Vesnica problema: Olita

Buna, am o fetita de un an si 7 luni, si am o problema colosala, ii este frica de olita, numai o vede, incepe a tipa, a plinge pina la isterie. Soacra-mea ma acuza pe mine, ca copilul nu merge la olita. Ajutati-ma va rog, numai ce nu am incercat, alta olita cu muzica, batem din palme si incercam sa ne amuzam, ma asez si eu, sa-i provoc curiozitate, dar din pacate nimic nu da rezultate
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 10:01
ia-i alta olita, altfel colorata, in forma de ursulet, pisicuta sau ce o atrage pe ea... e clar ca asociza obiectul cu ceva. Mergi cu ea eventual, sa isi aleaga olitza. Aia care ii place, pe aia o iei...
A, si aplauda si sarbatoreste si da-te peste cap de fiecare data cind face cite un pas mic spre olita, ca sa perceapa ca te bucura foarte tare... O sa incerce , macar ca sa vada show-ul, sa se acomodeze cit de cit.

Fie-mea avea alta problema: nu mergea la buda ca ii era frica sa nu cada in wc :-))) Asa ca a trebuit sa luam alt vas, mic, mic, si NICIODATA sa nu tragem apa in prezenta ei, pentru ca i se parea foarte dramatic procesul....
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 10:21
Asa si-am facut, am mers, si-am cumparat olita care i-a placut, dar frica ca va cadea, o impiedica sa stea pe ea. Se joaca cu ea, are si un buton care emita melodie, ii place, o amuza. Si atit
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 11:01
persevereaza...
asa se face omul mare,cu rabdare.
in primul rand, nu trebuie sa fii nervoasa cand o pui pe olitza,pt ca daca tu te gandesti ca (iar!) o sa fie o corvoada fara niciun rezultat,asa va fi...

Q .se gaseste un capac special pt wc, are o chestie ca o semiluna detasabila,am avut la copiii mei,si trecerea a fost f usoara.
aia cu datul peste cap,e un pic cam mult,depinde de personalitatea copilului,al meu ala mare voia sa fie lasat singur inca de la primele experientze...
iasomia
Postat pe 11 Iulie 2012 11:18
bine, acu' am depasit problema, da cu tot cu semiluna era plina fie-mea de suspiciuni: na, probabil nu i-am explicat nici eu foarte bine care e treaba cu sistemu' de canalizare... cert e ca ii era frica sa nu cada in canal.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 11:28
fetitzele sunt mai sensibile la chestii d-astea,au imaginatie mai bogata...
iasomia
Postat pe 11 Iulie 2012 11:30
Va multumesc pentru sfaturi, o sa le incerc cu rabdare, sper sa am succes.
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 11:37
cu placere...

sa ne tii la curent.
iasomia
Postat pe 11 Iulie 2012 11:46
Scuze ca ma interpun in discutie,dar cu toate ca eu am baiat,probleme cu olitza si WC-ul,am avut si noi,dar intr-o mai mica masura....De la bun inceput,copilul a avut voie sa intre la baie,sa vada un WC,mama(adica io)am explicat ce e ala,am tras apa ca si amuzament(de 10 ori uneori),am pus mana sa vrdem cum curge apa....si uite tot asa,pana totul a fost OK......Poti sa iti imaginezi cum e sa stai in genunchi si sate joci cu apa de la WC?
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 12:13
stai linistita, pinala urma tot o sa ai succes, nu stiu adulti care sa se teama de olita.... Important e sa nu fii nici tu stressata/exasperata, te simte si ii accentuezi perceptia negativa a "evenimentului".

Rotty, aia am incercat si noi, i-am si desenat schema: asta e wc-ul, pe aici curge apa (si restu' ) si ajunge aici, in canal, sub oras... de acolo in riu, de acolo la mare/ocean, etc... etc. Si fie-mea a fost uimita si a tras concluzia - oarecum logica - ca, daca aluneca acolo pe unde curge apa, ajunge si ea in canal sub oras. Iar din momentul ala a refuzat sa sa se apropie de obiectu' cu pricina. WTF, wicked thing.
BIne, ea e oricum genul precaut.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 12:13
Cred ca ai mers prea departe cu explicatiile... Noi ne-am rezumat la distractiie.......M-am limitat la nivelul lui... Viata e facuta din trepte.......... Nu incerca sa "calci" peste una,ca te impiedici si cazi in nas......
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 13:04
pai si daca te intreba unde se duce apa, tu ce ii spuneai? Ii curge in cap vecinului de le etajul inferior?
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 13:07
De la: Ludmila28, la data 2012-07-11 10:01:13 Buna, am o fetita de un an si 7 luni, si am o problema colosala, ii este frica de olita...


