Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place

si scuze, dor... abia acum remarcasem linistea ta...
(z'dai seama ce ecou poti avea:P)
imi propusesem sa dorm, da' insomnia nu-mi da pace...
:)))

Somn usor!:)
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 02:17
De la: esme, la data 2012-01-22 14:27:17doaro, corect!

insa ma incapatanez sa cred ca nu doar in esenta copilului exista joc si inocenta. atat timp cat crezi in ceva, intr-un lucru ori o fiinta umana, nimeni nu te poate impiedica sa fii tu insuti/insati, manifestandu-te exfoliat de orice conventii sociale si de atu-uri de maturi nazurosi si, chipurile, atotcunoscatori.
a fi tu insuti/ insati e mare lucru. si nu cred ca are de-a face cu asa-zisul copil din noi. dorim si facem demersuri in sensul asta, iar asta ne face oameni! nu prea cred in paradele demnitatii si ale cinismului ori `scarmanarii` in iubire.
ca sa dovedesc ce? ori la ce bun?



Se spune ca atunci cand am uitat sa mai fim copii suntem deja morti. Ludicul este in esenta fiintei umane, din pacate insa, noi, oamenii "maturi" suntem manati ca niste vite la abatoarele sufletelor noastre mult prea devreme. Iar romanii dupa parerea mea sunt in Top 10 din acest pdv.
Cand nu mai zambim, ( uitati-va, va rog, pe strada in jurul vostru sa vedeti cati oameni zambesc - ceva gen 5%, si asta e un procent dat de o optimista!) suntem deja morti, niste morti inca vii ca sa-l citez pe Adrian Paunescu
Si eu am fost induiosata de vorbele pustoaicei, si, cautand undeva in adancul memoriei mele, mi-am adus aminte cu bucurie ca... am trecut si eu pe acolo, tot undeva la aceasta varsta!
Din pacate insa, ea face parte dintr-un procent foarte mic de fete de varsta ei -marea majoritate au deprins prea devreme atitudinile de "oameni maturi", iar la 14-15 ani au vazut deja
mult prea mult din uratenia vietii din jurul nostru si mult prea putin din frumusetea magnifica a vietii. Iar la 20 de ani, deja copiii de azi sunt dependenti de medicamente/droguri, alcool, tigari, sex sau mai stiu eu ce. Apoi ne intrebam de unde atatea tendinte suicidare la acest segment de varsta al teenager-ilor?! De unde curentul EMO? De ce suntem o natiune bolnava? Etc... Etc...
Oare nu avem si noi parintii/educatorii o vina? Lipsa zambetului, doamnelor/domnilor! Incrancenarea, lipsa imbratisarilor, a cuvintelor frumoase spuse fara un scop anume, pt a obtine ceva, mastile pe care le purtam zilnic, doar pentru a urca pe scara sociala, pentru ca ni se inoculeaza zilnic prin toate canalele mass-media doar ideea de COMPETITIE si nu ideea de COOPERARE!!! JOS MASCA DOAMNELOR/DOMNILOR!!! Fiti voi insiva si zambiti, radeti, dansati, cantati, mirositi o floare, bucurati-va de un apus de soare, de un rasarit de soare, chiar daca e "printre blocurile gri", de un cantec!!! Fericirea se gaseste in lucrurile mici din jurul nostru, nu in suprafata casei, caii-putere ai masinii, banii din contul de la banca. Acestea sunt FATA MORGANA a vietii noastre! Si viata trece precum firele de nisip ce le prefiram printre degete...

Lasati iarba mai verde din curtea vecinului, paiul din ochiul acestuia, pasteti iarba pe care o cunoasteti, iarba verde de acasa!!! Si radeti, radeti cat mai des!

