Sa continue relatia cu el sau nu?

Heello. As dori sa cer va parerea, voi, toti cei care frecventati acest forum, in numele unei foarte bune prietene.Hai sa o numim pe ea Y si pe el X.Don'soara Y(17 ani jumatete) a intrat de curand intr-o relatie cu respectivul X(15 ani si cateva luni).Ea este genul de persoana careia ii place sa fie in centrul atentiei,foarte deschisa,tine mult la demnitatea ei si la reputatie, dar este foarte foarte indecisa si impulsiva, de aceea face greseli atunci cand ia o decizie,si o regreta la scurt timp dupa ce isi da seama in ce s-a bagat. In afara de aceste aspecte am uitat sa mentionez ca in relatiile ei anterioara din ce imi povestea si ce observam si eu, este foarte posesiva, poate deveni stresanta din cauza ca nu are rabdare si isi doreste ceva serios,( inca nu a gasit persoana potrivita-zic eu). Monsieur X este cam imatur pentru ea avand in vedere varsta si experienta ZERO, ii place libertatea, nu este deloc atent la detalii(iar ea este fire meticuloasa), ori cu facutul complimentelor unei fete, cam lasa de dorit.Problema ei...ar fi ...urmatoarea.. Y isi doreste o relatie serioasa, de aceea se pastreaza pentru cineva special,are o perspectiva diferita asupra unei relatii si asupra actului sexual ceea ce ma fascinat la ea foarte mult si ceea ce o deosebeste de ceilalti prieteni/prietene ale mele. S-a indragostit de X iar el ar fi cam primul care nu i-a cerut sex (1, ca e un pic cam mic pt a se gandi la asemenea propuneri -ma gandesc eu , si 2-ideea a incantat-o,si s-a gandit ca ar fi un bun inceput si pt el si pt ea intr-o viitoare relatie poate..dc nu serioasa ... daca se va ajunge acolo).Ori ea nu stie in ce masura ar putea fi ea satisfacuta de X, iar din cauza reputatiei pe care doreste sa si-o pastreze, relatia lor e secreta,se gandeste ca nu ar da bine luand in considerare ultimele ei relatii cu baieti nu tocmai de varsta ei(respectivii aveau peste 20).Nu poate aprecia daca a luat o hotarare nu tocmai potrivita, ii e frica sa nu cumva sa dea gres cu relatia aceasta, sa nu trebuiasca sa-l astepte sa se maturizeze ,dar mai ales ii e frica sa nu puna prea mult suflet si lui sa nu ii pese.am uitat sa spun faptul ca ea este atrasa sexual de el destul de mult ceea ceea ce o roade si mai tare. Exclude sa ii ceara sex din prima avand in vedere aspiratiile sale. Ce o sfatuiti voi? sa continue relatia cu acest x, imatur si plin de libertate de care e super indragostita si atrasa sexual, care nu prea are experienta in relatii,astfel sa isi creasca impreuna relatia in secret,sa descopere impreuna dragostea,chiar si pe ei ,sau sa renunte la el,sa treaca mai departe, eventual sa-l astepte pe The One..?
garbo105832
Postat pe 10 Decembrie 2011 22:25

haidi, bre, ce relatie sa continue sau nu?! poate joaca, gen sa-i arat chilotii sau nu?!
daca vrea relatie (desi ma intreb daca stie ce-i aia!!!), sa astepte pan` i s-o sterge lui musiu cashu` de la gura si i-or mai creste tuleiele (de pe oriunde. sic!).
ce dreak, chestia aia la care viseaza ea, nu implica papusi!
esme
Postat pe 10 Decembrie 2011 22:41
stii..ma gandesc ca atunci cand te loveste dragostea nu ai timp sa spui nu, nu ai timp sa te gandesti,mai ales la varsta lor.te loveste si gata.pa si pusi. si singurul lucru la care te gandesti e sa il vezi sa fi langa el sa vorbesti cu el sa aveti momentela voastre asta a patit ea,s-a indragostit,inevitabilul s-a intamplat, si a uitat de detaliile esentiale cum ar fi varsta, si esti teoretic e imobilizata si pana nu iese din starea asta de poveste-basm, you name it, nu se va trezi la realitate si nu-si va da seamade anumite chestii.dar cine stie poate ea are rabdare si e asa de indragostita incat ar trece peste orice detaliu de genu varsta imaturitate copilarisme..
garbo105832
Postat pe 10 Decembrie 2011 23:11
mi se pare ironic sa vorbeasca de "relatie serioasa" la 17 ani... cu atit mai mult la 15!!
Wake up, people.. aveti suficient timp sa crosetati in fotoliu. Nu va grabiti, ca nu e nici o mare scofala viata de adult, zau....
quasaria
Postat pe 21 Decembrie 2011 16:11
la varsta asta ma gandesc ca e mai importantra teza la mate sau bacul car ebate la usa... Ori m-am nascut eu prea batran?!
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:48
ce sa continue???????..relatia????..care relatie?

