de ce nu pot sa il parasesc odata?De ce nu pot sa uit raul facut?

As dori daca se poate sa primesc si eu un sfat,pentru ca nu mai stiu cui sa ma adresez.Am o relatie cu un cetatean german.Primele sapte luni ale relatiei,am acceptat foarte multe chestii urate din partea lui,deoarece eram tare indragostita.In fiecare zi imi spunea,doar ca noi romanii nu suntem buni de nimic,si ca orice fac este tipic romanesc,ca noi romanii suntem buni sa dormim in container si sa culegem ceapa.Am mers mai departe,mi-am zis ca,o fi avand experiente anterioare neplacute.A inceput sa ma jigneasca des,zilnic,o data la cateva zile uneorichiar zilnic,ma injura de mama si imi spunea sa imi fac bagajul sa plec in tara inapoi.Apoi,dupa cateva ore,isi cerea scuze.Am mers mai departe.Imi vorbea des de fosta lui iubita,imi spunea ca orice ar fi,ea a fost dragostea vietii lui,ca o iubeste inca,ca nu poate uita,a chiar intr-o seara statea in pat langa mine si plangea,efectiv dupa ea.Apoi isi cerea scuze din nou.La un moment dat a inceput sa fie tare ciudat,si scria mesaje si pleca afara pt a Bvorbi la telefon.Intr-o seara cand era adormit,am luat telefonul si am citit,un mesaj.Era un mesaj de disperare al lui catre fosta iubita,de a-i mai da o sansa si desigur nici un cuvant legat de mine.Aflasem ca eram insarcinata cu o saptamana in urma:(.Ca atare,am luat telefonul lui si am sunat-o pe ex iubita lui si i-am explicat situatia reala,ca eu sunt la el de aproape 7 luni.Ea nu stia nimic,absoult nimic.A doau zi dimineata,l-am trezit si i-am spus ce am facut cu o seara inainte.A inceput sa tipe a zis sa dispar din fata lui,si a zis ca am stricat totul,ca el voia o relatie si cu mine si cu ea.Apoi si-a cerut iertare.L-am iertat,ma gandeam ca urma sa avem un copilas.Am ajuns in vacanta in Romania,mi-a zis ca daca nu renunt la copil,o sa plece inapoi singur in Germania,deoarece nu ii trebuie copil.El are doua fete fara sa fi fost casatorit vreodata,diferenta dintre ele e de 3 luni,una era dintr-o relatie si alta dintr-o aventura din timpul relatiei.El considera ca are un copil si celalalt il numeste bastard.Ce sa fac?Deoarece il iubeam,am folosit metoda medicamentoasa si am intrerupt sarcina..Am facut atatea sacrificii pt relatia asta!M-a cerut in casatorie,am acceptat.Mentionez ca primele 7 luni in care am stat la ai lui cu el,au fost calvar pt mine.Mama lui era tare rautacioasa.Plangeam zilnic.M-am gandit ca daca vom fi casatoriti si vom locui impreuna,va fi altfel.
Nu a fost altfel,prima luna,dupa casatorie,trei nopti nu a dormit acasa.Nici acum nu stiu unde a dormit.L-am iertat.Stateam cu chirie,chiria fiind pe numele lui,el fiind neamt.Avea servici de asa natura,pleca luni,venea vineri seara.Il asteptam,vineri seara venea de la job,isi lasa geanta,statea maxim 5 minute,apoi pleca la baut sau cu amicii sa povesteasca.Sambata,pleca dimineata sa lucreze in alta parte si venea tarziu poate la 10,12 noaptea.Eram impreuna practic duminica,uneori nici duminica toata ziua.Am omis sa zic,ca ,sambata noaptea cand venea acasa,se ducea si fuma ce stiu ce iarba,desigur in combinatie cu alcoolul,cam o data la sapt fuma acasa,uneori la doua.I-am reprosat,a zis ca nu e dependent.L-am iertat.Totusi atunci cand era sub influenta ...zicea ceva ce a doua zi nu is aducea aminte.Incepuse sa ma jigneasca aproape zilnic,l-am suportat aproape 3 ani,m-a amenintat cu de toate,ma injura de mama si de orice si cam odata pe saptamana sau uneori mai des imi spunea ca,chiria e pe numele lui,si ca eu pot sa imi fac bagajele oricand si sa stau in strada.Plangeam.Apoi il iertam.Intr-o zi a zis ca pt el nu ar fi o problema sa plateasca pe careva,ssi eu sa ajung hrana pt pesti..am ramas socata,apoi a zis ca fost o gluma.L-am iertat.Intr-una din zile,era tot asa baut,nu a fumat,era doar baut,si a inceput sa tipe din senin.Si apoi se apropia amenintator de aproape de mine,gesticuland.In acea clipa mi s-a facut tare teama de el.Am realizat,el are 1,90 si eu 1,62,ca el ar putea oricand face un gest necugetat,mai mult sau mai putin voit,
si ca ar pune la o adica pe seama alcoolului,in schimb pe mine m-ar distruge.Si am inceput atunci sa ma tem.Dar totusi nu aveam puterea de a pleca de acolo.In decembrie,am primit o scrisoare de la proprietari,cum ca,in luna aprilie trebuie sa ne mutam,sa ne gasim alta chirie.Am vazut asta ca pe o scapare.Am salvat ce am putut din lucrurile mele,si i-am zis ca plec acasa,in tara,nu i-am dezvaluit adevaratele intentii,de teama.Urma sa fie Pastele,eu sa fiu in tara,si el sa vina dupa o saptamana dupa mine.Am gasit un motiv pt a mai ramane si dupa ce a plecat el.Suntem in noiembrie.Nu sunt la ai mei din cauza fricii de el.El ma intreaba cand vin acasa.Nu pot sa ii zic ,ca nu mai vin la el.El nu a facut nimic pt a gasi o locuinta pt noi.Sta la ai lui si asteapta ca eu sa fac o miscare.Are 43 de ani si sta la ai lui.Am realizat ca pentru relatia asta si pt familia mea,eu si el,el nu a luptat ca mine niciodata,nici macar un sfert,ce?sfert e mult.Nu pot sa depun divort,nu am puterea,nu stiu de ce.Ma simt vinovata.Nu am puterea sa depun divort.Ma tot intreaba cand ma intorc,imi spune ca eu sunt de vina pentru situatia actuala.INTREBAREA MEA ESTE:DE CE NU AM PUTEREA SA PUN PUNCT?DE CE MA DOARE?EU CRED CA DACA IL MAI IUBEAM NU PLECAM,EU CRED CA TOATE ACTIUNILE LUI AU DUS LA ASTA.CE SA FAC?
ce_sa_mai_zic_
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:04
el este un om rau.....si tu esti o femeie cumsecade si el nu te merita.....este bine sa fii si tu iubita si respectata....nu este bine sa fii asa slab....fii mai puternica si mai hotarata...lasa-l in plata Domnului...zii ca tiai gasit un alt barbat si nu mai vrei sa fii cu el....asa poate iii este frica sa mai vina in ro,,,sa nu ii fie oasele rupte
ingerasulluptator
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:24
pea deah, Irinooka...
daca tu n-ai parte de barbati, tre sa nu aiba parte niciuna:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:33
gemi...

