Sa continue relatia cu el sau nu?

De la: cicinel, la data 2012-01-07 15:41:20cred ca am o problema m-am culcat cu fina mea are 30 de ani si acum sub diverse motivatii cauta mereu sa vina la mine ...problema este cu finul meu cred ca stie ceva dar se comporta normal la ce sa ma astept?

O zice omul multzumesc ca mai scapa de nimfomana daca te ia la calarit shi pe tine . Ishi mai incarca shi el bateriile ... Sau poate a pus ochii pe nashica, de-aia se face ca nu vede?! Ia caut-o, mai e in pat langa tine?
carco
Postat pe 7 Ianuarie 2012 22:02
eu zic ca asta nu e dragoste adevarat.ca n-ai cum....la varsta asta sa sti ce inseamna sa iubesti....sa se distreze cu el si atat.......ca sa fie sigura domnisora ca si el o sa se uite si dupa altele.de-acum incepe viata......
alina1985
Postat pe 8 Ianuarie 2012 01:24
cu scoala nu le ai. da cu viatza le ai, recunoaste ca te laud...:))))
eu_geminy
Postat pe 8 Ianuarie 2012 01:37
Impulsivitate vs meticulozitate vs reputatie ? Imi da cu virgula ;)
Andrei_Carina
Postat pe 8 Ianuarie 2012 03:17
o vrajeala in care n-au nicio legatura una cu alta,
si e numai problema ta...:)))
eu_geminy
Postat pe 8 Ianuarie 2012 03:24
relatia e la inceput,ea e la inceputul vietii.
bineinteles ca din orice relatie inveti ceva si te maturizezi,indiferent daca e potrivita sau nu.
daca in primul rand este scoala,in mintea ei,totul e bine.
foarte putini de la liceu,care s-au indragostit,au si ramas impreuna ptr totdeauna....
dar raman amintiri frumoase.
daniilia
Postat pe 8 Ianuarie 2012 05:37
1 Corinteni 13.

Chiar dac a vorbi n limbi omeneti i ngereti, i n-a avea dragoste sunt o aram suntoare sau un chimval zngnitor. i chiar dac a avea darul proorociei, i a cunoate toate tainele i toat tiina; chiar dac a avea toat credina aa ncat s mut i munii, i n-a avea dragoste, nu sunt nimic. i chiar dac mi-a mpri toat averea pentru hrana sracilor, chiar dac mi-a da trupul s fie ars, i n-a avea dragoste, nu-mi folosete la nimic. Dragostea este ndelung rbdtoare, este plin de buntate: dragostea nu pizmuiete; dragostea nu se laud, nu se umfl de mndrie, nu se poart necuviincios, nu caut folosul su, nu se mnie, nu se gndete la ru, nu se bucur de neleguire, ci se bucur de adevr, acopere totul, crede totul, ndjduiete totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodat. Proorociile se vor sfri; limbile vor nceta; cunotina va avea sfrit.
ankh
Postat pe 8 Ianuarie 2012 06:55
pentru cicinel,
sa vezi draga cum te vei descurca daca afla nasa ,
poate nu rateaza nici ea ce-i cade la asternut
mai stii?...
cristal_mihaela
Postat pe 8 Ianuarie 2012 10:20
Domnioara Y i domnul X, cel mai indicat ar fi s i terg mucii de la nas n primul rnd, apoi s pun burta pe carte. Dac domnioara nu se d la carte i o tot arde aa, o s se fac o armat de "armsari n clduri" prin apropierea fundului su (or s roiasc n jur precum mutele la rahat) i din toii armsarii, unul va fi mai mecher i o s-o pun la "orizontal" pe domnioara Y, situaie n care numai se poate pstra "neprihnit". Aa c, lsai dracu dragostea i dai-v la carte.
garbo208826
Postat pe 8 Ianuarie 2012 11:27
De la: garbo208826, la data 2012-01-08 11:27:48Domnioara Y i domnul X, cel mai indicat ar fi s i terg mucii de la nas n primul rnd, apoi s pun burta pe carte. Dac domnioara nu se d la carte i o tot arde aa, o s se fac o armat de "armsari n clduri" prin apropierea fundului su (or s roiasc n jur precum mutele la rahat) i din toii armsarii, unul va fi mai mecher i o s-o pun la "orizontal" pe domnioara Y, situaie n care numai se poate pstra "neprihnit". Aa c, lsai dracu dragostea i dai-v la carte.
garbo208826
Postat pe 8 Ianuarie 2012 11:29
Multe dintre pers. de pe acest forum nu vor primi cu entuziasm postul meu!
Am 25 de ani acum...

