... raspunsul sotiei

Buna dimineata! Ma numesc Adnana si am 40 de ani. Pentru cei care mi-au vizionat profilul si nu au gasit altceva de facut decat sa comenteze mojic (nu generalizez, dar unul chiar a intrecut orice bun simt), le raspund pe aceasta cale ca ... nu, nu sunt picioarele mele, dar da, pot fi ale mele! Asta asa, ca o paranteza, sa le iasa din grija!. Revenind la subiectul " .. raspunsul sotiei care O SA supravietuiasca amantei", as dori sa va spun doar atat: mi-am iubit barbatul cu multe, probabil, l-ati iubit. M-am simtit iubita atat cat mi-a trebuit. Nu l-am sufocat, am preluat cat mai multe pe umerii mei, pentru a putea accede mai lejer in cariera; de dragul lui, desi aveam o varsta inaintata, i-am facut si copil, am incercat sa fiu mai matura decat el (el este nitel mai aventurier, desi da impresia unui om bine infipt cu picioarele in realitate ... o mai da in bara, in sensul ca este prea de buna-credinta). Ei, dar a venit o vreme cand dumnealui, atingandu-si anumite idealuri profesionale si avand ceva mai mult timp, nu a gasit de cuviinta sa inceapa prin a-mi mai lua din sarcini (dus-adus copil de la scoala, o lectie, o cumparatura etc.) ci i s-a parut ca eu, cocosata fiind de toate cele, nu ii mai acord suportul psihologic necesar (adevarul este ca nici nu mai avea ce sa imi povesteasca, intrucat "treptele" profesionale le cam urcase - deci eu nu mai aveam cu ce sa il sprijin, moral si educational - referate etc.). Si isi gaseste omul meu companion de conversatie o ... subalterna. A, sa nu uit sa va spun un lucru important: al meu barbat avusese si el, cu ani inainte, o casnicie nu tocmai linistita. Ea frumoasa de pica, el ... cu multa incredere in ea. Ea si-a facut fata facultatea cat a stat cu el, si-a umplut sifonierele si, cand a considerat ca un simplu slujbas la stat nu o mai satisface ... dusa a fost cu un cunoscut al lor, bine infipt in statutul social. Ce va spun acum despre el si casnicia anterioara am aflat muilt mai tarziu, de la prietenii lor comuni (din alt oras, el aterizand aici in urma divortului, tocmai pentru a se vindeca sufleteste). Am apreciat foarte mult ca nu si-a barfit fosta nevasta, ca nu a aruncat cu noroi in cei 8 ani ai lor de casnicie. Revenind la ale noastre, deci al meu barbat avea doua principii: sa nu inseli si, mai ales, sa nu inseli la locul de munca. Asa ca, va dati seama, avand deja aproape 11 ani de casnicie, nici prin cap nu mi-a trecut cam de ce, de catva timp, la noi in casa era foc si para. Totul a iesit la iveala prosteste, stupid, dar a iesit, individa ii luase mintile (eu cred ca incepuse chiar sa se indragosteasca de ea, desi nu recunoaste in ruptul capului acest lucru) ... in fine, totul o luase razna. Mai grav este ca mi-am tinut firea pana am aflat totul, adica vreo doua zile, si apoi am picat eu. Durerea aceea surda, din capul pieptului ... era de nesuportat. Si da, trebuia sa imi duc copilul la scoala, trebuia sa imi vad de serviciul meu, trebuia sa ii suport remuscarile ce i se citeau pe fata, trebuia sa suport cand individa il suna (chiar nu aveam ce face, stiu ca era chiar in interes de servici) si el ii raspundea cu "sarut mana" (desi la gradul pe care il avea, putea sa spuna si "buna ziua" sau sa mormoie ceva, dar are prea mult bun simt; dar acum ma apucau dracii din orice si imi venea sa ii bag bunul simt undeva) si, cel mai greu ... era noaptea, seara. In fine, exact cum spune "Doara" undeva, "ce e rupt, ramane bun rupt" - da, aici chiar se aplica. Nicicand nu as mai avea incredere in el! Stiti care este marele paradox? Ca tipa nu este mai frumoasa, mai desteapta nici nu se pune problema (si va asigur ca nu mi-au murit laudatorii, ci sunt doar obiectiva; de altfel, obiectivitatea mea i-a salvat tipei postul ... pentru ca, pana la urma, eu nu cu ea intrasem in altar). Faptul ca lui ii batea andropauza la usa sau ca tipa era disponibila la banii statului sau era doar "experta" (ulterior sotul mi-a dat dreptate, eu spunandu-i ca am aflat ca ea cam incepuse sa dea ordine in numele lui, iar ceilalti nu cracneau) ... nu mai conteaza. Am scris toate acestea ca raspuns la articolul nou aparut ("raspunsul sotiei) si ca o completare la comentariul meu, postat la acelasi articol. Faptul ca acel user (adaia7) isi permite sa eticheteze totul ca pe "o porcarie" ramane sa veniti dv. cu argumente sau contra. Multumesc!
adnana66
Postat pe 20 Septembrie 2010 05:45
Si inca ceva! Pe aceasta cale, multumesc celor care mi-au acceptat prietenia, fara a sti prea multe despre mine si fara a se lasa inselati de "frivolitatea" avatarului. Sper ca prin spovedania de mai sus le-am demonstrat ca nu s-au inselat, iar ca picioarele lungi nu inseamna si caracter invers proportional. Am ales acest avatar in "memoria" domnisoarei cu copil din flori, ce a reusit sa ii starneasca mila sotului meu (si cati altora dupa el). Dar sa nu uitam ... nu ea/ele este/sunt adevaratele vinovate. Va doresc o zi buna tuturor!
adnana66
Postat pe 20 Septembrie 2010 06:02
..in orice caz,io nu mi as face intrarea cu courul inainte...
dar in ziua de azi se pare ca doar asta conteaza..
imaginea de la brau in jos..
de asta merg toate atat de bineee!!
dar face fiecare cum considera..

