Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place

Buna , nu e prima data cand aud asa intrebari dar ma surprinde varsta mica . E dificil de zis ceea cevrei sa afli . De exemplu orice fiinta are un corp material , un corp al sufletului , un corp al mintii constiente , un corp al subconstientului si un corp al nevoilor primare . Toate aceste corpuri au in comun informatii , senzatii , vibratii , frecvente ,sentimente ,restrictii , necesitati , liber arbitru , energia chimica, energia calorica, energia cinetica , energia gravitational , energia magnetica , energia electromagnetica , alte energii cu pondere mica , si in final aproape 80% pondere o are bioenergia . Atunci cand toate aceste energii se multiplica si sunt daruite celui iubit , atuncise poate spune ca ai oferit fericire . Atunci cand simti si pastrezi ceva frumos din ceea ce a trimis , o copiezi in tine senzatia si o multiplici oferind inapoi celui la care tii , inseamna ca adori acel lucru la acea persoana . Atunci cand dai de la tine ceea ce crezi ca are nevoie sa simta persoana la care tii si oferi simultan alaturi de ceea ce ti-a oferit , atunci inseamna ca si iubesti acea persoana si nu doar o ajuti . Atunic cand acea persoana i-ti multumeste dupa ce a primit energia , o copiaza si ti-ao trimite inapoi , inseamna ca i-ti este recunoscatoare persoana . Atunci cand simultan ambele persoane ofera reciproc ceea ce au mai frumos si util pentru cealalta persoana , inseamna ca sunt prieteni .Atunci cand se ofera simultan energia proprie si se pastreaza o copie a ei , inseamna ca persoana ce a primit este unica persoana iubita de cealalta . Atuncicand o persoana ofera si alte energii primite de la alte persoane , inseamna ca persoana care primeste este incurajata de celalta persoana ce ofera energia . Atunci cand se intampla toate acestea , acel cuplu este nedespartit pentru o eternitate , chiar si dupa ce corpul fizic moare , raman doar sufletele si bioenergia activa la ambele persoane .
Probabil ceea ce vreia sa zici este ca tu adori acea persoana si te-ai simti bine langa ea in situatiile corp material fizic , corp al mintii constiente si corp al nevoilor primare adica natura salbatica a omului ce mereu cere atat reproducere cat si alinarea durerii fizice .
Dupa cum vei nu e suficient pentru a se mentine o relatie , imediat dupa ce oamenii mor , acele suflete ce vor ramane vii vor fi despartite si adormite visand fiecare ce au nevoie .
Deoarece sufletul are o pondere de 90% in activitatea de intretinere a vietii , atunci ar fi bine sa ne bazam pe el pentru a determina daca cealalta persoana ne place fie ca vrea fie ca nu vrea corpul material acel lucru , imediat ce incepe sarutul si mangaieli , alte chestii , voce placuta , sufletul preia controlul depasind 99,9% din activitatea corpului si acea persoana cade prada propriului suflet , de ce se intampla asa e simplu ,sufletul alege doar persoanele compatibile dupa acele frecvente ce nu il deranjeaza si dupa acele frecvente ce il calmeaza si il excita facandu-l mai fericit pe suflet .
Pentru a verifica nu e nevoie sa fie langa tine , nu e nevoie nici macar sa il auzi la telefon , nu e nevoie nici macar sa citesti ceva scris de el , ci e suficient sa-ti amintesti cum arata la chip acea persoana si sa fixezi in minte 30 puncte pe el reprezentate cu verde prazuliu in gand , adica verde deschis , iar restul imaginii din minte o acoperi cu violet , iar langa imaginea persoanei in minte acoperi cu albastru deschis , adica bleo . Dupa un timp de maxim 3 minute , daca te gandesti ca esti fierbinte si in calduri cum se zice si chiar tii la acea persoana , ar trebui sa ti se faca pofta sa casti , ca si cum ti-ar fi somn si te-ai simti mai relaata nu incordata si excitata cum erai la incepul . Daca simti asa si casti inseamna ca sufletul tau iubeste acea persoana si asuma riscul de a fi respinsa , apoi daca primesti un reflux ca si cum ai casca din nou dar de aceasta data mai puternic ca si cum te-ai simti inviorata ca te trezesti , inseamna ca acel suflet iubeste sufletul tau ,daca dupa aceea tie i-ti vine sa lacrimezi inseamana ca si corpul tau material a acceptat acel suflet ce te iubeste , iar daca dupa aceea iti vine sa intinzi mainile in lateral inseaman ca si corpul persoanei pe care o iubesti este dispusa sa te iubeasca mereu .
Singurile probleme ce va despart sunt propriile voaste orgolii ,lipsa de bani , neajunsuri materiale , lipsa de timp liber , ceilalti prieteni care va impiedica sa va iubiti si va face sa peirdeti timpul prin alta parte , faptul ca ia citit in horoscol ca nu sunteti facuti sa fiti impreuna , sau ca nu oa sa va mearga bine ca asa zice numerologia ,toate acestea desi pot fi adevarate , nu ar trebui sa va deranjeze cu nimic atunci cand va vorbiti sinser , va iertati reciproc si va ajutati reciproc , ba chiar aveti timp sa ajtati si pe altii care va vor multumi atat material cat si emotional .
Sper sa fii mai atenta , universul e mare , dar iubirea poate fi mai mare decat universul deoarece cantitatea de bioenergiedin univers tinde la infinit pe cand universul ceresc din galaxii este limitat de Big Bang dupa ce sa extins .
O zi buna si tuturor ptrienilor tai va urez .
Ilie_Aurel
Postat pe 29 Ianuarie 2012 04:02
mahh ilie mahh,
manca-ti-ash, da' de unde dracu le-ai scos pe alea cu prazu si violetu' ???
biata fata vorbea de altceva...poate descopera masa ce vrea sa stie si-i da numa baiat din anglia peste cap. auzi la ea, la 14 ani a lovit-o tzunami. mai fata i-a vezi-tzi matale de scoala ca patzeshti ca alea tzigancile care fac copii de la 12 ani in sus.
mahh ilie mahh,
auzi cumva voci noaptea? tzi se pare ca vin extratereshtri? vorbeshti cumva in somn cu cainii?te doare capu des?etc.
doamne fereshte si apara!