Cnd aveam 9 ani m-am ndrgostit lulea de o pers.cu 5 ani mai mare ca mine!
Ce simteam si am simțit atunci nu mi-sa mai ntmplat!
Acela-si biat care l-am plcut (iubit din tot sufletul meu de copil), in sfrșit i-am plcut lui cnd inplinisem vrsta de 14 ani!
Am fost Impreuna pana cnd eu am mplinit 19 ani, a fost pana acum ce-a mai frumoasa relație, ce-a mai pura dragoste fr sa implice viitor, bani sau griji!
Nu ne-am zis pana acum Adio, pur si simplu am plecat in tari diferite intr-un moment in care nici mcar sa ne luam rmas bun nu am avut șansa!
Nu ne-am mai ntlnit de atunci si nu am mai reușit sa vorbim... Trist, foarte trist din perspectiva mea!
Sunt intr-o relație stabil de alți cinci ani, insa in afara de ceea ce implica sa fi adult, sa te gndești la viitor, la bani si la ce drum trebuie urmat...nimic mai mult!
Imi descriu partenerul ca fiind ce-a mai perfecta persoana din univers!
Insa atunci la 14,15,16,17,18,19 ani si cealalt persoana era la fel de perfecta poate prea perfecta... De ce? Pentru ca atunci m puteam gndi doar la dragostea mea pentru el si la ceea ce-mi demonstra el ca insemn eu pt el!

Școala la vrsta aceea a fost pt mine o a doua prioritate, eram visatoare ce este drept, insa respectivul a fost premiant tot timpul, mergea la olimpiade, iar eu nu m-am lsat mai prejos.
Am luat capacitatea cu 8,80, datorit lui, vroiam sa-i demonstrez ca sunt la fel de buna...
Vroiam sa-i arat ca pot face orice cu el si pt el...
Aveam planuri de cstorie, copii si ce ar mai putea visa doi copii....

Poate va intrebati dece v-am spus povestea mea ca nu despre asta era vb., insa dragostea care o simt Y si X poate fi ceea ce voi nu ați avut pana acum, poate fi ceea ce unii dintre voi nu ați trit...

Este ce-a mai frumoasa perioada din viața si prerea mea este ca va fi si ce-a mai pura iubire!
Dac nu ncearc nu nvaț!
Cum mai spunea cineva ' mai au timp sa se comporte ca un matur' da așa este, dar nu mai au timp sa simt ceva așa cum simte un copil dragostea care un matur nu o va nțelege niciodat!

