probleme cu parintii

am si eu o intrebare: oricat de sup ar fi e normal ca propria ta mama sa te faca un avorton, asa cum esti totusi e a m-a nascut.daca ma uraste asa de mult de ce m-a facut? eu am sora geamana si chiar daca se sup pe ea o iarta imediat si niciodata nu i-a zis avorton, nebuna sau mai stiu eu cum. si ami zice ca gresesc eu cand zic ca s-a comportat de 10 ori mai urat cu mine decat cu sorma mea geamana, si ca nu a facut dif intre noi.dar exista un Dumnezeu acolo sus care vede totul.singura mea greseala este ca stiu sa imi apar parerile si ideile, si chiar daca mai zic cuvinte grele, mie macar imi apre rau dupa si nu imi urasc parintii asa cum ma uraste mami.singura sol ar fi sa ma mut de acasa si cu cat mai repede cu atat mai bien.ps pacat ca de ziua ema nu o s afiu fericita-pe 13 iulie dar as vrea sa ma mut de acasa pana atunci si sa fiu linistita.astept sfaturile voastre, va multumesc
laurita13
Postat pe 21 Iunie 2009 16:01
respira adanc si mai spune o data...ca nu intelegem nimic

ce ai facut de ti-a vorbit mama ta asa ?
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Iunie 2009 16:04
daca crezi ca poti trai pe propriile-ti picioare, fa-o.
numai ca ceva imi da de gandit, si eu de obicei duminica numa' stau. spui uneori vorbe grele parintilor apoi iti pare rau. si te mai miri ca te ia mami in balon. daca eu am facut efortul asta sa gandesc, si nu-i usor, tu poti sa faci un efort si mai mare, ca esti mai tanara, sa vezi unde e greseala?
ideea totusi ramane, daca te simti sigura pe puterile tale, pleaca. vezi numa' ca intorsul acasa cu coada intre picioare e greu de rumegat.
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 16:08
se stie ca un om spune multe la nervi si cu siguranta apoi ii pare rau.si mie mi s a intamplat sa mi vb urat dar a trecut m a durut ce i drept dar si eu am vb destul de urat cu ea.ideea e ca mama ta nu te [poate ura iti este mama,gandeste te mai bine la cate a facut pt tine pt voi de cand v ati nascut.in rest stii cum se spune,vorbele sunt vorbe faptele sunt fapte vb zboara in vant
l_erika
Postat pe 21 Iunie 2009 16:10
402 cati ani ai ? ca stim cum te abordam, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Iunie 2009 16:12
Poate ne spui varsta ta,in functie de asta iti putem da sfaturile adecvate.E adevarat ca uneori se spun vorbe grele,greu de uitat....dar nu trebuie sa uitam ca familia este foarte importanta ,cei care ne iubesc mai mult pe lume si pe care trebuie sa ii iubim.incearca sa discuti cu mama ta la modul frumos,nu cu cearta si scandal...cu siguranta regreta ceea ce a spus la nervi....si te iubeste la fel ca si pe sora ta geamana.si daca vei pleca de acasa...unde vei merge?ai un loc de munca?esti sigura ca te vei descurca?e foarte greu....trebuie sa iei totul in consideratie
garbo011805
Postat pe 21 Iunie 2009 16:22
nu intelegi ca ea cauta motive de cearta ca sa ma dea afara.imi zice ca nu ma mai suporta, ca s-a saturat. si merita sa ii zic mai mult pt ca e foarte rea cu mine, uneori fara s aii fac sau sa ii zic ceva pur si simplu i se pune pata pe mine.ca nu ai inteles tu asta e altceva
laurita13
Postat pe 22 Iunie 2009 15:47
i-am zis ca e ingusta la mine si ea a inteles ca am facut-o proasta.eu voiam sa ii zic ca are idei fixe, preconcepute de acum 100 de ani si nu vede dincolo de ele.ca a inteles altceva treaba ei.dar nu meritam sa se poarte asa cu mine.totusi sunt fata ei si ar tb sa ma iubeasca cu calitati si cu defecte.
