CE FACE OMUL CIND SE PLICTISESTE ?

Cu ceva timp in urma prin mica publicitate ,am reusit sa string 100 de meseriasi care au contribuit cu 500 euro fiecare la initierea unor excursii cu profit.Cu suma rezultata a fost posibila realizarea unor produse cautate in Austria,Germania,Olanda,Belgia,Franta,Spania etc si care erau preluate cu autotrenul si duse la beneficiari.Mai apoi impreuna cu meseriasii mergeam in excursie si le montam.La intoarcerea in tara ,fiecare participant venea cu 1400 de euro ,deci cu 900 euro plus fata de investitia initiala,iar organizatorul ramnea cu 3000 euro dupa ce se scadeau toate taxele si cheltuielile.La ultima excursie o parte dintre meseriasi au emis nemultumiri,dar organizatorul era cel care facea marchetingul,prospectarea piețelor,ncheierea contractelor cu beneficiarii,cazarile la hotel cit mai convenabile prin Agenția proprie,Tot ciclul dura 21 de zile lucratoare și contractele erau avantajoase și de durata deoarece au aparut noi beneficiari care ne solicitau serviciile.Acum 56 dintre participanti au fost solicitati de catre beneficiari si au ramas acolo,astfel ca urmatoarele comenzi nu mai pot fi onorate.Merita sa-ți pierzi prestigiul cu asemenea oameni?Așa pațeste omul cind se plictiseste și nu are ce face.
VOIAJOR
Postat pe 19 Iunie 2012 16:25
:-) In primul rind, nu mi se pare foarte "legala" afacerea - ca sa muncesti - si sa fii platit - intr-o tara iti trebuie purcoiul de aprobari. Si ca firma, si ca angajat.Nu ma duc eu vasilica sa ma plimb pe plaja si il vad pe john ca se chinuie sa isi monteze utilajele, asa ca i le montez eu...si John da o bere :-) Sau e excursie, sau intri in tara aia sa muncesti. Sint lucruri total diferite.
In al doilea rind, daca oamenii au avut posibilitatea sa isi gaseasca contracte pe termen mai lung in tara respectiva, si i-au solicitat angajatorii, pina la urma care e problema? Tu n-ai fi facut la fel?
"Plictiseala" asta a adus cite 3000 de euro organizatorului - deci n-a fost chiar plictiseala, pina la urma... nici vreun gest de omenie :-)
quasaria
Postat pe 19 Iunie 2012 17:01
daca in poveste tu esti oraganizatorul atunci imi pare rau pentru tine.
daca e un altul imi pare rau si pentru el.
insa mi se pare ca oricare ar fi organizatorul, sigur a facut o gresala. nu stiu care e aia, dar banuiesc ca a fost o eroare de comunicare, sau poate doar de transparenta sau cine mai stie, poate un cumul de erori.
cat priveste pierderea prestantei, nu cred ca e cazul. cred ca prestanta de care vorbesti ti-ai format-o pe seama lor. iar faptul ca s-a rupt caruta in drum, nu cred ca e doar vina lor. a te intoarce acasa cu 900 de euro, nu mi se pare o suma mare (mai depinde si de perioada alocata! si de constanta acestor deplasari) in afara de cateva aspecte mentionate mai sus, o alta eroare din partea personajului care isi pierde prestanta, ar mai fi faptul ca n-a stiut sa-si protejeze afacerea, sau mai bine zis initiativa!
as mai spune cate ceva, dar ma opresc aici
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 20:45
No smoking area...
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2012 21:02
pai e departe bucataria si balconul si mai departe, terasa la el foartte departe.
asa ca mai pipez si eu pe unde pot!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 21:12
Ce face omul cand se plictiseste ? eu de exemplu, doar ma plictisesc... !
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2012 21:12
cum, asa simplu? fara sa pui si tu macar de-o asociatie?
incredibil!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 21:18
paiiii.... am asociat cu titlul topicului... nu ? sau, daca vrei tu, atunci ma plictisec groaznic la sedintele asociatiei blocului... ! si in plus, eu sunt un om simplu....

barboneli
Postat pe 19 Iunie 2012 21:34
De la: heartbit, la data 2012-06-19 21:18:26cum, asa simplu? fara sa pui si tu macar de-o asociatie?
incredibil!


