Divort

Buna seara,am 42 de ani si acum doua luni am trecut printr-un divort.M-am casatorit mai tarziu pt ca am avut un tata foarte sever pentru ca mi-a interzis multe.Aveam 35ani si am luat un barbat cre a mai fost castorit si avea o fata care acum are 14ani.Nu a contat am zis ca fiecare are dreptul la o nou sansa.Dar dupa ce m-am casatorit a inceput sa faca tot felul de lucruri urate dar se ruga mult sa-l iert.Am vrut sa divortez in 2008 dar m-a implort sa-l iert si am cedat.El a lucrat mult afara si venea maxim 1luna la 2-3luni.A stat acasa aproape 1 an dar din 1august 2011 si-a gasit serv in alta localitate si s-a cuplat cu altcineva si inceput sa ma evite din octombrie.Era o persoana care nu-i pasa daca am sau nu bani.Mentionez ca avea multe dtorii care nu le stiam si dupa nunta a luat toti bani,imi amaneta bijuteriile cand nu avea bani de jocuri,mi-a furat si bani de pe card dar i-am tolerat pentru ca vroiam sa-l schimb sa fie sa cum trebuie dar nu am avut cu cine.Eu inca al iubesc si trec foarte greu peste divort pt ca mi-am dorit o casa si o familie.Ajutati-ma sa trec peste asta

garbo_5389
Postat pe 7 Iulie 2012 20:34
fottre usor treci peste .... divorteza.... toate vin si pleaca.... inclusiv iubirea..... cea care nu cred ca a existat intre voi... divorteaza, e cel mai bun lucru pe care-l poti face....
AURA__
Postat pe 7 Iulie 2012 21:18
jumatate din mesaj e despre bani. In rest, cum v-ati impacat? Altceva relevant?
quasaria
Postat pe 7 Iulie 2012 21:23
AM DIVORTAT,PE 23MARTIE AM INTRODUS ACTELE SI PESTE O LUNA ERAM DIVORTATI.INTAPLATOR TIPA CU CARE E CUPLAT E DIN PLOIESTI PT CA EL ARE SEVICIU ACOLO.O SEARA BUNA
garbo_5389
Postat pe 7 Iulie 2012 21:56
nimic nu-i intamplator in viata.... putea fi din oricare alt oras.... si oricare alta... nu locul e principalul vinovat... ci voi amandoi... n-ati gestionat bine sentimentele si dorintele voastre
AURA__
Postat pe 8 Iulie 2012 12:32
Atat de siiimplu... El deja a trecut peste asta sau peste tine, are pe alta, tu de ce nu?
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 17:38
"Cui pe cui se scoate!"
Nu era pt tine-un barbat care-a mai fost casatorit ,si mai avea si o fiica de crescut-ar fii trebuit sa mearga ca pe "sarma" cu o fatuca ca tine!! Nu te-a meritat!!
Acum fii bucuroasa ca ai scapat de acest calvar,fii propia ta stapana,plimba-te,fa excursii,calatoreste..si vei intalni adevaratul tau sortit,cel cu care vei avea propii tai copii!!
Succes si toate cele bune!!Nu uita sa ne spui si noua pe cine si cum l-ai cunoscut-sa ne bucuram si noi de bucuria ta!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 Iulie 2012 23:15
Eu inca il iubesc si trec foarte greu peste divort pt ca mi-am dorit o casa si o familie.

Cred ca asta ai tu de reparat in sufletul tau.Dorinta ta de stabilitate,confort emotional si conventie sociala nu si-a gasit corespondentul in acest barbat.Desprinde -te de ideea ca numai cu el le poti realiza. Barbati mai sunt.Important este sa stii sa-l alegi,sa discerni,sa nu te arunci din nou cu capul inainte.
Sunt convinsa ca radacina raului sta in educatia principiala,autoritara si dogmatica a parintilor nostri, educatie buna candva,dar neadaptata vremurilor si oamenilor printre care traim actual.Ai 42de ani,ca mine,o varsta la care iti poti permite sa nu mai judeci doar emotional situatiile, printesele care traiesc alaturi de printul cel frumos pana la adanci batraneti nu trebuie sa fie un standard in viata.Nu te indemn la pragmatism material,ci la judecarea la rece a situatiilor in care te vei afla.
Ia lucrurile asa cum vin, ia-le mai usor.
Reconsidera divortul prin fereastra "este cel mai bun lucru care mi s-a intamplat.Sunt libera sa traiesc,sa-mi reevaluez prioritatile,sa aleg altfel,dupa alte criterii.Sa nu mai gresesc dorindu-mi din toata inima o casatorie,o familie,o casa".
Pentru ca daca DOAR asta iti doresti,vei esua lamentabil, alegand la fel de gresit.

