Sa continue relatia cu el sau nu?

nu sunt in masura sa dau sfaturi in astfel de chestiuni. Tot ce pot sa spun este prin prisma copiilor prietenilor. Sunt la varsta primelor iubiri (19 - 20 ani ) si consider ca sunt suficient de maturi pentru relatii sexuale. Dar nu mai devreme. Stiu ca o femeie este matura din punct de vedere sexual in momentul inceperii menstrei dar psihologic nu asta este varsta.
Este adevarat ca varsta psihologica este data si de societatea in care traim. Cand se traia in colibe, 10 - 12 ani era varsta potrivita pentru intemeierea unei familii pentru ca asta era scopul. acum se presupune ca am evoluat.
cri_cat
Postat pe 17 Ianuarie 2012 10:20
Cri,

19-20 de ani, zici?

Stai sa vezi ce scrie pe blogurile colegelor de clasa ale fie-mii, de cand era in clasa a patra...
*Nu am putut sa dorm toata noaptea, am plans in perna, mama m-ar omori daca ar sti ca nu mi-am facut tema la romana, numai la el m-am gandit...*

Si sa vezi si ce comentarii sunt din partea colegelor, te doare ochiu' si nu numai...
nathalie
Postat pe 17 Ianuarie 2012 11:16
Nat,
in primul rand .. bine ai revenit

ei ... oftaturile si gandurile sunt inevitabile ca sunt doar oameni in miniatura dar e bine ca unele lucruri sa se intample cand psihicul e oarecum pregatit.
cri_cat
Postat pe 17 Ianuarie 2012 13:28
De la: cri_cat, la data 2012-01-17 13:28:22Nat,
in primul rand .. bine ai revenit

ei ... oftaturile si gandurile sunt inevitabile ca sunt doar oameni in miniatura dar e bine ca unele lucruri sa se intample cand psihicul e oarecum pregatit.


Cri,
ar fi bine sa fie cum spui tu!..dar viata ne ia prin surprindere la orice varsta....niciodata nu suntem pregatiti!
Cristina_Adler
Postat pe 17 Ianuarie 2012 15:05
Domnisoara nu ne spune ca e indragostia si simte ca ar dori sa scrie poezii!
Ea ne intreaba daca sa faca sau nu sex cu copilul de 15 ani. Problema ei e de ce nu a avut el o astfel de initiativa cum au avut si ceilalti de dinainte. Poate ca nu o place , nu se simte atras de ea! O alta mare problema ar fi ca poate nu o satisface, avand in vedere lipsa lui de experienta...
Cum sa o ascultam cu intelegere, cand ea nu are nici cele mai vagi informatii despre ce implica inceperea vietii sexuale?
Sa faca bine sa se duca la mamica ei sa o intrebe despre bolile cu transmitere sexuala si despre posibilitatea de a ramane insarcinata.
Unele B.T.S. le pot avea persoane care inca nu si-au inceput viata sexuala ( H.I.V., hepatita, etc.).
De sex o sa ai timp toata viata; acum e varsta la care te indragostesti ca sa va plimbati de mana prin parc, sa va scrieti poezii...
sara_gh
Postat pe 22 Ianuarie 2012 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ne pasa de cei de laga noi,noua sa ne fie bine!bunul crestin... 19 De la: luptatoareacurajoasa 3 Mai 2010 23:00
DECE FAC DRAGOSTE FETELE INTRE ELE 68 De la: dottoresa 23 Februarie 2012 09:32
sunt o prietena rea? 15 De la: garbo_1399 1 Noiembrie 2012 02:09
M-a parasit pentru ca sunt slaba! 96 De la: garbo_1567 23 Decembrie 2013 01:19
conteaza virsta 308 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:27
Setari Cookie-uri