Portretul unui prieten

Floricico,nu e nimeni fraier/a ca are prieteni...si mie imi plac oamenii, dar eu ca barbat privesc lucrurile altfel din punctul de vedere al prieteniei cu barbatii si mii fac f. greu ....asta-i tot
Dupa cum observi, eu pe langa fete, ma simt bine si tot oameni sunt.....dar poate ca voi fetele stiti si intuiti mai bine prietenia fie: feminina/masculina...nu-i ceva rau ....parerea mea.
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 20:33
i ar fi a dreaq de bine s ascultm cnd intuiia spune STOP!

Dar, riscul exist...i uneori rmi cu braele deschise i te simi
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 20:41
Pana la varsta asta, eu am putut sa-mi dau seama (autoanaliza) ce ma motiveaza si ce nu.
Ex.mediul in care lucrez ,sunt mai multe femei decat barbati....faptul ca ma simt bine in acel loc
ma compatibilizez :) cu fetele si binenteles ca si rezultatele sunt pe masura.In afara serviciului, in Weekend chiar....suntem prieteni, fair/parol =)) ....dar tot fete sunt....deci?
Fiecare isi alege " imprieteneala" cu cine se simte mai motivat....si chiar incredere ...daca e sa vb. despre asta, am mult mai multa incredere in femei, decat in barbati....asta ii tiparul meu draga :))
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 20:43
Iote, io n-am ncredere n brbai!
Stan Pitu...
Bla...bla...parole...parole...sorry!
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 20:50
De la: Axl_R, la data 2012-05-24 20:41:46i ar fi a dreaq de bine s ascultm cnd intuiia spune STOP!

Dar, riscul exist...i uneori rmi cu braele deschise i te simi



Eu cred ca in orice relatie de prietenie exista: etape / nori/ stari...si cand apare , nu se numeste prietenie....altfel da...poate confidenta, amincitie....cine stie?! ....de asta eu, imi gasesc greu prietenii....tocmai sa nu raman cu bratele intinse si cu gura cascata.......da, face parte din risc...si sa risc pozand in prieten si de fapt sa compatimesc....iar nu-i bine,din mom. ce nu-l pot ajuta nici macar cu un sfat bun.....mi-e mila si?....ce rezolv...is prieten?....nu cred.

Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 20:53
stan patitul pina la urma sintem toti. Nu pot sa zic ca nu mi-am luat-o de citeva ori... si ce m-a durut cel mai mult a fost cind am pierdut un prieten si am capatat un stalker.... si nu mi-am dat seama de la inceput (aici m-am invinovatit eu pe mine),am discutat foarte multe lucruri cu care a inceput sa arunce dupa mine cind i-am aratat usa... n-a inteles, desi ma cunostea FOARTE bine, ca n-am nimic cu el si ca, oricum, chiar daca as fi avut, n-ar fi fost capabil sa imi ofere nimic din ce caut eu la un barbat... samd.

Deci... chestia cu increderea... e un risc. Pe de alta parte, na, am supravietuit... Si am facut tandari intr-o singura seara o prietenie care dura de ani, si in care chiar am crezut.
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 20:57
citesc, citesc...

degeaba atingem anumite varste. daca noi nu suntem dispusi sa ne deschidem inima, ce pretentie sa avem de la ceilalti? si asa apar discutiile depre definitia prieteniei. pacat!

asa... avem prieteni sezonieri....e in natura umana, in mersul vietii.
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 20:58
Eiii, mi-am deschis-o, acu-i plin de noroi...

ncerc s pstrez amintirea clipelor frumoase.
Am braele deschise...mai sunt i valori...

Mereu ne ntlnim cu oameni, pt un sezon, pt o zi...o clip...
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 21:01
Da, dar intre risc si supravietuire, a fost o suferinta da?....si durerea, durerea care DOARE, al dreaq de tare si poate la tine de doua ori mai mult decat ....de partea cealata..... asta nu tipa, urla, tranteste pana te da cu capu si couru de toate alea ca apoi o buna perioda de timp sa nu mai risti?....no' ,nu-i prietenie...se dezvolta intuitia suferintii mai mult decat a dragostei ...si creste Dorul in cantitate, de da pe din'afara si ti se lungesc toate, pana apare.....X_X ca sa-l potoleasca si tot suferi....hat!
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 21:22
Ma bag si eu un pic in v(ci)orba.Fiica mea(26 de ani) isi numara prietenii intr-o zi si zece : Cea mai buna prietena a mea e....Daniel(adik un baiat).Frumos nu?
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 21:30
Prietenia sezoniera?! ...da, e o alternativa din punctul meu de vedere daca "naste" amintiri placute concomitent cu un echilibru fair in comunicare ,comportament.....