Ar trebui sa-ti doresti un barbat care sa se ridice la nivelul tau de standarde,care sa te multumeasca cu ceeace iti ofera el emotional.Asta iti multumeste tie fericirea.

Si nu trebuie musai sa te casatoresti cu el.Fericirea alaturi de un om nu sta in conventii sociale.
Iar cunoscandu-te, acel om ,DACA TE VA IUBI,cu siguranta iti va propune el casatoria .Pentru ca va vedea ca ASTA face parte din tine.Dar nu acesta sa fie dezideratul tau.

Nu te grabi,nu te arunca intr-o noua relatie.Disperarea cheama barbatii nemernici ca mustele la miere .O femeie disperata e vulnerabila. Intareste-te sa duci povara tristetii putin singura,nu intra intr-o noua relatie de dragul de a scoate cui pe cui.Inconjoara-te de prieteni care te cunosc de mult si in care poti avea incredere.Nu sta mult pe forumuri.Stai de vorba cu tine insuti,sa stii ce vrei cu adevarat de la viata.
Invata=te cu tine insuti, sa te cunosti, sa-ti masori propria valoare, ca sa stii ce sa ceri. Nu face rabaturi de la standardele tale,altfel vei suferi din nou.Nu face compromisuri in ceeace pretinzi sufleteste de la omul acela, caci toata viata ta ulterioara va fi o suma de frustrari .
Apoi,cand il vei gasi, daca te va merita,vei avea timp suficient toata viata sa faci "acele mici compromisuri "care incalzesc inima celuilalt si nu ranesc inima noastra,caci daca sunt din iubire impartasita nu dor.
Si daca nu-l gasesti pe acel "the one",paguba-n ciuperci.Daca nu e pe masura ta ,de ce sa te chinui,suportand altceva,sub nivelul tau?

Si mai tine seama de un atu extrem de important pt tine.Nu ai copii. Nu esti obligata sa faci compromisuri de dragul copilului.Esti doar tu in ecuatie si asta iti usureaza situatia .

Iti vorbesc din experienta,am fost singura 6 ani,cu un copil,si nu am suferit de lipsa casniciei de dragul casniciei, si nu am acceptat orice, si nu m-am lasat tarata in compromisuri de dragul copilului, mi-a fost si mai greu din perspectiva asta,poate as fi ales altfel daca nu era copilul, si pana la urma standardul mai inalt impus de copil s-s dovedit a fi salutar.Si uite ca"la barza chioara ii face Dumnezeu cuib".M-a descoperit un om de aur pt care ii multumesc Lui Dumnezeu zilnic.
Curaj.Se poate .Cu un dram de credinta in EL si unul de incredere in tine.
garbo_5053
Postat pe 11 Iulie 2012 12:32
Familia si casa n-au cum sa reprezinte un deziderat in sine - independent de celalalt.Pentru ca asa aduni un aurolac de pe strada, il apretezi bine, ii calci , speli, gatesti, il agati intr-un cuier si ai "familie si casa". Si esti fericita cu robotitul zilnic, doar asa, pentru ca ai o preocupare???
Familia si casa sint evolutia fireasca a unei legaturi afective, sint un compromis daca vrei, unul pe care il faci si simti nevoia sa il faci pentru ca iubesti - "familia" nu e cireasa de pe tort. Din contra.
La nivel teoretic, oricarui individ ii e mult mai bine sa isi consume resursele singur, sa zburde prin lume, sa faca sauna, piscina, spa, concedii, in loc sa spele vasele murdare ale altuia si sa dea cu subsemnatul pe unde a fost si ce a facut. Nu?
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 12:40
De multe ori un divort e un bine si in cazul tau sigur e un bine. Esti un pic tulburata si e firesc dar cu timpul te vei linisti. Chiar si ceea ce numesti tu dragoste va deveni un fapt banal de viata.
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 Iulie 2012 15:54
Este mai bine ca ai scapat de un asa "exemplar",multumeste-i lui Dumnezeu !"Cine face , lui isi face!" exista "plata si rasplata ",sa nu crezi ca va avea parte de o fericire reala.
Nu este usor sa treci printr-un divort ,dar mai bine asa ,decat sa "lungesti boala"...

Iesi cu prietenele unde iti face placere ,umpleti timpul cu activitati care iti plac.

Ai grija cu tinuta ta ,aranjeaza-te ,fii frumoasa mereu ,pe afara si in interior.,Implineste-ti dorintele cat este posibil, Si "printzul" va apare ...Ai incrdere in tine si in Dumnezeu !

Sa auzim de bine !
ica2
Postat pe 18 Iulie 2012 18:08
De la: garbo_5053, la data 2012-07-11 12:32:39Eu inca il iubesc si trec foarte greu peste divort pt ca mi-am dorit o casa si o familie.

