care telenovela va place mai mult?

De la: dor72_, la data 2012-07-08 23:18:48rotty, eu cam de multisor v-am zis ca e o smecherea si jumatate...
si are mesaje subliminale....o gramada
lasa-ma frate cu mancarea la ora asta ...
eu am avut placinta cu branza si cu coade,na.....de aia de la tara...de-ti bati copiii, nu alta

Mesajele subliminale
Am auzit cu totii de mesaje subliminale. Cand spunem mesaje subliminale, ne gandim la acele mesaje care sunt primite de receptor inconstient urmand ca acesta sa reactioneze la ele. Voi incerca in acest articol sa va invat cum se trimit aceste mesaje pentru ca ele sa aiba efectul scontat.

In primul rand mesajele subliminale sunt acelea care au drept scop punerea in actiune. Cei care le transmit au scopul de determina interlocutorul sa cumpere ceva, sa faca o actiune, sa voteze pe cineva etc. Mesajele subliminale se doresc a fi comenzi mentale iar efectul lui este masurat in gradul in care individul care le-a primit reactioneaza la ele! Comenzile mentale sunt cuvinte simple inserate in mod repetat in discurs sau intr-o reclama, cu un efect scontat de a determina creierul sa declanseze o actiune!

Pentru a avea efect aceste comenzi trebuie formulate in termeni pozitivi:
Gandeste-te!
- Cumpara!
- Ia decizia!
- Lucreaza cu noi!
- Ai incredere in mine!
- Te poti baza pe mine!
- Revolta-te!
- Citeste!
- Scrie!
- Emite o pozitie!
- Fii atent!

Lista poate continua, insa lucrurile nu sunt foarte simple, iar in randurile de mai jos voi explica cum trebuie sa transmitem aceste mesaje astfel incat sa nu intampinam o reactie adversa. De regula fiecare dintre noi este reticent la asemenea mesaje, banuind mai ales ca scopul lor este de a ne transmite un mesaj. Cu toate acestea fie ca ne dam seama , fie ca nu, aceste lucruri functioneaza. De exemplu daca va spun: Nu va ganditi la o girafa verde! Oare cum ar arata o asemenea girafa
Puteti sa v-o inchipuiti, oare cum ar arata?

Pana aici lucrurile sunt clare, avem de-a face cu mesaje subliminale, pe care le intalnim la tot pasul, iar creierul, fie ca ne convine fie ca nu, reactioneaza la asemenea mesaje! Ce culoare avea girafa? Vedeti? Functioneaza! Sa trecem insa la fapte! Cum putem transmite mesajele astfel incat acestea sa aiba efect?

1. Asa cum am mai spus, transmite in termeni pozitivi comanda ta

Mai exact atunci cand dai o comanda sa nu faca un lucru sau altul, creierul inainte de a se gandi cum sa nu faca lucrul respectiv isi va imagina cum sa-l faca. De exemplu: Nu scapa cheia! va fi interpretata ca Scapa cheia
ingerasulluptator
Postat pe 8 Iulie 2012 23:35
Si io tot de la tara mis da nu.s ce.i aia placinta cu coade, poate.mi place
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 23:37
Si coadele unde sunt?
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 23:39
Si coadele unde sunt?
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 23:39
nici eu nu stiam... nici eu n-am mancat pana acum... dar deja sunt indragostit de ea !!! la placinte ma refer, acum... ! cu coade si fara coade... ! trebuie neaparat sa incerci... nu vezi ca dor rade mereu... din cauza asta rade !!!!! te-ai prins ?
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 23:40
mno...bine ca ai priceput despre ce vorbesc
ai mancat asa ceva?
se face un aluat ca si de paine...dar cu zer de oaie
si se intinde o foaie rotunda ( 1 foaie o data- poti sa faci 50 de placinte-pe rand ), de 1 cm grosime, si diametrul tigaii in care vei coace, se pune in mijlocul foii intinse, amestecul de codite de ceapa verde, marar si branza, se aduna aluatul cu mana ( de la exterior spre mijlocul foii, unde se strange, pentru a nu iesi umplutura din el), apoi se intinde , la dimensiunea tigaii, se face o gaura in mijloc ( cu varful cutitului) de 1/2 cm ( pentru a nu se ridica de la mijloc la coacere) si se pune in tigaia de fonta in care ai pus fffff putin ulei( cateva picaturi)....
cand este coapta, se serveste calda, cu muuuulta smantana
POFTA BUNA!
dor72_
Postat pe 8 Iulie 2012 23:40
De la: jeje2011, la data 2012-07-08 23:39:51Si coadele unde sunt?


tu glumesti... nu ? cum adica unde sunt coadele... ???? la coada, nu ??? dar la placintele astea ardenelesti... nu poti sa fi sigur niciodata... ! dupa palinca aia de 72 de grade... nu-i exclus ca bucatareasa sa le puna si in fata......
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 23:42
De la: dor72_, la data 2012-07-08 23:40:36mno...bine ca ai priceput despre ce vorbesc
ai mancat asa ceva?
se face un aluat ca si de paine...dar cu zer de oaie
si se intinde o foaie rotunda ( 1 foaie o data- poti sa faci 50 de placinte-pe rand ), de 1 cm grosime, si diametrul tigaii in care vei coace, se pune in mijlocul foii intinse, amestecul de codite de ceapa verde, marar si branza, se aduna aluatul cu mana, apoi se intinde cu umplutura in el , la dimensiunea tigaii, se face o gaura in mijloc ( cu varful cutitului) de 1/2 cm ( pentru a nu se ridica de la mijloc la coacere) si se pune in tigaia de fonta in care ai pus fffff putin ulei( cateva picaturi)....
cand este coapta, se serveste calda, cu muuuulta smantana
POFTA BUNA!