cand individul va gandi cu partea superioara a corpului,asa cum este firesc,poate lucrurile vor intra pe fagasul normal
de fiecare din noi depinde...
dar....
LILO
Postat pe 20 Septembrie 2010 06:23
Ai dreptate, Lilo, tocmai de aceea am si postat acest avatar. Aveam impresia ca sotul meu este un tip cerebral, care admira discret frumosul (pana la urma era insurat, nu era orb), dar nu ar fi lasat garda jos din cauza unor picioare frumoase. Din pacate .... somnul ratiunii naste, intr-adevar, monstri.
adnana66
Postat pe 20 Septembrie 2010 08:51
Cred ca daca nu ai simtul umorului, esti pierdut ! Imi povestea o prietena, multi ani in urma, despre o doamna cam de 50 de ani, maritata de peste 30. Bun. Intr-o zi primeste telefon de la o tanara, buna ziua, sunt amanta sotului dumnevoastra...Femeia banuia ceva, caci isi cunostea barbatul si raspunde: buna ziua, asa, si? Voiam sa auziti din gura mea ca noi ne iubim, ca la pat ne intelegem minunat, daca vreti intru si in detalii. Femeia ii raspunde: domnisoara, eu te cred pe cuvant si nu pot decat sa-ti multumesc ca-mi satisfaci barbatul si ca-i oferi placeri pe care eu nu i le mai pot da ca la varsta dumitale.
Tanara s-a cam blocat dar tot ii spunea ca el o va lasa, ca-l face fericit in pat etc
Vom vedea, raspunde doamna maritata. Si inca odata, multumesc!
I-a povestit barbatului conversatia si amandoi s-au pus pe ras. Stiam ca am nevasta desteapta!
Fiecare cuplu isi are cheita lui iar inselatul asta cred ca ar merita tratat si cu umor. Trebuie forta de caracter, stiu.
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:00
Adnana, imi place avatarul si-mi plac si picioarele! Cine zice ca-i frivol, e ipocrit. Dedesupt sunt invidia si ignoranta. Fidati!
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:02
da....cam aiurea situatia ta.... din pacate

trebuie sa recunoastem ca uneori barbatii "calca' stramb din cauza rutinei ori a monotoniei existente sau pt ca asa este firea lui

tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:18
pai normal mai tym...ca ea nu a avut timp de monotonie....
era prea ocupata...casa ,copil,sprijin domnului.....