de cand nu te-am vazut

sunsset
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:35
cautati un barbat de treaba...nemtii sunt reci si rasisti,,mai sunt si barbati de treaba dar putini......daca nu barbat se comporta urat de la inceout asa va face mereu pt ca asa este felul lui de-a fii.....nu te mai atasa de toti dobitocii,,,cunoastei la mai intal la rece,,sa vezi ce oameni sunt,,,nu ii lasa sa te seduca,,,ca daca te lasi sedusa,,,atunci si dracul ti se pare frumos si bun
ingerasulluptator
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:38
hai nu serios... de 1-2 zile...:P
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:40
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-01 23:38:53cautati un barbat de treaba...nemtii sunt reci si rasisti,,mai sunt si barbati de treaba dar putini......daca nu barbat se comporta urat de la inceput asa va face mereu,,,sau se poate comporta frumos la inceput,,,dar apoi dupa ce isi atinge scopul,,isi arata adevarata fata,,necesita timp ca sa poti cunoste un om,sa vezi cum se comporta cu ceilalti oameni, pt ca asa este felul lui de-a fii.....nu te mai atasa de toti dobitocii,,,cunoastei la mai intal la rece,,sa vezi ce oameni sunt,,,nu ii lasa sa te seduca,,,ca daca te lasi sedusa,,,atunci si dracul ti se pare frumos si bun
ingerasulluptator
Postat pe 1 Noiembrie 2011 23:42
Daca ai o doza mare de sado-masochism, ramai cu el, cauta-i mesajele din telefoane, accepta-i cuvintele si gesturile necugetate, teme-te pentru viata ta.