PFA...SRL? Dac tot pipai...
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2012 21:58
sa nu-mi spui ca tu te-ai lasat... !!! (nu inteleg initialelele alea...! )
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2012 22:04
Nu Las' c-i explic.
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2012 22:18
pfa - persoana fizica autorizata
pfa - pai fa altceva
pfa - plictiseala fara antidot
alegi tu ce poftesti
sau mai cauti ca mai sunt pe lista
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 22:24
mersi ! nu, nu mai caut... ! dar SRL ?
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2012 22:29
Inbox
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2012 22:34
sa rasara lumina
saptamana redusa de lucru
societate cu raspundere limitata
sarmalute rotunjoare lunguiete
s-au rarit lucratorii
sa ramai linistit
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 22:35
esti grozav... ! Sa Ramai Laconic... !!!

http://www.roveka.eu/bestanden/GreaterRomania.jpg

Steagul Romaniei Libere... !!!!
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2012 22:39
D-ne ..de mult nu mai stiu ce-i aia..plictiseala..!! Nu-mi ajunge timpul de cate am de facut,de citit..nu mai vorbesc... Si desi vine vacanta mare..atatea am planificat pt aceasta vacanta..ca teama mi-e ca nu o sa pot face tot cat mi-am propus si planificat..
Ma plictiseam odata cand eram la generala..si vai cat am avut de recuperat...
Dar ..chiar ce-i aceea ..plictiseala?/Nu e sora geamana cu..LENEA?? Poate gresesc ,dar eu chiar nu am timp de asa ceva..e rau??
Va pup si va doresc activitate multa sa nu aveti timp de plictis!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Iunie 2012 23:29
ca tot zici sa raman laconic

uite aici femeie perfecta!
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=j3M4Fvrhwfs
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2012 23:36
EU MA PLICTISESC DE ATATA CANICULA!...VREAU SA VINA IARNA!!!
caleidoscop
Postat pe 22 Iunie 2012 22:40
Caleidoscop!!Te pup!! Cineva care iubeste IARNA s si mine!! Ce dor mi-e de zapada aceea mare din acest an!! Ce IARNA FRUMOASA am avut!! Dar ce...scurta...offff!!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Iunie 2012 22:48
...iubesc iarna enorm....mai bine ma numeam HEIDI...am facut niste poze superbe asta iarna si acum ma uit la ele!....sunt o impatimita a schiatului si patinatului....macar privind aceste poze poate imi racoresc trupul si mentalul....chiar am nevoie, mi s-au incins toti neuronii!
caleidoscop
Postat pe 22 Iunie 2012 23:05
...eu ma plictisesc de canicula sau mai exact ea ma plictiseste pe mine insa eu nu ma plictisesc niciodata....deoarece beau Activia !....si astfel raman activa mai mereu...nu am timp de plictiseala...ce-i aia???....ma plictiseste la _966 !!!
caleidoscop
Postat pe 22 Iunie 2012 23:48

SRL?
SaR'na, Li

sau: Sa Radem, Li

mno. io nu stiu ce inseamna sa te plictisesti...
daca imi poate cineva explica...ar fi util
dor72_
Postat pe 23 Iunie 2012 00:12
De la: heartbit, la data 2012-06-19 20:45:54daca in poveste tu esti oraganizatorul atunci imi pare rau pentru tine.
daca e un altul imi pare rau si pentru el.
insa mi se pare ca oricare ar fi organizatorul, sigur a facut o gresala. nu stiu care e aia, dar banuiesc ca a fost o eroare de comunicare, sau poate doar de transparenta sau cine mai stie, poate un cumul de erori.
cat priveste pierderea prestantei, nu cred ca e cazul. cred ca prestanta de care vorbesti ti-ai format-o pe seama lor. iar faptul ca s-a rupt caruta in drum, nu cred ca e doar vina lor. a te intoarce acasa cu 900 de euro, nu mi se pare o suma mare (mai depinde si de perioada alocata! si de constanta acestor deplasari) in afara de cateva aspecte mentionate mai sus, o alta eroare din partea personajului care isi pierde prestanta, ar mai fi faptul ca n-a stiut sa-si protejeze afacerea, sau mai bine zis initiativa!
as mai spune cate ceva, dar ma opresc aici


Da ,ai dreptate inițiativa și afacerea nu au fost protejate,mulți sau nscris n cursa doar ca sa poata afla tehnologia și beneficiarii.Dar sa cștigi 900 de euro ntr-o perioada de maxim 21 zile ct dura un ciclu(confectionare,transport,montaj)nu era puțin,iar intr-un an se faceau aproximativ 11 excursii.Aprecierea facuta de quasaria n privința legalitații ,nu -i corecta,era un mod activ de petrecere a timpului liber.Statul comite ilegalitați mult mai grave,lasa oamenii fara posibilitatea de a gasi un loc de munca și se plictisesc.Nici beneficiarii lucrarilor nu au procedat corect ,corupind oamenii cu oferte de salarii de 1300 euro ,dar din care vor plati chiria și se vor ntreține.
VOIAJOR
Postat pe 23 Iunie 2012 07:14
important e ca eu sa nu vreau sa plictisesc pe nimeni!...si nici sa-mi reuseasca deoarece sunt nevoita mai apoi sa suport consecintele!...incercati si nu va plictisiti niciodata, si nici sa plictisiti pe altii!...e stupid cum procedeaza _966!
caleidoscop
Postat pe 23 Iunie 2012 21:58
voiajor, stai linistit, era o parere... Traumele mele cu documentatia de la toti sfintii si parintii pentru vize isi spun cuvintul....
Altfel, dar cred ca te-am mai intrebat, probabil si tu ai fi preferat un contract de lunga durata in afara, cu angajator extern, decit nspe excursii - nu? E alegerea omului... eu o inteleg. Eu as fi ales la fel, in locul lor. De fapt, am si ales la fel: sa plec cu contract nelimitat.
quasaria
Postat pe 23 Iunie 2012 22:18
Ei, parerile sunt impartite.
La voiajor, cred ca-i valabila zicala cu "facerea de bine".....cu siguranta tu erai "sefu"...(ma exprim asa sa inteleaga si "ala mititel")
Cum forta de munca pleaca din Ro in afara si dintre cei care pleaca pt. prima data putin stiu cum stau lucrurile pt. inceput,ai ciupit un pic mai mult din cat ti se cuvenea(cred) X daca omul,carui-a ii curge transpiratia in chilot,simte, ia pe lucrare numa suma de 900...ce-o fi ei, citeste locul si persoanele din jur,discuta amiabil cu posesorii si isi aranjeaza locusorul personal ,fara sa mai fie nevoie de matali voiajor(ca intermediar,manager). Urmarile:tu ramai fara forta de munca,te pune si in incapacitatea de a-ti onora comenzile pe rol si o iei in barba pe romaneste....bine,poate fi si alta alternativa.

