Situatie complicata

Buna seara

Am o dilema si m-am gandit sa va cer sfatul...

O prietena de-a mea este intr-o relatie cu un tip foarte posesiv, in sensul ca ii interzice sa aiba prieteni de sex masculin, chiar si de sex feminin daca nu-i convin lui, a ajuns sa o ameninte ca bate barbatii care o saluta pe strada daca indrazneste sa le raspunda la salut, nu accepta sa fie contrazis si o face sa se simta vinovata pentru orice. Practic o santajeaza emotional, ii spune ca il dezamageste daca face ceva care nu-i place lui (ceva absolut normal, cum ar fi, de exemplu sa razi la glumele cuiva din grupul in care esti), ii spune in continuu ca el renunta la tot pentru ea (el ocupandu-se cu furatul in spania), ca acum isi risca viata si libertatea ca sa stranga bani pentru ei doi (desi lucrurile astea le face pentru el, pentru ca numai asta stie si ii place).
Pe scurt, ca sa nu va plictisesc cu detalii prea multe, el a renuntat la scoala dupa clasa a 8-a, a plecat in afara la furat pe la 16 ani, a trait printre persoane dubioase, inguste la minte si printre femei usoare, iar ea a terminat o facultate, urma sa faca masterul, dar tot el a facut-o sa renunte la idee pentru ca asta insemna sa fie departe de el. Acum 4 luni s-au logodit si de atunci a inceput sa ii controleze viata si sa o manipuleze. Iar intr-o discutie de-a lor, ipotetica, el i-a sugerat ca daca s-ar desparti, ar fi foarte rau pentru ea.

Acum, ideea e ca fata constientizeaza ca nu e bine ce face el si ca trebuie sa incheie relatia ca sa nu-si distruga viata, dar ii este teama de consecinte. De aceea va rog frumos, daca ati trecut printr-o experienta de genul acesta sau cunoasteti genul asta de barbat, da-ti-mi un sfat, pentru ca nu stiu cum sa o fac sa se simta in siguranta ca sa incheie relatia.
Leoaica
Postat pe 22 Septembrie 2011 03:26
interesanta cheste`...cum pa pretena ta...n-o duce capu` sa-si rezolve problema...si te framanta pa tine...in miez da noapte asa!!!
aceleasi si aceleasi subiecte aruncate la shto`...sa rumege fraierii!!!!
si...stai sa sa scoale lumili...si sa vezi rumegare...
ovidiu42
Postat pe 22 Septembrie 2011 04:15
Da` pa tine ce te "framanta in miez da noapte" de ce imi bat eu capul pentru altcineva sau daca e topicul la misto? Nu poti sa dormi daca nu stii?

Si ca s-o lamuresc si pentru restul:
Da, probabil in alta situatie, as fi considerat ca fiecare isi rezolva problemele singur, dar in aceasta situatie cred ca fata are nevoie de sprijin ca sa poata face asta. Pentru ca, daca nu ai suficienta putere si curaj, ajungi sa te complaci in situatii de genul, de frica sa nu iasa urat, si-ti distrugi viata aiurea.

Asa ca, te rog, pe tine si pe cei care considera anumite topicuri "facute la misto" (am vazut ca se practica mistourile destul de mult pe aici). sa va abtineti de la comentarii daca nu aveti o solutie. Nu am nevoie sa vina cineva si sa ma ia la misto ci vreau sa imi ajut prietena.

Multumesc. O dimineata placuta :)
Leoaica
Postat pe 22 Septembrie 2011 04:58
daca chiar vrei s-o ajuti...discuta cu ea...si...invatz-o ce sa faca...si nu te mai da la lume...ca...chiar e la misto...topicu`...
ajuta-ti pretena...daca vrei s-o ajuti...si...n-o fa de ras p`aci...
si...mai zici ca-i esti prietena...
ovidiu42
Postat pe 22 Septembrie 2011 05:20
Am discutat cu ea, i-am explicat multe lucruri, intelege ca nu e bine pentru ea, constientizeaza, dar ii este foarte frica. Iar eu as vrea sa stiu cum sa-i alung teama asta. Intelegi? Si... nu vad cu ce o fac de ras, atata timp cat sunt mult prea multe femei care traiesc captive in relatii de genul si nu au curajul sa puna punct si sa mearga mai departe. De ce as lasa-o pe ea sa se piarda?
Leoaica
Postat pe 22 Septembrie 2011 05:30
".stai sa sa scoale lumili."

una lume s-a sculat....