Daca insa te respecti, cred ca stii ce ai de facut.
Ca pretul e prea mare sau prea mic, intr-un fel sau altul, tot tu il platesti. Macar sa fie pentru motivul corect.

N-am inteles niciodata ideea de a cauta prin telefoane, buzunare, mailuri.
Tre sa ai o vocatie pentru asta.
Daca, in schimb ai un motiv sa o faci, sigur gasesti o parghie mai fireasca. Altfel ar aparea toti la *Tradati in dragoste.*
nathalie
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:38
De la: eu_geminy, la data 2011-11-01 23:40:40hai nu serios... de 1-2 zile...:P


Poate de 1-2 zile lumina...
(de la Sunset pana la Sunrise.)

Tu ai oarecum drepatate, desi si Sun are oarecum dreptate.
(am fost suficient de explicita?)
nathalie
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:43
nu(h)...:D
:))

da' ma mai gandesc pana ajung acasa...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Noiembrie 2011 21:24
E clar ca nu ai la cine te intoarce! Nu vad nici o vinovatie la tine ci , ca de multe ori, la multe cupluri,acelasi mecanism calau-victima cu tot cortegiul de consecinte. Injuraturile, rasismul, avortul, fosta iubita, alungarea din casa etc etc, mi se par deja foarte grave. Daca te intorci, va fi mai rau, poate chiar tragic. Ai iubit un asa om, nu te invinovati si mergi mai departe!
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Noiembrie 2011 08:14
ESTI MASOCHISTA !!!
Alt raspuns nu pot gasi.
garbo044048
Postat pe 5 Noiembrie 2011 12:17
DEH ROMANASII NOSTRI NU SUNT BUNI LA PAT , AI VRUT FRITI , ACUM SUFERA TE-AI DUS LA MAI BINE EEEEE, ACUM AI GASIT BINE. FA BINE DE VINO INAPOI SI FA DIVORT ODATA SI AI SA VEZI CA TE VEI MAI LINISTII!
garbo214929
Postat pe 5 Noiembrie 2011 15:52
Fa (ne) bine, si nu striga!
Axl_22
Postat pe 5 Noiembrie 2011 15:54
cred ca trebuie sa ii spui cinstit ca iti e teama sa mai traiesti cu el,si celelalte,adica ceea ce te-a ranit in relatia asta,ce nu ti-a placut.
si ce pretentii ai,daca intr-adevar mai vrea sa traiasca cu tine.
el nu vrea niciodata copii?
sau va zice da da da si va face ca el?
e sincer,sau minte ?
o discutie sincera este necesara,apoi ii spui ca te mai gandesti cand vii,ca nu te grabesti,pentru ca comportamentul lui te face nefericita,si sa traiesti in frica.
poate ca el nu are idee cum te simti,si cum te-ai simtit tu.
nu te poti sacrifica doar tu,la uriasul sacrificiu pe care il faci,stand practic singura,trebuie sa ai si pretentii.
daca ai prtentii,celalalt te respecta.
daca treci totul cu vederea,fara sa ii spui deschis,nu cu cearta sau repros,ci pur si simplu
ce te deranjeaza,relatia intra in declin.
nu ai cunoscut pe altcineva,care sa se poarte frumos si sa te iubeasca,doar pe tine,de aia nu ai puterea sa te desprinzi,
incearca sa cunosti si pe altcineva.
nu poti uita raul facut,pentru ca nu l-ai exprimat,nu i-ai spui lui,cat rau ti-a facut,dar nu e tarziu.
discuta deschis,si apoi lasa putin timp sa treaca,ca sa se limpezeasca si el,si ca sa ia o hotarare,ori trecutul si fosta,ori prezentul tu.
apoi vei vedea ce e de facut,daca se poate face ceva,daca nu,asta e.
nu te intoarce la el fara sa ii spui tot,dar tot ce ai simtit.
parerea ta trebuie sa conteze,el trebuie sa faca sacrificiile lui,asa e in o relatie,amandoi fac compromisuri.
d