mama ei de monotonie
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:39
ce ar fii de comentat? ca sunt muti aici, in jur, frustrati si care comenteaza...ma refer la avatar... prin asta ne diferentiem unii de altii: unii nu au ce spune si comenteaza avatarele... ca altceva nu stiu.. si altii care gandesc.
neversaynever
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:28
situatia ta si a multor femei , este urata cand se intampla asa ceva. cel mai greu este sa-ti recapeti increderea: in omul care ti-a fost sot, amant, cel mai bun prieten, tatal copilului tau....greu, tare greu... insa totul depinde: ce ironie a sortii, tot de sotie: daca iarta sau nu iarta....daca pot merge inainte in acelasi tandem sau nu...ce ciudat. viata iti da cate-o palma din asta... si tu singura tb sa-ti alegi drumul... sa iei hotararea cea mai buna pentru tine... si care-i aceea hotarare? aici ramane un mare semn de intrebare!!!!!
neversaynever
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:34
cu parere de rau iti spun, dar este vina ta!
si a noastra, in general, a femeilor...avem impresia ca daca facem totul, ei ne vor iubi si ne vor aprecia!
nu facem decat sa ne ocupam timpul si sa le lasam lor cale libera sa-si traiasca viata cum le place, iar la sfarsit sa ne zica: pai daca nu mai aveai timp de mine!

asa ca, doamnelor, puneti-i la treba! n-or sa le cada mainile, n-or sa moara din asta, garantez!!
vor avea mai putin timp de admirat gagice pe strada, sau la birou
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:05
asa o fi ela dar poate in familia ta nu exista monotonie

oricum, sunt mii de motive pt care inseala barbatii .......dar nu numai ei
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:14
hai sa va zic eu ce-i monotonia aia: vi s-a urat de prea mult bine si nu stiti ce sa mai faceti!
cand ai probleme, nu iti mai arde de amante!
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:27
pupa Ela fata
cum stie ea ca una mare
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:33

ei, stiu...zic si io
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:37
poate asa o fi zambi dar depinde de probleme.... cine le provoaca? intamplarea? destinul? sau femeia?

cred ca fiecare dintre noi....femeie sau barbat, avem partea noastra de vina si asta din cauza ca nu avem suficient curaj si vointa
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:02
zici??
io mai tac, am zis suficient, nu mai dau exemple! fiecare intelege ce stie
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:06
asa e Zambilut............zici bine........puneti-i la treaba fetelor., dati-le sarcini grele ...........sa vedeti pe urma daca le mai arde de amante.........
jeanette40
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:09
De la: tymbark, la data 2010-09-20 13:02:12poate asa o fi zambi dar depinde de probleme.... cine le provoaca? intamplarea? destinul? sau femeia?


BARBATUL!
Am zis! ...si sa nu ma contrazici!

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:18
subscriu!
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:20
si io...
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:31
he he..,ce mai subscriu ele una dupa alta asa...
roby_cado
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:47
roby, te mananca pielea pe spinare?

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:55
MA SUBSCRIU SI IO.....
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:57
Roby , mai rezisti o tura ?? eu m-am antrenat ani de zile sa dau senzatia ca ii ascult pe cei ca tine
reyya
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:57
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 13:57
asta e ora defularilor Roby ...hai ,,succesuri" , am ceva treaba dar stii ca sunt indragostita de postarile tale si revin mereu sa le citesc :-)
Cellestica , pupicei ..si fetelor , sa aveti o zi faina !
reyya
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:00
multumim la fel, reya!
ai uitat sa subscri!
zambila
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:01
las, ca subscriu eu.........
jeanette40
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:03
reyya, pune, soro, ghilimele la "indragostit"-ul ala, ca poate o ia omul in serios...
pup si eu.

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IUBIT SAU AMANT? 74 De la: floare_cu_colti 28 Ianuarie 2011 22:14
Dilema.... 14 De la: alfheim 2 Septembrie 2011 16:56
Sa mai lupt, sau sa renunt? 20 De la: garbo_474672 10 Octombrie 2017 02:00
lege noua ? 22 De la: charmelen 17 Iulie 2011 22:00
tradare orala neinfatuata !!! 59 De la: dor72 23 Mai 2011 23:08
Setari Cookie-uri