casatorita, pot sa ma intalnesc cu un barbat,vaduv, mai tanar cu 8 ani?

...ei...daca-i si sociala...eu zic sa nu ratezi prietenia...
Eugenia69
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:29
"Pana la urma cred ca amantele si amantii fac bine lumii asteia. Ei nu despart cupluri, nu fractureaza casnicii decat in rare si izolate cazuri. Amantele si amantii sunt liantul (absurda constatare)... sunt ceea ce tine si retine de la luatul pe coclauri cand casnicia se mucegaieste si capata miros de vechi si de sentimente puse la naftalina. Pana la urma am putea sa zicem: "traiasca amantele si amantii"... ca sa traim si noi pe langa ..."
Asta e o mica bucatica din ceva ce scriam candva. E cinic faptul ca trebuie ca cineva dinafara cuplului sa vina si sa ne aduca aminte ca nu suntem (ma refer la ambii parteneri) piese de mobilier intr-un restaurant "plimba tava".
Manuele
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:30
PAREREA MEA ESTE SA RENUNTI. SA NU DAI PASAREA DIN MANA PE CEA DE PE GARD.
STIU PE CINEVA CARE LA FEL A VRUT, DOAR O AVENTURA SI APOI A AJUNS SA-SI STRICE TOTUL, CASA FAMILIE, ETC.
ACUM II PARE RAU, COPII N-O MAI VOR, SI EA ISI DORESTE IMPACAREA, DAR E PREA TIRZIU...
garbo007908
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:31
De la: Manuele, la data 2011-10-01 09:30:24"Pana la urma cred ca amantele si amantii fac bine lumii asteia. Ei nu despart cupluri, nu fractureaza casnicii decat in rare si izolate cazuri. Amantele si amantii sunt liantul (absurda constatare)... sunt ceea ce tine si retine de la luatul pe coclauri cand casnicia se mucegaieste si capata miros de vechi si de sentimente puse la naftalina. Pana la urma am putea sa zicem: "traiasca amantele si amantii"... ca sa traim si noi pe langa ..."
Asta e o mica bucatica din ceva ce scriam candva. E cinic faptul ca trebuie ca cineva dinafara cuplului sa vina si sa ne aduca aminte ca nu suntem (ma refer la ambii parteneri) piese de mobilier intr-un restaurant "plimba tava".


corect, Manu... adevaru-i ca lumea asta ar fi cu mult mai monotona fara stimuli din exterior...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:45
Manuele! Mi se pare de bun simt ce-ai scris..si fff.adevarat! DA! Nu suntem piese de mobilier!!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:46
Buna, un sfat ar fi sa faci ce-ti dicteaza inima..........nu traiesti de 2 ori doar odata.Nu ti-ai pus intrebarea de ce casatoria ta e asa de monotona???? poate si al tau sot are pe altcineva de nu pare asa interesat de tine ci doar de familie?????
didi_dnny
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:57
De moralitate a auzit cineva? Daca nu fata de sot.... macar fata de Univers sa ai o jena.
Flyboy
Postat pe 1 Octombrie 2011 09:57
mey Fly,