Imi cer scuze pentru unele greșeli insa scriu dup tel. si nu pot fi atenta la ortografie foarte bine!
Cu drag Alina
hasegawa
Postat pe 8 Ianuarie 2012 12:12
Alina, insa ai spus singura..."Școala la vrsta aceea a fost pt mine o a doua prioritate, eram visatoare ce este drept, insa respectivul a fost premiant tot timpul, mergea la olimpiade, iar eu nu m-am lsat mai prejos."
Ca a fost o a doua prioritate...dar a fost. Ceea ce a contat enorm cu siguranta pentru tine, si pentru adultul care ai devenit.
Pe "astia micii" ii vezi sa aiba si ei prioritati de felul asta? Nu prea.
klaire
Postat pe 8 Ianuarie 2012 12:27
cam greu de dat un sfat in asemenea probleme,dar eu zic ca ar trebui sa astepte sa vada cum merge relatia.Pe scurt,nu o mai judecati ca a avut relatii cu cei de peste 20 de ani,treaba ei ce-a facut,nu mai suntem in secolul XIII ca sa judecam o persoana in acest fel,suntem in secolul vitezei si-a competentelor profesionale.Daca vrea sa faca SEX problema ei,sa se protejeze si gata.In felul asta poate invata mai bine si este atenta scoala nu se gandeste la SEX cand profesoara preda matematica.Bafta la scoala,si daca se-ntelege cu persoana in cauza,OK!daca nu,altcineva.Lumea este plina de barbati.
carmenola
Postat pe 8 Ianuarie 2012 12:37
nu inteleg de ce toti copiii alearga sa-si piarda copilaria. Chiar nu s-a obosit nimeni sa le explice ca sexul e pt cei trecuti de 20 de ani? Nu le-a spus nimeni ca cea mai frumoasa perioada din viata unui om e o adolescenta curata, cu prietenii CURATE, FARA SEX?
Nu le mai explica nimeni acestor copii riscurile diverselor boli sexuale, ale relatiilor ratate, ale depresiilor rezultate in urma lor?
Nimenu su s-a obosit sa le spuna ca au la dispozitie o viata intreaga pt sex dupa ce vor iesi din copilarie?
Nimeni nu le-a spus fetelor tinere care vor sa se arunce cu capul inainte direct in sex ca aceste relatii mor repede? Ca urmatorul (sau urmatorii) parteneri nu vor mai putea avea incredere in ele, intrebandu-se si intrebandu-le "oare al cate-lea sunt eu?"
Si uite asa dupa ce cresc fetele ajung la casnicii ratate deoarece ca temelie au neincrederea partenerului.
Mai multa atentie si un pic de abstinenta nu a stricat nimanui niciodata.
Mai bine sa ia o carte si sa citeasca. E mai folositor si fara riscuri.
emanuela_
Postat pe 8 Ianuarie 2012 12:47
De la: ankh, la data 2012-01-08 06:55:311 Corinteni 13.

Chiar dac a vorbi n limbi omeneti i ngereti, i n-a avea dragoste sunt o aram suntoare sau un chimval zngnitor. i chiar dac a avea darul proorociei, i a cunoate toate tainele i toat tiina; chiar dac a avea toat credina aa ncat s mut i munii, i n-a avea dragoste, nu sunt nimic. i chiar dac mi-a mpri toat averea pentru hrana sracilor, chiar dac mi-a da trupul s fie ars, i n-a avea dragoste, nu-mi folosete la nimic. Dragostea este ndelung rbdtoare, este plin de buntate: dragostea nu pizmuiete; dragostea nu se laud, nu se umfl de mndrie, nu se poart necuviincios, nu caut folosul su, nu se mnie, nu se gndete la ru, nu se bucur de neleguire, ci se bucur de adevr, acopere totul, crede totul, ndjduiete totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodat. Proorociile se vor sfri; limbile vor nceta; cunotina va avea sfrit.

vezi ca citatul se refera la dragoste care vine din suflet si care nu are ABSOLUT NIMIC cu poftele trupului.
Mai mult discernamant nu ti-ar strica
emanuela_
Postat pe 8 Ianuarie 2012 12:56
De la: emanuela_, la data 2012-01-08 12:47:13nu inteleg de ce toti copiii alearga sa-si piarda copilaria. Chiar nu s-a obosit nimeni sa le explice ca sexul e pt cei trecuti de 20 de ani? Nu le-a spus nimeni ca cea mai frumoasa perioada din viata unui om e o adolescenta curata, cu prietenii CURATE, FARA SEX?
Nu le mai explica nimeni acestor copii riscurile diverselor boli sexuale, ale relatiilor ratate, ale depresiilor rezultate in urma lor?
Nimenu su s-a obosit sa le spuna ca au la dispozitie o viata intreaga pt sex dupa ce vor iesi din copilarie?
Nimeni nu le-a spus fetelor tinere care vor sa se arunce cu capul inainte direct in sex ca aceste relatii mor repede? Ca urmatorul (sau urmatorii) parteneri nu vor mai putea avea incredere in ele, intrebandu-se si intrebandu-le "oare al cate-lea sunt eu?"
Si uite asa dupa ce cresc fetele ajung la casnicii ratate deoarece ca temelie au neincrederea partenerului.
Mai multa atentie si un pic de abstinenta nu a stricat nimanui niciodata.
Mai bine sa ia o carte si sa citeasca. E mai folositor si fara riscuri.