adi27
Postat pe 29 Ianuarie 2012 07:18
De la: Cristina_Adler, la data 2012-01-25 08:44:53bine JoJo!...constat ca ai invatat si engleza

dar tot nu mi-ai spus, ce ala "bacaloreat"?....am cautat cuvantul si in DEX,nu-i!!!!

iar pustoaica in cauza ar trebui sa ceara sfaturi de la cei apropiati...nu de alta,dar Garbo nu cred ca-i potrivit pentru copii!!!!!!!

INTELIGENTA SA! DOMNISOARA ASTA A CERUT UN SFAT TU! NU TU!! ASA CA EI TREBUIA SA I SCRII NU MIE!! N AM INTRAT PANA ACUM PENTRU CA **IGNOR PROSTIA**!! UNORA CARE SE BAGA IN SEAMA CA MUSCA!! FIECARE ESTE LIBER SA SCRIE CE DORESTE!! CARE I PROBLEMA TA???!!! IN PRIVINTA CE AM INVATAT EU IN VIATA MEA, ASTA NU I PROBLEMA TA! AZI LUMEA **GEME DE INTELIGENTI CA TINE*** !! AI DEMONSTRAT O!! CAND AM SA TI COMENTEZ*** POSTARILE***, SA TE BAGI IN SEAMA**!! DAR CUM NU TE BAG IN SEAMA **CIOCUL MIC**!!
CAND.... TU ERAI INCA IN ALEA LU TAT O EU PREDAM ORE UNOR COPII, CARE AZI SUNT EDUCATI, NU SE BAGA CA TINE UNDE NU LE FIERBE OALA!! PE VREMEA MEA , IN 1960 .......SI..... CAND TI AM SCRIS NU FACEAU UN LICEU ** TOTI PROSTII ** CUM SE FACE AZI....... LICEU SI FACULTATE!! SI ERAU CU 6-7 ANI DE ACASA, SE STIA **NOTIUNEA DE **RESPECT**, CEEA CE TU NU L AI INVATAT,, AI FOST LIPSA!! PE VREMEA MEA SE SPUNEA **BACALAOREAT!! EXACT CUM AM SCRIS !!!! INTELIGENT O!! AI LOC LANGA **IANA BASESCU** VEI AVEA MARI **SUCCESURI**!! MULTUMESC CRISTINICA!!
Jojolin
Postat pe 29 Ianuarie 2012 07:28
Doamna Dor,aici,si daca taci si daca vorbesti,esti la fel(filosof sau prost,cum vrei tu).In fond,suntem aici,pe garbo,ca-ntr-o mare familie,daca vrei s-o iei asa....sau,ne balacim in aceeasi troaca..guitz..guitz...
nelutza_darjan
Postat pe 29 Ianuarie 2012 08:16
De la: eu_geminy, la data 2012-01-29 03:24:02dar ce ti-a facut esme, ma rog frumos, de ai atata "oroare"?...
ti se pare (si te doare, evident:D) ca nu te ridici nici pana la glezna ei cumva?...