"daca chiar vrei s-o ajuti...discuta cu ea...si...invatz-o ce sa faca."


ii este frica de consecinte....cunosc sentimentul....pt ca am avut "norocul" sa traiesc asa ani buni....dar cu frica in san nu se poate trai....
ce a spus ovi....discuta cu ea....etc....mai ales ca si ea e constienta ca relatzia asta nu e una"sanatoasa"....

si da o sa mai vina.."lumili"....sfaturi...o sa primesti.....



Axl_22
Postat pe 22 Septembrie 2011 07:37
eu stiu una si buna .. in situatia asta as sfatui aceasta prietena sa ceara ajutorul autoritatilor. Este adevarat ca unele persoane din aceste medii spun ca nu le este frica de autoritati si ca ei fac ce vor si ca te gasesc oriunde te/ai ascunde .. dar nu e chiar asa.
Deci, rupe relatia si apoi cere protectie autoritatilor. O viata in teroare nu este o solutie.
cricat
Postat pe 22 Septembrie 2011 07:49
Pentru ca tu sa-ti poti ajuta prietena, e musai sa te asiguri ca vrea sa fie ajutata.
Unora le place asa, mai hard.. core, emo sau trash... core.
nathalie
Postat pe 22 Septembrie 2011 10:12
.. la asta nu m-am gandit .... mda .. o fi si cu ..core.
cricat
Postat pe 22 Septembrie 2011 10:17
Orice e posibil
nathalie
Postat pe 22 Septembrie 2011 10:18
Totul depinde de prietena ta. Constientizarea situatiei este una, statornicia deciziilor este alta.
Depinde de ce isi doreste.
Persia
Postat pe 22 Septembrie 2011 10:54
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi :)

@Axl 22: Sa inteleg ca ai reusit sa iesi din situatia respectiva? Imi poti da mai multe detalii? Eu de discutat, am discutat cu ea si urmeaza sa mai discutam si sa gasim o solutie, dar avand in vedere ca nu am experienta necesara, nu stiu daca as putea sa-i dau sfaturi folositoare. Pot sa-i spun ca nu e sanatos pentru ea, ca nu e normal sa renunte la felul ei de a fi si la prieteni, ca nu are nimeni dreptul sa o controleze si sa o manipuleze, i-am spus sa ia o foaie si-un pix si sa scrie tot ce simte, tot ce-si doreste de la viata si cefel de viata crede ca ar avea cu el, sa se gandeasca bine, etc. Ii inteleg teama, nesiguranta, confuzia, sentimentele, dar imi este imposibil sa ma pun in locul ei...

@cricat: Da, ar fi o idee si implicarea autoritatilor, dar este foarte riscant, mai ales ca el are un anturaj destul de periculos. Sa zicem ca face o prostie dupa ce se desparte ea de el si ajunge la inchisoare. Poate garanta cineva ca se opreste aici, ca nu trimite un prieten sa-l razbune?

@nathalie: Da, de acord cu tine. Din cate am vorbit cu ea, ar vrea sa fie ajutata. Pana sa ajung sa analizez mai bine o relatie de genul acesta, la fel ma gandeam, ca unora le place sa se complaca in situatia in care sunt, dar acum... cred ca teama este mult prea mare, poate ca da, le lipseste curajul sau poate chiar exista oameni care au o putere atat de mare asupra ta, incat, oricat de puternica ai fi, nu te mai poti regasi pe tine insati, iti pierzi increderea in sine si orice urma de demnitate si respect pentru propria persoana.

