Cine insala mai mult? Femeile sau barbatii?

Buna dimineata! Da, toti aveti dreptate! Sunt multe fire in povestea asta cu "cine inseala mai mult"...
Quasaria, norocul meu a fost ca copilul nu era in zona...ca altfel poate asi fi fost obligata sa iau o decizie (ceea ce evident nu-s in stare).
Avand in vedere natura "usor agresiva" a sotului, ma indoiesc de faptul ca ar privi eventualele barfe ca pe ... niste barfe si atat. In astia multi ani de cand suntem impreuna, daca am avut vreo problema a fost primul care m-a demoralizat, el a fost cel care m-a atacat cel mai virulent...
In fine, asta-i beleaua mea, trebuie s-o duc pana la capat.... caci iata, decizia o iau eu in fiecare zi...
Daca nu m-ar fi invatat mama ca trebuie sa am o viata far' de greseala, nu cred ca m-as fi agitat pentru escapada mea mentala... dar ce sa-i faci cand am pitici plantati adanc in minte?! Ma condamn de una singura...asta pana vor apare altii s-o faca...

Am ajuns la concluzia ca-n zilele noastre nu mai exista suprematia unui anumit sex in locul 1 la infidelitati...Ma uit la TV...Oana, Almaseanca, Silvia nu-stiu-cum, etc...Pai parca-s mai dese cazurile doamnelor infidele, decat cele ale domnilor infideli...Ori poate pe domni nu-i mai bagam in seama si deci nu-i mai contorizam!:))
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 09:48
ce ma amuza faptul ca prejudecata cu "doi parinti" devine mai puternica decit realitatea, uneori...:-) Nu era copilul prin zona. Daca data viitoare e?
Chiar ti se pare ca nenea ala care te-a strins de git e un personaj linga care sa iti cresti copilul - care e si al TAU, pina la urma, si raspunzi de el indiferent cu cine l-ai facut? Ti se pare ca ar trebui vreun copil de pe lumea asta sa creasca linga asa ceva?

Nu stiu citi ani are - dar la un moment dat se va "imprieteni" cu tat-su, si mai la o barfa mai la alta ii va da niste lectii despre cum sa se de sus pe toata lumea, ca nu e nici o problema... cum sa isi tavaleasca nevasta pe jos, ca asta inseamna sa fie barbat, si cum e cu dolce vita asta facuta cu pumnul. Si, daca de barbat poti sa divortezi, de copilul tau nu poti divorta: ce "investesti" in el aia iese: iar aici ma refer la oamenii pe care ai permis sa ii aiba in jur, la educatia pe care i-ai format-o sau si-a format-o, la ce vede si aude acum... intre voi. Iar in situatia in care tie ti-e greu, copilul crezi ca e un fel de planta care nu vede, nu aude, nu percepe nimic, traieste fix in lumea lui care n-are legatura cu a voastra?

Parerea mea e ca esti slaba si ai gasit pretextul "copil" ca suportul cel mai bun. De fapt, de copil nu iti pasa - pentru ca, daca ti-ar pasa, ai schimba modelele dupa care se dezvolta.
Unul ca barbatu-tau nici macar nu ar trebui lasat liber pe strada - cu atit mai putin lasat in preajma unui copil. Nu e vorba de ce a facut deja. E vorba de ce e capabil sa faca.
quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 12:12
Quasaria, iarasi ai dreptate! Copilul clar simte, nu-s oarba sa nu vad asta! Mie mi-e frica de lupta pentru custodie, de zilele in care nu asi avea copilul langa mine, fiind cu el, etc. Vastul sau neam este as in a indoctrina copii, am vazut ce capodopera au facut din sotul meu.
Da, sunt slaba si da, cel mai probabil ma ascund acum dupa copil. Vis-a-vis de copil e ok, nu prea se "combina" ei doi, dar e ok, nu prea-i pot reprosa multe sotului. Imi place sa ma ocup 100% de copil, asa ca nu pot spune decat merci ca ma lasa pe mine majoritatea timpului sa am grija de el.
Am zis si-n alta parte: fac parte din categoria femeilor capusa care se valideaza strict prin aprobarea sotului lor...Ce facem cu specia asta a mea?:) Ca de divort nu-s in stare! Am mai incercat de vreo 2 ori, fara finalizare..
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 12:23
...te contrazic!...asta inseamna prostitutie mascata!...fac sex cu amantul si amantul e mai avut decat sotul!...cum vine chestia asta?...in mintea ta?
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:13
De la: caleidoscop, la data 2012-05-10 13:13:22 ...te contrazic!...asta inseamna prostitutie mascata!...fac sex cu amantul si amantul e mai avut decat sotul!...cum vine chestia asta?...in mintea ta?