hai ca asta chiar m-a distrat....
Ia o carte, ca e acelasi lucru...


Sexul este, de fapt, problema?
Depresiile, relatiile ratate, atitudini deviante nu apar pentru ca te culci cu vreunul. Pot sa apara oricum. Si sint mult mai periculoase si mai complexe decit interactiunea fizica - interactiunea emotionala este definitorie. Si nu interactionezi emotional numai in pat.
In loc sa paziti himenul copiilor, poate ar trebui sa le intelegeti si paziti sufletul in primul rind. Si sa le explicati ca nu castitatea e prioritara. Sa nu suferi e prioritar. Sau nu la o virsta care ar trebui sa fie frumoasa. Macar pentru asta sa putem sa spunem ca au trecut citeva secole peste noi si nu ne mai comportam ca pe vremea inchizitiei...
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2012 13:27
"ce-a" , hais ---- hasegawa, se vede ai lasat scoala pe ultimul plan!!!!

corect e : ce-a fost , s-a dus, dar cea mai frumoasa este scoala facuta la timp!!
superbus
Postat pe 8 Ianuarie 2012 13:29


la varsta asta...toata lumea vrea ceva sigur....NU O RELATZIE CU UN F_ _ AI ca la carte, macar daca ar fi citit cartea aia.
Daca se doreste sex, relatia ar trebui sa continue....dar nu pe ideea de un viitor gen, inele casatorie si complicatii,...
Parerea mea, sunt tineri....ramaneti la subiect!!!

Success

Cu stima,
Dr, Psiholog in Sexualitate juvenila Cris D
christy_coco
Postat pe 8 Ianuarie 2012 13:59
inchidel asta e topicul inchide-l repede ca ne trezim cu protectia copilului pe cap si ne facem de ris.
mmiriam
Postat pe 8 Ianuarie 2012 14:38
hello lume... astia sint adolescenti. ADOLESCENTI, da?
Folositi-va mintile alea de adulti ca sa comunicati cu ei - "pune burta pe carte" e echivalent sfarsitul discutiei. De ce n-au comunicare cu parintii? Uite tocmai de aia. Pentru ca raspunsul tuturor problemelor lor - care pentru ei sint reale - e negarea lor. Iar atitudinea "lasa prostiile si du-te si invata" nu are ca rezultat decit faptul ca li se face sila (si) de scoala.
Scoala n-are nimic de-a face cu restul problemelor. Te duci la scoala sa INVETI, sa AFLI lucruri mai exact. Si trebuie sa o faci pentru ca vrei, pentru ca te intereseaza, nu pentru ca te mina mama cu biciul sa faci act de prezenta si sa obtii o hartie de sters la cour , ca asa da bine in societate.