daniilia
Postat pe 5 Noiembrie 2011 16:22
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-01 23:24:10el este un om rau.....si tu esti o femeie cumsecade si el nu te merita.....este bine sa fii si tu iubita si respectata....nu este bine sa fii asa slab....fii mai puternica si mai hotarata...lasa-l in plata Domnului...zii ca tiai gasit un alt barbat si nu mai vrei sa fii cu el....asa poate iii este frica sa mai vina in ro,,,sa nu ii fie oasele rupte
monycutzza
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:00
De la: garbo214929, la data 2011-11-05 15:52:28DEH ROMANASII NOSTRI NU SUNT BUNI LA PAT , AI VRUT FRITI , ACUM SUFERA TE-AI DUS LA MAI BINE EEEEE, ACUM AI GASIT BINE. FA BINE DE VINO INAPOI SI FA DIVORT ODATA SI AI SA VEZI CA TE VEI MAI LINISTII!
lasa ca nici voi romanasii nu snteti mai buni....este greu sa scape femeile si de voi mai ales cand simtiti ca este loc de prosteala...aproape toti sunteti o apa si un pamant...barbati cu caracter sunt putini
ingerasulluptator
Postat pe 5 Noiembrie 2011 23:01
Fata draga, fugi cat poti... Uita ca l-ai cunoscut vreodata..
Cum ai putut permite sa se intample toate astea??? Sau sunt si alte aspecte pe care nu vrei sa le faci cunoscute?
garbo025625
Postat pe 6 Noiembrie 2011 10:36
E clar ca ai o problema si e adevarat ca ai un mod de functionare masochist. Asta se poate schimba intr-o cura psihanalitica. Vreau sa zic, o schimbare de profunzime. Nu e usor si e de durata. Poti incepe prin a te gandi cat de mult te-a incurajat in copilarie tatal tau, te-a valorizat, ti-a aratat ca esti o fetita valoroasa, frumoasa, desteapta,ca meriti sa fii iubita? Ti se faceau deseori reprosuri ca nu faci destul de bine ce ti se cere, ce se asteapta de la tine?

Chiar si parintii care-si iubesc copiii fac greseli nestiind cum sa le dezvolte increderea in sine si respectul. E suficient ca un parinte sa fie absent si insuficient interesat de copilul lui, nu neaparat sa-l asupreasca.

Neamtul tau ti-a dat TOATE semnele ca o relatie cu el e buba! Ce te-a facut sa nu-i trantesti usa in nas? Un pattern deficitar, adanc imprimat din copilarie. Sorry...