?? cui i te adresezi?
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:15
stai ca vezi tu acum!....oricum unei minti stralucitoare!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:19
De la: barboneli, la data 2012-05-09 23:35:43
De la: garbo_2938, la data 2012-05-09 13:33:27Thor, te "citesc" de multa vreme pe garbo...stii mai bine decat mine cate femei au recunoscut ca au inselat...fara sa fie definitiv. Cred ca aici sunt nuante...Cel mai adesea am auzit de barbati care-si parasesc sotia pt amanta si nu invers...N-am prea auzit de femei care-si lasa sotul pt amant...A, da, se intreaba daca sa o faca, se framanta, insa un nr foarte mic o si fac.
Asadar trag concluzia ca barbatii inseala "mai definitiv" decat femeile...
Femei care sa greseasca si sa regrete si sa invete din palma pe care si-au dat-o singure, am mai vazut, dar barbati carora sa le para rau ca au inselat,nu...


ca ai vazut tu sau nu, ca ai auzit tu sau nu... nu e relevant. sunt lucruri care se intampla si pe care tu inca nu le stii... asta nu inseamna ca nu exista ! si in legatura cu: "N-am prea auzit de femei care-si lasa sotul pt amant..." depinde ! depinde de cat de bogat este amantul.... fata de sot ! si viceversa ! de asta ai auzit ???
pentru tine era adresat raspunsul !...cred ca suna a prostitutie, de-acuma!...sex ce implica bani, sustinere financiara,etc,etc....chiar nu poate exista si altceva?...sau in final tot la sex se va ajunge?...eu nu cred!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:24
nu stiu ce as face in locul tau - probabil as trimite copilul la parinti, l-as provoca, ne-am bate, as scoate certificat medico legal si i-as interzice accesul.
Din moment ce e violent...e ca la avalanse, mai bine provoci o criza controlata si rezolvi problema, decit sa iti pocneasca vreuna cind nu te astepti, si cu copilul acasa.

quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 13:29
caleidoscop, tu acolo vorbesti despre bani, despre femei materialiste, etc...eu nu am discutat niciodata despre asa ceva... Banii si sexul, conjugate, da, suna a prostitutie! Nu as sta cu cineva doar pentru ca are bani, sau iarari, din principiu iti zic, nu ma folosesc de banii partenerului...never-ever! Uite, eu si cu sotul meu avem bugete separate..nu-i cer nici macar 2 lei pentru mine. Nu stiu cand ia salariu, nu stiu cat este el. u-i treaba mea, munca lui, distractia lui!
Chiar sunt curioasa de unde ai tras tu concluzia ca eu cantaresc oamenii dupa cat de mare le este venitul ...sau altceva, in cazul in care se sesizeaza vre-un carcotas !:))
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:33
De la: quasaria, la data 2012-05-10 13:29:01nu stiu ce as face in locul tau - probabil as trimite copilul la parinti, l-as provoca, ne-am bate, as scoate certificat medico legal si i-as interzice accesul.
Din moment ce e violent...e ca la avalanse, mai bine provoci o criza controlata si rezolvi problema, decit sa iti pocneasca vreuna cind nu te astepti, si cu copilul acasa.



