tuse de la gradi

Buna tuturor,
Baietelul meu Luca, insistand sa mearga la gradi saptamana asta, a luat raceala de la ceilalti copii din grupa, desi i-am zis ca prietenii lui sunt bolnavi... :(
Asa ca acum...tuseste cu expectoratie, isi sufla nasucul incontinuu...iar eu nu stiu cu ce sa-l ajut mai bine...
Stiti vreun sirop pentru tuse eficient pentru copii asa micuti?
simo_blaga
Postat pe 15 Martie 2012 17:50
Incearca cu sirop de brad si lamaie cu miere.Sau...ridiche neagra cu miere.Multa sanatate
Rotty
Postat pe 20 Martie 2012 11:13
Fir-ar sa fie de tuse de gradinita. Am trecut si noi prin asa ceva. Din toamna si pana in primavara, de cum incepea gradinita si pana se termina, baiatul meu tusea. Chiar asa ii ziceam, tuse de gradinita. Poti sa-i faci un ceai de nuci, speli bine 3-4 nuci si o ceapa cu foi cu tot (ii dai jos doar moatele), le pui la fiert intr-un ibric de 500 ml apa, pana scade apa la jumatate, indulcesti cu miere, il strecori si-l pui intr-o sticluta curata si-i dai 4-5 lingurite pe zi. Sanatate!!!!!
Anideli
Postat pe 20 Martie 2012 18:43
De la: Anideli, la data 2012-03-20 18:43:06Fir-ar sa fie de tuse de gradinita. Am trecut si noi prin asa ceva. Din toamna si pana in primavara, de cum incepea gradinita si pana se termina, baiatul meu tusea. Chiar asa ii ziceam, tuse de gradinita. Poti sa-i faci un ceai de nuci, speli bine 3-4 nuci si o ceapa cu foi cu tot (ii dai jos doar moatele), le pui la fiert intr-un ibric de 500 ml apa, pana scade apa la jumatate, indulcesti cu miere, il strecori si-l pui intr-o sticluta curata si-i dai 4-5 lingurite pe zi. Sanatate!!!!!


Ai dreptate Anideli...e foarte stresant cu bolile-astea contagioasa de la gradi :(
Dar...asta e...trebuie sa ii invatam sa socializeze inca de mici...
Am fost la pediatru si ne-a dat un sirop foarte bun - Fluimucil 2% pediatric - cate 10ml de 2 ori pe zi, timp de max 5 zile.
As zice ca aproape face minuni intr-un timp atat de scurt...si combinat cu ceaiuri calde si multe portocale, kiwi si orice mai are vitamina C...e solutia perfecta pentru "tusea de gradinita" :))
O sa tot raspandesc vestea...poate o sa aplice si ceilalti parinti solutia asta si o sa avem copii sanatosi la gradi :)
Sanatate tuturor!
simo_blaga
Postat pe 21 Martie 2012 16:37
eu i-am dat lamaie cu zahar,si vitamine pentru copii.
l-a intarit,si a tusit de patru ori pe iarna.
iar astmul s-a ameliorat considerabil.
i-am mai dat si laptisor de matca.
orice intareste organismul.
daniilia
Postat pe 29 Aprilie 2012 05:46
Si eu am fetita la gradi, tuse, raceli etc. Sirop de brad (facut in casa) cu ceapa coapta si crema brad, e foarte eficient.
garbo163220
Postat pe 28 Mai 2012 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
experiente in sfera ORL in Brasov 1 De la: garbo_422928 13 Decembrie 2015 15:55
Saline artificiale 1 De la: garbo_9024 30 Octombrie 2012 13:55
Cat de periculosi sunt nitratii? 1 De la: Cosmina_75 9 Aprilie 2012 12:35
Familia multietnica si deficitul de limbaj la copil 1 De la: vickiion 20 Iunie 2010 23:49
CURAT-MURDAR 24 De la: garbo009347 16 Aprilie 2010 01:43
Setari Cookie-uri