cand sa pui capat unei relatii?

in urma cu 3 ani, am inceput relatia cu pricina. eu am investit sentimente inca de la inceput, dupa cateva saptamani ne-am mutat impreuna. In scurt timp au aparut dezamagirile, sms-uri dubioase, iesiri cu "prietenii" timp in care eu ramaneam in casa, certuri, tipete, odata m-a si lovit( motivul:criza de gelozie din partea mea). a urmat o despartire de 4 luni, apoi o impacare...si dupa putin timp iar o despartire de 3 luni.in momentul de fata suntem iar impreuna. certurile au devenit mai rare dar am sentimentul ca nu ar trebui sa mai contunui relatia asta.ca sa fiu mai clara, o sa insiruiesc motivele care ma destermina sa ma gandesc la asta: nu are planuri in ceea ce priveste partea profesionala-nu munceste,s-a lasat de facultate( ia bani de la parinti), relatia nu se bazeaza pe respect, deseori ma injura, nu-l intereseaza problemele mele, am o situatie materiala mai buna decat a lui si de multe ori am avut impresia ca profita, nici acum nu am putut sa trec peste minciunile de la inceputul relatiei si de aici si lipsa de incredere, a intervenit monotonia in relatie.singurele motive pentru care inca mai sunt cu el ar fi teama de o noue impacare, ma atrage dpdv fizic, barfele in urma despartirii, faptul ca mama il considera cel mai potrivit pt mine(nu stie chiar tot despre relatie :D ). va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii, chiar am nevoia de pareri obiective si gandite la rece
ladypink
Postat pe 30 Mai 2010 15:52
ladypink: situatia difera prin parti esentiale - dar asemanarea este ca am fost casatorita tot cu unul care nu muncea - sau nu MAI muncea din diverse motive, principalul fiind ca nu avea nevoie... in fond aveam bani. Statea acasa, isi bandaja depresiile si ma freca la melodie pe mine ca unde am fost si ce am facut, iar in ultima instanta nici asta - dupa ce l-am repezit de citeva ori.
Toata noaptea se juca pe net sau se uita la filme, sau vrajea diverse gasculite. Iar ziua dormea. La un moment dat i-am pus problema sa se care dreak sa doarma in alta parte, oricum nu mai interactionam deloc. Si de ce sa zaca in patul meu?!
Atunci a devenit brusc inlacrimat si melodramatic, si asa a ramas. Asa a ramas de citiva ani...
Cu accese distructive intre timp, cu alte accese de victimizare intre cele distructive - si cu convingerea ferma ca eu am fost bestia nenorocita care i-a distrus lui bunatate de viata.
Care o fi fost aia, nu stiu.

Daca vrei o evolutie similara... succes cu el in continuare.
quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 16:07
Cand sa pui capat unei relatii? cand nu mai esti respectata, iubita, cand ti se calca in picioare sentimentele, bunavointa, sperantele pe care le ai.
eu sincer nu prea inteleg motivele care te mai fac sa te gandesti inca. in privinta mamei tale, s-ar rezolva totul dupa ce i-ai explica situatia. te atrage fizic? bun, dar asta e tot ce vrei de la el? doar asta il defineste pe el ca barbat? eu cred ca inca nu ti s-a umplut paharul. am fost si eu in aceeasi situatie, dar dupa atatea dezamagiri, crede-ma ca nici macar fizic nu ma mai atragea. fetelor, subiect nou de topic, poti iubi, poti sa te simti atrasa, poti sa mai vrei un barbat pe care nu-l mai respecti?
q, si eu am fost o bestie din asta nenorocita din cauza careia cineva a pierdut 3 ani din viata, timp in care l-am trimis sa studieze, sa munceasca, sa FACA CEVA, timp in care l-am incurajat, l-am amenintat cu despartirea, chiar nu mai stiam ce sa mai fac, i-am aranjat un interviu la locul meu de munca (ocazie cu care a dat cu bata in balta punandu-ma si pe mine intr-o situatie proasta) absolut tot fara succes. si cand am simtit ca imi pierd orice urma de respect pentru mine daca mai continui relatia respectiva, l-am trimis inapoi la maica-sa, sa-l creasca ea, asa cum l-a educat.
garbo010448
Postat pe 1 Iunie 2010 14:23
mda....de ce imi suna cunoscut?