Soacra las-o sa vorbeasca... Cu olita persevereaza, dar fara sa disperi! Timp de un an si jumatate am incercat zilnic aceleasi lucruri si totusi nu voia... Il lasam si fara pampers si tot nu voia... Cum ii dadeam pantalonasii sau ii puneam pampers... ii dadea drumul...:) Rareori facea la olita... Pana intr-o zi, cand a facut si l-am luat cu mine la baie sa vedem cum face "WOW" apa de la toaleta dupa ce golim olita... In ziua aceea s-a pus singur de cel putin 10 ori pe olita, chiar si numai pentru 2 stropi:), doar pentru ca apa sa mai faca "WOW"... In seara aceea nu i-am mai pus pampers si nici nu a facut in pat... Niciodata nu mi-a facut in pat dupa aceasta zi... Avea totusi doi ani si jumatate...:) Si nu am facut nimic in plus fata de ceea ce facusem pana atunci... Doar ca atunci a simtit el ca e momentul:)... La 2 ani si 9 luni l-am dus la gradinita cu program prelungit si de asemenea nu a facut niciodata pe el... Bafta!
Ophiuchus
Postat pe 11 Iulie 2012 13:12
De la: quasaria, la data 2012-07-11 13:07:07pai si daca te intreba unde se duce apa, tu ce ii spuneai? Ii curge in cap vecinului de le etajul inferior?

In primul rand nu a intrebat,ca nu i-am dat timp.....iar,cand a intrebat,era deja prea tz..... se obisnuise cu "chestia"
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 13:16
e, atunci..ghinionul meu ca a pocnit-o curiozitatea....:-)) Cum sa ii explic alternativ unde drak se duc fecalele chiar nu m-am priceput.....
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 13:23
Mamici....si iar mamici.... ....Toate am dat cu capul de pragul de sus candva....
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 13:25
fetita mea e inca micuta, adevarul ca e foarte curioasa, dar daca "intind" cu explicatiile se plictiseste si pleaca, si apropo nici nu vrea sa vorbeasca cu exceptia mama si aca ( paca - din rusa, pa). Noi vorbim in familie 2 limbi, eu romina iar sotul rusa, posibil aceasta e si cauza intirzierii in vorbire, cu toate ca facem ca pisicutza, ciinele, gista, etc., toata ziua, esec total, tace si-mi raspunde aca sau mama
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 14:28
nu iti face pb, si eu vorbeam o amestecatura de rusa si engleza si romana, fie-mea romana si de la 4 ani engleza... habar n-am care imi e limba materna, pina la urma. O sa vorbeasca mixt, cu cuvinte din ambele limbi intr-o singura propozitie, la inceput, si dupa aceea le va diferentia... Pentru ei, la virsta asta, sint cam sinonime.
Nu genereaza intirzieri "amestecul" asta: o sa vorbeasca cind va fi ea pregatita. Fiecare copil are ritmul propriu de evolutie.
Si fie-mea se plictiseste, exceptind situatia in care intreaba ea ceva: atunci sta si casca ochii, o intereseaza. Altfel, la fel, pleaca.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 14:34
De la: Ludmila28, la data 2012-07-11 14:28:17fetita mea e inca micuta, adevarul ca e foarte curioasa, dar daca "intind" cu explicatiile se plictiseste si pleaca, si apropo nici nu vrea sa vorbeasca cu exceptia mama si aca ( paca - din rusa, pa). Noi vorbim in familie 2 limbi, eu romina iar sotul rusa, posibil aceasta e si cauza intirzierii in vorbire, cu toate ca facem ca pisicutza, ciinele, gista, etc., toata ziua, esec total, tace si-mi raspunde aca sau mama

Sa nu crezi ca nu pricepe ce zici....chiar daca pleaca.E copil,nu academician cu diploma !.....si in ce priveste limbile ce le vorbiti,e super OK !!! O sa vb din start doua limbi !!! (si o zic din proprie experienta...)
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 14:42
Ex. al meu n-a vb. pina la 2 ani . Iar unul dintre sefii mei ne povestea ca n-a vorbit pina la 3 - deloc. Si e un tip...cu doxa, nu inteligent, FOARTE inteligent - dar... daca n-a avut nimic de spus...
Si acum nu vorbeste decit ca sa comunice, nu ca sa se auda vorbind, ceea ce mi se pare foarte ok....
Fie-mea "flecarea" de cind avea citeva luni, pe limba bebelusilor, dar cu intonatie.... Ma mir ca n-a comentat si cind am nascut-o - sau o fi comentat....:-)))
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 15:12
ma rog... la vorbire nu ma amestec ! dar acum vorbesc si eu serios.... e miercuri, de... si dupa ce am citit atatea sfaturi bune... zic si eu, o idee ! daca inca nu s-a rezolvat... copii au si un obicei sa-i imite pe mcei mari, mai ales pe mame. deci... nu radeti, zic si eu... poti sa iei si tu un lighean, vas din plastic... mai mare ca sa se potriveasca la poponetul tau... si sa te asezi pe el in acelasi timp cand vrei sa stea si ea pe olita. cred ca asta ii va da incredere ca nu cade in olita ! eventual... pune si un colac de salvare in baie... sa fie si mai sigur !
barboneli
Postat pe 11 Iulie 2012 15:47
De la: Ludmila28, la data 2012-07-11 14:28:17fetita mea e inca micuta... si apropo nici nu vrea sa vorbeasca cu exceptia mama si aca ( paca - din rusa, pa).