a avea sau nu jena aia despre care vorbesti e o optiune personala...
cui ii place sa o aiba, n-are decat s-o poarte sanatos!...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:02
"mecheriile" astea n general, se termin prost. Al dracului de prost mai ales dpdv al prii .... feminine. Numai zic de moralitate i alte chestii pe care se pare c tu habar n-ai cu ce se mnnc. n general, finalul e cam aa ... femeia, slab de ngeri i dpdv psihologic, nai devreme sau mai trziu, este prins cu musca pe cciul i .... pierde tot. "Colacul de salvare" ptr ea, ar fi .... amantul care, pn s te ia de nevast e foarte posibil s-i pun ntrebarea : "dac lui brba-su, i-a fcut aa, mie de ce nu mi-ar face la fel?". Dac vrei doar o mic aventur, ia du-te tu la brbat-tu i fi un sex oral s te in minte i pe lumea cealalt i ncearc s-i salvezi csnicia, dac zici c-s ceva probleme, dei nu cred s fie probleme mai mari ca la o oricare alt csnicie cu bune i rele i nite ani n spate. Ca brbat care am mai "plesnit" i eu cte ceva din cnd n cand, in s-i mrturisesc c am un stil de a mini frumos, nct cred i eu pe jumtate. i gsesc "doamne" m cred n toat splendoarea lor, i care mi fac toate poftele ... le mint c le"iubesc", c le "apreciez", c le "preuiesc", etc., pn le fac s "presteze la greu", dar n realitate le desconsider i nu a da nici 2,50 bani pe ele. Dincolo de vorbele sau minciunile dulci, cam aa eti tratat i tu .... fii SIGUR DE ASTA .... i nu-i exclus s fii a nutiu cta n viaa individului. Sfatul meu - STAI NAIBII CUMINTE N BANCA TA I VEZI-I DE FDAMILIE I DE COPIL. ntr-o zi, peste nite muli ani, s nu dai ochii cu copilul tu i acesta printre printre dou flegme-n ochi, s-i arunce - "mama, eti o zdrean" !
Scuz-mi duritatea acestui mesaj, dar n spatele vrjelilor de 2 lei, cam astfel de realiti
stau ascunse. Poi s m njuri cu voce tare ptr. acest mesaj, c nu m supr.
garbo208826
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:33
Imi vine sa rad cand vad cate de" morali" devenim cu totii... desi poate cu o ora, o zi, o saptamana inainte, tocmai am balosit profund inestetic sucindu-ne gatul (daca nu chiar si mintile) dupa cine stie cine "tocmai "a trecut razant pe langa noi. (nu musai pe strada). Pe de alta parte, a intreba pe cineva "oare ce sa fac?"... denota un soi de ceata interioara, care abia ea, face ca gestul de a-ti suci gatul si mintile sa devina unul profund imoral. Cand ne e drag cineva... apai "ne e drag si o luam razna cu tot sufletul si trupul deodata... fara nici o nevoie de confirmare exterioara".... Cand nu ne e tocmai drag, ci doar ne plictisim a naibii de tare pe acasa, atunci avem timp de meditatii de genul " Oare ce zice lumea despre.....".
Iar meu pentru doamna in cauza am urmatoarea opinie:
" Doamna.... reparati-va busola interioara!!! Nordul dumneavoastra va apartine! (s-ar putea sa nu coincida cu nordul vietii celor din jur). Viata nu e o lectie de orientare turistica... in care sa putem folosi busola baciului care isi paste oile pe varf de munte,. Harta interioara a fiecaruia e pur personala."
Manuele
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:35
Dac nu ]'i e firc c o s te "frigi" prea tare ncearc.
Numai s te mai po'i opri.....!
garbo031667
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:44
Mda...:(...cate capete atatea pareri....ideia e ar tb inainte de actiona sa ne gandim putin si la cei pe care ii ranim sau ii vom rani cu faptele noastre...chiar asa am ajuns sa nu mai avem constiinta de sine?! sa dam cu piciorul la ce avem de dragul aventurii??? unde intra aici juramintele pe care le facem in biserica, in fata lui D-nezeu, ca ii vom iubi si RESPECTA pe sotii/sotiile noastre???N-a mai ramas nici pic de bun simt in a-ti pastra casnicia de ispitele din jur?! Inainte de a face ceva ar tb sa ne punem in situatia celuilalt...noua ne-ar place sa stim ca persoana de langa ne triseaza???dc. nu, at noi de ce s-o facem?!
Pentru cei care vor spune probabil ca sunt prea moralista, tin a le comunica ca un om fara principii nu valoreaza nici cat o ceapa degerata si, prin urmare, frustrarile lor la ceea ce am scris eu nu ma intereseaza...
Toate bune....
ammonisa
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:51
826...
eu in locul tau m-as agita nu de grija altora, ci fiindca nu stiu sa scriu...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:52
826.....nu mai faceti pe lupii moralisti....tocmai voi care nu ati fost in stare sa ne lasati noua generatiei tinere un viitor stabil in tara care acum nu mai este nici macar a noastra.ce faceti voi concret pt viitorul acestei tari ...in afara de a va pierde vremea pe internet.sa nu uitati cat traiti examenul de titulatura 2011 al profesorilor....de ce ne cereti noua ce nici macar ei nu stiu?
ratuscaceaurata
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:54
ammoniaca...

daca cineva nu face ca tine, nu inseamna ca nu are principii... poate are ALTFEL de principii...