Astia sint tot oameni - daca voua va spune barbatu' sau nevasta, orice probleme ati incerca sa discutati, ia lasa dreak timpeniile si du-te si munceste - va convine?!
E, si oare de ce nu exista comunicare, atunci?
Pentru ca dau peste astfel de adulti lobotomizati.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2012 15:22
Daca nu vrea sex cu respectivul care e un copil inca si ea cam la fel degeaba se da mare ca mai are de crescut si toate la timpul lor as zice eu...are timp toata viata de sex ar putea fi o relatie frumoasa care sa i maturizeze pe amandoi frumos sa invete unul de la altul si sa fie o iubire curata .apoi vorbind espre sex lipsa experientei lui si nici a ei prea mare ar putea duce la lucruri periculoase ,la greseli(o sarcina nedorita...)ar trebui sa fie atenta si sa nu judece asa simplu consecintele unei relatii cu el ,dar poate fi mai frumos decat cu cei care au peste 20de ani care urmaresc doar un lucru de la ea ...sex...ok ea alege ,inima ei ce i va spune aia sa faca ceea ce simte si doreste ,incercarea nu cere de mancare.succes!
micurutza2005
Postat pe 8 Ianuarie 2012 15:35
Q, corect si chiar regret ca m-au apucat pandaliile ieri cand ma conversam cu copila aia de 14 ani care zicea ca are o relatie de cand lumea. insa, daca am izbucnit, am facut-o din anumite motive si nu pt ca as avea ceva impotriva ori pt ca nu as intelege multe lucruri. cu atat mai mult, cu cat parintii mei n-au stat niciodata d evorba despre sex si multe altele, ceea ce a facut ca ele sa devina pt mine un tabu, un fel de enigma, care nu trebuie niciodata iscodita.. dar n-am sa mentionez motivul pt care am izbucnit ieri acum. ea oricum nu venea sa ceara un sfat, ci venise de-a dreptul sa dea lectii.

comunicarea face multe, insa nu cred ca vreun adult i-ar spune vreodata unui copil de varsta ei ca e minunat sa inceapa viata sexuala cand are el chef, daca el se simte pregatit si asta isi doreste. caci nu, nu e pregatit. in primul rand e vorba de procesele psihice si afective care se vor tot contura pana pe la 20 de ani.

cu toate astea, niciun parinte nu ar trebui sa refuze sa stea de vorba cu copilul sau despre sex si oricare alta problema, oricare i-ar fi opinia si oricat de `impotriva` ar fi in legatura cu multe decizii ale copilului. pana la urma parintii sunt cei mai buni mentori ai valorilor lor. sau trebuie sa fie. pt ca cei mai multi adolescenti, let`s face it, au facut cel putin o data sex inainte de terminarea liceului. sunt fapte pe care nu ai cum sa le elimini, insa le poti diminua riscurile, acceptand ca e posibil si stand, astfel, de vorba cu ei.
esme
Postat pe 8 Ianuarie 2012 16:53
fb frumos le-ai raspuns, era si timpul.parerea mea ...sunt prea mici si nu va dura mult. va realiza mai tarziu ca a gresit (din nou).dragoste nu are varsta, dar la 17 ani ea ,respectiv 15 el ,mai ales ca este atat de imatur (baiatul) ........mai asteptati 2 ani si daca tot mai simtiti ca va iubiti atat de mult atunci fata draga poti sa faci urmatorul pas. va doresc succes.
garbo070824
Postat pe 8 Ianuarie 2012 17:15
iubita mea,in primul rand te deconspiri ca si persoana y dand cam multe detalii,pe care nu le poate sti o terta persoana in al doilea rand despre ce relatie vorbesti tu?ai citit ceea ce ai scris innainte de a face publica povestea?continua cu mare grija relatia cu scoala,fa-ti din mama ta cea mai buna prietena cu care sa poti discuta orice subiect,apoi mai vezi ce turnura ia viata ta asta este sfatul unei mame care are o relatie cu fiica ei de 15 ani destul de transparenta;nu-ti face impresia ca asa a fost de la inceput dar lovindu-se de problemele vietii si de fatarnicia ''prietenelor'' a inteles unde trebuie sa ceara sfatul[eu am 44 ani] :sml-happy0144; mai avem si noi pareri contra dar discutam si cedeaza cand una,cand cealalta pana ajungem la un compromis
garbo192175
Postat pe 8 Ianuarie 2012 17:48
esme, n-am vazut discutia ta cu respectiva, am vazut niste mesaje de la un nene care ii tot trimitea la scoala, pina mi s-a pus mie invers.
In ce priveste faptul ca nici un copil nu e pregatit... probabil nu e. Dar daca restrictiile fac mai mult rau decit bine, si interdictia sau aura de mister nu reusesc decit sa acutizeze obsesiile astea, parerea mea e ca cel mai bine este a o faca. Si va fi oarecum dezamagit, isi va da seama ca exista si lucruri mai interesante decit sexul in sine, de dragul de a vedea ce e aia.