Deci,indiferen cat consideri tu ca ai facut bine cu "adunatu si oferitu" nu-ti da nimeni nici o garantie ca Popescu X Ionescu vor fi angajatii tai pana la pensiedoar ca ai tu SRL.Ro. Cred ca stii despre fluctuatia de personal la nivel de productie....findca esti "sefu"si asta costa.
Si aluzia cu plictiseala din titlu,ii chiar leziunea ta. NB!
Fss_ssu
Postat pe 23 Iunie 2012 23:02
De la: quasaria, la data 2012-06-23 22:18:29voiajor, stai linistit, era o parere... Traumele mele cu documentatia de la toti sfintii si parintii pentru vize isi spun cuvintul....
Altfel, dar cred ca te-am mai intrebat, probabil si tu ai fi preferat un contract de lunga durata in afara, cu angajator extern, decit nspe excursii - nu? E alegerea omului... eu o inteleg. Eu as fi ales la fel, in locul lor. De fapt, am si ales la fel: sa plec cu contract nelimitat.

Draga mea și eu pot face angajari contractate pe termen nelimitat,bat Occidentul de prin 1991,am obiect de activitate in acest sens,dar am cam obosit.De fiecare data trebuia sa merg personal la angajatori ,sa verific conditiile de munca,cazarea,seriozitatea angajatorilor,care nu toți sunt de cuvint.Acum sunt pensionar,știu ca mulți romni nu au condiții materiale sa faca excursii din cauza situatiei politico-economice din Romnia,de aceia am inițiat aceasta activitate turistica cu activitate productiva.Chiar ma bucur ca o parte dintre colaboratorii mei au ramas la beneficiari,depinde cit și cum se vor acomoda,dar tare frumoase erau excursiile cu mine și profitabile.In plus reveneau de fiecare data linga familie cu bani și multe cadouri de la beneficiari.Eu nu pierd nimic,suna necontenit telefonul,noi solicitanți apar trimisi de catre cei care au ramas la beneficiari,dar nu ma mai las ademenit ,chiar sunt obosit.Mai am Licenta pentru inca 2 ani valabila dar voi face doar turism n cele mai frumoase statiuni din lume.De fapt acolo muncesc tot oameni ,planteaza arbori decorativi,arbusti ,construiesc piscine,parcuri,dece nu ar putea și romnii sa faca la fel ,eu am facut o gradina ca un Paradis,dece sa merg oare in alta țara ,sa maninc la restaurant produse expirate și pline de chimicale cnd am gradina mea de legume ,dar așai omul ,se mișca........cunoaște ...nvata și tot acasa este mai bine.
VOIAJOR
Postat pe 24 Iunie 2012 20:27
http://www.trilulilu.ro/video-muzica/mircea-rusu-band-iarba-verde-de-acasa-romania
VOIAJOR
Postat pe 24 Iunie 2012 20:36
in paranteza fie spus, formula "draga" sau "draga mea" ma calca pe nervi.... draga.
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce o fi in mintea lui ? 18 De la: zack 22 Septembrie 2011 13:59
de ce oare oamenii nu se suporta unii pe altii ?eu una nu as suporta sa locuiesc cu cineva pt ca oamenii sunt rai si fiecare isi urmareste interesul, 1 De la: ingerasulluptator 20 Iulie 2012 23:14
Dilema parinteasca 9 De la: garbo265966 21 Iunie 2012 15:06
poate ierta infidelitatea un barbat scorpion? 19 De la: garbo_4899 17 Iulie 2012 18:35
ce ciudata e viata 32 De la: garbo039428 4 Septembrie 2012 18:49
Setari Cookie-uri