Dedic aceasta poezie a marelui Octavian Paler tuturor celor care isi mai fac timp s-o citeasca si sa reflecteze la ea: http://english.agonia.net/index.php/prose/118720/ -
"AVEM TIMP"

O ZI LUMINATA!!!
ankh
Postat pe 28 Ianuarie 2012 06:08
Daca-l placi,spune-i direct,oricum,probabilitatea ca intre voi doi sa fie ceva e foarte redusa (sunteti foarte tineri,el e plecat si fii sigura ca nici nu mai vine de acolo).Daca crezi ca ai tai au posibilitatea materiala de a te trimite in Anglia ca sa fii alaturi de el,bine,poti continua sa te autoiluzionezi,daca nu,mai bine cauta unul din Romania.Auzi..dar tu,la 14 ani ai tai...nu trebuia sa te gandesti mai intai la a-ti construi o cariera ceva..la a avea un job(ca tot va place voua,tinerilor,cuvantul asta)?
Parerea mea e ca trebuie sa-ti revii din asa zisa iubire virtuala ca,te asigur eu,nu va duce la nimic.
Iti zic toate astea ca si cand mi le-as zice mie,asa ca te rog un pic sa te gandesti la ceea ce ti-am scris.Succes la scoala!
nelutza_darjan
Postat pe 28 Ianuarie 2012 08:04
garbo252738
Postat pe 28 Ianuarie 2012 09:24
De la: dor72_, la data 2012-01-27 23:11:24ei, lasa, nici nu era important...am avut noi candva o discutie la tema
ti-o fi stat si tie gandul la barbatu-meu


Cand o sa ma intorc invers, poate, dar slabe sperante.
zack
Postat pe 28 Ianuarie 2012 09:46
De la: esme, la data 2012-01-27 23:58:55dor, zambetele alea pt zack erau tocmai fiindca el imi spunea ca nu merit vreunul. asta ma determina sa ma comport exact asa cum nu astepta. chiar daca zambeam degeaba.

:))


Doar ca sa-ti dovedesc ca te poti insela.....

Ps. Imi place mai mult cand esti razboinica, asa ca.....nu lasa garda jos.
Cu zambetele alea ironice n-o sa ma convingi.
zack
Postat pe 28 Ianuarie 2012 09:55
nelutza, daca taceai, filosof ramaneai....
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 10:30
Spune ce doresti de faapt poate pot sa iti dau un sfat .! Ca de gargara cred ca esti satula ? Nu se stie nici o data de unde sare iepurile !?
Mirajmitu
Postat pe 28 Ianuarie 2012 10:59
si ai venit tu, fiindca ai renuntat demult la gargarisme, zici...:P
mai bine zi ce urmaresti, pozand in "tata ranitelor":)))))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 11:15
ai 14 ani nu crezi ca aste prea devreme pentru a fi pe post de iubita? Sar putea ca pe la 15-16 ani sa ai si un bebe si atunci ce o sa faci? O sa te plangi peste tot ca te-a lasat cu un copil si nu mai recunoaste si atunci ai sa recurgi la o stratagema si vei face ca atatea altele o sa cauti sa-l incalti pe altul ca tata ceia ce o sa ai repercusiuni toata viata . Mai gandestete.
garbo202195
Postat pe 28 Ianuarie 2012 11:49
De la: dor72_, la data 2012-01-26 16:18:14nu te opreste nimeni sa intervii intr-o discutie.
si ma fac ca nu observ aceasta ironie neizbutita daca erai o persoana profunda, cu siguranta ai fi intervenit, doar ca , cu altfel de reactie
iti doresc o dupa masa minunata