io cred ca daca recitesti ce tu ai scris cu manutza ta, e suficient!
n-ai nevoie de alte motive sau pareri, situatia e foarte clara!
pleaca pana nu mai pierzi inca 3 ani, si inca 3
zambila
Postat pe 1 Iunie 2010 14:28
va multumesc! m-ati ajutat sa iau o hotarare.sper sa fie una definitiva.cand o sa apara tentatia impacarii, o sa recitesc mesajele voastre
ladypink
Postat pe 3 Iunie 2010 21:23
relatia nu se bazeaza pe respect, deseori ma injura, nu-l intereseaza problemele mele, am o situatie materiala mai buna decat a lui si de multe ori am avut impresia ca profita


poate ar fi bine sa luati o pauza.
ce rost are sa fii cu un barbat caruia nu ii pasa de sentimentele tale? poate ai chef si tu sa vii acasa sa ii povestesti despre tine?!
daca nu lucreaza acum ce vei face cand veti avea un copil??? il vei intretine/purta in spate si pe el....
heart_blossom
Postat pe 7 Iunie 2010 03:12
unele relatii se sting de la sine...poate cand te astepti mai putin
la mine s-a terminat atunci cand am avut curaj sa ii spun Te iubesc!
replica lui? ce ai zice daca ti-as spune ca sunt cu o alta femeie si ne distram pe seama declaratiilor tale de dragoste? un raspuns dur...
eram puternica,nimic nu mai conta...desi in secunda 2 il pierdusem pentru totdeauna...niciodata nu va fi al meu..
mi se zice sa am grija..un barbat se simte superior cand speculeaza fragilitatea unei femei...doar nu o sa fiu un mutant acum?!
chiar nu imi pasa! voi spune mereu ceea ce simt...cu riscul de a parea slaba...iubirea ma face mai puternica...
plecarea mea la munte sa mai uit de el...mai aveam cate o lacrima in ochi...iar in celalalt o sclipire de bucurie...
suferinta inevitabila dupa o relatie....daca as putea sari peste acest capitol...reteta resuscitarii unei inimi in moarte clinica?
Nu te izola@...iesi cat mai mult...
heart_blossom
Postat pe 7 Iunie 2010 03:50

Buna, la toata lumea,
Pur si simplu mi se face rau cand citesc asa ceva! Fata draga esti cumva masochista?
Imi vin pe buze tot felul de cuvinte nu prea crestinesti dar apoi stau si ma gandesc am fost si eu intr-o situatie similara, nu trebuie sa te judec prea aspru....Am avut o relatie timp de 11 ani, nu pot si nu vreau sa spun prea multe decat ca ma facea nefericita si asta inca de la inceput.
Dupa primul an de casnicie am divortat, dar am ramas impreuna inca ZECE ani, m-am gandit eu in prostia mea ca a inteles poate mesajul meu si va incepe sa se gandeasca si la fericirea mea, in fine acum nu prea mai conteaza de ce si cum de am ramas impreuna cine e vinovat si toate gama de intrebari ce urmeaza unei despartiri.
Sunt trei ani de cand am decis in sfarsit sa il parasesc definitiv,a reactionat mizerabil si stiti care e marele meu regret??... de ce mama naibii nu am fost mai hotarata, intuitiv stiam ca niciodata nu va fi bine, dar am ramas totusi langa el si am facut tot ce am crezut eu ca e mai bine pt ca totusi relatia mea bolnava sa supravietuiasca.Imi pare rau cam a pierdut 11 ani din viata mea si in fond nici lui nu i-am facut un bine, poate undeva exista si pt el cineva potrivit, cineva care l-ar fi iubit exact asa cum e...
Actualmente sunt extrem de fericita, langa un barbat care ma iubeste si pe care il iubesc si langa care am simtit de la inceput ca va merge....
Viata e ciudata, dar e doar o chestiune de alegeri, de ce sa alegi sa ramai langa cineva langa care te simti mizerabil si sa nu alegei sa fii langa cineva pt care simti ca insemni mult, f mult
Sper sa iei decizia cea mai buna pt tine
Numai bine la toata lumea si sa fiti iubiti!
Emma_K
Postat pe 7 Iunie 2010 22:35
De la: dor_de_tine, la data 2010-06-07 03:50:19unele relatii se sting de la sine...poate cand te astepti mai putin
la mine s-a terminat atunci cand am avut curaj sa ii spun Te iubesc!
replica lui? ce ai zice daca ti-as spune ca sunt cu o alta femeie si ne distram pe seama declaratiilor tale de dragoste? un raspuns dur...



