa se intampla ,ci noi DECIDEM ce trebuie facut ,doar ,avem discernamant !

cu privire la cazul discutat aici ,este destul de greu sa iei o decizie ...fie cea de divort ,fie cea de ai ierta si a merge mai departe impreuna ..

depinde de voi doi ,cat sunteti de dispusi sa faceti compromisuri ...




















ica2
Postat pe 10 August 2012 19:08
si eu am patit-o tot cam ca tine. a doua zi am discutatce-am avut de discutatsi am plecat de acasa. si uite asa am sarbatorit 3 ani de la divort. decat sa stai cu un elefant intre voi in casa mai bine o luati fiecare pe drumul vostru
Valib22
Postat pe 12 August 2012 04:36
daca a cerut iertare si palngea,inseamna ca nu il iubeste pe celalat,ci pe tine.
daca nu ii faceai viata iad cu certurile,nu voia sa plece din nou.
nu e tarziu niciodata.
din ce scrii,inteleg ca te iubeste inca,chiar daca dupa vreo 10 ani,in orice casnicie intervine o plictiseala.
nu va mai certati.
si pentru asta,trebuie efort serios.
daca iti cere iertare ,iarta imediat,si uita.
altfel,voi veti fi despartiti,si copilul va suferi si el.
daniilia
Postat pe 13 August 2012 02:31
Daca o iubesti, cum zici stai de vorba cu ea. Intreab-o si lamureste-ti motivele pentru care au determinat-o sa faca asta. Merita efortul! Poate redescopera si ea faptul ca te iubeste si puteti merge mai departe. Comunicati mai mult. Nu renunta!
garbo036183
Postat pe 15 August 2012 16:58
Daca o iubesti, cum zici stai de vorba cu ea. Intreab-o si lamureste-ti motivele pentru care au determinat-o sa faca asta. Merita efortul! Poate redescopera si ea faptul ca te iubeste si puteti merge mai departe. Comunicati mai mult. Nu renunta!
garbo036183
Postat pe 15 August 2012 17:00
Ehe, pro...pro...bono.
Axl_R
Postat pe 16 August 2012 23:38

...nu se admite "un leu in rama, mai multi lei, s-ar zburli si incep sa raga"...dar daca "tu" ai reusit sa-ti cataloghezi consoarta in felul expus,.....ii mai mult decat " pro bon(a)" si cred ca asa o meriti, iar ea( viciversa) .

Toate sunt la alegere,trebuie sa stii (doar) sa alegi!

Cu spor!
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2012 12:04
''On ne voit bien qu'avec le coeur...'' You can see clearly only with the heart...
Axl_R
Postat pe 17 August 2012 12:10
impletesti?

non, je ne peux que mettre du coeur et l'ame...et ...tout mon
etre a "battre" :)

....fiecare stie cum simte X cat il duce capu' :)
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2012 12:34
Je? Moi...

J'ai un petite tête...

Axl_R
Postat pe 17 August 2012 12:43
Ca de obicei, marixalex, citești pe srite, nu pricepi, dai cu bta-n balt, mai iei și o mmlig pe care o trosnești n ditai geamu', apoi ți deseneaz cineva ce și cum e n domeniul comprehensiunii și te prefaci c te-ai prins n cele din urm. Dac, ns, vei citi mai atent ce a zis garbolina 188355 (și, implicit, ce e cu acel plural al quasariei), abia apoi vei citi (cum e și normal) rspunsul la cu pluralul nejustificat, poate vei pricepe, totuși, ceva, fr s te mai faci de rs.

De la: marixalex, la data 2012-08-09 15:26:24'quasaria' date='2012-08-09 02:18:13']"voi prostii" (pluralul e nejustificat) ar trebui sa intelegeti intai termenii pe care ii folositi. .........dar la tine este justificat draga quasaria....??daca te referi la o singura persoana de ce vorbesti la plural???...
bla-bla-bla...
Thor_again
Postat pe 17 August 2012 17:29
De la: garbo188355, la data 2012-08-06 10:34:11Vorbesti din carti.Quasaria.In viata reala se intampla altfel.Suntem oameni,nu am intalnit inca persoana in masura sa ii judece pe ceilalti,cu toate ca toti suntem buni la sportul asta.In general cei care dau cu piatra primii si o fac pe moralistii sunt cei care o si comit cel mai grav(scuza-mi exprimarea).Hai sa lasam basmele si filosofia neaplicata!Lumea asta nu e perfecta,toti cautam fericirea si putini o atingem,(aproape)toti plecam de la premisa ca nu vom insela si nu vom fi inselati,dar se intampla.....etc.Imi mentin parerea-in acest caz sotia domnului nu-si poate spune varianta,dar cred ca dc ar face-o,nu ar fi pusa la zid pt infidelitate la un mod f dur.Dc el este violent,nu ar tb sa stea singur in preajma copilului.Si sa-ti mai zic ceva(strict pctul meu de vedere)-nimeni nu e nebun sa-si riste familia inseland decat dc constata ca nu mai are ce pierde.