offf, mi-am "furat-o" si eu, azi dimineatza...
iar ma vad nevoit sa-ti dau dreptate.
nu ca n-ai avea...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:44
Ca sa inteleaga ca-l placi ii trimiti filmuletul cu PISICILE ARISTOCRATE si ca sa afli daca si el te place astepti sa-ti trimita AVIONUL DE HARTIEcare le fac pustii in RECREATIE". TRECETI LA SMS. despre tabla INMULTIRII. si asa nu luati in seama ce vb. MATURII /Garbo. SUCCES!
garbo225639
Postat pe 28 Ianuarie 2012 16:08
Daca ti-ai inceput viata sexuala ai fi stiut cum sa pui problema.. dar ca sa te ajut....sa vb deschis.. iti recomand un psiholog foarte bun in asemenea probleme..il gasesti pe facebook: thedatedoctor2012. cu siguranta te poate ajuta.. si poate ai sa fii fericita
garbo_68
Postat pe 28 Ianuarie 2012 16:18
De la: dor72_, la data 2012-01-28 10:30:33nelutza, daca taceai, filosof ramaneai....


A dat si el omu un sfat acolo.....
zack
Postat pe 28 Ianuarie 2012 19:37
De la: Serban_Diana_Elena_1, la data 2011-12-31 00:05:13Buna.E prima data cand scriu pe un forum.E vorba despre un baiat care acum sta in Anglia.Are aproape 15 ani iar eu am 14 si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar nici nu stiu cum sa aflu ca si el ma place.Vorbim tot timpul pe mess si o data l-am intrebat daca vrea sa fie cu cineva si mi-a zis ca ar vrea tot cu o fata din Romania,din acelasi oras in care stau si mi-a zis ca o cunoscdar nu a vrut sa-mi zica initiala numelui si eu cred ca ma place dar nu snt sigura.Iar eu am vrut sa stiu cum sa-i dau d inteles ca imi place baiatu adica e un baiat d treaba si ne stim d mici copii.Va rog dati-mi un sfat!!!


situatia insasi ti-a oferit o solutie, pe care nu aveai cum sa o observi, pt ca doar eu gandesc asa : "el ti-a zis ca ar vrea tot cu o fata din din Romania, din acelasi oras in care stai tu si ca o cunosti". Ai putea sa-i bati un apropou amuzant : spune-i ca : "si tie iti place tot de un baiat din Anglia. Nu vrei sa-i zici initiala, dar el il cunoaste foarte bine"

Si eu cred ca va placeti reciproc Imi dau seama din context : acel "tot" din "ar vrea tot cu o fata din Romania" implica o apropiere intre voi ; in timp ce "o fata din Romania, din acelasi oras cu tine" reprezinta o apropiere si mai multa , iar "ca o cunosti" reprezinta faptul ca nimeni nu te cunoaste mai bine decat tine. A zis-o subtil, deci cred ca e o mare atractie intre voi, pt ca cel putin la mine, eu nu pot sa impartasesc o iubire foarte mare, o zic subtil, pt ca ... nu pot (e greu de explicat asta, dar sper ca ai inteles).

Acum, fugi la el ! ... repede, repede ! sa aud si eu de o poveste de dragoste care s-a incheiat frumos, in adevaratul sens al cuvantului. Caci m-am saturat sa tot citesc despre drame in iubire (Baltagul, Ion, Luceafarul - care mai au tupeul sa se numesca si "opere"), de divorturi, de insel-uri (incat s-au facut si emisiunile : Test de fidelitate, Iubire interzisa ... si altele) ... Asa ca du-te la fat-frumos-ul tau ! Sa va inmultiti ca lacustele ... poate astfel avem noroc si ii supunem pe tigani la ceea ce ne place noua : iubirea, nu violenta. Buna treaba, fata !
Cristi_2_0_1
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:18
zack, nu e pacat sa intinam aceasta inocenta a fetei asteia...rar mi-e dat sa vad in ziua de azi curatie sufleteasca ( si trupeasca) la aceasta varsta
si mi-e drag de ea sa vad ca are sentimentele alea curate, pure, normale la aceasta varsta

si uite cum ne trezim noi cate unii sa le dam sfaturi cu prezervative si sa stricam totul, cu mintea noastra ingusta si mutilata
zau ca mi-e scarba vazand unele raspunsuri pe aici...