am mai auzit asta din gura unui amic... dar ma stiu natafleata! m-a mai calcat si alta data in picioare si ...fas, n-am facut nimic... Ca de, daca o ai pe mama care-ti picura-n ureche mereu ca "baga-i capul intro galeata cu apa rece sa-si revina", sau " nu am chef de politie in casa", e cam nasolica.. Sau si mai misto, majoritatea zic "suporta, tu l-ai luat".
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:37
...barboneli ai fost la un pas de un raspuns complet!...insa iarasi ai probleme cu traiectoria!...stii cum e?...te invarti in jurul cozii precum o fac pisicile si cateii cand se joaca!...sa revenim la subiect!....in raspunsul tau adresat lui Thor ai fost foarte aproape de adevar si circumstante, insa ai virat probabil, ai trecut fff.aproape de exactitatea raspunsului, de certitudinea lui. Redau: "...Cred ca aici sunt nuante...cel mai adesea...cititi va rog pana la sfarsitul fragmentului. Acum te pot intreba, sunt mai proaste, fraiere femeile decat barbatii? in astfel de situatii jenante de a-si insela partenerul de viata?...situatia nu este jenanta inainte de a incepe procedeul de tradare ci abia dupa!...oricum sunt multe de spus si-mi ia ceva timp!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:42
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 13:33:23caleidoscop, tu acolo vorbesti despre bani, despre femei materialiste, etc...eu nu am discutat niciodata despre asa ceva... Banii si sexul, conjugate, da, suna a prostitutie! Nu as sta cu cineva doar pentru ca are bani, sau iarari, din principiu iti zic, nu ma folosesc de banii partenerului...never-ever! Uite, eu si cu sotul meu avem bugete separate..nu-i cer nici macar 2 lei pentru mine. Nu stiu cand ia salariu, nu stiu cat este el. u-i treaba mea, munca lui, distractia lui!
Chiar sunt curioasa de unde ai tras tu concluzia ca eu cantaresc oamenii dupa cat de mare le este venitul ...sau altceva, in cazul in care se sesizeaza vre-un carcotas !:))
de ce nu vrei sa ai putina rabdare?...chiar n-am inteles!...cu toate ca te-am rugat!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:46
caleidoscop, raspunsul ala cu "nuantele" era al meu!:)) deci undeva , banuiesc, barboneli n-a citit cum trebuie niste raspunsuri ori citate cu raspunsuri!:))
pfiuu, ne-am incurcat! Q, descurca-ne!:)
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:47
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 13:33:23caleidoscop, tu acolo vorbesti despre bani, despre femei materialiste, etc...eu nu am discutat niciodata despre asa ceva... Banii si sexul, conjugate, da, suna a prostitutie! Nu as sta cu cineva doar pentru ca are bani, sau iarari, din principiu iti zic, nu ma folosesc de banii partenerului...never-ever! Uite, eu si cu sotul meu avem bugete separate..nu-i cer nici macar 2 lei pentru mine. Nu stiu cand ia salariu, nu stiu cat este el. u-i treaba mea, munca lui, distractia lui!
Chiar sunt curioasa de unde ai tras tu concluzia ca eu cantaresc oamenii dupa cat de mare le este venitul ...sau altceva, in cazul in care se sesizeaza vre-un carcotas !:))
scuze, consider ca ai vorbit neintrebata, sau te bagi in seama!...asta e, acum te-ai lamurit?
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:49
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 13:47:11caleidoscop, raspunsul ala cu "nuantele" era al meu!:)) deci undeva , banuiesc, barboneli n-a citit cum trebuie niste raspunsuri ori citate cu raspunsuri!:))
pfiuu, ne-am incurcat! Q, descurca-ne!:)
ce se-ntampla, tu nu esti in stare?...ai sa-ncepem verificarea!...cerem parerea si unui arbitru!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:52
ai dat ca citate raspunsurile mele...m-ai bagat tu in seama...si de asta am venit si cu intrebarea "la cine te referi" si cu exemplul meu.
Nu vreau sa ma bag in seama...doar ca m-ai citat si apoi ai vb in acelasi post despre bani si sex...chestii care nu ma pasioneaza..
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:53
:)) pai de ce crezi ca o invitam pe Q in zona?:))
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 13:54
...da, recunosc si-mi cer scuze!...postarea a fost a ta ...referitor la nuante, etc...apoi!...vin eu si incurc si apoi descurc ceva ce poate oricui sa se-ntample!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 13:59
atunci ,corectam!...raspunsul e bun si ai fost foarte aproape de adevar insa lasa loc unor nuante, acum depinde de noi , ...sa nu fim proaste, fraiere, etc ....cum ca regretam si ne apucam sa recunoastem greseala facuta!...ai facut-o, ai facut-o!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 14:04
De la: caleidoscop, la data 2012-05-10 13:59:59...da, recunosc si-mi cer scuze!...postarea a fost a ta ...referitor la nuante, etc...apoi!...vin eu si incurc si apoi descurc ceva ce poate oricui sa se-ntample!