eh, se vede ca nici tu nu-ti prea dormi noptile de grija lui esme... poate si a altora.
ai gretzuri grele, dar pare a fi o suferintza pe care ti-o impui... si scuze, dar e numai problema matalutza:D

:)))


ge, multumesc! :)

se pare ca am devenit oroarea forumului, ceea ce nu e rau, pana la urma, intrucat asta ma face `vedeta`, nu? si, mai mult, dau insomnii lumii de p-acilea, care nu mai poate trai, pur si simplu, de grija mea! :)))
si nush`de ce, asta ma face si mai indaratnica in a fi eu insami! ia sa vedem: cine o sa sucombe primul? dau si-un premiu, bre!

715, tu cine pnm esti? iarta-ma ca nu te intampin cu surle si trambite, da` ete, tre` sa stai la rand pt ele! si coada-i mare!
nu-mi amintesc sa fi citit ceva postat de matalutza... probabil ca era lipsit de importanta, altfel te-as fi observat! cu siguranta! n-as putea sa trec cu vederea ceva ce-mi dezmorteste neuronii la cote inalte! restul e ca si cum n-ar fi! sorry, am si io standarde! iar un prim criteriu e acela ca omul sa fie OM!

hai, du-te si si trage niste guri de oxigen, eventual un pui de somn, sa nu te am pe constiinta!
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 10:56
..termina scoala (gimnaziul), f liceul i, apoi, vei vedea cum mai stau trebuurile;... inainte de a intra pe messenger, citeste cateva pagini dintr-o carte (macar 50); vei ave mult mai mult de castigat..!
garbo001362
Postat pe 29 Ianuarie 2012 10:57
hhhhhhhh, ce ma ustura ochii!...

mamae Jojuleana, iar facusi tastatura cioburi...:P
:)))))))))))
eu_geminy
Postat pe 29 Ianuarie 2012 11:14
elena.....o sa ai timp sa aflii mai dai ceva timp si va fi ok.o sa va face-ti cele mai dragalase declaratii asa ca de la copil la copil...
mmiriam
Postat pe 29 Ianuarie 2012 11:51
De la: esme, la data 2012-01-29 00:36:59
De la: zack, la data 2012-01-28 09:55:39
Doar ca sa-ti dovedesc ca te poti insela.....

Ps. Imi place mai mult cand esti razboinica, asa ca.....nu lasa garda jos.
Cu zambetele alea ironice n-o sa ma convingi.


pai, zack, daca sunt `razboinica`, imi `dau aere`. daca sunt `umana` si zambesc, par ironica... ce sa mai inteleg?

mda!... cred ca stiu! ...nu sunt ...destul de `surprinzatoare`! :P


Si uita asa, ti-ai raspuns singura.
zack
Postat pe 29 Ianuarie 2012 11:57
deh, mai zack, nu pot multumi pe toata lumea! ...dar de ce-ar trebui sa fie asa? eu sunt eu si nu ma identific cu nimeni. si nici nu-mi doresc. cine vrea, ma accepta asa cum sunt! cine nu, lumea e mare! are de unde alege si culege!

