am trichomonas, asta inseamna ca ma inseala?


ultima oara cand mi-am facut analize la gineco mi-a iesit ca am trichomonas. eu nu mi-am inselat niciodata sotul dar stiu ca asta se ia prin contact sexual... asta inseamna ca ma insala sau e posibil sa fi luat altfel???? sunt disperata..... nu vreau sa il acuz pe nedrept
garbo_1663
Postat pe 19 Aprilie 2012 17:23
Draga mea!Stai blanda! Nuuuuuuuuu, te insala sotul tau de loc!!!! In urma cu 37 ani , am fost bolnava mult am luat multe antibiotice, am fost internata si operata.Desigur mi s au facut analize!Acolo mi au gasit **tricomonas** nu stiam ce este si cum se ia!Am vorbit cu un dermatolog, acesta **m a desteptat**!! Tricomonasul se ia prin atingerea unui obiect a unei persoane bolnave sau daca ai luat multe antibiotice!!
Rasul sec.XX,a fost ca sotul meu avand un prieten dermatolog s a dus si l a intrebat cum se ia acest microb!! Sigur ca m am **ofensat atunci** dar a trecut!Deci nu te stresa!Se vindeca , atunci, am luat ovule de stamicina si a trebuit sa faca si el tratament sa treaca!Daca nu vrei sa fie si el suspicios pe tine, da i medicamentele si spune i ca s pt. intarire si fartificare a corpului, sa nu patesti si tu ca mine!! Trateaza te ca trece!Acum sunt medicamente mult mai bune ca prin 1975!! Sanatate!!
Jojolin
Postat pe 21 Aprilie 2012 08:59
da. e adevarat.nenea a fost prin vecini

trichomonasul nu se ia prin atingerea unui obiect oarecare. daca ai facut schimb de lenjerie intima cu cineva sau ai folosit prosoape straine pentru stergerea zonelor genitale.

mai pe scurt: ai probat costumul de baie al unei prietene? ai fost intr-o vizita si ai folosit prosoapele puse de gazda in baie?daca da, e posibil ca aceea sa fie sursa. daca nu, ia-l pe nenea de gat


medicii sunt rezervati cand ii intrebi "cum si de unde", deoarece nu vor sa bage mortul in casa omului

de la antibiotice poti face candida, nu trichomonas
si_totusi
Postat pe 21 Aprilie 2012 09:34
nu stiu cine pe cine inseala, dar conform literaturii medicale de specialitate, tricomonaza este o boala cu transmitere sexuala; asa ca, daca nu-ti aduci aminte sa te fii jucat in deplasare, ia-l tu pe nenea de gat, pana nu te ia el.
O cunostinta de-a mea a patit-o. Barbatu-sau nu numai ca a imbolnavit-o, ci a mai dat si vina pe ea, pentru gonoree; chipurile, ea l-ar fi imbolnavit.
charmelen
Postat pe 25 Aprilie 2012 16:03
candida se face de la antibiotice. trichomonas se ia cel mai adeasea in urma unui contact sexual, dar exista si posibilitatea de a contacta microbul de la o toaleta publica (de la serviciu etc). oricum fii un pic vigilenta la sotul tau, daca tu nu ai avut relatii cu un alt partener. tratamentul e simplu pt trichomonas: metronidazol de 250 mg, doza unica, 8 comprimate/zi, dar trebuie ca si sotul tau sa urmeze tratamentul. bafta
MARILENA_25
Postat pe 8 Mai 2012 08:07
normal ca te inseala ca doar nu esti cu el 24 din 24 de ore
oprea_robert73
Postat pe 10 Mai 2012 21:37
De la: MARILENA_25, la data 2012-05-08 08:07:28candida se face de la antibiotice. trichomonas se ia cel mai adeasea in urma unui contact sexual, dar exista si posibilitatea de a contacta microbul de la o toaleta publica (de la serviciu etc). oricum fii un pic vigilenta la sotul tau, daca tu nu ai avut relatii cu un alt partener. tratamentul e simplu pt trichomonas: metronidazol de 250 mg, doza unica, 8 comprimate/zi, dar trebuie ca si sotul tau sa urmeze tratamentul. bafta


