Am o mare problema..... help....

buna ziua am si eu o problema de genul..suntem impreuna de 4 ani.. dar de ceva timp eu simt ca nu mai este ce a fost odata...am avut multe certuri dure....si multe interdictii din partea lui...gen"nu si voie sa iesi dupa ora 8 seara afara fara mine, nu ai voie in club, nu ai vroie sa te imbraci in fusta scurta, nu ai voie sa vb cu baietii, nu ai voie sa te uiti la ei,"daca ma duc undeva trebuie sa ii cer voie , daca ma lasa ma duc daca nu nu. pana acum am acceptat aceste lucruri dar acum nu mai pot.. nush parca sunt prea tarana pt asa ceva... nu este ce mi-am dorit.. am incercat sa ii explic lucrurile sa fie bn, dar el nu vrea sa inteleaga ramane tot pe ideile lui... nush as vrea si eu un baiat de varsta mea.. el este mai mare decat mine cu 8 ani.. si as vrea si eu sa ma bucur de anii studentiei sa ma bucur si eu acum cat sunt tanara... simt ca nu mai este asa cum era odata aceasta relatie.. ii sunt foarte recunoscatoare deoarece cu el am crescut, cu el am discutat prb mele cu el, ma ajutat mereu...... dar el este mai tot timpul plecat fiind sofer... si nush din cauza comportamentului pe care il are parca as vrea sa ma despart de el...dar nu pot de fiecare data cand ne certam si zic gata s-a terminat parca ceva nu ma lasa sa fac lucrul acesta...nush ce sa fac ...eu as vrea sa fiu si eu ca celelalte fete sa merg si eu la suc ..in club... dar nu se poate...ce sa fac?
garbo271017
Postat pe 23 Martie 2012 11:08
Draga mea!Gelozia si prostia sunt 2 lucruri care se tin una de alta!Nu este de tine!Daca aveti probleme de acum ce va fi peste 40 ani!1Viata este fff. scurta, e pacat s o traiesti prost!Succes!
Jojolin
Postat pe 25 Martie 2012 08:11
Buna! Lasa-l...nu e de tine...faci o facultate ca sa iti petreci restul vietii la cratita? Un astfel de om nu iti va da voie sa ai o cariera... iti va interzice sa mergi la serviciu....gelozia e boala grea...Si apoi nu te gandesti? HOTULUI DE HOT II ESTE FRICA!!! Traieste-ti viata , mai ales acum ca esti studenta... e pacat! Daca iti place sa traiesti sub papuc... sa mai iei si cate o bataie in viitor ca nu l-ai ascultat... astfel de oameni sunt bolnavi. Eu am un sot minunat, un sot care ma roaga sa port fuste scurte (eu ma imbrac mai mult sport) sa fiu mai feminina, ies la suc cu colegii de serviciu fara nici o problema, nu ma intreaba cati bani am cheltuit sau pe ce.... si asta pentru ca avem incredere unul in altul ....El nu are incredere in tine, ii este frica ca nu cumva sa faci si tu ce probabil face el. E decizia ta ce vei face, dar gandeste-te bine... Multa bafta!
Rraamonici
Postat pe 26 Martie 2012 18:19
explica-i ca stai cu el pentru ca tu vrei. Si daca tu nu o sa il mai vrei nu te poate tine nici daca te alearga cu harponul. Asa ca sa iti porunceasca ce si cum sa faci este absolut inutil. Esti majora si vaccinata.
Si imbraca-te cu ce4 vrei tu: daca o sa comenteze spune-i multumesc pentru opinie, eu asa ma simt bine: ma vrei asa bine, nu ma vrei asa, gaseste una pe gustul tau.
quasaria
Postat pe 26 Martie 2012 18:45
Recunostiinta nu are nimic de a face sentimentele de dragoste.Din cate vad eu tu te simti obligata fata de el sa nu il parasesti din cauza faptului ca de a lungul anilor a fost alaturi de tine nu pentru ca il iubesti pe acest baiat.Referitor la interdictiile puse aceste deraieri de la comportamentul normal denota multa nesiguranta din partea lui si multa neincredere in sentimentele tale fata de el.