@Persia: Da, ai dreptate. De asta mi-e teama, ca nu cumva sa se razgandeasca in ultimul moment sau sa o intoarca el din drum.
Leoaica
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:22
leoaico, fata asta a terminat o facultate si nu are cunostinte minime ( vezi clasa I) despre normele morale?
isi merita soarta pe deplin....
a propos... a terminat ISE?
sa incerce un master pe dreptul penal...va avea nevoie....
iar tu, nu crezi ca este cam riscant sa expui asemenea informatii pe un site de asemenea gen?
daca afla ala...fiorosu'...te face poster....si te punem la avatar...
dor72_
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:57
De la: ovidiu42, la data 2011-09-22 04:15:08interesanta cheste`...cum pa pretena ta...n-o duce capu` sa-si rezolve problema...si te framanta pa tine...in miez da noapte asa!!!
aceleasi si aceleasi subiecte aruncate la shto`...sa rumege fraierii!!!!
si...stai sa sa scoale lumili...si sa vezi rumegare...

se vede ca iti faci veacul pe la carciuma...ca ai prins samanta de vorba....
dor72_
Postat pe 23 Septembrie 2011 01:05
De la: dor72_, la data 2011-09-23 00:57:01leoaico, fata asta a terminat o facultate si nu are cunostinte minime ( vezi clasa I) despre normele morale?
isi merita soarta pe deplin....
a propos... a terminat ISE?
sa incerce un master pe dreptul penal...va avea nevoie....
iar tu, nu crezi ca este cam riscant sa expui asemenea informatii pe un site de asemenea gen?
daca afla ala...fiorosu'...te face poster....si te punem la avatar...


Sa speram ca nu este fan garbo.ro... inca nu m-am hotarat cui sa-i las mostenire posterul :))

Despre fata ce sa zic? Stii cum e, este usor sa faci o greseala sau sa iei o decizie gresita si foarte greu, daca nu imposibil sa o repari. Ei, inainte sa se logodeasca, i s-a parut perfect tipul, exact asa cum vroia ea, era foarte incantata. In momentul in care i-a pus inelul pe deget, au inceput problemele si i-am spus de atunci sa aiba grija cu interdictiile ca nu e bine daca ii permite sa o controleze, dar, din pacate, dragostea e oarba, si nu a ascultat. Acum, ca a inceput sa constientizeze, vreau sa o ajut sa deschida ochii singura, sa simta ea ca trebuie sa faca ceva.
Oricum ar fi, nu vreau sa inchid ochii si sa-i intorc spatele, pentru ca am un caz asemanator in familie si am vazut ce inseamna sa nu actionezi la timp...
Leoaica
Postat pe 23 Septembrie 2011 01:32
De la: dor72_, la data 2011-09-23 01:05:56
De la: ovidiu42, la data 2011-09-22 04:15:08interesanta cheste`...cum pa pretena ta...n-o duce capu` sa-si rezolve problema...si te framanta pa tine...in miez da noapte asa!!!
aceleasi si aceleasi subiecte aruncate la shto`...sa rumege fraierii!!!!
si...stai sa sa scoale lumili...si sa vezi rumegare...

se vede ca iti faci veacul pe la carciuma...ca ai prins samanta de vorba....




ei...nah!!!samanta de vb... ...numa` ca...copchii astia...ar vrea...si n-ar vrea...sa le fie bine...
nush` zau...mai bine ma abtin...ca oricum...tot nik nu se rezolva...
iar chestea asta...cu...am yo un preten care....
am yo o cunostinta care....
parca prea e cusute asa...cu ata alba...si...aici...la noi...pe forumuri in general...care au o cu totu` alta factura decat ceea ce ar trebui sa fie un forum...(vezi ceea ce este afara...unde intr-adevar...lumea se si ajuta...chiar daca prin sfaturi)...deci...aci la noi...sigur nu se va intampla decat...s-o ia la misto`...unu si alta...pt ca...nu-i el/ea in cauza!!!
zau...sa fim seriosi...
ovidiu42
Postat pe 23 Septembrie 2011 01:55

@Axl 22: Sa inteleg ca ai reusit sa iesi din situatia respectiva? Imi poti da mai multe detalii?


oricand...dar nu aici....

ps...autoritatile..de obicei "se baga" cand e prea tarziu....