dar de ce sa insele? daca nu-i mai place cu sotul, ii dezamagita de relatie, de modul in care este tratata, de ce nu pleaca? simplu. nu-i nimic complicat, nu-ti place, deci pleci. poate din cauza asta sotul se poarta oribil cu ea, din cauza infidelitatii.
si nu, aici nu era vorba de afi sau nu moral, ci de a fii corect. iar daca ea ar fii fost corecta nu insela.
Amor_Aeternus
Postat pe 17 August 2012 20:10
A fi sau a nu fi...corect/. Fii corect/!
Axl_R
Postat pe 17 August 2012 21:00
Cristy , ce decizie ai luat ?....
Maria2009
Postat pe 18 August 2012 08:50
pastreaza acea conversatie inregistrata pt divort,ia-ti avocat,dar nu te gandi ca vei obtine bani de la ea pt ca nu are venit.gandest-te a binele copilului nu la razbunarea ta,e greu sa faci asta cand esti asa de inversunat impotriva ei,dar gandeste in perspectiva,copilul e cel mai important.
bafa
simonaene29
Postat pe 19 August 2012 07:40
Gandeste te la copilas in primul rand si mai acorda i o sansa dupa o discutie mai profunda (asta daca si ea vrea)In cazul in care nu mai merge si nu mai vrea ramane sa iti gasesti o alta EA care sa te aprecieze si sa te merite!
garbo168173
Postat pe 19 August 2012 15:35
Sincer ai gresit cand ai neglijat-o ca nu ai mai dormit cu ea, era totusi sotia ta, chiar daca ai serviciu daca iubesti pe cineva mai implica si anumite sacrificii,eu cel putin asa vad lucrurile, e greu totusi stiu ca un copil plange, insa pe sotie o iubesti intr-un fel pe copil altfel. Insa fiindca tu ai neglijat-o probabil ca s-a intamplat asta. Cred ca ai neglijat-o din toate pct de vedere adica nu numai sexual desi era sotia ta ci si te-ai oprit sa mai conversezi cu ea, sa vezi ce e in sufletul ei, crezi ca daca nu lucreaza femeia aia care e sotia ta nu are nevoie de intelegere? ea se ocupa de copil, si e mai greu decat a merge la munca probabil. Tu doar vii acasa de la munca si probabil ca gasesti tot si mancare, si haine spalate si tot. Nu scuz ceea ce a facut ea insa poate fi o consecinta ca ai neglijat-o. Iar daca eram in locul tau as fi cautat sa imi cunosc sotia mai bine si atunci ai fi stiut ce e in sufletul ei, care sunt nevoile ei, crezi ca o femeie are nevoie doar de bani? poate alea materialiste,eu nu suport oamenii care fac o casatorie pe interes, eu urasc ideea asta. Deci ea are nevoie de intelegere cristi, o femeie si mai ales ca e sotia ta are si ea nevoie de intelegere, sa vezi ce e in sufletul ei, sa te preocuupi de toate nevoile ei, chiar daca tu vii obosit de la munca, spune-i ca este frumoasa, fii tandru cu ea, asta daca o iubesti dar din cate spui tu aici nu prea e iubire. Iubirea intr-o casnicie ar trebui sa implice totul. Mai ales sacrificiu. Stiu ca cine va citi mesajul meu va zice ca e o prostie. Pai cine nu stie sa iubeasca cu adevarat nu stie ce inseamna sacrificiul, pana la urma ar trebui sa o ierti daca o iubesti atat de mult, de ce sa divortezi? e mica gandeste=te la 26 de ani inca nu s-a maturizat destul, desi are un copil. In fine tu ia decizia care o vrei dar e urat ce vrei sa faci ca vrei sa ii iei copilul, o mama sufera f mult dupa copil, mai bine ramai cu ei amandoi si schimba-ti comportamentul fata de ea, daca intr-adevar o iubesti arata-i mai omule, fii tandru si atent cu ea. Iubirea nu se rezuma draga numai la bani. De ce sa te duci prin tribunale si sa fii plin de ura cand poti sa iti recuperezi sotia? incearca tu esti sotul ei inca
Eu in locul tau as face orice posibil ca sa o recuperez. Eu iti dau acest sfat ca sunt femeie si stiu ce nevoie are o femeie sa fie iubita si apreciata. Sunt satula de barbatii care numai stiu sa cucereasca o femeie. La ei totul se rezuma doar la bani si la sex. Cred ca dc au bani sunt cei mai tari. Ei nu e chiar asa.
garbo038606
Postat pe 19 August 2012 18:52
De la: garbo_5053, la data 2012-08-17 16:44:17Crysty,tu pui in discutie doua probleme:sentimentele si eventuala situatie juridica.
... Dincolo de toate astea,uita-te in sufletul tau.O iubesti?
Ia o pauza inainte sa raspunzi .In momentul de fata o urasti .Normal .Pentru ca o iubesti.
O urasti atat de tare incat sa nu o mai vrei in viata ta?
Pentru ca nu o poti ierta pentru ce ti-a facut?Orgoliu?
Lasa nervii,nu da in ea,nici cu vorba ,nici cu fapta, ascult-o de ce a ajuns acolo, la inselare, vezi-ti partea ta de vina si incearca sa o faci sa-si dea seama ca o iubesti.Calm.Calm-ca sa poti fii atent la momentul in care isi cere iertare,daca nu esti calm in acel moment s-ar putea sa nu auzi cererea ei de iertare.
Daca o face, mai aveti o sansa-apucati-o bine si munciti amandoi la ea.La sansa asta.
Daca nu, apuca calea cealalta de care vorbeam inainte,cea a divortului,dar fa-o cat mai usor,spre binele copilului.




Ophiuchus
Postat pe 20 August 2012 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
Comportamentul copiilor dupa divort 282 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:07
cum pot sami yau copilu de la mama 18 De la: Vasilescu_Gebaru_1 19 Mai 2012 09:37
impas 28 De la: garbo_402078 16 Iulie 2014 14:26
de ce unele posturi de tv refuza postatorii vechi? 16 De la: elodia 8 Aprilie 2010 19:01
Setari Cookie-uri