poate n-ar fi rau,sa continue'' relatia cu scoala'' si unul si celalalt!!



scoala ,e chestia aia plictisitoare si deloc cool,unde ne trimit parintii sa ne pierdem vremea vreo 12 ani la rand(sigur cu pauzele de rigoare)....in ce scop? aici e aici,ca inca nu se stie care-i motivul!!!!

si culmea obrazniciei,dupa bac(sigur ,daca reusim sa trecem de examenele alea nenorocite) ne mai trimit si la facultate....ce porcarie.....
Cristina_Adler
Postat pe 28 Decembrie 2011 08:49
lasati copiii in pace, ce atata scoala :))))



cri_cat
Postat pe 28 Decembrie 2011 09:02
De la: cri_cat, la data 2011-12-28 09:02:37lasati copiii in pace, ce atata scoala :))))





aia spuneam si eu...nu de alta,dar de atata scoala le da sangele pe nas....si daca-s semianalfabeti, ce-i?
Cristina_Adler
Postat pe 28 Decembrie 2011 12:05
Pai daca stii sa scrii *Ana are mere mari/ Tata are lovele, e plin de bistari*, la ce-ti mai foloseste scoala?

Se face el mare, baiatu` lu` babacu`, si-o sa vrea sa se pipilica pe toti pretiosii care stiu (cel putin) sa scrie corect.
Numai ca nu calculeaza prea bine traiectoria vantului si se intreaba ce-o fi ploaia aia calda de-i uda, asa, deodata...
nathalie
Postat pe 28 Decembrie 2011 12:28
Eii, bani s fie, c diploma se poate cumpra.
Axl_22
Postat pe 28 Decembrie 2011 12:30
daca n-ai mere mari, dai examen oral
Ana32
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:07
haidi, bre, adica-i cu negocieri?

:))))))
esme
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:11
N-ai mere , ai pere sau curmale; doar toate-s poame bune!
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:19
Sal, ma faci sa vorbesc urat...
(chiar daca nu cu mine vorbeai)

Eu stiam de mere, pere si bretele...
(eventual pepeni, dar de curmale n-am auzit inca, in context)
nathalie
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:21
gresala de editare? Am pus oare L in loc de R?
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:25


In cazul asta, latifundiara se numeste!
nathalie
Postat pe 28 Decembrie 2011 13:27
Mersic! Elegant spus!!
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 14:03
mai nou merele mari nu mai cesc de la sine, trebuies ajutate si imnjectate cu un strop de...silicon !
dolce_farnientte
Postat pe 28 Decembrie 2011 15:32
noroc ca si reactia e pe masura! fiindca intotdeauna exista cel putin una de intampinare! hehehe!
esme
Postat pe 28 Decembrie 2011 16:27
Ct de mare e mrul (merele) depinde i de mna ...care "culege".
Axl_22
Postat pe 28 Decembrie 2011 16:42
zau daca inteleg de ce sa mani copiii cu biciul la scoala, ca mai sint pe lumea asta si ratati si diverse compromisuri... Selectia naturala. De ce sa ii faci omului bine cu forta?!