uff! hai ca pentru 2-3-4 secunde chiar mi-am zis ca am luat-o razna...pe toate planurile, ca daca ma iei la bani nu neaparat marunti, poti vedea ca nu-s prea intreaga la minte!:))))

In fine, ca sa ramana pentru posteritate, colea pe net, eu sunt de parere ca-i nasol si degradant sa stai cu cineva pt bani, indiferent daca esti barbat ori muiere!
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 14:07
...nu stiu ce am azi ca-mi ies toate pe dos!...c'est la vie!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 14:07
stai calma...cica-i de la luna plina de zilele trecute... eu zilele astea avusei derapaje mai acute decat de obicei!:)
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 14:10
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 13:37:48
am mai auzit asta din gura unui amic... dar ma stiu natafleata! m-a mai calcat si alta data in picioare si ...fas, n-am facut nimic... Ca de, daca o ai pe mama care-ti picura-n ureche mereu ca "baga-i capul intro galeata cu apa rece sa-si revina", sau " nu am chef de politie in casa", e cam nasolica.. Sau si mai misto, majoritatea zic "suporta, tu l-ai luat".



da, e un cerc vicios: te obisnuiesti sa fii tratata ca un animal, si prima data cind te va trata cineva normal o sa ti se para ciudat... cum adica nu te loveste si te respecta. O sa ti se para tot tie ca nu meriti sa fii tratata altfel, fara sa fii vinovata de ceva anume... doar asa.
I've been there. Problema e ca am trecut prin asta cind eram copil mic, macar atunci n-aveam ce sa fac, dar ca adult... crede-ma, ai. Cred ca de aia insistam anterior sa iti protejezi copilul daca pe tine nu te protejezi.
quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 14:13
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 14:07:23
De la: caleidoscop, la data 2012-05-10 13:59:59...da, recunosc si-mi cer scuze!...postarea a fost a ta ...referitor la nuante, etc...apoi!...vin eu si incurc si apoi descurc ceva ce poate oricui sa se-ntample!



uff! hai ca pentru 2-3-4 secunde chiar mi-am zis ca am luat-o razna...pe toate planurile, ca daca ma iei la bani nu neaparat marunti, poti vedea ca nu-s prea intreaga la minte!:))))

In fine, ca sa ramana pentru posteritate, colea pe net, eu sunt de parere ca-i nasol si degradant sa stai cu cineva pt bani, indiferent daca esti barbat ori muiere!
da...parca era chestia cu cine inseala...nu ca stau, stam cu cineva doar pentru banii lui!...sau ca fac amor cu amantul ca are bani mai multi decat sotul!...fac amor ca-mi place si ca ma simt bine cu amantul, nu ca are bani...aviz materialistelor!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 14:16
e o chestie pasagera din viata noastra!...referitor la luna plina!...mai rau e ca lasa semne la unele persoane!...in final eu m-am redresat!...cu atentionarea ta de rigoare, ca altfel o luam si eu razna!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 14:24
De la: quasaria, la data 2012-05-10 14:13:39
De la: garbo_2938, la data 2012-05-10 13:37:48
am mai auzit asta din gura unui amic... dar ma stiu natafleata! m-a mai calcat si alta data in picioare si ...fas, n-am facut nimic... Ca de, daca o ai pe mama care-ti picura-n ureche mereu ca "baga-i capul intro galeata cu apa rece sa-si revina", sau " nu am chef de politie in casa", e cam nasolica.. Sau si mai misto, majoritatea zic "suporta, tu l-ai luat".