Cred ca asta ai tu de reparat in sufletul tau.Dorinta ta de stabilitate,confort emotional si conventie sociala nu si-a gasit corespondentul in acest barbat.Desprinde -te de ideea ca numai cu el le poti realiza. Barbati mai sunt.Important este sa stii sa-l alegi,sa discerni,sa nu te arunci din nou cu capul inainte.
Sunt convinsa ca radacina raului sta in educatia principiala,autoritara si dogmatica a parintilor nostri, educatie buna candva,dar neadaptata vremurilor si oamenilor printre care traim actual.Ai 42de ani,ca mine,o varsta la care iti poti permite sa nu mai judeci doar emotional situatiile, printesele care traiesc alaturi de printul cel frumos pana la adanci batraneti nu trebuie sa fie un standard in viata.Nu te indemn la pragmatism material,ci la judecarea la rece a situatiilor in care te vei afla.
Ia lucrurile asa cum vin, ia-le mai usor.
Reconsidera divortul prin fereastra "este cel mai bun lucru care mi s-a intamplat.Sunt libera sa traiesc,sa-mi reevaluez prioritatile,sa aleg altfel,dupa alte criterii.Sa nu mai gresesc dorindu-mi din toata inima o casatorie,o familie,o casa".
Pentru ca daca DOAR asta iti doresti,vei esua lamentabil, alegand la fel de gresit.

Ar trebui sa-ti doresti un barbat care sa se ridice la nivelul tau de standarde,care sa te multumeasca cu ceeace iti ofera el emotional.Asta iti multumeste tie fericirea.

Si nu trebuie musai sa te casatoresti cu el.Fericirea alaturi de un om nu sta in conventii sociale.
Iar cunoscandu-te, acel om ,DACA TE VA IUBI,cu siguranta iti va propune el casatoria .Pentru ca va vedea ca ASTA face parte din tine.Dar nu acesta sa fie dezideratul tau.

Nu te grabi,nu te arunca intr-o noua relatie.Disperarea cheama barbatii nemernici ca mustele la miere .O femeie disperata e vulnerabila. Intareste-te sa duci povara tristetii putin singura,nu intra intr-o noua relatie de dragul de a scoate cui pe cui.Inconjoara-te de prieteni care te cunosc de mult si in care poti avea incredere.Nu sta mult pe forumuri.Stai de vorba cu tine insuti,sa stii ce vrei cu adevarat de la viata.
Invata=te cu tine insuti, sa te cunosti, sa-ti masori propria valoare, ca sa stii ce sa ceri. Nu face rabaturi de la standardele tale,altfel vei suferi din nou.Nu face compromisuri in ceeace pretinzi sufleteste de la omul acela, caci toata viata ta ulterioara va fi o suma de frustrari .
Apoi,cand il vei gasi, daca te va merita,vei avea timp suficient toata viata sa faci "acele mici compromisuri "care incalzesc inima celuilalt si nu ranesc inima noastra,caci daca sunt din iubire impartasita nu dor.
Si daca nu-l gasesti pe acel "the one",paguba-n ciuperci.Daca nu e pe masura ta ,de ce sa te chinui,suportand altceva,sub nivelul tau?

Si mai tine seama de un atu extrem de important pt tine.Nu ai copii. Nu esti obligata sa faci compromisuri de dragul copilului.Esti doar tu in ecuatie si asta iti usureaza situatia .

Iti vorbesc din experienta,am fost singura 6 ani,cu un copil,si nu am suferit de lipsa casniciei de dragul casniciei, si nu am acceptat orice, si nu m-am lasat tarata in compromisuri de dragul copilului, mi-a fost si mai greu din perspectiva asta,poate as fi ales altfel daca nu era copilul, si pana la urma standardul mai inalt impus de copil s-s dovedit a fi salutar.Si uite ca"la barza chioara ii face Dumnezeu cuib".M-a descoperit un om de aur pt care ii multumesc Lui Dumnezeu zilnic.
Curaj.Se poate .Cu un dram de credinta in EL si unul de incredere in tine.
Strengarita
Postat pe 23 Iulie 2012 15:21
Frumos raspuns.Felicitari!!
Foarte adevarat. Merita urmat.
Strengarita
Postat pe 23 Iulie 2012 15:24
Eu am divortat acum 5 luni de sotul meu cu care am avut o casnicie de 10 ani. Deja nu ne mai puteam intelege..era groaznic ne certam in continuu si tipam si la noi in familie era mereu scandal. acum am ramas cu stari ciudate, totusi...sunt nefericita mai mereu si imi vine sa plang din orice..nu mai vorbesc de cate nopti nedormite am in fiecare saptamana...ma gandesc ca aceatsa schimbare mi-a provocat o depresie si nu am stiut ce sa fac initial..acum am descoperit un site foarte interesant despre depresie, cer se numeste depresiv (.)[ro] unde gasesc informatii despre depresie si chiar si sfatul unui psihiatru. pe mine asta ma ajuta sa ma mai mentin pe linia de plutire. multa sanatate!
garbo_3491
Postat pe 25 Iulie 2012 14:54
De la: garbo_5053, la data 2012-07-11 12:32:39Eu inca il iubesc si trec foarte greu peste divort pt ca mi-am dorit o casa si o familie.