ps. totusi, vezi tu, a surprinde poate fi analizat din perspectiva a cel putin doua registre: plus si minus. asadar...?
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 12:09
asta am patit si eu si sincer nu stiu ce sa fac.
fecioara1999
Postat pe 29 Ianuarie 2012 13:23
se pare ca am devenit oroarea forumului, ceea ce nu e rau, pana la urma, intrucat asta ma face `vedeta`, nu? si, mai mult, dau insomnii lumii de p-acilea, si nush`de ce, asta ma face si mai indaratnica in a fi eu insami! ia sa vedem: cine o sa sucombe primul? dau si-un premiu, bre!
Salut smeye !stai calma ,io ti plac asa razbelnica way....te citesc de ceva vreme(in tacere) si PLACE....nu fa vreo criza de senzibilitate ca dauneaza...stii tu pe unde.dar treaba cu ....diarrhea" constatata de tine mo facut sa stau toata noaptea pe wc... rusinica! nu de alta,dar mai citeste si fiimea de 12 ani ce scrii tu p-acilea si vine si-mi spune ......si ca sa stii si tu, aici /Garbo posteaza TOT FAMELIONU MEU. Ai ceva impotriva?
si pentru grupul 'salvator" pe care-l ai -->FELICITARI IL MERITI Jos cu palaria Duamna! O DUMINICA CUM TI-O DORESTI ! sa ma astept la un premiu cu INJURATURI.
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 14:06
te oftici ca tu nu ai un grup "salvator" ?
cri_cat
Postat pe 29 Ianuarie 2012 14:12
639, daca fie-ta de 12 ani citeste p-aici, oare ce crede cand vede ce coloratura si stroboscoape lingvistice areparintele sau?

si, uite, oricat ai incerca, nu ai sa ma provoci! dimpotriva, nu pot sa spun decat ca ma flatezi, scotandu-ti palaria in fata mea! desi stiu ca-i doar o ironie! :))
hahaha!

dar, deh, duminica asemenea! :D
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 14:35
De la: esme, la data 2012-01-29 14:35:27639, daca fie-ta de 12 ani citeste p-aici, oare ce crede cand vede ce coloratura si stroboscoape lingvistice areparintele sau? :sml-happy0086Uneori se amuza(cum fac fetele de varsta ei. sau cauta explicatii la DEX si vb. apoi cu mine si sotia....dar a ta?) si stroboscoapele lingvistice sunt uneori ,,mijloace de" MODELARE "pentru unii...s-au stii tu mai bine!....ca deh tu le stii pe toate. --->
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:07
De la: cri_cat, la data 2012-01-29 14:12:27te oftici ca tu nu ai un grup "salvator" ?
nu cri ...nici pe departe .Am prietenii mei reali si sunt multumit. Cei virtuali,poate vor exista si ei .....dar mai astept.(asta ca sa-ti raspund la intrebare) nu prea am timp liber pentru astea ....mai am si serviciul care-mi ocupa aproape tot timpul..... O duminica cum iti doresti CRI !
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:12
639, nu stiu exact cat stiu eu, dar stiu cum le stiu! asta e, de fapt, esenta! pt mine... pana la proba contrarie!

din cate vad, tu esti cel care are chef de contre si de scarmantul interlocutorului!
bun! vrei sa dovedesti ca esti `beton` si uns cu alifii? e dreptul tau! fii cum doresti! chiar n-am sa ma impotrivesc. nu te cunosc, de ce-as face pe printesa cu bobul de mazare?!
te rog, insa, sa nu mai faci din mine un receptor in vreun dialog, atat timp cat discutia e una inutila si care-mi displace. doar asa, sa vorbim vorbe, care mai de care. nu sunt aici nici ca sa ma iau la tranta cu cineva si nici pt un qui pro quo.