laurita13
Postat pe 22 Iunie 2009 15:48
am 28 ani, de fapt ii fac acum pe 13 iulie.dar nu inteleg de ce conteaza asa mult varsta mea dar ma rog
laurita13
Postat pe 22 Iunie 2009 15:50
am avut si eu aceiasi problema dar timpul si distanta au stres tot ,acum ne despart 2000 de km si relatia merge foarte bine ,totusi tu la 28 de ani locuiesti inca cu mama ?
yavrum
Postat pe 22 Iunie 2009 15:56
din pacate da pt ca am un sal mic, daca ma mut o sa ma mut cu cineva ca alfel nu am cum sa fac fata cheltuielilor.deocamdata ne ignoram reciproc si e cel mai bine.asa am si eu putina liniste in casa, nu se mai ia nimeni de mine fara motiv si nu isi mai varsa nervii pe mine.
laurita13
Postat pe 22 Iunie 2009 21:31
Faptul ca te-a numit avorton e problema ei.In final ea e cea care a dat nastere unui avorton nu unui copil normal.
O fi suparata pe viata, oi mai fi suparat-o si tu.. ce mai conteaza.E foarte bine ca te-ai gindit sa te muti numai sa nu te intorci dupa aia cu coada intre picioare iar acasa ca ....

Ee rau cind exista o asa atmosfera intre parinti si copii dar din pacate se intimpla.

La 28 de ani poti sa ai grija de viata ta sau cel putin asa ar trebui si parintii ar trebui doar sa-i vizitezi cu multa placere.

Si pina te muti cauta sa nu o mai agravezi ca nu-ti ajuta.
Aemulus
Postat pe 22 Iunie 2009 21:39
multumesc mult pt sfat.eu stiu cat d emult valorez, spre deosebire de ai mei parintii care orice as fi facut sau zis nu erau multumiti sau mandri de mine.o s aincerc sa nu ma mai cert cu ei, dar de mutat o sa ma mut pana la urma ca de mult vreau asta si cred ca timpul sa o fac, sa ma descurc singura, sa fiu pe picioarele mele.
laurita13
Postat pe 23 Iunie 2009 08:01
Cred ca ar trebui sa vezi si partea plina a paharului..da,exista una! Atmosfera tensionata te face sa vrei sa locuiesti singura,sau macar sa nu mai locuiesti cu ai tai.Fiecare se simte mult mai bine cand are spatiul lui.Si crede-ma,de la asta se vor imbunatati vizibil lucrurile,adica vei demonstra k te poti descurca si singura,vei demonstra k esti o persoana responsabila.Si apoi,intalnirile cu ea vor fi..mai rarutz,k e mai dragutz,asta doar dak nu ai de gand sa te muti in acelasi bloc.Ce pot sa-ti urez..multa rabdare cu mama ta
P.S. ia in considerare si faptul ca ar putea fi la menopauza,si asta le indispune pe "mamici" la greu..acum depinde si de cat timp dureaza certurile voastre.
laura_b22
Postat pe 23 Iunie 2009 17:58
Nu te supara ca viata e scurta si trebuie sa o traiesti cu speranta.Cauta sa locuiesti mai departe de ea si sa te intalnesti mai rar si vezi cum reactioneaza,Daca nu da nici un semn nici o problema.Tu traieste-ti viata frumos pentru tine pentru ca va veni o zi cand te va cauta. Mie de mica mi-a zis ca nu m-a vrut,ca dorea baiat si de cate ori greseam imi spunea sa am parte de cate ceva.Si i s-au implinit dorintele...si are o satisfactie bolnava.Da r asta e,nu o pot schimba.Calul batran nu-l poti invata cu zabala.Traieste cat mai are de trait si cand nu o mai fi,scap de vorbe de duh.Parintii nu ii putem alege.Important e ca tu si sora ta sa va intelegeti bine.