anca16
Postat pe 6 Noiembrie 2011 17:21
imi este scarba de rasa asta masculina...la cata rautate si egoism zace in ea....nu zic poate or mai fii si barbati cu caracter,,dar putini...pt ca majoritatea sunt niste bestii fara creier si fara inima...cum ii suporta alte femei,,,habar nu am....Eu de cand m-am nascut si era in scutece aveam o ciuda si o repulsie fata de ei
ingerasulluptator
Postat pe 6 Noiembrie 2011 21:19
Foarte interesant ce ai spus despre mine.Am impresia ca ceva este adevarat.Intr-adevar,toata copilaria si toata adolescenta,nu am fost lasata sa ies afara sa ma joc ,cu alti copii,poate maxim o ora pe saptamana.Trebuia sa invat,sa fiu prima din clasa.Mi-a fost greu dar m-am obisnuit.La un moment dat,ai mei au plecat,cand aveam eu 14 ani,la o nunta,in alt oras.Exact atunci,fiind weekend,niste colegi de clasa au organizat un fel de miniparty de zi,asa pe la ora 16.
M-au invitat,cu toate ca stiau ca nu am sa merg.Am zis ce ar fi sa ma duc,ce putea fi rau?se mancau prajituri si se bea suc.Sie era pentru mine foarte provocator,era prima oara cand ma duceam undeva.Am ajuns acolo,era ok,la un moment dat au aparut si niste amici mai mari ai colegilor.Nu mi s-a parut ciudat.Fiind tot tot timpul in casa,eram tare naiva.
La un moment dat,un amic mai mare al colegilor,probabil avea vreo 17 ,18 ani,m-a intrebat daca nu vreau sa imi arate gradina lor,am plecat,si am trecut printr-un hol,apoi o camera,apoi m-am trezit ca mi-a pus mana la gura,si m-a violat,am incercat sa ma zbat,am plans,degeaba.Apoi,am plecat,planagand.Am fost violata la 14 ani inainte de a avea ciclu.Am ajuns acasa,era sora mea acolo,nu am putut sa ii zic.S-au intors parintii de la nunta,nu am putut sa le zic,de frica,deoarece erau foarte foarte severi.Tot pe mine m-ar fi gasit vinovata deoarece am plecat de acasa.Am zis abia la 18 ani,ce am patit.Sora mea a aflat.Ai mei nu stiu nici pana acum.La 16 ani,am plecat pana jos la bloc,sa fac un schimb de casete de video,am mai ramas in fata blocului pt a discuta cu vecina,am stat cam 1 ora jumate.Am ajuns acasa,am luat o bataie de la tatal meu,am luat si cand eram micuta,
dar nu ca la 16.El a zis ca e varsta critica,si ca baietii un singur lucru urmaresc,dar eu povestisem cu o fata.interesant e ca nu ii port resentimente pentru asta.La 18 ani,m-au lasat in sfarsit pana la 12 noaptea la petrecerea de dupa banchet.Disco,distractii,relatii?nu aveam idee ce sunt alea..vorba vine..am ajuns la facultate,aveam caminul in Agronomie,la 100 metri de discoteca,tot nu mergeam.Nu ma interesa,mi se parea ceva aiurea.
rafaeluta
Postat pe 7 Noiembrie 2011 12:45
Acum,daca am de exemplu o relatie care esueaza,de exemplu,exact in acel moment mama se transforma in avocatul aluia,orice ar zice,dar numai eu sunt vinovata de tot raul.Tatal meu imi ia apararea,el zice ,ca egal ce e sau ce fac,el este cu mine si pentru mine.Mama nu e asa,ba chiar la un moment incepuse sa faca o lista cu prietenii ce i-am avut.Si zicea ca nu e normal,sa nu am o familie si copil deja,ca ar fi trebuit sa ma casatoresc cu primul iubit,deoarece asa era bine.Tata nu zice niciodata nimic.Si asta ma face sa ma gandesc,nu cumva in copilarie,ea era cea care il impingea pe el sa fie atat de sever cu noi.Am doi frati,o sora,si cu ea au fost severi,si un frate,cu el nu au fost severi.Cu mine au fost cei mai severi,daca luam un minus zece luam o palma,daca se organiza o tabara,mergea sora mea in locul meu.Cand mi-au crescut sanii,prima oara,cui i-am zis?Tatalui mei i-am zis,mi-a fost mai usor sa ii zic,si el i-a zis mamei.Cand mi-a venit ciclul prima oara,lui i-am zis si el i-a zis ei,tot asa.Anii astia am intrebat-o pe mama de ce nu a fost mai apropiata de noi,si ea a zis,ca au fost cinci surori,si parintii lor nu le-au zus niciodata nimic si ea face la fel.i-am zis ca nu e bine,ca ca nu e bine deloc.
rafaeluta
Postat pe 7 Noiembrie 2011 12:58
Apropo de parinti,e posiil ca radacinile sa fie undeva in copilarie sau adolescenta..dar,legat de tatal meu...putem discuta orice,cu mama nu pot discuta orice,e foarte dura.Imi doresc asa mult un copilas,si ea imi zice mai demult.ca lasa ca nu e bine,ca e greu.Dar si eu vreau.Am mai fost casatorita?Iar prin ce am trecut atunci??Inuman.Parca in ultimul timp as fi un magnet pentru tipii cu probleme.De ce ii atrag?Sunt sigura de faptul ca e si vina mea....
rafaeluta
Postat pe 7 Noiembrie 2011 13:05
Eu cred ca el este un idiot si nici ea nu se simte prea bine. Cum sa traiesti, femeie, asa o viata si sa-i mai si intrebi pe altii ce sfaturi ti-ar putea da? Mai bine du-te si arunca-te-n cap de pe primul bloc, nu vezi ca esti dusa ? Din cauza unora ca voi isi permit barbatii sa creada ca e firesc si au tot dreptul de a avea relatii cu cinci femei deodata. Ihhhh !
donacris
Postat pe 7 Noiembrie 2011 13:05
Donacris, nu judecam oamenii pe care vrem sa-i ajutam, no offense.