Cand exista diferente mai mari de varsta intre parteneri ca in cazul tau la inceput lucrurile merg foarte bine varsteler fiind foarte mici dar pe parcurs cand inaintezi in varsta si te maturizezi te deranjeaza direct proportional cu anii.Daca nu mai consideri ca te leaga nimic de el nu are rost sa agonizezi mintr-o relatie moarta.Ai alte perspective alta educatie,cultura si nu are rost sa te cantonezi in interdictii,suspiciuni,gelozii nefondate sau dimpotriva.In general e bine sa faci ce iti dicteaza propria constiinta si sa nu ajungi in situatii penibile sau chiar periculoase cu persoane care doresc sa stapaneasca alte persoane.


mult noroc in viata Adrian
garbo265966
Postat pe 31 Martie 2012 15:31
Cum adik iti da comenzi?Si cum adik trebuie sa-ti dea voie sa faci ceva?Pare a fi tatal tau!!!! Si chiar asa spuisi tu "am crescut cu el".....Pai ce relatie e asta?Pai...vrei sa te desparti si nu poti pt.ca iti e comod/asa....cu "tati "care te ajuta nu?Ori iti cauti un iubit ori stai cu tati si nu te mai plangi!!!!
mitiduk
Postat pe 31 Martie 2012 15:51
Da`cand l-ai luat nu ai stiut ca vrei unul de varsta ta?Nu ai stiut ca e mai in varsta?
"Da-mi Doamne mintea romanului ai de pe urma"
Rotty
Postat pe 31 Martie 2012 16:04
el nu este stapamul tau. Sotul meu este mai mare ca mine cu 15 ani, il iubesc enorm, dar nu ii permit sa=mi dirijeze viata. Trezeste=te...cat mai poti.
niulia
Postat pe 31 Martie 2012 20:19
pleaca .....alearga... fugi .....nu analiza ce a fost ci doar ce este (cum este viata ta si cum ai vrea sa fie) daca te vei gandi vreun moment la ce a fost tot timpul vei gasi un motiv de a nu pleca tot timpul ai sa te minti ca inca il mai iubesti iar asta te va tine acolo langa el tu esti la fel de importanta ca si el si tu ai dreptul sa fii fericita pune in balanta cum esti si cum ai vrea sa fii
gmpa
Postat pe 1 Aprilie 2012 01:56
Mai fetelor treziti-va odata!!!Relatiile in care diferenta de varsta intre parteneri este prea mare sunt sortite esecului pt ca nicidata nu veti fi pe aceeasi lungime de unda. Intotdeauna fiecare isi va dori altceva diferit, iar despartirea e inevitabila. Si va spun asta din propria experienta.
Asemenea relatii sunt o mare greseala pe care o comit in general femeile. Naiba stie....nevoia asta de afectiune e mare, iar nenea mosu' stie cum sa intre pe sub pielea naivelor
deea89
Postat pe 1 Aprilie 2012 16:55
nush cum sa ii spun ca nu mai vreau sa stau cu el.. pt ca nu vreau sa se iveasta alte probleme.. sau nush.. eu asa ceva nu mai vreau.. cineva zikea ca at cand l-am luat nu am stiu.....poi at nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca el se va schimba radical... si se va comporta astfel..... cum sa ii zic ca nu mai vreau sa stau cu el... nush me rusine...:(
garbo271017
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:32
am incercat de multe ori sa ii explic dar nu am reusit... pt ca el mereu zice ca nu vrea o vagaboanta ..
garbo271017
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:34
asa cum el nu vrea o vagaboanda spune-i ca nici tu nu vrei un psycho. Dl. nu e singurul care alege, spre deceptia lui desigur....
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:49
poate a trecut la Islam si tu nu stii, intreaba-l........
garbo203164
Postat pe 1 Aprilie 2012 20:59
De la: garbo271017, la data 2012-04-01 17:34:24am incercat de multe ori sa ii explic dar nu am reusit... pt ca el mereu zice ca nu vrea o vagaboanta ..