te coafeaza ce-ti spun, bine! nu -ti place, evita-ma! e simplu!
hai, sa fii bine!
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:17
De la: garbo225715, la data 2012-01-29 01:33:21
Stimata doamna..
Si eu ca si altii am fost impresionata de inocenta unei fetite expusa pe un astfel de forum.
Pe de alta parte, desi dvs ati simpatizat initial cu situatia/varsta acestei fetite, toate postarile dvs pe acest topic s-au limitat strict in sustinerea unei conversatii dintre alti doi forumisti: esme si zack.
Evident este parerea dvs, opinia dvs si simpatia expusa de mult prea multe ori pentru acest personaj numit: " esme".
Nu pot sa judec asa ceva si nici macar nu incerc sa-mi explic cu toate ca parerea mea anterior exprimata a fost ca ea nu se poate compara cu om ca dvs..
Si va rog sa ma credeti ca nu v-am ridicat pe un piedestal, dar v-am urmarit postarile inr-un timp destul de indelungat si v-am purtat si va port un respect deosebit.
Simpatia dvs pentru "esme" pentru mine inseamna o dezamagire
Eu nu cunosc pe " esme" decat din postarile dumneaei. Dvs probabil o cunoasteti mai bine.
Nu am gandit niciodata ca un astfel de personaj poate rezona atat de bine cu un om ca dvs.
Ca eu am un sentiment de dezamagire totala... ce ar conta pentru dvs?
Si maine incepe o noua zi

Nu voiam sa par nepoliticoasa, neraspunzand, dar nici superficiala
e suficient daca imi spui "dor"
eu nu inteleg de ce trebuie mereu sa punem oamenii in balanta, sa ii cantarim, sa le punem etichete, etc.
nici nu trebuie sa dau explicatii de ce mie imi place esme ( nu o cunosc deloc in particular, nu stiu nimic despre ea)
prin felul in care mi te adresezi, ma faci sa ma simt oarecum jenata, din pricina faptului ca imi atribui niste calitati pe care e foarte posibil sa nici nu le am, sa fie o perceptie gresita despre mine
dezamagirea asta poate veni tocmai din aceasta perceptie gresita, m-ai vazut intr-un anume fel ( cum nici nu eram , de fapt) si acum, descoperi ca nu ma recunosti
eu, prin existenta mea , sunt pozitiva si privesc viata cu un optimism mai greu de inteles pentru unii. In acest sens, vreau sa iti spun ca prefer sa apreciez mai degraba latura pozitiva a unei persoane, decat sa ii caut defecte. Din acest punct de vedere, vei observa citind cu atentie ceea ce posteaza esme, o profunzime extraordinara, si o seriozitate a lucrurilor, cum putini oameni poseda; asta apreciez in mod deosebit si voi aprecia in continuare
si acum, cred ca putem considera acest subiect inchis

inca ceva: daca vei citi cu atentie tot ceea ce am postat aici, vei vedea ca, absolut tot ceea ce am scris are legatura cu fetita asta inocenta, mai putin acest ultim raspuns, adresat tie ( chiar si in discutiile cu zack, sa nu mai zic de cele cu esme)
dor72_
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:20

si, uite, oricat ai incerca, nu ai sa ma provoci! dimpotriva, nu pot sa spun decat ca ma flatezi, scotandu-ti palaria in fata mea! desi stiu ca-i doar o ironie! :))
hahaha! smeye...nu sunt ironic si mai ales cu Doamnele de CALBRUL tau. Si pe o scara de 1/50 cat de netrebnic ma crezi din bulucirea ,,primatelor inferioare" SCUMPO?
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:27
garbo 639 nu stiu ce sa zic, nu stiu prietenii tai, nici cei virtuali nici cei reali. Stiu doar ca ultima data cand am purtat o discutie cu tine pe acest forum s-a lasat cu reactii negative. Sa-ti fie si tie duminica .. asa cum o vrei !
cri_cat
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:31
De la: esme, la data 2012-01-29 15:17:23639, nu stiu exact cat stiu eu, dar stiu cum le stiu! asta e, de fapt, esenta! pt mine... pana la proba contrarie!

din cate vad, tu esti cel care are chef de contre si de scarmantul interlocutorului!
bun! vrei sa dovedesti ca esti `beton` si uns cu alifii? e dreptul tau! fii cum doresti! chiar n-am sa ma impotrivesc. nu te cunosc, de ce-as face pe printesa cu bobul de mazare?!
te rog, insa, sa nu mai faci din mine un receptor in vreun dialog, atat timp cat discutia e una inutila si care-mi displace. doar asa, sa vorbim vorbe, care mai de care. nu sunt aici nici ca sa ma iau la tranta cu cineva si nici pt un qui pro quo.