"cred ca teama este mult prea mare, poate ca da, le lipseste curajul sau poate chiar exista oameni care au o putere atat de mare asupra ta, incat, oricat de puternica ai fi, nu te mai poti regasi pe tine insati, iti pierzi increderea in sine si orice urma de demnitate si respect pentru propria persoana."

sunt de acord!

si nu e vb...numa ca te complaci....


Axl_22
Postat pe 23 Septembrie 2011 15:51
Eu nu-s bun sa dau sfaturi dar pot sa ,,imi dau cu parerea":
- Cine nu deschide bine ochii la inceputul unei relatii, e bine ca ulterior sa-si inchida gura (sa nu se planga) Omul cam ce cauta aceea si gaseste!
SAL
Postat pe 23 Septembrie 2011 16:01
http://www.youtube.com/watch?v=JE-9naVI32E&feature=related
pustietate_in_floare
Postat pe 23 Septembrie 2011 16:10
http://www.youtube.com/watch?v=y7sZHfrLdI8&feature=related
Axl_22
Postat pe 23 Septembrie 2011 16:24
directia pentru protectia sociala si a copilului,o poate ajuta.
e periculos.am vazut o emisiune,unde un asemenea comportament s-a terminat cu crima.
psihologul a zis ca asta este comportament stereotip,a descris exact ce spui tu aici.
o vor ajuta nu va fi in pericol.
d
daniilia
Postat pe 23 Septembrie 2011 20:49
Situatia pare un scenariu de telenovela, dar este verosimila.

Va dura ani de zile ca sa se incheie si totdeauna va avea impresia ca nu s- a incheiat, dar sa se hotarasaca sa incheie scurt si repede din punct de vedere emotional. Problema e ca asa ceva e foarte greu.
Primul pas ar fi sa fie independenta financiar daca nu e, sa se separe cu locuinta, sa apeleze la autoritati ( directia pentru protectia sociala deja functioneaza in destule orase de la noi) sau
cel mai bine sa plece ... la capatul pamantului. Adica intr- o alta tara fara sa se uite in urma. Va avea un gol in suflet ani de zile, poate toata viata, dar e de preferat situatiei actuale.

Se creeaza o interdependenta intre " calau" si " victima" , care e greu de distrus. Dar nu imposibil. Daca apar si copii din relatie va fi cu mult mai greu de iesit din asa ceva.
In asa relatii, daca nu se incheie tragic, vine o zi in care " victima" simte ca nu mai poate sta langa persoana " calau" , ca tot ce ii lega s- a distrus. Abia atunci incepe pentru " victima" adevaratul calvar, dar va gasi si solutia si puterea sa iasa. Asta daca apuca asa o zi cu mintea intreaga...
Deci cu cat mai repede se pune punct, cu atat mai bine. Din pacate, momentul " Gata, am incheiat! " , nu poate sa- l hotarasca decat fiecare in parte.