Wow! nu l-ai intrebat cate vagaboande a avut mama lui la usa?

1. daca esti studenta, iar el este mai mare cu 8 ani si iti interzice lucruri firesti pentru varsta ta, parerea mea este sa iti vezi de treaba;
2. spui ca ati avut certuri mai dure, crezi ca daca o sa stai ca "sfanta" inchisa in casa o sa iti fie mai bine? crezi ca nu o sa mai aveti certuri?
3. orice relatie care nu este normala , care nu respecta libertatea fiecarui partener , o relatie bolnava in viziunea mea, nu are nicio sansa.

adeline
Postat pe 1 Aprilie 2012 23:04
de fapt esti libera sa faci cum vrei,ii spui,ma imbrac cum vreau,sunt tanara,si asa imi place,sa simt ca sunt studenta.
apoi,ma duc cu colegii la un suc,si la disco.
poate este gelos,fiind plecat mai mult timp,dar iti poti impune punctul de vedere,altfel aduni frustrari,care vor izbucni curand si nu vei mai suporta deloc relatia asta.
asta s-a intamplat,pentru ca tu sa inveti sa iti impui punctul de vedere,sa inveti sa nu te lasi condusa de altii,sa exprimi ceea ce crezi si ceea ce iti place.
constrangerea nu e numai din partea lui,si tu o permiti,o accepti.
iti dezvolta personalitatea daca inveti sa faci ceea ce crezi,ceea ce iti place,daca inveti ca esti de fapt libera.
nimeni nu te poate constrange,ci doar incearca,crezand ca asa este bine.
daniilia
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:04
TREZIREA!. NU TREBUIE S ACCEPȚI ASA CEVA,TU EȘTI CEA CARE O S SUFERI TOAT VIAȚA,NTR-O RELAȚIE RESPECTUL ȘI NCREDEREA SUNT ESENȚIALE.FR COMPROMISURI.
garbo203525
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:27
Tu studenta, el sofer!? Lasa-l ca nu-i de tine. Daca nu mergi in club acum, atunci cand, cand vei avea copii? Soferi mai gasesti, varsta studentiei nu se va repeta.....
iuliaand2
Postat pe 2 Aprilie 2012 14:31
fugi cat mai departe de el! chiar daca poate, il iubesti... cu timpul sentimentele se vor eroda si te vei trezi intr-o cusca din care nu mai ai cum sa iesi, vei ajunge sa-l dispretuiesti ( daca nu cumva simti, ceva din asta de pe acum.... iar asta ar fi un semn ca esti, deja pe drumul spre iesire). traieste-ti viata si lasa-l cu frustrarile lui... daca ramai cu el va fi din ce in ce mai rau, crede-ma... si oricat ai crede ca ai putea tolera comportamentul lui, si oricat ai crede ca ai putea sa faci putin rabat de la unele principii cu care ai crescut.... va veni un moment in care vei simti ca nu ti-a mai ramas nimic din ceea ce esti tu... si vei regreta ca nu ai facut pasul corect... iar viata e prea scurta pentru a ne permite anumite alegeri intr-un context clar definit!
eu cred ca deja stii ce ai de facut.
ai nevoie doar de o confirmare. sau de un "semn: :) sper sa-l primesti :)
garbo133459
Postat pe 4 Aprilie 2012 10:56
Draga mea, in viata trebuie sa ai grija ce compromisuri faci,pentru ca va veni vremea cand aceste compromisuri te vor deranja, iar in momentul acela nu vei sti cum sa fugi de greseala pe care ai facuto, singura rezolvare as zice ca este ori schimbi partenerul si inveti ceva din relatia asta, ori mai incolo o sa ai aceeasi regrete pe care le ai si acuma!
garbo111487
Postat pe 6 Aprilie 2012 08:21
Diferenta de cultura. O sa ajungi ca un inger cu aripile rupte. Daca asta ai sa doresti, asta ai sa ai.