hai ca venim noi, maturii, si ii spunem ca nu e nevoie sa tot astepte, sa construiasca, sa simta, sa exploreze, sa capete experiente frumoase si sanatoase, pentru a dezvolta o personalitate , ci o azvarlim in patul aluia, ca, vezi Doamne sigur il leaga de ea....bleahh

mi-ar placea sa ai o reactie la ceea ce scriem, domnisoara Diana-Elena
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:49
MDA! Era o poveste cu Rosu-imparat ,una cu Verde-Imparat si daca mai era una si cu Galben-Imparat......iti spuneam povestea cu SEMAFORUL-Imparat.
garbo225639
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:43

da,da...si era si cu rosu de nervi, verde de invidie, galben de... intuiesti tu
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:47
ma indoiesc ca intuieste.
sigur e ca se simte izul...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:50
de ironie... a sortii, binenteles
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:54
639, vad ca la `verbal diarrhea` stai destul de bine! numai la povestile cu imparati colorati nu!

iote-ti spun io ca exista si povestea cu imparatul galben! nu ca ai fi in stare sa faci tu vreuna fantasmagorica cu semafoare! :D

:))
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:58

esme
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 22:00
Foarte frumos
Incearca sa menti un dialog constant prin toate mijloacele.
Dialogul sa fie doar constructiv, pozitiv in folosul vostru , al familiei voastre si al intregii umanitati.
Dialogul sa fie fara barfe, fara judecata, nu baga in seama sfaturile negativiste, sfaturile distructive, sfaturile care te sperie, sfaturile care - ti TAE Elanul de a visa la o viata plina de pace, de iubire si dragoste de viata alaturi de o persoana care o simti foarte aproape de sufletul tau.
In orice caz ,,,,, Diana ! sa ai multa incredere in instinctul tau, chiar daca ai o varsta frageda,,,,, dar, dar sufleteste iti aduc aminte cu toata dragostea, esti un suflet foarte iubit cu o experienta bogata pe Planeta Pamant ca OM , asa ca nu baga in seama oamenii de pe forum care te judeca . Urmeaza-ti visul
In orice caz, sa sti ca Scoala e foarte importanta, la nivel planetar acum e foarte important sa cunosti o meserie destul de bine, sa obti o calificare o Diploma, sa fi utila societatii sa fi de folos intregii creatii divine si omenesti etc .
Alege un domeniu sau alte domenii ( meserii ) care ti-ar place cel mai mult, pune accent pe el, povesteste cu prietenul tau , despre planurile tale, creeati un dialog pe el si incercati sa le
comentati iar daca se poate sa le puneti in practica, e bine.
Dupa voia divina si vointa ta Dumnezeul nostru Creator sa te protejeze si ilumineze non-stop.
O zi buna .
GHEORGHITA
Postat pe 28 Ianuarie 2012 22:27
hait!
dialogul intre un el si o ea sa fie al `intregii umanitati`?!? haidi, bre, dar unde suntem? la palatul sultanului? la MISA? toti pt unul si unul pt toti?

nu mi-a fost dat sa aud asemenea trasnaie pana acum!
sa dea dreak, daca mi-ar fi visat neuronu`!

:)))
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2012 22:36
De la: esme, la data 2012-01-28 21:58:20639, vad ca la `verbal diarrhea` stai destul de bine! numai la povestile cu imparati colorati nu!

iote-ti spun io ca exista si povestea cu imparatul galben! nu ca ai fi in stare sa faci tu vreuna fantasmagorica cu semafoare! :D

:))
e o constatare a ta?......la cum reactioneaza" grupul"...Garbo imi ofera o seara buna si tie!
garbo225639
Postat pe 28 Ianuarie 2012 22:42
mda! seara buna si tie!
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2012 23:00
De la: eu_geminy, la data 2012-01-28 21:50:55ma indoiesc ca intuieste.
sigur e ca se simte izul...:D
:))))
garbo225639
Postat pe 28 Ianuarie 2012 23:02
De la: zack, la data 2012-01-28 09:55:39
Doar ca sa-ti dovedesc ca te poti insela.....