garbo188170
Postat pe 24 Septembrie 2011 05:08
Eu as spune ca daca ea a hotarit ca nu vrea sa stea in relatia ceea (normal ca nimeni nu vrea sa fie abuzata, amenintata si sa traiasca cu cineva din frica sau obligatie) trebuie sa planifice foarte bine plecarea cu mult timp inainte de plecarea in fapt.
In primul rind trebuie sa-si gaseasca locuinta unde el nu poate sa o gaseasca. Trebuie sa aiba pe cineva care sa o protejeze si sa stea cu ea. Daca nu are serviciu si depinde financiar de el trebuie sa inceapa sa caute de lucru. Serviciul insa nu e neaparat acuma, important e sa fie separata de el. Daca are rude si alti prieteni care tin la ea trebuie sa le ceara ajutorul. Toate acestea sa le faca fara ca el sa presupuna ceva.
Dupa plecarea de la el trebuie neaparat sa obtina un restraining order de la autoritati.
Inteleg ca ea sta cu el mai mult din frica si ca el e o persoana violenta, asa ca e foarte important ca el sa nu stie nimic din toate cite planuieste ea.
adiora
Postat pe 24 Septembrie 2011 06:13
In primul trebuie sa observi ca prietena ta cu facultate s-a logodit cu un om cu 8 clase, ce discutau ei ? in ce consta comunicarea? iar acum i s-au deschis ochii si realizeaza in ce situatie este, tot e bine, dar solutia e despartirea hotarata iar daca e cazul ajutorul autoritatilor, dar nu la calendele grecesti ci chiar la primul semn de agresiune psihica, verbala, fizica. Exista chiar o infractiune numita hartuire sexuala, deci daca vrea..... instrumente sunt suficiente, iar pe tine daca te preocupa persoana ei vezi data viitoare cu cine se incurca, pentru ca eu cred ca la asta s-a uitat doar la pectorali sau mai jos ... si dupa cum se vede nu e suficient. fetelor deschideti ochii pentru ca structural omul nu se schimba de la o zi la alta, caracterul se formeaza in primii sapte ani de viata. Asa ca succes.....
PetricaFi
Postat pe 24 Septembrie 2011 06:18
Apropo, cu partea emotionala si dependenta ei fata de el: probabil ca ma contrazic, dar nu e neaparat ca ea sa fie sigura ca nu vrea sa fie cu el. Acuma cele mai importante sint sanatatea ei fizica si emotionala si astea nu se pot avea intr-o relatie abuziva. Ea trebuie sa inteleaga ca o sa fie sigura pe ea numai cu mult timp dupa ce iese din relatia aceasta distrugatoare. Asa ca acuma prea multe asteptari despre integritatea emotionala si mentala necesare pentru o decizie definitiva nici nu poate fi vorba. Am trecut si eu printr-o relatie abuziva dpdv emotional insa am devenit sigura pe mine si am fost sigura ca nu vreau sa fiu cu persoana respectiva numai dupa 1 an dupa despartire si dupa multe ore de consiliere psihologica. Anyways, ceea ce vreau sa spun e ca acuma cel mai important e ca prietena ta sa iasa din relatia ei si doar dupa aia sa se ocupe de emotii.
adiora
Postat pe 24 Septembrie 2011 06:24
Singurul ajutor pe care il poti da, este de a o ajuta sa-si recastige increderea in ea, daca a fost tinuta sub teroare si-a pierdut increderea in fortele ei, se subapreciaza si acum nu este in stare sa vada calea de iesire. Trebuie sa reinvete sa aiba respectul de sine, sa nu steie ca muta atunci cind ii este interzis practic dreptul la viata, Iubirea nu inseamna ingradire, ci un sprijin reciproc,acceptarea celeilalte persoane cu modul de viata pe care il are. Eu nu am avut pe nimeni care sa-mi spuna ca trebuie sa-mi traiesc viata asa cum imi doresc si nu cum mi se impune, ca nu sunt atat de proasta cum eram facuta , de aceea cu greu am deschis ochii . Dar ea te are pe tine, ajuto sa vada ca daca vrea are puterea sa mute muntii din loc, sa traiasca asa cum vrea, nu sa ramina inchisa in lumea lui. Trebuie sa invatam ca nu suntem singuri pe lume. Multa bafta.
dmag71
Postat pe 24 Septembrie 2011 07:22
BUNA
,,PRIETENA TA,,ar trebuii mai intai sa-si analizeze slabiciunile.sa-si gaseasca punctele slabe si vulnerabile.nu trebuie neaparat sa fi un mare psiholog sa iti dai seama ca tipul a reusit sa ,,o conoasca,, foate bine si in general tipul acesta de barbati acumuleaza putine cunostinte in cunoasterea omului.
mediul in care traieste il obliga.daca ar fi avut o iubita din mediul lui,credema nu ar fi avut acelasi comportament.CE TREBUIE SA FACI TU?pardon,,,,prietena
daca totusi ii e teama de el,nu trebuie sa forteze nota de la inceput.
totul depinde de ea.mai intai va trebuii sa incerce sa se distanteze usor,pentru o femeie cred ca e mai simplu.o migrena,o indispozitie discutii cat mai scurte,zambete cat mai putine,
cu timpul se va simti neglijat,plictisit de o relatie care nu ii mai satisface amorul propiu.
si inca ceva
II ZAMBESTE O FEMEIE.....SA I SE FACA ACELEASI SCENE,,,,,,,SALUTA O FEMEIE SAU RASPUNDE LA SALUTUL UNEI FEMEI,,,,,ACELEASI SCENE,,,,SA AIBA ACELASI COMPORTAMENT CA SI EL............SA DEVINA SI EA POSESIVA.
ITI GARANTEZ CA IN FINAL EL VA FI CEL CARE CEDEAZA.
E TIPUL DE BARBAT CARE VREA SA DOMINE,,,,NU SA FIE DOMINAT.
SA SE IMPUNA SI EA..............VREA EL SA IASA,,,,,,SA-L INSOTEASCA,,,,SA NU IL SLABEASCA DE LOC
BAFTA.