te coafeaza ce-ti spun, bine! nu -ti place, evita-ma! e simplu!
hai, sa fii bine!
ADICA TU MA DAI DREAK-LUI si eu sa-ti MULTUMESC WAY? SI TU POTI SA MA EVITI ,dar nu te lasa neuronul . DE LA MINE PACE!
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:36
aha, acum imi amintesc dialogul ala ...faunistic! :P

anyway, scuteste-ma cu apelative, gen `doamna`! vad ca te simti free to shoot at me cu tirul ironiilor!
hm! ce pot sa spun?! it`s a free country! fii fericit!

ps. unde te-am dat eu dreak?
eu sugeram sa dam dovada de faptul ca avem niste abilitati de comunicare si repere normale!
problema voastra, a multora, e faptul ca nu percepeti exact ceea ce vreau sa spun si de aia vi se pare ca sunt un fel de alien, de ciudatenie.
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:37
De la: garbo225639, la data 2012-01-29 15:36:22[ ADICA TU MA DAI DREAK-LUI si eu sa-ti MULTUMESC WAY? SI TU POTI SA MA EVITI ,dar nu te lasa neuronul . DE LA MINE PACE!


aham, oare ce dreak de neuron o fi avea? :P

uite, 639, daca te-am ofensat cu ceva, ai scuzele mele si gata, incheiem conflictul! zau ca nu-mi place!
esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:43
De la: cri_cat, la data 2012-01-29 15:31:43garbo 639 nu stiu ce sa zic, nu stiu prietenii tai, nici cei virtuali nici cei reali. Stiu doar ca ultima data cand am purtat o discutie cu tine pe acest forum s-a lasat cu reactii negative. Sa-ti fie si tie duminica .. asa cum o vrei !
:sml-happy0086 cri scz. nu cred ca este vb. despre mine.......reactiile negative stau departe de mine si eu de ele. Proietenii mei reali,sunt ai mei.....punct.
garbo225639
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:45
dor72_
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:46
dor72_
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:10
De la: esme, la data 2012-01-29 10:56:42
De la: eu_geminy, la data 2012-01-29 03:24:02dar ce ti-a facut esme, ma rog frumos, de ai atata "oroare"?...
ti se pare (si te doare, evident:D) ca nu te ridici nici pana la glezna ei cumva?...


se pare ca am devenit oroarea forumului, ceea ce nu e rau, pana la urma, intrucat asta ma face `vedeta`, nu? si, mai mult, dau insomnii lumii de p-acilea, care nu mai poate trai, pur si simplu, de grija mea! :)))
si nush`de ce, asta ma face si mai indaratnica in a fi eu insami! ia sa vedem: cine o sa sucombe primul? dau si-un premiu, bre!

715, tu cine pnm esti? iarta-ma ca nu te intampin cu surle si trambite, da` ete, tre` sa stai la rand pt ele! si coada-i mare!
nu-mi amintesc sa fi citit ceva postat de matalutza... probabil ca era lipsit de importanta, altfel te-as fi observat! cu siguranta! n-as putea sa trec cu vederea ceva ce-mi dezmorteste neuronii la cote inalte! restul e ca si cum n-ar fi! sorry, am si io standarde! iar un prim criteriu e acela ca omul sa fie OM!

hai, du-te si si trage niste guri de oxigen, eventual un pui de somn, sa nu te am pe constiinta!



Hopa, Esme, nu m-asteptam sa te cobori la limbajul vulgului, doar trei -patru neologisme ratacite intr-o postare a ta, si in plus vad ca ti-ai pus si mainile in sold, deci se poate sa fii si frusta in exprimare, fara ca asta sa-ti afecteze valoarea de intelectuala.
charmelen
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:17
panty_C
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:24
charmelen, postez aici din 2010. daca ai fi citit integrala postarilor mele, ai fi observat ca ma pliez pe registre. asa cum simt. e o chestie de manevra si de instrumente. proprii. acolo unde simt sa acord seriozitate si profunzime, nu-mi arde de shotii.
si, da, sunt destule postari de-astea! si sunt eu!