da' stii ce... lasa-te de retete... eu te anunt cu 32 de zile inainte de vin pe acolo.... tu trebuie doar sa le pui pe masa ! restul.... lasa pe mine si pe Suzi.... ! (50 e cam putine... dar nu vreau sa-ti stric reteta... ! )
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 23:45
gata mai, v-am dat reteta...maine...la treaba cu voi...se pot framanta si numai cu apa, sau cu iaurt, sau cu lapte...dupa cum ai prin casa....
Li, tu razi, da' merg...unse cu palincuta mea...
si...nu poti manca mai mult de 3 o data...garantat
am uitat sa va spun: se pot face si cu varza, cartofi sau mar, dulceata, silvoitza....( tot dupa cu ai prin casa)
jeje, ai priceput unde-s "coadele"

rotty, ai vazut smechera de irina?
dor72_
Postat pe 8 Iulie 2012 23:47
A.nceput cineva sa dea din coada?(din fata)?
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 23:49
Da dor, multam pt reteta si la cat de gurmanda is io cu siguranta o fac cu tot cu coade(in mijloc)
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 23:53
mmmda... mersi ptr. indemn... dar eu n-am zer, coade (???) si branza de oi ca la voi..... in fine... acum chiar ma sui in palmier... SDuzi deja ma trage de coade... pardon, de coada.... mersi pentru seara placuta la toate... ca "toti" nu prea au fost.... continuam si maine... !!!!! va si va urez noapte buna !!!! jeje.... maine tot pe aici sa fi..... te rog !
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 23:53
Li, se poate pune orice fel de branza...
am repetat...dupa cum ai prin casa...eu daca framant mai mult aluat, il dau la frigider si a doua zi , sa vezi ce pizza trantesc...da' nu va mai zic...ca voi muriti de pofta noaptea asta
desi....e bestiala
flacaul meu, mananca singur una, dintr-o tava de aragaz( adica ffff mare)
mno hai, du-te la nani, li, si mai vedem noi, cum facem sa dovediti placinta ceea....
dor72_
Postat pe 8 Iulie 2012 23:57
Sa va citez ceva de la ora de limba romana...." Nici o data o fi plicticic cu mine.Ea a fost dreptate." Am redat textul,cu acordul autorului....
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 00:00
M.am facut blonda subit, ce.i aia?
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 00:10
De ce barbo, ai vreo surpriza, s.a apucat tata de gatit? Sau pleci la nani asa devreme?
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 00:13
Ala era ....cum sa zic....o propozitie formulata de omul meu in limba romana...
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 00:14
Am inteles, era un compliment la adresa ta, f frumos
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 00:23
Partea mai simpatica,e ca a scris-o... La vb se mai descurca....de fapt vb mult cu mine pe romaneste...vrea sa invete
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 00:27
Si mai dragut
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 00:35
Noapte buna ... s-au terminat bateriile......
Sa ne citim si maine
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 00:36
Da...bine... voua... Iar raman singura pe aici...
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 00:52
Neata...sus, sus hai toata lumea sus.. scoali ioane ca e ziua, -daca.i ziua, da.mi sa manc. -pai mananci asa din noapte? - daca.i noapte...sa ma culc.
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 06:23
Q, nu te-am mai vazut de mult pe aici. M-am ingrijorat ca te-au gasit mascatii trimisi de "prietenul" tau :)
mamamiamea
Postat pe 9 Iulie 2012 07:29
Nu mai striga asa ca m-am trezit Neataaaa!
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 08:01
Pash pash, spala.te pe ochisori ca ai cacao cu lapte pe masa
jeje2011
Postat pe 9 Iulie 2012 08:04
Nu am mai beut demult cacao dimineata,dar nu-i rea ideea .Merge si o ?
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 08:08
De la: abo, la data 2012-07-09 07:29:50Q, nu te-am mai vazut de mult pe aici. M-am ingrijorat ca te-au gasit mascatii trimisi de "prietenul" tau :)


nu-s neste gentlemani... promiti femeii...si nu vii.
quasaria
Postat pe 9 Iulie 2012 08:36
De la: ingerasulluptator, la data 2012-07-08 23:07:40pai mie imi plac telenovelele indiene...Cum ar fii Suflete pereche si triunghiul iubirii
Ptr ca imi pot da seama cat profita oamenii dupa oamenii inocenti,,si cat poate suferi un om de pe urma altor oameni daca nu stie sa isi impuna punctul de vedere,si este naiv..oamenii sunt mai rai ca lupiii
filmele sunt ispirate din viata de zi cu zi



Dap' pi seceta asta, cum sa exstraga si ei "apa"...iote, bocesti tu, io', ala, aia si aduna....na :) X_X

Dorulet Ardeleanco, da nu viu io' odata la tine la tara, n-ai sa vezi??!
sa-ti mananc io atunci placinta cu coade....laudata de tine asa mult.=))...da, ceva di beut?....nica?
X ...imi aduc de'acasa?
Fss_ssu
Postat pe 9 Iulie 2012 11:22
Mie/mi plac ''telenovele'' pe mess/mail cu artificii n tavan.
N-am timp pt detalii, poate mai trziu...
Nu vreau lacrimi!
Axl_R
Postat pe 9 Iulie 2012 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce se mai intampla prin Moldova?? 28 De la: Iryna_Iry 10 Ianuarie 2013 21:10
am facut ce am vrut 13 De la: SAL 7 Ianuarie 2012 11:21
violenta 53 De la: Alina_30 30 Iulie 2013 23:55
ultima patanie a meaX( 8 De la: blondina_X 21 Septembrie 2011 19:43
Impacare Dupa Cearta - Sfaturi 21 De la: garbo_5601 23 Septembrie 2012 13:46
Setari Cookie-uri