175, depinde si de ce mama are acasa: faptul ca tu esti prietena cu fiica-ta spune multe si despre fata dar si despre puterea ta de a nu da cu caciula de pamint cind vrea copilul sa discute: de genul ma leshi, ia treci lectii....
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2012 23:36
De la: quasaria, la data 2012-01-08 15:22:26hello lume... astia sint adolescenti. ADOLESCENTI, da?
Folositi-va mintile alea de adulti ca sa comunicati cu ei - "pune burta pe carte" e echivalent sfarsitul discutiei. De ce n-au comunicare cu parintii? Uite tocmai de aia. Pentru ca raspunsul tuturor problemelor lor - care pentru ei sint reale - e negarea lor. Iar atitudinea "lasa prostiile si du-te si invata" nu are ca rezultat decit faptul ca li se face sila (si) de scoala.
Scoala n-are nimic de-a face cu restul problemelor. Te duci la scoala sa INVETI, sa AFLI lucruri mai exact. Si trebuie sa o faci pentru ca vrei, pentru ca te intereseaza, nu pentru ca te mina mama cu biciul sa faci act de prezenta si sa obtii o hartie de sters la cour , ca asa da bine in societate.

Astia sint tot oameni - daca voua va spune barbatu' sau nevasta, orice probleme ati incerca sa discutati, ia lasa dreak timpeniile si du-te si munceste - va convine?!
E, si oare de ce nu exista comunicare, atunci?
Pentru ca dau peste astfel de adulti lobotomizati.
Punct ochit, punct lovit! Daca cineva ar trebui sa fie educat, atunci acestia sunt adultii si se pare ca exact lucrul asta ii impiedica sa fie fericiti, iar cei care se presupune ca ar trebui sa educe si sa-si impartaseasca cunostintele, de multe ori stiu mai putin si sunt mult mai rezervati decat tinerii, dar cu cativa ani in urma, educatia sexuala era complet ignorata sau predata de profesori insuficient pregatiti si majoritatea celor responsabili de educatia sexuala abordeaza in continuare doar biologia reproducerii si acesta este exact tipul gresit de perspectiva asupra sexualitatii umane, despre care ar trebui sa li se spuna mult mai mult tinerilor, decat ca este aproape acelasi lucru care se intampla la pasari, albine sau la bovine.
Am dat cu parerea nu cu parul, oricum stiu ca voi fi lovita de ignoranti, ca asa este la moda
calendar
Postat pe 8 Ianuarie 2012 23:41
Hmmm, dar daca fata are 21 ani jumate si baiatul nici 18 impliniti, si a lasat fata insarcinata ce sa mai zicem ?!?!?
Iony4ever
Postat pe 9 Ianuarie 2012 09:34
De la: quasaria, la data 2012-01-08 23:36:45esme, n-am vazut discutia ta cu respectiva, am vazut niste mesaje de la un nene care ii tot trimitea la scoala, pina mi s-a pus mie invers.
In ce priveste faptul ca nici un copil nu e pregatit... probabil nu e. Dar daca restrictiile fac mai mult rau decit bine, si interdictia sau aura de mister nu reusesc decit sa acutizeze obsesiile astea, parerea mea e ca cel mai bine este a o faca. Si va fi oarecum dezamagit, isi va da seama ca exista si lucruri mai interesante decit sexul in sine, de dragul de a vedea ce e aia.

175, depinde si de ce mama are acasa: faptul ca tu esti prietena cu fiica-ta spune multe si despre fata dar si despre puterea ta de a nu da cu caciula de pamint cind vrea copilul sa discute: de genul ma leshi, ia treci lectii....