nu mai zic ca ceapa ta degerata s-ar putea sa fie botz de aur in bratele altcuiva...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:54
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-01 10:54:36826.....nu mai faceti pe lupii moralisti....tocmai voi care nu ati fost in stare sa ne lasati noua generatiei tinere un viitor stabil in tara care acum nu mai este nici macar a noastra.ce faceti voi concret pt viitorul acestei tari ...in afara de a va pierde vremea pe internet.sa nu uitati cat traiti examenul de titulatura 2011 al profesorilor....de ce ne cereti noua ce nici macar ei nu stiu?


ce-i ratzusca... ai picat bac-ul?...
nici nu m-ar mira, cel putin la romana....:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:56
nu nu am picat bacul.dar de ce sa mai invat?
ca sa lucrez unde?tu ai mai stat de vorba cu profesorii de azi?ai vazut ce gramatica,ce cultura au demonstrat ca stiu ..la examenul de titulatura? .... iar voi cei care va considerati maturii acestei societati.....aveti curajul raspunderii si spuneti/ne si noua ...concret care e viitorul nostru??

ratuscaceaurata
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:13
mey ratzo, eu nu-s club de caritate... raspund numai de viitorul pustiului meu. si, partial, va raspunde si el, de la un punct incolo.
vreti voi totul mura in gura, da'cine-i de vina ca nu va adaptati??...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:16
Explica-i tu doamnei cu ceapa degerata (eu nu am energia necesara) ca ALTFEL DE PRINCIPII nu inseamna mai rau sau mai bun... ci doar ALTFEL.Cat despre juramintele facute , eu as zice sa evitam juramintele de orice fel( nu suntem in masura sa prevedem viitorul) si ca mai intai de toate ar trebui sa ne fim fideli noua insine... restul vine de la sine. Daca fiecare dintre noi ar fi cinstit mai intai cu el insusi "trecerea " asta ar fi cu fruntile mai putin ridate ca urmare a incruntarilor si incrancenarilor, atat pentru noi cat si pentru cei de langa noi. NU apartinem nimanui... nici macar partenerului si nimeni nu ne apartine... nici macar partenerul. Asadar responsabilitatea propriilor vieti e in tascaa noastra nu a sotului sau sotiei.
Cat orgoliu trebuie sa avem ca sa spunem " eu pot sa fac fericit sau nefericit pe cineva!"!?
.... Mult prea mult....
Manuele
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:18
no mac,mac .. eu ma consider matura sau mtura :P ... si viitorul suna bine.

In orice padure exista uscaturi .. chiar si in mediul didactic. Si nu mai privi atata la tv ... astia exagereaza.
cricat
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:19
Manu...
eu explic unei Doamne (care merita)...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:22

De acord cu garbo208826
Sunt noua pe aici dar urmaresc discutiile de pe Garbo.Subiectul asta mi-a amintit de o poveste mai veche din viata mea.Se intampla cu 3 ani in urma.Am reusit sa trec peste o dilema de genul asta.Stiu cum este sa fii atrasa de un alt barbat ,sa cedezi sentimental dar la fel de bine stiu cum este sa suferi in tacere pentru asta si mai stiu ca o femeie are suficineta putere sa treaca peste asta .Este adevarat ca uneori casnicia devine monotoma dar incearca sa schimbi ici colo cite ceva.Poate vrei sa stii cum am trecut peste asta?Da,sotul meu aflat ,,intamplator,,un laptop uitat deschis si citeva mesaje au fost suficiente sa afle ca exista cineva la eu ma gandesc si ca sunt in dilema.Am stat de vorba si el mi-a spus ca inima alege ,nu eu.Am ales pentru ca stiam ca voi fi ranita,mintita ,voi regreta enorm mai tarziu.Incearca sa te reindragostesti de sotul tau,daca el te iubeste el realizeaza ca se intampla ceva cu tine.Plecati undeva intr-o calatorie ,doar voi doi,intr-o tara straina.Stati de vorba,chiar si despre povestea asta,vei intelege ca nu are rost sa dai cu piciorul la tot ce a-ti cladit impreuna pina acum.
Am uitat sa-ti spun,am tot 45 de ani si ,,acel cineva ,,era mai mic cu 9 ani.Uneori i-mi amintesc de el,dar zimbesc,e mai bine asa decit sa fi avut mustrari de constiinta.Lasa relatia sa se incheie la nivel sentimental daca mergi mai departe va fi dureros pentru tine.
10iunie
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:23
DE CE , NU?
garbo020060
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:25
Odata ce te gandesti atat de mult la subiectul asta...
Vezi ce iese, linisteste-te si ia o hotarare pe mai departe.
Casnicie moderna....nu exista. Exista respect, intelegere, poate si putin dezinteres...
garbo120446
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:30
dar pustiul tau nu face parte tot din aceasi societate ca si noi?na va trai in Ro?tu realizezi ca noi vom face facultate ca sa iesim someri?uite spune/i lui direct ce am scris.dar sa fii sincer.ai vazut in Franta...un medic roman a fost dat afara din clinica unde lucra fara motiv.de aceea sunt suparata.....voi v/ati trait traiul...v/ati consumat malaiul.....dar noi ...ce sa facem ..intr/o tara in care nimic nu mai este al nostru?
ratuscaceaurata
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:35
vrei sa spui ca noi deja suntem de dat la cos .. ratusca ???
".voi v/ati trait traiul...v/ati consumat malaiul."