"as zice ca asta simt eu, indiferent tu ce simti".
Nu cred ca exista alta replica la un asemenea raspuns.

quasaria
Postat pe 7 Iunie 2010 23:32
De la: ladypink, la data 2010-05-30 15:52:27in urma cu 3 ani, am inceput relatia cu pricina. eu am investit sentimente inca de la inceput, dupa cateva saptamani ne-am mutat impreuna. In scurt timp au aparut dezamagirile, sms-uri dubioase, iesiri cu "prietenii" timp in care eu ramaneam in vcasa, certuri, tipete, odata m-a si lovit( motivul:criza de gelozie din partea mea). a urmat o despartire de 4 luni, apoi o impacare...si dupa putin timp iar o despartire de 3 luni.in momentul de fata suntem iar impreuna. certurile au devenit mai rare dar am sentimentul ca nu ar trebui sa mai contunui relatia asta.ca sa fiu mai clara, o sa insiruiesc motivele care ma destermina sa ma gandesc la asta: nu are planuri in ceea ce priveste partea profesionala-nu munceste,s-a lasat de facultate( ia bani de la parinti), relatia nu se bazeaza pe respect, deseori ma injura, nu-l intereseaza problemele mele, am o situatie materiala mai buna decat a lui si de multe ori am avut impresia ca profita, nici acum nu am putut sa trec peste minciunile de la inceputul relatiei si de aici si lipsa de incredere, a intervenit monotonia in relatie.singurele motive pentru care inca mai sunt cu el ar fi teama de o noue impacare, ma atrage dpdv fizic, barfele in urma despartirii, faptul ca mama il considera cel mai potrivit pt mine(nu stie chiar tot despre relatie :D ). va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii, chiar am nevoia de pareri obiective si gandite la rece
garbo007205
Postat pe 8 Iunie 2010 08:41


Distinsa doamna Ladypink,

Va considerati PROPRIETATEA lui?
Vi s-a epuizat rezerva personala de DEMNITATE?
Considerati ca SUMA argumentelor care va determina sa ramaneti langa el este POZITIVA?
DORITI ca sentimentul de frustrare, care va domina in aceste momente (dupa cate am inteles, sa PERSISTE TOATA VIATA?
Credeti, SINCER, ca o relatie care NU SE BAZEAZA pe RESPECTUL RECIPROC (cel putin) poate sa va SATISFACA?
Apreciez ca ESTE TIMPUL sa faceti o ANALIZA COMPLETA si COMPARATA a "argumentelor" pro si contra ( mai exact CE OFERITi si CE VI SE OFERA .... pe termen lung, cel putin 70 - 80 de ani) si sa luati o decizie BAZATA pe aceasta ANALIZA....!

Daca apreciati ca NU MERITA SUPLICIU, ..... FUUUUUGITI cat va tin picioarele.

Cu cele mai sincere ganduri,
Viveri
garbo007205
Postat pe 8 Iunie 2010 08:51
ladypink, asta e genul de relatie care e incadreaza perfect la "asa nu!"
Ai toate motivele sa iesi din relatia asta si sa nu mai privesti in urma. Citindu-ti povestea n-am inteles insa ce te-a determinat sa te complaci intr-o asemenea situatie timp de 3 ani. Imi pare un soi de masochism, de lipsa de autostima, fara suparare.
Tylly
Postat pe 8 Iunie 2010 08:58
cum adica te-o lovit??
si mai traieste?
zambila
Postat pe 8 Iunie 2010 09:10
E clar ca ai motive sa inchei relatia cu el. Ma gandeam acum la alt topic cu second chance, dar apoi am inteles ca de 3 ani te chinui cu el si cu "sansele".

Sunt deacord cu fetele. E umilitor pentru un barbat sa fie intretinut si e patetic sa te mai si loveasca. E slab si nu isi poate depasi frustrarile.
Ca sa citez pe cineva de mai sus: "Fuuuuuuuuuugi!" cat te tin picioarele. Atractie fizica vei mai intalni cu usurinta. Cauta ceva mai mult de atat.
Sfat: daca vrei cu adevarat sa te rupi de el si sa nu mai existe presiuni de reimpacare, spune-le parintilor tai adevarata situatie. Vei obtine mai mult suport, nu te vei mai simti vinovata, iar lui ii va scadea drastic curajul sa te revada.