Ramai totusi cu ceva placut in amintire si poti compara oarecum cu "o alta sezoniera" ....facand diferenta / accept. X nu ....pe viitor.

De cat sa amesteci Pamant si Apa ....doua elemente care nu ti se potrivesc.....mai bine uiti notiunea de prietenie,ramai inchis si mergi mai departe ....ca sa nu te murdaresti ,chiar si pentru : o zi/ luna/sezon/....cat simti...ca este necesar. @};-
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 21:33
Suprici, doare al dreaq de tare. Da, o bun perioad pauz...apoi da capo.
Pltim mereu..

N-am vb de prietenie sezonier ci de oameni cu care te ntlneti...
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 21:37
Sigur Rose...toti suferim intr-un fel X altul, acum X mai tarziu....important este ca suferinta sa fie oarecum scurta ,suportabila sa nu ne tranteasca pt. ca sa nu ne mai putem ridica....stiu ca intelegi ! :)
Daca norocul face sa ai aproape pe cineva care sa-ti aline suferinta ,macar cu o vb. ii super bine ....te ajuta enorm si persoana respectiva , merita tot respectul ca prieten/a....daca nu....asta e, te ridici singur/a ,taci si mergi mai departe. @}:-
Fss_ssu
Postat pe 24 Mai 2012 21:45
Sincer m dor ru genunchii...dar m ridic. M duc s caut ceva pt a scoate spinii.
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 21:50
De la: Axl_R, la data 2012-05-24 21:01:22Eiii, mi-am deschis-o, acu-i plin de noroi...

ncerc s pstrez amintirea clipelor frumoase.
Am braele deschise...mai sunt i valori...

Mereu ne ntlnim cu oameni, pt un sezon, pt o zi...o clip...
crissdiana
Postat pe 25 Mai 2012 18:32
scuze.cred ca de la bucatarie pleaca prietenii cu defecte,datorite mancari care pica greu la stomac.picanta,sarata,etc.tinem cura de slabire si avem prietenii frumoase.E tare nasol sa ai incredere intr un om care la un moment dat sa ti arunce in fata tot felu de vorbe care nu si au rostu.nu ma deranjeaza criticile sau descoperirea de noi defecte,mi le asum sunt ale mele.ma deranjeaza lasitatea unora de a nu mi spune in fata.sunt putini cei ce si asuma responsabilitatea "cuvintelor si faptelor"
sale
crissdiana
Postat pe 25 Mai 2012 18:45
prietenia este foarte importanta in viata,multi amici si putini prieteni....pe unde am umblat prin lume am reusit sa imi fac prieteni adevarati si asta este o parte a fericirii
garbo_3351
Postat pe 26 Mai 2012 07:51
E, de facut ,ii faci usor si repede prietenii ,amicii....mai greu ii pastrezi.
Viata se schimba, din clipa in clipa si noi oamenii la fel, dar cine are prieteni si ii merita, sa lupte sa ii pastreze,ca nu stii cand poti avea nevoie de un Prieten !
Fss_ssu
Postat pe 27 Mai 2012 18:37
amicii sint diferiti de prieteni... Sint cunostinte. Atit. Pe un prieten te bazezi, pe amici nu neaparat.
Am prieteni cu care imparteam in doua pachetelul de acasa, apoi tot in doua cite o tigara sparlita de la parinti, cu care mai tirziu ne urmaream noaptea iubitii si iubitele sa vedem daca ne inseala :-)), pe care pot sa ii sun si care pot sa ma sune la orice ora sa iesim la o bere sa discutam daca vreunul dintre noi are ceva pe suflet sau carora pot sa le las pe mina orice, de la conturi bancare pina la casa si masina, fara sa ii intreb nimic. Imi sint mai mult decit frati, si avem suficienta incredere sa atirnam in gol legati unul de altul cind plecam in munti - si fiecare are cutit la el...
Asta inseamna prieten. Si nu sint foarte multi oameni cu care poti avea acest tip de relatie.
quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 20:48
desi nu am prieteni,si am mai spus asta,am ales sa am multi/e, amici/e ,suntem la fel de increzatori unii in altii ,petrecem periode placute impreuna,mergem in excursii cand avem prileju....doar ca la toti ne este bine...nu avem probleme (de viata)majore care sa nu ni le putem rezolva singuri si sa fie nevoie de destainuiri,sarit in ajutor X alte chestii care ,numai intre prieteni se pot face....
In situatii de prietenie ,cred ca as putea face fata si eu, dar inca nu am prietenii cu care sa fiu dornic sa impart totul cu ei....nu din ego, indi....X alte alea ....pur si simplu nu au aparut in viata mea....nu cred ca e ceva deplasat sa ai amici si nu prieteni....dar fiecare vede in felul ei/lui.
Fss_ssu
Postat pe 27 Mai 2012 22:55
suparatu...din postu tau inteleg ca te simti bine cu tine.Ca n-ai ,musai,nevoie de prieteni care sa-ti spuna cine esti.Bingo!
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 23:38
granita nu e intotdeauna clar asa trasata :-) de unde stii ca iti sint amici, nu prieteni, din moment ce aveti incredere... doar pentru ca nu va faceti confesiuni?
Nimeni, cel putin pina la 80 de ani, nu o tine din confesiune in confesiune...:-)))
quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 23:48
Printeso...da, tu ai nevoie? :)