Dalimi
Postat pe 9 Iulie 2009 09:05
pai depinde ce preferi... Daca e mai important confortul, nu pleca de acasa. Daca linistea ta e mai importanta, pleaca. Nu poti obliga pe nimeni sa te inteleaga/accepte/iubeasca, nici macar pe parintii tai, nici macar daca asa ar fi logic si normal... "De ce"-urile nu-si au sensul aici.

Tot ce poti sa faci e sa ii iei ca atare si sa decizi cum iti e tie mai bine: cu sau fara ei.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2009 14:51
Draga mea,parintii sunt parinti si asa cum am spus,nu noi ne-am ales parintii.Mai este o varianta:ei nu au inteles pentru ce vine pe lume un copil si ce atributii au ei pentru asta.De multe ori copii sunt un santaj pentru a fi cu cineva,iar dupa ce isi ating scopul ii deranjeaza pentru ca au obligatii si nu isi pot trai viata liberi.Si ce daca...cauta sa te muti si sa le dovedesti ca te poti descurca si fara ei.Vor veni sa te caute.Poate nu imediat,dar va veni si ziua aceea.Trebiue sa te hotarasti ce vrei tu .Mult noroc!
Dalimi
Postat pe 12 Iulie 2009 16:16
De la: laurita13, la data 2009-06-21 16:01:59am si eu o intrebare: oricat de sup ar fi e normal ca propria ta mama sa te faca un avorton, asa cum esti totusi e a m-a nascut.daca ma uraste asa de mult de ce m-a facut? eu am sora geamana si chiar daca se sup pe ea o iarta imediat si niciodata nu i-a zis avorton, nebuna sau mai stiu eu cum. si ami zice ca gresesc eu cand zic ca s-a comportat de 10 ori mai urat cu mine decat cu sorma mea geamana, si ca nu a facut dif intre noi.dar exista un Dumnezeu acolo sus care vede totul.singura mea greseala este ca stiu sa imi apar parerile si ideile, si chiar daca mai zic cuvinte grele, mie macar imi apre rau dupa si nu imi urasc parintii asa cum ma uraste mami.singura sol ar fi sa ma mut de acasa si cu cat mai repede cu atat mai bien.ps pacat ca de ziua ema nu o s afiu fericita-pe 13 iulie dar as vrea sa ma mut de acasa pana atunci si sa fiu linistita.astept sfaturile voastre, va multumesc
Stii tu draga eu cred ca si tu ai un caracter puternic si iti place sa ai ideile tale propriii.Si mai stii ca parintiilor mereu le place sa controleze totul mai ales daca locuiesti la ei.Stii si este greu sa ai idei proprii din moment ce esti dependent de cineva.La fel si cu sotul,la fel si cu parintiii.Eu zic sa incerci sa iti cauti un servici mai bine platit,sau fa altceva cauta sa pleci in alta tara sa lucri daca salarul ti-i asa mic.Asa o sa ai bani si nu trebuie sa mai fii dependenta de nimeni si poti avea ideile tale proprii si sa faci asa cum cnsideri tu ca este bine,eu sper doar sa faci lucruri bune pt tine......pupici si multa bafta si mie imi place sa am ideile mele propriii si de asta nu imi place sa fiu dependenta de nimeni.......
irina31
Postat pe 24 Octombrie 2009 00:51
Stii tu draga eu cred ca si tu ai un caracter puternic si iti place sa ai ideile tale propriii.Si mai stii ca parintiilor mereu le place sa controleze totul mai ales daca locuiesti la ei.Stii si este greu sa ai idei proprii din moment ce esti dependent de cineva.La fel si cu sotul,la fel si cu parintiii.Eu zic sa incerci sa iti cauti un servici mai bine platit,sau fa altceva cauta sa pleci in alta tara sa lucri daca salarul ti-i asa mic.Asa o sa ai bani si nu trebuie sa mai fii dependenta de nimeni si poti avea ideile tale proprii si sa faci asa cum consideri tu ca este bine,eu sper doar sa faci lucruri bune pt tine......pupici si multa bafta si mie imi place sa am ideile mele propriii si de asta nu imi place sa fiu dependenta de nimeni.......