da, e un cerc vicios: te obisnuiesti sa fii tratata ca un animal, si prima data cind te va trata cineva normal o sa ti se para ciudat... cum adica nu te loveste si te respecta. O sa ti se para tot tie ca nu meriti sa fii tratata altfel, fara sa fii vinovata de ceva anume... doar asa.
I've been there. Problema e ca am trecut prin asta cind eram copil mic, macar atunci n-aveam ce sa fac, dar ca adult... crede-ma, ai. Cred ca de aia insistam anterior sa iti protejezi copilul daca pe tine nu te protejezi.


si eu am trecut prin asta cand eram mica... ai mei sunt despartiti de 26 de ani dar..ne-divortati. Pe mine m-a "stricat la cap" toata capodopera tesuta de mama dupa ce ei n-au mai fost impreuna... Adica mereu ne-a povestit cum ne batea el, cum el insela, bea, nu-i pasa de noi...si am auzit povestea asta toata viata...si acum daca o intreb, tot povestea asta o aud... Dar daca-i zic sa divorteze, face urat!
Cat despre obisnuinta.. da, asa este, sunt obisnuita sa primesc ce-i mai rau, de asta sunt si atat de terorizata ca sotul sa nu afle barfele care au circulat si inca circula despre mine..pentru ca sunt obisnuita sa nu fiu tratata ca un om, ci ca pe un bun... Daca m-a calcat in picioare cand nu gresisem cu nimic, oare daca afla ca am avut o relatie de prietenie cu un alt barbat pe care el nu-l cunoaste, oare cum o sa faca?
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 14:24
De la: caleidoscop, la data 2012-05-10 14:24:19 e o chestie pasagera din viata noastra!...referitor la luna plina!...mai rau e ca lasa semne la unele persoane!...in final eu m-am redresat!...cu atentionarea ta de rigoare, ca altfel o luam si eu razna!


cand eram mica nu "rezonam cu luna"!:) de la o vreme insa...cam da, nu stiu de ce (parca erau niste explicatii stiintifice), dar la fiecare luna plina parca sunt si mai anxioasa decat de obicei... sau poate la luna plina am eu motiv sa ma desfasor mai cu talent!:)
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 14:27
astea sunt semnele ce difera de la o persoana la alta !...tot , stiintific s-a descoperit ca banii aduc fericirea!...e chestie recenta, descoperirea!
caleidoscop
Postat pe 10 Mai 2012 14:37
De la: caleidoscop, la data 2012-05-10 14:37:01 astea sunt semnele ce difera de la o persoana la alta !...tot , stiintific s-a descoperit ca banii aduc fericirea!...e chestie recenta, descoperirea!


da, daca-i faci tu...altfel, sincer, pe mine nu ma fericeste prea tare cand altul castiga la loto!:)) Adica na, ma bucur pt el, dar asta nu-mi aduce mie fericirea!:))
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 14:41
asta cu "gresitul" e interpretabila...
Tu in momentul asta gresesti cel mai mult. Oricum o iei, social, etic, moral, biblic... (eu nu cred in biblie, dar nu conteaza asta). Aceeasi responsabilitate pe care o avem fata ce ceilalti, sau chiar mai mare,o avem fata de noi insine. Gindeste-te ca tu insati esti o persoana de care esti responsabila, de care trebuie sa ai grija: si n-ai, ai lasat-o balta.
De ce te simti vinovata fata de el?
De ce nu te simti vinovata fata de omul care esti tu?

Incearca sa te privesti un pic, din exterior....
quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viata bate filmul 47 De la: ratuscaceaurata 21 Septembrie 2011 17:21
Vreau o prietena.... 77 De la: PerfectStranger 25 August 2013 19:02
casatorita, pot sa ma intalnesc cu un barbat,vaduv, mai tanar cu 8 ani? 313 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:48
probleme 42 De la: moniq_ 13 Iulie 2010 21:44
De ce inseala barbatii femeile? 1120 De la: fleurdelis 25 Februarie 2010 21:14
Setari Cookie-uri