daca ti-ar fi picat privirea si pe altfel de postari, ai fi observat ca pot si stiu sa ma amuz, sa ma relaxez, sa fiu sarcastica, sa ma `cobor`, cum spui tu. iar asta nu mi se pare deloc o coborare ori o dezmintire. si aici sunt tot eu. si nu inteleg de unde vine chestia asta cum ca fac nazuri si ma cuprind aerele la vulg. cred ca e o falsa impresie. care i-o fi resortul, habar n-am.
dar n-o sa explic acum cuiva, care e chitit sa creada ce vrea el/ ea si oricum n-o sa ma asculte.
nu cred ca nush`ce nivel intelectual sta atat in ce si cat, cat in cum.
imi pari o persoana inteligenta si rafinata, ca si doxa, asadar nu cred ca trebuie sa-ti explic ce inseamna si presupune bagajul unui registru tematic si ce presupune un altul.

oricum, iti multumesc pt atentie!

esme
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:34
De la: esme, la data 2012-01-29 16:34:23charmelen, postez aici din 2010. daca ai fi citit integrala postarilor mele, ai fi observat ca ma pliez pe registre. asa cum simt. e o chestie de manevra si de instrumente. proprii. acolo unde simt sa acord seriozitate si profunzime, nu-mi arde de shotii.
si, da, sunt destule postari de-astea! si sunt eu!

daca ti-ar fi picat privirea si pe altfel de postari, ai fi observat ca pot si stiu sa ma amuz, sa ma relaxez, sa fiu sarcastica, sa ma `cobor`, cum spui tu. iar asta nu mi se pare deloc o coborare ori o dezmintire. si aici sunt tot eu. si nu inteleg de unde vine chestia asta cum ca fac nazuri si ma cuprind aerele la vulg. cred ca e o falsa impresie. care i-o fi resortul, habar n-am.
dar n-o sa explic acum cuiva, care e chitit sa creada ce vrea el/ ea si oricum n-o sa ma asculte.
nu cred ca nush`ce nivel intelectual sta atat in ce si cat, cat in cum.
imi pari o persoana inteligenta si rafinata, ca si doxa, asadar nu cred ca trebuie sa-ti explic ce inseamna si presupune bagajul unui registru tematic si ce presupune un altul.

oricum, iti multumesc pt atentie!




cu placere, Esme, comentariul meu nu a fost menit de a te decredibiliza intelectual, dar pur si simplu nu inteleg nici la tine, nici la dor, de altfel, dorinta asta de a polemiza cu persoane pe care le considerati evident sub nivelul vostru.
Nici nu vad sensul de a sari in apararea unui amic care comite o greseala, dintr-un spirit de solidaritate aproape irational (in fond ge_, indiferent de nivelul intelectual al lui 639, si-a cam cautat-o jignindu-l gratuit la inceput, e treaba lor sa-si rezolve disputa ca intre barbati).
E adevarat, pe de alta parte, ca le goût de la vrit n'empêche pas de prendre partie, vorba lui Camus, dar mult mai elegant ar fi un ignore si o urare de zi buna, dar bineinteles, fiecare procedeaza cum i se potriveste mai bine.
Personal, ti-am citit un nr destul de mare de postari si intuiesc personajul dincolo de ele, dar nu m-as hazarda sa-l cuprind intr-o definitie. Am facut doar o observatie, pe care esti libera s-o interpretezi cum iti place (ceea ce de altfel, sunt sigura ca o s-o faci!)

Senzatia insa , pentru cei care nu patrund dincolo de frazele tale atat de elaborate , este ca dincolo de discursul tau pretentios ar fi putina substanta, dar daca tu te simti bine astfel, in definitiv what the hell?
charmelen
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fii amanta ideala! 106 De la: amoor 30 Iulie 2009 16:05
eUniversum - Clarvazatori, cartomantie, preziceri, tarot 2 De la: DD_BB 30 Ianuarie 2012 18:39
sa inscriem copii la cresa .. 2 De la: alex2007 22 Iunie 2010 12:17
Hai sa va mai dau un subiect nou de analizat: poate exista intre un barbat si o femeie numai o relatie simpla de prietenie? Daca "da" pentru cit timp iar daca"nu" , de ce? 111 De la: crina_iuli 14 Ianuarie 2010 18:26
Oare nu-i place sa fie cu mine?! 99 De la: garbo_10179 14 Februarie 2013 17:22
Setari Cookie-uri