irina31
Postat pe 24 Octombrie 2009 00:55
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 00:55
multumesc pt sfat.caut de mult de lucru si in ultimul timp atmosfera e insurpotabila la birou.asta si din cauza sefului care considera ca nu am dreptate niciodata, ca pt simplul fapt ca sunt cea mai mica din birou tb sa accept orice nedreptate si sa comentez.cica eu stric atmosfera din birou, nu am niciodata dreptate etc.mai am si o colega tare rautacioasa si ironica, care imi zice ca sunt recalcitranta si ca stie si ea ce are de facut si ca se calmase si ea si am venit si eu-eu sunt in concediu inca si venisem in vizita dar m-au enervat. au fost foarte rautaciosi, reci, falsi etc, ei cica glumeau si erau amuzanti.daca atat ii duce mintea ce sa le fac.maica-mea e f rea cu mine, cand o intreb ceva nu imi rasp si daca o intreb ceva da tv mai tare cica e ceva interesant.asa ca nu mai vb cu ea, o ignor poate sa tipe, sa comenteze orice ca o ignor.nu merita nici buna ziua, nu am vazut atata rautate la un om.iar sormea geamana in loc sa tina cu mine ii ia apararea desi ea nu a fost de fata.am o rel acum din fericire, cu care bineinteles ca ai mei nu sunt acord, pretextul fiind ca nu are facultate si e sarac etc.asta e.vreau sa strang bani si sa ma mut la anul.fie ca o fac singura sau cu iubitul meu
laurita13
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:04
De la: laurita13, la data 2009-10-24 21:04:07multumesc pt sfat.caut de mult de lucru si in ultimul timp atmosfera e insurpotabila la birou.asta si din cauza sefului care considera ca nu am dreptate niciodata, ca pt simplul fapt ca sunt cea mai mica din birou tb sa accept orice nedreptate si sa comentez.cica eu stric atmosfera din birou, nu am niciodata dreptate etc.mai am si o colega tare rautacioasa si ironica, care imi zice ca sunt recalcitranta si ca stie si ea ce are de facut si ca se calmase si ea si am venit si eu-eu sunt in concediu inca si venisem in vizita dar m-au enervat. au fost foarte rautaciosi, reci, falsi etc, ei cica glumeau si erau amuzanti.daca atat ii duce mintea ce sa le fac.maica-mea e f rea cu mine, cand o intreb ceva nu imi rasp si daca o intreb ceva da tv mai tare cica e ceva interesant.asa ca nu mai vb cu ea, o ignor poate sa tipe, sa comenteze orice ca o ignor.nu merita nici buna ziua, nu am vazut atata rautate la un om.iar sormea geamana in loc sa tina cu mine ii ia apararea desi ea nu a fost de fata.am o rel acum din fericire, cu care bineinteles ca ai mei nu sunt acord, pretextul fiind ca nu are facultate si e sarac etc.asta e.vreau sa strang bani si sa ma mut la anul.fie ca o fac singura sau cu iubitul meu
Da asa este oamenii sunt foarte rai si ipocriti,dar nu toti.Mai sunt si oameni cumsecade si cu caracter.De ce nu iti cauti un joc in strainatate?Si acolo sunt sunt si oameni rai si buni.Dar macar stii ca ii suporti pe bani multi si macar nu iti pare rau.Eu zic sa nu te muti cu prietenul tau,ci sa incerci sa devii independenta singura pe picioarele tale,si sa te muti cu prietenul atunci cand te casatoresti.sa iti faci un viitor.De ce nu iti cauti un job in germania sau austria.Nu cred ca este o ideee buna sa depinzi de un barbat,eu una nu as accepta sa depind de un barbat.Fa-ti un rost,fa-ti rost de un job bun,de ce bani ca sa nu trebuiasca sa fii la mana nimanui.Este sfatul meu..,.pupiciiiii
irina31
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:16