garbo223854
Postat pe 24 Septembrie 2011 07:46
De la: Leoaica, la data 2011-09-22 05:30:32Am discutat cu ea, i-am explicat multe lucruri, intelege ca nu e bine pentru ea, constientizeaza, dar ii este foarte frica. Iar eu as vrea sa stiu cum sa-i alung teama asta. Intelegi? Si... nu vad cu ce o fac de ras, atata timp cat sunt mult prea multe femei care traiesc captive in relatii de genul si nu au curajul sa puna punct si sa mearga mai departe. De ce as lasa-o pe ea sa se piarda?

Santajul emotional este foarte periculos pentru ea de aceea ii este frica.Spunei sa nu-i fie frica sa ia hotararea acum cand nu este prea tarziu ,nu se va intampla nimic rau atata timp cat are curajul sa-l infrunte.Daca va ramane cu el in continuare isi va distruge saantatea si viata ,am trecut prin asa ceva si chiar mai rau.Spune-i sa nu se uite inapoi ,sa-si vada de drumul ei , sa aiba curajul infruntarii ,numai gura este de el....
maya28
Postat pe 24 Septembrie 2011 09:22
Am fost intr-o situatie foarte asemanatoare si am avut astfel de relatie cu un tip de acelasi caracter si comportament timp de doi ani,. Intre timp am realizat ca nu este chiar asa cum spune el, nu ii va face nimic rau, acesti oameni care se ocupa cu astfel de lucruri si care se invart in astfel de anturaje dubioase vorbesc mult dar nu pun in aplicare amenintarile lor pentru ca le e teama de consecintele legale care le-ar putea ameninta lor libertatea. Deci sfatuieste-o pe amica ta sa plece cat mai repede daca nu mai doreste aceasta relatie si sa isi vada de viata ei sa nu mai renunte la nimic pentru acest om pentru ca in final va vedea ca nu a meritat. Multa bafta
mikialbu
Postat pe 24 Septembrie 2011 09:42
",numai gura este de el.... "

nu e chiar asa...sunt cazuri....si.....
situatii...si....
oamneni....sau...mai putin....
Axl_22
Postat pe 24 Septembrie 2011 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste 4 De la: cricat 2 Februarie 2011 18:26
MACA 4 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:43
ne apreciem indeajuns ........ 1 De la: garbo083116 2 Aprilie 2011 03:52
fidelitatea in cuplu 138 De la: dor72 7 August 2011 16:32
compatibiltatea 5 De la: dor72 28 Aprilie 2011 20:07
Setari Cookie-uri