si viitorul ti-l faci singura. Pentru nimeni nu a fost usor.
cricat
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:38
da,te sfatuiesc sa te intalnesti ca asa simti ca mai traiesti .Spun asta pt ca nu toti barbati de langa noi ne ofera dragostea de care avem nevoie ci de vine o monotonie dupa cum ai spus si tu ,eu sunt in aceesi situatie .Ai incredere in tine pt ca iti trece viata si tineretea cu care ai mai ramas
BAFTA IN DRAGOSTE
garbo208155
Postat pe 1 Octombrie 2011 11:49
Monotonia - - asta omoara toate casniciile ,lipseste scanteia care te face sa iti doresti sa te trezesti dimineata . O MICA AVENTURA - ce palpitant - mi se pare o ideee buna . De ce nu ???? daca asta te face mai fericita , viata este scurta asa ca profita cat poti
monicanicoleta
Postat pe 1 Octombrie 2011 12:11
cri ...nu te stropsi degeaba...voi ati avut alt trai si malaiul sti ce inseamna,.banii......deci voi aveati un viitor asigurat ...casa,casa,masa,masa,serviciu,serviciu....se dadea totul la oala,la comun.acum degeaba am minte si scoala...daca nu am unde sa o folosesc.cand termini facultatea iti cere...macar 3-5 ani ...de stagiu in domeniu...dar cum sa/l faci daca nu ne primeste nimeni sa muncim in facultate ...ca cica nu avem experienta...si uite asa cercul vicios.dar cum sa capeti experienta ...daca nu te primeste fara ea ??eu stiu ca nimeni nu se naste invatat...toate au un inceput....la noi nu ...ne invartim in cerc ..si nici nu/i vb de experienta ...ci sa nu ocupam lucurile rudelor ,pilosilor etc...degeaba spun ei ca se da examen pt posturi...aiurea se stie dinainte ca e ocupat.
ratuscaceaurata
Postat pe 1 Octombrie 2011 12:11
ratusca ... cei nascuti cu vreo 20 de ani mai devreme decat mine .. aveau rapartitie, casa de la stat si alte cele.
Daca ai minte si scoala reusesti bine in ziua de azi. Daca regreti ca nu exista cineva sa/ti bage in traista si te lamentezi ca vai ce i s/a intamplat cuiva .. nu reusesti nimic. Tu esti rezolvarea in viitorul tau . Daca vrei cu adevarat poti.
Daca este ceva ce nu am rezolvat in viata asta .. nu este din vina altuia sau a statului sau a destinului .. etc. Este din vina mea ca nu am gasit calea buna de a rezolva acel lucru.
cricat
Postat pe 1 Octombrie 2011 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inselarea partenerului,indiferent de sex-doar o razbunare-doar o placere??? 4 De la: Alexxandra 20 Februarie 2010 05:15
RECUNOSTI CA TI-AI INSELAT SOTUL? 334 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:48
tradare orala neinfatuata !!! 59 De la: dor72 23 Mai 2011 23:08
Dureri fizice și psihice anii la rand.. 26 De la: garbo_6129 19 Aprilie 2016 21:03
studiile sunt importante intr o relatie? 43 De la: LILO 27 Mai 2010 15:26
Setari Cookie-uri