Al meu vorbea, dar mai pocea cuvintele... Cand l-am dus insa in primul an de gradinita nu voia nici macar sa repete poezia dupa educatoare... Vorbea numai in prezenta copiilor si numai atunci cand credea ca educatoarea nu-l vede... Mi-a sugerat chiar sa merg cu el la psihiatru sa-i prescrie pastile ca e... intarziat! Bineanteles ca nu i-am urmat sfatul pentru ca acasa vorbea, fapt care m-a facut sa cred ca e dusa ea cu pluta! Anul urmator, la gradinita se vaita educatoarea ca nu-l mai poate opri din vorbit nici macar in timpul activitatilor! Si nici n-am incercat sa-l opresc...
Ophiuchus
Postat pe 11 Iulie 2012 16:06
Ophiuchus, bietul copil se simtea timorat de edfucatoare, de aia nu vorbea. Ar trebu sa aiba cit de cit metode pedagogice, ca de aia sint educatoare....
NU suport ideile astea: cum nu face fix ce a facut alt copil, e "intirziat". Cum face altfel, iar e o problema... Mie in RO mi-au zis de fie-mea ca e "obraznica" pt ca intreba tot felul de chestii cind trebuia sa taca, sa stea sa asculte. le-am spus ca asa e si ma-sa. Try me. Si am mutat-o...

Cum sa ii explici unui copil ca nu tb. sa il intereseze si sa ceara detalii?!?!Copilul nu vorbea aiurea, intreba la subiect.
Pe de alta parte, in alte tari dam in alte extreme: puradelu' suveran... Daca ii faci "bau" te leaga astia, ca iti traumatizezi copilu'. Bine, eu prefer asa...
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 16:16
Ceva vorbeste in limba ei, turuie ca o moara. Si mie toti imi zic in jur ca e obraznica si nu stie de frica parintilor. Nu-i mai inteleg, ba-mi spun ca e anormala ca nu vorbeste , ba ca e obraznica ca gungureste non-stop. De obicei observatiile vin din partea parintilor si a socrilor, mai precis a soacrei - cica nu ma ocup decopil, ai, ai, ai ce mama rea sunt. M-am calmat dupa ce-am citit cartea Anei Savin "Totul se intimpla pina la 6 ani". Am tras concluzia ca copilul meu e unul normal, iar curiozitatea nu e decit un motiv de bucurie, adica indica un potential mare de inteligenta, daca e indreptat in sens pozitiv.
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 18:02
e o scumpa - m-am uitat la poze.
Las-o pe soacra cu problemele ei... explica-i ca ar fi trebuit sa stie pina la virsta asta ca fiecare copil e diferit, nu sint trasi la xerox, si ca n-ai de gind sa iti stresezi puiul. Cind o vrea ea sa vorbeasca, o sa vorbeasca, cind o vrea sa stea la olita , o sa stea, las' ca are timp de toate. Daca fetita e vesela si fericita si comunicativa, asta e cel mai important!
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 19:00
Ce poze???
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 19:13
Multumesc mult quasaria pentru sustinere. Sa stii ca mi-ai ridicat moralul si acu am mai multa incredere in odorasul meu. Va pup, si va multumesc la toate doamnele pentru cuvinte calde si sfaturi utile
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 19:46
poza de profil

he he... 90 de ani de acum incolo va trebui sa ai incredere in odorasul tau.... obisnuieste-te....
In ea sa ai incredere in primul rind.... lasa-i pe restul, soacra, rude...etc.....
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 19:50
Aaaaa...Io ma gandeam ca....mai multeee!!! No bine....
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 19:53
Ludmila28
Postat pe 11 Iulie 2012 22:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
probleme cu parintii 72 De la: laurita13 23 Decembrie 2009 18:03
Caut o fata pt a lua copilul de la scoala 2 De la: juliaitl 23 Noiembrie 2016 15:18
ajutati-ma 39 De la: garbo166116maryeta 10 Noiembrie 2010 21:28
Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere 1 De la: 15 Iunie 2018 13:16
Setari Cookie-uri