Bafta multa!
ovanova
Postat pe 8 Iunie 2010 12:38
De la: ladypink, la data 2010-05-30 15:52:27in urma cu 3 ani, am inceput relatia cu pricina. eu am investit sentimente inca de la inceput, dupa cateva saptamani ne-am mutat impreuna. In scurt timp au aparut dezamagirile, sms-uri dubioase, iesiri cu "prietenii" timp in care eu ramaneam in casa, certuri, tipete, odata m-a si lovit( motivul:criza de gelozie din partea mea). a urmat o despartire de 4 luni, apoi o impacare...si dupa putin timp iar o despartire de 3 luni.in momentul de fata suntem iar impreuna. certurile au devenit mai rare dar am sentimentul ca nu ar trebui sa mai contunui relatia asta.ca sa fiu mai clara, o sa insiruiesc motivele care ma destermina sa ma gandesc la asta: nu are planuri in ceea ce priveste partea profesionala-nu munceste,s-a lasat de facultate( ia bani de la parinti), relatia nu se bazeaza pe respect, deseori ma injura, nu-l intereseaza problemele mele, am o situatie materiala mai buna decat a lui si de multe ori am avut impresia ca profita, nici acum nu am putut sa trec peste minciunile de la inceputul relatiei si de aici si lipsa de incredere, a intervenit monotonia in relatie.singurele motive pentru care inca mai sunt cu el ar fi teama de o noue impacare, ma atrage dpdv fizic, barfele in urma despartirii, faptul ca mama il considera cel mai potrivit pt mine(nu stie chiar tot despre relatie :D ). va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii, chiar am nevoia de pareri obiective si gandite la rece



Dupa ce am citit cele scrise de tine, nu am putut sa nu ma intreb " de cate motive mai ai nevoie pt a realiza ca ai ramas captiva intr-o relatie care nu mai conteaza de mult pt partenerul tau?" Ar trebui sa te felicit pt rabdare, calm...si intelegere vis-a-vis de tot ce ti se intampla, insa...data fiind aceasta situatie, nu pot decat sa dezaprob aceasta tanjeala, amagire si amanare a finalului povestii tale. Daca te respecti putin, daca iti pasa de sufletul si viata ta...inchide acest episod oribil cat mai curand! Toti avem dreptul la liniste, la multa dragoste si respect in cadrul unei relatii, asa ca...sunt sigura ca stii ce ai de facut.
Multa bafta
Morena29
Postat pe 8 Iunie 2010 14:14
mai am jumatate de ora pana vine o masina sa ma ia, si m-am gandit sa va scriu :).plec.mi-am impachetat toate catrafusele si ma mut. nu am vorbit cu el despre asta, oricum nu ar fi inteles adevaratele motive si probabil m-ar fi acuzat ca mi-am gasit pe altul sau stiu eu ce aberatii i-ar mai fi trecut prin cap. cu toate ca am ochii in lacrimi ma simt usurata si am sentimentul ca fac ceea ce trebuie. va multumesc tuturor pentru sfaturi
ladypink
Postat pe 8 Iunie 2010 14:19
multa bafta!!
zambila
Postat pe 8 Iunie 2010 14:20
De la: ladypink, la data 2010-06-08 14:19:42mai am jumatate de ora pana vine o masina sa ma ia, si m-am gandit sa va scriu :).plec.mi-am impachetat toate catrafusele si ma mut. nu am vorbit cu el despre asta, oricum nu ar fi inteles adevaratele motive si probabil m-ar fi acuzat ca mi-am gasit pe altul sau stiu eu ce aberatii i-ar mai fi trecut prin cap. cu toate ca am ochii in lacrimi ma simt usurata si am sentimentul ca fac ceea ce trebuie. va multumesc tuturor pentru sfaturi



O decizie inteleapta, felicitari pt asta!....dar ai grija sa nu revii de unde ai plecat, este f important sa ramai ferma pe pozitii in urmatoarea perioada de timp!Indiferent cat de greu ti-ar fi, sau cat ar insista...gandeste-te ca meriti mai mult de atat Succes in noua viata...
Morena29
Postat pe 8 Iunie 2010 14:26
Daca simti ceea ce simti,este ca nu te inseli,nu uita proverbul ,,boala lunga ,moarte sigura,,
garbo074580
Postat pe 8 Iunie 2010 14:52
draga mea ,
nu te multumeste relatia uita-l ...ai toata viata in fata , din cate inteleg nu sunteti nici casatoriti , asa ca sfatul meu este sa renunti la timp pentru totdeauna.
garbo133698
Postat pe 8 Iunie 2010 16:51
...daca ai plecat, este cea mai buna decizie...