Cred ca asta ai tu de reparat in sufletul tau.Dorinta ta de stabilitate,confort emotional si conventie sociala nu si-a gasit corespondentul in acest barbat.Desprinde -te de ideea ca numai cu el le poti realiza. Barbati mai sunt.Important este sa stii sa-l alegi,sa discerni,sa nu te arunci din nou cu capul inainte.
Sunt convinsa ca radacina raului sta in educatia principiala,autoritara si dogmatica a parintilor nostri, educatie buna candva,dar neadaptata vremurilor si oamenilor printre care traim actual.Ai 42de ani,ca mine,o varsta la care iti poti permite sa nu mai judeci doar emotional situatiile, printesele care traiesc alaturi de printul cel frumos pana la adanci batraneti nu trebuie sa fie un standard in viata.Nu te indemn la pragmatism material,ci la judecarea la rece a situatiilor in care te vei afla.
Ia lucrurile asa cum vin, ia-le mai usor.
Reconsidera divortul prin fereastra "este cel mai bun lucru care mi s-a intamplat.Sunt libera sa traiesc,sa-mi reevaluez prioritatile,sa aleg altfel,dupa alte criterii.Sa nu mai gresesc dorindu-mi din toata inima o casatorie,o familie,o casa".
Pentru ca daca DOAR asta iti doresti,vei esua lamentabil, alegand la fel de gresit.

Ar trebui sa-ti doresti un barbat care sa se ridice la nivelul tau de standarde,care sa te multumeasca cu ceeace iti ofera el emotional.Asta iti multumeste tie fericirea.

Si nu trebuie musai sa te casatoresti cu el.Fericirea alaturi de un om nu sta in conventii sociale.
Iar cunoscandu-te, acel om ,DACA TE VA IUBI,cu siguranta iti va propune el casatoria .Pentru ca va vedea ca ASTA face parte din tine.Dar nu acesta sa fie dezideratul tau.

Nu te grabi,nu te arunca intr-o noua relatie.Disperarea cheama barbatii nemernici ca mustele la miere .O femeie disperata e vulnerabila. Intareste-te sa duci povara tristetii putin singura,nu intra intr-o noua relatie de dragul de a scoate cui pe cui.Inconjoara-te de prieteni care te cunosc de mult si in care poti avea incredere.Nu sta mult pe forumuri.Stai de vorba cu tine insuti,sa stii ce vrei cu adevarat de la viata.
Invata=te cu tine insuti, sa te cunosti, sa-ti masori propria valoare, ca sa stii ce sa ceri. Nu face rabaturi de la standardele tale,altfel vei suferi din nou.Nu face compromisuri in ceeace pretinzi sufleteste de la omul acela, caci toata viata ta ulterioara va fi o suma de frustrari .
Apoi,cand il vei gasi, daca te va merita,vei avea timp suficient toata viata sa faci "acele mici compromisuri "care incalzesc inima celuilalt si nu ranesc inima noastra,caci daca sunt din iubire impartasita nu dor.
Si daca nu-l gasesti pe acel "the one",paguba-n ciuperci.Daca nu e pe masura ta ,de ce sa te chinui,suportand altceva,sub nivelul tau?

Si mai tine seama de un atu extrem de important pt tine.Nu ai copii. Nu esti obligata sa faci compromisuri de dragul copilului.Esti doar tu in ecuatie si asta iti usureaza situatia .

Iti vorbesc din experienta,am fost singura 6 ani,cu un copil,si nu am suferit de lipsa casniciei de dragul casniciei, si nu am acceptat orice, si nu m-am lasat tarata in compromisuri de dragul copilului, mi-a fost si mai greu din perspectiva asta,poate as fi ales altfel daca nu era copilul, si pana la urma standardul mai inalt impus de copil s-s dovedit a fi salutar.Si uite ca"la barza chioara ii face Dumnezeu cuib".M-a descoperit un om de aur pt care ii multumesc Lui Dumnezeu zilnic.
Curaj.Se poate .Cu un dram de credinta in EL si unul de incredere in tine.
coco6
Postat pe 31 Iulie 2012 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta... 7 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 02:10
drept dupa divort 4 De la: iuliana_sava 3 Decembrie 2011 22:54
As vrea sa divortez dar... 5 De la: 13 Noiembrie 2018 12:25
despre femei 10 De la: garbo_471643 26 Iulie 2017 17:27
Sa continui sa traiesc asa? 49 De la: salbatica_sexy 22 Decembrie 2009 09:58
Setari Cookie-uri