Asa ca da, da, sa "continue" cu problemele astea vitale...
quasaria
Postat pe 28 Decembrie 2011 17:48
De la: quasaria, la data 2011-12-28 17:48:42zau daca inteleg de ce sa mani copiii cu biciul la scoala


Da, chiar asa!
Ca daca-l vad pe stoc, acasa, le mai vin si alte idei la 15-17 ani...
nathalie
Postat pe 30 Decembrie 2011 13:07

cred ca au idei mai multe ca noi, oricum.... Asa ca nu recuzita ma ingrijoreaza.
quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2011 05:15
Multumesc lui Dumnezeu ca baietii mei au cu totul alte preocupari decit copchilele de pe forumul asta!
Ciresica
Postat pe 31 Decembrie 2011 06:59
832 salut! La felul cum "detaliezi tu esentialul" sar zice ca tu esti persoanaY, ma insel cumva? poate ne spui si originea...... ii Rom(a) cumva? La multi ani !/ 2012
garbo225639
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:15
De la: garbo105832, la data 2011-12-10 22:25:53 Ce o sfatuiti voi?

Ce draku' s-o sfatuim noi ?! Numai cand citesc imi vine sa scot flacari pe nari ca balauru' !!! Auzi probleme existentziale ce au unii la varsta asta ?! Trag aer in piept shi scriu acum sfatul meu : sa continue relatzia... cu shcoalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
carco
Postat pe 4 Ianuarie 2012 21:57
Ca voi cei de pe aci care da-ti din gura, multa scoala aveti bre!!! Cati dintre voi aveti facultati si cati dintre voi la varsta de 15/17 ani nu erati indragostiti? Haide-ti sa fim seriosi! Atunci cand suntem intrebati lucruri de genul, sex, relatii, iubire s.a.m.d de catre un copil/adolescent consider ca trebuie sa raspundem cu mare atentie si intelegere si nu cu ironie, presupun ca unii dintre voi sunte-ti parinti deja si as avea pretentia de putina intelepciune din partea voastra. Din ce am citit si am inteles eu, fata nu a intrebat daca sa renunte la scoala ca il iubeste pe x-ulescu, pana la urma dragostea nu are varsta si nici nu-si face rendez-vous cand, unde si pe cine sa iubesti si in prostia mea de pamantean nici nu cred ca inainte de a te indragosti intrebi matematica si gramatica daca este ok!!!! Sper ca m-am facut inteleasa si va doresc un an nou bun si multa sanatate, fericire si inteligenta!!!
calendar
Postat pe 6 Ianuarie 2012 14:21
calendar, trage aer in piept, sa nu-ti plezneasca fo' vena, fo' ceva
si by the way, de cand a ajuns garbo, forum pentru minorii cu probleme existentiale?
aud?
michelle_
Postat pe 6 Ianuarie 2012 15:43
Calendar,

Nu intrebi "matematica" si "gramatica" inainte de a te indragosti, dar iti pui problema daca ai ceva respect pentru ceilalti de pe forum...cu amicii poti vorbi cum vrei tu si cand esti lulea si cand ti-a mai trecut, insa cu cei carora incerci sa le captezi atentia, sa le ceri un sfat, in primul rand le arati respect. Si atentie la semnele astea: !!! Prea multe, uneori, pot duce la ceea ce spunea Michelle.
klaire
Postat pe 6 Ianuarie 2012 16:01
ce nu inteleg eu este de ce nu ai raspuns tu, calendar, "cu mare atentie si intelegere " si sa-i lasi pe ceilalti in pace.
De la noi intelege ca mai trebuie sa puna mana pe carte de la tine invata tainele amorului la 17 ani.
cri_cat
Postat pe 6 Ianuarie 2012 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista oare cev aintre noi? 73 De la: eu_geminy 16 Mai 2011 00:17
Ce va amuza??? 117 De la: elisabeta_boia 2 Martie 2013 13:50
El ma place eu nu?! 17 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:52
varsta uneori conteaza 30 De la: cicinel 2 Aprilie 2010 21:30
am ales cu inima.am ales bine? 16 De la: garbo_2178 3 Iunie 2012 10:31
Setari Cookie-uri