...cand vei fi tentata sa te intorci ca sa stergi niste lacrimi de crocodil, sa intri si pe aici...
daria_
Postat pe 8 Iunie 2010 17:55

Este ceam mai COAPTA decizie. BRRRRRAAAAAAVO. Capul Sus.... Nu este un capat de lume, pasul pe care l-ai facut.... O Doamne, bine ca, la mijloc, nu sunt PITICi (adica copii)....
garbo007205
Postat pe 8 Iunie 2010 20:27
buna seara! ti-am citit mesajul .si parerea mea este ca daca simti din adancul sufletului ca ceva nu ,,merge,, chiar nu va merge niciodata. iar diferentele care le-ai enumerat diferenta dintre voi,,,profesionala, materiala ...toate au o fff. mare importanta. si ceea ce e mai important decat toate e ca nu mai are respect...... E GRAV! STII TU ULCIORUL ODATA SPART (APROPO DE CERTURI REPETATE) SE CUNOSC CRAPATURILE......AI GRIJA DE TINE ..SI IA DECIZIA CORECTA LA TIMP...TE PUP. SIMONA
ionescu_simona72
Postat pe 8 Iunie 2010 21:06
,,Capatul- capacul '' unei relatii se pune atunci cand fiecare ajunge la limita de a pune capacul! Depinde cat de jos iti lasi limita! Pentru unii din noi putin este suficient!Altii accepta umilinta ,,indelungata'' sperand ca se va remedia ceva. Umilinta acceptata indelungat (sub orice forma)te poate aduce intr-un stadiu deplorabil al fiintei proprii, la pierderea ,,identitatii''.Se pierd ani pretiosi, ani din viata pe care nu ti-i mai da nimeni inapoi! Never-ever!Si dupa zeci de sanse date completate cu umilinta si o oarecare ,,speranta'' in acelasi timp tragi linii peste linii faci bilanturi si ajungi sa regreti timpul real pierdut. Familie-copil-constiinta......speranta, incredere pierduta...etc. Si te intrebi de ce n-ai pus capacul mai devreme?,,Life is Life'' ; ,,Show must go on''!Cu alte sperante! Cu speranta ca fericirea va inlocui umilinta si fiecare va primi exact ce a dat! Nimic nu ramane neplatit pe lumea asta!Orice greseala facuta nejustificat se plateste mai tarziu! Orice greseala acceptata ,,justificat'' in contul unei sperante costa! - regretul ca n-ai pus capat mai devreme!
cris45
Postat pe 8 Iunie 2010 23:41
mda...
fondul de investitii in sentimente inca de la inceput iti transmite ca poti dormi linistita...dezamagirile lucreaza pt tine..
preci
Postat pe 8 Iunie 2010 23:51
De la: ladypink, la data 2010-06-08 14:19:42mai am jumatate de ora pana vine o masina sa ma ia, si m-am gandit sa va scriu :).plec.mi-am impachetat toate catrafusele si ma mut. nu am vorbit cu el despre asta, oricum nu ar fi inteles adevaratele motive si probabil m-ar fi acuzat ca mi-am gasit pe altul sau stiu eu ce aberatii i-ar mai fi trecut prin cap. cu toate ca am ochii in lacrimi ma simt usurata si am sentimentul ca fac ceea ce trebuie. va multumesc tuturor pentru sfaturi


show must go on , good choice!
reyya
Postat pe 9 Iunie 2010 02:44
Aceasi poveste , personaje diferite.
Du-te si nu te mai uita inapoi.

Preci, ce faci fata?
Ciresica
Postat pe 9 Iunie 2010 05:43
lasal,nu se merita sa mai stai cu el,daca deja a inceput sa te injure,si sa te loveasca,lasal.Mai tarziu vor incepe bataile mai crunte,sigur va avea o amanta.Atractia numai d.p.d.v fizic,nu se compenseaza niciodata cu cuvintele dulci,cu respectul care ar trebui sa ti-l acorde ca femeie in primul rand.
adrian1975
Postat pe 9 Iunie 2010 08:00
cand nu iti mai convine relatia!adiooooo si regret ca ne-am cunoscut....
caasandra
Postat pe 9 Iunie 2010 08:23
Bravo, imi place cum ganditi.Ma ajuta mult sa pun capat unei relatii care s-a sfarsit in fapt dar in mintea mea persisita...
carmenica
Postat pe 14 Iunie 2010 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea fara nici o speranta 29 De la: garbo100975 29 Ianuarie 2011 19:12
sfatul vostru dragelor...conteaza...asa ca va rog ajutati-ma..!!!! 18 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:09
cuplu 37 De la: _alexandra 9 Iunie 2009 11:08
A cumparat cineva genti de pe manuels.ro?? 1 De la: garbo_506298 4 August 2020 11:31
Probleme in cuplu 19 De la: Garbo3935 5 Iunie 2014 16:42
Setari Cookie-uri