Ps. Imi place mai mult cand esti razboinica, asa ca.....nu lasa garda jos.
Cu zambetele alea ironice n-o sa ma convingi.


pai, zack, daca sunt `razboinica`, imi `dau aere`. daca sunt `umana` si zambesc, par ironica... ce sa mai inteleg?

mda!... cred ca stiu! ...nu sunt ...destul de `surprinzatoare`! :P
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 00:36
De la: dor72_, la data 2012-01-28 20:49:30zack, nu e pacat sa intinam aceasta inocenta a fetei asteia...rar mi-e dat sa vad in ziua de azi curatie sufleteasca ( si trupeasca) la aceasta varsta
si mi-e drag de ea sa vad ca are sentimentele alea curate, pure, normale la aceasta varsta

si uite cum ne trezim noi cate unii sa le dam sfaturi cu prezervative si sa stricam totul, cu mintea noastra ingusta si mutilata
zau ca mi-e scarba vazand unele raspunsuri pe aici...

hai ca venim noi, maturii, si ii spunem ca nu e nevoie sa tot astepte, sa construiasca, sa simta, sa exploreze, sa capete experiente frumoase si sanatoase, pentru a dezvolta o personalitate , ci o azvarlim in patul aluia, ca, vezi Doamne sigur il leaga de ea....bleahh

mi-ar placea sa ai o reactie la ceea ce scriem, domnisoara Diana-Elena


Stimata doamna..
Si eu ca si altii am fost impresionata de inocenta unei fetite expusa pe un astfel de forum.
Pe de alta parte, desi dvs ati simpatizat initial cu situatia/varsta acestei fetite, toate postarile dvs pe acest topic s-au limitat strict in sustinerea unei conversatii dintre alti doi forumisti: esme si zack.
Evident este parerea dvs, opinia dvs si simpatia expusa de mult prea multe ori pentru acest personaj numit: " esme".
Nu pot sa judec asa ceva si nici macar nu incerc sa-mi explic cu toate ca parerea mea anterior exprimata a fost ca ea nu se poate compara cu om ca dvs..
Si va rog sa ma credeti ca nu v-am ridicat pe un piedestal, dar v-am urmarit postarile inr-un timp destul de indelungat si v-am purtat si va port un respect deosebit.
Simpatia dvs pentru "esme" pentru mine inseamna o dezamagire
Eu nu cunosc pe " esme" decat din postarile dumneaei. Dvs probabil o cunoasteti mai bine.
Nu am gandit niciodata ca un astfel de personaj poate rezona atat de bine cu un om ca dvs.
Ca eu am un sentiment de dezamagire totala... ce ar conta pentru dvs?
Si maine incepe o noua zi
garbo225715
Postat pe 29 Ianuarie 2012 01:33
dar ce ti-a facut esme, ma rog frumos, de ai atata "oroare"?...
ti se pare (si te doare, evident:D) ca nu te ridici nici pana la glezna ei cumva?...

eh, se vede ca nici tu nu-ti prea dormi noptile de grija lui esme... poate si a altora.
ai gretzuri grele, dar pare a fi o suferintza pe care ti-o impui... si scuze, dar e numai problema matalutza:D

:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Ianuarie 2012 03:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ipocrizia 63 De la: sageataalbastra 16 Septembrie 2010 16:41
si barbatii atentioneaza...... 23 De la: ratuscaceaurata 9 Noiembrie 2011 00:58
relatii esuate-la varsta noastra ne mai permitem..? 0 De la: 12 Martie 2010 14:59
la intilnire cu mina sau piciorul rupt in ghips ! 70 De la: dor72 8 Martie 2011 21:22
Crede-ti ca exista prieteni adevarati? 42 De la: quasaria 13 Iunie 2010 22:27
Setari Cookie-uri