Rafaeluta, tot ce ai spus tu conteaza pt. felul in care ne maturizam si ne alegem relatiile in viata. Dupa cum spuneam, intr-o psihoterapie se obtin schimbari de profunzime. Nu e vorba de sfaturi, ci de faptul ca persoana intelege, in urma discutiilor purtate CE i-a creat un anumit mod de functionare si relationare, ce era gresit sau rau, care poate fi solutia potrivita pt. structura si caracterul fiecaruia. Si astta pe baza unui feed-back cu terapeutul, o indrumare. Nu e vorba de a fi judecat si nici de a ti se spune mura in gura "tu trebuie sa faci asta". Nici sa judecam parintii nu e util, chiar daca uneori au gresit. Important e ca fiecare sa se inteleaga pe el insusi, sa identifice ce n-a fost potrivit la un moment dat.
anca16
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:01
asa este,irelevant faptul ca au gresit la un moment dat.nu avem dreptul sa judecam,clar.
rafaeluta
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:51
Rafaeluta, BA DA, avem dreptul sa ne judecam parintii! Nu toti parintii sunt buni, drepti, afectuosi! Nu toti parintii isi cresc copiii BINE! O judecata e necesara, ca sa putem sa ne intelegem mai bine pe noi insine...Avem dreptul si la ura, daca vrei...Cu timpul ne trece si-i iertam. M-a tulburat povestea ta.
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Noiembrie 2011 20:48
A te exterioriza,,nu inseamna ca judeci parintii....A judeca inseamna sa le intorci raul facut,,sa te razbuni....Omul trebuie sa se exteriozeze ca daca nu se imbolnaveste.....Faptul ca te descarci,,,de neplacerile tale si de faptul ca ai fost neainteleasa in familie nu inseamna ca ii judeci....Nici eu nu am fost inteleasa in familie,,,parintii mei au fost rai,,,si totusi eu mereu am fost buna cu ei,,numai ca le spun direct ce nu imi place si nu prea le place...Multi parinti au avut o copilarie nefericita,,nu s-au exterizat si s-au inrait si fac si ei la fel cu copiii lor,,,asta inseamna ca sa judeci,,,sa faci la fel....Oamenii nu se exterizeaza si fac si ei tot la fel cu copiii nevinovati,,,Oamenii sunt rai,,chiar si parintii,,,tu sa nu faci asa cu copiii tai,,,si sa fii mereu sincera si deschisa si sa ai demnitate.....Nici eu nu am fost apreciata.....Oamenii rai,,,ii invata de oamenii buni sa taca din gura sa faca fapte bune,,,ca o sa le mearga in cer bine,,,si la oamenii rai sa le mearga bine pe pamant...Eu zic,,,eu mi-am promis ca nu o sa mai las niciodata pe nimeni sa ma mai umileasca si nu imi aprecieze sentimentele....Cautati oameni cunsecade si lasa-i pe oamenii rai sa isi faca rau unii la altii,,,,daca asa le place,,,,sa simta pe pielea lor cum este si tu veza-ti de treaba ta si cautati oamenii de treaba
ingerasulluptator
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:24
Tu sa fii mereu sincera si sa spui ceea ce nu iti convine,,,daca vezi ca nu le pasa de ceea ce tu doresti,,veza-ti de drum pt ca aia nu sunt oameni cu inima sunt doar niste frustrati si nu spera ca ai sa ii schimbi pt ca ei se schimba doar daca ei vor au vointa,credinta...Si sa fim sinceri cati barbati au vointa si credinta....Credinta lor este interesul si sexul,,banii egoismul...Cautati oameni cu inima care te apreciaza si nu lasa pe nimeni sa te umileasca.....Sa fii dipomata,,,,pt ca poti fii sincer,,dar sa fii amabil,,daca vezi ca nu esti inteleasa,,,de anumiti oameni nici nu te incurca cu ei,,,cautati oameni care sa te aprecieze si sa te accepte asa cum esti tu..pt ca orice om este deosebit in felul lui...multa bafta iti doresc si tu invata din greselile parintilor tai si atunci cand o sa ai copiii,ofera-le ceea ce tie ti-a lipsit,,,dar cautati un barbat cumsecade care se comporte frumos cu tine si sa iti impui punctul de vedere de la inceput,,dar mai intai lasa-l sa vezi ce om este,,cum se comporta cu ceilalti oameni,,ca sa stii cum se va comporta mai tarziu si cu tine
ingerasulluptator
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:31
Da, Luna, pe parinti putem sa-i judecam. Asa putem sa intelegem cum ne-au afectat anumite greseli ale lor. Dupa aia, ii iertam daca n-au fost bestii. Ziceam sa nu-i judecam pe cei care ni se destainuie ca sa primeasca un ajutor.
anca16
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o sufoc 49 De la: elodia 21 Septembrie 2011 18:28
buna 45 De la: tutankhamon 12 Iunie 2009 23:40
INTERVENTII COGNITIV-COMPORTAMENTALE IN TERAPIA DE CUPLU SI FAMILIE: 22-23 OCT. 2010 2 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 05:20
ne iubim.. dar nu suntem impreuna 106 De la: Ioana007 20 Septembrie 2009 21:07
femeia berbec,comportament,compatibilitatea cea mai buna,,, 16 De la: ANNITTA10 8 Septembrie 2010 21:33
Setari Cookie-uri