De la: laurita13, la data 2009-10-24 21:04:07multumesc pt sfat.caut de mult de lucru si in ultimul timp atmosfera e insurpotabila la birou.asta si din cauza sefului care considera ca nu am dreptate niciodata, ca pt simplul fapt ca sunt cea mai mica din birou tb sa accept orice nedreptate si sa comentez.cica eu stric atmosfera din birou, nu am niciodata dreptate etc.mai am si o colega tare rautacioasa si ironica, care imi zice ca sunt recalcitranta si ca stie si ea ce are de facut si ca se calmase si ea si am venit si eu-eu sunt in concediu inca si venisem in vizita dar m-au enervat. au fost foarte rautaciosi, reci, falsi etc, ei cica glumeau si erau amuzanti.daca atat ii duce mintea ce sa le fac.maica-mea e f rea cu mine, cand o intreb ceva nu imi rasp si daca o intreb ceva da tv mai tare cica e ceva interesant.asa ca nu mai vb cu ea, o ignor poate sa tipe, sa comenteze orice ca o ignor.nu merita nici buna ziua, nu am vazut atata rautate la un om.iar sormea geamana in loc sa tina cu mine ii ia apararea desi ea nu a fost de fata.am o rel acum din fericire, cu care bineinteles ca ai mei nu sunt acord, pretextul fiind ca nu are facultate si e sarac etc.asta e.vreau sa strang bani si sa ma mut la anul.fie ca o fac singura sau cu iubitul meu
Da asa este oamenii sunt foarte rai si ipocriti,dar nu toti.Mai sunt si oameni cumsecade si cu caracter.De ce nu iti cauti un joc in strainatate?Si acolo sunt sunt si oameni rai si buni.Dar macar stii ca ii suporti pe bani multi si macar nu iti pare rau.Eu zic sa nu te muti cu prietenul tau,ci sa incerci sa devii independenta singura pe picioarele tale,si sa te muti cu prietenul atunci cand te casatoresti.sa iti faci un viitor.De ce nu iti cauti un job in germania sau austria.Nu cred ca este o ideee buna sa depinzi de un barbat,eu una nu as accepta sa depind de un barbat.Fa-ti un rost,fa-ti rost de un job bun,de ceva bani ca sa nu trebuiasca sa fii la mana nimanui.Este sfatul meu..,.pupiciiiii
irina31
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:18
irinuco, ai aparut, iubire!
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:20
De la: pik_nik, la data 2009-10-24 22:20:41irinuco, ai aparut, iubire!
irina31
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:34
De la: pik_nik, la data 2009-10-24 22:20:41irinuco, ai aparut, iubire!


nu i-l prezinti ,irinei,pe noul tau amic de pe celelalte toapike?
LILO
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:37
fetita , tu ai multe probleme. nu numai acasa. e f posibil ca si tu sa alimentezi ce-i acolo.chiar tu spui ca uneori vorbesti fara noima. fii mai rezervata o vreme, acasa si la serviciu si aranjeaza-ti viata.

sa taci nu e lucru rau, de multe ori.ai loc de gandit.
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:38
da...eu stiu ca exista un canon al tacerii...
LILO
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:40
irinucaaaaa.....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:41
la crestini??
eu stiu ca yoghinii au zile din astea. mauna se numesc si ei le folosesc ca sa constientizeze toate gandurile neconstructive care le trec prin minte. cel putin asa e in teorie..
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sanse are casnicia mea sa reziste ajutati-ma 14 De la: dor72_ 25 Ianuarie 2012 16:14
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
as dori sa cumpar un patut ieftin folosit 1 De la: anacs 12 Iulie 2010 12:57
mia stricat viitorul si mama nui langa mine 45 De la: miscortel 16 Martie 2012 10:04
Te rupi de traditie, te rupi de familie? 56 De la: Juna 14 Mai 2011 10:55
Setari Cookie-uri