Quasaria.....pe vremea cand fiica-mea avea vreo 15 ani,mi-a spus cu seninatate,ca prietenele ei au deja relatii sexuale ,povestesc despre asta iar ea se simte exclusa !!!!! ce sa vezi,ea n-avea ce spune?!?!?.....imi aprind o tigara si ....nu stiu ce sa spun!...mintea mea in gandul ei,zicea cam asa: cam devreme!...habar n-aveam ce sa spun..nu eram pregatita ...pustoaica,linistita , voia s-o faca pentru ca era curioasa si nu voia sa fie mai prejos. incerc sa-i explic....ce sa-i spui unei copile despre sex? mai ales cand e propriul tau copil?....am inteles repede, ca pentru ea tema-i importanta...asa ca , am inceput sa discutam despre asta....cuvintele mele,treceau pe langa ea....mi-am spus ca cel mai bine ar fi , sa-i cumpar anti-conceptionale si restul,om mai vedea....dupa prima experienta, a fost dezamagita....ceea ce visase ea,nu se potrivea cu realitatea....au trecut cativa ani de atunci....de fapt vreo 6....intre timp a vrut sa afle si altele...colegii de facultate , fumau..si nu fumau orice.....la Amsterdam,a incercat si 'iarba'....mi-a povestit cu nonsalanta....iar eu,o mama moderna,care considera ca are o relatie deschisa cu copilul,habar n-am unde am gresit!...pustoiaca invata bine,isi ia examenele...s-a mutat cu prietenul ei....din pacate si-a pierdut copilaria mult prea devreme...