cumpara-ti sau fa rost de ciuperca "KEFIR"... citeste despre kefir cum se face si bea laptele (de preferat nu ala de la magazine, ci direct de la oaie sau capra... sau chiar de vaca ! dar nu degresat, are grija ciupoerca sa-l degraseze...). kefirul se lupta cu candida, mai mult cea din intestin dar poate intretine curat si organele genitale. e placut de baut, asa ca be-al zilnic si ai si placere. citeste atenta cum se prepara. simplu, dar trebuie facut zilnic (24 de ore) sau maximum 48 de ore. succes !
barboneli
Postat pe 10 Mai 2012 21:47
Acelasi efect il are si Kombucha,daca cumva nu iti place laptele. Asta se face cu ceai,e tot o ciuperca,asemanatoare cu Kefirul
Rotty
Postat pe 10 Mai 2012 22:28
Sorry, eu asa stiam
Rotty
Postat pe 10 Mai 2012 23:32
EU ERAM VIRGIN SI M-AM IMBOLNAVIT DE TRICOMONAS DECI NU E MOTIV DE INGRIJORARE ERAM INTERNAT IN SPITAL SI CRED CA AM ATINS CEVA SI AVEAM NISTE SECRETII
Florin_ovidiu_Ene_1
Postat pe 12 Mai 2012 19:41
Trichomonas se ia daca iubitul a fost cu-o domnisoara care nu prea a dat pe la control ginecologic si e purtatoare de asa ceva, infestandu-l si pe el. Se trateaza destul de greu in unele cazuri si vb in cunostinta de cauza, pentru ca prietena mea cea mai buna era disperata ca nu mai scapa de asa ceva. Si tratamentul trebuie sa-l ia, neaparat, si sotul, pentru ca altfel il transmiteti unul de la altul si nu mai scapati de el. Imi amintesc ca prietena mea era suparata, pentru ca era virgina si desi iubitul ei, sigur n-o insela, clar era purtator de la vreo fosta, certata cu ginecologul.Mereu cand mergea la control, doctorul ii zicea, vazand ca tratamentul nu da rezultat :"pacat de tine". Si, am inteles, ca aceasta boala, se ia f usor de persoanele virgine care abia si-au inceput activitatea sexuala. Sunt mult mai sensibile. Stiu f multe despre aceasta boala, ca am fost aproape de ea si stiu cat s-a documentat de pe internet, de la doctori diferiti, etc. A scapat, in cele din urma, dar tare greu.
magdabeauty
Postat pe 12 Mai 2012 22:49
"....ca aceasta boala, se ia f usor de persoanele virgine care abia si-au inceput activitatea sexuala."

slava Domnului.... inseamna ca eu am scapat de molipsire... !!!! oricum, eu beau krfir in fiecare zi... !
barboneli
Postat pe 12 Mai 2012 23:10
cu siguranta calca stramb....ia masuri urgente!...poti folosi spirt la nevoie!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 22:32
spirt medicinal
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 22:34
stiu ca nu-i de ras insa fac haz de necaz!...c'est la vie!...fuga la ginecolog!...si fii mai vigilenta cu sotul tau, pe viitor!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 22:38
ia uite ce zice asta aici, fugi la consiliere psihologica sa vezi daca ai trichomonas....:-))) Traim intr-o lume in care ne consiliaza toti nebunii si disperatii.... Foamea, nene....
quasaria
Postat pe 19 Mai 2012 20:26
De la: quasaria, la data 2012-05-19 20:26:14ia uite ce zice asta aici, fugi la consiliere psihologica sa vezi daca ai trichomonas....:-))) Traim intr-o lume in care ne consiliaza toti nebunii si disperatii.... Foamea, nene....
....stau si ma gandesc quasaria, oare tipa ne considera nebune?...sau bolnave, de s-a oferit gratis?
caleidoscop
Postat pe 23 Mai 2012 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
si totusi ce ramane de facut..... 67 De la: nela_1972 16 Martie 2011 13:02
Ai iertat-o,dar cum te convingi sa mai ai incredere in ea? 328 De la: garbo090878 22 Decembrie 2016 20:54
Sa-l cred ca a fostdoar o ratacire? 123 De la: tatoo64 17 Februarie 2011 16:57
Infidel>titulara&infidel>secundara@sex in the city -Bucuresti 22 De la: amarezza 7 Ianuarie 2010 20:36
Poti s aiubesti dar sa fi indragostita de altul? 12 De la: garbo_415874 29 Ianuarie 2017 18:08
Setari Cookie-uri