...de fapt nu exista granita si nici interdictii :-), daca s-or ivi : ocazii,persoane pentru care sa simt ca trebuie sa ii ascult mai mult, ajut, si sa contribui cu ceva bun in a lega o prietenie,o voi face si cu siguranta in timp, poate o sa primesc si eu cele oferite de mine de la asa zisii prieteni.
Incredere poti avea si in vecinu si in colega,si in soferu de taxi si in casiera de la kaufland si lista poate continua....totul este sa simti cui sa oferi incredere si sa ramai amic cu orice persoana...fie F/ B....nu trebuie musai sa imi fie PRIETEN/ A ...ca sa fac diferenta.

Si inca nu sunt la varsta sa vreau sa-mi incarc memoria cu durerile si confesiunile Prietenilor din liceu, facultate, sala de sport....etc... nu-s insensibil....da ...pen'ce ?...merita?
Fss_ssu
Postat pe 28 Mai 2012 00:11
suparatu...ti se pare ca as avea (nevoie)?
printesa_jo
Postat pe 28 Mai 2012 00:16
suparatu', partea asta cu incarcatu'... n-as fi atit de mistica incit sa cred ca mi-ar murdari energiile vitale chiar sa intreb un prieten - de care imi pasa - "ce mai face" (pe bune ce mai face) si chiar sa ascult raspunsul.
Iar la modul pragmatic, nu mi-ar bushi nici RAM-ul.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 00:33
De la: printesa_jo, la data 2012-05-28 00:16:04suparatu...ti se pare ca as avea (nevoie)?



Nu pot eu sa decid in locul tau X a altcuiva daca are X nu nevoie de prieteni.....
Fss_ssu
Postat pe 28 Mai 2012 00:43
Nici eu nu sunt un " redus" in cat sa vad ca cineva ii cu sufletu la gura, si eu
Fss_ssu
Postat pe 28 Mai 2012 00:55
nici nu pari.
de asta spuneam ca e contextual, poti foarte bine sa ai prieteni si fara confesiuni....
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 01:18
da?....nu stiam asta....:) Eu stiu ca fiecare prieten are cate o "buba" care tre' s-o tra(c)teze si pe la ceilalti ....pana scapa de ea....
Da cu prietenele ii mai misto, ele sunt "salvatoarele" de cele mai multe ori ....li se face mila "saracele" si ne compatimeste pe noi barbatii cu bube.... ...de ne recomanda "funia"....daaa, lasa ca stiu eu. Si ce daca sunt mai inteligente prietenele, de ce vrea sa vada tot....chiar si cand nu trebuie.....? 8->
Fss_ssu
Postat pe 28 Mai 2012 20:00
si ce, funia nu rezolva bubele? Nu e o solutie eficienta?
Defineste "nu trebuie". Ca sa inteleaga inteligentza mea despre ce vb.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poate ierta infidelitatea un barbat scorpion? 19 De la: garbo_4899 17 Iulie 2012 18:35
Mai presus de dragoste exista principii si prejudecati? 15 De la: kitty_cross 31 Ianuarie 2010 11:04
cE PARERE AVETI DESPRE ALINIAMENTUL ACESTOR PLANETE ? NE VOR INFLUENTA VIATA DIN PUNCT DE VEDERE MENTAL , SEXUAL-SENTIMENTAL SAU SOCIAL LA NIVEL PLANETAR ? 77 De la: Freya__ 21 Mai 2011 09:09
Exista retete in relatii? 126 De la: quasaria 7 Aprilie 2010 20:23
Va place Brahms? 9 De la: charmelen 10 Noiembrie 2012 23:40
Setari Cookie-uri