Cristina_Adler
Postat pe 9 Ianuarie 2012 10:06
Seara buna tutror,

De cateva zile pastram mailul asupra acestui topic in inbox si abea acum mi am facut timp sa l citesc... mai bine ma abtineam ca mi a pierit orice chef de somn....
Sa incep cu inceputul, nici macar nu m am obosit sa citesc mai departe de faza unde povesteste varsta....mi am dat seama ca este inutil.
Mai oameni buni, chiar in halul asta a luat o lumea razna? Chiar asa de tare s a degradat realitatea asta incat au ajuns niste....copii fara minte sa ceara asemenea sfaturi? Pacat, s a dus pe rapa tot ceea ce generatii intregi inaintea noastra s au chinuit sa construiasca.
Am avut un tata destul de fioros de fel, dar destul de permisiv, ambii parinti de altfel, poate prea permisivi vis a vis de toti ceilalti parinti din gasca mea de 50 de adolsecenti
DAR cu toate astea EU la 17 ani mi aduc aminte ca se satura biata matusa mea stingand lumina in miez de noapte la mine in camera pentru ca adormeam cu cartea (nu vreun as sau popa sau dama....) pe piept si consumam curent, nu aveam prea mare habar de ce i acela un sarut, nu intram in casa mai tarziu de 11 noaptea si ma temeam cateodata ca si atunci era tarziu, imi ajutam parintii la firma, faceam curatenie si mancare acasa cand mama nu putea, supravegheam fratele la scoala si o ajutam si pe bunica.
Am citit enorm de multe carti la varsta aia si ma suparam ca trebuie sa intrerup lectura pentru a manca sau te miri ce avea mama nevoie prin casa sa fac....si vin aici si citesc asemenea .....nici nu stiu cum sa le clasific.....hai sa le spun tampenii emanate de o minte de copil ametit, dar si de atatea si atatea minti asa zise *luminate* de adulti care indeamna la *comunicare*. Stimabili adulti ce aveti senzatia ca o asa zisa comunicare e solutia, cum puteti sa incurajati un copil sa aiba sex cu alt copil, pentru ca daca mintea ei e setata in acea directie, ea nu va pricepe ca ceea ce spuneti voi e cu totul si cu totul altceva ci va intelege ca poate sa faca sex daca comunica!
Mai oameni buni, e plina lumea de adolescente gravide si drogate si HIV pozitiv si cate si mai cate, ma intreb de ce acesti adulti *moderni* nu pun mana frumusel sa explice ca mai intai de toate corpul unei fete BIOLOGIC vorbind nu i gata sa faca sex pana la 18 ani cel putin, nu mai vorbesc ca inclusiv mentalul poate fi afectat destul de rau de o experienta negativa, nu mai adaug de asemenea ca NIMENI in ziua de astazi nu mai promoveaza ideea de a pastra acea puritate cat mai mult!
Si nu vreau sa vad comentarii tampite cum ca as fi vreo calugarita ca va asigur ca nu sunt, dar acea virginitate are si ea rostul ei si farmecul ei ca si varsta lor de altfel!
Relatie! Ce e aia relatie mai copilasi, zicea cineva mai sus, puteti defini cuvantul relatie? Vai de noi si de noi, habar nu avem sa scriem si ne umbla mintea hai hui.
NU as fi avut nimic de comentat asupra acestui topic daca vedeam in el asa zisa inocenta a varstei si acel fior al asa zisei dragoste adolescentine, dar sa mi fie cu iertare eu nu vad aici decat cersitul dupa un raspuns afirmativ la ideea de a avea sex! Si CULMEA se gasesc adulti care incurajeaza!!! Au nu cumva si acesti adulti se cam recunosc in povestea asta? Cum puteti dragii mei sa afirmati ca toti ce i trimit la scoala sa invete (ca de la ei primiti pensiile mai tarziu si ei nu au habar cine a fost Rebreanu) au o problema si numai ei saracii neintelesi de acesti nemilosi adulti de pe aici, ce au trait vremuri in care si sa respiri langa un baiat era indecent si care au invatat ce i aia morala, bune maniere, carte si cate si mai cate.... sunt indreptatiti sa si exprime sentimentele.
Eu stiam de la mama ce i aia sex cand inca nu aveam habar si va garantez ca nicio secunda nu am indraznit macar sa ii spun mamei ca toate colegele mele au facut sex si eu nu, de ce? Pentru ca am fost incapatanata sa fiu altfel decat turma si am fost!
Si ce mandra m am simtit de mine pentru asta cand toate realizau una cate una ca a fost o greseala sa faci sex la 15, 17, 19 ani! Asadar, haideti sa lasam falsele modernisme si sa revenim cu picioarele pe pamant, ma intreb daca cei care condamna trimisul la scoala ar avea o fata si s ar pune problema la 17 ani sa faca sex, tot asa usor ati trata problema dragii mei? Cand traim intr o societate unde si un varf de ac e de ajuns sa ucida.....asta vreti domnilor si doamnelor? Sa ii impingeti cu buna stiinta la suicid doar pentru ca e importanta comunicarea? Un copil cu capul pe umeri NU ar fi scris asa ceva aici in veci pururi asa ca geaba isi raceste careva gura.....esenta s a pierdut de mult....
Blondie
Postat pe 10 Ianuarie 2012 00:49
Blondie ... ai dreptate. iar noi parem invechiti daca le spunem sa mai astepte, sa-si traiasca copilaria. Vor relatii, se gandesc la casatorie incepand de la 17 ani. Vor sa creasca repede.
cri_cat
Postat pe 10 Ianuarie 2012 01:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce faci atunci cand prietena cea mai buna rupe orice legatura cu tine???!! 17 De la: garbo164751 28 Iunie 2011 22:12
buna 11 De la: dor72_ 7 Februarie 2012 16:13
Un tanar are nevoie de voi....il ajutam?? 28 De la: andrutza448 17 Aprilie 2011 03:32
Am ajuns la o concluzie de-a dreptul idioata ! 16 De la: tutankhamon 22 Iunie 2009 22:07
.....am nevoie de un dictionar....:D 12 De la: crys14 21 Decembrie 2009 10:05
Setari Cookie-uri