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 01:10
Uneori mergem prin viata cu regretele pe care le adunam. Daca nu doresti sa ai pietre de pe strada in buzunare, de ce te chinuiesti sa le aduni?
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 07:18
SPUNEI SA ISI IA CALUGARITA.!
tamango_007
Postat pe 8 Aprilie 2012 10:36
DE ACORD CU JOJOLIN.
garbo203525
Postat pe 8 Aprilie 2012 22:07
Stiti ce facem noi pe aceste topicuri? Socializam. Aceasta inseamna ca invatam sa traim impreuna, sa ne suportam impreuna, sa ne educam impreuna. In dragoste se intampla acelasi lucru. Intr-o relatie de cuplu, intra la un moment dat doua personalitati diferite. Aceasta inseamna ca fiecare dintre ele trebuie sa se educe in relatia cu celalalt, sa invete anumite lucruri care devin locul lor comun, universul lor propriu. Daca ei nu reusesc sa se acomodeze acestei nevoi, ajung la criza si de aici la despartire. Sa nu incercam sa schimbam pe nimeni. Sa incercam sa ne acceptam partenerul de dialog si de viata sa ne educam impreuna pentru pasii pe care ii vom face impreuna. Altfel vom da faliment
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 22:12
S-a lasat liniste. Helppppppppppppppp!!!!!!!
garbo_1713
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:28
Draga mea viata merge inainte,decit sa te casatoresti si dupa un an sau doi sa divortezi mai bine o rupi acum cu el,nu te iubeste,un om care te iubeste te accepta asa cum esti nu cum vrea el sa fi.Nu e vorba de diferenta de ani sau ca tu ai studi si el nu,asa gindeste el si mentalitatea lui nu o vei putea schimba si tu vei fi aia care o sa suferi pe parcursul vietii......degeaba o sa regreti mai tirziu.....va fi prea tirziu
garbo273199
Postat pe 10 Aprilie 2012 16:02
Draga mea, cu multa sinceritate si cu multa experienta identica, raspunsul meu e...LASA-L cat de repede te lasa sufletul si inima. Cu cat vei sta mai mult in aceasta relatie cu atat te vei simti mai constransa, mai nefericita. Aveti ceva in comun, inafara de sex?, te scoate la un film, la o discoteca, la un bar, unde sa va simtiti impreuna cu prietenii vostrii, sau singuri, bine?Daca nu , fugi!!!,pana nu mai apare si un copil....palme si tot tacamul!
metisben
Postat pe 10 Aprilie 2012 18:14
Problema ca nu o lasa nici unul nici celalalt. Altfel am afla asta ori de la popa, ori de la medicul cardiolog.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2012 20:33
De la: garbo271017, la data 2012-04-01 17:32:22nush cum sa ii spun ca nu mai vreau sa stau cu el.. pt ca nu vreau sa se iveasta alte probleme.. sau nush.. eu asa ceva nu mai vreau.. cineva zikea ca at cand l-am luat nu am stiu.....poi at nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca el se va schimba radical... si se va comporta astfel..... cum sa ii zic ca nu mai vreau sa stau cu el... nush me rusine...:(
....................................... .Ii spui si gata!Romaneste ca te ai saturat de cicaleli si interdictii!Daca esti la el iti iei hainutele si pleci, daca este la tine ii spui frumos **ca totul s a terminat**!! Se finita la comedy!! Nu trebuie sa ti fie rusine!Viata merge inainte!!Succes!
Jojolin
Postat pe 13 Aprilie 2012 07:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum este posibil... 113 De la: dor72 21 Aprilie 2011 08:45
Descurajata, descurajata si jignita ce mai urmeaza 31 De la: Freya__ 26 August 2011 23:20
povestea mea 15 De la: bluelight 5 Decembrie 2009 08:33
CE DECIZIE SA IAU? 8 De la: floradavdis 2 Aprilie 2010 11:02
M-am saturat de toate 3 De la: Eliza_andrea 10 Aprilie 2020 19:19
Setari Cookie-uri