PRIETENIA O POTI TRANSFORMA INTR O DRAGOSTE?

BUNA.O INTREBARE MA MACINA DE MULTA VREME .DINTR-O RELATIE DE PRIETENIE DAR FOARTE STRANSA POATE SA SE TRANSFORME INTR O ALTA RELATIE. IATA POVESTEA MEA :DE CEVA TIMP ASTA DE VREO 6 ANI DE ZILE CUNOSC PERSOANA DAR IN URMA CU CU 3 ANI NE CUNOASTEM MULT MAI MULT INTR-O PRIMA FAZA PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI DAR SI NE AM GASIT SI AM DISCUTAT FATA IN FATA
D EU I AM SI ZIS CA TIN MULT LA EA ACEEASI SENTIMENT ARE SI EA PT MINE CA TINE MULT LA MINE NE AM MAI SUPARAT DA TOT AM REVENIT LA A TINE UNU LA ALTU DAR CA TREBUIE SA EXISTE UN DAR IN ORICE POVESTE EU VREAU SA AVANSAM IN RELATIA ASTA NU NUMAI ASA CA PRIETENI.VA ROG SFATUITIMA CE SA FAC CA ASA CRED CA NU SE MAI POATE?STIU CA E BINE CA INTR O RELATIE IUBITUL SA ITI FIE CEL MAI BUN PRIETEN SA POTI COMUNICA DE TOATE
sache78
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:51
Ma gandesc ca ar fi sa faci tu primul pas...pt a nu regreta mai tarziu ca nu ai incercat sa faci ceva pt a fi cu ea..Ar fi super frumos sa iti raspunda cu aceeasi moneda. Scoate-o in oras la o cina mai deosebita-un trandafir rosu nu ar strica, invit-o la dans si poate la un moment dat indraznesti sa o si saruti. dar inainte de toate dai semne ca vrei mai mult decat o relatie de prietenie.Bafta.
garbo105832
Postat pe 10 Decembrie 2011 22:38
sache, in general, modul in care ne raportam la oameni difera in functie de tipul de relationare pe care-l avem cu acestia. si, mai ales pe care ajungem sa-l stabilim. psihicul uman e in asa fel proiectat, incat sa nu ai dubii in ce priveste pozitia in care te situezi, psiho-emotional vorbind, fata de cei care graviteaza in jurul tau.
ce vreau sa spun e faptul ca stii de la inceput ce simti fata de un om, ce trezeste in tine, ce mutatii ori urgii starneste. sau poate deloc... sufletul nu cunoaste cenzuri, ingradiri, obstructii, mintea, insa, da. sufletul nu stie decat atat: iubesc sau nu, imi place sau nu, vreau sau nu... mintea insa poate domina toate astea.

eu nu cred ca iubirea vine cu timpul, asa cum spun nestiutii/orii. cu atat mai mult cu cat nu cred ca iubirea se invata. asta e alta grozavie. nu! inveti sa o manifesti, sa o gestionezi, sa o pretuiesti, sa o doezi, sa o evaluezi, dar nu sa o traiesti. trairea nu se invata! e tot timpul live! e spontana, e a momentului, fara a se intelege aici ca dureaza doar o clipa. nu!
faptul ca voi ati inceput prin a fi prieteni, adica a va raporta conform unui anume registru al relationarilor umane, a fost doar o conjunctura... sociala, care impune bariere (socialul intotdeauna impune bariere fiintei inefabile), dar nu una ce tine de intimitatea proprie. exista intotdeauna in om, la inceput o anume pudoare, o anume cenzura ori reticenta in a se lasa pe sine sa curga liber, ca un fluviu. dar asta nu inseamna ca nu poate iubi din primul moment.

asa ca, cel mai bine ar fi sa vorbiti deschis si sa aveti curajul sa recunoasteti sincer ce simtiti unul pt celalalt, fara pudorile unor adolescenti care rosesc doar la auzul cuvantului dragoste, intrucat n-au mai exerimentat-o inainte si e rusinoasa.

cred ca, daca iti esti true to yourself, ai putea recunoaste ca iubesti demult si numai ideea preconceputa ca el ar putea sa reactioneze neplacut la asta, te face sa sa fii reticenta si sa te cenzurezi, s au fii capabila ai-o impartasesti.

insa, daca el, odata ce stati de vorba, iti va spune ca nu vrea sa strice o relatie de prietenie adevarata, cum alta nu e, bla, bla, atunci sa fii convinsa ca el nu te iubeste, asa cum il iubesti tu si nu te vrea asa cum il vrei tu.
si atunci, mai bine inchide acest capitol, intrucat faptul ca el nu va vrea sa-ti fie decat prieten si nimic mai mult, te va frustra si te vei simti straina de tot, alienata intr-o relatie care-ti aduce mai putin decat ti-ai dori tu. intr-o relatie care nu te implineste deloc.

mult noroc!
esme
Postat pe 10 Decembrie 2011 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut prietena ( posibila iubita ) 9 De la: Bogdan06 31 Iulie 2019 00:56
Destin 9 De la: machiajtatuaj 22 August 2013 12:53
salut 2 De la: Alexxandra 14 Martie 2010 17:08
un om cu doua fete UN OM RECHIN CU DOUA FETE .DELFIN SI RECHIN? 106 De la: laura30 31 Octombrie 2011 21:39
Mica muzica de seara.. 123 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:31
Setari Cookie-uri